Будівництво будинку своїми руками

474

Сучасна тенденція така, що багато жителів великих міст були б зовсім не проти жити ближче до природи, у власному будинку. Попит на заміські ділянки постійно зростає, будівництво на них поширюється.

Будівництво будинку своїми руками

Звичайно, найпростіше найняти бригаду будівельників, яка візьме на себе основне навантаження. Але для більшості росіян властиво все спробувати самостійно, тому багато на придбаній ділянці практикують будівництво будинку своїми руками.

Для середньої і північної смуги Росії традиційним будівельним матеріалом завжди було дерево, і незважаючи на різноманітність інших можливостей, дерев’яні будинки зовсім не втратили своєї популярності. Правда, і в цьому питанні технології не стоять на місці, і замість зрубів з круглого лісу стали активно будуватися будинки з бруса.

Будинок з бруса цілком може бути зведений самостійно, якщо з усією серйозністю підійти до вибору матеріалів для його спорудження і гарненько засвоїти основи технології такого будівництва. Ну а почати, мабуть, треба з більш близького знайомства з цим матеріалом, щоб зуміти правильно його вибрати, так як від цього буде залежати, наскільки майбутній будинок буде комфортним і який термін він простоїть без ремонту.

Зміст статті

  • 1 Який брус вибрати для побудови?
    • 1.1 Струганий брус
    • 1.2 Профільований брус
    • 1.3 Клеєний брус
  • 2 З якої породи деревини брус для дому краще?
  • 3 Можна заощадити на матеріалі?
  • 4 Будівництво будинку
    • 4.1 Відео: етапи самостійного будівництва будинку з бруса
    • 4.2 Фундамент
    • 4.3 Зведення стін
    • 4.4 Кроквяна система і покрівля, горищне перекриття
    • 4.5 Монтаж дерев’яної підлоги
    • 4.6 Відео — Особливості будівництва будинку з бруса
  • 5 Відео — Помилки при будівництві будинків з профільованого бруса

Який вибрати брус для будівництва?

Правильно обрана деревина це половина успіху в побудові надійного будинку. Тому дуже важливо заздалегідь знати, які види бруса бувають, і чим вони між собою відрізняються.

Будівництво будинку своїми руками

Який же брус вибрати?

На будівельному ринку представлено три основних категорії великих бруса це клеєний, струганий і профільований. Щоб визначитися з вибором, необхідно отримати інформацію про кожного з них.

В даній таблиці коротко представлені порівняльні характеристики дерев’яного бруса, струганого і клеєного:

Порівняльні характеристики звичайного і клеєного бруса
Критерії оцінки матеріалу Звичайний брус Клеєний брус
Осадка 6-8% 0,4%
Жолоблення з-за нерівномірного випаровування вологи (порушення геометрії — гвинт, вигин) Можливо Виключено
Тріщини За шириною до 10 мм Допускаються по довжині, не впливають на міцність
По глибині до 150 мм
По довжині до 1500 мм
Втрата естетичності зовнішнього вигляду за грибкових проявів Можливо Виключено
Червоточина, гниль Можливо Виключено
Поверхня Немає ідеально рівній поверхні, можливі сучки або отвори від них, тріщини Гладка поверхня, не вимагає додаткової обробки
Температурні коливання Деформація деревини Відсутність повідці
Теплоізолюючі якості Потрібна додаткова теплоізоляція Відповідає вимогам СНиП ІІ-3-79 «Будівельна теплотехніка»

Струганий брус

Будівництво будинку своїми руками

Самий недорогий — струганий брус

Струганий брус має квадратний або прямокутний перетин, і виготовляють його з цілісних колод шляхом їх обрізки.

Будівництво будинку своїми руками

Виготовлення струганого бруса

У порівнянні з двома іншими видами, перевагою струганого бруса є його доступна ціна. Якщо порівнювати брус з колодою або цеглою, то його монтаж набагато простіше цих матеріалів вимагає менше витрат, зусиль і вимірів. Крім цього, сама будівля з струганого бруса набагато легше по загальній масі, ніж з цегли або клеєного бруса.

Однак, у цього виду матеріалу є ряд істотних недоліків, про які треба обов’язково знати.

