Декоративні решітки на радіатори опалення

747

Як відомо, далеко не в кожному будинку або квартирі встановлені сучасні батареї, які мають елегантний вигляд. На жаль, деякі радіатори опалення старого типу можуть суттєво ускладнити старання господарів витримати кімнату в якомусь визначеному стилі. На допомогу можуть прийти декоративні решітки або екрани.

Декоративні решітки на радіатори опалення

Подібні декоративні решітки на радіатори опалення, якщо вони підібрані з розумом, не повинні порушувати гармонію оновленого дизайну кімнати. Навпаки, вони можуть стати прекрасним доповненням до загального оформлення і ефективним маскувальним засобом для старих батарей непривабливого вигляду.

Декоративні решітки або екрани можна зробити самостійно, підібравши матеріал і відповідний до шторам і колір шпалер. Є можливість замовити ексклюзивний зразок в майстерні, і як найпростіший варіант придбати готові екрани в господарському або меблевому салоні (магазині).

Щоб правильно вибрати або зробити самостійно грати, не можна забувати про головне – про функціональне призначення самого радіатора. Батареї встановлюють для обігріву приміщень, і решітка не повинна ставати перешкодою для ефективного теплообміну в кімнаті. Багато власників житла відмовляються від встановлення цих декоративних елементів із-за боязні того, що вони будуть затримувати тепло, і опалення обійдеться «в копієчку».

Здоровий глузд в таких міркуваннях, звичайно, є. Однак, потрібно сказати, що цілком можливо вибрати або виготовити таку решітку, яка буде чудово маскувати батарею, і одночасно не те, що не закриє, а навпаки, своєю конфігурацією і компонуванням деталей навіть посилить надходження тепла в кімнату.

Щоб придбати правильну грати, потрібно розібратися з принципом роботи радіатора опалення та деякими закономірностями теплофізики.

Зміст статті

  • 1 Принцип функціонування радіатора і вимоги до екрану (решітці)
    • 1.1 Поєднання фізики та дизайну
    • 1.2 Відео: декоративні екрани для батарей опалення
    • 1.3 Тепловідбивне екранування стіни
    • 1.4 Ефективно працююча решітка
  • 2 Види грат
    • 2.1 Основні конструкції решіток
    • 2.2 Різновиди за матеріалом виготовлення
    • 2.3 Відео: різноманітність екранів і решіток для радіаторів опалення

Принцип функціонування радіатора і вимоги до екрану (решітці)

Як же працює стандартний радіатор опалення?

При нагріванні батарея передає в кімнату тепло двома шляхами: з допомогою потоків нагрітого повітря – це називається процесом конвенції, а також через пряме теплове випромінювання в інфрачервоному діапазоні.

Ці два шляхи передачі теплової енергії можуть змінюватися пріоритетності та ефективності в залежності співвідношення температури теплоносія і кімната в приміщенні, від конструкції конкретної батареї і від зовнішніх факторів – наявності перешкод і т. п.

Наприклад, чавунні батареї в не дуже сильні холоди обігрівають приміщення здебільшого з допомогою конвенції. Але з виходом системи опалення на максимальні, коли теплоносій нагрівається до 70-ти градусів і більше, то в кімнату йде тепло головним чином за рахунок інфрачервоного випромінювання.

Сучасні алюмінієві радіатори працюють по тому ж принципу, але вони мають властивість більш гнучко підлаштовуватися під вплив зовнішніх факторів. Приміром, якщо тепло надходить у приміщення з утрудненням (це може відбуватися, якщо батареї закриті щільними шторами), то потоки тепла в батареї переміщуються ближче до зовнішніх переднім площинах секцій. У цьому випадку радіатор переходить на роботу в теплоизлучающем режимі.

У будь-якому випадку, щоб робота радіатора була максимально ефективною, необхідно забезпечити обидві можливості теплообміну. Наприклад, на конверторні радіатори необхідно встановлювати решітки, які не мають верхньої горизонтальної панелі. Це необхідно для вільної циркуляції нагрітого повітря.

