Схема підключення прохідного вимикача

758

Прохідні вимикачі дозволяють керувати освітленням відразу з двох і більше різних місць. У деяких ситуаціях це є не просто додатковою зручністю, але й нагальною необхідністю.

Вимикач прохідний трьохклавішні

Вам пропонується ознайомитися з особливостями роботи прохідних вимикачів, основними варіантами їх підключення і безпосередньо інструкцією по монтажу.

Зміст статті

  • 1 Навіщо потрібні прохідні вимикачі?
  • 2 Схеми установки вимикачів
  • 3 Схема для контролю освітлення з двох місць
  • 4 Управління декількома групами освітлювальних приладів з двох місць
  • 5 Контроль освітлення з трьох місць
    • 5.1 Встановлюємо вимикачі для контролю освітлення з трьох різних місць
    • 5.2 Набір для роботи
    • 5.3 Підготовка штроб і ніш
    • 5.4 Встановлюємо вимикачі
    • 5.5 Відео – Схема підключення прохідного вимикача

Навіщо потрібні прохідні вимикачі?

Схема підключення прохідного вимикача

Установка прохідних вимикачів

Найчастіше такі перемикачі використовуються в наступних місцях:

  • на сходах. Можна встановити вимикачі на 1-му та 2-му поверхах. Внизу включаємо світло, піднімаємося по сходах, вгорі вимикаємо. Для будинків заввишки більше двох поверхів в схему можна додавати додаткові вимикачі;
  • в спальнях. Встановлюємо вимикач біля входу в приміщення, а ще один або навіть два біля ліжка. Увійшли в спальню, включили світло, приготувалися до сну, лягли і вимкнули освітлення приладом, встановленим біля ліжка;
  • в коридорах. Встановлюємо по вимикачу на початку і в кінці коридору. Заходимо, включаємо світло, доходимо до кінця, вимикаємо.

Список можна продовжувати дуже довго, адже майже для кожної ситуації існує свій варіант застосування системи прохідних вимикачів.

Схеми установки вимикачів

Існує кілька варіантів підключення розглянутих пристроїв. Вашій увазі пропонуються найбільш популярні і вдалі з них.

Схема для контролю освітлення з двох місць

Дана схема призначена для управління освітленням з двох місць

Система збирається з двох прохідних перемикачів одинарного типу.

У кожного з таких приладів є один контакт в місці входу і пара контактів на виході.

У ній використовуються 2 прохідних вимикача типу одинарного

Схема підключення прохідного вимикача

Вимикач

Від джерела електроенергії через коробку розподілу до осветительному приладу підключається провід «нуля». Кабель фази, також проходячи через коробку, підключається на загальний контакт першого перемикача. Вихідні контакти цього перемикача коробки за допомогою приєднуються до вихідних контактів наступного приладу.

Схема підключення прохідного вимикача

Схема для контролю освітлення з двох місць

На завершення провід від загального контакту 2-го вимикача за допомогою розподільної коробки підключається до осветительному приладу.

Керування кількома групами освітлювальних приладів з двох місць

Керування кількома групами освітлювальних приладів з двох місць

Існує варіант, що дозволяє управляти з двох місць різними групами освітлювальних приладів. Наприклад, нам потрібно організувати можливість керування освітленням у приміщенні безпосередньо з кімнати і з примикає коридору. В наявності люстра на 5 лампочок. Ми можемо встановити систему прохідних перемикачів для включення і виключення двох груп лампочок в нашій люстрі.

Схема підключення прохідного вимикача

Вимикач подвійний

Схема підключення прохідного вимикача

Вимикач подвійний

На схемі показаний варіант поділу лампочок на 2 групи. У одній їх 3, у другій – 2. Кількість освітлювальних приладів в групах може змінюватися на розсуд власника.

Для облаштування такої системи також використовуємо 2 прохідних перемикача, але вони повинні бути подвійного типу, а не одинарного, як у попередньому варіанті.

Як підключити 2 клавішний вимикач прохідний

Конструкція подвійного перемикача має 2 контакту в місці входу і 4 на виході. В іншому порядок приєднання залишається аналогічним попередньому способу, змінюється лише кількість кабелів і контрольованих освітлювальних приладів.

Контроль освітлення з трьох місць

Схема підключення прохідного вимикача

Контроль освітлення з трьох місць

Від попередніх варіантів цей метод підключення відрізняється лише тим, що в склад схеми додається перехресний перемикач. У цього приладу 2 контакту в місці входу і аналогічна кількість контактів на виході.

