Курник своїми руками

853

Багато власників заміських ділянок мріють про розведення домашньої живності, наприклад курей, але їх нерідко зупиняє те обставина, що немає приміщення, де можна утримувати птицю. Ця Проблема цілком розв’язувана, так як курник своїми руками може побудувати практично будь-який господар ділянки, що має необхідні інструменти, матеріали, достатнє місце під споруду, і, природно, що володіє хоча б мінімальними, базовими навичками у проведенні будівельних робіт.

Курник своїми руками

Всі параметри планованої споруди в першу чергу будуть залежати від кількості курей, яке задумано придбати. Щоб курник став комфортним для його мешканців, необхідно прислухатися до порад майстрів, тих, які вже вдало встановили це прибудинкову спорудження і містять в ній з успіхом птаха вже не один рік.

Зміст статті

  • 1 Вимоги до курника
  • 2 Проектування курника
    • 2.1 Відео: основні параметри, що враховуються при будівництві курника
  • 3 Фундамент під курник
    • 3.1 Відео: поради досвідчених птахівників за вибором підстилки для курника
  • 4 Стіни курника
  • 5 Стеля і дах
  • 6 Вентиляція курника
  • 7 Внутрішнє облаштування курника
  • 8 Освітлення в курнику
  • 9 Опалення в курнику
    • 9.1 Відео: гарний компактний курник
    • 9.2 Відео: мініатюрний курник – за кілька годин

Вимоги до курника

Для того щоб проектування і будівництво курника провести правильно, потрібно знати основні вимоги, яким це споруда повинна відповідати. Інакше, через непродуману конструкції або через інших несприятливих для домашньої живності умов, розведення птиці не принесе бажаних результатів і обернеться лише збитками і розладом.

  • Повинна бути забезпечена безпека мешканців від проникнення дрібних і великих хижаків, які люблять поласувати свіжими яйцями, а то і м’ясом курей.
  • У приміщенні курника потрібно домогтися відсутності протягів, які можуть призвести до загибелі птиці, так як кури теж можуть застудитися і підхопити важковиліковну «болячку».
  • Не обійтися в пташнику і без надійної теплоізоляції, особливо в тому випадку, якщо планується тримати курей цілорічно, а не тільки в «дачний» сезон.
  • Обов’язкова умова — організація ефективної вентиляції курника, так як відсутність притоку свіжого повітря також діє на домашню птицю вкрай згубно.
  • Дуже важливим є і правильно влаштована підсвічування приміщення, так як пташник повинен освітлюватися певну кількість годин на добу, інакше кури будуть погано нестися.

Проект майбутньої будівлі пташника починають складати після обов’язкового продумування всіх перерахованих вище вимог.

Проектування курника

  • Перше, що потрібно визначити при складанні проекту це площа ділянки, яка може бути відведена під будівництво, враховуючи не тільки сам пташник, але і його невід’ємну частину — майданчик для вигулу птиці.
Курник своїми руками

При виборі місця обов’язково враховуються розміри прогулянкового дворика»

Місце для споруди не повинно перебувати у низині, так як приміщення стане сирим, не буде швидко просихати, тому що в таких місцях завжди концентрується атмосферна волога, довше стоїть ранковий туман. Краще всього розташувати пташник на невеликій височині.

  • Далі, необхідно приблизно розрахувати розмір курника, виходячи з того, що на кожні п’ять курей-несучок, для їх нормального співіснування і розвитку, має бути відведено не менше 3 м2, наприклад, приміщення може бути розміром 1500 × 2000 мм.

Якщо ж планується завести всього 2 ÷ 3 птиці, то для них знадобиться майданчик розміром, як мінімум, в 1 м2.

Курник своїми руками

Для невеликого поголів’я птахів досить компактній конструкції

Дотримуватися такі розміри потрібно для того, щоб кури мали можливість вільно пересуватися, а для цього необхідний певний простір. Треба знати, що чим різноманітнішим буде спосіб життя курочок, тим вище стане їх несучість.

  • Огороджений майданчик для вигулу влаштовується також з урахуванням кількості планованих до розведенню птахів. Так, для п’яти курей зазвичай повинно бути передбачено 6 ÷ 7 м2 простору.

