Дача своїми руками

621

Облаштування дачної ділянки – це не тільки будівництво будиночка і розбивку грядок.

Займатися городництвом – чудово, але перетворюватися лише в «сільськогосподарського раба» на всі вихідні, напевно, не самий кращий варіант. А це означає, що заміська дача, насамперед, повинна стати місцем відпочинку, тобто володіти всіма необхідними для цього умовами.

Дача своїми руками

Одним словом, дана публікація для тих, хто в запит «дача своїми руками» вкладає смысл превращения заміського ділянки в затишний куточок відпочинку і релаксації. Якщо вдасться грамотно скласти і практично втілити власної проект, то це стане гордістю всієї родини, так як, швидше за все, кожен з її членів кожен зможе придумати оформлення власного куточка. Таким чином, дача буде не тільки і не стільки місцем, де можна виростити екологічно чистий урожай, а тим магнітом, який притягуватиме всі думки і сподівання господарів в нетерплячому очікуванні чергових вихідних.

Про будівництво дачного будиночка нанашому порталі розказано чимало. Повторюватися не будемо, а акцентуємо увагу на облаштування самої ділянки. Існує чимало схем організації ландшафтного дизайну, на які можна спертися при плануванні території. Вибір залежить від багатьох критеріїв, у тому числі від форми і площі ділянки. Складання загального попереднього плану називають «візуальної темою». Щоб точніше розібратися в тому, що може запропонувати вже напрацьований людський досвід, необхідно розглянути найбільш застосовувані схеми.

Нехай ці схеми стануть лише точкою опори провести планування краще самостійно. Вихідними даними можуть стати параметри конкретної ділянки, які обов’язково позначені в його кадастровому паспорті.

Зміст статті

  • 1 Варіанти планування ділянки
  • 2 Складання плану ділянки
    • 2.1 Відео: як підійти до планування дачної ділянки
  • 3 Облаштовуємо ділянка – спочатку на папері …
    • 3.1 Водопровідна система
    • 3.2 Комунальні «зручності»
    • 3.3 Гараж або стоянка
    • 3.4 Штучні водойми
    • 3.5 Зона барбекю
    • 3.6 Дачні альтанки
    • 3.7 Курник або інший пташник
    • 3.8 Дитячий майданчик
    • 3.9 Сад, город
    • 3.10 Оформлення саду
    • 3.11 Відео: в оформленні території фантазії садівників немає меж!
    • 3.12 Відео: цікаві ідеї щодо оформлення дачної ділянки

Варіанти планування ділянки

Отже, існує е менше шести принципових видів планувань – саме на їх основі і працюють ландшафтні дизайнери. Нижче представлені приклади базових шаблонів, використовуючи які можна легко розпланувати територію, поділивши її на зони.

Прямокутне планування

Прямокутну планування використовують досить часто, так як її можна назвати самим простим варіантом розподілу зон на ділянці. Таку схему планування легко виконати на аркуші паперу в клітинку, так як вона здебільшого складається з перетинання горизонтальних і вертикальних ліній.

Дача своїми руками

Концепція прямокутної планування ділянки

Крім цього, в ст клетку допоможе правильно вирахувати відстані, взяті в певному масштабі.

Популярність прямокутної теми у складанні проекту пояснюється ще і тим, що в неї можна легко вписати будь-архітектурний і ландшафтно-дизайнерський стиль.

Розмітка території, під прямим кутом, додасть їй строгість і акуратність, в ній відмінно виглядатимуть клумби різних форм, альпійська гірка, водойми та інші декоративні елементи, а також необхідні для заміського життя будови.

Діагональна планування

При виборі діагонального розподілу об’єктів на ділянці орієнтиром стає доріжка, прокладена від одного до іншого протилежного кута території по діагоналі. Деякі дизайнери, вибравши таку планування, намагаються повністю відійти від горизонтальних і вертикальних ліній.

