Проводка в квартирі своїми руками

1040

Комфортність життя сучасної людини безпосередньо залежить від наявності надійного джерела електричної енергії. На неї зав’язано практично всі – освітлення приміщень, приготування їжі та зберігання продуктів, опалення приміщень та підігріву води, кондиціонування і вентиляція, засоби комунікації та доступу до інформації, десятки інших приладів та пристроїв, без яких вже важко уявити своє існування.

Проводка в квартирі своїми руками

Постачальники електроенергії в наш час працюють стабільно, без серйозних і тривалих збоїв, і якщо споживач своєчасно оплачує послуги, то він може розраховувати на повний доступ до наявних благ цивілізації». Але от тільки енергопостачальні компанії гарантують подачу напруги до «вододілу» до лічильника спожитої енергії. А далі починається зона відповідальності господаря житла, і в його праві розташувати всі точки освітлення і підключення до електромережі в оптимальній кількості, з його точки зору, і в зручному для користування місці. Але як підійти до вирішення даного питання? Буде монтуватися проводка в квартирі своїми руками, або ж доцільніше все ж скористатися послугами спеціалістів-електриків?

Проводка в квартирі своїми руками

Чи зможе власник квартири самостійно оптимально розмістити і прорахувати всі елементи домашньої електромережі?

Однозначно на це питання відповісти неможливо. Багато що залежить від підготовленості, «підкованості» квартировласника в області фізики, електротехніки. Важливим фактором є здатність до довгострокового планування, так як роботи по заміні проводки розуміються на багато років вперед. І, зрештою, господар квартири повинен мати непоганий багаж навичок і в області загальнобудівельних робіт – без цього теж ніяк не обійдеться.

Проводка в квартирі своїми руками

У прокладання проводки — чимала складова і загальнобудівельних робіт

Мета даної публікації – дати господареві квартири уявлення про масштабність заходів з прокладання домашньої електричної мережі, про основні засади її планування, про правильному розподілі навантажень, про прийоми монтажу кабельної частини і электроарматурных виробів, про інші важливі нюанси. Буде можливість зрозуміти, чи варто братися за такий обсяг робіт самостійно, чи все ж таки запросити кваліфікованих майстрів. З точки зору професіоналів, без практики і без допуску з електробезпеки краще подібні роботи самостійно не виконувати, так як існує маса нюансів, які просто неможливо описати в масштабах однієї статті їх знання приходить з багаторічним досвідом. Тим не менш, знати основні принципи прокладки проводки в квартирі буде корисно кожному власнику – стане можливим контролювати роботу майстрів (на жаль, зустрічаються і серед них пройдисвіти), і для безпечної експлуатації житла таке розуміння питання ніколи не буде зайвим.

Зміст статті

  • 1 Коли варто зайнятися прокладанням нової проводки в квартирі?
  • 2 Основа основ – планування домашньої електромережі
    • 2.1 Відео: Поради з планування квартирної електромережі
  • 3 Способи прокладки електропроводки в квартирі
    • 3.1 Відео: варіант прокладання проводів по стінах квартири
  • 4 Продовжуємо складання схеми
  • 5 Якого перерізу проводу потрібні для прокладки?
    • 5.1 Відео: основні поняття про проведення самостійного монтажу квартирної проводки

Коли варто зайнятися прокладанням нової проводки в квартирі?

Той, хто отримував нову квартиру в будинках, які зводилися і здавалися за старим принципом – «під ключ» (хоча, як правило, з не надто високою якістю), знає як, найчастіше, незручно, непродумано там були розміщені точки підключення до електромережі. Так, все відповідало старим ГОСТам, але біда в тому, що ці стандарти писалися тоді, коли насиченість людського побуту різноманітними електроприладами істотно відрізнялася від нинішніх умов.

По мірі придбання нових приладів доводиться протягувати по квартирі подовжувачі або навіть прокладати нові лінії, так як деяким електроустановок явно недостатньо розрахункової потужності старих проводів. Тягнуться полам кабелі – це і відчуття певного дисмфорта, і явний мінус інтер’єрного оформлення кімнати.

Проводка в квартирі своїми руками

Зайві подовжувачі на підлозі ніколи не фарбують інтер’єру

Мало того, при недостатності точок підключення багато мешканців, слабо розбираються в електротехніці, виконують часом неймовірні з’єднання за допомогою трійників, використовуючи навіть в кілька каскадів. На жаль, це пряма дорога до виникнення пожежонебезпечної ситуації в квартирі.

Проводка в квартирі своїми руками

А ось це вже — прямий шлях до великої біди

І ось, коли рано чи пізно приходить пора робити капітальний ремонт в своей квартирі, самий розумний крок – повністю, від точки вводу і до останньої розетки, замінити проводку, і всю электроарматурную частина, спланувавши встановлення точок підключення живлення найбільш зручно, раціонально і безпечно.

Є і ще одна дуже важлива причина коли-небудь повністю поміняти кабельну частина. Справа в тому, що при будівництві багатоповерхівок у минулі часи, з міркувань економії, внутрішню проводку в більшості випадків робили з алюмінієвих проводів. Алюміній має начебто б і непоганими характеристиками електропровідності, але зараз його вже практично для цих цілей не застосовують, так як його недоліки значно переважують переваги.