Струганий брус виготовляється з деревини, що має природну вологість. При зниженні вологості дерево сохне, і на ньому можуть проявлятися небажані наслідки:

  • Тріщини це найбільш часте негативний прояв при просихання деревини. Вони підвищують теплопровідність стін, тому більше клопоту принесе утеплення. Крім цього, страждає і зовнішній вигляд матеріалу, що теж вимагає певних заходів — веде до необхідності проведення додаткових робіт і до зайвих витрат.
Будівництво будинку своїми руками

Біч низькоякісного бруса — поява тріщин

  • Деформація також може проявитися після випаровування вологи з деревини. Так, можна придбати красивий і рівний матеріал, а через час він може вигнутися самим несподіваним чином.
  • Цвіль, гниль і синява – з’являються при зберіганні матеріалу в невідповідних для деревини умовах, наприклад, у вологих, погано провітрюваних приміщеннях, з брусами, укладеними впритул один до одного.
Будівництво будинку своїми руками

Сумні наслідки неправильного зберігання

  • Щілини звичайний брак простого бруса, так як він часто виконаний з недотриманням точних розмірів. Не дивно, що при його укладанні, між брусами утворюються щілини, а при висиханні деревини, вони не стануть меншими, а навпаки збільшиться. Щілини потрібно буде закладати, а значить, необхідно чекати, поки деревина хоча б трохи просохне, інакше робота буде виконана даремно, і її пізніше доведеться повторювати заново.
  • Усадка теж є наслідок висихання деревини, так як бруси при цьому дещо зменшуються в розмірах. Результатом може бути просадка всієї будівлі, а її величина буде залежати від вологості навколишнього повітря і відсотка початкової вологості деревини.
Будівництво будинку своїми руками

Законопаченные щілини між брусами

Треба пам’ятати, що при просіданні споруди піде деформація встановлених віконних рам і дверних прорізів, буде пошкоджена і внутрішня, і зовнішня обробка.

Тому зведеному з бруса зрубу, покритий дахом, потрібно дати відстоятися і адаптуватися в нових умовах. Тільки після цього можна продовжувати будівельні роботи.

Струганий брус не має ідеальної форми і поверхонь, а при появі вищеописаних дефектів він значно програє іншим видам цього будівельного матеріалу. Тому його купують для будівництва звичайно в тому випадку, якщо фасад буде зверху утеплятися і відбуватися іншими матеріалами.

Профільований брус

Профільований брус відрізняється від звичайного струганого наявністю з його робочих сторін гребінки, яку інакше називають паз-шип. Купуючи його, можна уникнути деяких згаданих вище проблем, характерних для струганого бруса.

Будівництво будинку своїми руками

Профільований брус

Форма профілю буває різною це може бути гребінка з численними зубцями, трьома або двома великими, розташованими по краях. Останній варіативностінт предполагает укладання в серединній частині бруса повстяної прокладки.

Який з профілів вибрати залежить від вологості матеріалу. Якщо вона підвищена, то краще вибирати профіль, призначений для укладання з утеплювачем, так як коли брус просяде, повсть не дозволить створитися проміжок, а значить, стіна не буде продуватися наскрізь.

Будівництво будинку своїми руками

Повстяна прокладка між шипами брусів

Дрібні гребінки має точно підходити один до одного при суміщенні двох брусків.

Будівництво будинку своїми руками

Профільований брус з частій дрібній гребінкою

Брус з таким профілем повинен бути сухим, інакше при просихання зубці гребінки можуть деформуватися і дати небажані щілини, через які холодне повітря буде потрапляти в будинок.

Найчастіше профільний брус виготовляється на замовлення, на підставі складеного проекту будинку. Майстер відразу передбачає всі параметри розташування стін і дверей в стіні, а також нарізає «чашки» для кутової стикування бруса. Кожна з деталей нумерується, тому монтаж стін проводить досить просто.

Потрібно відзначити, що зазвичай профільований брус виготовляється з просушених колод, мають процент влажности не більше 20 ÷ 22%. Якщо цей показник буде вищим, то матеріал вважають низькоякісним.

Якщо купується просушений профільований брус, він не дасть великої усадки. Але і цей матеріал, виготовлений із цільного колоди, не застрахований від появи тріщин, тому після зведення і покриття будинку теж потрібна певна витримка для адаптації стін до зовнішньої середовищі.

