Опалення ПЛЕН

592

Непросте питання з вибором і створенням системи опалення власного будинку обов’язково тією чи іншою мірою постає перед будь-яким власником житла. Кожен бажає отримати на виході найбільш досконалу систему – щоб вона стала ефективною, економічною, автономної, недорогий в облаштуванні і нескладної в повсякденній експлуатації, легко піддається регулювань, по можливості компактною, тобто не займає корисної площі і не вимагає спеціальних окремих приміщень. Чи це можливо? З уже звичними видами опалення – навряд чи, і від якого-небудь важливого параметру, так чи інакше, але доведеться відмовлятися.

А ось якщо детальніше розглянути сучасні високотехнологічні системи, то можна побачити, що інфрачервоне опалення ПЛЕН дуже близько підійшло до високих показників практично по всім критеріям оцінки. Недавно з’явившись в побуті, воно досить швидко набирає популярність, але все ж таки ще не до кінця подолав поріг людський настороженість до всього нового і невідомого.

Швидше за все, причина цього криється в недостатності інформації про це передове способі опалення житлових приміщень. Нехай дана публікація слугуватиме тому, щоб ще хоч кілька людей зробили правильний вибір і встановили у себе ПЛЕН-систему. А вони, немає сумніву, що поширять інформацію і свої позитивні відгуки і далі.

Опалення ПЛЕН

Зміст статті

  • 1 Що таке опалення ПЛЕН
  • 2 Гідності системи інфрачервоного опалення ПЛЕН
  • 3 Форма випуску обігрівачів ПЛЕН
  • 4 Основні поняття про монтаж опалення ПЛЕН
  • 5 Кілька важливих зауважень
    • 5.1 Відео: переваги системи інфрачервоного обігріву ПЛЕН

Що таке опалення ПЛЕН

Як це не сумно, але газові магістралі дійшли ще далеко не до всіх міст Росії, і тим більше – до заміських селищ. Вихід – переходити на твердопаливний обігрів або на електрику.

Твердопаливний – це часта морока з закупівлею потрібного палива, з його розміщенням в належних умовах, так і стежити за котельним обладнанням потрібно, практично, щодня, а то і по кілька разів на день.

Електричний обігрів відразу, за визначенням, відлякує вартістю кіловата, так як з усіх видів енергоносіїв електроенергія найдорожча. Однак, сучасні технології готові спростувати цей факт. Якщо електроенергію перетворювати в теплову грамотно, раціонально витрачати, то вартість опалення житла буде цілком прийнятною. Цього дозволяє домогтися фізичний ефект прямого інфрачервоного випромінювання, що технологічно реалізовано в ПЛЕН.

Щоб уникнути можливих непорозумінь, слід відразу обмовитися, що в цій публікації абревіатура ПЛЕН використовується лише як скороченого написання терміна «плівковий променистий електричний нагрівач». Справа в тому, що точно так само виглядає і фірмовий товарний знак однієї російської компанії, одним з видів продукції якої є саме такі обігрівальні системи. Крім неї, є ще кілька фірм (в Санкт-Петербурзі і в Москві, на Уралі і в Сибіру), що освоїли випуск ПЛЕН високої якості. До речі, на території Росії немає жодного сенсу шукати подібний товар імпортного виробництва – це як раз той випадок, коли вітчизняна продукція і дешевше, і набагато краще зарубіжних аналогів!

Хоча плівкові обігрівачі використовують фізичне явище нагрівання провідників, процес їх роботи в корені відрізняється від функціонування звичайних електронагрівачів резистивного принципу дії з величезним споживанням енергії і нераціональної тепловіддачею. Для початку, розглянемо базову схему будови стандартного ПЛЕН:

Опалення ПЛЕН

Так влаштовано полотно плівкового променистого електричного нагрівача

1 — проводи, якими елемент ПЛЕН підключається до розводці електроживлення. Зазвичай мають кольорове маркування (синій – «нуль», червоний, коричневий, білий – «фаза»), а на деяких моделях ще і буквене позначення – відповідно «N» та «L».

