Суха стяжка підлоги своїми руками

541

Для всіх, напевно, людей будь-ремонт в їх будинку або квартирі є чималим стресом. Звичний перебіг життя порушується, доводиться випробовувати масу побутових незручностей і, крім того, вести безперервну ні на хвилину боротьбу з поширенням будівельної бруду і пилу замещениям. Якщо ж ремонт ведеться в новобудові, то, напевно, майбутні мешканці буквально по днях вважають, когтак можна буде в’їхати на свою площу повноцінними господарями.

Суха стяжка підлоги своїми руками

Одним словом, максимальне скорочення термінів проведення ремонту (без втрати якості, зрозуміло) у всіх випадках є найпершим бажанням власників житла. На допомогу приходять сучасні будівельні технології з застосуванням новітніх матеріалів – деякі технологічні процеси здійснюються в кілька разів швидше. Одні з прикладів – суха стяжка підлоги. Це відмінне рішення там, де перепади рівня покриття занадто високі, і від цього застосування саморазравнивающихся наливних складів неможливо, або в умовах, коли до термо і звукоізоляції підлоги пред’являються особливі вимоги. В наскільки складна у виконанні суха стяжка підлоги своїми руками? Спробуємо розібратися…

Зміст статті

  • 1 Що являє собою «суха стяжка»?
  • 2 Розбираємося з достоїнствами і недоліками сухої стяжки
  • 3 Чого і скільки купувати для пристрою сухої стяжки
    • 3.1 Відео: яку засипку краще вибрати для сухої стяжки
    • 3.2 Калькулятори розрахунку необхідної кількості матеріалів для сухої стяжки
      • 3.2.1 А. Кількість сухої засипки:
      • 3.2.2 Б. Кількість інших витратних матеріалів
  • 4 Порядок проведення робіт
    • 4.1 Відео: монтаж підлоги з технології сухої стяжки
    • 4.2 Підготовка до монтажу сухої стяжки
    • 4.3 Укладання паро— гідроізоляційної мембрани і демпферної стрічки
    • 4.4 Монтаж гипсоволоконних елементів підлоги
    • 4.5 Відео: помилки дилетантського монтажу сухої стяжки та їх виправлення

Що собою являє «суха стяжка»?

Якщо хтось вважає, що суха стяжка є виключно інноваційним продуктом будівельних технологій, то він дуже помиляється. За «віком» свого застосування (в дещо іншій формі, звичайно), вона набагато старше і бетонних, і тим більше саморазравнивающихся і полимеросодержащих стяжок. З давніх часів застосовувалася методика, коли між лагами підлоги щільно насипався натуральний утеплювальний матеріал (тирса, сухе листя чи хвоя, пічна зола або вугільний шлак і т. п.). Потім зверху застилось лицьове дерев’яне покриття підлоги при цьому виходили і рівні, і теплі. І при цьому – ніяких «мокрих» робіт!

Так що нинішня суха стяжка – це осучаснена давно відома технологія, але, звичайно, з використанням передових матеріалів, що забезпечують і високі експлуатаційні характеристики статі, і зручність в проведенні монтажу покриття.

Отже, розглянемо схематичний будова полу, зробленого за технологією сухого стягування:

Суха стяжка підлоги своїми руками

Схематичне пристрій системи сухої стяжки в розрізі

  • Позиціями 1 і 9 позначені, відповідно, капітальне міжповерхове перекриття (або бетонована основа підлоги першого поверху) і вертикальна стінка приміщення.
  • На жорсткій основі обов’язково розстеляється шар гідроізоляційного матеріалу, наприклад, поліетиленової плівки (поз. 2).
  • Обов’язкова умова – компенсаційний зазор між «листковоїконструкцією підлоги і капітальною стіною. Це досягається установкою прокладки з пористого пластику — компенсаційної стрічки (поз. 12).
  • Сама «суха складова» такої стяжки (поз. 3)– насипаний, рівномірно розподілений, ущільнений і вирівняний по рівню шар засипки їх гранульованого дрібнофракційних наповнювача (найчастіше – керамзиту).
Суха стяжка підлоги своїми руками

Так виглядає якісна керамзитова засипка для сухої стяжки

  • Поверх сухої засипки укладаються панельні елементи підлоги. У готових системах (комплектах) зазвичай використовуються двошарові (поз. 6) гіпсоволокнисті плити (ГВЛ), що мають по краях спеціальну «замкову» частина – для надійного з’єднання сусідніх елементів.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Гіпсоволокнисті двошарові елементи підлоги

  • Між собою елементи підлоги з’єднуються клеєм (поз. 4) і за допомогою саморізів (поз. 5).
  • Поверх який настелений по технології сухої стяжки підлоги можна укладати відповідну підкладу (поз. 7) і вибране фінішне покриття (поз. 8).
  • Залишений раніше зазор між стіною і «сухою стяжкою» по закінченні настилу чистового покриття закривається плінтусом (поз. 11), при цьому він повинен кріпитися виключно до стіни (поз. 10).

Розбираємося з достоїнствами і недоліками сухої стяжки

Суха стяжка вже здобула певну популярність, але все ж «поріг» упередженості і настороженості до неї ще повною мірою не подолано. Багато господарі житла, можливо, з причини недостатності потрібної інформації, не поспішають зробити вибір на користь такої технології. Спробуємо внести свою посильну лепту у справу усунення упереджень.

