Промивання й опресування системи опалення

498

Щоб система опалення протягом максимально тривалого часу зберігала свою ефективність і працездатність, її необхідно періодично промивати. Це просте у своєму проведенні захід дозволяє усунути з елементів системи накип та різного роду сміття.

Промивання й опресування системи опалення

За правилами, промиванням системи опалення повинні займатися спеціально навчені люди. Але при бажанні це можна зробити самостійно. Вивчіть представлене керівництво і приступайте.

Промивання й опресування системи опалення

Промивання й опресування системи опалення

Зміст статті

  • 1 Навіщо промивати систему опалення?
  • 2 Інструкція по промивці опалювальної системи
    • 2.1 Промивання за методом гидропневматическому
    • 2.2 Хімічне промивання
  • 3 Можна промити окрему батарею?
    • 3.1 Відео — Промивка радіатора опалення
  • 4 Опресовування опалювальної системи
    • 4.1 Відео – Гідропневматична промивка системи опалення
    • 4.2 Відео — Хімічна промивка системи опалення

Навіщо промивати систему опалення?

Чи помічали ви, що у когось з ваших друзів або сусідів батареї набагато тепліше, ніж у вас вдома? Причин цьому може бути кілька, але найпоширеніша – наявність засмічень в опалювальних магістралях. Саме для усунення таких неприємностей і попередження їх подальшого появи і виконується промивка.

Симптоми і прояви забитої системи опалення приватного будинку

Ефективність обігріву знижується з-за двох головних факторів, а саме:

  • появи мінеральних відкладень у трубах. Найчастіше ця проблема спостерігається в системах, облаштованих з використанням неоцинкованных сталевих труб. На поверхнях труб починають відкладатися солі кальцію і магнію, що призводить до істотного зменшення пропускної здатності. В системах, побудованих з використанням оцинкованих труб, така проблема зазвичай не з’являється;

    Промивання й опресування системи опалення

    Поява мінеральних відкладень у трубах

  • замулювання радіаторів опалення. Найчастіше замулюються ділянки, в яких теплоносій рухається з низькою швидкістю.

    Промивання й опресування системи опалення

    Замулювання радіатора

Найбільшою мірою заиливанию схильні чавунні батареї, а також радіатори з великою кількістю секцій. Залежність проста: чим більше секцій і чим вони більші, тим повільніше теплоносій рухається по системі і тим вище ймовірність замулювання.

Інструкція по промивці опалювальної системи

Промивання й опресування системи опалення

Схема очищення пневмоимпульсной

Існує 2 основних методи промивання опалювальної системи, а саме:

  • із застосуванням спеціального гідропневматичного обладнання;
  • з використанням хімічних реагентів.

Промивання за методом гидропневматическому

Гідропневматичне промивання систем опалення — інструкція

Гідропневматичне промивання систем опалення — інструкція

Цей спосіб активно використовується вітчизняними Жеками і є досить ефективним. Потрібно лише робити все згідно з технологією.

Принцип простий: спочатку з системи скидається вода, потім вона подається назад. Для «підгону» водяного потоку застосовується спеціальний пневматичний насос. У результаті під дією досить потужного напору відбувається відшаровування накипу та інших відкладень, а при зливі води вони виводяться з системи.

Для самостійного проведення такої процедури вам знадобиться пневматичний насос, здатний нагнітати тиск понад 6 кг/см2.

Послідовність дій виглядає наступним чином.

Промивання й опресування системи опалення

Перед початком роботи потрібно перекрити всі крани

Промивання й опресування системи опалення

Торцеві футорки відкручуються з допомогою ключа

Перший крок. Перекриваємо засувку «обратки».

Промивання й опресування системи опалення

Схема ліній опалювальної системи

Другий крок. Підключаємо пневматичний насос до вентиля, встановленого після засувки.

Третій крок. Скидаємо «обратку».

Четвертий крок. Даємо пневматичному насосу нагнітити тиск вище 6 кг/см2, а потім відкриваємо вентиль, до якого він підключений.

П’ятий крок. По черзі перекриваємо всі стояки. Робимо це так, щоб в один момент було перекрито не більше 10 стояків. Дотримання цього правила зробить процедуру промивання максимально ефективною.

Шостий крок. Переводимо систему на скидання у зворотному напрямку. Для цього робимо наступне:

  • закриваємо скидання і перекриваємо вентиль, з’єднаний з насосом, і вимикаємо прилад;
  • закриваємо відкриту засувку, а потім відкриваємо подібну на «обратку»;
  • скидаємо опалювальну систему. Для цього підключаємо пневматичний насос до вентиля на зворотному напрямі, після чого відкриваємо вентиль і вмикаємо насос. Рідина буде рухатися вже в іншому напрямку.

Визначити необхідну тривалість промивки можна «на око». З системи почала виходити чиста прозора рідина? Можна закінчувати! Поверніть засувки і вентилі в початкове положення і відключіть насос.

Для збору брудної води підготуйте відповідну ємність. При бажанні можете підключити до батареї шланг і забезпечити відведення брудної теплоносія в каналізацію.