3 – Точки заводський спайки проводів живлення і нагрівальних смуг. Ці місця розташовані всередині плівки і ретельно заізольовані. Проводити самостійну пайку не дозволяється.

4 – нагрівальні смужки (резістов). Вони виконані з особливого сплаву. який забезпечує рівний і потужний нагрівання, але не занадто високих температур.

5 – шар алюмінієвої фольги, на який передається тепло від нагрівальних смуг, і який за рахунок властивостей направляє потік теплового випромінювання в потрібному напрямку.

6 — Всі ці елементи герметично упаковані між двома шарами міцної поліестерової плівки. По периметру залишена вільна смуга склеєних плівок – вона необхідна для проведення монтажних робіт.

Цифрою 2 показана фірмова голографічна наклейка – фірми-виробники подібним чином прагнуть максимально захистити свою продукцію від неякісних підробок.

Тепер про те, як ця система працює практично.

  • При подачі напруги живлення на контакти, резистивні смужки починають дуже швидко нагріваються до температури близько 45 50 °С. (Деякі різновиди подібних нагрівачів ПЛЕН, що мають спеціалізоване призначення, наприклад, сільськогосподарські сушарки або ж міні-сауни, можуть мати і більш високі температури нагріву).
  • Вироблене тепло розподіляється по металізованої поверхні обігрівача – висока теплоємність і теплопровідність алюмінію добре цьому сприяють.
  • За рахунок правильно підібраного відбиває шару і відповідних параметрів нагріву теплова енергія перетворюється в променеву – інфрачервоний потік в області невидимого спектру з довжиною хвилі близько 8 10 мкм.
  • Подібне випромінювання при зустрічі з поглинає енергію перешкодою приводить до нагрівання поверхні. Разом з тим, частота і довжина хвилі такого ІЧ-потоку забезпечують практично безперешкодне його проходження через тонкі шари обробки – наприклад, через матеріал підвісної або натяжної стелі.

Таким чином, розташовані під стелею елементи ПЛЕН призводять до нагрівання всіх поверхонь, на які потрапляють прямі промені інфрачервоного лікування – це, передусім, підлогу, але у процесі активно беруть участь всі наявні деталі інтер’єру. У свою чергу, навіть незначний нав усіх поверхонь в приміщенні призводить до передачі тепла в повітря в кімнаті створюється дуже комфортна атмосфера з оптимальним розподілом температур.

Опалення ПЛЕН

Система опалення ПЛЕН здатна оптимально, найбільш комфортно розподілити температури в приміщеннях будинку

Так, при нагріванні самих ПЛЕН до розрахункових 45 °С забезпечує потік, здатний підігріти підлогу до температури близько 24 °С. А це, в свою чергу, дасть нагрівання повітря на рівні підлоги близько 21 22 °С, а на рівні голови дорослої людини – близько 18 19 °С найбільш комфортне розподіл тепла. Причому, висота стель в даному випадку особливої ролі не грає – для інфрачервоних променів такої частоти по дорозі від стелі до підлоги повітря не стає перешкодою або розсіювачем енергії.

Можна, напевно, безпомилково стверджувати, що принцип роботи таких обігрівачів подсмотрен у природи. Напрошується сама пряма аналогія з сонячними променями. Інфрачервона частина сонячного спектра з довжиною хвилі від 7 до 10 мкм невидима оку, не переносить величезну кількість теплової енергії – досить згадати, що на сонці навіть в холодний день відчувається передається тепло. При цьому таке випромінювання нешкідливо для людського організму і навіть несе у собі позитивний заряд» для здоров’я.

Переваги системи інфрачервоного опалення ПЛЕН

Отже, якими позитивними характеристиками виділяється подібна система опалення:

  • Насамперед, звичайно, це економічність. Незважаючи на те що використовується досить дорога електрична енергія, витрати будуть цілком порівнянні з витратами, які несуть господарі будинків рівній площі, мають традиційного газове опалення. Це досягається високим ККД такої системи, раціональним використанням енергії, малими втратами при її передачі, налагодженої періодичністю включення нагріву – в повній залежності від рівня температури в приміщенні.

