Карликова яблуня приземлене: опис сорту, фото, відгуки, посадка і догляд

38

Вміст

  • 1 історія селекції
  • 2 опис яблуні сорту приземлене
    • 2.1 розміри і зовнішній вигляд дорослого дерева
    • 2.2 опис плодів
  • 3 характеристика карликової яблуні приземлене
    • 3.1 смакові якості
    • 3.2 терміни дозрівання
    • 3.3 врожайність
    • 3.4 морозостійкість яблуні приземлене
    • 3.5 запилювачі яблуні приземлене
    • 3.6 регіони вирощування
    • 3.7 стійкість до захворювань
  • 4 переваги та недоліки
  • 5 посадка яблуні приземлене
  • 6 догляд за яблунею приземлене
    • 6.1 обрізка яблуні приземлене
  • 7 збір і терміни зберігання
  • 8 висновок
  • 9 відгуки садівників про яблуні приземлене

Яблуня приземлене-сорт, який не тільки здатний зберігати продуктивність в регіонах з непростими кліматичними умовами, а й рости на невеликій присадибній ділянці. Адже даний вид культури відноситься до категорії природних карликів, тому відрізняється компактним розміром. Щоб яблуня приземлене регулярно давала плоди і повноцінно розвивалася, необхідно правильно провести посадку саджанця і забезпечити догляд відповідно до вимог цього виду культури.

Яблуня приземлене підходить для комерційного і приватного вирощування

Історія селекції

Над виведенням цього сорту працювали селекціонери південно-уральського нді плодоовочівництва і картоплярства. У період з 1969 по 1973 роки були зроблені спроби отримати вид культури компактного розміру з хорошою врожайністю, який мав би стійкістю до несприятливих зовнішніх факторів. І це повністю вдалося. Авторами сорту приземлене є сімейна пара мазуніних і вчений агробіохімік в.і. Путятін.

Основою для нього стала яблуня видубецька плакуча і складна гібридна форма культури 1-63-197. Отриманий вид зміг не тільки увібрати кращі якості своїх прабатьків, а й за окремими характеристиками перевершити їх. Тому до середини сімдесятих років минулого століття була подана заявка на проведення сортовипробувань. За їх результатами сорт приземлене був внесений до держреєстру, так як повністю підтвердив заявлені характеристики.

Опис яблуні сорту приземлене

Даний вид культури помітно виділяється зовнішнім виглядом дерева і плодів на тлі інших. Тому необхідно вивчити його особливості, що дозволить безпомилково визначати відповідність сорту.

Розміри і зовнішній вигляд дорослого дерева

Яблуня приземлене – це компактне дерево, висота якого на насіннєвій підщепі досягає 2,5 м, а на вегетативно размножаемом клоновом коливається в межах 1,5-2 м. Форма крони у сорту плоськоокруглая, причому гілки відходять від основного штабу горизонтально, незважаючи на те, що він не відноситься до категорії стланцев.

Кінці пагонів у яблуні приземлене спрямовані вгору. Кора на скелетних гілках і штамбі має коричневий відтінок. А молоді пагони середньої товщини, мають зеленувато-бурий окрас.

Важливо! плодоносить сорт на прутиках, списах, кільчатках і в тому числі на торішньому прирості.

Листя яблуні-карликове великі, подовжено-овальні у формі «човники» із загостреною верхівкою. Довжина їх досягає 10-12 см, а ширина – 3-4 см.по краю пластин присутня невелика зазубреність. Поверхня темно-зелена, а зі зворотного боку є коротка узлісся, тому відтінок більш сірий.

Квіти у яблуні приземлене середнього розміру, діаметр їх досягає 2 см.бутони в закритому вигляді рожеві, а при розпусканні стають білими. Квіти складаються з п’яти округлих пелюсток. Період цвітіння у виду приземленого настає в третій декаді травня і триває протягом двох тижнів.

Бутони починають спочатку відкриваються на нижніх гілках дерева

Опис плодів

У яблуні приземлене невеликі плоди, вони більші, ніж у ранетки пурпурової, але значно поступаються в розмірі в порівнянні з іншими видами домашніх видів культури. Маса їх коливається в межах 70-110 г.форма яблук округла, злегка плеската. Шкірочка тонка, але щільна, масляниста з глянцевим блиском.

