Панельні радіатори опалення

451

Багато власників будинків і приватних, затіваючи масштабний ремонт, планують і заміну або відновлення системи опалення. І ось тоді обов’язково постає питання про нових радіаторах. Якщо раніше практично єдиним вибором були чавунні батареї, то сьогодні у вільному продажу представлено чимала кількість найрізноманітніших радіаторів, що розрізняються не тільки своїм зовнішнім виглядом, але і матеріалом виготовлення, тепловою потужністю, іншими технічними і експлуатаційними параметрами.

Панельні радіатори опалення

Панельні радіатори опалення є одним з тих багатьох варіантів, які стали особливо популярними в першу чергу завдяки своєму елегантному зовнішньому вигляду. Однак, щоб зупинити свій вибір саме на таких батареях, необхідно дізнатися їх технічні та експлуатаційні характеристики, так як, на жаль, вони підходять не для всіх систем опалення, і кошти можуть бути витрачені марно.

Цей вид батарей з’явився в 70-е роки минулого століття. Його розробили в якості альтернативи традиційним чавунних радіаторів, які встановлювалися повсюдно.

Новий вид батарей в ті роки особливо не прижився, так як ефективність роботи набагато поступалася звичного для всіх чавунного варіанту, тим більше, що якість найперших моделей було ще досить низьким. Тому від панельних батарей тоді вирішено було відмовитися. Тільки через роки, завдяки новим технологічним розробкам, їх конструкція була вдосконалена, а для виготовлення стали використовуватися нові якісні матеріали.

Панельні радіатори опалення

Сучасні панельні радіатори

Оновлений варіант панельних батарей знайшов досить широку популярність. Вони виробляються в широкому діапазоні розмірів, розраховані на різну потужність опалення. Якісні панельні радіатори, правильно підібрані і встановлені, вірно прослужать тривалий термін.

Зміст статті

  • 1 Як виготовляють панельні радіатори
  • 2 Конструкція панельних радіаторів
    • 2.1 Класифікація сталевих панельних радіаторів
    • 2.2 Потужність і розміри радіаторів
    • 2.3 Калькулятор для розрахунку необхідної теплової потужності радіаторів опалення
    • 2.4 Способи підключення радіаторів
  • 3 Переваги і недоліки панельних радіаторів опалення
    • 3.1 Відео: Сталеві радіатори опалення Kermi»

Як виготовляють панельні радіатори

Процес виготовлення сталевих панельних радиатороувключає кілька етапів:

Панельні радіатори опалення

Штампування деталей для панельних радіаторів

  • Штампування панелей з листової сталі завтовшки зазвичай 1,25 мм
  • Виготовлення конвекторів П-подібної форми, необхідних для більшої тепловіддачі із сталевих смуг товщиною 0,3÷0,5 мм.
  • З’єднання двох штампованих панелей між собою.
  • Закріплення на двох сполучених панелях конвекторів.
  • Монтаж арматури для врізки радіатора в систему.
  • Фарбування сталевих поверхонь панелі.

Фарбування панелей це один з найважливіших етапів у виготовленні панельних радіаторів, так як від якості нанесеного покриття залежить довготривалість експлуатації радіаторів.

Всім відомо, що сталь піддається корозії, тим більше при тривалому перебуванні у вологому середовищі. Тому, без якісного забарвлення, яка проводиться за спеціальною технологією, не обійтися.

Фарбування сталевих панельних радіаторів може здійснюватися кількома способами:

— Традиційним, шляхом занурення в забарвлює складу (ВП).

— За технологією анодного електрофорезу (АЭФ).

— Методом катодного електрофорезу (КЕФ), який зазвичай застосовується в автомобільній промисловості.