  • По-перше, дуже м’який метал сам по собі. Він легко деформується, продавлюється при використанні контактних гвинтів, клем, шайб, гайок і т. п. – два рази на одному місці зробити контакт вротрута чи вийде – провід просто зламається в истонченном місці. То їсть, ремонтні роботи з алюмінієвої проводкою вкрай утруднені. Паяти його дуже складно, і в умовах монтажу домашньої проводки буде вкрай нераціонально застосовувати таку технологію.
  • Однак, алюміній пластичний тільки тоді, коли він, скажімо так, «свіжий». У цього металу є дивовижна властивість – електрохімічні процеси, що відбуваються у ньому під час проходження струму, с протягом часу докорінно змінюють властивості речовини. Через 15 ÷ 20 років експлуатації (а для проводки – це зовсім невеликий термін) алюмінієві провідники стають крихкими. Не виключені раптові обриви мережі, практично безпричинні, знайти які буває дуже нелегко, а усунути – ще складніше, так як провід може ламатися навіть при обережних спроб зробити нову скручування або зігнути його для клемного з’єднання.
Проводка в квартирі своїми руками

Старі алюмінієві скрутки надійністю, на жаль, не відрізняються

  • Ще одне вражаюче властивість: здавалося б, дуже стійкий до корозії метал, але не тут-то було! Якщо на провідник потрапило хоча б невелику кількість води, то під дією електрики неминучі процеси електрокорозії. Причому, вони можуть бути непомітні зовні з вигляду цілий провідник всередині може бути «роз’їдений» настільки, що навіть невелика навантаження викликає нагрівання, іскріння або відмову. Іноді будь-який дотик до такого проводу призводить до його обламыванию.
Проводка в квартирі своїми руками

Порівняйте з картинкою вище — є різниця?

Іншими словами, якщо займатися питаннями електрогосподарства серйозно, то потрібно не вагаючись замінити всю стару алюмінієву проводку на надежную мідь. Електротехнічні параметри у неї навіть вище, пластичність – хороша (але не надмірна), і не змінюється ні від часу, ні від експлуатації під великими навантаженнями. Вартість мідних проводів, безумовно, істотно вище, але проводка в квартирі робиться, як вже говорилося, на десятиліття вперед, і економити на таких питаннях просто нерозумно. Заодно з заміною можна попутно вирішити всі питання з оптимізацією розміщення всіх елементів домашньої електромережі.

Якщо ж господар придбав нову квартиру, в будинку, який зданий за принципом «зроби сам», то годі й думати – необхідно ретельно спланувати всю квартирну електромережу, з урахуванням свого бачення розташування електроприладів і меблів в кімнатах, і зайнятися проведенням буквально в першу чергу – ще до заливки підлог, опорядження стін та стель. Нижче за текстом стане зрозуміло, чому це саме так.

Ще кілька аргументів на користь не модернізації або ремонту, а капітальної переробки старої проводки.

1. У минулі часи заземлюючі контуру в житлових будівлях обов’язковими не вважалися, і всі внутрішньобудинкові мережі прокладалися по системі TN–C, коли робочий нуль і заземлення були заведені на єдиний провід (PEN) ще на електропідстанції. Єдина перевага такого підходу – простота монтажу і мінімальний витрата матеріалу, так як всі розетки в квартирі заплутувалися виключно двома проводами – нульовим і фазовим.

Проводка в квартирі своїми руками

Система TN–C — позавчорашній день» електротехніки

При перезавантаженні або пробої на металевому корпусі електроприладів дуже ймовірно поява небезпечного для життя напруги. Мало того, такий тип контактного з’єднання не дає коректно працювати і апаратів захисного відключення (УЗО), що деяким сучасним імпульсних блоків живлення. Сьогодні така система не використовується, подекуди – навіть законодавчо заборонена, і її обов’язково слід поміняти на одну з більш досконалих систем: TN–S або TN–С–S.

TN–S частіше застосовується в приватних будинках, в яких організована власна система заземлення. Хоча, можуть і в багатоквартирних будинках бути організовані заземлювальні шини, з’єднані зварюванням і проходять від зовнішнього контуру заземлення по всіх поверхах.

Проводка в квартирі своїми руками

Приблизна схема системи TN–S

Але все ж частіше в багатоповерхових житлових будинках застосовується система TN–С–S, в якій глухозаземленная нейтраль розділіна два провідника – робочий нуль і заземлюючий контур, безпосередньо в під’їздному розподільчому щитку.

Проводка в квартирі своїми руками

У багатоповерховій забудові часто застосовується принцип TN–С–S

У кожному з двох останніх випадків для розведення вже використовуються три контакту – фазний, нульовий і заземлюючий. Можна відразу згадати і про колірної маркування цих проводів – одна повинна відповідати діючим стандартам.

Проводка в квартирі своїми руками

Колірна маркування проводів змінного струму

Зверніть увагу, що колір фазного проводу може бути різним. Але ось нульовий і заземлюючий – мають обов’язкову забарвлення, так, щоб її неможливо було сплутати при проведенні електромонтажних робіт.

Проводка в квартирі своїми руками

В одному кабелі може бути укладено декілька фазних провідників

До речі, в одному кабелі може бути укладена і кілька фазних провідників. Вони між собою будуть відрізнятися за кольором, але при цьому все одно два провідника будуть виділятися своєю обов’язковою забарвленням – «робочий нуль» і «земля».