Економічність досягається і тим, що система абсолютно не потребує профілактичному обслуговуванні або ремонтних роботах. Якщо все спочатку було встановлено правильно, то такі обігрівачі здатні працювати, при дотриманні вимог експлуатації, кілька десятків років (говорять про 30 чи навіть 50 роках, хоча, напевно, це передбачувані терміни, так як таких прецедентів ще не було – сама історія впровадження ПЛЕН поки що ще значно молодше).

Якщо вже мова пішла про економічність, тобто смысл привести таблицю з результатами примірних порівняльних підрахунків заборонності процесів установки і експлуатації різних систем опалення.

Витрати на опалення, заміський будинок площею 150 м2, (орієнтовно, в руб.)
Види майбутніх витрат Газовий казан
(типу АОГВ)
Електричний казан
(Тени)
Твердопаливний котел
(на пеллетах)
Плівковий нагрівач
ПЛЕН
Проектування підведення зовнішнього газопроводу 50 м 40000
Складання проекту системи опалення та встановлення газового котла 30000
Монтажні роботи — зовнішня і внутрішня розводка газопроводу 150000
Орієнтовна вартість опалювального котла 45000 25000 178000
Витрати на монтаж і регулювання котла 20000 20000 2000
Вартість найдешевших, сталевих радіаторів опалення 30000 30000 30000
Вартість металопластикових труб і необхідних фітингів 20000 20000 20000
Проведення монтажу системи опалення (труби і радіатори) 40000 40000 40000
Вартість нагрівачів ПЛЕН (65% від загальної стельової поверхні) 92625
Витрати на професійний монтаж нагрівачів ПЛЕН 75000
Разом 375000 135000 270000 167625
Експлуатаційні витрати (орієнтовно, в крб)
За використані енергоносії (в міс.) 1600 10500 2800 1800
За використані енергоносії, протягом одного опалювального сезону (8 міс.) 12800 84000 22400 14400
Витрати на експлуатаційне обслуговування та дрібний ремонт (протягом року) 7500 4000 4000
Сумарно за п’ятирічний термін активної експлуатації 101500 440000 132000 72000

По таблиці наочно видно, що витрати по установці порівнянні, наприклад, з монтажем електричного котла з системою труб і радіаторів. Газова або твердопаливна системи опалення обійдуться значно дорожче.

А по експлуатаційним витратам картина дещо змінюється. Щомісячні платежі за енергоносії – трохи вище, ніж при газовому опаленні, але набагато нижче в порівнянні з електричним або навіть пелетні котлом. А якщо врахувати відсутність інших експлуатаційних витрат, а потім врахувати сумарні дані грошових витрат за певний термін (наприклад, 5 років), то в результаті опалення за принципом ПЛЕН стає незаперечним лідером по економічності серед всіх інших типів опалювальних систем. Таким чином, можна говорити про повної окупності такого «проекту» вже через 2 ÷ 3 роки експлуатації.