Дача своїми руками

Основні принципи планування території за діагонального типу

Діагональне планування робить ділянку особливим, не схожим на інші сусідні наділи, а, крім цього, подібне розташування доріжок і об’єктів візуально розширює простір, і внаслідок цього ділянку здається навіть просторіше, ніж є насправді.

Застосовується таке планування зазвичай у комплексі з архітектурним стилем модерн або іншими сучасними напрямками.

Нерегулярне планування

Нерегулярної називається планування, що включає в себе різні елементи фігур, розташованих у різному поєднанні і під різними кутами. Такий розподіл об’єктів можна ще назвати хаотичним. Цей вид зонування застосовується при споруді будинку в будь-якому архітектурному стилі, і для ділянки, що має практично будь-яку геометричну форму.

Дача своїми руками

Це — аж ніяк не хаос, а нерегулярне планування ділянки

Можна сказати, що саме нерегулярне планування застосовується найчастіше, так як, використовуючи його, не потрібно дотримуватися будь-яких певних форм і точно вивірених пропорцій і співвідношень.

Криволінійна планування

Криволінійний проектування найбільше підходить для великих заміських ділянок, так як тільки там воно буде ефективним, тобто його можна буде по достоїнству оцінити візуально. Хоча в ландшафтному мистецтві криволінійну планування називають природною або примусовою це не зовсім відповідає дійсності, так як для того, щоб створити таку композицію, необхідно діяти з опорою, все ж, на геометричні правила.

Дача своїми руками

Хоча і називається криволінійним, таке планування базується на строгому геометричному розрахунку

Розташування елементів ландшафтного дизайну в криволінійної проекції не має гострих і прямих кутів, тому територія виглядає елегантно і естетично.

Однак, потрібно пам’ятати, що, вибираючи зонування в цій «темі», за квітниками і чагарниками доведеться стежити особливо ретельно, не допускаючи їх розростання, щоб задумані форми могли добре проглядатися. В іншому випадку ефект, який хотілося б отримати, буде «змазаним».

Дуги і дотичні в плануванні

Методика розподілу з використанням дуг і дотичних у плануванні ділянки робить простір досить динамічним. Пояснюється це тим, що форми «стрімко змінюють один одного, повороти мають округлені кути — а це більш приємно погляду під час прогулянок. На території, облаштованій за даною схемою, можна використовувати будь-які стилі для будівлі будинку, альтанок або інших садових споруд і декоративних елементів.

Дача своїми руками

М’які форми планування з опорою на дуги і дотичні до них

Радіальна планування

Кругова або радіальна планування створюється від центру ділянки по секторах. Вона може включати в себе різні форми, але вони повинні бути вписані у межі певної території. На прямокутній ділянці для створення кола, кутові його частини можуть бути засаджені кущами, як би обрамляючи основну, розпланувально особливим чином центральну територію.

Дача своїми руками

Всі секторально, від центру — головна риса радіальної планування території

При створенні проекту, в якості основи використовується не квадратна сітка, а окружність, расчерченная у вигляді променів, за формою яких і мають будови і декоративні елементи.

Будинок в такому плануванні може знаходитися в центральній частині кола або в одному із секторів. Однак, щоб динаміка загального дизайну була дотримана, будівля теж доведеться вписати в цю форму.

Складання плану ділянки

У тому випадку, якщо будинок на ділянці вже збудовано, планування доведеться проводити від місця його розташування, і визначатися з вибором виду зонування краще вже безпосередньо на місці.

Крім цього, починаючи планувати ділянку, потрібно відразу визначитися з критеріями, яким він повинен відповідати, відповівши на поставлені питання:

  • Для чого буде призначена дача це місце відпочинку, повноцінний город, сад або ділянка повинна включати в себе різні зони застосування?
  • Чи потрібна на території дитячий майданчик, зона для приготування страв на повітрі,
  • Чи передбачається в планах господарів утримання домашньої птиці або тварин?
  • Буде на території влаштований водойма — басейн, фонтан або ставок?
  • Яку кількість квітників і яких конкретно планується влаштувати?
  • Потрібен на дачі гараж, або ж автомобілем (якщо він є) буде досить критої стоянки?
  • Будуть побудовані санітарно-гігієнічні споруди на ділянці туалет, літній душ або вони будуть влаштовуватися під дахом заміського будинку?