Майданчик для вигулу і вихід на неї для птиці повинні бути розташовані, по можливості, з південної сторони пташника. Слід передбачити захист цього майданчика відкритого вітру. Зверху над вольєром, обгородженим сіткою-рабицею, обов’язково влаштовується навіс, який буде гарним захистом від спекотного сонця і сильного дощу.

  • Якщо ділянка рівна, то рекомендовано для курника створити невелике узвишшя з допомогою насипу з шарів піску та щебеню середньої фракції. Щоб захистити курник від гризунів, зверху влаштованої насипу укладається шар глини упереміш з битим склом.
Курник своїми руками

Наочна схема базових розмірів курника

  • Відразу ж потрібно продумати, як правильно влаштувати природне освітлення курника. Самим оптимальним варіантом буде двері зі склінням, яку встановлюють на південно-східну сторону будови саме з цього напрямку сонце знаходиться протягом дня найдовше.
  • Стеля в курнику піднімають на висоту 2000 ÷ 2200 мм для максимально великого об’єму повітряного простору в приміщенні.
  • Якщо вікно встановлюється окремо від дверей, то його піднімають на висоту 1100 ÷ 1200 мм від підлоги, а розмір його повинен бути не менше 500 × 500 мм.
  • Щоб у літній час зручно було діставати яйця з гнізд, їх прилаштовують зовні пташника, а в стіні прорізають отвори для входу в них курей. Дах прибудови для гнезд должна відкриватися тоді не потрібно буде заходити всередину пташника, щоб забрати кладку.
Курник своїми руками

З таких винесених гнізд зручно збирати знесені яйця курей

Гнізда для кладки повинні мати розмір не менше 400 × 400 мм

Відео: основні параметри, що враховуються при будівництві курника

Фундамент під курник

  • При будівлі каркасної конструкції пташника можна обійтися без бетонного фундаменту достатньо буде зробити штучну насип за згаданою вище технології з піску, щебеню та глини, так як курник не буде представляти собою надмірно масивну конструкцію.
Курник своїми руками

У ряді випадків фундамент курника зовсім не потрібен

Але в цьому випадку потрібно підняти будова над насипом як мінімум на 300 мм, а простір під ним необхідно затягнути мелкоячеистой сіткою-рабицею. Вона захистить пташник від проникнення дрібних хижаків.

Нижню каркасну раму потрібно щільно встановити на поверхню з глини, змішаної зі склом, присипавши її зовні дрібнозернистим щебенем. Зверху глиняній поверхні, на висоту каркасного бруска 100 мм, добре буде зробити насип з дрібнофракційних керамзиту, який гризуни взагалі завжди обходять стороною.

  • Якщо ж споруда буде зводитися з цегли або бетону, то без надійного фундаменту не обійтися.

Підійде для цієї будови будь-який вид фундаменту, будь то стрічкова, монолітна або стовпчикова конструкція.

Курник своїми руками

Якщо планується масивна споруда, можна виконати стовпчастий фундамент

Якщо буде влаштовуватися стовпчастий фундамент, то убезпечити простір під спорудою потрібно тим же, описаним вище способом, або ж замість металевої сітки можна використовувати металеві листи, які заглиблюються в грунт на 300 ÷ 400 мм.

Потрібно відзначити, що всі ці види фундаменту підійдуть і для дерев’яних будівель. Але під дерев’яну основу, в цьому випадку, необхідно зробити настил із гідроізоляційного матеріалу, в якості якого використовують найчастіше руберойд.

Підлогу курника

Курник своїми руками

Від якості підлоги і його покриття багато в чому залежить здоров’я птиці

  • Якщо курник встановлено на низькому стрічковому фундаменті, то найчастіше підлоги в ньому влаштовують глинобитними або земляними. Для настилу глинобитних підлог застосовують суміш з жирної глини і дрібно насіченої соломи. Укладають цей розчин у кілька шарів, утрамбовуючи кожен з них і чекаючи просихання.
  • Також підлоги можуть бути влаштовані за допомогою бетонної стяжки або настелені з дощок. Який би вид підлог не був обраний, він повинен бути рівним.
  • Щоб захистити покриття від різних впливів, його бажано покрити полотнами руберойду з загинами на стіну на 150 ÷ 200 мм. Між собою полотна повинні бути герметично склеєні бітумною мастикою, гарячим способом. Таким чином, виходить надійне гідроізоляційне покриття, що не буде вбирати відходи життєдіяльності птиці.
  • Якщо курник буде використовуватися цілий рік, то, перш ніж робити верхнє гідроізоляційне покриття, підлога варто утеплити, уклавши мінеральну вату або пінопласт між закріплених на підставу лад.
  • На лаги настилається фанера 10 мм завтовшки, і тільки потім укладаються листи руберойду.
Курник своїми руками

