Фундамент з блоків ФБС своїми руками

471

Фундаментні будівельні блоки дозволяють зводити надійні і довговічні підстави для найрізноманітніших споруд. Вигідно виділяючись на тлі монолітних конструкцій зручністю і швидкістю облаштування, фундамент з блоків ФБС заслужено став популярним у сферах одноповерхового і багатоповерхового будівництва.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Наступне керівництво дозволить вам розібратися в технології облаштування фундаменту з будівельних блоків і самостійно провести необхідні заходи.

Зміст статті

  • 1 Основні відомості про блочних фундаментах
  • 2 Керівництво по зведенню фундаменту
    • 2.1 Перший етап – підготовчий
    • 2.2 Другий етап – земляні роботи
    • 2.3 Третій етап – облаштування підошви
    • 2.4 Четвертий етап – монтаж опалубки та армування
    • 2.5 П’ятий етап – заливка подушки
    • 2.6 Шостий етап – укладання блоків
    • 2.7 Сьомий етап – гідроізоляція
    • 2.8 Восьмий етап – армопояс
    • 2.9 Відео – Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Основні відомості про блочних фундаментах

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Блоки ФБС

Блоки ФБС Довжина Ширина Висота Вага
ФБС-9-3-6т 88 30 58 350
ФБС-9-4-6т 88 40 58 470
ФБС-9-5-6т 88 50 58 590
ФБС-9-6-6т 88 60 58 700
ФБС-12-3-6т 118 30 58 460
ФБС-12-4-3т 118 40 28 310
ФБС-12-5-3т 118 50 28 390
ФБС-12-5-6т 118 50 58 790
ФБС-12-6-3т 118 60 28 460
ФБС-12-6-6т 118 60 58 960
ФБС-24-3-6т 238 30 58 970
ФБС-24-4-6т 238 40 58 1300
ФБС-24-5-6т 238 50 58 1630
ФБС-24-6-6т 238 60 58 1960
ФБС-12-4-6т 118 40 58 640

Конструкція блочного підстави гранично проста. Вона складається з армованої подушки, стін з блоків і гідроізоляції. При необхідності облаштовується верхній армопояс. Про це буде окремо сказано далі.

Єдиним суттєвим недоліком такого фундаменту є необхідність залучення крана для підняття блоків. Звичайно ж, можна спорудити лебідку і спробувати розставити блоки вручну, але робота в такому разі будуть недоцільними.

В іншому ж з облаштуванням фундаменту з блоків ФБС не виникне ніяких труднощів навіть у новачка.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Схема фундаменту з блоків ФБС

В плані жорсткості і міцності блокові підстави поступаються своїм монолітним аналогам, зате виграє в них по вартості, простоті і швидкості зведення.

Блокові фундаменти найкраще підходять для грунтів з переважним вмістом піску. На ділянках з розсипчастою і м’яким ґрунтом від зведення такої підстави краще утримуватися – конструкція може просісти, що призведе до суттєвих деформацій або навіть повного руйнування зведеного над нею будівлі.

Блокові фундаменти нормально переносять вплив сил пученія грунту. В умовах, при яких монолітна стрічкова бетонна конструкція могла б розірватися, блоки максимум вигнуться. Така властивість блочного підстави забезпечується саме відсутністю його монолітності. У конструкції присутні шви, що забезпечує необхідну рухливість і гнучкість кладки.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Фундамент з блоків

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Фундамент з ФБС

Також до числа переваг блоків слід віднести можливість їх укладання хоч сніг, хоч злива. Бетон ж при таких погодних умовах заливати не можна.

Керівництво по зведенню фундаменту

Порядок облаштування блочного підстави зводиться до послідовного виконання декількох технологічних етапів. Дотримуйтесь керівництву і все обов’язково вийде.

Перший етап – підготовчий

Для початку ознайомимося з особливостями самих блоків, а також вивчимо рекомендації по їх вибору і в цілому планування роботи.

