Деревяний паркан своїми руками

730

Брус, дошки і гвинти. Що можна зробити з такого скромного набору матеріалів? Побудувати паркан! Дерев’яні огорожі незаслужено відійшли на другий план. І зовсім даремно! Звичайно ж, в плані стійкості і надійності огорожа з дощок суттєво програє своїм цегельних і бетонних аналогам, проте на зведення дерев’яної огорожі витрачається мінімум часу, сил і грошей.

Дерев’яний паркан своїми руками

При цьому з проведенням всіх необхідних заходів можна впоратися самостійно. Проявивши трохи фантазії і зробивши все по інструкції, ви створите по-справжньому оригінальну і цікаву конструкцію.

Деревяний паркан своїми руками

Дерев’яний паркан своїми руками

Зміст статті

  • 1 З чого будувати паркан?
  • 2 Покрокове керівництво по зведенню дерев’яного паркану
  • 3 Нестандартні методи кріплення дощок
    • 3.1 Відео – Дерев’яний паркан своїми руками
  • 4 Декоративний паркан своїми руками. Фото

З чого будувати паркан?

Перш ніж приступати до зведення паркану, приділяємо належну увагу вибору вихідного матеріалу. Для облаштування огорожі використовуємо тільки високоякісну щільну деревину. Відмінно підійде деревина дуба, осики, ясена, сибірської модрини, вільхи, шовковиці.

Деревяний паркан своїми руками

Види деревини

Серед усіх перерахованих варіантів найбільш цікавою є сибірська модрина. Побудований з неї паркан буде служити максимально довго. Якщо одним з головних ворогів більшості порід дерева є волога, то модрина від контактів з водою стає лише міцніше.

Деревяний паркан своїми руками

Модрина

Деревяний паркан своїми руками

Стругана дошка з модрини

Використання сосни обмежуємо хіба що облаштуванням забірного щита, у випадку поломки або зносу огорожі такий матеріал можна буде замінити без особливих фінансових затрат і зусиль.

Деревяний паркан своїми руками

Штахетник — сосна

Важливо! І в жодному випадку не використовуємо для будівництва паркану березу – вона вкрай нестійка і недовговічна.

Також важливо вибрати якісний матеріал для виготовлення опор. З дерев’яними прогонами найкраще будуть поєднуватися дерев’яні ж стовпи. Можна закопувати їх в землю, так і кріпити до спеціальним металевим підставка (консолей), забетонированным в попередньо створених поглибленнях.

Важливо! Для продовження терміну служби деревини її треба попередньо просочити антисептичним засобом. Воно зменшить інтенсивність згубного впливу вологи, повітря, грибка та інших шкідливих мікроорганізмів на будівельний матеріал.

Деревяний паркан своїми руками

Антисептики для захисту деревини

Для закріплення ефекту деревину рекомендується обробити спеціальним барвником, наприклад, шведської фарбою. Вона додасть матеріалу дуже красивий відтінок. При бажанні поверх висохлої шведської фарби можна буде нанести барвник іншого кольору.

Деревяний паркан своїми руками

Шведська фарба

Для приготування шведської фарби нам знадобиться:

  • мідний купорос – 250 г;
  • сіль – 250 г;
  • залізний сурик – 250 г;
  • оліфа – 230 мл;
  • борошно – 570 г;
  • вода – близько 4,5 л.

Дотримуючись наведених пропорціям, ви зможете приготувати будь-яку необхідну кількість барвника.

Деревяний паркан своїми руками

Шведська фарба

Фарба досить економічна. На покриття 1 м2 поверхні витрачається близько 200-250 мл барвника. Наведений рецепт дозволяє приготувати фарбу золотистого кольору. Якщо хочете отримати інший відтінок, замініть сурик перекисом марганцю, охрою або іншим компонентом на свій розсуд.

Шведська фарба готується в наступному порядку:

  • вариться клейстер. Для його приготування розмішуємо борошно в 3 л води;
  • готовий клейстер пропускається через сито – це дозволяє видалити із суміші грудочки;
  • проціджений клейстер знову ставлять на вогонь. У суміш додаються сіль і мідний купорос. Постійно помішуємо суміш, домагаючись повного розчинення купоросу;
  • продовжуючи помішувати клейстер, додаємо в нього оліфу, а потім вливаємо деяку кількість води (зазвичай близько 1,5 л) до отримання однорідного рідкого складу.

