Нічник-світильник «сонечко»

60

Раптово, новий нічник-світильник»сонечко».

Ідея виникла випадково і прибрела ось такі обриси в paint:

Конструкція нічника досить проста, опишу всі подробиці для юних і не тільки саморобників.

Для саморобки я підібрав наступні матеріали:

— залишок від розпущеного шматка пеноплекса приблизно 200х200 мм, товщиною 5 мм;- пара шматків від розпущеного листа пеноплекса для виготовлення перегородок товщиною 5 мм; — rgb світлодіоди з вбудованим контролером повільного перемикання; — шматок перфорованої пластини, зазвичай застосовується у всяких екранованих приладах, які потребують пасивного охолодження (монітори, медтехніка і т. Д.);- розсіюючий ковпачок від світлодіодної лампи (ось і знадобився, коли не вліз в плафон, довелося зняти, все одно плафон матовий у формі кулі);- дріт для живлення світлодіодів з роз’ємом usb;- резистор для обмеження напруги живлення світлодіодів (як я писав у публікаціях раніше, деякі світлодіоди можуть не витримати живлення 5в, тому я намагаюся знизити напругу резистором або діодом; резистор не знадобився, тому і номінал не вказую).

Інструмент знадобився найрізноманітніший, деякий я покажу на фото в процесі виготовлення нічника.для початку виготовимо кріплення світлодіодів. Від перфорованої пластини відрізаємо ножицями по металу стрічку шириною приблизно 15 мм.

Спочатку я хотів для кріплення світлодіодів використовувати готову стрічку.

Але в великі отвори світлодіоди провалювалися, маленькі все одно довелося б розсвердлювати, та й сама ця стрічка досить товста, важка і жорстка, що ускладнило б роботу з нею.

Вимірюємо діаметр корпусу світлодіода нижче спідниці. Вийшло 5 мм.

Свердлом діаметром 5 мм рассверливаем перфоровану пластину.

Пробуємо, як вставляється світлодіод, начебто все добре, туго але входить.

Раз лізе туго, можна буде обійтися без клею. Відрізаємо від стрічки шматок з розрахунком установки 16 світлодіодів, плюс ще один отвір для фіксації кільця.

На підходящої оправці скручуємо стрічку в кільце і вставляємо світлодіоди, причому довгі кінці світлодіодів маємо з одного боку, а короткі з іншого, так як світлодіоди ми будемо з’єднувати паралельно.

Згинаємо ніжки світлодіодів як на фото, з одного боку довгі з’єднуємо з довгими, з іншого боку короткі з короткими.

На цьому фото видно, як один з світлодіодів скріплює стрічку:

Споюємо позитивні (довгі) і негативні (короткі) ніжки світлодіодів. Щоб згодом не помилитися, я позначив маркером плюсової контакт (довга ніжка).

Перевіряємо роботу світлодіодів:

Тестування показало, що 16 світлодіодів досить ненажерливі і споживають в залежності від поточного стану горіння (один або три кристала) від 310 до 650 ма:

При зниженні напруги до 3,3 в (воно цілком прийнятне і є багато різних понижуючих перетворювачів і стабілізаторів на це напруга) картина покращилася:

Правда і світити стало похмурим, але це все ж нічник а не прожектор. Перше пробне випробування на стіні (основне місце майбутньої експлуатації):

Начебто все подобається. Приступимо до виготовлення корпусу нічника. Він буде круглий, як це спочатку і замислювалося. Размечаю місце установки розсіювача, просто притиснувши його до аркуша пеноплэкса:

Користуючись пристосуванням для різання пінопласту і вибравши медичну голку для центрування листа, відрізаю зайве:

Проробивши отвір у внутрішньому колі і просунувши спіраль всередину отвору, прорізали отвір для розсіювача:

Ось що вийшло:

Для живлення світлодіодів планую використовувати один з понижуючих модулів:

Лівий це лінійний стабілізатор з низьким ккд, правий універсальний dc-dc перетворювач напруги з високим ккд, він має більш маленькі габарити, а ось можливості значно вище, ніж у лівого.

Грею термопістолет і вклеюю розсіювач від лампочки:

До розсіювача приклеюю кільце зі світлодіодами. Висота кільця виступає за грай пеноплекса 10 мм.

Діаметр корпусу нічника вийшов 195 мм:

Від кільця до краю корпусу 76 мм:

Вирішив розмежовують стінки зробити довгою 70 мм, а висотою 15 мм, щоб кільце не дряпало стіну. Від заготовок пеноплекса товщиною 5 мм відрізаю шматочки 70 на 15 мм:

Перегородки виявилися не зовсім рівно відрізані, краї були трохи скошені. Щоб уникнути крайових засвітів вирішив перегородки приклеїти на чорний термоклей:

Спочатку клею дві перегородки один навпроти одного:

Потім до двох перших під кутом 90 градусів дві інші, це дозволить уникнути кривизни приклеювання. І так ділячи сектора навпіл, приклеюю все 16 перегородок:

Для кріплення на стіні з дроту вигинаю кріплення:

Паяльником проплавляю отвір для кріплення щоб вклеїти кріплення на термоклей.

Вирішив закрити центральний отвір перфорованою пластиною, на неї ж приклеїти понижуючий модуль.

Спочатку хотів використовувати універсальний dc-dc перетворювач, але при живленні світлодіодів від 3,3 в струм досить маленький від 100 до 230 ма, лінійний стабілізатор сильно грітися не буде.

Займемося проводом живлення з роз’ємом usb. Прибираємо непотрібні нам білий і зелений сигнальні дроти, відкушуючи їх на різній відстані, щоб випадково не торкалися один одного:

Надягаємо на провід термоусадку і саджаємо. Для саджання термоусадки я багато років користуюся газовою запальничкою. Це просто і зручно.

Лагодив запальничку вже кілька разів, пластик кнопки не витримує багаторічних навантажень.перевіряю кабель, підключивши його до саморобного пауербенка. Кабель неробочий, схоже перелом біля роз’єму. Довелося взяти інший і знову виконати попередні операції. Другий кабель робочий.

Припаюємо його до понижуючого стабілізатора і перевіряємо роботу стабілізатора:

Випаяв з стабілізатора індикаторний світлодіод, він тут не потрібен, тільки буде розсіювач червоним підсвічувати.

Припаюємо вихід стабілізатора до кільця зі світлодіодами: плюс виходу до плюса світлодіодів, мінус відповідно до мінуса.

Перевіривши роботу світлодіодів, приклеюємо стабілізатор і припаяні до нього дроти до раніше вирізаної перфорованої пластини, попередньо обмотавши пластину для ізоляції від плати каптоновим скотчем.

Вклеюємо пластину зі стабілізатором в корпус:

Щоб клей не виступав я прикладаю його ще гарячим до силіконового килимка. Остиглий клей легко відшаровується від силіконового килимка, а ми отримуємо рівну гладку поверхню.

Мені дуже подобається. Можливо світлодіодів можна було б використовувати меншу кількість, таке відчуття виникає поблизу, але здалеку все виглядає краще.

Instagram.