Декоративні решітки на радіатори опалення

Ніколи не можна перекривати шляхи для конвекційних повітряних потоків

Якщо встановлюється екран, то повинен бути підібраний такий, який забезпечить вільну циркуляцію нагрітих потоків повітря і проходження прямого інфрачервоного випромінювання. Подібні умови можуть бути виконані тільки в тому випадку, якщо буде на лицьовій панелі екрана будуть досить великі отвори (не менше 50% від загальної площі) і вільний простір над радіатором – для конвекційних потоків.

Крім того, є й інші умови, які повинні бути виконані для досягнення найбільш ефективного теплообміну.

Поєднання фізики та дизайну

Щоб обрана сітка або екран не заважали радіатора функціонувати правильним чином, потрібно передбачити ще пару моментів:

У матеріалу зовнішньої облицювання повинна бути хороша теплопровідність, щоб інфрачервоні випромінювання не залишалися в замкнутому просторі, а ефективно передавалися в приміщення.

Внутрішня частина ґрати або екрана повинна бути пофарбована в темний колір. Це забезпечує гарне поглинання тепла і його подальшу передачу. Зовнішня сторона може мати будь-який відтінок, той, який найкраще підійде до оформлення інтер’єру – це ніяк не впливає на ефективність обігріву. але внутрішню частину рекомендовано покрити темно-коричневою або чорною фарбою.

Відео: декоративні екрани для батарей опалення

Тепловідбивне екранування стіни

Тепловіддача може значно знизитися від того, що багато теплової енергії йде на абсолютно непотрібний обігріваєунешних стінок в місцях кріплення до них батарей опалення. Для того, щоб направити тепло в бік кімнати, на стіну за радіатором закріплюють відображає екран. Цей допоміжний елемент зазвичай виготовляють з рулонного спіненого утеплювача з обов’язковою фольгированной поверхнею. Блискучою стороною екран кріпиться в бік кімнати – це «дзеркало» буде ефективно передавати виходить від батареї тепло у бік приміщення.

Декоративні решітки на радіатори опалення

На стіні поза радіатором доцільно розташувати термоотражающий екран з фольгованого теплоізолятора

Іноді перед установкою радіатора на стіну закріплюється пінопласт, також має відображає шар, і тільки після цього монтується батарея. Цей варіант допоможе зберегти тепло та заощадити чималі кошти на витрату енергоносіїв.

Ефективно працююча решітка

Щоб не помилитися при виборі або при виготовленні решітки або екрана, потрібно врахувати деякі моменти.

  • Дуже невдалий варіант екрану являє собою суцільну панель, яка має зверху і знизу або по всій поверхні зовсім маленькі отвори.
Декоративні решітки на радіатори опалення

Невдалий варіант — маленькі отвори обмежать конвекційний потік

Вони ніяк не зможуть забезпечити необхідну циркуляцію нагрітих повітряних мас, навіть якщо внутрішня поверхня решітки буде покрита чорною фарбою. В цьому випадку доведеться витратити велику кількість палива для нагрівання кімнат, а значить підуть великі витрати.

  • Інший, вже більш прийнятний, але все ж не дуже ефективний варіант решітки це широка рама, виготовлена з деревини, яка закриває батарею навколо і має з фронтальної сторони грати з рейок, розташованих далеко один від одного.
Декоративні решітки на радіатори опалення

Дерев’яна решітка — річ хороша, якщо зверху вона не закрита суцільний полицею

Цей варіант дає хорошу тепловіддачу тільки з одного боку прямим інфрачервоним випромінюванням, але не створює теплової завіси і не перекриває потік холодного повітря, що йде від вікна.

В дизайнерському щодо така модель виглядає непогано, так як дерево підходить для будь-якого інтер’єру. Крім цього, верхню частину рами можна пристосувати для розміщення кімнатних рослин. Однак, з огляду на недостатню циркуляцію теплого повітря це не кращий варіант решітки.