Які основні переваги сухої стяжки:

  • При влаштуванні підлог по такій технології сумарна маса всіх матеріалів – набагато менше, ніж при зведенні класичної стяжки». Це дає відчутну економію і сил, і коштівтб прі транспортування всього необхідного і при підйомі на поверхи.
  • Робота з улаштування сухої стяжки не вимагає ніякого додаткового обладнання – достатньо звичайного ручного інструменту. Ні продуктивні міксери для замісу великої кількості розчину, ні, тим більше, бетономішалки просто не потрібні.
  • Технологія заливки підлог розчинами на основі цементу завжди вимагає достатні тривалих – іноді, навіть до 1 місяця, строків на застигання стяжки, повного набору нею міцності, зниження вологості до певного рівня. При монтажі сухої стяжки цього недоліку немає – переходити до подальших етапів роботи можна безпосередньо після завершення укладання ГВЛ-елементів. Це набагато скорочує терміни проведення будівельних або ремонтних робіт.
  • У господарів з’являється можливість досить гнучкого планування проведення ремонтних робіт. Справа в тому, що коли проводяться роботи по заливці «мокрих» стяжок, цей процес, як правило, охоплює відразу всі приміщення і, відповідно, на тривалий термін повністю паралізує всі інші «прояви активності» в квартирі. А ось при влаштуванні сухої стяжки роботи можна проводити поетапно – наприклад, переміщаючись від кімнати до світлиці. Мало того, у дуже великих приміщеннях є можливість навіть їх розділити на зони, з послідовним закриттям» ділянок. Якість одержуваного покриття від цього жодною мірою не постраждає.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Суху стяжку можна укладати по ділянках

  • Відсутність «мокрих» процесів при такій технології – це великий плюс для тих, хто найбільше боїться розведення неминучою будівельної бруду. Від пилу, звичайно, позбутися не вдасться, але це вже менша неприємність. Та й пил від сухої керамзитовою засипки не настільки алергенна, як та, що дає сухий цемент. Це буває дуже важливо в тих випадках, якщо в родині є люди, які мають схильність до астматичних нападів або з алергічною схильністю.
  • Якщо є необхідність у пристрої будь-стяжки, то це передбачає досить велику товщину створюваного підлоги – ніяк не менше 20 30 мм. При заливці будь-якими будівельними розчинами подібної товщини це дасть дуже велику масу, а стало бути – додаткове навантаження на перекриття. Далеко не у всіх будинках і не при будь-яких умовах подібне можливе, особливо в будинках старої споруди. Використання ж сухої засипки допомагає в значній мірі вирішити цю проблему – її вага незрівнянно менше.
  • Суха керамзитова засипка сама по собі є відмінним термо і звукоізолятором. Стало бути, стать, виконаний за технологією сухої стяжки, також набуває ці корисні експлуатаційні якості. Так, коеффициент теплопроводности не повинен бути вище 0,12 Вт/м × °До, а товщина засипки 30 мм дає падіння рівня шуму приблизно на 40 дБ.
  • Незважаючи на легкість, на гадану «хисткість», нестабільність сухого засипаного шару, що отримується в результаті підлога буде володіти високими міцнісними якостями. Якщо все зроблено правильно, з дотриманням технологічних рекомендацій, то розподілене навантаження на площу підлоги, наприклад, від встановленої меблів може доходити до 1000 кг на квадратний метр. Опірність точкового додатком сили та тимчасовим динамічних навантажень також досить велика – покриття повинне без деформації витримати зусилля близько 400 кг.

До речі, подібна міцність дозволяє навіть споруджувати на такому підлозі легкі міжкімнатні перегородки, наприклад, з використанням каркаса з металевих оцинкованих профілів і листів гіпсокартону. Більш потужні стінки, наприклад, з пазогребневих гіпсових панелей або з цегли, звичайно, на підлозі з сухої стяжки будуть неприпустимі.

Суха стяжка підлоги своїми руками

На підлозі з сухої стяжки цілком можна встановити легкі міжкімнатні перегородки

  • Велика зручність пристрою сухої стяжки ще і в тому, що в такому підлозі дуже зручно, при достатній товщині шару, потай розміщувати різні інженерні комунікації або гофровані труби з кабелями електропроводки.
  • Як вже говорилося, після закінчення монтажу підлоги за технологією сухої стяжки можна відразу переходити до настилу обраного фінішного покриття. При цьому немає практично ніяких обмежень щодо його типу – підійде будь-яке з усіх існуючих, при, звичайно, дотримання особливостей підготовчих робіт по кожному з них.

Буде несправедливо, якщо не відзначити і недоліки статі, виконаного за методом сухої стяжки, і деякі обмеження щодо використання даної технології:

  • Немає ніякого сенсу влаштовувати підлогу по такій технології в дуже тісних приміщеннях в таких умовах неймовірно важко буде домогтися правильного, рівномірного і щільного розподілу сухої засипки.
  • Як ні ізолюй таку сяжку зверху, але вона завжди буде дуже боятися вогкості або розлитої по полу рідини. Якщо воді вдасться проникнути через верхнє декоративне покриття в шар засипки, то з ймовірністю, близькою до 100% доведеться знімати підлогу – самостійно волога нікуди не зникнути, а значить, може з’явитися запах вогкості і інші наслідки промокання. Одним словом, якщо в приміщенні вели ризик потрапляння води на підлогу, то від сухої стяжки слід відмовлятися.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Якщо суха стяжка випадково просочилася водою, то без демонтажу покриття не обійтися

  • Не слід розглядати суху стяжку як варіант, якщо в приміщенні плануються якісь постійні підвищені динамічні навантаження. Так, вона не підійде для кімнат з великою інтенсивністю людського потоку для танцювальних або тренувальних залів, ігрових приміщень у дошкільних установах, неприпустима в приміщеннях з підвищеним рівнем вібрації. Її сфера розповсюдження – спокійні житлові або офісні робочі приміщення, тут вона в повній мірі себе виправдає.
  • Ніколи не виконується суха стяжка в тих випадках, якщо проектом будівлі в приміщенні передбачений ухил поверхні підлоги під будь-яким, навіть невеликим кутом до горизонту.
  • Не підійде суха стяжка, якщо планується розмістити в товщі підлоги водяний або кабельний підігрів. Єдиний варіант — укладати поверх сухої стяжки плівкові інфрачервоні обігрівачі.

