Як шпаклювати стелю під фарбування

533

У більшості сучасних квартир і будинків стелі прикрашає виконана з тонких шпаклювальних складів штукатурка, з побілкою, фарбуванням або ж навіть без них. Однак, щоб, приміром, фарбування була ідеальною, а поверхня при цьому залишалася гладкою, необхідно провести роботи подготовке площині стелі, а це досить складний для новачка процес. Приступаючи до цих заходів, потрібно дуже добре розбиратися, як шпаклювати стелю під фарбування.

Як шпаклювати стелю під фарбування

Для тих, хто ще не визначився з вибором стельової обробки, хотілося б уточнити, чому саме шпаклівка з подальшим фарбуванням залишаються популярними для житлових і громадських приміщень беззмінно вже протягом багатьох десятиліть.

Зміст статті

  • 1 Переваги подібної обробки
  • 2 Оздоблювальні матеріали та інтрументи для роботи
    • 2.1 Будівельні матеріали
    • 2.2 Інструменти для проведення робіт
  • 3 проводять роботи по шпатлювання стелі
    • 3.1 Очищення поверхні стелі
    • 3.2 Закладення тріщин
    • 3.3 Ґрунтування поверхні
    • 3.4 Замішування суміші
    • 3.5 Вирівнювання стелі
    • 3.6 Нанесення стартового шару шпаклівки
    • 3.7 Відео: пошарове стартове і фінішне шпаклювання поверхні
    • 3.8 Фінішне шпаклювання стелі
    • 3.9 Відео: як правильно шпаклювати стелю під фарбування

Переваги подібної обробки

Стеля вирівняти шпаклівкою, а потім пофарбований у потрібний відтінок, має чимало вагомих переваг у порівнянні з іншими оздоблювальними матеріалами.

Як шпаклювати стелю під фарбування

Рівний пофарбована стеля має безліч переваг

Так, можна віднести наступні моменти:

  • Приваблива цена матеріали, необхідні для виконання штукатурних і фарбувальних робіт.
  • Економія на виконанні процесу штукатурки, фарбування, так як його цілком можливо зробити своїми руками, уважно вивчивши технологію і потренувавшись у практичному її виконання.
  • Придбати матеріали різної якості і відтінку не складет труда, так як на сьогоднішній день в будівельних магазинах присутній широкий їх вибір на будь-який смак і гаманець.
  • У зв’язку з тим, що з численних фарбувальних засобів і шпаклівок, мають різні експлуатаційні характеристики, можна підібрати екологічно чисті матеріали, їх застосування можливо в будь-якому приміщенні, як в дитячих кімнатах, так і в приміщеннях, що мають високий рівень відносної вологості.
  • Такі матеріали обробки сприяють підвищенню пожежної безпеки приміщення, так як вони мають характеристики малої горючості або ж взагалі не є возгораемыми.
  • Як штукатурка, так і фарбувальні суміші після повного висихання стають абсолютно безпечними для здоров’я людини.
  • Естетичність стелі після обробки цими матеріалами є важливим, а деколи навіть визначальним моментом для оформлення житлових і громадських приміщень. Якщо стеля зашпатлеван і пофарбований якісно, він буде виглядати нітрохи не гірше, ніж підвісний або натяжна варіант, який обійдеться значно дорожче, а прослужить набагато менший період часу.

Якщо хтось хоче створити з допомогою цього покриття звуко або теплоізоляцію, то цього зробити не вийде. Шпаклівка якоюсь мірою здатна глушити неголосні звуки, але вона не зможе повністю тепло і звукоізольованому кімнату в скільки-небудь значимої мірі, в якій здатні це зробити спеціально призначені для цього матеріали.

Оздоблювальні матеріали та інтрументи для роботи

Будівельні матеріали

Для того щоб зробити якісне покриття стелі, потрібно правильно підібрати матеріали для проведення цього процесу. Знадобиться не тільки шпаклівка і фарба, але і суміші для підготовки поверхні, без яких неможливо отримати відмінну адгезію застосовуваних матеріалів.