Декоративні решітки на радіатори опалення

Така решітка залишає повну свободу конвекції

  • Оптимальним варіантом екрану в усіх відношеннях буде решітка, яка одночасно буде направляти тепле повітря вгору, перекриваючи шлях холодним потоками від вікна, а значить, зверху решітки повинні бути або отвори, або спрямовані щілини.

Крім того, дуже вдалою буде конструкція, в якій передбачено аеродинамічний козирок. Особливо він зручний, якщо радіатор ховається підоконником. Виготовлений їх вузької смужки металу або навіть щільного картону, вони не такст скапливаться нагрітому повітрю зверху радіатора, буде перенаправляти його в бік кімнати.

Ще одне дуже ефективне доповнення конструкції – так званий тепловий інжектор. Чимало теплого повітря збирається у просторі між передньою стінкою екрану і самим радіатором. Якщо встановити дві спрямованих лопаті, то вони зберуть ці скупчилися теплі маси і спрямують у бік кімнати потужним потоком. Це зовсім непомітно, коли радіатор працює ледве-ледве, на малих температурах. Але як тільки починається сильний нагрів теплоносія, на повний «зимовий» режим, то ефект від такого інжектора вражає – потік гарячого повітря стає дуже відчутним.

На малюнку представлена сітка-екран, яка практично повністю задовольняє всім перерахованим вимогам:

Декоративні решітки на радіатори опалення

Схема роботи «ідеальної» решітки з додатковими удосконаленнями

  • Від зовнішньої стіни радіатор опалення обгороджений термоізоляційним шаром з фольгованим покриттям (А).
  • Зверху від стіни і до обріза підвіконня встановлений аеродинамічний козирок (Б).
  • Дві лопаті верхньої передньої частини утворюють теплової інжектор (В).
  • Передня панель екрану являє собою гратчасту конструкцію (М) з великими отворами.

Холодне повітря (сині стрілки, поз. 1), проникає знизу, нагрівається, піднімається вгору, не застоюючись підоконником з-за встановленого козирка, направляється в приміщення (коричневі стрілки, поз. 2)

При високих температурах нагріву в хід вступає інжектор, привносячи свою вагому лепту в процес створення спрямованого гарячого конвекційного потоку.

Пряме теплове випромінювання показано пунктирними червоними стрілками. Промені його, спрямовані назад, відбиваються від «дзеркала» фольгованого утеплювача і перенаправляються в лицьову частину.

Тут промені теплової енергії або вільно проходять через отвори решітки в приміщення, або поглинаються матеріалом решітки (як ми пам’ятаємо, вона повинна бути зсередини пофарбована в чорний колір). Якщо матеріал має добру теплоємність і тепловіддачею (наприклад, метал), то решітка сама стає джерелом теплового випромінювання, не тільки не знижуючи ефекту обігріву кімнати, але навіть перебільшуючи його.

Види решіток

Декоративні решітки для радіаторів підрозділяють на кілька груп, базуючись на різновидах конструкції і матеріалів виготовлення.

До речі, є ще два важливі вимоги до грат і екранів, які не слід упускати з виду:

  • Будь радіатори опалення завжди створюють могутні конвекційні потоки повітря. Це означає, що по дорозі до батареї холодне повітря, переміщаючись уздовж поверхні підлоги, захоплює за собою частинки пилу і бруду (як би не було вдома чисто, цього все одно не уникнути). Значить, на ребрах решітки або на поверхні екрану обов’язково буде згодом накопичуватися бруд. Висновок – поверхня повинна бути гігієнічною, легко піддаватися прибиранню, у тому числі, при необхідності і з використанням миючих засобів.
  • Крім декоративної функції, решітка або екран виконують ще й захисну місію – прикривають гострі кути і ребра радіаторів, знижуючи ймовірність випадкових травм (особливо, якщо в домке або квартирі є діти). Значить, матеріал повинен бути досить міцним, щоб грати сама по собі не стала джерелом небезпеки, а конструкція бажана без гострих кутів і виступаючих частин.

