Чи потрібно і як правильно обрізати листя у кабачків: великі, нижні, зайві

141

Обрізати листя у кабачків слід кожен сезон, але для цього важливо визначитися, коли це робити. Практика показує, що обрізати в основному потрібно ті листя, які заважають доступу світла, запилювачів, а також хворі і ослаблені частини рослини.

Чи треба обривати листя у кабачків у відкритому грунті

Деякі садівники не прибирають листя у кабачків, вважаючи, що це травмує рослина. Але обрізати листя потрібно — для цього є кілька причин:

  • закривають світло;
  • перегороджують доступ запилювачів;
  • через нестачу сонця розкривається менше квітів;
  • кабачки зріють повільніше, накопичують менше цукрів, втрачають у смаку;
  • нижнє листя, що стикаються з грунтом, підгнивають, провокують розвиток інфекції.

Навіщо зрізати зайві листя у кабачків

Як показує практика, обрізка листя у кабачків – обов’язкова процедура. Робити її необхідно з кількох причин. Наприклад, якщо листя хворі, їх обов’язково слід обрізати. До того ж цей захід допомагає в профілактиці ряду захворювань. Є й інші поширені причини — вони докладно описані нижче.

Допомога запилювачів

Відривати зайве листя у кабачків потрібно в першу чергу для того, щоб бджоли та інші запилювачі отримали безперешкодний доступ до квіток. Для цього слід обрізати не всю листя, а тільки ту, яка росте безпосередньо біля суцвіть.

Профілактика хвороб

Видалення листя у кабачків у відкритому грунті і в теплиці необхідно і для профілактики захворювань. Сама по собі листя не призводить до поширення інфекцій. Але нижні листові пластини можуть контактувати з поверхнею грунту і поступово підгнивати. Їх слід прибрати в першу чергу-решта листя кабачків, які ростуть вище, просто залишають на місці.

Доступ до сонячного світла

Ще одне питання пов’язане з тим, чи можна видаляти листя, якщо кабачки заросли бадиллям. Це явище спостерігають досить часто, особливо якщо культури ростуть на хорошій, родючому грунті, і їм забезпечений нормальний догляд.

Обрізати листя слід для того, щоб забезпечити нормальний доступ світла до плодів

Якщо візуально бадилля дуже багато, і вона закриває доступ сонячного світла, її потрібно обов’язково видалити. Справа в тому, що зайві листові пластини буквально перекривають промені, і самі кабачки зріють більш повільно. Це особливо актуально для регіонів з коротким літом (урал, сибір), де навіть в серпні можуть наступити перші заморозки.

Для направлення поживних речовин до плодів

Видалення зайвих листя у кабачків виправдано і в тому випадку, коли зеленої маси занадто багато. В цьому випадку говорять про те, що пагони буквально жирують, тобто віднімають на себе значну частину поживних речовин.

До етапу формування бутонів і цвітіння це цілком нормально – рослина повинна встигнути зміцніти. Але після того як почнуть формуватися зав’язі і плоди, поживні речовини слід направляти саме в ці частини рослини. Тому зайві листя у кабачків потрібно обов’язково обрізати. Інакше урожай буде посереднім.

Хворі листя

Дуже важливо видаляти і хворі листя у кабачків, наприклад, жовті. Хвору листя слід обрізати в першу чергу, навіть якщо йде активна фаза цвітіння або плодоношення. Відразу після цього кабачки обробляють фунгіцидами, інсектицидами або народними засобами. Причому обприскати слід як хворі, так і здорові рослини (з метою профілактики).

Важливо! деякі зміни забарвлення листя, наприклад, збліднення уздовж жилок, говорить не про захворювання або шкідників, а про нестачу поживних речовин (хлорозі).

В цьому випадку корисно провести 1-2 підгодівлі комплексному мінеральним або органічним добривом.

Які листя обривати у кабачків

Якщо листя слабшає через захворювання і шкідників, це буде помітно за зовнішніми ознаками:

  • білястий наліт, нагадує борошно;
  • дірочки на листках;
  • павутинка зі зворотного боку;
  • плями різної форми, розмірів і забарвлення;
  • інші пошкодження, наприклад, смуги.

Поряд з ними обрізати потрібно і занадто великі листові пластини. Всі їх видаляти не варто – краще зробити проріджування і прибрати через один лист. Якщо світло вільно проникає до квітів і плодів, інші частини обрізати не варто.