Панельні радіатори опалення

Схема нанесення захисного покриття і фарбування радіаторів

КЕФ передовий метод фарбування сталевих панельних радіаторів. Він зарекомендував себе високою стійкістю, довговічністю і надійністю покриття. Технологічний процесс вквключає в себе три основних стадії:

  • Перша стадія полягає в нанесенні на сталь найтоншого покриття з марганцю і фосфатів цинку. Цей шари збільшують стійкість металу до корозії, що збільшує термін експлуатації радіаторів.
  • Друга стадія це занурення радіатора у фарбувальний склад і подальше проведення процесу фарбування методом катодного електрофорезу. Сенс полягає в тому, що ємність з фарбою підключена до позитивного електрода (катода), тоді як сама панель – до негативного (анода). Фарбування зупиняється тоді, коли склад рівномірним шаром покриє всю поверхню панелі цей шар виконує роль ізоляційного матеріалу.
  • Третій етап полягає в процесі нанесення на шар фарби епоксидного порошку і його оплавлення при високих температурах. Цей шар формує високоякісне покриття глянсове заданого кольору, яка не вицвітає і не жовтіє, добре протистоїть зовнішнім стираючих, процарапывающим впливів.

Для фарбування не використовуються речовин, що містять формальдегідні складові і важкі метали. У складі наноситься фарби міститься всього 2% розчинника, притому що при фарбуванні менш передовим методом АЭФ його зміст становить 9 ÷ 10%. Саме завдяки малому вмісту розчинника, радіатор навіть при нагріванні до 100 ÷ 120 градусів не виділяє шкідливих для організму людини речовин.

Після завершення всіх стадій забарвлення, готові радіатори піддаються випробувальної навантаженні опрессовке під тиском 1,3 МПа. Успішне проходження випробувань дає гарантію на безаварійну експлуатацію батарей протягом 10 ÷ 12 років.

Принабутті панельних батарей, потрібно обов’язково поцікавитися, яким із трьох способів була нанесення кна металл краска.

Крім цього, потрібно звернути увагу на якість покриття. Воно повинно бути однаково рівним і однорідним, як з зовнішньої сторони радіаторів, так з тильного. Якщо якість фарбування зовнішньої і зворотної сторін радіатора візуально відрізняються – це говорить про несумлінне виготовленні якимось напівкустарним способом, і від цього варіанту краще відмовитися.

Конструкція панельних радіаторів

Радіатор може мати різну конструкцію і складатися з однієї, двох або трьох панелей, кожна з яких виготовляється з двох сталевих штампованих металевих пластин, зварених між собою по контуру. При штампуванні в пластинах утворюються вертикальні канали, які будуть шляхом для проходження теплоносія. Пластини з’єднуються роликовій зварюванням в готові панелі. Якщо панелей кілька, то вони з’єднуються між собою за допомогою патрубків. Щоб тепловіддача була максимальною, між панелями (або, якщо вона одинарна позаду неї) додатково можуть прикріплятися пластинчасті конвектори.

Панельні радіатори опалення

Типова схема внутрішнього устрою панельних радіаторів

Якщо радіатор складається з декількох панелей, то часто по бічних сторонах зазори між ними закриваються гратами-кожухами.

Класифікація сталевих панельних радіаторів

Існує спеціальна класифікація панельних радіаторів, яка виражається двозначним числом. Це дуже зручно, так як за найменуванням конкретної моделі подібним чином відразу показується, яку кількість панелей і конвекторів складають загальну конструкцію.

Для прикладу, погляньте на наступну таблицю:

Класифікація стандартних за розміром панельних радіаторів.

Довжина може змінюватися в залежності від моделі.

Тип радіатора Мініатюра — зовнішній вигляд в різних проекціях Опис Монтажні габарити випускаються моделей
Монтажна висота в мм Монтажна довжина, мм Монтажна ширина в мм
10 Панельні радіатори опалення Однорядний радіатор, не має конвектора і облицювання 305-905 405-3005 63
405-2605
11 Панельні радіатори опалення Однорядний радіатор з одним конвектором і облицюванням 305-905 405-3005 63
405-2605
12 Панельні радіатори опалення Дворядний радіатор з конвектором і облицюванням 305-905 405-3005 66
405-2605
20 Панельні радіатори опалення Дворядний радіатор без конвектора з пропускає повітря ґратами 305-905 405-3005 102
405-2605
21 Панельні радіатори опалення Дворядний радіатор, який має одним конвектор і критий кожух. 305-905 405-3005 102
405-2605
22 Панельні радіатори опалення Дворядний радіатор, який має два конвектора і облицювання. 305-905 405-3005 102
405-2605
30 Панельні радіатори опалення Трирядне радіатор без конвекторів та облицювання 305-905 405-3005 157
405-2605
33 Панельні радіатори опалення Трирядне радіатор з трьома конвекторами і облицюванням 305-905 405-3005 157
405-2605