Чого і скільки купувати для пристрою сухої стяжки

Треба ще раз відразу підкреслити один важливий момент. Сухою стяжкою називається зовсім не тільки та суха засипка, яка розподіляється поповерхні підлоги. У загальне поняття входить весь комплекс матеріалів, який був показаний на схемі зверху (за винятком лише плінтусів і фінішного покриття.

Тут можливі деякі варіанти – наприклад, у підборі варіанти засипки. Наприклад, при деяких умовах буває вигідніше застосувати дрібний керамзитовий або спучений пісок (перліт), дроблені доменні шлаки або навіть гравій дрібної фракції. Мало того, буває ситуації, коли стан вихідного покриття підлоги таке, що не вимагає абсолютно ніякого вирівнювання. Тоді можна буде обійтися плитами екструдованого пінополістиролу, які будуть перекриті зверху все тими ж ГВЛ-елементами підлоги. І це теж буде вважатися «сухою стяжкою».

Так і ГВЛ-панелі також не є якоюсь догмою. Вони, звичайно, зручні, але замість них нерідко застосовують листи OSB іл вологостійкої фанери, тонкі азбестоцементні плити – все те, що має потрібну міцність, рівністю поверхні і на поточний момент є для господарів найбільш економічним варіантом з точки зору придбання.

Тим не менш, в умовах приватного житлового будівництва або проведення квартирного ремонту найбільшим попитом користуються готові комплекти, що випускаються деякими провідними виробниками будматеріалів. Типовий приклад – ціла лінійка подібних «сухих стяжок» від відомої компанії «Кnаuf».

Фахівцями компанії розроблені чотири технологічних комплекту сухої стяжки, що мають свої індивідуальні особливості, які отримали свої назви від перших букв греческого алфавіту – «Альфа», «Бета», «Вега» і «Гамма». Для умов житлового будинку або квартири з необхідністю вирівнювання підстави оптимальним вважається комплект «Вега». От його й варто розглянути, як варіативностінт для самостійного монтажу сухої стяжки підлоги.

Щоб читачеві було зрозуміліше, скільки матеріалу слід купувати для проведення робіт, розглянемо приклад, в якому комплект «Вега» (ВП 131) готується для прямокутної кімнати довжиною 5 та шириною 4 метри (разом – 20 м2). Планована товщина засипки – 40 мм.

Отже, для роботи знадобиться:

1. Шар плівковою гідроізоляції. В деяких джерелах може зустрічатися згадка про якоїсь спеціальної мембрані – особливо вірити цьому не слід. Застосовується звичайна поліетиленова плівка, досить щільна (товщиною не менше 200 мкм), так, щоб вона могла зберегти свою цілісність під впливом сухої засипки.

Суха стяжка підлоги своїми руками

Підійде звичайна поліетиленова плівка товщиною не менше 200 мкм

Такий плівкою повинна бути повністю застелене вся поверхня підлоги, з заходом на стінки по вертикалі, приблизно, на 150 мм. Крім того, сусідні смуги пінки обов’язково укладаються з нахлестом один на одного, теж на 150 200 мм. Таким чином, можна виходити з розрахунку, що на 1 квадратний метр площади набуваємо із запасом приблизно 1,15 м2 плівки. Дуже часто її продають складеної вдвічі у вигляді своєрідної «труби» тоді можна буде розділити її на одне широке полотно. Втім, ціна плівки дуже невисока, так що при бажанні можна для надійності залишити її і в двошаровому вигляді.

2. Кромочная демпферна стрічка. Про важливість цієї складової комплекту вже згадувалося – вона буде компенсувати можливі коливання розмірів і обсягів сухої стяжки.

Суха стяжка підлоги своїми руками

20-метровий рулон кромочной стрічки демпферної

Випускається в рулонах шириною 100 мм, і довжиною 20 м. Необхідна кількість — по довжині периметра кімнати. У розглянутому нами випадку периметр – 18 метрів, тобто буде досить одного рулону. (Зазвичай вони реалізуються цілими, без нарізки по довжині).

3. Суха засипка для підлоги. Ось тут можливі кілька варіантів. В залежності від пропозицій до місцевої будівельної компанії, або виходячи з міркувань вартості матеріалу, є можливість придбати засипку різного типу.

  • Найбільшою популярністю у майстрів і повною довірою головного виробника «Кnаuf» користується засипка «Компэвит». Найчастіше – білоруського виробництва. У неї дуже якісно витримана фракція керамзиту – у межах від 1 до 4 мм, гранули мають округлі акуратні краю.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Найчастіше рекомендують використовувати засипку «Компэвит»

Це дозволяє домогтися відмінної однорідності й однакової щільності засипки при її вирівнюванні на поверхні підлоги. Дуже хвалять такий склад і за те, що він практично не дат пилу при роботі.

  • Іншим повністю узгодженим з технологами «Кnаuf» сухим складом є засипка «Kerafloor».
Суха стяжка підлоги своїми руками

Хороша репутація і у білоруської засипки «Kerafloor»

За великим рахунком – практично така ж за якістю, за експлуатаційними характеристиками, але випускається іншим виробником (теж в Білорусії). Цена неї трохи нижче, ніж на «Компэвит» приблизно 215 крб. за мішок (40 літрів) проти 230.

