Кріплення крокв до мауерлату

950

Надійність конструкції даху прямо залежить від того, наскільки правильно буде змонтована вся її несуча система. А основними її елементами є крокви. Вся ж система складається з кроквяних ніг, які підтримують і розпирають додаткові елементи, такі як підкоси, затягування-ригелі, бічні прогони, опорні стійки і розтяжки. Кроквяні ноги з’єднуються на конькової балці зверху, а їх нижні краї дуже часто спираються на мауерлат, закріплений на бічних несучих стінах будівлі.

Кріплення крокв до мауерлату

Так як на мауерлат випадає найбільша навантаження, його виготовляють з потужного бруса. Його перетин визначається масивністю всієї кроквяної системи, але в основному розмір становить від 150 × 150 до 200 × 200 мм. Цей несучий елеменнт предназначен для рівномірного розподілу навантаження від усієї конструкції даху та покрівлі на несучі стіни будівлі. Кріплення крокв до мауерлату здійснюється різними способами. Вони вибираються за місцем залежно від типу кроквяної системи (яка може бути наслонной або висячої), її складності і масивності, від величини сумарних навантажень, яким буде піддаватися вся конструкція даху.

Зміст статті

  • 1 Різновиди з’єднувальних вузлів «крокви — мауерлат»
    • 1.1 Відео: приклад установки рухомого кріплення на кроквяну ногу і мауерлат
  • 2 Особливості кроквяних систем
    • 2.1 Наслонние крокви
    • 2.2 Висячі крокви
  • 3 Розрахунок встановлення крокв
  • 4 Кілька правил кріплення крокв до мауерлату
    • 4.1 Відео: кілька прикладів кріплення крокв до мауерлату

Різновиди з’єднувальних вузлів «крокви — мауерлат»

Насамперед, існують ковзаючі і жорсткі кріплення крокв до мауерлату.

1. Ковзні кріплення складаються з двох окремих елементів, один з яких має можливість переміщатися щодо іншого.

Ці кріплення можуть бути різними за конструкцією закритими і знімними.

Кріплення крокв до мауерлату

Закрите ковзне кріплення

  • Закрите кріплення складається з куточка, який кріпиться однією стороною до мауерлату, а на іншій стороні має спеціальну щілиноподібну вушко. У ній встановлюється металева петля з отворами для кріплення до крокви. Завдяки вільній, не закріпленої вертикальній стороні куточка, кріплення дає можливість крокви при необхідності дещо зміщуватися, не надаючи деформуючого впливу на стіни будівлі.
Кріплення крокв до мауерлату

Рухома ковзаюча кріплення відкритого типу

  • Відкрите кріплення влаштовано за тим же принципом, і відрізняється лише тим, що металева петля не вставляється в отвір, а просто верхня частина вертикальної полки куточка після монтажу загинається вниз, фіксуючи тим самим з’єднання.

Відео: приклад установки рухомого кріплення на кроквяну ногу і мауерлат

2. Видів жорстких кріплень набагато більше. Вони вибираються в залежності від масивності дерев’яних елементів конструкції і способу встановлення крокви на мауерлат.

Кріплення крокв до мауерлату

Різноманітні жорсткі кріплення

Сюди можна віднести металеві куточки різних розмірів, кріплення LK, які надійно зафіксують кроква, що встановлюється з допомогою запила, не пошкодивши його кріпильними саморізами або цвяхами.

Кріплення крокв до мауерлату

Кріплення ЛК1

  • Кріплення LK проводиться в кількох розмірних варіантах, тому їх можна підібрати під будь-яку товщину бруска або дошки. Товщина металу, з якого виготовляються це кріпильні елементи, становить 2 мм, який би про розмірані мали. В залежності від величини, кріпильні деталі мають різне позначення.
Позначення Розмір в мм
LK-1L 40 × 170
LK-2P 40 × 170
LK-3L 40 × 210
LK-4P 40 × 210
LK-5L 40 × 250
LK-6P 40 × 250

Необхідно відзначити, що ці кріплення підходять не тільки для з’єднання крокв на мауерлаті – їх використовують і для фіксації вузлів «балки перекриття – мауерлат».

