Тандир своїми руками

788

У багатьох народів існують власні види печей для приготування повсякденних і святкових страв. Найвідоміші з цих пристосувань — барбекю, гриль, мангали, але далеко не всі ще знають таку грубку, як тандир, яку використовують для приготування національних страв в Середній Азії.

Тандир своїми руками

Спорудити тандир своїми руками на дачній ділянці або у дворі приватного будинку цілком можливо, якщо знати, що він собою являє, і покроково виконувати всі етапи її споруди.

Зміст статті

  • 1 Що таке тандир, і що в ньому можна приготувати?
  • 2 Конструкція тандира
  • 3 Тандир з установкою готової вкладки
    • 3.1 Виготовлення тандирної вкладки
    • 3.2 Фундамент для тандира
    • 3.3 Кладка стінок
  • 4 Тандир з цегли
    • 4.1 Відео: варіант спорудження цегляного тандира
  • 5 Спрощений варіант тандира
    • 5.1 Відео: споруда тандира за спрощеною схемою
  • 6 Готові тандири
  • 7 Як готують в тандирі?

Що таке тандир, і що в ньому можна приготувати?

Піч-тандир в країнах Азії використовується для приготування, можна сказати, буквально все, починаючи від випічки хліба і закінчуючи смаженням м’яса. Тому цю будівлю можна зустріти, мабуть, у кожному дворі приватного будинку в тих краях. Дивовижний смак приготованих в тандирі страв змогли оцінити і російські любителі східної кухні, тому все частіше такі печі з’являються на територіях заміських ділянок і в Росії.

Тандир своїми руками

З точки зору кулінарії, функціональність у тандира — величезна

Ароматні узбецькі коржики різних видів, запечені овочі, шашлик, смажена курка все це можна приготувати в цій порівняно невеликій, але дуже багатофункціональної печі.

В середньоазіатських країнах завжди дефіцитом були дрова для топки, так як на цих територіях немає значних лісових масивів і навіть поодиноких посадок. В основному ростуть невисокі чагарники, поодинокі дерева і трави, що не вимагають великої кількості вологи. Саме їх і традиційно використовували для топки тандира. Він має конструкцію, яку можна нагріти в’язанкою простого саксаула – чагарнику, що росте на піщаних грунтах і при спалюванні дає короткочасний сильний жар. Піч довго залишається гарячою, що дозволяє спекти велика кількість хлібних виробів, і тому її можна назвати дуже економним пристосуванням для приготування страв.

Коржики, випечені в тандирі, в азіатських країнах називають «тандир-нан», що в перекладі з тюркського прозначаєт тандырный хліб.

Конструкція тандира

Конструкція тандира досить проста. Завдання щодо його будівництва цілком здійсненне для новачка, а наявність інструкції з виконання кожного кроку в будівництві, не дозволить допустити будь-яких помилок.

Тандир своїми руками

Загальна принципова схема тандира

Піч встановлюється на фундамент, який розташовують на 150170 мм вище рівня ґрунту і поглиблюють настільки ж нижче підлоги, якщо тандир встановлюють у приміщенні кухні або альтанки. Однак, звичайне місце його розташування відкритий ділянку двору.

Відразу над фундаментом влаштовується піддувальна камера з дверцятами, а зверху неї вкладається чавунна решітка.

Далі, з цегли зводяться внутрішня камера тандира, яка звужується догори і утворює форму купола. Її внутрішні поверхні повинні бути покриті шаром глини і добре розгладжені. На їх поверхню і будуть приліплюватися сирі коржі тесту, які стануть після випікання духмяним хлібом.

Тандир своїми руками

Внутрішні поверхні стінок — місце для випічки коржів

Тандир може мати різні розміри, але традиційно робиться у висоту 10001500 мм, а діаметр його дна становить близько 1000 мм. Якщо ж він будується на дачі і не буде розглядатися в якості єдиного місця, де можна приготувати їжу, то планується невелика за розміром пічка.