Клеєний брус

Клеєний брус самий надійний варіативностінт для зведення будинку. Він володіє відмінними експлуатаційними характеристиками, так як має оптимальну вологість для будівництва, Всі дошки, плашки або бруски з невеликим перерізом, з яких він виготовлений, ретельно готуються і просушуються перед склеюванням.

Будівництво будинку своїми руками

Самим міцним і надійним, безперечно, є клеєний брус

Побудований з склеєного бруса зруб не вимагає витримки його можна обробляти відразу ж після спорудження.

Клеєний брус практично не має недоліків він не розтріскується і не дає усадки, а крім цього, кожна ламель перед склеюванням проходить обробку антипіренами і антисептиками, що спрямованіна захист деревини від вогню та гниття. Готовий будинок в принципі навіть не потребує додаткової зовнішньої і внутрішньої обробки, і вона може бути проведена тільки при відповідному бажанні власника.

Клеєний брус теж часто виготовляється на замовлення, і кожної деталі присвоюється свій номер, згідно з яким і проводиться збірка.

З якої породи деревини брус для дому краще?

Ще одне дуже важливе питання після вибору типу бруса яка деревина краще підійде для будівництва будинку? Якщо спиратися на «сухі цифри», то можна звернутися за інформацією до таблиці фізичних характеристик міцності деревини:

Порода деревини Середня
щільність
кг/м3
Межа міцності, МПа
Уздовж волокон Поперек волокон
Розтягнення Стиснення Статич.
вигин
Радіальне
сколювання
Статич.
вигин
Сосна 500 110 48 85 7.5 86
Ялина 450 120 44 80 6.8 79.5
Ялиця 370 70 40 70 6.5 68.5
Модрина 660 125 62 105 11 111.5
Дуб 700 130 58 106 10 107.5
Бук 670 130 56 105 12 108.5
Береза 630 125 55 110 9.2 109
Осика 480 120 42 78 6.2 78

Але, напевно, цифрицифрами, а краще познайомиться з матеріалом ближче:

  • Дуб має щільне структурна будова і красивий фактурний малюнок деревини, але при висиханні вона схильна до появи тріщин. Тому, якщо є бажання побудувати будинок з дуба, то однозначно потрібно вибирати клеєний варіант.
Будівництво будинку своїми руками

Дубовий клеєний брус

Потрібно відразу ж зазначити, що ця деревина – один з найбільш дорогих матеріалів, але вона варта того. Будинки з дубового бруса це надійне, довговічне і міцне будову, яка прослужить, при правильному монтажі зрубу, сотню років. Завдяки щільності деревини вона практично не вбирає вологу, а при додатковій обробці дубовий брус можна назвати повністю вологостійким.

  • Модрина один з найбільш підходящих матеріалів для будівництва будинку, так як практично не схильна до виникнення грибкових вогнищ з-за наявності в її смолі природних антисептичних складових.
Будівництво будинку своїми руками

Брус з модрини

Деревина має високу щільність, яка сприяє і вогнестійкості. Будинок, побудований із модрини, також послужить не одному поколінню сім’ї.

Модрина має приємний колір і красиву фактуру. Їй не страшна будь-яка волога, тому з неї будувалися навіть опори мостів через невеликі річки. У будинках, побудованих з модрини, завдяки природного антиоксиданту і фітонцидам, що містяться в її деревині, створюється цілющий мікроклімат.

Недолік якісний брус з модрини має високу вартість, тому, якщо немає можливості побудувати будинок повністю з цього матеріалу, то з нього робиться прокладка між фундаментом і брусом стін.

  • Ялина і сосна – деревина ціх хвойных порід є самим доступним варіантом за ціною і володіє непоганими характеристиками для зведення зрубу.
Будівництво будинку своїми руками

Сосновий брус — найбільш ходовий з-за порівняно невисокої ціни

Сосна має досить м’яку структуру, тому її легко обробляти і підганяти. У неї приємні теплі відтінки, а серцевина при просушуванні набуває червонувато-бурий колір.

