Опалубка для фундаменту своїми руками

489

Заливка фундаменту здійснюється у попередньо облаштовану опалубку. Ця конструкція повинна бути змонтована з дотриманням ряду встановлених правил і норм. Ознайомтеся з особливостями існуючих різновидів опалубок, порядком їх розрахунку, інструкціями по зведенню найбільш поширених конструкцій і приступайте до роботи.

Опалубка для фундаменту своїми руками

Зрозуміло, перед зведенням опалубки необхідно визначитися з видом фундаменту, який Ви будете зводити. Рекомендуємо почитати наступні матеріали на нашому порталі:

  Опалубка для фундаменту своїми руками Як зробити стрічковий фундамент своїми руками — першим ділом пропонуємо Вам ознайомитися з покрокової технологією зведення стрічкового фундаменту. В якій В тому числі розповідається про методику зведення опалубки з дерева.

Крім стрічкового фундаменту рекомендуємо ознайомитися з матеріалом по зведення стовпчастого фундаменту своїми руками, т. к. це досить популярна різновид фундаменту в Росії.

Зміст статті

  • 1 Матеріали для виготовлення опалубки
    • 1.1 Метал
    • 1.2 Залізобетон
    • 1.3 Пінополістирол
    • 1.4 Підручні матеріали
    • 1.5 Деревина
  • 2 Розрахунок опалубної конструкції
  • 3 Незнімна опалубка
  • 4 Знімна опалубка з дерев’яних дощок
    • 4.1 Перший крок
    • 4.2 Другий крок
    • 4.3 Третій крок
    • 4.4 Четвертий крок
    • 4.5 П’ятий крок
    • 4.6 Відео – Опалубка для фундаменту своїми руками

Матеріали для виготовлення опалубки

Фундаментна опалубка може бути зроблена з різних матеріалів.

Метал

Опалубка для фундаменту своїми руками

Металева опалубка

Універсальний і найдорожчий варіант опалубки. Для складання конструкції застосовуються сталеві листи товщиною 1-2 мм.

Опалубка з металу прекрасно підходить для облаштування стрічкових та монолітних фундаментних конструкцій. Арматуру можна буде приварити безпосередньо до листів опалубки, що сприятиме збільшенню жорсткості фундаменту.

Головною перевагою металу є простота і зручність його обробки – листи можна без особливих проблем вигнути під необхідну форму бетонної основи.

Основним же недоліком металевої опалубки є її висока вартість, якщо порівнювати з іншими існуючими варіантами.

Залізобетон

Опалубка для фундаменту своїми руками

Залізобетонна опалубка

Порівняно дорога різновид опалубки.

Така опалубка облаштовується з бетонних плит. В залежності від товщини використовуваних плит, при заливці фундаменту можна буде дещо скоротити витрату бетонної суміші, що дозволить заощадити на будівництві підстави без погіршення міцнісних та інших важливих характеристик конструкції.

Серед недоліків слід відзначити велику вагу плит, що вимагає залучення спеціальної техніки для їх установки.

При цьому якщо опалубка робиться з готових плит і розмірів одного елемента не вистачає, доведеться встановлювати додаткові розпірки, що також не кращим чином позначиться на підсумковій вартості конструкції.

Пінополістирол

Опалубка для фундаменту своїми руками

Незнімна опалубка з пінополістиролу

Опалубка для фундаменту своїми руками

Незнімна опалубка з пінополістиролу

Дуже якісний і практичний варіант. Опалубка збирається з готових окремих блоків пінополістиролу. Елементи опалубки прості в монтажі. Їх можна без проблем обробляти під необхідну форму.

Головні недоліки – труднощі на етапі підбору певних елементів конструкції (зазвичай це заокруглення та кути) і порівняно висока вартість.

Підручні матеріали

Опалубка для фундаменту своїми руками

Опалубка зі старих дверей

Для складання опалубки можна використовувати різного роду підручні засоби: шифер, профлисти та інші відповідні матеріали, з яких можна зробити конструкцію необхідної форми без щілин в стінках.