Так як у верхній частині внутрішня камера звужується, між нею і зовнішніми стінками засипається теплозберігаючий матеріал. Найчастіше для цього використовуються дрібні камені, сіль, пісок або мелкофракционный керамзит. Цей прошарок допоможе на довгий час зберегти тандир гарячим після прогорання в ньому палива.

Якщо в тандирі буде випікатися хліб, то після того, як дрова прогорять і добре прогріють стінки, вугілля з печі потрібно видалити, щоб дим не просочував коржі. Приготовлении м’яса, цього можна не робити, так як дим додасть шашлику або барбекю особливий аромат.

Форма тандира і матеріали, з якого його будують, сприяють віддачі спека від перегрітих стінок всередину камери, а не назовні. Тому, навіть після вилучення вугілля, акумульованого тепла буде достатньо, щоб коржі або овочі повністю пропеклися, а просмажене м’ясо.

Тандир може бути виготовлений двома способами з установкою готової глиняного вкладки, або ж шляхом формування толстого глиняного шару на внутрішніх стінках, викладених з цегли.

Глиняний вкладку можна придбати в готовому вигляді. Вона, в принципі, являє собою глечик, який не має дна. Якщо є можливість придбання такої, то процес виготовлення тандира значно полегшений і пройде набагато швидше.

Тандир з установкою готової вкладки

Вкладку можна виготовити і самостійно, але потрібно заздалегідь усвідомлювати, що ця робота розмірна мистецтва, і зовсім не факт, що все вийде з першого разу.

Тандир своїми руками

Виготовлення справжніх тандирі — особлива майстерність

Виготовлення тандирної вкладки

Для виготовлення глиняного вкладки підійде не будь — сировина – потрібна шамотна глина середньої в’язкості, яка має хорошу пластичність.

Формувальна суміш для виготовлення цієї печі складається з солі, глини, піску і шерсті, в пропорціях 1:4:1:2. Для додавання в розчин використовується верблюжа або овеча шерсть вона сприяє кращої теплоізоляції і служить своєрідним армуючим елементом для глиняного виробу.

Глина повинна бути добре очищена від сторонніх домішок (каміння і корінців рослин), протерта через сітку, перемешена і замочена одні ÷ дві доби.

Тандир своїми руками

Підготовка і замочування глини

Далі, розчин добре вимішується до однорідного тістоподібного стану цей процесс проводится ногами. Суміш буквально витоптують тривалий час.

Тандир своїми руками

Вимішування глиняного розчину

Тандир виготовляється особливим способом, відмінним від класичного гончарного мистецтва. Метод називають стрічковим, так як з розчину глини розкочуються смужки товщиною в 15÷20 мм, довжиною в 2000 і шириною в 200 ÷ 250 мм. Процес їх виготовлення проводиться в тіні, під дахом навісу, так як на сонце глина швидко буде сохнути, втрачаючи еластичність.

Тандир своїми руками

Формування заготовок — глиняних стрічок

Далі, підготовлені глиняні смуги виносяться на сонці, і з них формується чаша без дна це буде нижня частина тандира. Форма акуратно виводиться в кільце з рівними стінами. В якості каркаса можна використовувати металеву бочку, але сформувавши нижню частину, каркас потрібно відразу прибрати. А щоб глина його легко «відпустила», метал бочки можна намазати рослинним маслом.

Тандир своїми руками

Спочатку виліплюється нижня циліндрична частина …

Наступним кроком на нижній частині чаші закріплюється одна або дві смуги, які формують звужується догори частину глечика з заокругленими боками, схожу на купол, але поки без верхнього горлечка.

Тандир своїми руками

… потім верхня куполоподібний

Після цього проводиться процес ущільнення стінок з допомогою двох спеціальних інструментів своєрідного дерев’яного або металевого кельми з рівними округленими краями, який має форму диска, і дерев’яної лопатки з діагональними рельєфними смужками.