Підстилка із тирси

  • Зверху на готовий, гідроізольований підлогу настилають тимчасовий шар з піску, тирси, сіна або соломи. Останні згадані матеріали для настилу потрібно використовувати в крайніх випадках, за відсутністю двох перших. Солома та сіно погано просихають, з-за чого в цих шарах накопичується волога, що призводить до гниття і вельми небезпечної мікрофлори – бактерій і грибків. Це надзвичайно шкідливо для птахів – така ситуація може призвести до початку їх масового падежу.

Якщо солома чи сіно все-таки змушене застосовуються, то настилати їх необхідно не занадто товстим шаром і міняти на чистий матеріал один раз у два, у крайньому випадку три дні.

  • Оптимальним варіантом настилу досвідчені птахівники все-таки вважають тирса, які є натуральним матеріалом, мають, крім того, у своєму складі виражені антисептичні складові. Тирсу можна купувати на найближчій до дачі пилорамі, якщо заздалегідь про це домовитися.
Курник своїми руками

Тирсу відносяться до найбільш прийнятного типу підстилок для курника

  • Непогано підійде і підстилка з піску, але він досить дорого коштує, так як оплата здійснюється не тільки за сам матеріал, але і за його доставку.

Відео: поради досвідчених птахівників за вибором підстилки для курника

Стіни курника

  • Самі теплі стіни для пташника виходять з деревини. Їх зводять з бруса або колод. Роблять і каркасну споруду, в якій каркзтен складається з дерев’яних брусів.
Курник своїми руками

Курник, обшитий зсередини вагонкою

Останній варіант обшивається вагонкою, оструганной дошкою або товстої у 10 мм фанерою, два шари зовні і зсередини будівлі.

Між ними каркас встановлюється утеплювальний матеріал це може бути мінеральна вата або пінопласт.

Курник своїми руками

Дерев’яний каркас для стін невеликого курника

Брус для каркаса повинен мати розмір в перерізі 100 × 100 або 100 × 50 мм, товщина стін влаштовується по більшій стороні бруса. Відповідно і утеплювач повинен мати таку ж товщину.

Курник своїми руками

Утеплення каркасних стін мінеральною ватою

Перед обшивкою конструкції деревом зовні, на каркас закріплюється вітрозахисний пароізоляційний матеріал.

Курник своїми руками

Вітро — і парозахищена плівка на каркасі

Зверху встановленого утеплювача зсередини пташника, теж може бути закріплена пароізоляційна плівка там вона теж не буде зайвою. А вже зверху закріплюється дерев’яна вагонка або інша натуральна обшивка.

  • Стіни можуть бути зведені і з цегли чи каменю. Такі споруди більш довговічні і надійні, але цей матеріал дуже холодний і має здатність вбирати вологу.
Курник своїми руками

Цегляний курник вимагає серйозних витрат на опалення

Такий курник доведеться добре опалювати в зимовий час, що спричинить великі витрати на енергоносії. Крім того, і процес зведення стін з цього матеріалу буде більш трудомістким і довгим, а крім цього він вимагає спеціальних навичок каменяра.

  • Ще одним чудовим матеріалом для зведення стін є саман. З суміші глини та різаної соломи самостійно виготовляють цеглу, з яких згодом і піднімають стіни. Саманні стіни зроблять приміщення пташника теплим і максимально комфортним для курей. Єдиною складністю в зведення такого курника є вирівнювання поверхонь.
Курник своїми руками

Виготовлення саману цегли з глини і соломи

Які б ні стіни зводилися, дуже важливо вжити заходів по їх знешкодженню від появи грибка, бактерій і різних комах-шкідників. Для цього стіни покривають зсередини антисептичними складами. Найвідоміший з них і найбільш часто застосовуваний це всім знайома вапно.