Основне забарвлення яблук приземлене зеленувато-жовтий. Але покривна частина, що займає більшу частину плоду, темно-червона. Плодоніжка трохи потовщена, середньої довжини, кріпиться до яблука під нахилом. М’якоть щільної консистенції, дрібнозерниста, соковита, зеленуватого відтінку.

Щоб оцінити продуктивність виду приземленого, необхідно вивчити його характеристики. Це також дозволить порівняти його з іншими варіантами культури і зрозуміти, які умови для сорту є найбільш сприятливими.

Смакові якості

Яблука приземлене мають кисло-солодкий смак. Дегустаційна оцінка сорту становить 4,2 бала з можливих 5. Однак смакові якості плодів залежать від кількості сонячних і теплих днів в період їх дозрівання. Для придбання характерної солодощі необхідно, щоб сума ефективних температур становила не менше 2200 °с.

Плоди приземленого містять до 18,9% аскорбінової кислоти

Терміни дозрівання

Цей сорт є осіннім. Урожай на дереві встигає до початку вересня. Яблука довго залишаються на гілках, не обсипаються. Тривалість вегетації становить 155-160 днів.

Врожайність

Низькоросла яблуня приземлена характеризується щорічним плодоношенням. Перші яблука на дереві з’являються вже на 2-3 рік після посадки. З дорослого дерева можна отримати близько 130 кг плодів. Яблука зберігають споживчі властивості протягом 60 днів при наявності сприятливих умов.

Важливо! урожай приземленого підходить для свіжого вживання, а також переробки на джем, варення, компоти.

Сорт відрізняється високою морозостійкістю. Дерево витримує зниження температури до -39,5 °с. Це дає можливість успішно вирощувати сорт в регіонах з ризикованим землеробством.

Запилювачі яблуні приземлене

Даний низькорослий сорт культури відноситься до категорії частково самоплідних. Тому, щоб врожайність яблуні приземлене була максимальною, необхідно висаджувати по сусідству дерева-запилювачі. При цьому важливо, щоб вони мали однаковий період цвітіння з ним.

В якості запилювачів підійдуть такі сорти:

  • дивне;
  • осіннє низькоросле;
  • килимове;
  • братчуд;
  • лобо;
  • рудольф;
  • фуджі;
  • орлик.

Регіони вирощування

Сорт рекомендований до вирощування на території уральського регіону. Оскільки він тут показує високу результативність, незважаючи на особливості клімату. Також низькорослу яблуню приземлене можна вирощувати в центральних регіонах, що підтверджують відгуки садівників.

Блоня приземлена служить основою для виведення нових низькорослих видів культури

Стійкість до захворювань

Цей сорт не володіє підвищеним імунітетом до захворювань. У сезони, несприятливі для культури, рівень ураження паршею досягає двох балів. Тому при вирощуванні приземленого не можна ігнорувати профілактичні обробки дерева навесні і восени фунгіцидами.

Переваги і недоліки

Низькоросла яблуня приземлена має багато переваг, чим обумовлена її висока популярність серед початківців і досвідчених садівників. Але при виборі даного сорту потрібно враховувати і недоліки, тому з ними потрібно заздалегідь ознайомитися.

Вміст пектину в свіжих яблуках сорту досягає приземлене 1,3%

Основні переваги:

  • стабільна висока врожайність;
  • швидкоплідність;
  • зимостійкість;
  • універсальність застосування;
  • компактність дерева;
  • стійкість до температурних перепадів;
  • підходить для транспортування і тривалого зберігання.

Недоліки:

  • потребує запилювачів;
  • вимагає захисту від захворювань;
  • при недостатній кількості сонячних днів смак стає кислий;
  • невеликий розмір плодів;
  • потемніння м’якоті при тривалому зберіганні.

Посадка яблуні приземлене

Для успішного розвитку яблуні приземлене необхідно правильно провести посадку саджанця. Тому потрібно заздалегідь вивчити особливості проведення даної процедури.

Для яблуні необхідно вибирати сонячне відкрите місце, захищене від холодних поривів вітру. Оптимальним варіантом є південна або східна сторона ділянки. При цьому важливо, щоб рівень грунтових вод був не менше 2 м.

Для посадки рекомендується вибирати одно-і дворічні саджанці з добре розвиненою кореневою системою, без пошкоджень кори і ознакЗахворювання. Висаджувати яблуню на постійне місце можна навесні і восени. У першому випадку оптимальним періодом є кінець квітня, а в другому – друга половина вересня.

