Ставок на дачі своїми руками

491

Невеликий ставок здатний прикрасити та урізноманітнити будь-який заміський ділянку. І буде ще приємніше, якщо спорудити такий ставок своїми руками. Це може здатися складним, але при наявності якісної інструкції ніяких проблем бути не повинно.

Ставок на дачі своїми руками

Плаваюча зграйка декоративних рибок — краща прикраса ставка

Традиційно, робота починається з підготовчих заходів.

Зміст статті

  • 1 Етап 1. Визначаємося з місцем і розмірами
  • 2 Етап 2. Визначаємося з матеріалом
  • 3 Етап 3. Готуємо витратні матеріали
  • 4 Етап 4. Роєм котловани
  • 5 Етап 5. Укладаємо плівку
  • 6 Етап 6. Облаштовуємо декоративна водойма
  • 7 Слушні поради з облаштування водойми
    • 7.1 Відео – Створення ставка на дачі

Етап 1. Визначаємося з місцем і розмірами

Спочатку визначаємося з місцем, в якому буде розташований декоративна водойма. Для цього враховуємо наступні моменти:

  • поблизу не повинно бути дерев, т. к. їх коріння можуть пошкодити дно конструкції, а листя – блокувати воду;
  • місце повинно бути відкритим, а також висвітлюватися сонцем мінімум 6 годин в день (це підвищить інтенсивність розмноження водоростей без утиску наземних рослин);
  • по можливості бажано залишити місце для майбутнього розширення ставка;
  • площа водойми не повинна перевищувати 3% від всієї ділянки.
Ставок на дачі своїми руками

Звивистий ставок на дачі

Словом, чим менше площа, тим легше провести будівельні роботи. В плані глибини водойма розділимо на три рівня:

  • для рослин біля берега;
  • мілководдя для зимостійкою латаття;
  • заглиблення, в якому будуть зимувати риби (якщо будемо їх розводити).

Зверніть увагу! Небажано робити водойма дуже глибоким – цілком достатньо зробити заглиблення глибиною 1,6-1,8 метри (тобто нижче рівня промерзання грунту). Площа заглиблення не повинна перевищувати п’ятої частини всього ставка.

Ставок на дачі своїми руками

Ставок

Етап 2. Визначаємося з матеріалом

Матеріалів, які можуть послужити основою для декоративного водоймища, досить багато, але найпопулярнішими з них є наведені нижче варіанти.

  • Готова пластикова форма, для якої необхідно лише вирити яму відповідної глибини. Простий і швидкий спосіб, що не вимагає великих фінансових витрат. Єдиним його недоліком вважається те, що не завжди можливо надати водойми бажану форму.

    Ставок на дачі своїми руками

    Готові пластикові форми

  • Міцна (найчастіше полівінілхлоридна) плівка товщиною 0,5 мм – це ідеальний варіант для невеликого ставка. Для більш великих конструкцій бажано використовувати матеріал щільніше. Що характерно, при використанні плівки ставку можна надати практично будь-яку форму.
  • Зважаючи на те, що будівництво декоративного водойми з форми навряд чи може викликати які-небудь труднощі, більш докладно ми розглянемо саме другий варіант будівництва.

    Етап 3. Готуємо витратні матеріали

    В роботі будуть потрібні:

    • плівка з ПВХ;
    • руберойд;
    • камені круглі;
    • мотузка;
    • кам’яні плити;
    • лопата;
    • пісок;
    • цеглу;
    • мелкофракционный гравій.

    Приготувавши все необхідне, приступаємо до наступного етапу.

    Ставок на дачі своїми руками

    Схема пристрою ставка з гідроізоляцією

    Етап 4. Роєм котловани

    Крок 1. Спочатку створюємо ескіз майбутнього водоймища в масштабі, вказавши розміри і ширину куртин (поличок для рослин, тобто верхньої сходинки конструкції). Це допоможе уникнути можливих труднощів не тільки при будівництві, але і при висадці рослин.

    Продумуємо також акцент композиції – великий оригінальний камінь, приміром, скульптуру або просто дерево.

    Крок 2. За допомогою мотузки або піску обкреслюємо передбачуваний контур водойми. Обов’язково перевіряємо, щоб усі береги були на одному рівні, після чого за допомогою лопати робимо зріз дерну по периметру ставу.