Дуже багато сучасні електроприлади оснащуються трехконтактной виделкою. Так от, необхідний зробити важливе пояснення. При установці нових розеток господарі, безумовно, намагаються встановити також трьохконтактні. Однак, якщо у вашій квартирі ще не організована електропроводка за схемами TN–S або TN–С–S, то ні в якому разі не можна робити перемички між нульовим заземлюючим контактом і безпосередньо на розетці.

Проводка в квартирі своїми руками

Якщо життя та здоров’я ваших рідних та близьких вам небайдужі, ніколи не робіть такого «заземлення»!!!

Те, що може робитися на рівні розподільно щита – абсолютно неприпустимо прямо на точці підключення. Це не тільки не дасть належного ефекту, але і різко підвищить рівень небезпеки. Ймовірність ураження електрострумом або виникнення пожежонебезпечної ситуації при такому підключенні – величезна! Краще взагалі не мати підключення до заземлення, ніж організовувати тощо.

А ще краще змонтувати нову проводку за всіма правилами!

2. Другий важливий аргумент полягає в тому, що сам принцип розведення, що застосовувався раніше при житловому будівництві – вкрай недосконалий. Мова йде про так званому «дозуванні» навантаження. Щоб зрозуміти – згадайте старі розподільні під’їзні щити. Електролічильник, два автомати (або плавкого запобіжника – пробки) – і все. Два дроти йшли в квартиру, губилися десь в товщі стіни, а від них робилися в контактних коробках відгалуження на кожну точку освітлення або розетку. Одним словом, як від стовбура відходять тонкі гілки, так від основних проводів робилися відводки. Знову ж таки: з точки зору економічності — це вигідно, але у всьому іншому – не витримує критики.

Ця система буквально кишіла скрутками на кожному відгалуженні, а будь-яке зайве з’єднання проводів – це завжди вразливе місце проведення. При необхідності знеструмити одну з кімнат доводилося вимушено відключати живлення у всій квартирі. Навіть незначна аварія, випадкове КЗ на одному з відгалужень призводило до відключення всієї квартирної мережі. Ну а якщо траплялося щось серйозне (обрив або перегорання кабелю, сховані в стіні), то і пошук аварійного ділянки, і проведення ремонтних робіт перетворювалися в дуже складну проблему.

Проводка в квартирі своїми руками

Приблизний розподіл домашньої електромережі на зони

Усього цього легко уникнути, якщо організувати зонированную систему розведення – від точки введення, тобто від квартирного розподільного щитка, прокладені окремі лінії живлення з потрібним перерізом проводу, відповідним навантаженні, в кожне приміщення, на кожен електроприлад підвищеної потужності, на кожну групу розеток або освітлення. Так, звичайно, кабелю тут потребуешься значно більше, але зате домашня електромережа стане зручним і безпечним в експлуатації, легко піддаватися необхідної модернізації або ремонту.

Основа основ – планування домашньої електромережі

Отже, першим етапом у будь-якому випадку – буде проводитися капітальний ремонт. або проводка буде прокладатися в новій квартирі, завжди йде складання схеми квартирної електромережі. І найкраще це виконати самостійно – ніхто, крім господарів не зможе зробити це якісніше.

Можливо, хтось сумнівається у своїх здібностях провести подібне планування. Нічого страшного – квапитися не треба, робимо все послідовно, крок за кроком. І ви переконаєтеся, що це зовсім не так складно.

Для початку, потрібно підготувати план своєї квартири. Варіантів тут може бути кілька. По-перше, можна зняти копію з технічного паспорта. По-друге, настоящему мужчине повинно скласти праці вчертить приблизну схему (краще всього, звичайно – у масштабі) на звичайному аркуші паперу. По-третє, при бажанні, можна знайти типовий проект будинку, в якому розташована квартира. (Такий документ може бути в Дезе, іншої експлуатуючої або проектної організації. Не виключено, що на допомогу прийде інтернет). І по-четверте, сучасні комп’ютерні інженерні додатки (САD) дозволяють швидко і точно виконати потрібний креслення.

Для прикладу візьмемо схему однокімнатної квартири, виконану буквально за 10 хвилин у САD. Порядок планування квартирної електромережі мережі з іншою кількістю і розташуванням кімнат не змінюється принципи залишаються такими ж.

Проводка в квартирі своїми руками

Схема квартири, за кілька хвилин виконана в CAD

В даному випадку, Room 1 – це суміщений санвузол, Room2 – передпокій, Room3 – кухня і Room4 – житлова кімната.

Непогано ще мати варіант такого креслення і з проставленими розмірами: за нього потім буде простіше визначати необхідну кількість кабельної продукції.

Проводка в квартирі своїми руками

Той же креслення — з проставленими розмірами в масштабі

Щоб не боятися помилки і якийсь випадкового псування креслення, можна роздрукувати собі не принтері або сделатьксерокопии в потрібній кількості – для чернеток, взявши за основу для початку «голу» схему – тільки стіни, вікна і двері.