На стовбурі сосни зазвичай досить багато сучків, але при розпилі вони мають овальну форму. Деревина пронизана численними смоляними каналами, і тому вона майже не тріскається, що дуже важливо для збереження тепла в будинку.

Зруб, виготовлений з соснового бруса, практично не дає усадки, так як матеріал мало схильний до деформації.

Ялинові бруски не сильно відрізняються від соснових за фізичними характеристиками, але мають дещо іншого забарвлення. Деревина більш світла, і у неї не настільки яскраво виражений фактурний малюнок, як у сосни.

Будівництво будинку своїми руками

Ялинова деревина дещо поступається сосні за якістю

Структура їли – більш рихла, тому її теплопровідність нижча, ніж у сосни. Але дуже велика кількість сучків ускладнює обробку, тому ялиновий матеріал не настільки популярний.

У будинках, побудованих з таких хвойных порід, легко дихається, що сприятливо впливає на здоров’я всіх членів родини. Правильно зведені будівлі з сосни можуть прослужити тривалий термін. А якщо враховувати невисоку вартість матеріалу, то цю деревину можна назвати найпопулярнішою для будівництва будинку.

  • Липа і осика — брус з цих порід є кращим матеріалом для будівництва зрубу лазні. Що стосується липи це досить дорогий матеріал, але вона гідна своєї ціни.
Будівництво будинку своїми руками

Бруси з липи — дуже гарні для лазні

Липа має низьку теплопровідність, має приємний світлий колір з рожевим відтінком, який не змінюється від часу. Ця деревина вимагає посиленої обробки натуральними антисептичними складами, так як схильна до виникнення грибка і цвілі.

Осика володіє схожими з липою характеристиками. Є у неї і свою перевагу вона більш стійко переносить вплив вологості і при низьких, так і при високих температурах.

Будівництво будинку своїми руками

Осиковий профільований брус

І липа, осика не сильно розтріскуються при просихання, але схильні до значної деформації. Тому, якщо прийнято рішення піднімати зруб будинку з них, то краще брати клеєний варіативностінт брвуса, або дуже добре просушений струганий.

Можна заощадити на матеріалі?

Якщо бюджет, відведений для будівлі будинку, не надто великий, і немає можливості придбати дуже дорогий матеріал, то можна вийти з положення, придбавши необроблений брус, а потім самостійно підготувати його до укладання, заощадивши при цьому пристойну суму. Щоб все зробити правильно, потрібно виконати всі рекомендації:

  • Перше, на що потрібно звернути увагу принабутті бруса це на його рівність. Навіть якщо на перший погляд він виглядає рівним, то перевірити його додатково ніколи не поміщає. Для цього його вкладають на рівну поверхню, а потім перевертають на кожну з сторін. Якщо брус деформований або зігнутий, то це відразу буде видно.
  • Далі, необхідно вивчити річні кільця, які добре видно на торцевій стороні бруса. Відстань між ними повинне бути приблизно однаковим. Якщо ж вони сильно відрізняються по товщині, то при просихання брус може сильно деформуватися.
  • Поведе брус і в тому разі, якщо його шари мають різне внутрішнє напруження. Визначити цей дефект іневесины можна за його нерівномірного забарвлення на торцевих і бічних гранях.
  • Якщо брузвежего розпилу і не просушений, але має хорошу якість за кольором і рівності, то його можна самостійно довести до оптимального стану, але для цього буде потрібно певний час.

Такий брузкладывают у штабелі на відстані один від одного в 15 ÷ 20 мм. Між рядами прокладаються невеликі бруски-прожіліни розміром 15×15 або 20×20 мм на відстані одна від одної в 1000 мм. Подібна укладання необхідна для того, щоб весь брус добре провітрювався, і з нього випарувалася зайва волога.

Будівництво будинку своїми руками

Правильно укладений штабель

Для того щоб просушування проходила рівномірно, торці бруса покривають вапном, встановлюють штабелі так, щоб на торцеві частини не потрапляли прямі сонячні промені, інакше деревина може дати тріщини.

Термін просихання буде залежати від вологості повітря і місця, де складені штабеля бруса. Бажано, щоб це був майданчик під широким навісом. Не варто розташовувати такі штабеля в низинах території, поблизу природних або штучних водойм там, де найдовше тримається ранковий туман і випадає найбільша рясна роса.