Тандир своїми руками

Ущільнення вологих глиняних стінок тандира

Майстер однією рукою тримає кельма, притискаючи його до внутрішньої поверхні глечика, а з зовнішньої, через глиняну стінку акуратно б’є по ньому лопаткою. В цей час глина ущільнюється і на ній утворюється малюнок у вигляді діагональних смужок.

Тандир своїми руками

Формування верхній частині з горлечком

Після цього формується верхня частина з шийкою, яке повинно мати діаметр в два рази менше, ніж дно вставки.

Глина верхній частині глечика ущільнюється і розрівнюється таким же чином, як і на нижній і середній його частині.

Поки глиняна вставка буде сохнути, можна перейти до облаштування фундаменту для установки тандира.

Фундамент для тандира

Якщо тандир буде мати готову вкладку, то фундамент під нього може бути, кадо доруглой, так і квадратної форми. Те ж саме можна сказати і про зведення цегляних стін вони викладаються по колу або ж у вигляді куба. Другий варіант навіть краще, так як між вкладкою і зовнішніми стінами утворюється досить великий зазор, який можна заповнити теплоізоляційним або теплоакумулюючих складом.

Розмір діаметра або сторін фундаменту має бути більше на 120 ÷ 150 мм, ніж донна частина зовнішніх цегляних стінок тандира. Котлован під фундамент не робиться занадто глибоким, досить вибрати грунт на 120 ÷ 170 мм.

Тандир своїми руками

Занадто глибокий фундамент — не потрібен

Наступним етапом котлован засипають шаром піску, товщиною до 50 мм і добре ущільнюється.

Тандир своїми руками

Піщана подушка

Далі можна діяти двома способами: укласти арматурну сітку або ж спочатку зробити насип з щебеню середньої фракції і вже на нього укласти арматуру. Другий варіативностінт сделает фундамент міцним, так як щебінка з розчином утворюють своєрідний додатковий армуючий шар.

Тандир своїми руками

Можна робити невелику армування

Потім, щоб підняти фундамент над грунтом, можна зробити опалубку висотою, приблизно, 100 ÷ 150 мм. Якщо фундамент буде піднятий, то виключається ризик підмивання кладки дощовою водою.

Тандир своїми руками

На завершення — фундамент заливається бетоном

В опалубку або прямо на арматуру заливається бетонний розчин, що складається з піску, гравію та цементу. Він розрівнюється за допомогою правила, рівність поверхні перевіряється будівельним рівнем.

Кладка стінок

Після просихання і зміцнення бетону, від країв вийшла плити відміряється всередину заплановане відстань в 120 ÷ 150 мм, і крейдою прочерчиваются зовнішні межі стінок тандира.

По цим лініям і буде облаштовуватися перший ряд, на якому буде сформований канал піддувальної камери. Піддувальна дверцята встановлюється на першому або другому ряду стінок камери.

Тандир своїми руками

Не забуваємо про канал для доступу повітря

Деякі воліють замість дверцят вмуровувати в цегляну кладку металеву трубу, але в неї теж потрібно встановити заслінку, яка дасть можливість регулювати кількість повітря, що поступає або навіть перекрити його повністю.

Тандир своїми руками

Канал можна оснастити регульованою заслінкою

Іноді при будівництві тандира відмовляються і від піддувальної камери, вважаючи за краще спалювати дрова на дні печі, але в цьому випадку буде незручно проводити її очищення від продуктів горіння.

Якщо ж камера влаштовується, то зверху неї вкладається чавунна решітка, на якій і відбувається спалювання дров. Зола падає в піддувало, з якого, відкривши дверцята, легко буде її видалити.

Грати можна виготовити самостійно з арматурних прутів або придбати готову чавунну в спеціалізованому магазині.

Тандир своїми руками

Чавунна решітка

Тим більше що у продажу можна знайти і прямокутні і круглі варіанти решіток, які можна підібрати по діаметру тандира.