  • Здавалося б, кращим варіантом сухої засипки повинна бть фірмова, точніше, ліцензійна — «Кnаuf». Вона, до речі, найдорожча з усіх той же 40-літровий мішок обійдеться вже приблизно в 280 рублів.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Здавалося б, «фірмовий» засипка, але іноді може піднести неприємний сюрприз — все залежить від конкретного виробника

Однак, всупереч законам логіки, лають її набагато частіше, ніж вже згадувані білоруські склади «Компэвит» і «Керафлур». Мабуть, все ж проблема полягає в конкретному виробнику, а не в товарному знаку. А так, відзначають, що у такий засипання і запиленість вище, і склад менш однорідний за величиною фракції. Можливо, у когось і протилежна думка – йому попалася фірмова засипка відмінної якості.

  • А ось засипка «РДС» якістю однозначно поступається. Вона, правда, випускається в більш об’ємних мішках по 50 літрів, тому ціна за мішок близько 250 рублів – нескладно підрахувати, що це є невисока вартість матеріалу.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Засипка РДС високою якістю не радує

У цій засипки необхідна фракція керамзиту досягається, по всій видимості, дробленням великих гранул, тому її склад досить неоднорідний, містить багато пилу.

  • У серйозних магазинах не запропонують до комплекту «Вега», але все ж на очі можуть потрапити і більш дешеві варіанти засипки, на яких нерідко навіть не зазначений виробник.
Суха стяжка підлоги своїми руками

А ось від таких варіантів краще всього відразу відмовлятися

Правда, і напис на упаковці – не обманює. Особливих обмежень по розміру фракції тут не встановлено – від 0 до 5 мм, тобто від пилу і дрібного піску довільно великих зерен. Зазвичай це відсів, відходи виробництва керамзитового, що пройшли стадію дроблення. Така неоднорідність дає і надзвичайну запиленість в процесі роботи з засипанням, і труднощі з розрівнюванням, і велику усадку після завершення укладання підлоги. У всякому разі, якщо є можливість уникнути застосування такої засипки, безумовно, варто вибрати більш якісну.

Відео: яку засипку краще вибрати для сухої стяжки

У різних джерелах можна зустріти оцінку необхідної кількості засипки в кілограмах чи літрах. Літрами і виробники, і покупці оперують частіше – все ж об’ємна міра сприймається простіше. Так, нескладно уявити, що для створення 40 мм шару засипки на площі в один квадратний метр потрібно 40 літрів матеріалу, 50 мм – 50 літрів і т. п.

В рамках нашого прикладу для 20 м2 і шару 40 мм потрібно 800 л засипки, тобто 20 стандартних мішків. Безумовно, слід створити хоча б 5% резерв, тобто придбати 21 мішок по 40 л.

А ось повністю «економити» і використовувати в якості засипки будь-які будівельні відходи або шлак з котельні, піддавшись на вмовляння «знаючих» людей остання справа. Така підлога гарантовано почне «шуміти» і «грати» в дуже недалекому майбутньому – цьому посприяє неминуча нерівномірність усадки матеріалу. Так що вся «економія» може потім обернутися необхідністю переробки покриття повністю.

4. Гіпсоволокнисті елементи підлоги «Кnаuf».

Для настилу покриття поверх насипаного шару оптимальним буде використовувати саме готові елементи, що представляють собою двошарову конструкцію із звичайних (ГВЛ) або водостійких (ГВЛВ) гипсоволоконних листів.

Існує кілька різновидів елементів підлоги. Однак найбільш зручними в роботі показали себе панелі «Кnаuf» габаритами 600 × 1200 мм, товщиною 20 мм По крайці кожної з панелей передбачивши монтажний виступ (фальци) – для більш зручного їх сполучення між собою. Ширина цих монтажних фальців – 50 мм.

Суха стяжка підлоги своїми руками

Готові елементи підлоги довжиною 1200 мм

У ряді випадків буває більш зручним використовувати елементи підлоги 1500 × 500 мм. Їх будова, крім, як габаритами, нічим іншим не відрізняється.

Суха стяжка підлоги своїми руками

Інший варіант — елементи підлоги 1500 × 500 мм

Набувають елементи підлоги зазвичай навіть з 15% резервом, так як, крім підгонки в потрібний розмір, доведеться ще й обрізати фальцеввую частина в місцях прилягання панелей до стінок.

У нашому випадку: одна панель 1200 × 600 мм дає 0,72 м2 площі підлоги. Якщо розділити на величину загальну площу кімнати (20 м2) і додати необхідний запас, то отримуємо з невеликим округленням 32 елемента.

5. Клей для монтажу ГВЛ

Тут нічого вигадувати не треба – звичайний клей ПВА відмінно впорається з цим завданням. Витрата буде залежати багато від того, наскільки економно клей будет тратиться. У всякому разі, літра на розглянуту площа повинно вистачити.

Суха стяжка підлоги своїми руками

Звичайний будівельний клей ПВА. Зручно використовувати тару з дозуючим носиком.

6. Самонарізи для фіксації елементів підлоги між собою.