Кріплення крокв до мауерлату

Кріплення ЛК у справі

Головна перевага цієї кріпильної деталі це максимальна жорсткість і надійність з’єднання дерев’яних елементів.

  • Закріплення крокв з запилом на мауерлаті з допомогою куточків здійснюється з двох сторін, що забезпечуєт требуемую жорсткість.
Кріплення крокв до мауерлату

Куточок з посиленим ребром жорсткості на вигині

Існують куточки, призначені для кріплення крокв без запив. Вони мають більш високі полиці і прикручуються великою кількістю саморізів. Їх виготовляють з металу завтовшки 2; 2,5 або 3 мм.

Кріплення крокв до мауерлату

Кріплення крокв до мауерлату куточками

Позначення Розмір
(довжина, висота, ширина,
товщина металу)
в мм
Позначення Розмір
(довжина, висота, ширина,
товщина металу)
в мм
Посилений куточок 105 × 105 × 90 × 2 Посилений куточок KP5 140 × 140 × 65 × 2,5
Посилений куточок 130 × 130 × 100 × 2 Посилений куточок KP6 105 × 172 × 90 × 3,0
Посилений куточок 105 × 105 × 90 × 2 Посилений куточок KP7 145 × 145 × 90 × 2,5
Посилений куточок 50 × 50 × 35 × 2 Посилений куточок KP8 145 × 70 × 90 × 2,5
Посилений куточок 70 × 70 × 55 × 2 Посилений куточок KPL1 90 × 90 × 65 × 2
Посилений куточок 90 × 90 × 40 × 2 Посилений куточок KPL11 90 × 90 × 65 × 2
Посилений куточок KP1 90 × 90 × 65 × 2,5 Посилений куточок KPL2 105 × 105 × 90 × 2
Посилений куточок KP11 90 × 90 × 65 × 2,5 Посилений куточок KPL21 105 × 105 × 90 × 2
Посилений куточок KP2 105 × 105 × 90 × 2,5 Посилений куточок KPL3 90 × 50 × 55 × 2
Посилений куточок KP21 105 × 105 × 90 × 2,5 Посилений куточок KPL4 70 × 70 × 55 × 2
Посилений куточок KP3 90 × 50 × 55 × 2,5 Посилений куточок KPL5 50 × 50 × 35 × 2
Посилений куточок KP4 70 × 70 × 55 × 2,5 Посилений куточок KPL6 60 × 60 × 45 × 2

Про деяких куточках, наведених у таблиці, треба сказати кілька слів додатково, так як їх опис потребує уточнень:

КР11 і КР21 — це вдосконалені куточки, марковані часто, кадо ДоР1 і КР2. В цих елементах є отвір для анкерного кріплення, що має овальну форму, яка знижує риск срыва болта у випадку усадки конструкції.

Кріплення крокв до мауерлату

Куточки серії КР

КР5 і КР6 — це куточки, застосовувані для кріплення елементів, на які випадає велика несуча навантаження. Кутдо ДоР6 теж забезпечений овальним отвором, і його рекомендовано використовувати при створенні кроквяної системи на новому будинку, який буде ще давати усадку. Ці моделі затребувані при монтажі конструкцій, що мають велику вагу.

Кріплення крокв до мауерлату

Куточок КМ

— Кутдо ДоМ зроблений з перфорованої сталі і використовується для кріплення крокв з великим перетином. Особливо він добре підходить для дерев’яних будівель. Цей куточок закріплює елементи конструкції дуже надійно, і при його використанні не потрібно врізки крокви в мауерлат досить на першому випиляти правильний кут.

Кріплення крокв до мауерлату

Посилений куточок серії KMRP

— Куточок KMRP використовується для скріплення деталей кроквяної системи під прямим кутом, в тому числі і стропила з мауерлатів. Він також відрізняється від звичайних куточків своїм витягнутим отвором, з допомогою якого можливо зміщення при усадці без пошкодження кріпильного болта. Його можна використовувати в конструкції, де не можна зробити врізку одного елемента до іншого.