Відповівши на всі питання, можна переходити до планування території. Для цього необхідно взяти план ділянки, який повинен додаватися до кадастрового паспорта, і перенести його на міліметровий папір. Це зручно зробити в масштабі 1 : 100, тобто на 1 см карти буде припадати 1 метр ділянки. Якщо будинок вже побудований, то потрібно на план-карту нанести його відразу.

Дача своїми руками

Початок планування — майже чистий аркуш

Спочатку картка може виглядати «бідненько», приблизно ось таким чином, а далі на неї потрібно з допомогою простого олівця, не сильно натискаючи на нього, наносити всі заплановані споруди.

Дача своїми руками

Перші начерки — зонування ділянки

В першу чергу вычерчиваются ті будови, які займуть більшу частину території, і до яких повинні бути підведені лінії електрики і водопроводу. Потім необхідно позначити розташування септика і труб каналізації, йдуть до нього від будинку.

Відео: як підійти до планування дачної ділянки

Облаштовуємо ділянка – спочатку на папері

Водопровідна система

Розпланувати розведення всіх комунікацій потрібно таким чином, щоб вони охопили всі ті галузі, де в них буде потреба.

Наприклад, водопровід прокладається в ті зони, де розташовані город і сад (для поливу своїх «сільгоспугідь»), лазня, басейн, фонтан або ставок (їм без води – взагалі не можна), зона барбекю (для миття посуду і для забезпечення пожежної безпеки), а також гараж (для мийки автомобіля і для технічних потреб).

Прокладається водопровід від дому, від колодязя або свердловини (насосної станції), і, якщо планується проживання на дачі цілий рік, то труби необхідно поглибити нижче рівня промерзання грунту в даній місцевості на 250 ÷ 500 мм.

Дача своїми руками

Легкий недорогий літній водопровід можна зробити з пластикових труб

Якщо дача використовується тільки в літній час, то можна обмежитися прокладкою тимчасового річного водопроводу, який на зимовий період знімається і забирається в битовку або на горище.

Щоб було простіше скласти план робіт по влаштуванню водопроводу на дачі, можна звернутися до відповідної статті нашого порталу.

Комунальні «зручності»

Наступним кроком визначається область установки туалету і душу, якщо їх планується встановлювати на вулиці, і септика, в тому випадку, коли санітарний вузол вже облаштований чи буде монтуватися всередині будинку.

Дача своїми руками

Дачні душ і туалет

Вуличний туалет і душ, як правило, встановлюють поруч, і це цілком виправдано тим, що не доведеться готувати для них дві окремі зливні ями і дві каналізаційні магістралі. Крім того, можна буде заощадити кошти на будівельному матеріалі для зведення каркаса і його обшивки. Встановлюються ці дві кабінки віддалік від житлового будиночка, але не в найдальшому кутку території, так як в цьому випадку незручно користуватися.

Надалі рекомендовано обсадити ці необхідні для нормальної будови дачного життя високим чагарником, наприклад, бузком або калиною. А ще краще, якщо це будуть вічнозелені рослини, які і в зимовий період будуть повністю приховувати виду ці споруди.

Як правильно прокласти каналізацію і встановити септик на дачі – це докладніше можна дізнатися зі статті, на яку можна перейти за запропонованою посиланням.

Гараж або стоянка

Недалеко від житлового будови влаштовується гараж або стоянка для автомобіля під дахом. Ці об’єкти можна зробити прямо перед будинком або поруч з ним, головне щоб був зручний в’їзд і виїздд для наявної машини.