На майданчик зверху решітки акуратно встановлюється тандирна вкладка, і стик між її нижнім краєм і цегельною майданчиком промащується глиняним розчином.

Далі, навколо вкладки, аж до її гирла, зводяться цегляні стіни, а потім зазори між глиняними і цегляними стінками заповнюються вище зазначеними матеріалами.

Тандир своїми руками

Простір між самим тандиром та зовнішніми цегляними стінками заповнюють термоаккумулирующими матеріалами

Наступним етапом весь верх, крім серединного круглого отвору, що перекривається цегляною кладкою.

Далі, перед експлуатацією печі її потрібно кілька днів помірно протоплювати, так, щоб просихання проходило рівномірно і поступово.

Для отвори виготовляється дерев’яна кришка зі зручною ручкою, яка буде щільно закривати горловину.

Після повного просихання всіх матеріалів можна буде переходити до приготування страв.

Тандир з цегли

Для внутрішньої обробки тандира з цегли, глиняний розчин готується таким же чином, як і для створення тандирної вкладки, а от для кладки рядів з суміші виключається шерсть.

Для зведення внутрішня цегляної камери, яка замінить собою готову глиняну вкладку, вибирається жароміцний червоний або силікатна цегла, здатний витримувати дуже високі температури тривалий час.

Першим ділом, точно так само, як і в першому випадку, для пристрою фундаменту риється котлован і заливається фундамент.

На фундаменті робиться розмітка, тобто малюється коло, яка визначить зовнішні межі стінок нижній частині куполоподібної камери.

В даному випадку представлена модель, що має наступні розміри:

  • Діаметр донній частині 1000 мм;
  • Висота будови 1290 мм;
  • Висота куполоподібної частини від точки початку звуження — 545 мм. Це купол виводиться всього за 10 рядів кладки.

По розмічених лініях буде викладатися перший ряд кладки з отвором для піддувальної камери. Виконуючи кладку, її необхідно відразу ж обмазувати зсередини розчином з глини, для виготовлення якого, до речі, замість глини може використовуватися мертель шамотний тонкого помелу.

Тандир своїми руками

Перший ряд кладки на фундаментній плиті

Наступним етапом викладається другий ряд, який перекриє піддувальну камеру повністю, залишаючи в центральній частині лише віконце отвір для укладання в ньому чавунної решітки. У даній моделі її розмір становить 700 × 200 мм.

Тандир своїми руками

Другий ряд — суцільний, з вікном для решітки

Починаючи з третього і закінчуючи тринадцятим поруч викладаються по колу рівні стінки тандира і обмащуються зсередини товстим шаром глиняної суміші. Причому, це покриття має бути максимально рівним, тому розгладжують глину рукою, періодично змочуючи її в воді.

Тандир своїми руками

Прямі ряди — аж до 13-го

Починаючи з чотирнадцятого ряду формується купол тандира. Це робиться з допомогою зсуву кожного подальшого ряду в бік центру на відстань, яку потрібно попередньо розрахувати. Розрахунок проводиться досить просто знаючи, що діаметр нижньої частини тандира дорівнює 1000 мм, а шийка має бути в два рази менше, тобто його діаметр повинен бути дорівнює 500 мм, і прийти до цього потрібно за десять рядів, складається простий арифметичний приклад:

500 : 10 = 50мм.

Це означає, що кожен з 10 рядів повинен бути зсунутий у бік центру на 50 мм.

Тандир своїми руками

Поступове зміщення цегл до центру для формування купола

Так як внутрішня поверхня тандира повинна бути ідеально гладкою, ребра тієї сторони цеглин, які будуть повернені всередину, зрізаються шліфмашинки. По-іншому стінки купола можна зробити гладкими, завдавши на них потовщений шар глиняної суміші і ретельно вирівнявши з постійним змочуванням водою.

Тандир своїми руками

Отримана в результаті конструкція

Так за десять рядів формується весь купол і відбувається зсередини глиною.