Починати будівництво можна тільки після просихання деревини. Визначити готовність можна вологоміром. Коли ж його немає, обходяться підручними способами. Наприклад, поповерхні бруса проводять хімічним олівцем. Якщо через кілька хвилин слід посиніє, то деревина ще не просохла.

Внутрішнє просихання перевіряється постукуванням коротким бруском по брусу із штабеля глухий звук говорить про те, що деревина ще сира.

Після просушування дерево обробляється антипіреном і антисептиком. Деякі сучасні склади для обробки поєднують в собі обидва цих властивості.

Будівництво будинку

Якщо не хочеться возитися з розрахунками, то можна замовити або придбати в готовому вигляді комплект матеріалів для зведення будинку з доданими кресленнями, узявши за вихідні дані лише площа відведеного для дому ділянки.

Якщо ж планування будуть проводитися самостійно, то може для приблизного орієнтира знадобитися наступна таблиця, в якій наведено розрахунок матеріалів для будівництва стін з бруса загальною площею 100 м2 (за вирахуванням віконних і дверних прорізів):

Перелік робіт Матеріали Витрата
Зведення стін з бруса товщиною 100 мм Брус 10 м3
Дошки 25-32 мм 0,11 м3
Пакля 140 кг
Руберойд 27,7 м2
Повсть 7,0 кг
Будівельні скоби 2,7 кг
Смола 21 кг
Паста антисептична 15,2 кг
Зведення стін з бруса товщиною 150 мм Брус 15,2 м3
Дошки 25-32 мм 0,15 м3
Пакля 211 кг
Руберойд 27,7 м2
Повсть 7,0 кг
Будівельні скоби 2,7 кг
Смола 27 кг
Паста антисептична 15,2 кг
Зведення стін з бруса товщиною 200 мм Брус 18,1 м3
Дошки 25-32 мм 0,18 м3
Пакля 253 кг
Руберойд 27,7 м2
Повсть 7,0 кг
Будівельні скоби 3,0 кг
Смола 30 кг
Паста антисептична 15,2 кг

Скоби і шпильки, якими будуть прикріплюватися деякі елементи будівлі, повинні бути з некорродирующего металу або пройшли спеціальну підготовку.

Всю роботу по зведенню будинку з бруса модно розділить на перелік послідовних етапів:

  • Розмітка території.
  • Пристрій фундаменту.
  • Перевірка геометрії підстави.
  • Укладання на фундамент гідроізолюючого матеріалу (руберойду).
  • Закріплення обв’язувальної дошки з модрини або нижнього вінцевого бруса (якщо всі стіни зводяться з цієї деревини).
  • Збірка стін із брусів і закріплення їх нагелі.
  • Після складання всіх стін укладаються балки перекриття підлоги й стелі.
  • Монтаж чорнової підлоги і тимчасовий настил з дощок на балки горищного перекриття для зручності і безпеки робіт на висоті.
  • Установка кроквяної системи з ковзаючими кріпленнями кроквяних ніг.
  • Обрешітка кроквяної системи.
  • Настил покрівельного покриття.
  • Підшивка дощок на горищне перекриття з боку приміщень.
  • Утеплення даху і горищного перекриття.
  • Утеплення і настил білого підлоги.
  • Установка перегородок і проведення комунікацій.
  • Утеплення та обшивка стін зсередини або зовні, якщо це необхідно та передбачено проектом.
  • Настил підлоги тераси, якщо вона передбачена (для нього краще використовувати палубну дошку).
  • Установка дверей і вікон.

У такій послідовності будемо розглядати ці етапи більш докладно.

Відео: етапи самостійного будівництва будинку з бруса

Фундамент

Пристрій фундаменту проводиться в наступному порядку:

  • Розмітка.
  • Зняття родючого шару.
  • Риття траншеї під стрічковий фундамент або окремих ям для стовпчастого фундаменту. Під зведення будинку з бруса, в силу його достатньою легкості, підійде будь-який з них.
  • Засипка гідроізоляційного шару з піску і дренажного з щебінки.
  • Установка опалубки і арматурної сітки.
  • Заливка бетоном.

