Схема підключення диммера

632

Порівняно недавно єдиною доступною можливістю регулювання яскравості освітлювальних приладів була установка приладу під назвою реостат. При цьому потужність подібних реостатів була приблизно на одному рівні з навантаженням. Звичайно, на це можна було б закрити очі, проте при зменшенні яскравості освітлення витрата електроенергії ніяк не зменшувався – зайва потужність просто розвіювався. Тому реостати застосовувалися для регулювання яскравості лише там, де в цьому була потреба, наприклад, у театрах.

Поворотний диммер

Однак ситуація кардинально змінилася з появою на ринку напівпровідників, відомих як симистор і діністор. Саме на основі них і сконструйовані сучасні диммери, що дозволяють швидко і зручно регулювати яскравість освітлення.

Зміст статті

    • 0.1 Відео — Як працює диммер
  • 1 Основні відомості про диммерах
    • 1.1 Відео — Проста світлодіодна лампа і диммер
  • 2 Особливості пристрою димера та схеми його підключення
    • 2.1 Відео — Як вибрати диммер
  • 3 Підключення та експлуатація диммера: що повинен знати кожен?
  • 4 Інструкція по установці диммера замість звичайного вимикача
    • 4.1 Відео – Схема підключення диммера
    • 4.2 Відео — Підключення світлодіодної стрічки до міні диммери

Відео — Як працює диммер

Основні відомості про диммерах

Стандартний диммер підключається подібно до звичайного вимикача, тобто в розрив ланцюга живлення освітлювального приладу. Габарити даного регулятора і кріплення для установки в ніші також збігаються з аналогічними параметрами простого перемикача. Отже, з установкою диммера зможе впоратися будь-яка людина, що має уявлення про порядок підключення традиційних вимикачів освітлення. Єдиний важливий момент: висновки до навантаження і фазі повинні бути приєднані строго у відповідності зі схемою, наведеною виробником.

Схема підключення диммера

Основні відомості про диммерах

Схема підключення диммера

Диммер

Схема підключення диммера

Диммер

Всі представлені на сьогодні диммери можна розділити на 2 великих класи: роторні (вони ж поворотні) і кнопкові (електронні).

Схема підключення диммера

Диммер

Таблиця. Деякі види діммеров

Види діммеров Пояснення
Диммер для ламп розжарювання і для галогенних ламп з рівнем напруги 220 в В даному випадку саме величина напруги, що подається визначає інтенсивність світіння нитки лампи.
Диммер, призначений для низьковольтних галогенних ламп з живленням через трансформатор Відповідає за перетворення вихідної напруги світлорегулятора до потрібної величини. Якщо лампи розраховані на напругу 12-24 В, то необхідний електронний трансформатор, що забезпечує м’яке управління джерелом струму.
Світлодіодний диммер (диммер led) і диммер для люмінесцентних ламп. Завдання диммера для світлодіодів — оперативно видавати задані результати і плавно регулювати силу подачі світлових потоків.
Сенсорний диммер Головною відмінністю сенсорного пристрою (диммер vikо) є можливість регулювання світлового потоку з допомогою ледь помітного дотику до певній ділянці кнопки. Може бути укомплектований інфрачервоним приймачем для дистанційного управління.
Поворотний диммер Передбачає легке обертання поворотного елемента.
Натискний диммер Припускає багаторазове натискання клавіші
Одинарний диммер Можна використовувати як для одного світильника, так і ряду джерел світла, об’єднаних у загальну групу.
Груповий диммер Для регулювання відразу декількох джерел світла.

Найбільше поширення отримали поворотні регулятори. Контроль інтенсивності освітлення такими пристроями виконується шляхом простого повороту ручки в потрібному напрямку. Кнопкові ж диммери більш зручні і гнучкі в плані управління яскравістю світла. Додатково електронні диммери дозволяють виконувати паралельне підключення кнопок і контролювати освітлення з декількох різних місць. На практиці число таких місць обмежена 3-5. При цьому довжина проводу не повинна перевищувати 10 м.