Перше, що потрібно для обробки це грунтовка, якою обробляють очищений від старого покриття стелю, причому, неодноразово як перед стартовим вирівнюванням кривого стелі, так і перед фінішним нанесенням шпаклівки.

Як шпаклювати стелю під фарбування

Якісні шпатлювання і фарбування неможливі без ретельного грунтування поверхні

Якщо доведеться вирівнювати кривий стелю, то знадобиться штукатурна (шпатлевочная) суміш, яку також можна придбати в будівельному магазині. Для цієї мети потрібно вибрати стартовий склад штукатурки. Потрібно відзначити, що необхідно обов’язково вибирати оздоблювальні матеріали, виготовлені на однаковій основі тоді між ними буде хороше зчеплення. Але, іноді вибирають і комбінований варіант обробки.

Як шпаклювати стелю під фарбування

Один з типів стартової шпаклівки

Шпаклівка знадобиться також стартова та фінішна. Обидва виду матеріалу легко накладаються, розподіляються і розрівнюються поповерхні. Стартова суміш більш грубого помолу, і її застосовують для первинної обробки. Цей матеріал, при необхідності, може бути накладено досить товстим шаром – аж до 15 мм. Стартовий матеріал не розрахований на те, щоб зробити поверхню виключно гладкій, але зате стане чудовою основою для фінішної шпаклівки.

Як шпаклювати стелю під фарбування

Фінішна шпаклівка відрізняється набагато більш тонким помелом компонентів

Фінішна шпаклівка служить для доведення шорсткої поверхні до ідеальної гладкості. Домогтися її дозволяє самий тонкий помел порошку, який має дана суміш. Фінішний шар накладають товщиною від 0,5 до 2 ÷ 3мм. Він добре шліфується, а потім на нього можна наносити фарбу або закріплювати декоративні елементи.

Досвідчені будівельники рекомендують купувати стартову і фінішну суміш одного виробника, так як вони органічно підійдуть один до одного, завдяки передбаченій гарної адгезії матеріалів.

Вибираючи матеріали, потрібно передбачити і специфічні умови приміщення, де буде проводитися обробка. Наприклад, для приміщень з високою вологістю потрібно вибирати водовідштовхувальні склади, інакше шпаклівка під фарбою насититься водою і з часом відшарується від основи. Щоб не помилитися з вибором, при покупці треба обов’язково поглянути на маркування складу шпаклівка для кімнат з нормальною вологістю має позначення KR, а з підвищеною LR+.

Інструменти для проведення робіт

Для оздоблювальних робіт по вирівнюванню, грунтовці, покриттю шпаклівкою і фарбування стелі, знадобляться деякі інструменти. Так, необхідно підготувати:

Як шпаклювати стелю під фарбування

Інструменти для стельових робіт

  • Електродриль і міксер-насадку на неї для приготування шпаклювальних сумішей.
  • Валик, бажано має довгу ручку для зручності він необхідний для нанесення грунтовки і фарби.
  • Металеві шпателі різної ширини і товщини, а також гумовий шпатель і кельму.
  • Терку для вирівнювання поверхні, абразивні сітки або наждачний папір, в широкому діапазоні зернистості.
  • Будівельний рівень, капроновий шнур з кольоровим кольором для відбиття рівних ліній.
  • Ємність для замішування розчину і лоток для роботи з грунтовкою і фарбою.
  • Шліфмашинку для розширення щілин і зачистки поверхні стелі.
  • Пензлі різних розмірів для підфарбовування і для видалення з поверхні пилу.
  • Для захисту дихальних шляхів під час роботи обов’язково потрібно мати респіратор або хоча б захисну маску.

Як проводять роботи по шпатлювання стелі

Очищення поверхні стелі

Щоб стеля вийшов ідеальним, його потрібно очистити дощенту від старої побілки, штукатурки або фарби.