Стеля і дах

Для курника найкраще підійде двосхилий дах, яка утворює достатню об’ємне горищний простір для монтажу на ньому утеплювача.

Зводиться кроквяна конструкція каркасу даху з брусків, розмір яких в перерізі залежить від розміру перекривається будови.

  • Якщо дах влаштовується в зовсім невеликій пташнику, то при подальшому монтажі можна обійтися і без горищного перекриття, а утеплювач закріпити безпосередньо під покрівельним матеріалом. У маленькому приміщенні простір під дахом нехай краще збільшить повітряний простір курника.

— Крокви кріпляться до конькової балці, яку укладають на фронтонні боку будівлі, а другою стороною вони закріплюються на зведених бічних стінах.

Курник своїми руками

Двосхилий дах невеликого курника

— Фронтони задають градус нахилу даху, тому їх решетування встановлюють у першу чергу.

— Коли крокви будуть закріплені за двома скатах даху, з боку горища на них прикручуються полотна фанери, які створять основу для укладання утеплювача.

— Між крокв укладаються мати утеплювача, потім вони покриваються вітрозахисною плівкою, яка кріпиться до крокв скобами за допомогою степлера.

Далі робота проводиться у залежності від того, який матеріал для покрівлі обраний.

Курник своїми руками

Фанера для обробки схилів даху м’якою покрівлею

— Якщо покриття буде обрана м’яка покрівля, то зверху плівки закріплюється шар фанери. На фанерну основу буде легко укласти й закріпити елементи цього матеріалу.

Курник своїми руками

Настил м’якої покрівлі

— Після настилу м’якої покрівлі по скатах даху, покривається коньковий стик.

— За умови, якщо для покрівлі обраний шифер, металочерепиця або профнастил, то його листи кріплять внахлест на одну хвилю відразу на кроквяну систему.

  • Якщо вирішено влаштувати горищне перекриття і оформити додаткове приміщення, наприклад, для зберігання запасу тирси або корму, то спочатку на бічні стіни закріплюються балки перекриття.

— З боку приміщення на балки прикручуються фанерні листи.

— Потім, з боку горища, між балок перекриття укладається утеплювач.

— Зверху нього настилається пароізоляція, а на неї закріплюється фанера.

— Після того як горищне перекриття буде повністю готове, можна приступати до складання кроквяної системи, а потім і до монтажу покрівельного матеріалу.

Звівши й утепливши стіни і дах, потрібно приступити до облаштування вентиляції.

Вентиляція курника

В будь якій споруді, де утримується домашня живність, без хорошої вентиляції не обійтися, так як всім тваринам для нормальної життєдіяльності необхідний приплив свіжого повітря, який витіснить скупчилася затхлий запах. Особливо вентиляційна система необхідна влітку, при високих температурах повітря на вулиці.

  • Вентиляційна система може бути природною. Вона являє собою кілька отворів, розташованих на протилежних стінах. Одне з них розташовують у нижній частині стіни, на висоті 150 ÷ 200 мм від підлоги, а інше на такій же відстані від стелі, на стіні навпроти. На кожному з вентиляційних отворів встановлюються дверцята у вигляді засувок, які допоможуть вручну регулювати інтенсивність припливу повітря.

Така вентиляція працює на принципі природної циркуляції повітря в приміщенні за рахунок надходження свіжих повітряних мас з вулиці.

Курник своїми руками

Витяжний вентилятор для забезпечення примусової вентиляції

  • Іншим варіантом є примусова різновидність вентиляції. Вона влаштовується таким же чином, як і природна, але у верхнє вентиляційний отвір встановлюється електричний вентилятор, що працює на витяжку. Вентиляційне вікно, в якому встановлений вентилятор, повинно також мати дверцята, щоб у зимовий період його можна було закрити повністю і відкривати тільки в міру необхідності.

Внутрішнє облаштування курника

  • Одним з найбільш важливих елементів облаштування курника є сідала, на яких кури проводять більшу частину життя. Невірно думати, що птах спить в гніздах або на підлозі, так як практично всі ночі і навіть частину дня кури сидять саме насестах.
Курник своїми руками

Розташування сідало щодо стіни

— Насест представляет собою брусок, який має розмір в перерізі 50 × 60 мм, і такої довжини, яка дорівнює ширині курника. Таких сідало потрібно виготовити як мінімум два. Кути бруска необхідно заокруглити, щоб птиця не могла поранити про них лапи.