По завершенні цих робіт можна переходити до зовнішньої обробці з використанням глиняного розчину, що має склад такий же, як і для цегляної кладки.

При цьому необхідно дуже добре промащувати шви купола, бажано нанести шар такої товщини, щоб сходинки цеглин були під ним повністю приховані.

Провівши всі ці заходи, тандира залишають сушитися на два-три години.

Після цього слідує перша протопка. Для цього камера повністю заповнюється тонкими дровами чи хмизом. Паливо підпалюється і має прогоріти повністю.

Цей процес не тільки просушит складене будова він обпалить і загартує глину.

Тандир своїми руками

Далі тандир оточується зовнішньої циліндричної стіною

Після цього, зводиться зовнішня стіна тандира, яка повинна проходити впритул до кладці внутрішнього куполоподібного будови до початку формування купола. Висота зовнішньої стіни повинна бути рівна висоті внутрішньої камери.

Викладаючи нижні ряди зовнішньої стіни, потрібно пам’ятати, що навпроти поддувального отвори залишається віконце.

Після того як стіна буде готова, простір між нею і внутрішньою частиною тандира до самого верху заповнюється матеріалами, про яких говорилося вище. Після заповнення вільним залишається тільки серединное отвір печі.

Тандир своїми руками

Простір заповнюється термосберегающим матеріалом

Після засипки теплоізолятора верхню частину тандира найкраще викласти цеглою або каменем, скріпивши його тієї ж глиною. Таким чином, буде досягнута повна завершеність конструкції.

Останнім штрихом у будівлі печі є виготовлення кришки. Її так само, як і в першому варіанті, роблять з дощок або металу.

Відео: варіант спорудження цегляного тандира

Спрощений варіант тандыра

Традиційний тандир скласти досить складно, так як щоб виготовити глиняну вкладку або дугоподібний цегельний звід, потрібна особлива вправність. Так і вивести стіну по колу теж без належного досвіду нелегко. Тому і з’являються більш доступні по конструкції печі-тандири, які, при бажанні, може скласти будь-який власник дачної ділянки.

Для невеликого дачного тандира підійде навіть стара цегла, головне, щоб він був цілим і жаростійким. Така цегла іноді можна добути у сусідів, які вирішили розібрати стару і скласти нову піч.

Щоб не замислюватися про правильність складання розчину для кладки стінок, можна придбати в будівельному магазині спеціальну жаростійку суміш для кладки печей і камінів. Інструкцію з приготування можна знайти на упаковці, і якщо слідувати рекомендаціям виробника, то розчин вийде пластичним, а при висиханні не даст трещин.

Тандир своїми руками

Спеціальна суміш для печей та камінів

Потрібно відразу ж зазначити, що дана модель розрахована на важкна приготування м’ясних, рибних і овочевих страв, але спекти на її стінках хлеб не вийде. Якщо замислюється випікання коржів, то зсередини стіни повинні обов’язково обмазуватися глиною, а поверхня добре розгладжуватися.

Зводячи цей варіант, роботи також починають з підготовки основи. Але в цьому випадку, як стверджують будівельники, в якості фундаменту можна використовувати три шари силікатної цегли, покладених у виритий котлован. Причому, кладка першого шару проводиться уздовж котловану, другого поперек, а третього знову вздовж.

Перший ряд кладки самого тандира повинен бути суцільним, а в другому шарі від середини до однієї з сторін получающейся майданчика залишається горизонтальний канал, який стане служити піддувальної камерою. Третій ряд викладається повністю, перекриваючи канал піддувала, але посередині майданчика залишається отвір, навколо якого буде встановлено тандир.

Нижні ряди цегли у фундаменті укладаються без розчину, але щільно притискаються один до одного, котлован не дасть можливості зрушити рядів в одну або іншу сторону. У верхньому шарі цегла краще скріпити між собою сумішшю глини і зафіксувати з усіх боків відрізками арматури розміром 400 ÷ 500 мм. Прути арматури забиваються в грунт, а зверху залишається ділянка, рівний по висоті верхнього ряду кладки.