Дача своїми руками

Дуже часто для автомобіля буває досить якісною критої стоянки

Якщо задуманий повноцінний гараж, то його розміщують на території так само, як і стоянку, або ж розміщують під будинком. Останній варіант дуже зручний, особливо при недостатності місця, але дуже дорого, і про його реалізації необхідно думати на стадії планування фундаменту під основну житлову споруду.

Штучні водойми

Якщо планується установка або споруда басейну, то наступним етапом необхідно визначити місце і для нього. Як побудувати бассейн на дачі своїми руками – дуже докладно викладено спеціальній статті нашого порталу (перехід за посиланням).

Дача своїми руками

Дорого, але здорово — басейн на дачі

Басейн зазвичай влаштовують в безпосередній близькості від будинку. Бажано, щоб його було видно з вікна особливо це важливо, якщо в будинку є маленькі діти.

Деякі господарі ділянок воліють замість басейну влаштовувати тихі куточки для відпочинку з невеликими водоймами «природного» типу ставками. Потрібно сказати, що це цілком доступний в споруді елемент ландшафтного дизайну дачі, який не займе багато місця, але стане справжньою окрасою території. Його мають, на відміну від басейну, віддалік від дому, часто – у низинці. Всім відомо, що у вечірній час у стоячої води люблять збиратися комарі і мошки, які обов’язково полетять на світло і тепло до житлових приміщень.

Дача своїми руками

Відмінно прикрашають пейзаж невеликі штучні стави

Не варто розміщувати водойми під високими деревами, так як опале листя неодмінно будуть засмічувати. І швидко псувати якість води Найкращим місцем для маленького ставка стане майданчик серед чагарнику висотою близько метра-півтора, можливо — вічнозеленого.

Як і з чого влаштувати ставок за всіма правилами, можна дізнатися, пройшовши по даному посиланню до відповідної публікації порталу.

Зона барбекю

Дача – це саме підходяще місце для установки печі-барбекю або хоча б хорошого стаціонарного мангалу для приготування страв на вогнищі. Таку зону барбекю зазвичай розташовують не дуже далеко від дому, але з таким розрахунком, щоб дим від багаття не потрапляв у житлові приміщення. Ще однією умовою для влаштування такої зони є відсутність поруч з піччю (мангалом) високих дерев, крона яких нависає над трубою димоходу це обставина потрібно врахувати в цілях пожежної безпеки.

Дача своїми руками

Зона барбекю — відмінне місце для відпочинку

Дачні альтанки

Зону барбекю можна, при бажанні, об’єднати з альтанкою. Якщо ж на ділянці достатньо місця, то альтанку, а то і не одну, встановлюють окремо, біля будинку або ставка.

Дача своїми руками

Різноманітність можливих альтанок не піддається опису!

Альтанка на дачній ділянці це традиційний атрибут, так як коли в хаті душно і жарко дуже приємно буде посидіти в затишному місці на свіжому повітрі. Крім цього, подібна легка споруда, якщо в ній встановити стіл з електроплитою або переносний мангал, цілком може стати тимчасової кухнею та їдальні (безумовно, при дотриманні певних правил безпеки.

Конструкцій альтанок безліч, і вибудовують їх з самого різного матеріалу, тому завжди можна підібрати підходящий варіативностінт для будь за розміром території, і для обраного стилю ландшафтного дизайнуна ділянці . Можливо, що пройшовши по рекомендованої посиланням, хто-небудь відразу знайде там потрібну конструкцію дачної альтанки, і отримає рекомендації, як її побудувати.

Курник або інший пташник

Якщо є можливість відвідувати дачну ділянку хоча б пару разів на тиждень не тільки влітку, але і в зимовий час, то на дачі хвилі можна зайнятися розведенням домашньої птиці. Для цього необхідно буде побудувати невеликий курник, який не зіпсує дизайну ділянки і займе зовсім небагато місця.

Дача своїми руками

Для любителів — чому б не передбачити курник?