Курник своїми руками

Мінімальна висота сідала над рівнем підлоги

— Сідала закріплюють горизонтально на стіни, на висоті 500 мм від підлоги. При цьому потрібно виміряти відстань від стіни до першої жердини, воно має становити 250 мм, а між першим і другим насестом — 350 мм.

— Рекомендовано встановлювати сідала в один рівень, інакше в курнику будуть відбуватися постійні бійки за «верхні поверхи». Крім цього, сидять зверху птиці будуть забруднювати своїм послідом тих, хто сидить знизу.

— На кожну птицю, що живе в курнику, необхідно відвести 250 мм жердини. Виходячи з планованого поголів’я птахів, вираховується потрібне число «посадкових місць», тобто довжина і кількість сідало.

  • Другим необхідним елементом інтер’єру» для курника, в якому будуть міститися несучки, є влаштування гнізд, з розрахунку одне гніздо на 5 ÷ 6 несучок.

Гнізда повинні розташовуватися в затишних куточках приміщення, куди найменше потрапляє світло. Тому найоптимальнішим варіантом буде прибудова ящиків для незд снаружи курника. Залишиться зробити отвори в стінах, через які кури будуть в них заходити. Гнізда потрібно дуже добре утеплити.

Курник своїми руками

Розмір гнізда для курей-несучок

Гнізда повинні мати розмір 300 × 300 мм в ширину і висоту і 400 мм в глибину, або ж, якщо дозволяє місце, 400 × 400 × 400 мм. Ящики для кладки заповнюються тирсою, соломою або сіном.

Курник своїми руками

Світло з вікна не повинен бити в гнізда несучок

— Якщо ж гнізда влаштовуються всередині курника, то їх піднімають над підлогою на 400 ÷ 500 мм і встановлюють під вікном так, щоб світло ніколи не потрапляв усередину ящиків.

— Їх можна встановити і в два яруси, так як вони мають зверху дах, і несучки ніяк не будуть заважати один одному.

— Якщо гнізда піднімають занадто високо, то вздовж них потрібно встановити поперечину, а до неї притуляють дерев’яну драбину, щоб кури могли піднятися по ній до місця кладки.

Курник своїми руками

Перекладинка перед високо розташованими гніздами

  • Ще одним важливим елементом є дверцята для виходу курей на вигул у вольєр.

— Якщо курник піднято на досить велику висоту від землі, до прорізу виходу встановлюється і закріплюється драбинка.

Курник своїми руками

Сходи-містки для курей

— У тому випадку, коли отвір знаходиться невисоко від рівня землі, то спуском для птахів може послужити сама дверцята, якщо зробити її відкривається зверху, щоб вона відкидалася на грунт у вигляді пандуса.

— Лаз також повинен бути оснащений сітчастої дверцятами, встановленої всередині курника. Лаз можна використовувати, як додатковий вентиляційний отвір, залишаючи відкритою основну двері, і закривши його тільки сіткою.

Освітлення в курнику

Від того, як буде організовано освітлення в курнику, багато в чому залежить продуктивність несучок. При недоліку світла що несучість птахів знизиться, і крім того, у темному приміщенні у них знижується активність, вони мало рухаються і стають млявими, що може привести до їх загибелі.

Курник своїми руками

Освітлення курника — дуже серйозне питання

Тому, як говорилося вище, вікно потрібно обов’язково розташовувати на південній або південно-східній стороні будівлі. Стандартна площа віконця повинна становити не менше 1/12 площі підлоги.

Вікна обов’язково повинні відкриватися для забезпечення провітрювання приміщення, але дуже важливо забезпечити всі віконні прорізи сіткою з осередками в 10 ÷ 20 мм. Вікно, що має такий захист, припустимо по мірі необхідності залишати відкритим на ніч в літній час, так як через нього не зможуть проникнути всередину дрібні хижаки.

Щоб у несучок була висока яйценосність, необхідно забезпечити їм освітлення на 16 ÷ 18 годин на добу, що неможливо зробити в зимовий та осінній період. Тому, без штучного освітлення не обійтися.