Ви ознайомилися з найбільш популярними схемами установки прохідних вимикачів. Однак кількість таких приладів зовсім необов’язково повинне обмежуватися двома або трьома. При необхідності схему можна розширювати, включаючи в неї необхідну кількість приладів. Принцип дій залишається однаковим для всіх випадків: на початку і в кінці ланцюга встановлюється за одинарному прохідного перемикачу з трьома контактами, а в якості проміжних елементів використовуються перехресні прилади з чотирма контактами.

Встановлюємо вимикачі для контролю освітлення з трьох різних місць

Якщо з облаштуванням системи для контролю освітлення з двох різних місць зазвичай не виникає жодних проблем, оскільки схема має найпростіший вигляд, то монтаж трьох вимикачів може викликати певні труднощі у непідготовленого монтажника.

Ми розглянемо порядок встановлення системи з двох прохідних і одного перехресного перемикача. За аналогією ви зможете зібрати ланцюг з більшої кількості приладів.

Перш ніж приступати до виконання будь-яких подальших робіт, вимкніть подачу електрики.

Схема підключення прохідного вимикача

Відключаємо електрика

Для цього знайдіть у внутрішньобудинковому електрощиті або ж в щиті на майданчику (для власників квартир) відповідний вимикач. Додатково переконайтеся у відсутності напруги в проводах вимикача за допомогою спеціальної індикаторної викрутки. Також виконайте аналогічну перевірку в місцях монтажу приладів.

Схема підключення прохідного вимикача

Схема

Набір для роботи

Схема підключення прохідного вимикача

Набір інструментів

  • Плоска і хрестова викрутка.
  • Інструмент для зняття ізоляції з проводів. Можна замінити звичайним ножем.
  • Бокорізи або пасатижі.
  • Рівень.
  • Індикаторна викрутка.
  • Перфоратор.
  • Рулетка.
  • Схема підключення прохідного вимикача

    Прохідні вимикачі

    Підготовка штроб і ніш

    Щоб встановити вимикачі, ми повинні заздалегідь підготувати в стіні штроби для прокладки електрокабелів, живити дроти і дотягнути їх до місць розміщення встановлюються приладів.

    Схема підключення прохідного вимикача

    Підготовка штроб і ніш

    Для штроблення бетонних стін найзручніше використовувати перфоратор. Якщо перегородки виготовлені з вапняку, поглиблення краще робити за допомогою долота, т. к. в подібному матеріалі від перфоратора залишиться занадто широка і глибока штроба, що зробить фіксацію проводу складною і потребує більшої витрати цементу або штукатурки надалі.

    Для штроблення стін з цегли перфоратор використовувати не рекомендується – можна розколоти кладку. У подібній ситуації єдиним безпечним рішенням є укладання кабелів в заздалегідь пристосовані для цього шви між елементами кладки.

    Дерев’яні стіни не штробятся – проводи прокладаються в спеціальних захисних коробах. Найчастіше кабель простягається під плінтусом і виводиться безпосередньо під місцем установки вимикача.

    Перший крок. Роботу починаємо з підключення проводів до електрощитка. Ніяких складнощів на цьому етапі виникнути не повинно – сучасні пристрої дозволяють заводити відразу до 8 і більше проводів.

    Важливий момент! Попередньо нам потрібно визначити оптимальне перетин кабелю. Вітчизняні електромережі навряд чи можна назвати стабільними. Сила струму в них постійно скаче, а в моменти перевантаження і зовсім зростає до небезпечних значень. Щоб уникнути проблем з проводкою, використовуємо мідні дроти перетином 2,5 мм2.

    Другий крок. Вибираємо зручну висоту установки вимикачів. У цьому моменті орієнтуємося повністю на свої уподобання.

    Третій крок. Визначившись з висотою установки вимикачів, приступаємо до штроблення. По ширині і глибині штроби робимо в 1,5 рази більше діаметра дроту.

    Важливий момент! Дроти підводяться до вимикачів знизу, тому штробу облаштовуємо на 5-10 см нижче точок установки вимикачів. Це вимога актуальна чисто з практичної сторони, т. к. в таких умовах працювати з кабелями простіше і зручніше.

    Четвертий крок. Укладаємо проводу в штроби. Фіксуємо елементи проводки маленькими цвяхами. Забиваємо цвяхи в стіну так, щоб вони підпирали кабель і не давали йому випасти. Перед кріпленням дротів нам потрібно завести їх в подвыключатель (настановну коробку). Цей момент розглянемо в основному розділі інструкції. Штроби заштукатурим вже після установки всіх вимикачів, переконавшись в працездатності системи.