Зрозуміло, що від конструкції радіатора безпосередньо залежать функціональні можливості і тепловіддача. Наприклад, тип 10, у зв’язку з відсутністю конвекторів, здатний тільки до прямої теплопередачі від поверхні і, в якійсь мірі, до теплового випромінювання. А ось встановлені на панелях конвектори сприяють створенню потужних конвекційних висхідних потоків розігрітого повітря, і приміщення прогрівається значно швидше і ефективніше.

При виборі таких радіаторів потрібно врахувати ще декілька моментів:

  • Верхній критичний температурний межа для теплоносія, передбачений для панельних радіаторів, не більше 110 градусів. При стабільній стандартній температурі до центральної опалювальної системи в 70 градусів, батареї прослужать тривалий термін.
  • Робочий тиск має бути не більше 1,0 МПа (10 бар), інакше конструкція може не витримати і дати текти. В центральній системі опалення робочим зазвичай є тиск 9 бар, але якщо трапляються гідроудари, то не виключені стрибки до 11÷12 бар, а це вже стає небезпечним для панельних радіаторів. Тиск при проведенні заводських випробувань — 1,3 МПа (13 бар) це максимально можливий тиск для панельних радіаторів.

Потужність і розміри радіаторів

Виробники передбачили різні вельми значний розмірний діапазон для панельних радіаторів, як у висоту, так і в ширину, тому їх можна підібрати під будь-яку нішу в стіні, під будь-яке вікно, або просто на стіну – під будь-який стиль інтер’єру. Практично плоский або ж має певну товщину корпус може мати висоту від 300 до 900 мм, а довжину від 400 до 3000 мм

Панельні радіатори опалення

Потужність радіатора залежить і від його конструкції, і від розміру

Враховуючи місце установки і бажану потужність, яка повинна бути обрана в залежності від площі, що обігрівається, вибираються потрібні моделі радіаторів і їх кількість.

Для прикладу таблиця потужності найбільш затребуваних типів радіаторів, залежно від їх розмірів:

VKO 11 — одна панель гріюча
+ один елемент конвекторний
VKO 21s — дві гріють панелі
+ один елемент конвекторний
VKO 22 — дві панелі гріючі
+ два конвекторних елемента
Висота в мм 300 450 500 600 300 450 500 600 300 450 500 600
Довжина, мм Потужність радіаторів Вт
400 265 382 420 495 370 513 559 650 476 656 715 832
600 398 574 630 742 555 770 839 976 714 984 1072 1247
800 531 765 840 989 740 1026 1119 1301 952 1312 1430 1663
1000 663 956 1051 1236 925 1283 1398 1626 1190 1641 1787 2079
1200 796 1147 1261 1484 1110 1539 1678 1951 1428 1969 2145 2495
1400 929 1338 1471 1731 1295 1796 1958 2277 1666 2297 2502 2910
1600 1061 1529 1681 1978 1480 2052 2237 2602 1904 2625 2860 3326
1800 1194 1721 1891 2225 1665 2309 2517 2927 2142 2953 3217 3742
2000 1327 1912 2101 2473 1850 2566 2797 3252 2380 3281 3575 4158
3000 1990 2868 3152 3709 2774 3848 4195 4878 3570 4922 5362 6236

А яку теплову потужність радіаторів необхідно забезпечити для конкретного приміщення, залежно від його площі і від специфічних особливостей будинку – в спеціальній статті нашого порталу.