Якщо вибирається пальовий гвинтовий фундамент, то для нього не доведеться рити траншей або ям – палі вкручуються в зазначені для них місця. Цей вид основи під будинок може бути влаштований буквально за один день, так як він не вимагає ідеального вирівнювання майданчика і очікування застигання бетонного розчину. Ще однією перевагою такого фундаменту є і те, що, вкручуючи палі, їх без зусиль можна виставити строго на один рівень.

Якщо ж вибирається стрічковий або стовпчастий фундамент, то його можна зробити малозаглубленном, так як будівля з бруса не настільки масивна, як стіни з цегли чи каменю.

Будівництво будинку своїми руками

Зведення стін на стрічковому фундаменті

Щоб детальніше дізнатися, як правильно зводиться фундамент для вдома, можна пройти за посиланням до розділу порталу з відповідними інструкціями.

Зведення стін

  • Після того як бетон стрічкового або стовпчастого фундаменту упрочнить, повинна бути проведена перевірка його геометрії. Процес здійснюється за допомогою рівної дошки і будівельного рівня. Якщо виявляться нерівності, то їх доведеться підкоригувати бетонним розчином, так як якщо основа буде нерівною, стіни теж підуть наперекос.
  • Який би не був обраний фундамент, після того, як він буде готовий, на його поверхню настилається гідроізолюючий матеріал – руберойд в два, а то і в три шари.
Будівництво будинку своїми руками

Гідроізоляція поверхні фундаменту

  • Далі, поверх гідроізоляції укладається і закріплюється за допомогою шпильок або анкерних кріплень дошка з модрини. Вона стане додатковим вирівнює і гідроізолюючим шаром, а також каркасних поясом.
Будівництво будинку своїми руками

Скріплення обвязывающих дощок між собою

  • Дошки для обв’язки повинні мати товщину не менше 50 мм. На кутах фундаменту вони з’єднуються в полдерева, далі на з’єднаннях просвердлюються наскрізні отвори, у які забиваються дерев’яні нагелі. На вільну частину нагеля, що залишається вище обв’язувальної дошки на 80 ÷ 120 мм, встановлюється перший брузтени. Для цього на ньому виміряється і теж просвердлюється наскрізний отвір потрібного діаметру.
  • Якщо будинок зводиться з листяного бруса, то перший нижній вінець відразу укладається на руберойд або ж на підкладені під нього перпендикулярно бруски, розміром 50 × 50 мм. Цей зазор між фундаментом і стіною передбачений для шару утеплення.
  • Якщо вибрано фрезерований брус, який укладається з застосуванням утеплювача, то в середині кожної нижньої, вже покладеної деталі розкочується повсть.
Будівництво будинку своїми руками

Укладання і закріплення повстяної прокладки

Щоб повсть не зрушувався при укладанні на нього верхнього бруса, його необхідно в деяких місцях прихопити скобами. Таким же чином повсть прокладається між усіма елементами стін.

Будівництво будинку своїми руками

Якщо повсть виступає за ширину стіни — не страшно: його потім нескладно обрізати або законопать в щілину

  • Ряди брусів скріплюються між собою найчастіше забиванням шкантів, для чого або висвердлюється під них отвір, або вибирається щілиноподібний паз (в залежності від форми самого шканта).
  • На кутах брус може з’єднуватися кількома способами:

— З допомогою вирізаних в ньому «чашок». Таке ж з’єднання використовується і при стикуванні стін з перегородками, якщо вони будуть вбудовані.

Будівництво будинку своїми руками

З’єднання на кутах чашками

— Без виступів бруса за межі стін. У цьому випадку зовнішні кути будинку виходять рівними.

Будівництво будинку своїми руками

Установка кутів встик

Щоб холодне повітря не проникав крізь зазори в кутах будинку, в них випилюються з’єднання «шип-паз», які робляться під певним кутом і повинні точно підходити один до одного.

Будівництво будинку своїми руками

З’єднання фігурним пазом

  • Всі віконні та дверні прорізи повинні бути розраховані і підготовлені заздалегідь, тобто їх не вирізують під час складання стін, а в тих місцях, де вони передбачені, укладається обрізані бруси меншого розміру.
  • Стіни одноповерхового будинку повинні бути підняті на висоту приблизно на 2,8 ÷ 3,0 м.
Будівництво будинку своїми руками

Стіна піднята на потрібну висоту

  • Наступним кроком на них укладаються балки горищного перекриття, вони можуть врізатися в бруски стін, а можуть закріплюватися на спеціальні металеві кронштейни.
Будівництво будинку своїми руками

Встановлені балки перекриття

  • Якщо зводиться двоповерховий будинок, то далі піднімаються стіни другого поверху.