У комплект «Вега» включають, як правило, фірмові саморізи «Кnаuf» MN 3,9. Їх характеризує двухзаходная різьблення, гострий самопрокалывающий наконечник, що не вимагає попереднього свердління, зенкующая (самоутапливающаяся) потайна головка. Подібні кріпильні елементи з успіхом використовуються і для скріплення ГВЛ-елементів між собою, і для монтажу складних конструкцій з використанням металевого каркаса – саморізи здатні без свердління прорізати отвори в оцинкованим профілів товщиною до 0,7 мм

Суха стяжка підлоги своїми руками

Пачка саморізів для елементів підлоги

Такі саморізи випускаються загальним діаметром 3,9 мм, довжиною від 19 до 45 мм. Для монтажу сухої стяжки оптимальним вбачається довжина в 19 або 25 мм – немає ризику пошкодити плівку або проходять внизу комунікації (при їх наявності). .

Приблизний витрата саморізів – 10 12 штук на квадратний метр площади. Найкраще взяти з невеликим запасом. Часто їх реалізують упаковками по 1000 штук у пачці – напевно, є смысл приобрести упаковку – навіть якщо залишиться надлишок, такий витратний матеріал завжди необхідний у домашньому господарстві.

  • По суті – це всі, але багато майстри рекомендують не обмежуватися простим монтажем елементів підлоги а виконати ще і його ґрунтування, шпаклювання міжпанельних швів. Для цього можна скористатися також продукцією «Кnаuf» або іншими відповідними складами. Але в комплект сухого стягування «Вега» ці складові, так само, як і ремонтні суміші для приведення стартовою поверхні в порядок, не входять.

Підіб’ємо підсумок по необхідній кількості матеріалів та їх вартості. (Ціни взяті з прайс-листа однієї з провідних московських торгових інтернет-майданчиків будівельного профілю. Рівень цін – станом на 30 квітня 2015 року).

№№ Найменування матеріалу Одиниця виміру Ціна за одиницю Кількість на 1кв. м Загальна потрібну кількість з урахуванням резерву Загальна вартість
1. Плівка поліетиленова м2 10 1,15 м 23 м2 230
2. Кромочная стрічка «Кnаuf» рулон 20 м 300 18 м (один цілий рулон) 300
3. Суха засипка «Компэвит» мішок 40 л (24 кг) 230 40 л (1 мішок) 21 мішок 4830
4. Елемент підлоги ГВЛ «Кnаuf» 1200 × 600 × 20 шт 310 1,4 шт 32 аркуша 9920
5. Клей ПВА кг 150 1 кг 150
6. Саморізи «Кnаuf» MN 3,9×25 Пачка (1000 шт) 320 12 ≈ 320 шт (краще – 1000 шт, тобто цілу упаковку) 320
РАЗОМ 15750
В середньому, за 1 квадратний метр 788 руб

Щоб швидко провести більш точні розрахунки, в особливості — кількості сухої засипки, пропонуємо скористатися вбудованими калькуляторами.

Калькулятори розрахунку необхідної кількості матеріалів для сухої стяжки

А. Кількість сухої засипки:

Кілька пояснень пере початком розрахунку.

  • По-перше, буде запропоновано ввести рівень підйому підлоги. Мається на увазі не висота сухої засипки, а саме висота, на яку планується підйом підстави для подальшого укладання фінішного покриття підлоги.
  • По-друге, товщина сухої стяжки лежить в певних межах. Мінімум – це 30 мм сухої засипки, тобто підйом на 50 мм (з урахуванням ГВЛ-елементів підлоги). Максимум. Як пишуть в інструкціях – 100 мм засипки, але досвідчені будівельники ставлять таке значення під велике питання!

Практикою доведено, що стабільність статі буде повністю забезпечена, якщо висота сухої засипки складе не більше 80 мм, що з урахуванням настилу ГВЛ дат шуканий 100 мм підйому. Якщо ж потрібно більший підйом рівня, то доведеться розміщувати в товщі засипки додатковий шар ГВЛ, приблизно посередині. Звідси – просте правило: понад 100 мм підйому – це двошарова засипка + додаткові аркуші ГВЛ.

Для проміжного шару можуть використовуватися як одношарові листи ГВЛ (10 мм), так і елементи підлоги (20 мм). Значить, і кількість сухої засипки буде змінюватися. Здавалося б – дрібниця, але для приміщення великої площі різниця може бути дуже відчутною.

У нашому калькуляторі цей нюанс передбачено.

  • І по-третє, суха стяжка дозволяє вирівняти перепад рівня підстави підлоги. Але для вирівнювання витрата засипки буде збільшуватися. Це обставина також враховано в калькуляторі.
Вкажіть необхідні дані і натисніть «Розрахувати кількість засипки»
Площа приміщення, м2
На яку висоту планується підняти базову основу підлоги, мм
ПРИ ВИСОТІ 110 мм і БІЛЬШЕ ПОТРІБНА ДОДАТКОВА ПРОШАРОК ГВЛ !
Для додаткового прошарку будуть використовуватися ГВЛ:
Суха стяжка підлоги своїми руками

— одинарний, товщиною 10 мм

Суха стяжка підлоги своїми руками

— подвійний, товщиною 20 мм

Стяжкою планується вирівняти перепад рівня плити, мм (якщо треба)
Б. Кількість інших витратних матеріалів
Вкажіть загальну площу приміщення і натисніть «Розрахувати кількість витратних матеріалів»
Площа приміщення, м2

Крім того, потрібно не забути і ще про одну позицію – про інструменти, з допомогою яких буде проводитись розподіл сухого засипного складу і його розрівнювання строго по горизонтальному рівні. Якщо просто для розподілу буде достатньо совкової лопати, то для більш точних операцій потрібна система маяків і правило.