Головним і, за великим рахунком, єдиним помітним перевагою такої опалубної конструкції є її дешевизна.

Серед численних недоліків особливої уваги заслуговують наступні моменти:

  • складність складання;
  • ризик витоку залитій суміші;
  • низькі показники несучої здатності;
  • необхідність використання додаткових расклинок і опор.

Така опалубка підходить лише для невеликих будівель.

Деревина

Опалубка для фундаменту своїми руками

Опалубка з деревини

Найбільш популярний варіант. Найчастіше застосовуються листова фанера і дошки.

До переваг слід віднести доступність і порівняно низьку ціну матеріалу. Дерев’яні елементи прості у монтажі – всі заходи виконуються без застосування важкодоступних і складних у зверненні інструментів.

Головний недолік – необхідність використання в деяких ситуаціях додаткових елементів для посилення конструкції. До такої необхідності найчастіше призводить відмінність розмірів використовуваних матеріалів.

Дерев’яні опалубки є найбільш популярними і одними з найлегших у складанні варіантів, тому новачкам рекомендується віддавати перевагу саме таким конструкціям.

Перед початком будівництва опалубки обов’язково виконайте розрахунок.

Опалубка для фундаменту своїми руками

Опалубка з деревини

Розрахунок опалубної конструкції

Порядок виконання розрахунків буде розглянуто на прикладі стандартної дерев’яної опалубки для фундаменту. Традиційно готові фабричні дошки мають довжину 600 см, товщину від 2,5 см, а ширина становить близько 10-15 див.

Опалубка для фундаменту своїми руками

Розрахунок опалубної конструкції

Для розрахунку розділіть периметр майбутнього бетонної підстави на довжину використовуваної дошки. Висоту фундаменту розділіть на ширину однієї дошки. Перемножьте значення. Так ви визначите необхідну кількість дощок для опалубки. В середньому на 1 м3 йде від 40 до 65 елементів. Конкретна кількість залежить від ширини використовуваних дощок.

До розрахункової вартості опалубної конструкції додайте витрати на купівлю бруса для фіксації основних елементів і розпірок для підсилення системи. В залежності від конкретної ситуації додаткові витрати можуть становити до половини від вартості дощок (фанери).

Опалубка для фундаменту своїми руками

Креслення розрахунку параметрів опалубки

Також врахуйте додаткові витрати на арматуру, кріпильні елементи відсутні інструменти, які потрібно буде придбати. При бажанні розгляньте варіант використання знімною орендної опалубки. Взяти конструкцію у тимчасове користування можна на найближчій будмайданчику. У більшості випадків оренда опалубки виходить трохи дешевше її самостійного облаштування.

Незнімна опалубка

Незнімні конструкції відрізняються простотою і високою швидкістю монтажу. Після заливання будівельного розчину опалубка залишається у фундаменті.

Опалубка для фундаменту своїми руками

Незнімна опалубка з ЦСП

Опалубка для фундаменту своїми руками

Як зробити незнімну опалубку для фундаменту

Опалубка для фундаменту своїми руками

Схема знімної опалубки

Найчастіше незнімні опалубки збираються з підручних матеріалів. Також для такої роботи можна використовувати ЦСП і ДВП. У разі ж облаштування стовпчастого підстави, функції опалубки можуть взяти на себе порожнисті труби з металу або азбесту. В даній ситуації опалубка сприятиме додатковому збільшенню міцності бетонної основи. При цьому від використання розпірок і додаткових опорних елементів в більшості випадків можна відмовитися.