Як шпаклювати стелю під фарбування

Поверхня стелі повинні бути ретельно очищена

  • Якщо поверхня побілена, то її рясно змочують водою і залишають насичуватися вологою на 20 ÷ 25 хвилин. По закінченні цього часу побілка повинна легко счиститься. Якщо ж цього не сталося, то слід повторити процесзмачивания. Після цього, з допомогою шпателя подцепляя побілку, її потрібно зняти з оштукатуреній поверхні. Іноді, після просочення водою, побілку можна просто стерти або змити м’якою вологою тканиною або губкою.
Як шпаклювати стелю під фарбування

Стару побілку можна постаратися змити великою кількістю води

  • Фарба знімається складніше, але цей процес потрібно провести обов’язково, так як шпаклівка чи штукатурка не буде мати належної адгезії з пофарбованою поверхнею.

Фарбу можна також зняти шпателем, якщо вона почала відшаровуватися. Щільно прилягаючий складу знімають за допомогою будівельного фена, а потім поверхня очищається наждачним папером, закріпленої на тертку.

  • Якщо на стелю поклеєні шпалери, то їх легко буде зчистити широким шпателем, попередньо рясно намочивши поверхню водою.
Як шпаклювати стелю під фарбування

Видалення залишків шпалер з поверхні стелі

  • Якщо після смытия побілки виявляться ділянки погано прилягає до основи штукатурки, їх теж доведеться видалити зі стелі повністю або частково, до №здорових, повністю стабільних місць. Це роблять середньої ширини шпателем, виготовленим з товстого металу – так, щоб робоча поверхня сильно не прогиналася приреченні зусилля.
Як шпаклювати стелю під фарбування

Обов’язково счищаются всі пошкоджені ділянки старої штукатурки

Закладення тріщин

Після очищення стелі, на ньому можуть з’явитися тріщини, які потрібно обов’язково закрити, інакше вони неодмінно незабаром виявляться через нові шари шпаклівки і фарби.

Як шпаклювати стелю під фарбування

Навіть невеликі щілини на стелі — абсолютно неприпустимі

Для того, щоб заделочный матеріал глибше був втоплений в тріщину і надійно в ній утримувався, її необхідно максимально розширити. Це робиться шпателем, шліфмашинки з колом по каменю, перфоратором або навіть вручну, за допомогою молотка і зубила. Оброблення проводиться як мінімум на ширину і глибину в 3 ÷ 5 мм.

Як шпаклювати стелю під фарбування

Всі тріщини перед шпатлюванням потрібно гарненько «обробити»

Далі, перед тим, як закладати ці розширені тріщини, їх рекомендовано обробити ґрунтувальною пропитывающим складом для кращої адгезії поверхні зі шпаклівкою або монтажною піною.

Як шпаклювати стелю під фарбування

Для закладення тріщин можна застосувати герметик або навіть поліуретанову піну

Поліуретанову піну застосовують для закладення дуже широких прорізів або отворів. Для вузьких і неглибоких застосовується стартова шпаклівка або герметик. Заделочный матеріал повинен остаточно просохнути, а потім ці місця потрібно зачистити і вирівняти.

При необхідності на заделанную тріщину або вибоїну зверху, прямо на шпаклівку, наклеюється армуюча сітка-серпянка.

Ґрунтування поверхні

Добре очищена і «відремонтована» поверхню перед подальшими роботами покривається грунтовкою. Цей матеріал наноситься в два ÷ три шари, причому кожен черговий наноситься тільки після повного висихання попереднього.

Як шпаклювати стелю під фарбування

Грунтування стелі зручніше всього проводити за допомогою валика

Рекомендовано проводити грунтування перед нанесенням кожного наступного шару шпаклівки або штукатурки. Ґрунтувальні шари обов’язково потрібно просушувати і тільки після їх просихання проводити подальші роботи.