    Ном. струм, А Перетин кабелю, мм2 Допустимий струм кабелю, А Зовнішній діаметр кабелю, мм
    16 2х1,5 20 13
    16 3х1,5 18 13,6
    40 2х2,5 27 14,6
    40 3х4 32 17,6
    63 1х10 75 13,2
    63 2х10 60 21,6
    63 3х16 70 24,9
    100, 160 1х16 100 14,2
    100, 160 2х25 100 27
    100, 160 3х25 118 31,2

    П’ятий крок. Робимо отвори для установки вимикачів за розмірами використовуваних приладів.

    Переходимо до основного етапу роботи.

    Встановлюємо вимикачі

    Схема підключення двох прохідних і одного перехресного вимикача

    Перший крок. Заводимо дроти з розподільної коробки в подвыключатель. Обрізаємо кабелі так, щоб в монтажній коробці залишилося приблизно 100 мм довжини. У цьому нам допоможуть бокорізи або пасатижі. З кінців проводів знімаємо приблизно 1-1,5 см ізоляції.

    Другий крок. Встановлюємо прохідний вимикач. Кабель фази (в нашому прикладі він білий) підключаємо до клеми з міткою у вигляді букви L. Інші два кабелю підключається до клем, маркованих стрілками.

    Схема підключення прохідного вимикача

    Встановлення прохідного вимикача

    У вашому випадку колір кабелів може відрізнятися. Не знаєте, як виконана прокладка і з’єднання проводів в розподільній коробці? Тоді зробіть наступне. Вимкніть електрику та знайдіть фазу. Вам допоможе індикаторна викрутка. Фазою є кабель під напругою. Саме його і підключіть до клеми з літерою L, а інші проводи довільно з’єднуємо з клемами, маркованими стрілками.

    Третій крок. Виконуємо установку перехресного перемикача. До нього підводиться 4 дроти. У нас це пара кабелів, кожен з яких має жили блакитного і білого кольору.

    Схема підключення прохідного вимикача

    Підключаємо перехресний перемикач

    Розбираємося в порядку маркування клем на перемикачі. Вгорі ми бачимо кілька стрілок, спрямованих «всередину» приладу, в низу ж вони спрямовуються «від» нього.

    До клем вгорі ми під’єднуємо першу пару кабелів від встановленого раніше прохідного вимикача. Інші два кабелі підключаємо на клеми внизу.

    Щоб знайти кабелі під напругою, ми включаємо електрика і по черзі знаходимо фази. Спочатку визначаємо першу, міняючи для цього положення клавіші першого прохідного вимикача. Наступну фазу знаходимо на кабелях перехресного перемикача. Далі нам залишається лише підключити залишилися жили до клем внизу.

    Четвертий крок. Приступаємо до приєднанню останнього перемикача. Нам потрібно знайти в ньому кабелі, через які йде напруга від перехресного перемикача. У нас ці кабелі мають блакитний і жовтий колір. Приєднуємо їх до клем, маркованих стрільцям. Залишається білий кабель. Його підключаємо до клеми, маркованої буквою L.

    Схема підключення прохідного вимикача

    Переходимо до останнього схемою перемикача

    Порядок визначення кабелів під напругою нам вже відомий. У випадку з другим перемикачем нам потрібно під’єднати до L-клеми дріт, на якому не буде напруги.

    П’ятий крок. Обережно вставляємо механізми приладів в монтажні коробки. Дроти акуратно підгинаємо до основи. Закріплюємо пристрою. У цьому нам допоможуть кріплення в монтажній коробці або ж «лапки» затиску механізмів.

    Акуратно встановлюємо механізми перемикачів в настановні коробки

    Шостий крок. Прикладаємо рамку кожного вимикача і закріплюємо її застібкою з комплекту.

    Прикладаємо рамку кожного вимикача і закріплюємо її застібкою з комплекту

    Сьомий крок. Монтуємо клавіші перемикачів.

    Схема підключення прохідного вимикача

    Монтуємо клавіші перемикачів

    Насамкінець нам залишається з’єднати освітлювальні прилади з проводами, що йдуть з розподільних коробок, перевірити правильність роботи системи і закрити штроби.

    Вдалої роботи!

    Відео – Схема підключення прохідного вимикача