Як зробити ставок на дачі

645

Не завжди в тій місцевості, де розташований заміський ділянку, є заслуговує уваги водоймище, а, погодьтеся, відпочинок біля води завжди особливо приємний. Саме тому багато власників дач, намагаються створити на своїй території затишний куточок зі ставком, яка б з максимальною достовірністю повторив невелика водойма, яка виникла у природних умовах.

Як зробити ставок на дачі

Ставок на дачі своїми руками зробити не так вже складно, і навіть, всупереч досить поширеній думку, цілком доступно за ціною, так як деякі з матеріалів для його облаштування цілком можна просто знайти на своїй ділянці. Наприклад, після глибокого скопування городу або квітника зазвичай виявляються камені, які самі по собі лише перешкодять на грядках, але цілком згодяться для оформлення ставка.

За «розсадою» для ставкових рослин, тих, які воліють рости прямо у воді або поблизу від неї можна з’їздити до найближчої річки або озера, і, таким чином, вони теж нічого не коштуватимуть.

Щоб з’ясувати, скільки і яких матеріалів потрібно для пристрою невеликого штучного ставу, спочатку потрібно визначитися з місцем його розташування і площею, яку він може зайняти.

Зміст статті

  • 1 Вибір місця для штучного ставка
  • 2 Розмітка і підготовка місця під ставок
  • 3 Матеріали для пристрою ставка
  • 4 Процес створення дачного ставка
    • 4.1 Ставок зі старої металевої ванни
    • 4.2 Ставок з готової пластикової форми
    • 4.3 Гідроізоляція ставка плівкою або прогумованим непромокальним полотном
    • 4.4 Відео: найпростіший ставок з використанням полімерної плівки
  • 5 Організація фільтрації ставка
  • 6 Декорування дачного міні-водойми
    • 6.1 Відео: майстер-клас по облаштуванню штучної водойми на дачній ділянці

Вибір місця для штучного ставка

Ділянка, на якому буде знаходитися штучний водойму, повинен відповідати певним вимогам, що дають йому можливість прослужити максимально довгий час без чищення та створять комфортні умови для відпочинку людей біля нього.

  • Ставок можна розташовувати в затіненому місці, так як рослини без сонячних променів досить швидко почнуть гнити від перезволоження і загинуть.
  • Не підходить для водойми і повністю відкритий простір, яке дозволить прямим ультрафіолетових променів постійно протягом дня потрапляти на поверхню води – від цього вона швидко зацвіте, стане каламутною, і став невдовзі почне, перетворюватися в болото. Оптимальним варіантом для стоячого водойми стане півтінь, де «пряме» сонце буде з’являтися на дзеркалі води на 5 ÷ 6 годин за добу.
  • Розташовувати цей елемент ландшафтного дизайну найкраще в низині, а от навколо нього можна навіть зробити піднесення, щоб зберегти водойма і рослини вздовж берегів від сильного вітру – як правило, вони більше люблять спокійне, майже безвітряну погоду.
  • Не варто влаштовувати водойма під високими деревами, так як падаючі листя будуть постійно його засмічувати. Краще всього навколо нього посадити кущі середньої висоти.
  • Став зазвичай влаштовують на віддаленому ділянці від будинку, так як будь водойма це улюблене місце проживання різних комах (у тому числі комарів, наприклад, комарів або оводів), які досить небажані в будинку.
  • Крім цього, вибираючи місце для ставка, потрібно врахувати його загальний план у системі заміського ділянки. Справа в тому, що в загальну «конструкцію» обов’язково включається не тільки сама ємність, заповнена водою, але й берегова частина водойми, яка вимагає спеціального оформлення.

Розмітка і підготовка місця під ставок

Визначивши і ретельно промерив у всіх напрямках майданчик під водоймище, рекомендовано відразу ж виконати невеликий ескіз-креслення майбутнього ставка зверху (в плані) і в розрізі (за профілем і глибин). Цей графічний «документ» допоможе не тільки правильно вирити і оформити котлован для ставка, але і в подальшому естетично його декорувати.