Фундаментні блоки виробляються методом вібропресування і використовуються перевага для зведення опорних конструкцій. Також такі блоки підходять для кладки стін, цокольних поверхів.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Блоки ФБС

Перш ніж приступати до роботи, необхідно створити проект майбутнього фундаменту. Для цього відкриваємо будь-яку комп’ютерну програму з відповідними функціями і креслимо розкладку наших блоків. Так ми зможемо досконально розібратися в порядку їх монтажу та перев’язування. При відсутності навичок роботи з такими програмами, креслимо кладку по-старому на папері.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Проект ступеневої фундаменту фбс

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Проект ступеневої фундаменту фбс

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Проект ступеневої фундаменту фбс

Найчастіше ширину першого ряду блокової опори витримують на рівні 400 мм. Для двох наступних рядів цей показник зменшують до 300 мм. Знаючи необхідні розміри конструкції і необхідну кількість блоків, можна вирушати в спеціалізований магазин за їх купівлею. Як правило, такі магазини пропонують послуги з доставки та монтажу будівельних матеріалів, що дуже зручно.

Важливо! Ви повинні заздалегідь визначитися з місцями виведення інженерних комунікацій і вибирати блоки з урахуванням цих моментів. У продажу доступні кладочні елементи з попередньо створеними отворами. Якщо ви забудете про даному заході, отвори доведеться бурити в майбутньому, що потребує додаткових часових, трудових і фінансових витрат.

Другий етап – земляні роботи

Уважно вивчіть будівельний майданчик. Подумайте, де буде зручніше розміститися крану, що може заважати під час роботи і т. д. По можливості усуньте всі існуючі перешкоди. Далі робота виконується в стандартному порядку.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Схема розмітки

Перший крок. Визначаємо кути майбутньої конструкції і вбиваємо в них кілочки. Натягуємо між прутками мотузки, а потім виставляємо проміжні елементи розмітки в місцях майбутнього облаштування зовнішніх і внутрішніх стін.

Другий крок. Роєм котловани. За нормативами глибина ями повинна дорівнювати глибині промерзання збільшеної на 20-25 см. Але в деяких регіонах глибина промерзання може досягати двох метрів – витрати на облаштування такого підстави будуть недоцільними. Тому за «золоту середину» було прийнято значення в 80-100 див. Його дотримуємось. Додатково рекомендується зняти верхній родючий шар грунту (10-20 см) по периметру залишився простору майданчики.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Роєм котловани

Третій етап – облаштування підошви

Існує 2 варіанти облаштування блочного підстави: на піщаній подушці і на бетонній основі. Другий тип опори підходить для нестійких грунтів, однак заливка бетонної підошви істотно підвищує витрати сил, часу і грошей на будівництво.

До моменту облаштування утрамбованої піщаної подушки включно, порядок зведення обох видів підстави є однаковим. Безпосередньо ж процес будівництва фундаментної конструкції на бетонній опорі починається з етапу монтажу опалубки та укладання арматури.

Попередньо заготовляємо щебінь фракції 20-40, пісок і арматуру. Далі працюємо в такій послідовності.

Перший крок. Вирівнюємо стінки і дно котловану для облаштування підошви.

Другий крок. Засипаємо яму 10-15-сантиметровим шаром піску, виливаємо його водою і ретельно утрамбовується.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Піщана подушка

Третій крок. Засипаємо піщану подушку 10-сантиметровим шаром щебеня і знову утрамбовуємо.

Далі виконується монтаж опалубки і укладання армуючої сітки.

Четвертий етап – монтаж опалубки та армування

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Фундаментна стрічка

Для складання опалубки добре підійде обрізна дошка товщиною 25 мм. Дошки опалубки скріплюємо підходящим способом. Зазвичай для цього використовуються саморізи. Виставляємо опалубку по стінок котловану і обов’язково перевіряємо рівність її монтажу за допомогою рівня.