Основні конструкції решіток

Поділяючи екрани і решітки за особливостями конструкції, можна виділити наступні основні їх різновиди:

  • Решітка-короб використовується в тих випадках, коли необхідно закрити не тільки негарний вигляд радіатора, але і підведені до нього труби.
Декоративні решітки на радіатори опалення

Невелика коробчата решітка

  • Навісні решітки, мають верхню кришку. Їх використовують для маскування батарей, які не закриті зверху підвіконням і не втоплені в нішу стіни.
Декоративні решітки на радіатори опалення

Навісні решітки — дуже прості в установці

  • Навісні решітки без кришки встановлюють на батареї, які встановлені в нішу стіни або підвіконник.
Декоративні решітки на радіатори опалення

Навісні решітки або екрани без верхньої кришки

  • Плоскі екрани або решітки призначена для радіаторів, закріплених в ніші стіни або ж навіть просто на поверхні стіни.
Декоративні решітки на радіатори опалення

Плоский екран, що повністю приховує радіатор

Різновиди за матеріалом виготовлення

Решітки та екрани виготовляють з різних матеріалів, і щоб вибрати той, який підійде за дизайном і характеристиками для конкретної кімнати, треба розглянути кожен з них. Дуже важливо при цьому врахувати температуру нагрівання батарей в зимовий період, стійкість матеріалу до термічних перепадів і його екологічність.

  • Металеві решітки

Металева решітка часто являє собою панель, виготовлену з перфорованого металевого листа з різними мозаїчними малюнками з отворів. Такий екран має хорошу тепловіддачу, він акуратний і елегантним дизайном.

Декоративні решітки на радіатори опалення

Легкознімні металеві решітки різних розмірів

Також до цього виду декоративних решіток можна віднести екран у вигляді сітки з комірками різної форми та розмірів.

Крім простих скромних варіантів решіток, виготовляються металеві панелі, які покривають термограммой, що імітує фактуру різних порід дерева. Також не можна не сказати і про комбінованих екранах, в яких разом з металом застосовуються та інші матеріали.

Декоративні решітки на радіатори опалення

Коробчатий металевий екран

Забарвлення на металеві панелі часто наноситься методом порошкового напилення, що зберігає метал від ураження іржею і від дрібних «травм» у вигляді випадкових подряпин, а покриття від вицвітання.

Металеві декоративні елементи прості у монтажі і демонтажі. Завдяки різноманітності, їх можна підібрати практично під будь-який інтер’єр. Вони мають досить-таки доступні ціни, і тому такі решітки вельми популярні серед власників як власних будинків, так і міських квартир. Потрібно сказати, що металевий варіант решітки цілком можна перефарбувати, якщо в цьому виникне необхідність, наприклад, якщо відбудуться якісь дизайнерські зміни в інтер’єрі.

Самостійно виготовити таку грати буде досить складно, і навряд чи вона вийде акуратною. Тому якщо вирішено застосувати саме металеві елементи інтер’єру, маскуючі батареї, то краще придбати їх у вже готовому вигляді. У таблиці для прикладу показані середні на металеві решітки, виготовлені з листа товщиною до 1 мм (для кращої теплопередачі):

Розмір решітки в мм (висота × ширина) Орієнтовна ціна в рублях за одиницю
400 × 600 800
400 × 900 1000
400 × 1200 1200
400 × 1400 1400
400 × 2000 1900
600 × 600 960
600 × 900 1200
600 × 1200 1400
600 × 1400 1500
600 × 2000 2000
750 × 600 1000
750 × 900 1300
750 × 1200 1500
750 × 1400 1600
750 × 2000 2000
900 × 900 1800
900 × 1200 1950
900 × 1350 2000
900 × 2000 2300

Виготовляють решітки і за індивідуальними замовленнями, так як в деяких випадках ці розміри не підійдуть для радіаторів ексклюзивних форм, конфігурації або місця розташування.