Його краще всього розташовувати ближче до дальньої межі території, поруч з городом і подалі від житлового будови. Це дуже зручно — весь видерти бур’ян з городу відразу ж може відправлятися на прокорм птіце, а в будинку не з’явиться неприємного запаху.

Будівництво курника детально описано в статті, до якої читача призведе зазначена посилання.

Дитячий майданчик

Якщо в сім’ї є маленькі діти або в гості часто приїжджають онуки, то на дачі можна обійтися без хоча б невеликий дитячого ігрового майданчика. Тому, для неї необхідно виділити місце в безпосередній близькості з будинком, яке добре проглядається з вікна і, обов’язково, знаходиться в тіні дерев. Якщо дерева ще не виросли, то тінь над майданчиком потрібно створити штучно, наприклад, розтягнувши спеціальну затеняющую сітку.

Дача своїми руками

Доставте задоволення дітям — обладнайте ігровий майданчик

Майданчик може бути змонтована стаціонарно, а іноді робиться мобільного, тобто складатися з елементів, які можуть бути при бажанні швидко перенесені в інше місце, а на зимовий період просто демонтовані, розібрані по деталях і підняті на горище.

Один з непоганих прикладів дитячого майданчика з різними аксесуарами для неї за посиланням.

Сад, город

Нехай це навіть буде на рівні хобі, але не можна, напевно, повністю обійтися на дачі без «агропромислового комплексу».

Дача своїми руками

Планування «сільськогосподарських угідь»

Якщо хочеться мати завжди на столі свіжі овочі власного виробництва, то в кінці ділянки можна сформувати грядки. Наявність місця дозволить встановити невеликі теплиці або парники, які вже ранньою весною буде можливість висадити розсаду, вирощену, приміром, навіть на підвіконні. До речі, цілком можна побудувати і універсальний парник, який при стійкій теплій температурі легко перетворюється у відкриту грядку.

Дача своїми руками

Парник на ділянці

Якщо мати такі сельхозпостройки, новий урожай овочів буде на столі набагато раніше, ніж він навіть з’явиться на ринку. Виростивши овочі та фрукти самостійно, можна бути впевненим, що вони екологічно чисті і не принесуть абсолютно ніякої шкоди здоров’ю.

Різні види теплиць і парників представлені в статті, з якої можна ознайомитись, пройшовши за рекомендованої посиланням.

Не можна обійти увагою плодові чагарники і дерева. Їх зазвичай висаджують уздовж забору і з південної сторони будинку. Високі дерева, такі як груша, вишня, яблуня та інші, в літній час здатні створити густу тінь, яка закриє від спекотного сонця вікна та стіни будинку.

Оформлення саду

  • Одним зулюбленних декоративних елементів дачного останнім часом стає альпійська гірка. До речі, це відмінна можливість з розумом застосувати той самий неродючий грунт, який залишається після риття будівельних котлованів. Його все одно кудись потрібно подіти можна повністю вивести з ділянки, але краще якусь частину використовувати для створення альпійської гірки.

Існує велика кількість різновидів такої прикраси території, і який з них вибрати буде залежати від площі, яку є можливість відвести для цих цілей на ділянці, і від бажання дизайнера.

Дача своїми руками

Популярний елемент садового дизайну — альпійська гірка

Альпійські гірки можуть займати досить велику ділянку території, на якій часто розташовують ставок і інші традиційні для такого садового ансамблю елементи. Бувають і зовсім мініатюрні гірки, які легко вписуються в клумбу площею всього в один квадратний метр.

По суті, цей елемент ландшафтного дизайну є своєрідною клумбою, в якій, крім рослин, обов’язковим складовим є камінь великі круглі валуни або невеликі річкові або морські голяки відмінно підійдуть для дизайну. З каменю можуть бути викладені стінки, стовпчики або сходинки, а між ними висаджуються вічнозелені рослини упереміш з квітучими все літо багаторічними декоративними травами.