Готову фарбу наносимо на деревину подвійним шаром.

Деревяний паркан своїми руками

Частокіл з «кольорових олівців», незвичайне колірне рішення

Таблиця. Чим пофарбувати дерев’яний паркан

Фарби Зв’язуюча речовина Термін служби
Акрилові Поліакрилат 6-20 років
Дисперсійні Органічні розчинники >20 років
Масляні Оліфа 2-3 року
Силікатні Рідке скло краплинне 20 років
Силіконові Силіконові смоли 20 років
Емалеві Алкідна смола 10 років

Покрокове керівництво по зведенню дерев’яного паркану

Деревяний паркан своїми руками

Різновиди дерев’яного паркану

Деревяний паркан своїми руками

Схема огорожі

Приступаємо до зведення нашого огорожі.

Перший крок. Беремо кілька дерев’яних кілочків довжиною близько 600 мм і заостряем нижній край кожного з них.

Другий крок. Вбиваємо кілочки з двометровим кроком по периметру ділянки, в місці встановлення паркану.

Деревяний паркан своїми руками

Розмітка

Третій крок. Закольцовываем вбиті кілочки мотузкою, досить сильно натягуючи її між кілками.

Четвертий крок. Визначаємо потрібну висоту паркану. У цьому моменті орієнтуємося на свої переваги і особливості місцевості. У середньому висоту дерев’яних парканів витримують в межах 150-250 див.

Деревяний паркан своїми руками

Визначтеся з висотою огорожі

П’ятий крок. Нарізаємо або замовляємо дошки необхідної довжини. У розглянутому прикладі ми будемо кріпити дошки вертикально. При бажанні ви можете виконати горизонтальну обшивку – порядок дій залишиться приблизно таким же.

Шостий крок. Ретельно зашліфовуємо дошки, просочуємо їх антисептиком, а після його висихання наносимо подвійний шар шведської фарби (можете використовувати інший засіб на свій розсуд).

При бажанні ви можете купити готові дошки, але вони коштують набагато дорожче, ніж необроблений матеріал. Робіть, як вам зручніше.

Сьомий крок. Виймаємо вбиті кілочки і пробуриваем залишилися від них ямки на глибину від 0,5 м. Оптимально – 60-80 див. В іншому орієнтуйтеся на розміри майбутньої огорожі і вага конструкції.

Деревяний паркан своїми руками

Тепер виймайте кілочки по одному, а на місці залишилися ямок пробуривайте свердловини глибиною не менше 50 см під опори для забору

Восьмий крок. Вставляємо в поглиблення попередньо просочені антисептиком дерев’яні опори, ретельно вирівнюючи їх по вертикалі. З функцією опорних стовпів чудово впорається дерев’яний брус перерізом 7,5 х 7,5 см або 10 х 10 см. Для маленьких і легких огорож можна використовувати стовпи перетином 5 х 5 див. Заглубляемую частина бруса краще попередньо просмолити, щоб деревина не згнила.

Дев’ятий крок. Заливаємо ями бетоном. Якщо зводиться компактний паркан, можна обмежитися засипанням ям землею з ретельної утрамбовуванням.

Вставляем в углубления предварительно пропитанные антисептиком деревянные опоры

Вставляємо в поглиблення попередньо просочені антисептиком дерев’яні опори

Десятий крок. Вбиваємо в верхній торець кожного стовпа цвях і стягаємо всі опори мотузкою по периметру конструкції. Надалі ми зможемо орієнтуватися по цій мотузці і виконувати обшивку забору максимально рівно і якісно.

Вбиваем в верхний торец каждого столба гвоздь и стягиваем все опоры веревкой по периметру конструкции

Вбиваємо в верхній торець кожного стовпа цвях і стягаємо всі опори мотузкою по периметру конструкції

Одинадцятий крок. Починаємо кріпити до опор горизонтальні прожіліни. Для цього використовуємо дошку шириною 100 мм і товщиною 25 мм Прожіліни фіксуємо з однаковим кроком (близько 25-30 см), відступивши таку ж відстань знизу від грунту.