  • Опалення ПЛЕН може використовуватися і як основний, і як допоміжний спосіб обігріву приміщень. Проведені практичні дослідження показали, що воно здатне повноцінно впоратися зі своїми функціями створення комфортних умов проживання в будь-якому кліматичному поясі. Правда, все це буде можливим тільки в тому разі, якщо будівля отримала повноцінну та якісну термоізоляцію всіх своїх конструктивних елементів.
  • Зручність такого опалення ще в тому, що воно дуже легко піддається автоматизації, програмування — адже це дозволяє дуже гнучко спланувати його роботу. Наприклад, можна заздалегідь задати режими роботи, які забезпечать мінімально потрібний нагрів приміщень в той час, коли мешканці знаходяться поза будівлі, але з виведенням на оптимальний, комфортний режим до передбачуваного часу їх повернення. Є можливість включення такого обігріву в систему «розумного будинку» з дистанційним керуванням режимами по різних каналах зв’язку – IP, GSM і т. п.
  • Нагрів елементів ПЛЕН до температури понад 50 °С неможливий в принципі. А це означає, що вони абсолютно безпечні у протипожежному відношенні, навіть при монтажі у повністю дерев’яних будинках (при правильній, звичайно, прокладці і комутації електричної кабельної частини).
  • Обігрів приміщень не супроводжується пересушуванням повітря, спалюванням кисню – в кімнаті зберігається загальний рівень вологості.
  • Подібні випромінювання абсолютно нешкідливі для людського організму. Мало того, проведені вченими -медиками дослідження дають підстави стверджувати чимало цікавого про їх цілющих якостях. Так, потрапляючи на відкриті ділянки тіла, інфрачервоні промені такої довжини хвилі активізують периферійне капілярне кровопостачання тканин, прискорюють необхідні обмінні процеси. Можна сказати, що такі промені у певній мірі компенсують виражені недолік сонячного світла і тепла, який характерний для холодної половини року.
  • Безпека і позитивні особливості системи ПЛЕН настільки виражені, що вона повністю допущена до використання в дитячих освітніх установах, в тому числі – в яслах і дитячих садках, і в лікувальних закладах, а це говорить про багато що!
  • Опалення із застосуванням ПЛЕН на створює виражених горизонтальних потоків повітря. Здавалося б – несуттєва дрібниця, але це не зовсім так. Такий рух повітря не створює неприємних, а часом і небезпечних для здоров’я протягів, і не переносить великої кількості пилу, що дуже важливо для людей, схильних до алергічних реакцій.
  • На відміну від традиційних конвекційних схем опалення, нагрівання приміщень до комфортних значень температури при роботі ПЛЕН відбувається дуже швидко. Так, наприклад, щоб підняти температуру в кімнаті з вихідних 10 до комфортних 20 °З, системі ПЛЕН знадобиться від півгодини до 50 хвилин. Ця ж завдання для конвекційного опалення потребує часу приблизно в 10 разів більше.
Опалення ПЛЕН

Таке величезне приміщення звичайним способом прогріти складно. А опалення ПЛЕН — це під силу

  • Система опалення ПЛЕН зручна для великих приміщень – при грамотному розташуванні нагрівання здійснюється по всій площі кімнати одночасно – ніяка інша система такими можливостями не володіє.
Опалення ПЛЕН

ПЛЕН — напевно, самий кращий вибір для ефективного опалення мансардного приміщення

  • Монтаж опалення ПЛЕН нескладний, і цілком може бути проведено і самостійно – головне, добре розбиратися в електротехніці. Жодних масштабних, пов’язаних з перевезенням і підйомом тягарів, зі зварюванням або іншими складними будівельними, операціями стадій просто немає. Не потрібно ні спеціальної техніки, ні особливого обладнання. Це – ще один значимий плюс загальної економічності системи. Роботи проводяться швидко, навіть при великих площах покриття.
  • Система опалення ПЛЕН абсолютно невибаглива до зовнішніх умов – з-за відсутності якої б то ні було рідини її неможливо розморозити, і, крім того, вона мало сприйнятлива до перепадів напруги.
  • При необхідності, вся система опалення швидко демонтується – її можна перевезти і встановити в іншому місці, так як вона при цьому абсолютно не втрачає ніяких своїх експлуатаційних характеристик.
  • І, нарешті, така система опалення – просто знахідка для любителів дизайнерського прикраси житла. Самі по собі обігрівачі ПЛЕН – дуже тонкі, легко ховаються під будь-яку обробку стелі (або мансардних стін), головне, щоб це був не метал і не дзеркальна поверхня.
Опалення ПЛЕН

Полотна ПЛЕН дуже добре розміщуються над стельовими системами «Армстронг»

Наприклад, відмінно підходять елементи ПЛЕН для розміщення над натяжною стелею – його тканина не є перешкодою для наскрізного проникнення через неї інфрачервоних променів. Нітрохи не гірше вони «відчувають себе» в комплексі з підвісними стелями типу «Армстронг».