Опалубка для фундаменту своїми руками

Два варіанти монтажу незнімної опалубки (1)

Опалубка для фундаменту своїми руками

Два варіанти монтажу незнімної опалубки (2)

  • Вирийте котлован (ями, траншеї) у відповідності з розмірами та конструктивними особливостями майбутнього фундаменту. Ці моменти повинні бути спочатку внесені в проект.
  • Між землею і опалубкою залиште невеликий зазор (1-3 см, в залежності від матеріалу). Цей проміжок полегшить монтаж конструкції. Після расклинки опалубки зазор потрібно буде засипати землею.
  • Засипте дно підготовленого котловану шарами піску та щебеню. Кожен шар засипки ретельно утрамбовывайте.
  • При необхідності укладіть на подушку арматурну сітку. Завдяки арматурі міцність готового фундаменту буде істотно збільшена.
  • Після проведення перерахованих заходів можна переходити безпосередньо до облаштування елементів опалубної конструкції. Вся робота зводиться до підганяючи елементів. Методи кріплення підбирайте індивідуально, з урахуванням особливостей використовуваного матеріалу. Приміром, у випадку з облаштуванням дерев’яної опалубки спочатку в землю вбивають опорні бруси, а потім до них прибиваються дошки (щити, фанера). В цілому ж орієнтуйтеся по ситуації.

    Опалубка для фундаменту своїми руками

    Установка інженерних комунікацій в опалубку

  • На завершення вам залишиться лише залити бетон, почекати приблизно місяць, поки він набере міцність, і вже після цього можна буде переходити до проведення подальших запланованих будівельних заходів.

    Опалубка для фундаменту своїми руками

    Схема незнімної опалубки

    Опалубка для фундаменту своїми руками

    Фіброліт — екологічна, незнімна опалубка

    Опалубка для фундаменту своїми руками

    Незнімна опалубка Велокс

    Знімна опалубка з дерев’яних дощок

    Опалубка для фундаменту своїми руками

    Опалубка

    Опалубка для фундаменту своїми руками

    Знімна опалубка з дерев’яних дощок

    Перший крок

    Очистіть будівельний майданчик від сміття та все, що здатне перешкодити виконанню подальших заходів.

    Другий крок

    Розмітьте майданчик за вимогами попередньо підготовленого проекту.

    Третій крок

    Вбийте в кути (а в разі виникнення такої необхідності і по периметру з кроком 600-800 мм) дерев’яні бруски для кріплення основних елементів конструкції. Бруски вбивайте так, щоб при будівництві опалубки вони залишалися з її зовнішньої сторони.

    Приклад дерев’яної опалубки для монолітного будівництва

    Для съемной деревянной опалубки в землю вбивают опоры (брусы) ,на которые крепят доски или фанеру

    Для знімної дерев’яної опалубки в землю вбивають опори (бруси) ,на які кріплять дошки або фанеру

    Опалубка для фундаменту своїми руками

    Опалубка

    Четвертий крок

    Починайте кріпити дерев’яні щити до вбитих у землю брусків. Для кріплення використовуйте цвяхи або шурупи. Так ви сформуєте каркас.

    П’ятий крок

    Для забезпечення додаткової жорсткості системи стягніть стінки опалубної конструкції за допомогою шпильок. Необхідність у цьому виникає, як правило, при заливці великого об’єму бетону.

    В процесі облаштування опалубки слідкуйте, щоб її стінки були встановлені виключно вертикально.

    Важливо, щоб в конструкції не було великих щілин. Закладайте зазори відповідними підручними матеріалами. В даному випадку великий вважається щілину шириною 4-5 мм – такого проміжку буде цілком достатньо для витоку бетонного розчину.

    Додатково для запобігання дрібних витоків розчину можете прикріпити до внутрішньої поверхні стінок опалубки поліетиленову плівку.

    Опалубка для фундаменту своїми руками

    Опалубка фундаменту

    Опалубка для фундаменту своїми руками

    Схема армування фундаменту

    Опалубка для фундаменту своїми руками

    Пристрій опалубки

    Знімну опалубку рекомендується демонтувати тільки після набору фундаментом необхідної міцності. У середньому на це йде 3-5 тижнів. Зазори, що залишилися після демонтажу опалубки, зазвичай засипаються грунтом. У деяких ситуаціях їх заливають бетонним або цементним розчином.

    Дотримуйтесь отриманим рекомендаціям, і готова опалубка без всяких проблем впорається з покладеними на неї завданнями.

    Вдалої роботи!

    Відео – Опалубка для фундаменту своїми руками