Якщо ж основа під тандир викладається тільки з одного шару цегли (як показано на даних фото), то під ним риється яма, розміром, приблизно 200 × 200 мм, і в неї встановлюється труба. Але, потрібно зазначити, що цей спосіб пристрою піддувала не надто надійний, так як під час дощів земляна камера буде розмиватися водою і з часом конструкція може просісти.

На майданчику розмічається коло навколо поддувального отвори, в межах якої буде встановлено тандир.

Тандир своїми руками

Встановлено перший ряд

Далі, встановлюється перший ряд цегли. Їх ставлять вертикально викресленою колу, в даній моделі діаметр камери становить 400 мм, а цеглин для цього знадобиться всього 19 штук.

Установивши перший ряд цегли, його обв’язують двома рядами сталевого дроту, кінці якої скручуються і ховаються у зазори.

Тандир своїми руками

Для надійності — проводиться фіксація дротом

Далі, на перший ряд встановлюють таким же способом ще два ряди. У загальній складності конструкції треба буде знайти 57 цеглин. Кожний з рядів фіксується, як і перший, дротяними стяжками. Загальна висота тандира, після його установки, становитиме 750 мм.

Тандир своїми руками

Встановлено другий ряд

Наступним етапом йде замазування всіх зазорів між цеглинами розчином, виготовленим з вогнестійкою суміші. Перед нанесенням розчину цегла рекомендовано зволожити, щоб вода з суміші не вбиралася в сухі цеглу занадто швидко, і просихання проходило рівномірно і поступово.

Тандир своїми руками

Промазування розчином швів між цеглинами

Після того як забиті всі зазори, і розчин в них висох, конструкція «обштукатурюється» по всій своїй поверхні.

Тандир своїми руками

Далі, розчином заповнюються всі порожнини

Далі, потрібно все споруда обмазати шаром глини, в яку додають дрібно нарізану солому. Таких шарів товщиною в 15 ÷ 20 мм повинно бути два, і другий наноситься після висихання першого, приблизно через два ÷ три дні. Просихати вони повинні рівномірно, без швидкого випаровування вологи, і для цього конструкцію накривають поліетиленовою плівкою.

Тандир своїми руками

Обмазування цегляної конструкції глиною

Ці шари повинні бути нанесені рівно, але розгладжувати їх поверхню необов’язково, так як вони будуть ще закриті зверху.

Тандир своїми руками

Зазвичай обмазку проводять у два товстих шару

Потім, глиняні стінки обертаються армуючим шаром, що складається з металевої сітки з осередками приблизно в 50×50 мм

Тандир своїми руками

Потім конструкція армується сіткою …

Навколо отвору печі встановлюється металеве кільце, яке відокремить зону установки кришки від решти поверхні. Ця деталь повинна мати висоту 30 ÷ 50 мм. Із зовнішнього її боку до країв стінок накладається шар глини, рівний висоті обруча.

Тандир своїми руками

… ще раз обмазується глиною з установкою обруча на вхідному отворі …

Після цього металева сітка на стінках повністю покривається ще одним шаром глини і залишається до висихання.

Тандир своїми руками

… і після просихання штукатуриться цементним розчином.

Далі, коли поверхня буде готова, на неї наноситься шар бетонного розчину, що складається з піску і цементу, в пропорції 3:1. Майстри, які займаються будівництвом тандирів, рекомендують в бетон, призначений для обмазування, додати одну або півтори чайні ложки миючого засобу воно не дозволить дати розчину усадку при висиханні.

Просушування поверхні конструкції проходить протягом тижня. За цей час потрібно зробити дерев’яну кришку з ручкою, що дозволить на довгий час зберегти тепло всередині тандира при його топці.

Тандир своїми руками

Залишиться зробити добре припасований кришку

Крім цього, для підвішування шампурів потрібно буде виготовити металеву перекладину, яку укладають на бортики тандирного отвори під дерев’яну кришку.