Замішування суміші

Як шпаклювати стелю під фарбування

При підготовці суміші необхідно строго керуватися інструкцією по застосуванню

Для кожного типу шпаклівки передбачені свої пропорції, тому замішувати розчин потрібно в суворій відповідності з інструкцією, зазвичай розташованої на упаковці сухої будівельної суміші. Тим не менш, загальний принцип роботи зберігається для всіх складів:

  • У ємність для замішування розчину наливають певну кількість води, а потім у неї порційно засипається суха суміш.
  • Далі в хід йде електродриль зі спеціальною насадкою — міксером, яку опускають в ємність з водою і сухою сумішшю, потім вмикають на середні обороти і замішують розчин до його повної однорідності.
  • Для вирівнювання стелі потрібен більш густий розчин, для стартової та фінішної шпаклівки замішується сметаноподібна маса.
Як шпаклювати стелю під фарбування

Склад розмішується до отримання повністю однорідної суміші потрібної консистенції

  • Розчин на гіпсовій основі роблять в обмежених кількостях, так як він досить швидко застигає. Тому дуже важливо уточнити час схоплювання маси, заглянувши в ту ж інструкцію. Потрібно готувати стільки розчину, скільки майстер гарантовано зможе витратити відразу, в період «життя» шпаклівки.

Вирівнювання стелі

Перш, ніж купувати матеріали для роботи, потрібно перевірити поверхню стелі на рівність, і якщо виявляться сильні відхилення, то цей недолік необхідно виправити. Інакше, якщо на кривому стелі зробити гладку поверхню, то при його освітленні нерівність буде відразу ж кидатися в очі.

Щоб визначити параметр, потрібно виявити найнижчий кут в кімнаті і на стику стелі і стіни поставити позначку простим олівцем. Далі відштовхуючись від цієї позначки, за допомогою метрового рівня, прокреслюють лінія до наступного кута, і так потрібно з’єднати всі чотири кута. Іноді виявлення рівності проводять з допомогою пофарбованої капронової мотузки, якою відбивають рівну лінію. Провівши ці заходи, буде одразу ж видно, наскільки велика кривизна стелі.

Якщо кривизна становить менше 10 мм, поверхня вирівнюється за допомогою стартової шпаклівки. При різниці в 15 ÷ 20 мм перед шпатлюванням доведеться додати шар штукатурки. Якщо цей параметритр значительно більше, то вирівнювати поверхню буде можливо тільки з використанням гіпсокартону.

Потрібно знати, що занадто товстий шар штукатурного або шпатлевочного матеріалу, 25 ÷ 30 мм, накладений на бетонну поверхню стелі, , не буде триматися довго. З часом він відшарується і почне відвалюватися, так як буде активно вбирати в себе вологу особливо це стосується вологих приміщень.

Для вирівнювання кривого стелі найчастіше використовуют традиционный штукатурний склад на цементній основі. Після вирівнювання поверхні та її повного просихання, її теж заґрунтовують і знову просушують.

Нанесення стартового шару шпаклівки

На вирівняну і висохлий стелю можна наносити приготовану стартову шпаклівку, замішану до пастоподібного стану за вже упоминаемому вище методом.

  • Маса набирається з ємності за допомогою вузького шпателя, намазується на кельму або широкий шпатель і наноситься на поверхню стелі від кута.
Як шпаклювати стелю під фарбування

Накладання складу на широкий шпатель

  • Шпатель міцно притискається до поверхні, і шпаклівка буквально вдавлюється в неї, заповнюючи і приховуючи всі заглибини. Перший шар повинен бути тонким через нього може просвічуватися основа. Завдання такої первинної обробки шпаклівкою полягає в тому, щоб закрити і зрівняти дрібні вади поверхні.
Як шпаклювати стелю під фарбування

Нанесення шпаклівки починають від кутів

  • Нанесена на стелю маса максимально розрівнюється вона не повинна мати задирок і виступаючих смужок на межах зон.
  • Починаючи шпатлювання від далекого кута, необхідно відразу ж акуратно виводити стики між стіною і стелею, також рівне розподіляючи матеріал по вертикальній і горизонтальній поверхні.
  • Коли перший шар буде завдано, його необхідно затерти теркою з встановленою на ній абразивною сіткою. Затирка відбувається круговими рухами проти годинникової стрілки. Процес потрібно проводити дуже уважно, не пропускаючи жодного стельового ділянки.
Як шпаклювати стелю під фарбування