Крім того, можна скористатися спеціальним калькулятором, який розроблений спеціально для підрахунку необхідної теплової потужності радіаторів:

Калькулятор для розрахунку необхідної теплової потужності радіаторів опалення

Послідовно введіть потрібні значення або позначте варіанти у запропонованих списках
Встановіть повзунок значення площі приміщення, м2
100 Вт на кв. м
Скільки зовнішніх стін в приміщенні?
одна
дві
три
чотири
У яку сторону світу дивляться зовнішні стіни
Північ, Північний Схід, Схід
Південь, Південний Захід, Захід
Вкажіть ступінь утеплення зовнішніх стін
Зовнішні стіни не утеплені
Середня ступінь утеплення
Зовнішні стіни мають якісне утеплення
Вкажіть середню температуру повітря в регіоні в саму холодну декаду року
— 35 °С і нижче
від — 25 °С до 35 °С
до — 20 °С
до — 15 °С
не нижче — 10 °С
Вкажіть висоту стелі в приміщенні
до 2,7 м
2,8 ÷ 3,0 м
3,1 ÷ 3,5 м
3,6 ÷ 4,0 м
понад 4,1 м
Що розташовується над приміщенням?
холодне горище чи неопалюване і не утеплене приміщення
утеплені горище чи інше приміщення
опалювальне приміщення
Вкажіть тип встановлених вікон
Звичайні дерев’яні рами з подвійним заскленням
Вікна з однокамерним (2 скла) склопакетом
Вікна з двокамерним (3 скла) склопакетом або з аргоновим заповненням
Вкажіть кількість вікон у приміщенні
Вкажіть висота вікна, м
Вкажіть ширину вікна, м
Виберіть схему підключення батарей
Панельні радіатори опалення
Панельні радіатори опалення
Панельні радіатори опалення
Панельні радіатори опалення
Панельні радіатори опалення
Панельні радіатори опалення
Вкажіть особливості установки радіаторів
Радіатор располжен відкрито на стіні або не прикритий підвіконням
Радіатор повністю прикритий зверху підвіконням або полицею
Радіатор встановлений в стінній ніші
Радіатор частково прикритий фронтальним декоративним екраном
Радіатор повністю закритий декоративним кожухом
Нижче буде запропоновано ввести паспортну потужність однієї секції вибраної моделі радіатора.
Якщо метою розрахунків варто визначення потрібної сумарної теплової потужності для опалення кімнати (наприклад, для вибору нерозбірних радіаторів) то залиште це поле пустим
Введіть паспортну теплову потужність однієї секції вибраної моделі радіатора

Способи підключення радіаторів

Панельні радіатори можуть бути врізані в контур боковим або нижнім підключенням це залежить від конструкції обраної моделі. Тому ця обставина також потрібно передбачити принабутті батарей.

Панельні радіатори опалення

Приблизна схема установки з нижнім підключенням

Бокове підключення може виконуватися з лівого або правого боку панелі, і сам процесзоединения батареї і труби контуру здійснюється досить легко.

Більш універсальними вважаються радіатори з нижнім підключенням, так як вони забезпечені термостатичним регулятором, який дає можливість встановлювати в приміщенні певну температуру.

Панельні радіатори опалення

Термостатичні регулятори при різних способах підключення

Крім цього, якщо планується установка батарей з підключенням знизу, труби опалювальної системи можуть бути заховані в стіну.

Панельні радіатори опалення

Бічне з’єднання радіатора з трубою, доповнене термостатом

Маркуються панельні радіатори, підключаються знизу, значком «V», і мають більш високу вартість, ніж ті, які підключаються з однією з сторін батареї.

Достоїнства і недоліки панельних радіаторів опалення

Як і будь-якого іншого типу батарей, панельних радіаторів притаманні свої позитивні і негативні сторони.

Для початку про позитивні якості:

  • Зручність і швидкість монтажу панелей пояснюються їх цілісністю. Вся установка батарей на стіну полягає в навішенні їх на кронштейни, закріплені в стіні, і підключенні до опалювального контуру. Однак, потрібно зазначити, що подібна цілісність може перетворитися і в недолік, в тому випадку, якщо виникне аварійна ситуація з освітою протікання. Панель в такій ситуації доведеться міняти повністю, на відміну від секційних варіантів, де достатньо буде замінити одну із секцій.
  • Висока тепловіддача від панелей іноді є головним фактором при виборі саме цього виду радіаторів. Подібна якість досягається завдяки хорошій теплопровідності металу і його невеликій товщині, а конвектори ж, через які циркулює нагріте повітря, допомагають теплу швидко поширитися зарозміщення.