Ніщо не заважає приховати такі обігрівачі та гіпсокартонною стелею, правда, втрати теплової енергії в цьому випадку все ж будуть трохи відчуватися. Гіпсокартон не до кінця «прозорий» для ІЧ-променів, і частина випромінюваної енергії буде потрачена непотрібний, в принципі, підігрів стелі. Але це не настільки істотні збитки, щоб відмовлятися від такого оформлення.

Опалення ПЛЕН

Оригінальні оздоблювальні решітки — не перешкода для інфрачервоного потоку енергії

Стала користуватися популярністю оригінальна решітчаста обробка стель або стінок, зроблена з дерева або МДФ. За такими панелями можна відмінно заховати ПЛЭНы – обігрівачі будуть практично непомітні, а ефективність опалення в цьому випадку – відмінна.

Опалення ПЛЕН

Декоративна решітка на стелі закриває змонтоване опалення ПЛЕН

Одним словом, перед господарем будинку, задумавшем особливе інтер’єрне оформлення свого житла, відкриваються дуже широкі можливості.

  • Активно застосовують опалення ПЛЕН для підтримання необхідного мікроклімату в сільськогосподарських прибудинкових будівлях.
Опалення ПЛЕН

Незамінними стають ПЛЕН і агротехнічних питаннях

Так, можна з допомогою такого обігріву підтримувати потрібну температуру в теплиці або проводить періодичний підігрів в пташнику.

Форма випуску обігрівачів ПЛЕН

Форма випуску ПЛЕН, у різних виробників може мати свої особливості, наприклад, по ширині елемента або по загальній довжині. Тим не менш, загальна тенденція зберігається, і за своїми експлуатаційними характеристиками всі нагрівачі приблизно ідентичні. Наприклад, дуже популярні обігрівачі ПЛЕН, що випускаються в трьох типорозмірах по ширині – 350, 510 і 650 мм. При цьому у плівкових елементів 350 і 510 мм – за два «чистих» монтажних області – лише по краях, а у елементів 650 мм – три, по краях і по центру.

Опалення ПЛЕН

Різні форми випуску плівкових обігрівачів

Якими характеристиками мають подібні обігрівальні елементи:

  • Вони можуть бути розраховані на живлення змінним струмом 73, 110 або 220 В (найчастіше застосовуються елементи на 220 В, ± 15%, 50 Гц)
  • Питома потужність приблизно 100 Вт/м2 — номінальна, 175 Вт/м2 — максимальна.
  • Максимальна температура нагріву – до 45 ÷ 50 °С.
  • Довжина хвилі випромінюваного ІЧ-потоку – не понад 9.0 мкм.
  • Споживаний струм – 1 А, пікове значення – до 1,2 А.
  • Загальна товщина полотна плівкового елемента в зборі – не більше 1,0 мм
  • Маса плівкового нагрівача (питома) – до 330 г/м2.

Якщо хтось із читачів раніше займався інфрачервоними теплими підлогами, то він пам’ятає, що там допускалася нарізання смуг в необхідний розмір по заводським міток з подальшою ізоляцією місць різу. У випадку з ПЛЕН подібне повністю виключається – розташування струмопровідних нагрівальних провідників таке, що ніяких змін в розмір заводський смуги вносити не можна. Виробник випускає досить широкий ряд типорозмірів обігрівачів ПЛЕН, з зазначеними вище варіантами ширини і довжиною від 1000 до 5000 мм. Таким чином, завжди є можливість придбати максимально підходить під конкретні умови того чи іншого приміщення. Відповідно з лінійними розмірами обігрівальних полотен, варіюється і їх сумарна потужність нагріву.