Проводка в квартирі своїми руками

Вихідна «чиста» схема — з неї і почнемо працювати

Тепер потрібно уявити, як на цій площі будуть розставлені наявні предмети меблів і електроприлади самого різного призначення. Поспішати не варто – необхідно обов’язково врахувати не тільки те, що вже придбано і чекає установки, але і плановані новинки в перспективі хоча б років на 5 ÷ 10. Наприклад, підростають діти, і вже через пару років в їх кімнаті потрібно поставити письмовий стіл з лампою, комп’ютер, телевізор і т. п. У вітальні в перспективних планах встановити сучасне кліматичне обладнання (кондиціонер або конвектори), а на кухні рано чи пізно господиня захоче посудомийну машину і багатофункціональний духова шафа.

Мало того, треба на схемі розташувати всі ці предмети меблів і побутової техніки в місцях, де вони, з певною часткою допущення, будуть встановлюватися. Дуже незручна ситуація станеться, якщо після закінчення прокладання нової проводки, вже за зовсім нетривалий час, доведеться діставати старі подовжувачі! Навіщо тоді були всі ці ремонтні муки?

Напевно, буде розумним провести з цього приводу «розширений сімейна рада», щоб прийти до єдиної думки з інтер’єрного оформлення та наповнення приміщень. І ось тепер знову звертаємося до креслення – починаємо «розставляти» все по місцях. Особливих принципів за умовним позначенням тут можна не домагатися – ця схема робоча. Головне – пронумерувати всі предмети та прилади, винести їх в опис – таблицю, і бажано – виділити на схемі ті, які вимагатимуть обов’язкового підключення до джерела живлення, наприклад, заштриховав іншим кольором (на розглянутій для прикладу схемою – виділені червоним відтінком).

Отже, по кімнатах:

Проводка в квартирі своїми руками

Віртуально «розставимо» все по своїх місцях

У вітальні:

1 – розкладний диван-ліжко.

2 – приліжковий столик з нічником і точкою підключення, наприклад, зарядного пристрою для телефону.

3 – кондиціонер – спліт-система.

4 – плазмовий телевізор з саунд-системою «домашній кінотеатр», прийомним ресивером або іншим цифровим телевізійним обладнанням.

5 – стіл обідній зі стільцями.

6 – шафи.

7 – робочий куточок з комп’ютером і периферією.

Ті точки, які вимагають підключення, можна виділити і в тексті.

На кухні:

8 – холодильник.

9 – обідній стіл зі стільцями.

10 і 11 – робочі столи (стільниці) на яких можуть розташовуватися стаціонарно або періодично кухонні прилади – мікрохвильовка, мультиварка, комбайн, блендер, електрочайник та інші.

12 – електрична плита з духовкою.

13 – мийка.

14 – посудомийна машина.

У ванні та в санвузлі:

15 – пральна машина.

16 – бойлер.

17 – мийка з точковим підсвічуванням і точкою підключення фена.

18 – унітаз.

19 – ванна.

В передпокої:

20 – шафа-купе з додатковим точковим підсвічуванням.

Отже, основні «споживачі» на схемі виділені. Зрозуміло, що потрібні ще й резервні розетки (наприклад, включити праска, пилосос, інші дрібні побутові прилади) – їх розміщення теж можна передбачити, так, щоб вони не виявилися марно розташованими за масивними предметами меблів.

Можна на окремому чистому «бланку» відразу нанести місця розташування розеток.

При цьому можна, звичайно, використовувати будь-які умовні позначення, зрозумілі для себе. Але якщо власник бажає, щоб його задум став зрозумілим і фахівця електрику, то краще застосовувати прийняті в професійному середовищі значки. Всі їх знати зовсім необов’язково, достатньо буде найбільш основних. Наприклад, тих, що вказані в таблиці:

Умовне позначення Що означає на схемі
Проводка в квартирі своїми руками Силовий щиток
Проводка в квартирі своїми руками Лічильник спожитої енергії
Проводка в квартирі своїми руками Однополюсний автомат захисту
Проводка в квартирі своїми руками Двополюсний автомат захисту
Проводка в квартирі своїми руками Устроство защтного відключення (УЗО)
Проводка в квартирі своїми руками Розетка із захисним заземлюючим контактом, для прихованої установки
Проводка в квартирі своїми руками Розетка подвійна, з захисним заземлюючим контактом, для прихованої установки
Проводка в квартирі своїми руками Розетка трехполюсная, з захисним зхаземляющим контактом, для відкритої установки
Проводка в квартирі своїми руками Розетка двополюсна, з захисним заземлюючим контактом, підвищеної вологостійкості (IP44 — IP55)
Проводка в квартирі своїми руками Вимикач одноклавішний
Проводка в квартирі своїми руками Вимикач двоклавішний
Проводка в квартирі своїми руками Блок — два вимикача і розетка, прихованої установки

Отже, розмістимо на схемі розетки:

Проводка в квартирі своїми руками

Для початку, визначимось з розетками

Тепер – саме час подумати про точках освітлення. Їх можна розташовувати і по центру приміщення (ось коли знадобляться розміри (у масштабі), і в довільному порядку, роблячи акцент освітленості в ту або іншу сторону або ж організовуючи кілька точок (ярусів) підсвічування. У нашому випадку – розмісти лампи по центру кімнат. І відразу ж відзначаємо місця для вмикачів. Їх зазвичай розташовують усередині кімнати (за винятком санвузлів і, іноді, кухонь). Типове місце установки – близько дверей, з боку замку. Хоча це зовсім не догма, власник може сам визначити місце найбільш зручне, на його думку. Наприклад, можна в передпокої розмістити блок вимикачів, які буду задіяні на висвітлення самого коридору, санвузол і навіть на кухню.