Схема підключення диммера

Основні відомості про диммерах

Також на ринку представлена група пристроїв, що дозволяють управляти яскравістю освітлення дистанційно за допомогою пульта. Однак коштують такі диммери на порядок дорожче розглянутих вище аналогів.

Найбільшою популярністю, як вже зазначалося, користуються диммери поворотного типу. Саме їх ми і розглянемо в представленому посібнику.

Відео — Проста світлодіодна лампа і диммер

Особливості пристрою димера та схеми його підключення

Поворотні диммери різних виробників мають однакове пристрій – відрізняється лише їх якість. Також певні відмінності можуть бути присутніми у внутрішньому оснащенні регуляторів: в конструкцію деяких з них включаються додаткові елементи, що позитивно впливають на стабільність роботи диммера і поліпшують плавність регулювання яскравості освітлення.

Працюють диммери за наступним принципом. Щоб лампа освітлення включилася, через симистор диммера повинен пройти струм. Для цього між електродами згаданого напівпровідника повинно виникнути деяка напруга. З’являється воно наступним чином.

Схема підключення диммера для світлодіодної стрічки

При виникненні позитивної напівхвилі відбувається зарядка конденсатора за допомогою потенціометра. При цьому від характеристик потенціометра безпосередньо залежить швидкість заряду конденсатора. Ключовою ж функцією потенціометра є зміна фазового кута. При підвищенні напруги на конденсаторі до значення, достатнього для відкриття напівпровідників диммера, сімістор відкривається. На цьому етапі відбувається зменшення його опору, що дозволяє осветительному приладу горіти до завершення напівхвилі. Негативна полуволна веде себе аналогічно позитивною, т. к. діністор і симистор симетричні, тому напрямок струму для них не має принципового значення.

В результаті напруга, що надходить на навантаження, є «відлунням» півхвиль, наступних один за одним на частоті близько 100 Гц. Саме із-за цього при включенні освітлювального приладу на мінімальну яскравість може з’являтися мерехтіння.

Схема підключення диммера

Схеми установки диммирующего пристрої: а. з регулюванням з одного місця, б. з двох місць спочатку і кінця кімнати, диммер використовується в якості прохідного регулятора

Параметри конструктивних елементів регулятора можуть змінюватися у різних компаній-виробників, проте принцип дії пристроїв від цього практично не змінюється. Властивості резисторів і конденсаторів впливають лише на характеристики точок запалювання, а також стабільність роботи освітлювального приладу. Так, найменша яскравість світла забезпечується при мінімальному значенні опору резистора, а найвища, відповідно, при максимальному.

Неправильно підключений диммер все одно буде працювати, але у такому разі його робота буде також неправильною

В практичну схему дозволяється включати будь сімістори, з урахуванням потужності навантаження. Проте допустиме напруження пристроїв не повинно бути менше 400В, т. к. миттєвого значення напруги у вітчизняних електромережах може «стрибати» аж до 350В.

Відео — Як вибрати диммер

Підключення та експлуатація диммера: що повинен знати кожен?

Схема підключення диммера

Як встановити світлорегулятор

Перш ніж купувати диммер і встановлювати його замість звичайного вимикача, ознайомтеся з важливими фактами про розглянутому пристрої.

Багато користувачі помиляються, вважаючи, що встановлення диммера дозволить суттєво зменшити витрати на освітлення. В дійсності ж при мінімальній яскравості ламп економія навряд чи перевищить 10-15%. Решту «зайву» енергію світлорегулятор просто розсіє.

Пристрій диммера, призначення клемних колодок

Підключення та експлуатація діммеров повинні проводитися з дотриманням таких правил:

  • регулятор не можна піддавати перегріву. Максимально припустима температура повітря в приміщенні — +27 градусів;
  • величина навантаження, підключеного до регулятора, повинна бути не менше 40 Вт. При більш низьких значеннях відзначається істотне скорочення терміну служби як освітлювальних приладів, так і самого регулятора;
  • диммер можна використовувати лише в комплексі з освітлювальними приладами, перерахованими в технічному паспорті.