Ширина ПЛЕН – 350 мм Ширина ПЛЕН — 510 мм Ширина ПЛЕН — 650 мм
Довжина і
напруга живлення
Потужність Довжина і
напруга живлення
Потужність Довжина і
напруга живлення
Потужність
ПЛЕН — 1000 мм (73) 60 Вт ПЛЕН — 1000 мм (110) 87 Вт ПЛЕН — 1000 мм (110) 111 Вт
ПЛЕН — 1000 мм (110) 60 Вт ПЛЕН — 1500 мм (220 В) 130 Вт ПЛЕН — 1500 мм (220 В) 166 Вт
ПЛЕН — 1500 мм (110) 89 Вт ПЛЕН — 2000 мм (220 В) 173 Вт ПЛЕН — 1900 мм (220 В) 210 Вт
ПЛЕН — 2000 мм (220 В) 119 Вт ПЛЕН — 2400 мм (220 В) 208 Вт ПЛЕН — 2500 мм (220 В) 276 Вт
ПЛЕН — 2500 мм (220 В) 149 Вт ПЛЕН — 3000 мм (220 В) 260 Вт ПЛЕН — 3000 мм (220 В) 332 Вт
ПЛЕН — 3000 мм (220 В) 179 Вт ПЛЕН — 3400 мм (220 В) 295 Вт ПЛЕН — 3400 мм (220 В) 376 Вт
ПЛЕН — 3500 мм (220 В) 208 Вт ПЛЕН — 4000 мм (220 В) 347 Вт ПЛЕН — 4000 мм (220 В) 442 Вт
ПЛЕН — 4000 мм (220 В) 238 Вт ПЛЕН — 4600 мм (220 В) 399 Вт ПЛЕН — 4400 мм (220 В) 486 Вт
ПЛЕН — 4500 мм (220 В) 268 Вт ПЛЕН — 5000 мм (220 В) 434 Вт ПЛЕН — 5000 мм (220 В) 552 Вт
ПЛЕН — 5000 мм (220 В) 298 Вт

Крім, власне, самих нагрівачів ПЛЕН, для їх установки обов’язково придбаваються фольговані утеплювальні матеріали (типу ізофол або ізолон товщиною близько 3 мм) – щоб весь тепловий потік направлявся в потрібну сторону і не витрачався на непотрібний прогрів перекриття.

Опалення ПЛЕН

Разом з полотнами ПЛЕН придбавається необхідна електротехнічна арматура

Крім того, обов’язковим елементом системи такого опалення стане терморегулятор. Він буде відслідковувати температуру в приміщенні, порівнювати її з заданими установками і включати в міру необхідності електроживлення на ПЛЭНы, щоб завжди підтримувати необхідний комфортний мікроклімат.

Основні поняття про монтаж опалення ПЛЕН

Тепер про те, що необхідно знати для проведення самостійного монтажу подібної системи опалення.

  • Перш за все, в будь-якому випадку полотна ПЛЕН повинні кріпитися тільки на термоотражающий ізоляційний матеріал (ізолон). Причому площа покриття потоку або мансардних похилих стін ізолон в цьому випадку повинна бути близька до 100% (крім, мабуть, прихованих аварійних виходів з приміщення).

Смуги термоізолятору кріплять таким чином, щоб не залишалося «голих місць. Рекомендовано укладати з не стукіт, а в нахлест з величиною перекриття порядку 20 30 мм.

Ізолон кріплять будь-яким зручним та доступним способом. Головне, щоб він дуже міцно утримувався на поверхні, так як він стане потім основою для монтажу обігрівальних плівкових елементів. Наприклад, деякі виробники ПЛЕН пропонують комплексний ект до свгім обігрівачів спеціальні універсальні кріпильні елементи, які підходять для будь-якої поверхні стелі або стін, і забезпечать надійну фіксацію і утеплювача, і самої нагрівальної плівки.

Опалення ПЛЕН

Ізолон можна закріпити за допомогою універсальних кріпильних пластикових елементів

  • Площа покриття стелі полотнами ПЛЕН повинна бути від 50 до 100% в залежності від кліматичних особливостей регіону. Найчастіше зупиняються на щільності покриття в межах 80 85%.
  • Полотна ПЛЕН розташовують таким чином, щоб контактні дроти виявилися як можна ближче до планованому місцем комутації ланцюга – так менше витрати на кабель-канали і на дроти. Ніде і ніколи полотна ПЛЕН не можуть перетинатися один з іншим.
  • Кріпити полотно до ізольованої поверхні стелі можна по-різному – все залежить від матеріалу основи. Якщо обставини дозволяють, то самим зручним способом буде, звичайно, будівельний степлер – робота піде максимально швидко.
Опалення ПЛЕН

Швидше всього, звичайно, кріпити на скоби степлером, якщо є така можливість

Можна використовувати саморізи з широким капелюшком або прес-шайбою. У тому випадку, якщо перекриття бетонне, доведеться свердлити отвори під дюбелі або під вже згадуваній універсальні пластикові кріпильні елементи – їх буде цілком достатньо, так як навантаження зовсім невелика.