Особливість технології сухої стяжки в тому, що маяки не повинні закріплюватися стаціонарно – вони виставляються по горизонту «на тимчасових засадах», і після вирівнювання засипки підлягають вилученню. Для цих цілей найбільш оптимальний варіант – оцинкований сталевий профіль 60 × 27 мм, який використовується найчастіше для підвісних стельових конструкцій. Він має довжину до 3 метрів (зручно для установки маяків), достатню ступінь жорсткості своєї форми і завальцованные вертикальні полиці – теж дуже зручно для роботи правилом, так як воно буде легко, без всяких зачепів переміщатися по них.

Суха стяжка підлоги своїми руками

Профіль 60 × 27 мм — самий простий і недорогий варіант

Але, звичайно, самий зручний варіант, яким користуються професіонали – спеціальна мобільна система регульованих направляючих і розрівнюють рейок. Вони виконані з легкого і міцного алюмінієвого сплаву, оснащені власними водяними рівнями, і працювати з ними при засипці сухої стяжки – одне задоволення.

Суха стяжка підлоги своїми руками

Спеціальний комплект для пристрою сухої стяжки

Стоїть такий професійний комплект чимало – понад 15 тисяч рублів, і для разової роботи купувати його, звичайно, немає ніякого сенсу. Але якщо проявити наполегливість, то у великих містах, при бажанні, не виключена можливість взяти такий комплект в оренду на 1 2 дні. І, звичайно, для роботи знадобляться звичайні малярно-штукатурні інструменти – кельму і шпателі різної ширини, широка і довга терка (дерев’яна або з пінополістиролу) ь — вона дуже зручна для локальної трамбування (ущільнення) сухої засипки.

Суха стяжка підлоги своїми руками

Легка терка пластмасова — зручна для ущільнення сухої засипки

Ну і по дрібниці: будівельний ніж, скотч для склеювання поліетиленової плівки, рукавички, напевно, має сенс захистить органи дихання від дрібної керамзитовою пилу за допомогою респіратора або хоча б марлевої маски. Для проведення попередньої та остаточної прибирання дуже корисний буде потужний (краще всього – спеціальний будівельний) пилосос.

Порядок проведення робіт

Власне, опис складу, основних прийомів укладання сухої стяжки і її комплектуючих займає набагато більше часу і місця, ніж «технологічна карта» монтажу. Сам процес, по суті, досить проста, хоча деякі нюанси, звичайно, знати треба.

Відео: монтаж підлоги з технології сухої стяжки

Підготовка до монтажу сухої стяжки

Перед початком робіт необхідно ретельно «проінспектувати» поверхня підлоги в приміщенні, де буде проводитися укладання сухої стяжки.

  • З поверхні ретельно видаляються всі залишки минулого покриття (якщо воно було). Необхідно дістатися до «здорового» підстави – міцного і стабільного.
  • Якщо на бетонній підлозі є слабкі ділянки – рихлі, кришаться, відшаровуються і т. п., потрібно їх видалити.
  • Поверхня очищається від будівельного сміття і пилу.
  • Проводяться необхідні ремонтні роботи. Вони полягають у тому, що закладаються великі виїмки, вибоїни на поверхні. Якщо є значні тріщини та щілини, то їх потрібно обробити дпро телщины не менше 5 мм, а потім закрити ремонтним складом, шпаклівкою, силіконовим герметиком, а в деяких місцях, при великих обсягах, іноді вигідніше застосувати навіть монтажну піну.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Всі нестабільні ділянки підлоги повинні бути очищені та відремонтовані

Здавалося б, нонсенс, адже підлога все одно буде засипатися сухим складом, для чого проводити попередній його ремонт? Справа в тому, що після застила поверхні поліетиленовою плівкою під нею в таких місцях можуть залишитися порожнечі. А ось це вже загрожує кількома наслідками. Наприклад, плівка в цьому місці може прорватися, порушивши задуману гідроізоляцію. Далі, при розриві плівки в цьому місці сипучий складу проникне вниз, в порожнину, а це може викликати нерівномірність, прилягання елементів підлоги до засипання і поява скрипів. Та й взагалі, залишати приховану порожнину (в якій так чи інакше почне накопичуватися конденсат), як потенційний вогнище вогкості, неприємного запаху, а то і місця розвитку колоній мікрофлори – не самий розумний варіант. Простіше і безпечніше провести найпростіші ремонтні роботи.

Особлива рівність тут не потрібно – ремонтні суміші приблизно виводяться за загальним рівнем бетонної підлоги. Зрозуміло, що при цьому не повинно бути гострих виступів, здатних прорвати поліетиленову плівку.

  • Якщо передбачається пристрій сухої стяжки по старому дерев’яному підлозі (такий варіант также можливий), то обов’язково перевіряється стабільність покриття по всій його площі. Якщо є ознаки просідання, коливання і т. п., необхідно провести ремонт лад або мостин, так, щоб надійність основи не викликала жодних підозр.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Дерев’яна основа під суху стяжку також підлягає ретельному ремонту

  • Після ремонтних робіт та ретельного прибирання дуже корисно буде прогрунтувати поверхню. Використання на бетонній підлозі грунтовки глибокого проникнення з додатковим антисептичним ефектом і додатково зміцнить поверхню, і підвищить її гідрофобні властивості, і запобіжить появі цвілі в закритому сухою стяжкою просторі. Обробка ж дерев’яних деталей підлоги спеціальними складами значно підніме їх довговічність, запобігає гниттю або поява гнізд комах.
  • Деякі досвідчені майстри радять не лінуватися і не економити на дрібницях, а провести при необхідності легкий ремонт нижній частині стін кімнати – там, де буде розташовуватися весь «пиріг» сухий стяжки. Це важливо в тих випадках, коли стіни мають значну кривизну, нерівні «зубчасту» або хвилясту поверхню в місцях контакту з елементами сухої стяжки. Це з часом може дати просідання сухої засипки, а значить – і загальну нестабільність покриття уздовж стін. Потрібно все ж виходити з того, що стіна повинна бути рівна бодай би до верхнього рівня створюваного підлоги.