Великі листя слід обрізати в першу чергу

Коли видаляти листя у кабачків

Досвідчені садівники рекомендують зрізати листя в три етапи:

  1. під час цвітіння. Як тільки з’являться перші суцвіття, проводять первинну обрізку. Це робиться для того, щоб сонячні промені вільно надходили до всіх квіткам. Обрізати краще вдень, причому погода повинна бути сухою, а не похмурою. В іншому випадку зрізи будуть повільніше підсихати. Під час першої обрізки особливо ретельно необхідно видаляти велике листя у кабачків, оскільки саме вони найбільше заважають доступу світла.
  2. під час формування зав’язей обрізати листя потрібно в санітарних цілях. Рослини оглядають і при необхідності видаляють пластини з явними ознаками інфекції, нападу комах або просто слабкі, жовті. Всі здорові частини залишають на місці.
  3. на початку стадії плодоношення листя слід обрізати втретє. Це найбільш важливий етап, коли прибирають не тільки ослаблені листя, але і деформовані зав’язі.

Як правильно видаляти листя у кабачків

Обрізати листові пластини потрібно акуратно, щоб не пошкодити кущу, інакше врожайність може знизитися. Щоб правильно прибрати зайві листя у кабачків, діють так:

  1. у молодих рослин (розсади) пластини ніколи не видаляють. Навпаки, вони потребують ретельного догляду і швидкому наборі зеленої маси. До першої стрижці можна приступити через мінімум місяць після пересадки сіянців у відкритий грунт.
  2. під час стрижки особливо акуратно слід працювати з листям, яка розташована в центрі рослин. Їх прибирають обережно, щоб не пошкодити майбутнім плодоносним паросткам.
  3. працювати краще спеціальними ножицями. Якщо видаляти вручну, це може пошкодити рослині. До того ж зрізи вийдуть нерівними, будуть виглядати негарно і довго заростати.
  4. перед використанням ножиць леза важливо заточити і дезінфікувати, наприклад, потримати в 1% розчині марганцівки.
  5. місця зрізу обробляють розчином будь-якого фунгіциду або натирають порошком деревного вугілля.
  6. якщо велика частина листя пожовкли або покриті нальотом, плямами, мають інші ознаки захворювань, видалити краще всю гілку. Буває і так, що виявився ураженим практично весь кущ. Тоді його потрібно викопати і знищити, а грунт полити слабким розчином марганцівки або фунгіциду.

Догляд після обривання листя

Будь – яка обрізка-це нанесення травми рослині, тому після цієї процедури важливо забезпечити особливо ретельний догляд за посадками. Воду кабачкам дають 1-2 рази на тиждень, стежачи за тим, щоб шар грунту залишався трохи вологим. Якщо мульчувати його сосновою корою, соломою, сіном або тирсою, поливати можна рідше. Органіка збагачує грунт, відлякує шкідників і пригнічує ріст бур’янів.

Для отримання хорошого врожаю рослини потрібно підгодувати мінімум три рази за сезон

Ще одне важливе правило догляду – це внесення добрив. Підживлення дають кілька разів за літо:

  1. за два тижні до цвітіння посадки поливають розчином коров’яку, розведеним водою в 10 разів. Для приготування беруть 500 г органічної сировини на відро води (10 л) і настоюють кілька днів. Цього обсягу достатньо для 3-4 рослин.
  2. як тільки з’явилися перші квіти, вносять другу підгодівлю. Можна дати комплексне добриво по інструкції або настій деревної золи (200 г на 10 л).
  3. аналогічний склад вносять і під час дозрівання перших плодів. У цей момент слід обрізати найбільші листя, які заважають доступу світла.

Ще одне важливе правило догляду-це підтримка нормальної температури. У північних регіонах, особливо в сибіру і на уралі, вплинути на цей фактор не завжди можливо – заморозки бувають і в червні. Тому тут оптимально вирощувати кабачки в теплиці або в парнику. Якщо такої можливості немає, молоді сіянці вкривають плівкою. У ній потрібно прорізати отвори для доступу повітря.

Висновок

Обрізати листя у кабачків слід регулярно, проводячи стрижку 2-3 рази за сезон. Це корисна процедура, яка добре впливає на цвітіння і на врожайність. Завдяки своєчасній обрізку рослини можна захистити від шкідників і захворювань.