Опалення ПЛЕН

Якщо стеля — бетонна плита, то доведеться повозитися довше

Ніякої регламентації з питань кількості кріплення на погонний або квадратний метр ПЛЕН немає – головне, щоб полотно не провисало. Щоб мати підставу для попередніх розрахунків, можна приблизно орієнтуватися на 8 9 кріпильних точок на квадратний метр полотна.

Дуже важливий момент – всі кріплення ПЛЕН виробляються виключно в межах виділених для цього прозорих монтажних полів! Виконання будь-яких отворів в інших областях полотна категорично заборонено.

  • Якщо планується установка декорує покриття, наприклад, підвісної стелі, то слід врахувати, що відстань від змонтованих ПЛЕН до закриває площині має бути в межах від 10 до 150 мм у будь-якому випадку повітряний зазор є обов’язковим.
Опалення ПЛЕН

Між ПЛЕН і підвісною стелею обов’язково витримується повітряний зазор від 10 до 150 мм

Електромонтажні роботи проводять у відповідності з доданими до ПЛЕН схемами підключення. За великим рахунком, цю частину роботи краще всього доручити досвідченим електрикам – вони зможуть і правильно розрахувати перетин кабелю в залежності від загальної потужності, і провести правильну розведення. Наприклад, у виробничих умовах до таких робіт допускаються кваліфіковані фахівці з третьою групою допуску.

  • Схеми підключення стельового опалення ПЛЕН виглядає приблизно таким чином:
Опалення ПЛЕН

Найпростіша схема підключення ПЛЕН до електроживлення і термостату

Полотна ПЛЕН включені в мережу паралельно, а терморегулятор встановлений в розрив фази.

  • Якщо уважніше подивитися таблицю з типорозмірами ПЛЕН, то можна побачити, що там є зразки на 73 або на 110 Ст. Вони – невеликі за розмірами, і призначені для обмежених — вузьких, складних по конфігурації ділянок стелі, там, де велике полотно просто не поміститься. У цьому випадку підключення ведеться з важливою особливістю. Наприклад, два полотна 110 вольт повинні бути з’єднані між собою послідовно.
Опалення ПЛЕН

Схема при використанні компактних полотен з напругою живлення 110 Ст.

Зрозуміло, що якщо застосовуються полотна 73 вольта, то їх послідовного ланцюга має стати 3 штуки – в сумі повинно все одно вийти 220 В.

  • Ще один нюанс. Терморегулятор ставиться я в розрив ціп на фазі тільки в тому випадку, якщо струм сумарною навантаження не буде перевищувати 9 А. Коли струм вище, застосовується інша схема включення – з використанням спеціального пристрою, званого модульним контактором.
Опалення ПЛЕН

При високому навантаженні (струм більш 9А), термостат включається через ланцюг модульного контактора

Головне завдання модульного контактора – прибрати зайве велике навантаження з контактор терморегулюючого пристрою, так як термостат – досить тонкий і точний апарат, якому перегрів абсолютно не потрібен.

Всі контактні з’єднання необхідно проводити з допомогою пайки з обов’язковим двошаровим ізолюванням термозбіжної трубкою.

  • Тепер – про місце правильної установки самого терморегулятора. Справа в тому, що в системі ПЛЕН найчастіше не передбачено додаткових температурних датчиків, і функція за контролем поточної температури в приміщенні возложена сам термостат. Таким чином, він і сам знімає показання, і сам виробляє сигнали керування на запуск або паузу в роботі обігрівачів. Саме ця обставина накладає особливі вимоги щодо вибору місця для пристрою управління.
Опалення ПЛЕН

Дуже важливо правильно вибрати місце для термостата

— Терморегулятор розташовують на висоті не менше 1000 і не більше 1500 мм від підлоги. Дуже часто його розташування може поєднуватися зі стандартними місцями вимикачів.

