Ламповий овердрайв «valve caster» для електрогітари

84

Вітаю всіх зайшли!

Якщо подивитися на схеми багатьох популярних овердрайвів, будь то tube screamer, ocd, rat та інші інші, можна помітити, що скрізь лежить один і той же діодний принцип обмеження сигналу. Змінюється лише «обгортка», з цієї причини багато хто стверджує, що всі транзисторні перевантаження звучать самотнього, і в цьому безперечно є частка правди. Урізноманітнити ситуацію допоможуть лампи. Лампові пристрої зазвичай представляють чимось вельми габаритним, дорогим і не дуже зручним в експлуатації через крихкість ламп. Однак, представлений в статті овердрайв кілька ламає ці стереотипи, адже його схема до жаху проста, завдяки цьому він поміщається в класичний за розмірами корпус гітарної педалі, лише частина лампи буде виступати назовні. Ще одна перевага схеми-низьковольтне харчування, таким чином, для запуску не будуть потрібні ні масивні анодно-накальні трансформатори, ні складні високольтні перетворювачі. Про якість звуку варто судити лише зібравши схему і послухавши наживо, заздалегідь можна сказати лише те, що схема зі своїм завданням справляється і повноцінний овердрайв створює.

Лампа в даному випадку-подвійний тріод, автор рекомендує використовувати імпортні 12au7, так як з ними прилад буде звучати краще, проте в схемі також відмінно працюватимуть вітчизняні 6н2п і 6н23п. Імпортні лампи істотно дорожче вітчизняних, а головне, на відміну від них на смітниках не валяються. Відповідні вітчизняні ж лампи можна знайти в багатьох магазинах радіодеталей-збереглися запаси з часів срср, а також практично в будь-якому ламповому телевізорі або радіолі, але природно в цьому випадку вони будуть не новими. При виборі лампи також варто звернути увагу на напруження, імпортні 12au7 розраховані на напругу напруження 12в, а 6н2п і 6н23п на 6,3 в, до того ж у них різні висновки напруження.

У схемі є три ручки управління перша з них це потенціометр vr1, відповідає за рівень перевантаження, друга vr2 — ручка «tone», впливає на ачх сигналу, дозволяє підрізати зайві високі частоти, і третій регулятор vr3 — рівень гучності. Всі потенціометри слід взяти лінійні, для гучності — логарифмічний, це якщо вже зовсім педантично підходити до складання і дотримуватися всіх нюансів.

Напруга живлення схеми становить 9-12в, якщо використовується імпортна лампа, то напруга не може бути менше 12в через необхідність харчування напруження. Для того, щоб отримати з напруги живлення потрібні 6,3 в, можна використовувати або потужний гасить резистор, підібравши його так, щоб на напрузі було приблизно потрібно напруга, або використовувати понижуючий перетворювач. Перший спосіб дуже простий, однак резистор потрібно підбирати при кожній заміні лампи, адже у різних екземплярів однієї і тієї ж лампи може бути злегка різний опір напруження. Імпульсний понижуючий перетворювач можна купити у вигляді готового модуля на алі, він не займе багато місця і не буде нагріватися, проте може внести високочастотні перешкоди в звуковий тракт, тому зажадає установки додаткових фільтрів на виході. Ще один варіант-поставити в ланцюг напруження стабілізатор 78l06 в корпусі то-220, при живлячій напрузі в 9в на ньому буде розсіюватися 2-3вт, буде потрібно невеликий радіатор. Імпортна 12au7 в даному випадку зручна тим, що на 12в можна знайти готовий блок живлення, від якого відразу живиться і напруження, і самі аноди.

Так як високих напруг в схемі немає, то і деталі можна брати самі звичайні — малопотужні резистори і низьковольтні конденсатори, найкраще плівкові. Для лампи бажано передбачити панельку, яка дозволить і легко закріпити балон на корпусі, і забезпечить електричний контакт з висновками. Зібрати схему можна як на друкованій платі (посилання на архів з файлом знаходиться в кінці статті), так і навісним монтажем — другий варіант краще для лампових пристроїв, тим більше, що дана схема не містить великої кількості деталей. Незважаючи на простоту схеми і відсутність великого посилення, варто дотримуватися правил лампового монтажу, головне з яких — розводка землі зіркою. Не повинно бути також довгих проводів, наприклад, до потенціометрів, адже будь — який довгий провід перш за все-антена, і потім вже провідник, до того ж зайва довжина створює паразитні ємності і індуктивності.

Отриману конструкцію обов’язково слід помістити в металевий корпус. Лампи допускають роботу в горизонтальному положенні, тому при наявності вільного місця лампу і зовсім можна заховати всередині корпусу, зробивши вентиляційні отвори. Для харчування примочки підійде блок живлення зі струмом не менше 1а, а краще для запасу 1,5-2а. Вдалої збірки!

Джерело (source)