Як мінімум за два тижні до посадки рекомендується підготувати лунку глибиною 80 см і шириною 120 см.її необхідно наповнити живильною сумішшю, що складається з дерну, піску, перегною, листової грунту в пропорції 2:1:1:1. А також додатково потрібно додати 40 г суперфосфату і 25 г сірчистого калію і ретельно перемішати добрива з землею.

За добу до посадки саджанець потрібно поставити у воду для живлення коренів

Порядок дій:

  1. по центру лунки зробити невелике піднесення.
  2. поруч з ним встановити дерев’яну опору.
  3. на горбок поставити саджанець, розправити акуратно коріння.
  4. рясно полити яблуню.
  5. присипати коріння злій, періодично струшуючи її, щоб заповнити всі порожнечі.
  6. ущільнити поверхню грунту біля основи саджанця.
  7. підв’язати яблуню до опори.

Важливо! після посадки коренева шийка не повинна бути заглиблена в грунт, інакше це призведе до її підмокання, а потім загнивання.

Догляд за яблунею приземлене

Доглядати за яблунею приземлене нескладно, достатньо дотримуватися стандартних правил агротехніки.

Перший час після посадки необхідно контролювати вологість грунту і не допускати пересихання кореневої системи. Тому поливати яблуню при відсутності дощів потрібно регулярно раз в три дні. Через місяць полив можна скоротити в два рази. Також необхідно регулярно рихлити грунт в прикореневому колі і видаляти бур’яни.

Починати підгодівлю яблуні сорту приземлене потрібно з третього року після посадки. Перший раз застосовувати добрива рекомендується ранньою весною на початку вегетації. Для цього можна використовувати сечовину з розрахунку 30 г на 10 л води. Друга і третя підгодівлі рекомендовані після цвітіння і на етапі формування плодів. У ці періоди рекомендується використовувати суперфосфат 40-80 г і сірчистий калій 25-60 г на відро води, в залежності від віку яблуні.

Обрізка яблуні приземлене

Відразу після посадки необхідно вкоротити основний провідник на 20%. У наступні кілька років проводити формувальну обрізку яблуні сорту приземлене навесні. Спочатку необхідно виділити 2-3 гілки першого ярусу і вкоротити їх на 1/3, а решта видалити. На наступний сезон за таким же принципом потрібно залишити пагони другого ярусу. Крім цього, потрібно щорічно вкорочувати основний провідник, щоб його точка росту була вище бічних пагонів на 10 см.

Також яблуня приземлене потребує санітарної обрізки. Її можна проводити в міру необхідності. Вона передбачає видалення поламаних, пошкоджених і загущающих гілок.

Важливо! яблуня приземлене не підходить для південних регіонів, так як погано реагує на підвищену температуру і сухе повітря.

Після обрізки всі рани потрібно замазувати садовим варом

Збір і терміни зберігання

Збирати плоди рекомендується на стадії технічної зрілості. Робити це потрібно вранці в суху ясну погоду. Для тривалого збереження яблука потрібно зрізати з гілок ножицями разом з черешками і складати в картонні або дерев’яні ящики. Кожен шар рекомендується перестилати папером.

Оптимальні умови для зберігання: температура +2-4 °с і вологість близько 65%.

Висновок

Яблуня приземлене – відноситься до числа сортів, які здатні давати щедрий урожай навіть при впливі негативних зовнішніх факторів. Для цього потрібно тільки повноцінний догляд і наявність запилювачів поблизу. До того ж її компактний розмір дозволяє вирощувати дерево навіть на невеликій ділянці. Єдиним істотним мінусом є невеликий розмір плодів.

Сергій степнов, 45 років, м. Челябінськ

Яблуня приземлене росте на моїй ділянці вже більше 15 років. Можу сказати, що сорт для нашого регіону ідеальний. Врожайність стабільна, щорічна. Плоди зберігаються до двох місяців. Незважаючи на коротке літо, вони мають приємний кисло-солодкий смак і приємний аромат. Сорт вимагає профілактичних обробок, інакше страждає від парші.

Світлана краснова, 57 років, м подольск

Вирощую яблуню приземлене близько семи років на дачі. Подобається її невибагливість і компактність крони. Дерево не займає багато місця, але при цьому дає високий урожай щорічно. Яблука мають приємний кисло-солодкий смак, підходять для переробки. Сорт невимогливий до догляду, але для підтримки високої врожайності необхідно забезпечити повноцінний догляд.