Проводка в квартирі своїми руками

Потім, «підвішуємо» світильники і розставляємо вимикачі

З розміщенням визначилися, тепер необхідно переходити до планування траси прокладки проводів. Ось тут можливі різні варіанти, в залежності від ступеня готовності приміщень з точки зору будівництва , від планованих способів обробки, від місця розташування введення в квартиру від уподобань самих господарів.

Відео: Поради з планування квартирної електромережі

Способи прокладки електропроводки в квартирі

Відразу обмовимося – розглядатися будуть тільки квартирні варіанти, тобто з бетонними або цегляними стінами. Якщо комусь потрібна інформація про електричну мережу в дерев’яному будинку, то він може отримати її у відповідній публікації нашого порталу.

Отже, які прийнятні способи прокладки силових кабелів використовуються в квартирних умовах:

А. Якщо стіни знаходяться в «чорновому варіанті, і в майбутньому їх планується покривати шаром штукатурки або облицьовувати гіпсокартоном, то проводку можна розташувати прямо за наявною поверхні в гофрованих пластикових трубах (якщо це дозволяє товщина майбутнього оздоблювального шару) або просто у відкритому вигляді, за умови, що кабель має надійну подвійну або потрійну ізоляцію.

Проводка в квартирі своїми руками

Проводу можна просто кріпити до дожидаючи обробки стінок

Відео: варіативностінт проклади проводів по стінах квартири

Б. Якщо штукатурний шар на стіни вже завдано, або він планується занадто тонким, нездатним закрити кабельну розводку, то доведеться проробляти штроби в стіні для укладання в них проводів.

Справа це, звичайно, дуже виснажливе і запорошене, але діватися буває, що й нікуди – такий підхід нерідко залишається єдиним варіантом. При прокладанні проводів у такі штроби вони фіксуються в них або гіпсовими наліпками, або спеціальними пластиковими скобами-дюбелями, що вставляються в просвердлені для них отвори.

Проводка в квартирі своїми руками

Провід може в штробі кріпиться спеціальною скобою …

Проводка в квартирі своїми руками

… або просто гіпсовими «наліпками»

Штроби не можна прорізати в абсолютно довільних місцях. Існують на цей рахунок певні правила – є зони поблизу віконних і дверних прорізів, зовнішніх і внутрішніх кутів, близько газових магістралей, де пророблення штробов та укладання кабелів неприпустимі. Графічна інформація на цей рахунок – на наведених нижче схемах:

Проводка в квартирі своїми руками

Типові місця прокладки трас електричних

Проводка в квартирі своїми руками

Ще кілька правил прокладки проводів в стіні

Обов’язково зверніть увагу на одну суттєву деталь. Всі приховані прокладки до розеток і вимикачів від розподільних коробок повинні вестися виключно вертикально. Пояснюється це дуже просто – так нескладно простежити трасу закритого штукатуркою дроту без усяких спеціальних приладів.

Проводка в квартирі своїми руками

А ось так робити категорично заборонено

Жодних уступів і поворотів, ніяких «по прямій» під кутом не повинно бути. Не треба сподіватися, мовляв «я запам’ятаю». Це дуже швидко забувається, а, крім того, спробу просвердлити отвір або вбити цвях може зробити й інша людина. Закінчитися це може дуже сумно.

При прокладці кабелів в штробах необхідно мати в своєму арсеналі ще й коронку для перфоратора, яка буде потрібно для вирізання гнізд під підрозетники і розподільні (розподільчих) коробки.

Тепер поговоримо про магістральних ділянках, за якими будуть прокладати дроти від розподільного щита до монтажних коробок.

1. Перший варіант – точно також, як описувалося вище, тобто горизонтально вздовж верхнього краю стіни, у штробі або в горфротрубе. Варіант – надзвичайно трудомісткий і витратний – наприклад, щоб підвести живлення до розетки на протилежному кінці великого приміщення потрібно обігнути всі кути – кабелю піде дуже багато.

2. Якщо в новій або підлягала капітальному ремонту квартирі ще н залиті стяжки на підлогу, то можна магістралі прокласти в пластикових або металевих трубах поповерхні перекриття. Тут можна буде прокладати траси до розподільних коробок самим найкоротшим шляхом. Надалі стяжка або інше покриття підлоги повністю приховають ці кабельні прокладки.

Проводка в квартирі своїми руками

Дуже зручним варіантом може стати прокладання проводів по підлозі, до заливки стяжки

Проводка в квартирі своїми руками

Так це може виглядати при розгалуженої квартирної електромережі

До речі, при такому «нижньому» розташуванні квартирної електропроводки в ряді випадків можна взагалі обійтися без цих штробов або звести цю операцію до мінімуму. Для укладання проводів в таких ситуаціях нерідко використовуються спеціальні електротехнічні плінтуси, на яких є вже змонтовані розетки.

Проводка в квартирі своїми руками

Електротехнічний плінтус з розетками

Та й це ще не все. У широке поширення входить новий тренд – спеціальні комплекти, які включають в себе електротехнічні плінтуси, кабель-канали, розподільні коробки, розетки і вимикачі, інші электроарматурные вироби.