Напрямок руху теркою

  • Для більш якісного контролю за рівністю затираемых областей рекомендується проводити цю процедуру, підсвічуючи кожен з ділянок лампочкою. Деякі майстри і нанесення шпаклівки проводять таким чином, щоб спочатку залишити якомога менше помилок. Особливо важливий цей процес, якщо наступний шар планується не дуже товстим.
Як шпаклювати стелю під фарбування

Використання спеціального підсвічування для контролю рівності поверхні стелі

  • Після затірки, при необхідності, наноситься ще один шар стартової шпаклівки, щоб остаточно усунути значні дефекти поверхні. Шар може бути досить товстий, але сумарно товщина стартової шпаклівки не повинна перевищувати 10 ÷ 12 мм
  • Цього шару потрібно дати час повністю просохнути. Час висихання залежить від обраного складу матеріалу і товщини нанесеного шару. Потім проводиться ще більш ретельна затірка, так як вона встановлює рівність поверхні.
  • Після завершення затірки, змітання пилу з поверхні, стелю необхідно в черговий раз прогрунтувати.

На доданому відео показаний приклад пошарового нанесення стартовою та фінішною шпаклівок. Нехай читача не бентежить, що в ролику робота проводиться на укосах — зате дуже добре выидны всі стадії вирівнювання поверхні.

Відео: пошарове стартове і фінішне шпаклювання поверхні

Фінішне шпаклювання стелі

Фінішна шпаклівка при замішуванні відрізняється більшою пластичністю, ніж стартова. Цей склад повинен довести стелю до ідеальної гладкості – «яєчної шкаралупи», тому її не можна робити дуже густий. Так, консистенція фінішної маси повинна нагадувати дуже густу сметану.

Як шпаклювати стелю під фарбування

Нанесення фінішного шару шпаклівки

Її наносять на стелю також починаючи від дальньої стіни прямими і плавними круговими рухами, не занадто сильно притискаючи шпатель до поверхні. При необхідності, після висихання першого, можна нанести і другий тонкий штукатурний шар з затіркою кожного з них. Останній фінішний шар не тільки затирається, але і шліфується за допомогою терки з одягненою на неї наждачним папером з дрібним зерном (близько 400).

Як шпаклювати стелю під фарбування

У підсумку повинна виходити ідеально рівна поверхня

Щоб домогтися ідеальної гладкості, багато майстри воліють не гіпсову, а акрилову шпаклівку для останнього фінішного шару. Він повинен бути зовсім тонким, не більше 1 ÷ 1,5 мм. Акрилову шпаклівку рекомендовано наносити шпателем, не мають гострих кутів в цьому випадку ризик залишати помітні смуги знижується.

Як шпаклювати стелю під фарбування

Дуже зручні в роботі готові акрилові фінішні шпаклівки

Після висихання всіх шарів обробки, поверхня ще раз шліфується і покривається грунтовкою, яка також повинна добре просохнути. Грунтовка це останній шар перед нанесенням на потолодофарби чи побілки.

Як шпаклювати стелю під фарбування

Після шпатлювання можна переходити до грунтовки і остаточної фарбування стелі

На добре вирівняний і загрунтовану стелю, фарба буде лягати легко, її наносять за допомогою валика з велюровою насадкою з невисоким ворсом. У важкодоступних місцях стелі і на стиках поверхонь, для фарбування використовують кисті різної ширини.

Щоб фарбування вирівняної поверхні стала нескладним заняттям, а якість проведених робіт не викликало сумнівів, необхідно вміти правильно вибирати фарбу для стелі. Як це зробити – висвітлено у відповідній публікації нашого порталу.

Відео: як правильно шпаклювати стелю під фарбування

Якщо підходити до процесу підготовки до фарбування стелі серйозно і проводити його не кваплячись, то з ним, швидше за все, впорається навіть новачок. Щоб навчитися правильно тримати шпатель і наносити їм штукатурку на поверхню, можна потренуватися на куску фанери або стіні, при необхідності стираючи нанесений шар і наносячи новий.