Починаємо кріпити до опор горизонтальні прожіліни

Для кріплення дощок використовуємо шурупи або цвяхи такої довжини, щоб кріплення повністю пройшов через прожилині і виступив із зворотного боку опорного стовпа на 20-30 мм. Виступаючу частину кожного шурупа або цвяха обережно і ретельно загинаємо.

Деревяний паркан своїми руками

Прибита перша дошка

Деревяний паркан своїми руками

Кріплення дощок

Дванадцятий крок. З допомогою шурупів прикріплюємо до прожилинам дошки обшивки. При бажанні замість дощок можна використовувати колоди – вийде паркан в сільському стилі. Розфарбувавши ж колоди, ви створите оригінальну композицію, аналоги якої навряд чи вдасться побачити у кого-небудь із сусідів.

Якщо потрібно отримати «глухе» огорожа, прибиваємо дошки впритул один до одного. При бажанні можна залишати між елементами огорожі 10-50-міліметрові проміжки – як побажаєте.

У процесі кріплення дощок орієнтуємося на натягнутий зверху шнур. При необхідності отпиливаем зайву довжину елементів обшивки, щоб отримати красиву і рівну огорожа.

На завершення нам залишиться лише покрити паркан фарбою бажаного кольору. Якщо ж вас влаштовує відтінок шведської фарби, ніякі додаткові малярні роботи проводити не потрібно.

Деревяний паркан своїми руками

Фарбуємо паркан, якщо не зробили це раніше

Нестандартні методи кріплення дощок

Просте вертикальне кріплення дощок вам здається занадто примітивним і нудним? Ніяких проблем, є безліч цікавих рішень!

Наприклад, ви можете зібрати паркан за принципом тину. Дошки кріпляться в вигнутому стані. Намагаючись розпрямитися, вони будуть досить щільно прилягати до опорних стовпів.

Ще один відмінний варіант – заповнення простору між опорами дерев’яним сайдингом. Дошки обшивки кріпимо, починаючи знизу, витримуючи 25-міліметровий нахлест.

Не менш оригінально виглядають огорожі, виконані у вигляді жалюзі. Уклавши дошки з ухилом вниз в напрямку вулиці, ви створите не переглядається огорожа, стійку до вітрових навантажень.

Деревяний паркан своїми руками

Паркан-жалюзі

Деревяний паркан своїми руками

Паркан-жалюзі

Дошки можна прибити з торця. Для виконання максимально якісної обшивки, попередньо робимо розмітку на кожній стійці.

У разі встановлення металевих стовпів їх можна сховати, обшивши стійки з обох сторін. Зверху металеві опори закриваємо дерев’яними заглушками.

При бажанні можна зробити більш оригінальним огорожу і на дерев’яних опорних стійках. Робимо в опорах похилі пропили-пази, а потім вставляємо в них кінці ламелей. Додатково за кожну планку прикручуємо саморізами. Для приховування місць кріплення закриваємо саморізи дерев’яними накладками. Верхню частину опор увенчиваем заглушками.

Щоб зробити вигляд огорожі більш оригінальним і сучасним, ми можемо набити дошки з невеликим зазором (до 15 мм). При цьому, чим вже будуть дошки (звичайно ж, в розумних межах), тим цікавіше вийде дизайн паркану.

Також можна використовувати дошки різної ширини. При виборі цього методу обшивки обов’язково слідкуємо, щоб малюнок на суміжних секціях співпадав.

Варіантів оформлення дерев’яного паркану дуже багато. Вибирайте придивився і приступайте до зведення огорожі. Усіма необхідними для цього знаннями ви вже володієте.

Вдалої роботи!

Відео – Дерев’яний паркан своїми руками

Декоративний паркан своїми руками. Фото

Деревяний паркан своїми руками

Декоративний паркан своїми руками

Деревяний паркан своїми руками

Паркан

Деревяний паркан своїми руками

Декоративний паркан своїми руками

Деревяний паркан своїми руками

Декоративний плетений паркан для дачі

Деревяний паркан своїми руками

Декоративні паркани та огорожі

Деревяний паркан своїми руками

Декоративні паркани та огорожі