Кроквяна система і покрівля, горищне перекриття

Якщо будинок одноповерховий, то на встановлені балки перекриття монтується тимчасовий настил із дощок – це необхідно для безпечної роботи на висоті. Далі, можна переходити до монтажу кроквяної системи.

Дана таблиця дає інформацію про розмірах кроквяних ніг залежно від їх довжини:

Довжина крокв у мм Відстань між кроквами, мм Розмір перерізу бруса для крокв мм
До 3000 1200 80×100
До 3000 1800 90×100
До 4000 1000 80×160
До 4000 1400 80×180
До 4000 1800 90×180
До 5000 1000 80×200
До 5000 1400 100×200
  • Щоб при усадці стін, яка неминуча в тій чи іншій мірі, вся система даху не пішла на перекіс, кріплення кроквяних ніг до мауерлату (верхньої балки стіни) здійснюється з допомогою ковзних кріплень. Ці елементи дозволять кроквяних ніг трохи зрушити, не нарушиуцей конструкції.
Будівництво будинку своїми руками

Рухливі кріплення кроквяних ніг

  • У верхній частині крокви можуть бути скріплені різними способами це може бути конькова дошка, або ж вони скріплюються між собою металевою пластиною.
  • Наступним етапом встановлюються інші елементи кроквяної системи це стійки, затягування, «бабка» та інші. Необхідність конкретних додаткових елементів визначається розмірами і складністю конструкції даху.
Будівництво будинку своїми руками

Можливі елементи кроквяної системи

  • На встановлені крокви набивається решетування, яка зверху накривається пароізоляційною плівкою.
  • Далі, поверх пленкі монтується контробрешетка або ж настилається фанера це буде залежати від того, який покрівельний матеріал обраний для даху.
  • Наступним етапом йде монтаж покрівельного матеріалу.
Будівництво будинку своїми руками

Настил покрівлі

  • Коли покрівля буде укладена і закріплена, її слід утеплити. Термоізоляційні матеріали (найчастіше для цієї мети вибирається мінеральна вата) укладаються з боку горища між крокв. Утеплювач закривається пароізоляційною плівкою, вона кріпиться до крокв за допомогою степплера.
Будівництво будинку своїми руками

Утеплення схилів покрівлі зсередини

  • Далі, на балки горищного перекриття підшивається чорнову підлогу горища, який буде одночасно служити стелею для нижчих приміщень. Його закріплюють з боку кімнат, а з боку горища, після настилу плівки, між балок укладають (або засипають) утеплювач. Робота може бути проведена, і в іншій послідовності, коли дошки прибивають з боку горища, а монтаж утеплювача і стельових дощок або фанери виробляється з боку приміщення.
Будівництво будинку своїми руками

Монтаж та утеплення горищного перекриття

Покрокові інструкції по облаштуванню та утеплення різних типів дахів та горищних перекриттів можна знайти в спеціальному розділі нашого порталу.

Монтаж дерев’яної підлоги

Підлога в будинку необхідно облаштовувати вже після того, кадорыша буде накрита дахом, щоб не допустити надмірного намокання матеріалів, якщо раптом несподівано підуть дощі.

Будівництво будинку своїми руками

Схема пристрою та утеплення підлоги

Підлога може влаштовуватися за різними схемами, але найбільш поширеною є та, в якій передбачено чорнову підлогу.