Виробляються куточки KMRP з сталі завтовшки 2 мм Випускаються три різновиди:

Позначення куточка Розміри в мм
a b c
KMRP1 60 60 60
KMRP2 80 80 80
KMRP3 100 100 100
  • Іншим варіантом закріплення крокв на мауерлаті є встановлення їх між двома дошками, спиляними під певним кутом, і додатково в нижній частині зафіксованих за допомогою металевих куточків або кріплень LK.
Кріплення крокв до мауерлату

Кріплення крокви між двома дощатими накладками

Таке закріплення крокв дає хорошу жорсткість і надійність. Цей спосіб добре підходить в тих випадках, коли кроква потрібно закріпити під потрібним кутом, піднявши його над горизонтальною площиною мауерлата, але закріпивши його на вертикальну зовнішню сторону.

  • Спосіб кріплення крокв на мауерлат, зроблений з бруса не дуже великого перерізу. Здійснюється шляхом посилення бруска за допомогою дерев’яних підкладок, що мають необхідну товщину.
Кріплення крокв до мауерлату

Кріплення із застосуванням підсилює подклаждки

Відрізки дощок прикріплюються до мауерлату за допомогою цвяхів або саморезов, в тих місцях, де будуть встановлені кроквяні ноги.

У цьому випадку в кроквах робляться вирізи потрібної конфігурації і глибини. Надійно фіксуються кроквяні ноги до стіни за допомогою сталевого дроту, яку закріплюють на вбитий сталевий милицю.

Кріплення крокв до мауерлату

Фіксація за допомогою дротяної скрутки

  • Крім вищеописаних способів кріплення крокви прибиваються до мауерлату з допомогою скоб. Потрібно відзначити, що цей метод досить поширений і використовується вже дуже давно. При правильному закріпленні цих елементів, кроквяна система прослужить довгі роки.
Кріплення крокв до мауерлату

Кріплення «по-старому» — скобами

Скоби можуть мати різний розмір, забиваються в різних місцях з’єднання.

  • Ще один кріпильний елемент, який застосовується як допоміжний це перфорована стрічка ТМ. Її використовують для посилення кріпильного вузла при необхідності додаткової його фіксації.
Кріплення крокв до мауерлату

Часто на допомогу приходить перфорована металева стрічка

У деяких випадках цей продукт може бути незамінний, тому його теж не можна виключати при установці кроквяних ніг на мауерлат.

Далі доцільно розглянути пристрій кроквяних систем – так простіше буде зрозуміти, які кріплення для них більше підходять і чому.

Особливості кроквяних систем

Кроквяна система вибирається в залежності від розташування несучих стін будівлі. У кожної з систем передбачені свої додаткові підпірні або стягують елементи.

Кріплення крокв до мауерлату

Різновиди кроквяних систем

Наслонні крокви

Система з наслонними кроквами відрізняється тим, що має одну або кілька опорних точок, крім несучих стін. У зв’язку з цим, з бічних стін знімається значна частина навантаження.

Кріплення крокв до мауерлату

Наслонні крокви з опорою на капітальну перегородку

У вигляді додаткових підпірних елементів застосовують бічні стійки і «бабки», підпирають коник і які закріплюються на балки перекриття. А самі балки, в свою чергу, одночасно служать затяжками для конструкції, і також полегшують навантаження від кроквяної системи на несучі стіни.

Кріплення крокв до мауерлату

Крокви з ковзаючими кріпленнями

Наслонні крокви кріпляться до мауерлату найчастіше ковзаючими сполуками, які здатні зміщуватися при усадці або деформації стін, залишаючи неушкодженою конструкцію даху. Особливо це важливо врахувати в нових будівлях, так як будь нещодавно збудована будівля обов’язково дає усадку під впливом коливань температури і грунтових зрушень.

Висячі крокви

Висячими крокви називаються у зв’язку з тим, що вони не мають інших опор, крім двох бічних несучих стін. Виходить, що вони як би нависає над внутрішнім простором будови. У цьому випадку все навантаження від конструкції каркасу даху випадає саме на мауерлат.