Для освітлення 3 м2 курника необхідно встановити лампу, обов’язково захищену плафоном, що має напруження в 30 ÷ 40 Вт. Штучне освітлення повинно бути спрямоване насесты, годівниці і поїлки, але не повинно освітлювати гнізда для кладки.

Щоб заощадити на електроенергії, і при цьому не думати про те, коли потрібно увімкнути та вимкнути світло, набуваються спеціальні блоки підключення з розетками, оснащені таймером.

Курник своїми руками

Керуючий блок з таймером

До такої розетки підключається все освітлення курника, а на таймері виставляється час, коли світ повинен включатися і виключатися. Таким чином, можна буде точно встановити «світловий день» для птахів. Наприклад, можна запрограмувати таймер з таким розрахунком, що світло буде включатися в 6 годин ранку, а вимикатися через дві години, тобто у 8 ранків, коли стане достатньо природного припливу світла. Потім, приміром, освітлення знову включиться в 17 годин вечора і буде працювати до 21 години. За допомогою цього пристосування у курнику встановлюється постійний графік освітлення. По мірі сезонного зміни світлового дня таймер нескладно буде перепрограмувати.

Курник своїми руками

Розміщують блок в зручному і безпечному місці

Блок з таймером рекомендовано, в цілях безпеки, встановити в сусідньому з курником приміщенні.

Опалення в курнику

У тому випадку, коли будівля курника добре утеплено, його можна експлуатувати цілий рік, якщо, звичайно, створити для птиці комфортний температурний мікроклімат. Нормальною температурою для курей вважається 15 градусів тепла, а в зимовий період для них необхідно нагріти приміщення, як мінімум до 10 градусів.

Тому в цілорічному курнику без опалювальних приладів просто не обійтися. При цьому необхідно не тільки створити потрібну температуру в приміщенні, але і зберегти комфортну для птахів вологість, так як її надлишок може призвести до хвороб і загибелі курей. Тому птахівники з багаторічним досвідом вирощування курей радять для опалення в пташнику використовувати електричні конвектори.

Курник своїми руками

Найкраще рішення для опалення курника — електричні конвектори

— Завдяки властивостям цих приладів, вони в максимальному ступені здатні виконати вимоги по створенню необхідного мікроклімату в курнику.

— ККД у цих приладів набагато вище, ніж у масляних обігрівачів, за рахунок створеної в конвекторах хорошій циркуляції повітря.

— Конвекторые обігрівачі досить добре сушать повітря, приблизно так само, як дров’яні печі, але вони безпечні, і приносять набагато менше клопоту.

— Ці обігрівачі споживають менше електроенергії, якщо порівнювати їх з іншими видами опалювальних приладів, так як, нагріваючись до встановленої на них температури, вони вимикаються, а потім, у міру охолодження повітря в приміщенні, включаються самостійно.

— Оптимальним рішенням стане установка двох конвекторів, один з яких буде працювати цілодобово, а другий включатися по таймеру тільки на ніч, тим самим підтримувати потрібну температуру в пташнику. Це зручно тим, що при нічній низькій температурі на вулиці, в приміщенні буде зберігатися постійний рівень тепла.

Можливо для тих, хто вперше ознайомився з інформацією збудівництвом і змістом курника, на перший погляд, утримання курей здасться дуже складною. Однак, повірте, коли все буде облаштовано з розумом і увійде в постійний ритм, стане зрозуміло, що особливо складного в цьому процесі немає.

Можна організувати забезпечення курника всім необхідним таким чином, що заходити туди доведеться раз на три — чотири дні для того, щоб провести очищення підлоги. А в інші дні залишиться тільки збирати яйця з гнізд.

Якщо є бажання забезпечувати сім’ю свіжими домашніми яйцями цілорічно, потрібно сміливо братися за справу. Тим більше, що багато птахівники готові поділитися власними секретами роботи.

До речі, курник можна зробити не тільки зручним для домашньої птиці, але і дуже красивим, здатним внести цікаву «нотку» оформлення присадибної ділянки.

Відео: гарний компактний курник

А якщо вже зовсім місця недостатньо, але бажання розвести хоча б декількох курочок є, то можна спорудити міні-пташник, витративши на це зовсім мало коштів і часу.

Відео: мініатюрний курник – за кілька годин