    Ставок на дачі своїми руками

    Робимо розмітку

    Ставок на дачі своїми руками

    Робимо розмітку

    Крок 3. Тепер приступимо до земляних робіт. Спочатку роєм котлован на глибину першого рівня (близько 30-40 см) і відзначаємо лінію, від якої буде заглиблюватися на другу позначку (90 см). Далі створюємо найглибший рівень (до 1,8 метра, якщо плануємо розводити риб), витягаємо останню порцію грунту.

    Котлован под пруд формируется характерными уступами — куртинами для высадки растений

    Котлован під ставок формується характерними уступами — куртинами для висадки рослин

    Зверніть увагу! Рекомендується регулярно перевіряти рівень берегів у ході риття котловану. При відсутності водяного рівня відповідної довжини, можна взяти просту довгу дошку і закріпити до неї 50-сантиметровий прилад.

    Крок 4. Для викопування водойми бажано скористатися послугами фахівців з подібного роду робіт у супроводі невеликого екскаватора, адже робота ця досить важка. Але якщо і цей етап роботи було вирішено виконувати своїми руками, то слід бути готовим до того, що в котловані буде накопичуватися волога і доведеться копати в брудній рідині. Для виведення води можна скористатися насосом (але тільки спеціально призначеним для перекачування рідини з твердими частинками). Поруч можна викопати ще одну яму, щоб скидати туди воду.

    Ставок на дачі своїми руками

    Копаємо

    Ставок на дачі своїми руками

    Багаторівневий штучна водойма

    Крок 5. Уважно оглядаємо дно готового котловану на предмет гілок, гострих каменів і всього, що може пошкодити плівку. Перевіряємо горизонтальність берегів, при необхідності вирівнюємо їх.

    Ставок на дачі своїми руками

    Уважно оглядаємо дно

    Крок 6. По периметру ставу викопуємо рів глибиною до 20 см для фіксації плівки. Потім за допомогою мотузки вимірюємо габарити для визначення необхідного розміру плівки, додаємо по 0,5 м з кожного боку.

    При проведенні земляних робіт можна зіткнутися з проблемою того, куди подіти землю з ями. Відмінним варіантом вирішення цієї проблеми є підняття рівня ділянки шляхом рівномірного розподілу ґрунту по всій площі саду. Можливий і інший варіант – використовувати землю для спорудження альпійської гірки.

    Етап 5. Укладаємо плівку

    Ставок на дачі своїми руками

    Укладання плівки

    Крок 1. Покриваємо дно котловану 15-сантиметрової піщаної «подушкою», ретельно її утрамбовуємо.

    Крок 2. Для захисту ПВХ-плівки від пошкоджень укладаємо шар руберойду (укладання виробляємо внахлест).

    Крок 3. Устеляємо чашу водойми плівкою. Робимо це вільно, з невеликим запасом по берегах. Кінці плівки притискаємо цеглою.

    Ставок на дачі своїми руками

    Бутилкаучукова плівка для ставка

    Зверніть увагу! Для більшої еластичності плівки, бажано проводити укладку в сонячний день – під впливом температури плівка буде краще тягнутися і легко долати всі виступи котловану.

    Крок 4. Заповнюємо ставок водою, але обрізати зайву плівку не поспішаємо. Необхідно почекати приблизно 24 години, щоб поливинилхлоридное покриття ухвалив остаточний обсяг. Потім обрізаємо плівку, закладаємо її краю в заздалегідь виконану траншею, підверніть і засипаємо щебенем.

    Ставок на дачі своїми руками

    Надаємо індивідуальність

    Ставок на дачі своїми руками

    Укладання каменів на крайку

    Ставок на дачі своїми руками

    Заповнюємо ставок водою

    Ставок на дачі своїми руками

    Заповнюємо ставок водою

    Зверніть увагу! Нерідко ширини плівки не вистачає для цілого ставка. У таких випадках кілька шматків з’єднують між собою за допомогою спайки.

    Етап 6. Облаштовуємо декоративна водойма

    Крок 1. З метою запобігання осипання землі в чашу водойми зміцнюємо крайку. Це можна зробити за допомогою:

    • кам’яних блоків;
    • пластикових труб, прибитих до кілочків.

    Викладаємо крайку натуральним каменем (хоча можна використовувати і цеглу, плитку, інші матеріали), прикрашаємо групою валунів або однією великою брилою.

    Крок 2. Викладаємо дно водойми щебенем або камінням. Потім поміщаємо заздалегідь приготовані рослини в пластикові контейнери і розставляємо за куртинах. Бажано використовувати рослини, що насичують киснем (такі як кушир, латаття, болотник та ін.). Після цього ставок можна остаточно заповнити водою.

