Прискорене виготовлення друкованих плат

42

Розглянемо виготовлення пп (друкованих плат) з того моменту, де на відміну від відомих (принаймні мені) технологій містяться елементи прискорення. Досвідченим радіоаматорам знайомим з лут (лазерно-прасувальної технологією) для отримання нової інформації буде досить переглянути місця, виділені фіолетовим кольором. Таких місць 13. Місце № 4 виявилося «відкриттям америки». Це з’ясувалося після переглядів відео роликів в інтернеті. Однак зібрані в одну статтю корисні моменти по темі, з великим ступенем ймовірності, дозволять прочитав статтю, дізнатися для себе щось нове.

Ілюстрація нововведень буде вестися на прикладі виготовлення пп, що має розміри 51 х 41 мм.і товщину 1,2 мм. Вибір заготовки, розмітка і обрізка заготовки за розмірами пп, розробка малюнка пп, а також перенесення малюнка пп на мідну сторону плати досить докладно описаний в статті мтр (метод термопереносу малюнка). Прочитати його можна відкривши файл mtr_to, що знаходиться на яндекс.диск. Дивіться посилання.

Посилання.

Малюнок 1.

Відбитий малюнок пп (на нього вказують ножиці на малюнку 1) вирізається з аркуша паперу формату а4, роздрукованого на лазерному принтері. Першим моментом прискорення [1] є роздруківка не одного малюнка, а відразу декількох, запланованих для виготовлення друкованих плат найближчим часом.

Зазвичай при дотриманні температурного режиму (праска на «2», пропрасовування 2-3 хвилини) бездоганно переноситься до 96 – 100% площі малюнка трасування пп. » непрокраси » на пп легко усунути перманентним маркером, домалювавши не отримані друковані доріжки (див. Малюнок 2). Підвищити » % » якості перенесення (напишу краще пізно, ніж ніколи) допомагає розміщення додаткових аркушів паперу між праскою і пропрасовується платою. Помічено, що пп зі свіжого склотекстоліту [2] труяться швидше, ніж заготовки з пролежав не одне десятиліття склотекстоліту. Сильно скорочує час травлення зменшена товщина шару фольги [3] на пп і інший склад клею, яким приклеєна мідна фольга. (однак зменшувати товщину мідного шару при зачистці пп шкіркою, навряд чи доцільно). Радіоаматорам «зі стажем», що використовують стародавні запаси склотекстоліту, рекомендується придбати свіжий шматочок склотекстоліту і переконатися, що робота з останнім відрізняється як небо від землі.

Малюнок 3.

У статті, прочитаної в інтернеті, рекомендується для травлення пп використовувати наступний склад:1). Лимонна кислота-порошок 30 грам.2). Перекис водню 3% 100 мл. При нормальній кімнатній температурі травлення закінчувалося (за словами автора) за 3-4 години.такий час травлення пп мені вдалося зменшити до 25 хвилин [4]. Причому не був використаний фен для обдування поверхні розчину і розчин не підігрівався. Для цього в труїть розчин була додана кухонна сіль.

Це ж відео з використовуваними компонентами для травлення пп можна подивитися на я. Диску, пройшовши за посиланням: посилання.якщо у вас є бажання подивитися це відео на мобільному пристрої, скористайтеся qr-кодом:

Спочатку в чистий скляний посуд насипається сіль (3 чайні ложки), потім висипаються всі три 10-грамових пакетика лимонної кислоти і все це заливається 100 кубічними сантиметрами 3%-ної перекису водню. Вміст розмішується скляною паличкою (можна керамічної ложкою) і розчин готовий до роботи.

Малюнок 4.

Пп вдалося протравити за 25 хвилин. Потім пп промивається в холодній воді.

Малюнок 5.

Внаслідок хімічної реакції травлення пп, злегка жовтий трав’яний розчин злегка позеленів, а малюнок трасування став добре видно неозброєним оком.

До пп прив’язана сувора нитка [5], взявшись за яку можна струшувати пп (для перемішування розчину) і виймати з банки для контролю ступеня протруєності. При цьому руки залишаються сухими, а точність визначення моменту закінчення процесу зростає. На малюнку 6 перо ручки вказує на місце недостатнього протруєння, визначити яке на платі, що знаходиться в розчині не надається можливим. Це пляма світло оранжевого кольору легко помітити, вийнявши пп з розчину, і усунути повторним зануренням пп в труїть розчин ще на кілька хвилин. При цьому, якщо є ризик перетягування інших ділянок плати, пп можна занурити в розчин лише частково. Більш ретельний спосіб обробити саме непротравлений ділянку-це промити і витерти дрантям пп насухо і аптечної піпеткою нанести трав’яний розчин на непротравлене місце.