Для армування використовуємо сталеві прутки діаметром 12-14 мм. Їх ми зв’яжемо в сітку з осередками 10х10 см (можна 15х15 см) за допомогою гнучкого дроту. Як правило, армування виконується в 2 шари, при цьому нижня і верхня сітка розміщуються приблизно на однаковій віддалі від щебінки і верху майбутньої заливки відповідно. Для кріплення сіток попередньо вбиваємо в основу вертикальні прутки арматури. При необхідності (наприклад, якщо заплановано будівництво великого і масивного будівлі) кількість шарів армуючих може бути збільшено.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Фундаментна стрічка

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Фундаментна стрічка

П’ятий етап – заливка подушки

Заливаємо всю облаштовану нижче конструкцію бетоном. Ллємо повільно, рівномірним шаром. В кількох місцях протикаємо заливку арматурою для видалення зайвого повітря. Поверхня подушки ретельно розрівнюємо.

Залишаємо нашу конструкцію набирати міцність на 3-4 тижні. У спеку бетон потрібно періодично змочувати водою, щоб він не тріснув.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Переходимо до укладання блоків

Шостий етап – укладання блоків

Для укладання ФБС, як зазначалося, потрібно буде викликати кран. Техніка буде піднімати важкі будівельні елементи. Вам же з помічниками потрібно буде поправляти блоки і виставляти їх в призначених для цього місцях.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Монтаж блоків ФБС

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Монтаж блоків ФБС

Для кладки знадобиться бетонний розчин марки М100. В середньому на монтаж одного блоку йде близько 10-15 л такого розчину.

Спочатку виставляємо блоки по кутах, для кращого орієнтування натягуємо між ними мотузку і послідовно заповнюємо прольоти блоками по рівню. Вертикальні шви заливаємо розчином. Наступні ряди блоків укладаємо на розчин у протилежному напрямку. Поступово рухаємось від кутів і зовнішньої кладки внутрішніх перегородок. Регулярно перевіряємо якість і правильність виконуваної роботи за допомогою рівня.

Сьомий етап – гідроізоляція

Для гідроізоляції найзручніше використовувати рідку мастику. Ретельно промазуємо ізоляційним складом внутрішні і зовнішні стінки фундаменту.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Гідроізоляція

У регіонах з особливо щедрими опадами рекомендується додатково укладати шар руберойду для більш якісної гідроізоляції.

Восьмий етап – армопояс

Нерідко для зміцнення конструкції підстави, по верхньому ряду відливається залізобетонний пояс товщиною 200-300 мм Для армування застосовується 10-міліметрова арматура. Надалі саме на цей пояс будуть укладатися плити перекриття.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Армопояс

Досвідчені будівельники можуть заперечувати необхідність облаштування армопояса, стверджуючи, що плити і так досить рівномірно розподіляють надходять навантаження, потрібно лише правильно їх укласти. Однак, як показує практика, етап облаштування армопояса краще не ігнорувати – гірше від нього точно не стане.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Приклад опалубки армопояса

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Щоб опалубка не роз’їхалася знизу під тиском бетону, у місцях, де перебувають тримають дошки була натягнута дріт. Її функція — стягувати протилежні щити опалубки

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Армопояс для фундаменту

Конструкція будується наступним чином:

  • по периметру стін фундаменту встановлюється опалубка;
  • в опалубку укладається армуюча сітка;
  • заливається бетон.

На цьому фундамент з блоків ФБС готовий. Технологія трудомістка, але нескладна. Зробивши все по інструкції, ви отримаєте безпечне, надійне, міцне і довговічне підстава, витративши при цьому на його спорудження порівняно небагато грошей.

Фундамент з блоків ФБС своїми руками

Фундамент з ФБС

Вдалої роботи!

Відео – Фундамент з блоків ФБС своїми руками