Потрібно сказати, що при бажанні вся поверхня тандира може бути прикрашена декоративним покриттям – наприклад, мозаїчно укладеними плоскими натуральними каменями. Цей шар, до речі, стане додатковим утепленням для печі, який сприятиме збереженню всередині неї спека.

Відео: споруда тандира за спрощеною схемою

Готові тандири

У продажу можна знайти готові тандири різних розмірів, і щоб не робити незнайому роботу, можна просто придбати таку грубку і навіть дрова, спеціально призначені для її топки.

Тандир своїми руками

Можна придбати невеликий готовий тандир

Крім тандира на дровах, продаються навіть електричні моделі, яким не потрібні палива, так як нагрів здійснює ТЕН, встановлений на дні печі.

Тандир своїми руками

Зустрічаються у продажу і електричні тандири

Будь-який з готових заводських виробів дозволить різноманітні страви, починаючи з випічки коржів і піци і закінчуючи запіканням овочів і смаженням м’яса. Однак, потрібно попередити, що смак страв, приготованих в електричних печах, значно відрізняється від тих, які зажарабо спекли в тандирі, натопленому дровами. Це відбувається тому, що ТЕН, хоча і нагріває поверхні, але дуже сушить повітря, а стало бути і продукти, які знаходяться в нагрітому просторі. Дрова ж, нагріваючи стінки і віддаючи власну вологу, яка вбирається у пористу глиняну поверхню, створюють необхідний баланс тепла і вологості. У цьому сприятливому мікрокліматі продукти залишаються соковитими, добре прожариваются і пропікаються.

Як готують в тандирі?

  • Крім коржів і шашлику, в тандирі готують барбекю і печуть піцу. Але для приготування цих страв необхідний додатковий елемент це сітка, яка закріплюється на горловині печі на спеціальних кріпленнях і опускається приблизно до середини тандира.
Тандир своїми руками

При бажанні в інтернеті можна знайти чимало рецептів приготування страв у тандирі

  • На цю ж ґрати можна поставити чавунець або каструлю з необхідними продуктами і отримати ароматний плов або томлені щі.
  • Приготовлении жирного м’яса, наприклад, баранини, над вугіллям встановлюється решітка, а на неї ємність, в яку буде стікати сік і жир з підвішеного над нею шматка ці складові необхідні для приготування шурпи.
  • Приготовлении кебаба або шашлику в узбецькому варіанті тандира невеликого розміру, шампури просто встановлюються в отвір печі або підвішуються на залізний поперечний прут. А горловина при цьому зверху закривається кришкою.
  • Всі страви готуються в тандирі набагато швидше, ніж в печах або на мангалах. Наприклад, баранина і свинина зажадають 18 ÷ 25, яловичина 30 ÷ 35, риба або птах 8 ÷ 12, а овочі і зовсім 5 ÷ 7 хвилин.
  • Східні кулінари радять: не зовсім остиглий тандир помістити каструлю з жорстким м’ясом, яке має багато прожилків і при звичайному варінні буде готуватися до м’якості кілька годин. Каструлю, накриту кришкою, залишають всередині тандира до наступного ранку, а потім з цього м’яса можна приготувати будь-яку страву, в якому воно буде «танути» у роті.

Крім представлених вище моделей печей існують і інші варіанти, але найбільш доступною для побудови конструкцією є сучасний спрощений тандир. Таку східну піч може виконати навіть недосвідчений будівельник, якщо правильно зробить фундамент, розрахувавши навантаження, і буде дотримуватися інструкцій по зведенню.

Маючи на дачі тандир, можна не турбуватися, що хтось залишиться голодним, так як в ньому можна приготувати практично всі страви. І що головне над ними не доведеться стояти. Натопив тандир і заклавши в нього підготовлені продукти, можна займатися своїми справами, періодично перевіряючи готовність страв, а потім залишиться подати їх до столу в потрібний час в гарячому вигляді.