— Варто категорично виключити навіть найменшу ймовірність попадання на прилад прямих сонячних променів від вікна.

— Щоб прилад працював коректно, не допускається встановлення у безпосередній близькості від вікон і дверей – у місцях, де температура повітря може відрізнятися від загального «фону» в кімнаті. Не повинен стояти терморегулятор і на ділянках, на яких часто панують протяги.

— Щоб виключити вплив температури стіни на датчик терморегулятора, під корпус приладу при його монтажі на стіну обов’язково встановлюють прокладку з термоізоляційного матеріалу (можливо, того ж ізолону) товщиною близько 5 мм

Точно налаштований терморегулятор буде підтримувати температуру в кімнаті з дуже високою точністю. Падіння навіть на 1 градус призведе до включення електроживлення на ПЛЭНы. І відповідно, при досягненні потрібного рівня негайно буде вироблений сигнал на паузу в роботі.

Добре налагоджена система, за великим рахунком, взагалі не потребує відключення протягом усього року. Не секрет, що і влітку бувають досить прохолодні вечори і ночі, а ПЛЕН завжди підтримає потрібну, заздалегідь виставлену користувачем температуру. Різниця буде лише в тому, що взимку система буде включатися по кілька разів за годину, а влітку – через день, а може бути – і за тиждень.

Опалення ПЛЕН

Сучасні електронні термостати володіють величезною кількістю цікавих можливостей

Крім того, сучасні електронні терморегулятори відкривають масу інших цікавих можливостей – програмування режимів роботи вдень і вночі, за часом доби, по днях тижня — вибірково по робочих, вихідних та святкових днів, з урахуванням часу пільгових тарифів і багато іншого.

Кілька важливих зауважень

Щоб логічно завершити публікацію, є необхідність підкреслити кілька важливих моментів, без яких використання системи ПЛЕН буде неможливим або неефективним.

  • Вже згадувалося, що система опалення ПЛЕН безумовно доведе свою ефективність і економічність тільки за умови надійної теплоізоляції будівлі. Марно чекати недорогого комфорту, якщо тепло відлітає через стіни, вікна або двері на вулицю.
  • Мало того, не слід думати, що, встановивши таку систему тільки в одній кімнаті можна вирішити всі проблеми. Якщо інші приміщення не опалюються, такий нагрів ефективним не стане.
  • Нез зслід відкривати кватирки в холодну пору року, якщо здалося, що в приміщеннях дуже жарко. Доречніше буде просто знизити задане значення температури – в кімнатах швидко стане прохолодніше. Так як при роботі ПЛЕН ніякого витрачання кисню немає, то особливих заходів з вентиляції вживати не варто.
  • Вже говорилося, що немає сенсу відключати на літо систему – просто встановіть потрібну температуру, і система сама вирішить, чи варто включати харчування.
  • У паспортних даних вказується, що номінальний витрата енергії при стабільній роботі і хорошому утепленні будівлі – близько 15 Вт/год на квадратний метр. Це розраховано на підтримання температури в приміщенні на рівні 20 °С. Якщо потрібно її підвищити або знизити, тоі споживана потужність пропорційно зміниться в ту або іншу сторону приблизно на 5% за кожен градус.
  • Характерна особливість – межа відчуття максимального комфорту при інфрачервоному променевому обігріві знижена приблизно на 3 градуси. Наприклад, якщо при конвекційному опаленні найбільш приємною атмосферою відчувається нагрівання до 23 °С, то при ПЛЕН такі ж відчуття будуть вже при 20 °.
  • При підключенні електросхеми не слід забувати про окремому силовому автоматі в розподільчому щитку, спеціально призначеному для цієї системи опалення.

Відео: переваги системи інфрачервоного обігріву ПЛЕН