  • Решітки з ПВХ

Решітки та екрани з ПВХ виготовляють або повністю з цього матеріалу, або на металевій основі, або з використанням для вставки в раму натурального або штучного ротанга. Екрани декорують по різні матеріали це може бути дерево різних порід, зріз каменю або металік. Теплопровідність у цих панелей набагато нижче, ніж у металевих або дерев’яних решіток, тому вони будуть перекривати більшу частину тепла, що передається інфрачервоним випромінювання, а значить, буде потрібно витратити більшу кількість палива на обігрів будинку, що призведе до зайвих витрат.

Декоративні решітки на радіатори опалення

З розряду найдоступніших — решітки з ПВХ

ПВХ досить термостійкий матеріал і прослужить довгий час. Він не виділяє при нагріванні токсичних для людини речовин. Екрани та сітки завжди, поки нові, мають естетичний вигляд та можуть виконуватися в різних формах і кольорах.

Декоративні решітки на радіатори опалення

Кольори та оздоблення ПВХ-решіток можуть бути самими різними

Решітки та екрани, виготовлені з ПВХ, мають більш доступну ціну, ніж вироби, виконані з інших матеріалів. Картина примірних цін на ці вироби виглядає наступним чином:

Розмір решітки в мм (висота × ширина) Орієнтовна ціна в рублях за одиницю
600 × 300 250
600 × 600 260
600 × 900 330
600 × 1200 460
600 × 1500 490
  • Решітки з деревини

Дерев’яні решітки привнесуть в будинок атмосферу особливого комфорту, тому багато людей віддають перевагу саме цей природний матеріал. Добре оброблена і затонована деревина чудово вписується в будь-який інтер’єр, так як решітки можуть бути виготовлені в будь-якому архітектурному стилі.

Декоративні решітки на радіатори опалення

Дерев’яні решітки — зазвичай суворі і монументальні, добре вписуються в будь-який інтер’єр

Потрібно відзначити, що екрани та сітки, виготовлені з дерева, мають досить високу ціну, особливо якщо вони ексклюзивні – виконані на замовлення, як авторська робота.

Сітки виготовляють з різної деревини, і від цього багато в чому і формується цена них. Для прикладу і порівняння – огляд середніх цін на дерев’яні екрани-решітки.

Орієнтовна ціна за м2: ясен — 1050 рублів, бук -1200 рублів, дуб — 1350 рублів
Висота Довжина
1300 мм 1600 мм 2000 мм 2500 мм
Дуб Бук Дуб Бук Дуб Бук Дуб Бук Ясень
600 мм 1053 936 1296 1152 1620 1440 2025 1800 1575
700 мм 1229 1092 1512 1344 1890 1680 2363 2100 1838
750 мм 1317 1170 1620 1440 2025 1800 2532 2250
800 мм 1404 1248 1728 1536 2160 1920 2700 2400
900 мм 1580 1404 1944 1728 2430 2160 3038 2700
950 мм 1668 1482 2052 1824 2565 2280 3207 2850

Готові деталі для решіток обов’язково покривають декількома шарами лаку на водній основі. Це покриття знизить вплив перепадів температур на деревину.

Не можна встановлювати дерев’яні решітки на батареї, що працюють за конверторного принципом, так як конструкція екранів з цього матеріалу передбачає, що верхня панель буде майже повністю закривати батарею, за винятком невеликих отворів, яких буде недостатньо для вступу в кімнату всього тепла, що віддається радіатором.

Декоративні решітки на радіатори опалення

Дуже красиві екрани з ротанга ґратами

Багато воліють грати з ротанга, розтягнутого на рамі, виготовленої з деревини. Вони мають досить естетичний вигляд і хорошу теплопровідність, а також ці матеріали є екологічно чистими і ніколи не зашкодять жодним чином мешканцям будинку.