Проводка в квартирі своїми руками

Комплект для прокладки проводки — продумано все до дрібниць

Безумовно, не для всіх стилів обробки приміщення такий підхід застосовний, але він також цілком має право на існування. І користується, до речі, постійно зростаючим попитом, так як до мінімуму зводить брудні і складні будівельні роботи.

3. Інший варіант, що допомагає істотно знизити витрати проводів – використання для прокладання магістральних трас поверхні стелі. Це, звичайно, не позбавляє від необхідності робити штроби для прокладки проводів по стінах і гнізда для установки розеток і коробок. Алевід розподільного щитка і до монтажних коробок дроту можна кріпити в гофре на спеціальні кліпси прямо до стелі, прокладаючи траси по найкоротшій відстані. До речі, абсолютно нічого не заважає розмістити і самі розподільчих коробки також на площині стелі (правда, до них потім буде непросто дістатися, якщо потрібно провести які-небудь ремонтні або налагоджувальні роботи).

Проводка в квартирі своїми руками

Стеля — відмінне місце для розміщення електропроводки. Звичайно, за умови подальшої його декоративного оздоблення

Правда, все це буде можливим тільки в тому випадку, якщо планується монтаж підвісної або натяжної стелі, який приховає кабельну розводку. Олним словом, якщо є можливість змонтувати підвісну або натяжна стеля — треба обычзательно погоджуватися — маса електротехнічних проблем просто «розчиниться». В крайньому випадку, цілком реально придумати яку-небудь оригінальну підвісну конструкцію вздовж стінки, в якій можна буде сховати прокладені дроти.

Проводка в квартирі своїми руками

У такому коробі можна приховати будь-яку проводку

Продовжуємо складання схеми

Повернемося знову до нашої схеми – точки, куди треба підвести електроживлення, на ній вже відзначені, але траси поки ще не прокладено. Саме час зайнятися цим.

Як прокладаються магістралі читач уже, мабуть, зрозумів, і стосовно до своєї квартири зможе визначитися – чи буде це настінний прокладка, або можна вести на деяких ділянках по найкоротшому шляху, якщо використовується підлогу або площину потоку.

У нашому прикладі траси будуть вестися уздовж стін.

Отже, у кожному приміщенні повинна бути своя монтажна коробка (як мінімум – одна). Розташовується вона, як правило, неподалік від входу лінії від розподільного щитка в приміщення. Коробку санвузли доцільніше розмістити в коридорі, щоб контактні з’єднання в ній зайвий раз не піддавалися впливу підвищеної вологості.

На схемі умовно зазначимо розподільні коробки помаранчевими гуртками.

Проводка в квартирі своїми руками

Продовжуємо складання схеми — намічаємо розташування монтажних коробок

Починаємо «тягнути дроти» до кожної коробки від найдальших розеток. Шлейфом, тобто послідовно, розетки краще не розташовувати можуть статися падіння напруги на дальній, якщо перезавантажувались ті, що лежать ближче до коробки. Краще не поскупитися і прокласти до кожної власний кабель.

До речі, якщо розетки розміщені «співвісно» з двох сторін однієї стінки, їх можна підключити проводами, що йдуть від однієї коробки і розташованими в одному штробі (нанашому прикладі спеціально показана така можливість – розетка у вітальні і кухні). Безумовно, це дозволить значно заощадити на прокладці штробов. В цьому випадку можна застосувати один загальний кабель правда, при цьому не забуваємо про те, що перетин дроту, що йде до такого блоку, має відповідати сумарній можливої навантаженні.

Щоб легше було розбиратися на кресленні, проводи до розеток позначимо, наприклад, червоним кольором.

Проводка в квартирі своїми руками

«Протягуємо проводу» від коробок до розеток

Змінить колір олівця на зелений, і «прокладемо» проводи, відповідальні за освітлення – від монтажних коробок до вимикачів і світильників.

Проводка в квартирі своїми руками

Аналогічно надходить з освітленням — світильниками і вимикачами

Тепер нанесемо на схему силовий розподільчий щит і прокладемо від нього «магістралі» до распаечным коробок. Можна, звичайно, обмежитися одним кабелем на кожну кімнату, який буде живити і освітлення, розетки. Однак, ми про це вже говорили, розумніше все ж розділити їх на два різних потоку. Якщо, звичайно, дозволяють фінансові кошти, так як і кабельної продукції, та автоматів і УЗО в цьому випадку буде потрібно більше. Одним словом, вирішувати господареві, так як обидва варіанти, в принципі, допустимі.

На схемі показаний варіант об’єднаної проводки для забезпечення електроживлення та освітлення (потовщені сині лінії від щита до розподільних коробок).

Проводка в квартирі своїми руками

Тепер — черга ліній від розподільного щитка до монтажних коробок

І, нарешті, ще один нюанс. До деяких приладів, які споживають струм підвищеної потужності, прокладаються від розподільного щитка абсолютно окремі лінії, мають власні автомати, ПЗВ, штроби прокладки проводів. Вони на всьому своєму протязі не повинні мати ніяких інших під’єднань, відгалужень і т. п. Дуже часто такі лінії закінчуються не звичайної розеткою, а посиленою, особливого типу. А в ряді випадків електроприлади підвищеної потужності підключаються до мережі взагалі не через розетки, а через встановлені безпосередньо поруч з ними автомати.