    Зверніть увагу! Для правильного підбору гідрохімічних препаратів і насоса необхідно виміряти об’єм водойми. Для цього при заміні води зніміть показання водоміра до/після процедури наповнення.

    Крок 3. Можемо зробити невеликий струмок для перманентної циркуляції води – це допоможе запобігти застою останньої. Для цього піднімаємо істок трохи вище рівня водойми і встановлюємо насос для подачі води з чаші. Плануємо декорування гирла струмка, для чого можна використовувати:

    • камені;
    • ємності зі скла або глини;
    • рослинну посадку.

    Крок 4. На дні водойми встановлюємо насос, протягуємо труби до витоку і приєднуємо їх до очищаючої фільтру. Останній повинен бути напірним, тобто з передбаченої зворотного очищенням, т. к. він набагато ефективніше звичайного.

    Ставок на дачі своїми руками

    Для забезпечення циркуляції води в ставку, на його дно встановлюється насос, від якого вода надходить на очисний фільтр і повертається назад у водойму

    Ставок на дачі своїми руками

    Установка насоса

    Ставок на дачі своїми руками

    Установка насоса

    Все, ставок на дачі своїми руками готовий! Залишається лише регулярно очищати його від бруду, використовувати спеціальні засоби, оживляючі воду і запобігають надмірне поширення водоростей, а також прибирати рослини на зимовий час.

    Слушні поради з облаштування водойми

    При будівництві ставка важко уникнути деяких помилок, особливо композиційного плану. З цієї причини потрібно знати про поширені недоліки, які роблять садівники.

    Зони вирощування рослин Рослини
    Прибережна зона Хвойні, бузина, папороті, таволга, конвалії, баданы і т. д.
    Берегова лінія Губастік ,пухнастик, калужник, вероніка поручейная, горець зміїний, незабудка і т. д.
    Рослини для прикраси мілководдя (до глибини 5-20 див.) Аїр, очерет, сусак зонтичний, рогіз, стрілолист і т. д.
    Глибоководні рослини 30-150 см Латаття, кубушка
    Рослини для прикраси поверхні води (плаваючі на поверхні води) Ряска, водокрас, тілоріз
    Ставок на дачі своїми руками

    Фільтр для ставка

  • Насамперед, це контейнерне озеленення. Так, тут описаний саме цей варіант, оскільки він найбільш поширений, але справа в тому, що використання пластикових контейнерів перешкоджає розвитку рослин. Садівники бояться засипати ставок землею, швидше за все, перспективи брудної води. Але боятися нічого, адже грунт для водних рослин містить велику кількість глини, яка зміцнює коріння і не вимивається водою. Але якщо цей варіант вам не сподобався, то робіть так, як сказано вище.
    Ставок на дачі своїми руками

    Як зробити декоративний ставок в саду

    Ставок на дачі своїми руками

    Рослини для ставка

  • Також нерідко прикрашають береги камінням однакового діаметру. Цього краще не робити, оскільки подібний водойма виглядає досить нудно. Рекомендується поєднувати дрібні камені з більш великими, але не «перегинати палицю», тобто не завалювати ними берега.

    Ставок на дачі своїми руками

    Ставок

  • Занадто глибокі ставки нагадують, якщо можна так висловитися, мішки з каменю. Згідно з нещодавнім дослідженням компаніям, що займаються земляними роботами, вигідніше рити глибокі водойми, адже їх послуги оплачуються за кубометрах виритого грунту. Але якщо розведення риб у ваші плани не входить, то глибока водойма зовсім ні до чого.
  • Нарешті, запланувавши самостійне будівництво ставка, спочатку потренуйтеся – зробіть, наприклад, мініатюрний ставок, а вже потім переходите до більш габаритним композиціям. Це суттєво підвищить шанси на успіх.

    Ставок на дачі своїми руками

    Проточний водонагрівач для ставка

    Живой пруд будет не только радовать ваш глаз теплыми летними вечерами, но и принесет некоторую пользу в борьбе с насекомыми

    Живий ставок буде не тільки радувати ваше око теплими літніми вечорами, але і принесе певну користь у боротьбі з комахами

    Ставок на дачі своїми руками

    Самий привабливий куточок саду

    Ставок на дачі своїми руками

    Ставок на дачі

    Успіхів у роботі!

    Відео – Створення ставка на дачі