Замість ротанга в рами встановлюються і панелі з МДФ. На цій древесноволокнистой плити, що має невелику товщину, цілком можна вирізати малюнки, які додадуть гратам своєрідний привабливий вигляд і дозволять тепла вільно надходити в приміщення.

Декоративні решітки на радіатори опалення

Більш доступний варіант — фігурні грати з МДФ

Малюнків, вирізних на плитах МДФ, досить багато, і всі вони по-своєму привабливі. Але, незважаючи на це, все ж варто вибирати панелі, що мають решітку з великими отворами.

Декоративні решітки на радіатори опалення

Варіантів візерунків МДФ-решіток — дуже багато

Решітка з МДФ, встановлена в дерев’яну раму, чудово може замінити дерев’яну решітку, але коштувати такий екран буде набагато менше. Декоративний екран, виготовлений з МДФ, здатний витримувати більш значні механічні навантаження порівняно з натуральним деревом. Матеріал має гарну теплопровідність і відмінно витримує перепади температур. Ці решітки легко монтувати і знімати, у разі необхідності.

Забарвлення, які можуть мати екрани, виготовлені з МДФ, досить різноманітні. На даній таблиці представлені лише деякі з них.

Декоративні решітки на радіатори опалення

Радують МДФ-вироби і різноманітністю забарвлень і фактур

Орієнтовний рівень цін на решітки з МДФ виглядає наступним чином:

Розмір решітки в мм (висота × ширина) Орієнтовна ціна в рублях за одиницю
400 × 600 1020
400 × 900 1220
400 × 1200 1420
400 × 1500 1620
600 × 600 1015
600 × 900 1270
600 × 1200 1565
600 × 1500 1900
Грати, зроблені на замовлення і мають нестандартні розміри (ціна за м2) 2755
  • Скляні екрани для радіаторів опалення

Можливо, у деяких людей такі екрани викликають побоювання, але вони абсолютно безпідставні. Для виготовлення застосовується супер-загартоване високоміцне скло товщиною від 6 до 8 мм, розбити яке навіть при бажанні буде дуже непросто.

Декоративні решітки на радіатори опалення

Скляні екрани у багатьох викликають побоювання марні

Зазвичай такі екрани являють собою плоску панель, укріплену на стіні за допомогою стійок і повністю закриває радіатори опалення. Зверху і знизу обов’язково є простір для вільного конвекційного потоку. Передача тепловим спрямованим випромінюванням в даному випадку істотно обмежується.

Декоративні решітки на радіатори опалення

Скляні екрани можуть бути прозорими і матовими, мати різне забарвлення

Переваги таких скляних екранів:

  • Відносно невисока, порівняно, наприклад, з деревом, ціна.
  • Простота монтажу – його зможе провести будь своїми силами.
  • Високі декоративні якості – крім прозорих, напівпрозорих або матових стекол різних відтінків, можна придбати або замовити екрани з нанесеними методом термодруку малюнками або фотографіями – під будь-який стиль інтер’єру.
  • Такі екрани, повторимося, безпечні, легкі в догляді, мають хорошу термостійкість.
Декоративні решітки на радіатори опалення

На скло можна нанести і оригінальний малюнок або фотографію

Тепер, коли читач отримав потрібну інформацію, він може більш розважливо підійти до вибору необхідних для інтер’єру захисних декоративних екранів або решіток. Вони допоможуть приховати неестетичні радіатори, захистять батареї від різних забруднень, позбавити якоюсь мірою батьків від постійного неспокою за малюків, які можуть отримати травму чи опік, якщо прилади для опалення будуть стояти відкритими. Сумніватися не варто решітки або екрани для батарей, особливо старих конструкцій, виготовлених з чавуну, просто необхідні. Тим більше, що в сучасних магазинах у продажу представлений досить широкий асортимент цих виробів, а значить є можливість вибрати ті, які оптимально підійдуть по всім параметрам.

Відео: різноманітність екранів і решіток для радіаторів опалення