Термограма поширення тепла від панельного радіатора

  • Економічність використання панелей в автономній системі опалення пояснюється невеликою кількістю теплоносія, що циркулює по трубах і радіаторів. Чим менше рідкого теплоносія буде використано в системі, тим швидше він буде нагріватися, а значить на досягнення потрібної його температури витратиться менше палива, яке сьогодні коштує чималих грошей. При використанні панельних радіаторів економія енергоносіїв становить в середньому до 35 ÷ 40% порівняно з чавунними батареями.
  • Якщо в будинку є маленькі діти, то, встановлені панелі будуть набагато безпечніше традиційних чавунних радіаторів. При випадковому падінні і ударі об досить м’який метал кожуха панельного радіатора дитина не отримає важких травм, а от якщо він впаде і вдариться об ребро чавунної батареї, то рана може бути набагато серйозніше. Тому багато батьків вважають за краще закривати батареї з чавуну екранами, що несе додаткові витрати. Для панельних ж радіаторів екрани не потрібні.
Панельні радіатори опалення

Панельний радіатор легко впишеться в будь-який інтер’єр

  • Акуратний, нерідко навіть можна сказати елегантний зовнішній вигляд не зіпсує стиль будь-якого інтер’єру, Панельні радіатори відмінно вписуються в різні дизайни кімнати.

Є у панельних батарей і слабкі місця, про яких теж потрібно знати при їх виборі для системи опалення. Деякі з негативних якостітв проявляются тільки при виникненні певних умов, і, знаючи це, неприємностей можна уникнути.

  • Низька опірність до гідроудару, які можуть відбутися в центральній системі опалення. Навіть саме надійне зварювання панелей може не витримати перепаду тиску. Щоб зберегти такі радіатори в цілості й схоронності на тривалий експлуатаційний термін, необхідно встановити на вході теплоносія в контур опалення квартири редуктор тиску, який запобіжить пошкодження панелей і протікання теплоносія. Для автономної системи цей недолік абсолютно несуттєвим – критичних перепадів тиску там просто не буває.
  • Схильність до корозійної дії. Цей недолік, однак, може проявити себе лише при встановленні дешевих, неякісно пофарбованих радіаторів. Тому, як вже рекомендувалося вище, на покриття потрібно звернути особливу увагу принабутті.
  • Особливі вимоги до чистоти теплоносія, так як внутрішні канали в панелях – досить вузькі, і можуть забиватися брудом або твердими включеннями. На жаль, але чистоту теплоносія далеко не завжди можна гарантувати підключення житла до центральної системи опалення під час руху нагріта вода проходить по самим різним і за «віком», і чистоті трубах і радіаторів, встановлених в інших квартирах. Тому рекомендовано встановлювати цей тип батарей все ж в автономній системі, де власник будинку сам має можливість контролювати якість теплоносія.
  • Особлива обережність при транспортуванні є дуже важливим моментом для збереження цілісності панелей. При випадкових ударах радіатор може бути пошкоджений, пом’ятий, а залишені на поверхні подряпини стануть джерелом появи і поширення ділянок корозії.
Панельні радіатори опалення

Вибір різних моделей панельних радіаторів дуже широкий,

На ринку представлений широкий асортимент панельних радіаторів для системи опалення як вітчизняного виробництва, так і зарубіжного. Перші місця попопулярності займають вироби виробників з європейських країн, а також панелі турецького виробництва. Останні мають ціну на 20 ÷ 30% нижче, ніж радіатори від провідних європейських компаній, але потрібно зазначити, що останнім часом вони мало в чому поступаються за якістю тим же «європейцям». При підборі нових радіаторів, безумовно, дуже важливо вивчити відгуки тих власників будинків або квартир, які вже встигли провести подібну заміну у своїх володіннях. Ознайомившись з думкою людей, почитавши технічну документацію рекламованих моделей, простіше буде зробити дійсно правильний вибір.

І на закінчення статті – дуже наочний відеоматеріал, який розповідав про конструкції, принцип дії, основні переваги панельних радіаторів опалення:

Відео: Сталеві радіатори «Kermi»