Промиту у воді і висушену (швидше [6] буде протерти пп, наприклад, туалетним папером ) плату можна піддати сверловке. Поки тонер не видалений з пп свердлити плату легше, так як добре видно центри отворів, а «лунки» в місцях майбутніх отворів, більш глибокі, так як утворені з 2 шарів: міді і тонера. При цьому, як відомо, керненіе центрів отворів не потрібно. Кріпильні отвори під гвинти м3 свердлити свердлом з діаметром 3, 1 … 3,3 мм, а під рек (радіоелектронні компоненти) – діаметром 0,7 … 1 мм.

Після закінчення свердління тонер з плати слід змити, наприклад, розчинником 647. Однак така процедура вимагає приміщення з хорошою вентиляцією або роботу на відкритому повітрі (наприклад на балконі). Більш екологічним способом буде механічне видалення тонера з плати за допомогою скальпеля. Прискорити [7] цей процес можна, застосувавши наждачну шкірку: спочатку велику, потім подрібніше, виключаючи «нульовку».

Перед покриттям фольгованої сторони пп рідкої каніфоллю (флюсом), іншу сторону плати рекомендується закрити ізоляційною стрічкою [8]. Для цієї мети добре підходить стрічка фірми» крептон», однак, не виключається використання малярської стрічки і навіть прозорого скотча різних виробників. Скотч, правда видаляється з плати з деяким утрудненням. Деякі скотчі залишають частину клейової основи на друкованій платі, що робить зовнішній вигляд пп непривабливим. Заклеювання плати ізолентою дозволяє значно зменшити і навіть повністю виключити затікання рідкої каніфолі в просвердлені отвори. Це помітно прискорить установку рек на плату. Якщо частина отворів все ж виявиться забиті флюсом, то найбільш якісним способом їх очищення буде повторне свердління.

Малюнок 9.

Обрізати пп по необхідних розмірах можна ножівкою по металу, різаком, зробленим з ножівкового полотна, але швидше за все [9] це можна зробити ножицями по металу. Акуратно це вдасться зробити, якщо товщина пп не перевищує 1,5 … 2 мм. Плату, зображену на малюнку 9 передбачається обрізати по лінії, на яку вказує червона стрілка. Гострі кромки, які утворюються при обрізанні, а також гострі кути пп бажано обробити надфілем або на плоскому оксамитовому напилку (буквально 1-2 руху пп по закріпленому на столі струбциною напилку для кожної сторони плати).

Помітну економію часу при заміні несправної імс дає використання спеціальних розеток (сокет) [10]. Висновки всіх рек попередньо очищаються від оксидів, облужіваются і перевіряються тестером або пробниками. Для того, щоб швидше розпаяти рек на пп, слід попередньо встановити всі деталі в передбачені для них місця. Для того, щоб висновки деталей не випадали з отворів, просвердлених під ці деталі, висновки злегка загинають в протилежні сторони. Потім закріплюють пп в зручному положенні і виробляють пайку

Помітний інтерес представляє відео з демонстрацією травлення друкованих плат методом занурення [11]. Ви можете подивитися відео «пайка друкованих плат в паяльній ванні » тривалістю 04.02, пройшовши за посиланням.

Посилання.

Цей метод особливо ефективний при виготовленні великої кількості плат.

Травлення друкованих платв 7 разів швидше. Відео тривалістю 9.04 і 91 000 переглядів. (підігрів, гойдання переробленим дисководом cd-rom)

1). Нагрівання розчину (аж до кипіння, коли процес проходить максимально швидко, але не дуже акуратно), наприклад,у водяній бані [12].2). Гойдання кюветки з розчином для кращого перемішування [13] розчину (як варіант обдув розчину вентилятором). 3). Перемішування розчину в місцях травлення м’яким пензликом (легкими мазками прямо по труїться платі).

4). Найпростіший спосіб для прискорення припливу нових порцій трав’яного розчину до травящимся ділянкам плати – посмикування пп за ниткову петлю. Цей процес легко автоматизувати (тільки що придумано). Виготовляється генератор імпульсів частотою 0,1 … 0,5 гц з електромагнітним реле на виході. Схему генератора, наприклад, на імс ne555, можна знайти в інтернеті на відео з тривалістю 01.31, пройшовши за посиланням:

Посилання.

Схема генератора на відео показується з 13-ї по 73-ю секунду, а підсилювач потужності з 80-ї по 85-ю секунди. Для зменшення частоти генератора ємність конденсатора с1 слід збільшити в 100 000 разів (до 4,7 мкф). Реле можнаВикористовувати будь-який з робочою напругою від 6 до 15 в.перевагу слід віддати реле, у якого максимальний хід якоря або контактних пружин. Нитка від реле перекидається через край банки (як через блок) і прив’язується до пп, що лежить в труїть розчині на дні банки.