Альпійську гірку часто насипають і засаджують неподалік від будинку, щоб була можливість милуватися нею з вікна. Втім, ніщо не заважає прикрасити таким оригінальним чином і дальній кут ділянки, який залишився без декоративного оформлення.

  • Після того як розплановані на території дачі всі основні елементи, потрібно з’єднати їх стежками, які обплутають всю ділянку. Їх можна зробити з самих різних, часом найнесподіваніших матеріалів.
Дача своїми руками

Всі споруди та зони повинні бути пов’язані доріжками і стежками

Доріжки викладають з плит, дрібного річкового каменю або кругляків, напиленных з стовбурів дерев. Їх заливають бетонним розчином або навіть вимощують «килимами», зшитими з пробки від пластикових пляшок.

Якими бувають садові доріжки, і як краще і простіше їх укласти в спеціальній публікації нашого порталу.

  • Хороший господар, сформувавши доріжки, ніколи не залишить їх без належного оформлення. Тому вздовж них та біля будинку обов’язково потрібно розбити і засадити гарні клумби, поєднуючи найрізноманітніші види і сорти рослин, які будуть цвісти все літо, поперемінно змінюючи один одного.
Дача своїми руками

Жоден доглянута ділянка не може обійтися без квіткових клумб

Клумби можуть мати різні форми, і кожна з них має свою назву, схему і типові місця розташування. Тому до їх облаштування клумб потрібно підійти дуже серйозно, з опорою на розроблені дизайнерами шаблони. Якщо квітники на дачі будуть мати непривабливий вигляд, то пропаде та сама «родзинка», яка відіграє головну роль у декоративному оздобленні ландшафту. А іноді недбале або непродумана клумба може навіть принести елемент дискомфорту в дачному оформленні, і в цьому випадку краще б її не було.

Як і де влаштовують клумби, і які рослини на них краще висадити, можна дізнатися в окремій публікації в рамках нашого порталу.

Відео: в оформленні території фантазії садівників немає меж!

  • Ще одним моментом, який хочеться згадати це декоративне оформлення території дачі різними садовими фігурками, вазонами та іншими цікавими елементами, здатними «додати шарму» у загальну композицію.
Дача своїми руками

По території ділянки можна «розкидати» чимало цікавих саморобних прикрас

У цій сфері – у галузі створення неповторного оформлення території дачної ділянки, творчості взагалі, напевно, немає межі. Тут в хід йдуть старі бочки і корзини, черевики, стільці і ванни, биті керамічні вази і багато іншого. Знаходять широке застосування старі автомобільні покришки, які іноді без толку захаращують гараж. З них виготовляють чудові вазони і клумби, різних тварин, непромокальні стільці та столи та багато іншого, що напевно стане в нагоді на дачі.

Всі подібні елементи оформлення ділянки не потребуватимуть багатьох засобів, якщо включити фантазію і оглянутися по сторонах. Завжди можна знайти, здавалося б, непотрібні речі, яким можна дати друге життя і створити з них функціональні або просто декоративні предмети дизайну. Треба, до речі, зауважити, що такі прикраси для дачі в спеціалізованих дизайнерських магазинах можуть коштувати досить дорого, і тому, зробивши їх самостійно, є можливість заощадити пристойну суму.

Пройшовши за цим посиланням, можна вийти на статтю нашого порталу , яка розповість, як і з чого можна зробити декоративні вазони для квітників.

Відео: цікаві ідеї щодо оформлення дачної ділянки

Зонування і оформлення дачної ділянки це досить захоплюючі заняття, доступне будь-якій людині з фантазією. Складніше всі ідеї втілити в життя. Однак, якщо будуть проведені необхідні будівельні роботи, а потім і декорування всій території, результат стане не тільки радувати майстра, але і дивувати гостей і сусідів довгі роки. Особливо якщо періодично замінювати деякі набридлі елементи на нові, ще більш оригінальні.