Кріплення крокв до мауерлату

Крокви в системі висячого типу

Для кріплення до мауерлату висячих крокв використовуються жорсткі кріплення з відсутністю ступеня свободи руху, так як каркасна конструкція має всього дві точки опори.

Кріплення крокв до мауерлату

Жорстке кріплення крокв до мауерлату

Висяча система крокв є розпірною, тому чинить великий тиск на стіни.

Кріплення крокв до мауерлату

Висяча система з додатковими елементами

Для зняття частини навантаження зі стін будівлі застосовуються такі додаткові елементи, як підкоси, «бабки» і затягування-ригелі, які, підтягують систему до коньковому бруска і рівномірно розподіляють навантаження на всі стіни. Ригелі встановлюються паралельно балок перекриття і стягують крокви між собою. Без цих додаткових деталей конструкція може стати ненадійною.

Розрахунок встановлення крокв

Щоб кроквяна система була надійною і міцною, крім оптимального способу з’єднання потрібно вибрати правильний крок розташування кроквяних ніг. Цей параметр вибирається залежно від розмірів крокв (їх перетину і довжини між точками опори), а також – від конструкції даху.

В даній таблиці можна одержати інформацію про необхідні параметри для монтажу надійної кроквяної системи.

Крок установки кроквяних ніг мм Довжина кроквяних ніг мм
3000 3500 4000 4500 5000 5500 6000
600 40×150 40×175 50×150 50×150 50×175 50×200 50×200
900 50×150 50×175 50×200 75×175 75×175 75×200 75×200
1100 75×125 75×150 75×175 75×175 75×200 75×200 100×200
1400 75×150 75×175 75×200 75×200 75×200 100×200 100×200
1750 100×150 75×200 75×200 100×200 100×200 100×250 100×250
2150 100×150 100×175 100×200 100×200 100×250 100×250

Кілька правил кріплення крокв до мауерлату

Для того щоб кріплення були надійні, необхідно дотримуватися ряду правил, які передбачені для цього процесу:

  • Якщо для кріплення використовуються металеві з’єднувальні деталі, то вони повинні бути закріплені до дерев’яних елементів, що з’єднуються з максимальною ретельністю – якісними саморізами потрібної довжини.
  • Якщо крокви будуть укладатися в запили в мауерлаті, то розміри повинні бути точно вивірені. Це дозволить забезпечити щільну надійну установку крокви в підготовлений запив, які повинен мати глибину на ⅓ мауерлата. Проте, слід пам’ятати, що таке правило буде справедливо лише в тому випадку, якщо мауерлат виготовлений з потужного бруска, який має розмір в перерізі не менш 150 × 150 мм.
Кріплення крокв до мауерлату

Запили на мауерлаті

  • Щоб не ослабляти мауерлат, найчастіше запили виконують у самій кроквяної ноги під потрібним кутом, а додатково вузол потім фіксуються куточками. Запив не повинен в цьому випадку перевищувати ¼ товщини крокви. Це кріплення жорстке і може бути застосовано в висячої кроквяній системі.
Кріплення крокв до мауерлату

В даному варіанті запив робиться на кроквяної ноги

  • При використанні гвинтів для кріплення крокв з укосами, затяжками та іншими дерев’яними елементами, потрібно обов’язково встановлювати на болт шайбу або металеву пластину, щоб уникнути затоплення гайки в деревину і, відповідно, послаблення конструкції.
  • Кріплення крокв до мауерлату тільки на цвяхи або саморізи вважається ненадійним, тому потрібно обов’язково використовувати куточки або інші металеві кріпильні елементи різних конфігурацій.
Кріплення крокв до мауерлату

Багатий вибір металевих кріпильних деталей

  • При установці крокв на дерев’яні стіни, будь то висяча або насланні система, рекомендовано кріпити їх до мауерлату ковзаючим кріпленням, особливо в тому випадку, якщо покрівельний матеріал має досить велику вагу.

Відео: кілька прикладів кріплення крокв до мауерлату

Конструкція даху вийде міцної і прослужить тривалий термін, не деформуючись, різними зовнішніми впливами, якщо розрахунки всіх елементів зробити правильно, грамотно підібрати і правильно змонтувати всі кріпильні вузли.