Ручний металошукач своїми руками (пинпоинтер)

72

Вітаю всіх зайшли!

Металошукач в назві статті названий ручним, проте це не через те, що він поступливий і дресирований, а через його призначення і невеликих розмірів. Даний металошукач відноситься до пинпоинтерам — невеликим приладів, які, як правило, мають невелику глибину виявлення металу, проте за рахунок невеликих розмірів котушки дозволяють локалізувати місцезнаходження дрібної мети. Використовувати вони можуть, наприклад, при пошуку в землі спільно з повноцінними мд — спершу за допомогою великої котушки виявляється сигнал, а потім місцезнаходження мети уточнюється пинпоинтером. Також велике застосування вони знаходять в побуті, наприклад, при пошуку металевих об’єктів в стінах або підлозі. Описаний в статті металошукач, за словами автора, забезпечує дальність виявлення до 6,5 см, що дуже непогано для подібних конструкцій. Випробування приладу показали його хорошу перешкодозахищеність, стабільність роботи. Схема представлена нижче.

Схема складається з двох частин-високочастотного генератора на транзисторі vt1 і детектирующей (індикаторної) частини на транзисторах vt2, vt3. У обв’язці vt1 можна побачити позначення трансформатора-але насправді це сама пошукова котушка, яка збирається з двох обмоток на феритовому сердечнику. Для виготовлення котушки знадобиться феритовий стрижень з наступними параметрами: марка фериту 300нн, діаметр 8 мм, довжина 80 мм, параметри не обов’язково дотримуватися точнісінько, досить просто взяти близькі до зазначених. У продажу знайти феритовий стрижні не так просто, проте їх часто можна зустріти в старих радіоприймачах на довгі і середні хвилі. Перша котушка містить 50 витків, друга-90, обидві котушки намотуються мідним емальованим проводом діаметром 0,31 мм.котушки намотуються одна на іншу, спершу номер 2, потім номер 1, виток до витка. Конструкцію вийшла котушки можна побачити на фото. Початок котушки повинні бути у краю феритового стрижня — цей край надалі і буде пошуковим.

На схемі присутній змінний резистор для настройки металошукача. Після включення його необхідно встановити так, щоб світлодіод був на межі включення при котушці, віднесеної на відстань від всіх металевих предметів. Таким чином, наближення металу до котушки викличе запуск високочастотного генератора і загоряння світлодіода. Діоди vd1 на схемі працюють як детекторні, підійдуть імпортні 1n4148. Vd5 на схемі-стабілітрон на 6,8 в, замість зазначеного підійде будь-який інший на приблизно таку ж напругу. Vt2, vt3 на схемі позначені як мп42, дані транзистори германієві і вже давно застаріли, проте іноді їх можна знайти в продажу. Автор пропонує більш сучасну заміну на кремнієвий транзистор кт361, також повинні підійти і bc557. Світлодіод будь-якого кольору. Для того, щоб до світлової індикації додати звукову, можна використовувати буззер з вбудованим генератором, встановивши його між мінусом харчування і колектором vt3. Всі інші деталі особливостей не мають — звичайні резистори і конденсатори. Напруга живлення схеми 9в, споживаний струм невеликий, тому в якості джерела живлення підійде або крона, або літій-іонний акумулятор з підвищує перетворювачем.

Збирається вся конструкція на друкованій платі, файл з якої можна знайти в архіві в кінці статті, для виготовлення плати використовується лут метод. З огляду на досить вільне розташування компонентів, в пайку немає нічого складного, однак при необхідності плату можна зробити компактніше, тоді разом з котушкою вона займе зовсім мало місця і металошукач вийде по-справжньому «ручним». Непогана дальність дії в поєднанні зі стабільністю роботи роблять даний металошукач дійсно вдалим варіантом для повторення. Вдалої збірки!

Джерело (source)