  • Першим етапом на виступаючу частину стрічкового фундаменту або ж на додатковий брус, зв’язує стовпчастий фундамент, укладаються балки перекриття. Вони можуть бути виготовлені з бруса або дошки, яку встановлюють на ребро. Розмір цих деталей підбирається в залежності від прольоту між стінами. Довідково можна скористатися наступною таблицею:
Переріз балки, мм Ширина прольоту в мм
3000 3500 4000 4500 5000 5500 6000
Дошки Крок установки балок з дощок або брусів на цокольному перекритті
50×160 800 600 450
50×200 1250 900 700 550 450
80×180 1200 1200 900 700 550 450
Бруски
140×180 1550 1200 1000 800 700
150×200 1650 1300 1000 900
160×220 2000 1700 1400 1100
  • Балки можуть кріпитися за допомогою металевих куточків або шпильок, але останні доведеться заздалегідь вмурувати в фундамент.
Будівництво будинку своїми руками

Укладання балок з черепним брусом

  • Якщо стіни будинку встановлені на стрічковий фундамент, рекомендовано всю площу між його стінками засипати мелкофракционным керамзитом, який стане додатковим утеплювачем підлоги. Крім цього, його не переносять гризуни, а значить, і не зможуть через нього пробратися в будинок. Керамзит насипається товщиною в 100 ÷ 150 мм.
  • Далі, щоб настелити чорнова підлога, необхідно на перекривають балки закріпити черепні бруски. Вони прибиваються або прикручується знизу кожної балки.
Будівництво будинку своїми руками

Настеленние чорнова підлога

На черепні бруски та настилається дошки чорнової підлоги. Тут можна використовувати матеріал і не найвищої якості.

  • Якщо між «чорним» і «білим» підлогою буде засипатися керамзит, то на дошки рекомендовано зробити настил з пароізоляційної плівки або пергаміну, і лише після цього можна засипати утеплювач.

Частіше між балок перекриття укладають мінеральну вату. Якщо вибрано цей матеріал, то краще купувати базальтову, як екологічне з усіх її видів.

Будівництво будинку своїми руками

Утеплення по чорнової підлоги мінватою

При наявності такої можливості, краще для утеплення використовувати ековату, яка виготовляється з волокон целюлози, тому абсолютно безпечна.

Не варто в якості утеплювача укладати пінополістирол або матеріали, виготовлені на його основі. З часом цей матеріал починає виділяти в повітря шкідливими для людини випаровування.

  • Будь утеплювач зверху потрібно закрити ще одним шаром гідроізоляційної плівки, яка не дозволить проникати в будинок ворсинкам і пилу від утеплювача і не пропустить вниз випадково пролиту воду. Плівку закріплюють на балках перекриття скобами.
  • Далі, на балки, поверх пленкі, прикріплюється вентиляційний брусок, який дозволить циркулювати повітрю під дощатим настилом, що сприятиме тривалого збереження підлоги.
  • Після цього можна переходити до дощатого настилу підлоги.

Дошки укладаються не впритул до стіни, а з відступом від неї приблизно в 5 мм – цей зазор необхідний для забезпечення вентиляції.

Скріплення дощок між собою відбувається за допомогою сполук «шип-паз», вирізаних на бічних частинах дощок. Прибиваючи їх до балок перекриття рекомендовано не через верх, а в паз дошки. Цю роботу треба проводити дуже обережно, щоб не розколоти частина мостини. Можна замість цвяхів використовувати тонкі саморізи.

Будівництво будинку своїми руками

Приблизна схема монтажу дощатої підлоги

  • Завершальним етапом облаштування дерев’яної підлоги йде закріплення плінтусів до стін.

Після зведення будинку, облаштування даху та покрівлі, перекриттів і підлог, необхідно зайнятися питаннями установи вікон і дверей. (після того, як пройде певна усадка стін). І останнім етапом буде процес утеплення стін (якщо в цьому є необхідність) і їх зовнішньої фасадної обробки. Як провести таке утеплення дерев’яних стін правильно, можна дізнатися із статті.

Отже, побудувати будинок з бруса самостійно цілком можливо, особливо якщо є помічники, хоча б трохи знайомі з будівельним мистецтвом. А щоб не потрапити в халепу з розрахунками, кращим варіантом буде все ж замовити підготовку матеріалів для будинку в спеціалізованій організації. Майстри виконають цю роботу за заданим проектом з професійною точністю, а вже складання конструкції можна спробувати провести самому з помічниками, заощадивши на цьому чималу суму.

І, традиційно, на завершення статті – відеосюжет з порадами професіоналів.

Відео — Особливості будівництва будинку з бруса

Відео — Помилки при будівництві будинків з профільованого бруса