Хімічне промивання

Промивання й опресування системи опалення

Схема хімічної промивки труб

До використання цього методу можна вдаватися тільки у двох випадках, а саме:

  • при необхідності прочищення системи опалення з природною циркуляцією, побудованої із застосуванням сталевих труб. Використовувати хімічні реагенти доцільно у ситуаціях, коли через будь-якого роду причин немає бажання промивати всю систему. Найчастіше засмічення відкладаються в теплообмінниках. Замулюватися ж система може по всьому периметру. У другому випадку від хімічної промивки особливого толку не буде;
  • при необхідності відновлення старої системи опалення. За десятки років експлуатації труби можуть засмітитися і зарости настільки, що потужності пневматичної насоса буде недостатньо для ефективної прочищення. Можна, звичайно ж, було б взяти більш потужний насос, проте ніхто не дасть гарантій, що труби не лопнуть під таким натиском.

Важливо! Якщо труби дуже старі, зі слідами корозії і деформаційними ушкодженнями, від промивання може не бути ніякого позитивного результату. Хімічні реагенти просто растворят іржу, в результаті чого труби почнуть протікати. Єдиним ефективним рішенням у подібній ситуації стане заміна старих магістралей.

Промивання й опресування системи опалення

Реагент для промивки

Принцип промивання простий: замість теплоносія в систему заливається спеціальний розчин, що містить кислоту і луг. Потім забезпечується циркуляція суміші протягом 2-3 годин (якщо прочищається не магістраль з природною циркуляцією, для цього потрібно буде підключити пневмонасос), після чого вона зливається, і труби заповнюються стандартним теплоносієм.

Промивання й опресування системи опалення

Реагенти для промивання і захисту систем опалення

Важливо! За вимогами СНиП подібного роду реагенти заборонено зливати в каналізацію. Кращий варіант – нейтралізація використаної суміші за допомогою спеціального складу. Його ви можете придбати там же, де і промивний розчин.

Ні в якому разі не використовуйте такі хімічні суміші для прочищення труб з алюмінію. Якщо вироби і залишаться цілими після такої промивки, служити вони будуть значно менше.

Обязательную промывку системы частного дома рекомендуется производить не реже, чем раз в 7 – 10 лет

Обов’язкову промивку системи приватного будинку рекомендується проводити не рідше, ніж раз в 7 – 10 років

Можна промити окрему батарею?

Тепер ви знаєте, як промити опалювальну систему. Однак іноді виникає необхідність прочищення окремої батареї. Є рішення і для такої ситуації.

Промивання й опресування системи опалення

Схема очищення батареї опалення

Важливо! Займатися промиванням окремого опалювального радіатора треба строго до початку опалювального сезону.

Купіть в сантехнічному магазині кран для промивки. Додатково вам необхідно придбати гумовий шланг і штуцер з різьбленням, що відповідає діаметру придбаного промивного крана. Штуцер встановіть на шланг.

Безпосередньо промивка здійснюється в наступній послідовності.

Перший крок. Підключаємо до радіатора опалення промивний кран.

Другий крок. Під’єднуємо до промывочному крану штуцер зі шлангом.

Третій крок. Другий кінець гумового шланга направляємо в унітаз.

Четвертий крок. Відкриваємо промивний кран і залишаємо на 20-30 хвилин. В процесі очікування притримуємо шланг, щоб він не вистрибнув з унітазу.

Важливо! Хоча окремі батареї і рекомендується промивати строго до початку сезону опалення, в деяких ситуаціях необхідність промивки виникає, коли обігрів йде повним ходом. Якщо у вас саме такий випадок, засовуйте шланг глибше, прямо в стояк. В іншому випадку гарячий теплоносій може зруйнувати унітаз.

Відео — Промивка радіатора опалення

Таблиця підбору реагентів для промивки системи опалення

Опресовування опалювальної системи

Промивання й опресування системи опалення

Ручний насос пресувальний

Промивання й опресування системи опалення

Електричний пресувальник

Перед запуском системи потрібно виконати її опресовування. Ця процедура дозволяє виявити протікання та інші слабкі місця.

Опресовування проводиться з допомогою компресора або насоса. Головне, щоб обладнання могло видавати тиск, що перевищує робочий для вашої системи. Цей показник уточніть в місцевій комунальній службі.

Послідовність дій наступна.

Перший крок. Візуально вивчаємо опалювальний контур на предмет наявності видимих дефектів. Запам’ятовуємо підозрілі місця.

Другий крок. Підключаємо насос системи опалення (керівництво по приєднанню наводилося раніше) і подаємо тиск, що перевищує робочий на 1-2 атм. Попередньо відключаємо клапан аварійного скидання тиску.

Промивання й опресування системи опалення

Опресовування системи опалення

Промивання й опресування системи опалення

Опресовування системи опалення

Третій крок. Підключаємо до насоса манометр. Протягом 1-2 годин фіксуємо показники тиску. Якщо вони не змінюються, з системою все нормально. Якщо тиск падає, мають місце витоку. Виявити витоку дуже просто. Досить нанести на елементи системи мильний розчин. У дефектних місцях з’являться бульбашки.

Змащуємо мильним розчином труби і з’єднання

Виявлені пошкодження усуваються підходящим способом (холодної зварюванням, в’язким розчином і т. д.). Після закладення дефектів випробування потрібно провести повторно. Якщо тиск залишається на одному рівні, ви з усім впоралися. Можете подавати теплоносій на контур і включати опалювальну систему.

Промивка системи опалення дозволяє усунути засмічення і накип, збільшивши тим самим ефективність роботи магістралі і продовживши строк її служби. Тепер ви володієте всією необхідною інформацією для самостійного проведення необхідних заходів.

Вдалої роботи!

Відео – Гідропневматична промивка системи опалення

Відео — Хімічна промивка системи опалення