Укладання паро гідроізоляційної мембрани і демпферної стрічки

Наступний етап – з прогрунтованої і повністю висохлої площі підлоги, після проведення чергової прибирання з видаленням залишків сміття і пилу, настеляється поліетиленова плівка.

  • Якщо розміри кімнати і наявної плівки дозволяють настелити її єдиним цільним полотном – відмінно. Якщо ні, то сусідні смуги повинні перетинатися на ширину не менше 150 мм, з проклейкою верхнього шва якісним будівельним скотчем.
  • На стіни робиться обов’язковий припуск, так, щоб верхній край плівки залишався б вище поверхні створюваної сухої стяжки. Зазвичай вистачає приблизно 150 мм.
  • При расстиле плівки потрібно постаратися не залишити по площі кімнати об’ємних «бульбашок», місць зминання плівки – вона повинна лежати максимально рівно.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Шар плівки настелений на підлогу кімнати

  • Якщо суха стяжка буде укладатися на старе дерев’яне підставу, то розумніше буде використовувати не плівку, а просочену гудроном будівельний папір. Укладають її точно за такою ж методикою – з припуском на стіни і зі взаємним перекриттям сусідніх смуг.
  • Наступна обов’язкова операція – установка по периметру кімнати еластичною демпферної стрічки. Вона може мати самоклеящуюся основу, захищену паперовою підкладкою. Тоді все просто – стрічка приклеюється в нижній частині стіни так, щоб повністю перекривати всю товщину майбутньої сухої стяжки і трохи виступати над її рівнем.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Установка демпферної стрічки

Дуже часто можна зустріти ситуацію, коли клейового шару на самій стрічці явно недостатньо для її надійної фіксації на стіні. Нічого страшного, можна поступити наступним чином. Спочатку стрічка встановлюється на стінки, так, як вийде, а потім відразу фіксується невеликою кількістю сухої засипки. Її розсипають смугою вздовж стін і акуратно привалюють до демпферної стрічці.

Як укладається засипний шар

Наступні етапи монтажу сухої стяжки – створення і розрівнювання насипного шару і укладання елементів підлоги, за великим рахунком, у більшості випадків є нерозривною частиною процесу. Дуже часто робота ведеться саме зональним методом – проводяться обидві ці операції, і лише потім слід перехід на наступний ділянку. У цій статті поділ цих технологічних прийомів на два різних розділу зроблено виключно для полегшення сприйняття, щоб не дати заплутатися починаючому майстрові.

Отже, чергова стоїть перед працівниками завдання – розподілити, ущільнити і ідеально вирівняти шар сухої керамзитовою засипки. Так як до горизонтальності сухої стяжки – особливі вимоги, зрозуміло, що без системи маяків ніяк не обійтися. І ось тут необхідно відразу зробити дуже важливе зауваження.

У численних публікаціях про технології сухої стяжки ні-ні, та й зустрічаються детально розписані методи створення стаціонарної системи маяків, з використанням саморізів або з вмуровыванием направляючих профілів гірки розчину. Одним словом, такий, яка використовується для звичайної цементно-піщаної заливки підлоги. Мабуть, хто-то, коли-то, не розібравшись у тонкощах процесу, запустив цю дезінформацію – і пішла вона гуляти по просторах інтернету, «сумлінно» копируема від однієї статті до іншої, вводячи в оману початківців майстрів, які таким методом могли просто зіпсувати виконану масштабну роботу.

Запам’ятайте! Це дуже важливо! При влаштуванні сухої стяжки маяки можуть бути лише тимчасовими, і обов’язково витягуються після розрівнювання, перед монтажем жорстких панелей підлоги.

Це дуже просто пояснюється. Міцнісні якості підлоги за технологією сухого стягування будуть досягнуті лише в тому випадку, якщо ГВЛ-елементи будуть щільно, всією своєю поверхнею прилягати до вирівняні шару засипки. Від усадки матеріалу – нікуди не подітися, вона буде так чи інакше, але пройде цей процес рівномірно по всій площі (при використанні, звичайно, якісної засипки)

А от якщо в товщі сухої засипки залишити металеві напрямні, то вони залишаться твердими точками опори з просіданням матеріалу між ними. А це – вже зіпсований пол, який обов’язково почне та шуміти, і з часом деформуватися.

Чудово, якщо є можливість скористатися комплектом направляючих для сухої стяжки (про нього було розказано вище). Якщо ні – оптимальним вибором стануть оцинковані профілі 60 × 27 мм

Розміщувати їх можна по-різному.

  • Один з варіантів – профіль втоплений в товщу насипаного складу, вертикальними полицями вниз. Верхня широка його полку виставляється по рівню точно по горизонталі. Профілі стають напрямними для роботи звичайним прямим правилом, за яким рівень засипки виводиться до ідеалу.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Перший варіант розміщення профілів в якості направляючих

Після цього йде акуратне вилучення профілів і переміщення їх на наступну ділянку. Якщо провести виїмку акуратно, то слідів на вирівняній поверхні практично не залишиться, або ж їх буде зовсім нескладно підрівняти.