Наший схемою проведемо окремі лінії живлення від щита до електричного духовому шафі на кухні і до бойлеру в сполученому санвузлі (товсті лінії фіолетового кольору).

Проводка в квартирі своїми руками

«Підключаємо» особливо навантажені лінії (духовка і бойлер) і вхід з під’їзду. Схема готова!

І, нарешті, завершимо схему, накресливши на ній загальний введення в квартиру з під’їзного розподільного щита

Отже, схема готова, можна починати застосовувати її практично. А перш за все, вона допоможе розрахувати скільки і якого дроти потрібно для монтажу нової квартирної електромережі.

Можна переходити до робіт «на місцевості» переносити креслення реально на стіни приміщень, вже точно визначаючи місця розташування коробок, лінії штробов, точки установки розеток і вимикачів – всі основні принципи були нами визначені, креслення під рукою – за справу!

Напевно при проведенні розмітки виникнуть питання на який же висоті від підлоги варто розміщувати розетки і вимикачі? Строгих правил тут немає, а рекомендації детально розписані у нашій публікації, спеціально присвяченій цій проблемі.

Прокреслені на стінах лінії розмітки і масштабувати креслення допоможуть підрахувати кількість проводів для кожної ділянки. А от якого перерізу проводу потрібні?

Будь перерізу проводу потрібні для прокладки?

Будь-яка лінія наший схемою, яка виходить з розподільного щита, оснащена автоматом відповідної потужності і пристроєм захисного відключення (УЗО), зі своїми параметрами спрацьовування при визначеному струмі витоку. Плюс до цього, обов’язково встановлюються загальний автомат на всю квартирну мережу і загальний УЗО. Всі ці згадані величини безпосередньо залежать від сумарного навантаження на кожному виділеному ділянці, а потім вже вони дають загальний результат за всю квартиру.

Отже, знаючи досить точно, які електроприлади будуть використовуватися на кожному з ділянок квартирної мережі, можна підрахувати сумарну навантаження на нього. Беруться для цього паспортні дані пристроїв (приладів), приймається до уваги ймовірність одночасної їх роботи, і звичайним підсумовуванням знаходиться споживана потужність. Якщо паспортів на вироби немає, то можна пошукати їх дані в інтернеті або ж просто скористатися усередненої таблицею потужності найбільш популярних побутових приладів і пристроїв:

Вид електроприладу Приблизна споживана потужність
Гідромасажна ванна (Джакузі) 2000-2500 Вт.
Піч для міні-сауни 10-15 кВт
Тепла підлога 0.7-1.5 кВт
Домашній солярій 1,5-2,5 кВт
Кондиціонер-спліт близько 2500 Вт
Вентилятор до 900 Вт
Освітлювальні прилади (в залежності від застосовуваних ламп і кількості рожков) 100 — 1000 Вт
Радіоприймач (Музичний центр) 100-250 Вт
Стаціонарний комп’ютер з РК-монітором + периферія (принтер, сканер, модем, маршрутизатор і т. п.) до 800 Вт
Телевізор 100-200 Вт
Саунд-система «домашній кінотеатр» до 750 Вт
Пилосос до 1200 Вт
Праска 1000-2000 Вт
Електромасажер до 300 Вт
Фен 500 — 1000 Вт
Зарядні пристрої гаджетів близько 50 Вт

Для розрахунку можна скористатися формулою, що дозволяє визначити струм споживання на кожній ділянці мережі.

I cрозум = P сум / U ном

Icрозум – сумарний струм навантаження на даній ділянці кола.

P сум – сумарна споживана потужність електроприладів, одночасно включених в ланцюг.

U ном – номінальна напруга в мережі (в нашому випадку – це побутове напруга 220 В).

Якщо, приміром, розраховується ділянку, на якій з великою часткою ймовірності будуть одночасно працювати комп’ютер (750 W), обігрівач (1,5 kW), настільна лампа 100 W, і періодично буде включатися електрочайник (ще 1,75 kW), то отримаємо загальну споживану потужність, що доходить в пік навантаження до 4,1 кіловата. Підставивши це значення у формулу, отримаємо струм споживання в 18,6 А.

При проведенні професійних підрахунків користуються більш складними методиками, які враховують ще масу всяких нюансів мережі (це більше відноситься до трифазної мережі 380 вольт). В умовах не надто розгалуженою і навантаженої однофазної домашньої мережі рекомендовано для страховки просто додати до отриманого результату ще 5 ампер. У результаті В нашому прикладі виходить 18,6 + 5 = 23,6 ≈ 24 А

Тепер залишається тільки зайти в таблицю (наведена нижче) і знайти найбільш прийнятне перетин мідного кабелю, в залежності від того, який вид проводу буде застосовуватися.

Перетин мідної жили Навантаження по струму, А
одножильні дроти двожильні дроти трьохжильні дроти
поодиноко прокладений ппровод пучек з двох проводів пучек з трьох проводів пучек з чотирьох проводів одиночний двожильний провід одиночний трижильний провід
0.5 11
0,75 15
1,0 17 16 15 14 15 14
1,5 23 19 17 16 18 15
2,5 30 27 25 25 25 21
4,0 31 38 35 30 32 27
6,0 50 46 42 40 40 34
10,0 80 70 60 50 55 50
16,0 100 85 80 75 80 70
25,0 140 115 100 90 100 85
35,0 170 135 125 115 125 100
50,0 215 185 170 150 160 135

Навантаження на ділянку в нашому прикладі випадає досить серйозна. З таблиці виходить, що з таким навантаженням впораються або три одиничних дроти, прокладені єдиним пучком, перетин 2,5 мм кожен, або ж один трижильний провід з переріз жил 4 мм.