Розглянуті регулятори розраховані на роботу з певними типами навантаження. Так, більшість моделей діммеров можна використовувати лише для регулювання яскравості світіння галогенних ламп і ламп розжарювання. Використовувати ж їх у комплексі з люмінесцентними світильниками, світлодіодними лампами і більшістю енергозберігаючих освітлювальних приладів не можна, оскільки це призведе до їх дуже швидкої поломки.

Схема підключення диммера

Принцип підключення диммера

Якщо потрібно підключити диммер до світлодіодним лампам, купіть спеціально призначену для цього модель регулятора.

Попередньо обов’язково уточніть у співробітника магазину, розрахований купується диммер на роботу в комплексі з джерелами освітлення вашого будинку. Також упевніться, що потужність регулятора відповідає загальній потужності встановлених у вашому будинку світильників.

Інструкція по установці диммера замість звичайного вимикача

Схема підключення диммера

Як встановити диммер

Заміна традиційного вимикача на поворотний регулятор не викличе ніяких труднощів, оскільки встановлюються вони за схожим принципом. Вам потрібно лише уважно вивчити технологію і дотримуватися встановленої послідовності.

Схема підключення диммера

Перший крок. Відключаємо подачу електрики і додатково переконуємося в його відсутність за допомогою спеціальної індикаторної викрутки.

Схема підключення (міняємо вимикач на світлорегулятор)

Другий крок. Знімаємо кнопку встановленого вимикача.

Третій крок. Відкручуємо шурупи, які забезпечують кріплення декоративної рамки вимикача, і знімаємо її.

Схема підключення диммера

Демонтаж вимикача

Четвертий крок. Відкручуємо кріпильні гвинти і дістаємо механізм вимикача з монтажної коробки. Диммер ми зможемо встановити в цю ж коробку.

П’ятий крок. Відкручуємо електропроводи від перемикача.

Шостий крок. Бачимо два вільних дроти.

Схема підключення диммера

Дроти

Один з них (що живить фазний) під’єднується до вимикача, другий – до люстрі. Уважно вивчаємо схему, наведену в інструкції до диммери або ж на його кришці корпусу.

Схема підключення диммера

Схема диммера

Чтобы разобрать его, нужно открутить контргайку и снять все декоративные накладки

Щоб розібрати його, потрібно відкрутити контргайку і зняти всі декоративні накладки

Схема підключення диммера

Диммер в розібраному вигляді

Схема підключення диммера

Диммер в розібраному вигляді

Схема підключення диммера

Диммер в розібраному вигляді

Схема підключення диммера

Схема підключення

У випадку з диммерами, як зазначалося, потрібно строго дотримуватися порядку підключення, рекомендованого виробником. Фазний кабель (на схемі він червоний) підключаємо до клеми диммера, підписаної як L-in. Наступний кабель (на схемі він помаранчевий) з’єднуємо з клемою регулятора, підписаної L-out.

Схема підключення диммера

Монтаж диммера

Сьомий крок. Вставляємо диммер в монтажну коробку. Щоб це зробити, акуратно загинаємо дроти, вводимо регулятор в підрозетники, затягуємо распорочные гвинти, прикладаємо декоративну рамку, фіксуємо її гвинтами і встановлюємо регулює коліщатко.

Схема підключення диммера

Підключаємо дроти і вставляємо диммерв коробку

Восьмий крок. Перевіряємо роботу встановленого диммера, попередньо включивши подачу електрики. Для перевірки повертаємо ручку димера до клацання у напрямку проти руху годинникової стрілки – лампи світитися не будуть. Плавно повертаємо регулятор по руху годинникової стрілки – після аналогічного клацання на світильниках почне плавно зростати напруга, про що буде свідчити плавне збільшення яскравості світла.

Схема підключення диммера

Затягуємо кріплення

Одягаємо всі декоративні накладки і поворотне колесо

Одягаємо всі декоративні накладки і поворотне колесо

Диммер підключений і нормально функціонує. Можемо приймати його в постійну експлуатацію.

Вдалої роботи!

Відео – Схема підключення диммера

Відео — Підключення світлодіодної стрічки до міні диммери