  • Інший варіант – ці ж профілі можна розмістити широкою полицею вниз, і виставити їх таким чином, щоб вони лежали» на потрібному рівні. Для кращої фіксації профілю його можна дещо ускладнити, наприклад, подсыпаунутро потрібну кількість сухого складу.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Зворотна ситуація — профіль розміщений вертикальними полками нагору

Розрівнювання в цьому випадку проводиться по верхньому краю вертикальних полиць правилом зі спеціальними вирізами по краях, в місцях упору нанапрямних. Виходить так, що нижній зріз правила доводиться при переміщенні по напрямних на потрібний рівень вирівнювання.

Таке правило можна виготовити самостійно, з рівної дошки, вирізавши необхідні пази. Є такий інструмент і в магазинах – з можливістю регулювання рівнів упору і вирівнювання.

Після розрівнювання і в цьому випадку напрямні акуратно знімаються. Велика площа контакту з поверхнею засипки зумовлює невисокий тиск на неї і, стало бути, неглибокі сліди, які нескладно відразу закрити і вирівняти.

Рекомендована товщина створюваного шару з сухої засипки – до 80 мм. В тому випадку, якщо потрібна більш висока стяжка, доведеться застосовувати додатковий шар ГВЛ, розміщуючи його або в товщі, або ж прямо під основними елементами підлоги. У всякому разі, і вартість, і складність виконання робіт значно зростають.

Ще один нюанс – при виставленні рівня сухої засипки потрібно пам’ятати, що загальна висота підлоги буде складатися ще і з врахуванням товщини настилають панелей. А товщина у них чимала – 20 мм. Плюс до цього – ще й товщина фінішного покриття підлоги. В цьому питанні у початківців майстрів нерідко бувають помилки – підсумковий рівень підлоги стає надмірно високим.

Монтаж гипсоволоконних елементів підлоги

У питаннях укладання верхнього шару сухої стяжки – жорстких панельних елементів підлоги, немає єдності поглядів і підходів. Причому, це стосується декількох аспектів роботи.

  • Деякі майстри воліють проводити укладання ГВЛ-панелей відразу ж після розрівнювання якогось певного ділянки. Процес постарається циклічно: розрівняли, зняли напрямні, поклали панелі – перехід далі. Такий підхід, мабуть, більше доречний у великих приміщеннях.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Поетапний монтаж жорстких елементів підлоги

Інший метод – спочатку повністю вирівняти засипку по площі всього приміщення, і лише потім переходити до настилу жорсткої поверхні.

Суха стяжка підлоги своїми руками

Інший підхід — спочатку повністю вирівнюється вся поверхню, а потім монтуються ГВЛ-панелі

  • Напрямок монтажу теж може відрізнятися – як буде зручно майстру. Можна почати від входу в кімнату і поступово переходити до далекої її стороні. Іншим більше до душі зворотний порядок – від далекого кута до входу. В цьому випадку для можливості переміщення по кімнаті влаштовують містки з тих же ГВЛ-панелей.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Тимчасові містки для переміщення по кімнаті

Укладання панелей починається від стіни, з обрізанням прилеглої до неї крівлі частини. Рівний обрізаний край повинен щільно прилягати до демпферної стрічці, так, щоб суха засипка не мала можливості потрапити наверх. Різати панелі найзручніше електролобзиком, хоча, звичайно, можна це робити і вручну звичайною ножівкою.

  • Стиковка сусідніх елементів підлоги проста і зрозуміла – фальцеві виступи не дадуть помилитися. Перед укладанням чергової панелі монтажна майданчик попередньої змащується смужками клею.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Промазування крівлі монтажної площадки клеєм

  • Черговий ряд елементів підлоги робиться зі зміщенням – перев’язкою мінімум на 250 мм.
  • При обрізанні панелей, прилеглих до стін, потрібно уважно оцінювати можливість їх використання на протилежному боці одного з наступних рядів – це дозволить максимально заощадити. На схемі наведені деякі варіанти укладання елементів, з використанням фрагментів обрізаних панелей:
Суха стяжка підлоги своїми руками

Рекомендовані схеми укладання елементів підлоги

  •  Після того, як панелі зістиковано на клей, вони фіксуються між собою саморізами. Крок між сусідніми саморізами – 100 ÷ 150 мм. Важливо – не розміщувати саморізи занадто близько (ближче 25 мм) до краю панелі, щоб не «порвати» кромку. Саморізи вкручуються до упору, з легким приховуванням капелюшки у поверхню – необхідно відразу встановити момент затяжки на шуруповерти.
Суха стяжка підлоги своїми руками

Остаточна фіксація панелей саморізами.

  • Настійно рекомендується не робити швів між панелями в дверних отворах – краще винести їх назовні на 200 ÷ 300 мм (це називається наскрізною укладанням).

Після того, як всі панелі покладені на клей і зафіксовані саморізами, робота з монтажу сухої стяжки може вважатися головним чином закінченою. Проводити шпаклювання швів, чи залишити так, як є – залежить, в основному, від виду фінішного покриття підлоги. Наприклад, через лінолеум контури швів можуть проступити, і акуратно закрити їх має сенс. А ось для ламінату така закладення може стати просто зайвою операцією.

Залишається лише акуратно зрізати виступаючі над поверхнею сухої стяжки по периметру плівку і демпферну стрічку, – і можна переходити до подальших етапів обробки кімнати.

Досвідчена бригада майстрів зазвичай справляється з кімнатою стандартного розміру за одну робочу зміну. Звичайно, самодіяльним майстрам гнатися за такою швидкістю не треба – краще все зробити грунтовно і не поспішаючи. Навіть при такому підході, якщо працювати з помічниками, повне виконання сухої стяжки навряд чи займе більше 2 ÷ 3 днів.

Відео: помилки дилетантського монтажу сухої стяжки та їх виправлення