Це – ще один аргумент на користь того, що до кожної розетки (блоку розеток) рекомендується прокладати власний кабель. Працювати з проводами великого перерізу, підключаючи їх до электроарматурным пристроїв або проводячи їх контактні з’єднання – дуже непросто через різко зростаючої жорсткості.

Так важливо розраховувати це розтин? Може, має сенс прокласти на всіх ділянках приблизно однаковий провід?

Дуже важливо, і навіть з кількох точок зору!

Перше. Провід занадто малого перерізу може не в повній мірі справлятися зі своїм завданням. Він почне грітися, що згодом веде до псування ізоляції, порушення контактів на клемах або скрутки. Це – прямий шлях до короткого замикання, тобто причини ураження електрострумом або виникнення пожежі.

Друга. Господар перестарався, і прокладе проводу надлишкового перерізу. Заради інтересу, сходіть в магазин і порівняйте ціни на мідні проводи однієї марки, але різного перерізу, наприклад, 1,5 і 2,5 мм. Різниця вас, напевно, здивує і спонукає на те, що все ж варто прорахувати навантаження, щоб не платити зайвого за абсолютно непотрібні, завищені параметри.

Досвід кваліфікованих електриків, поміняли проводку не в одній сотні квартир, дає можливість приблизно зобразити домашню мережу в наступній картинці:

Проводка в квартирі своїми руками

Цілком логічний варіант квартирної електричної мережі

На схемі зображені деякі можливі ділянки квартирної мережі, з зазначенням рекомендованого перерізу кабелю, примірної сумарною навантаження, номіналом автомата захисту і порогом спрацьовування (струму витоку) УЗО. З усього різноманіття кабельної продукції більшість фахівців в один голос рекомендують ВВГнг (індекс НГ ркаже про те, що він укладений в негорючу ізоляцію).

Зазначена схема – аж ніяк не є догмою. Методику планування мережі та її розрахунку, з якою ви ознайомилися вище, ніхто не скасовує, так як всіх нюансів в кожній окремо взятій квартирі врахувати просто неможливо.

До речі, це особливо стосується сучасної кухні, яка останнім часом стає буквально «нафаршированої» електронікою і електротехнікою. Досить тільки поглянути на таблицю, щоб побачити, в якому діапазоні лежить і функціональність, і споживана потужність кухонних аксесуарів.

Вид побутового електроприладу Середня споживана потужність Особливості підключення до електроживлення
Плита чи варочна поверхня електрична від 3500 до 12000 Вт Індивідуально прокладена лінія живлення
Духова шафа електричний від 2500 до 10000 Вт
Пральна машина-автомат від 1500 до 3000 Вт
Водонагрівач від 2500 до 7000 Вт
Посудомийна машина від 1500 до 3500 Вт
Мікрохвильова піч від 700 до 2500 Вт допускається поключение до звичайної 16 А розетці
Холодильник (тільки в момент пуску) від 500 до 2000 Вт
Електричний чайник від 700 до 1500 Вт
Кухонний процесор (комбайн) від 500 до 1500 Вт
Хлібопічка, пароварка і т. п. від 700 до 2000 Вт
Тостер до 1000 Вт
Кухонна витяжка від 500 до 1500 Вт
Подрібнювач відходів від 400 до 1000 вт

Щоб підключити таку масу устаткування, і доводиться застосовувати незвичайну фантазію в частині розташування його на кухні, і проводити скрупульозні розрахунки потужності. Поміркуйте самі – скільки, здавалося б, непросто організувати хоча б таке розташування розеток:

Проводка в квартирі своїми руками

Кухня — абсолютно особливе приміщення з точки зору прокладання електричної проводки

І це, як стверджують, ще не самий «наворочений» варіант. Тим не менш, якщо спокійно сісти з аркушем паперу, олівцем і калькулятором, все можна дуже чітко і якісно прорахувати.

Отже, схему читач складати навчився, з правилами розрахунків – ознайомлений, основні принципи прокладки кабельної частини йому теж уже відомі. Можна сміливо братися за роботу, а помічниками в цьому нехай стануть статті нашого порталу, які детально розкажуть про способи монтажу проводів в розподільних коробках, про типи контактних з’єднань, про встановлення розеток і вимикачів, підключення потужних електроприладів і про багато іншого. Все це – в розділах «Електроприлади та освітлення» і «Електрогосподарство приватного будинку».

І останнє зауваження. Автор цієї публікації повною мірою усвідомлює, що будь-який викладач електротехніки вліпив би за якість виконаних графічних схем «соковиту двійку», тому, можливо, в коментарях з’являться критичні зауваження з цього приводу. Однак метою і не ставилося вчити відвідувачів сайту прийомам креслення. Головне, щоб читач зрозумів принцип, користуючись яким він зможе самостійно спланувати свою домашню електромережу.

Відео: основні поняття про проведення самостійного монтажу квартирної проводки