Як зробити ставок на дачі

На початку роботи — складання ескізу і креслення майбутнього водоймища

Наступним етапом йде розмітка майданчика. В намічених точках встановлюються кілочки, а на них розтягується мотузка.

Зазвичай ставок має плавні форми, але іноді його роблять і з прямими лініями контурів. Щоб не помилитися при викопування котловану, і не зробити його більше або менше, ніж потрібно, його точну форму зазвичай відзначають вапняними лініями, які наносяться зверху на грунт, або ж укладанням звичайного шлангу. У цьому випадку він закріплюється всередині форми майбутнього ставка кілочками або ж відрізками арматури.

Як зробити ставок на дачі

Макет ставка з допомогою шматка старої шланга

Потім, в середині форми зазначається найглибше місце майбутнього ставка, яке також розмічається обраним способом.

Якщо в ставку передбачено кілька рівнів глибини, рекомендовано розмітити кожен з них (приблизно такими ж ізолініями, які ми звикли бачити на топографічних або географічних картах).

Починається риття котловану завжди з найглибшого місця у водоймі, яке зазвичай розташовують у середині форми або зі зрушенням в одну або іншу сторону.

Як зробити ставок на дачі

Одна з найбільш трудозатратных операцій — земляні роботи

Найнижче місце в ставку може мати глибину від півметра до 1,6 м. Якщо у водоймі планується розводити рибу, то, природно, він повинен мати достатню для цього глибину, яка може варіюватися від 1,5 і навіть до 2 і більше метрів.

Як зробити ставок на дачі

Кілька рівнів ставка — це враховується при отрытии котловану

Необхідно обов’язково акцентувати увагу на одному моменті вибираючи розмір і форму ставка, потрібно правильно розрахувати свої фізичні і фінансові можливості. Незважаючи на більш низьку вартість облаштування ставка порівняно з будівництвом басейну, все одно доведеться витратитися чимало. Сума загальних витрат буде залежати не тільки від розміру водойми, але і від його складності, і від обраних для робіт матеріалів.

Матеріали для пристрою ставка

Зрозуміло, що якщо планується спорудження штучного водоймища, то необхідно домогтися самої надійної гідроізоляції – щоб вода не йшла нижче встановленого для неї рівня, ставок не міліло і не заболачивался. Одним словом, питання гідроізоляції виходять на перший план.

Потрібний рівень гідроізоляції може бути досягнуто різними способами:

  • У невеликих масштабах – можна використовувати стару ванну, покривши її захисним шаром від можливої корозії. Цей метод організації ставка дозволяє заощадити чимало (якщо в сараї, наприклад, валяється непотрібна стара ванна), але, на жаль, водойма буде не дуже великим.
Як зробити ставок на дачі

Зовсім маленький ставок можна зробити зі старої ванни

Тим не менш, у такого рішення є ще один очевидні плюс – простота обслуговування такого водойми при необхідності міняти воду до «штатним» отвору для спуску води можна підключити дренажну трубу і зробити її відведення в зливну яму.

  • Часто використовують спеціальну пластикову форму, призначену для пристрою басейнів і ставків.

Така штучна ємність теж може бути підключена до зливної труби, але головна її перевага перед звичайною ванною в тому, що вона має кілька рівнів глибини, і може бути досить великий за розмірами.

Як зробити ставок на дачі

Інший варіант — застосування спеціальних полімерних форм для штучних водойм

Такі ємності часто виготовляються з пластику на замовлення, за розмірами, наданими замовником, повністю відповідним і можливостям ділянки, і задумом його господарів.

  • Плівкове покриття поверхні викопаного котловану в якості гідроізоляції обійдеться набагато дешевше пластикової форми. Крім того, цей підхід дозволяє зробити індивідуальну, придуману повністю самостійно конфігурацію ставка.

Плівку настилають на всю поверхню виритого котловану, притискаючи її на кожному з рівнів глибини водойми камінням. Крім того, вона обов’язково виноситься і на берегове простір. (приблизно на 700 ÷ 900 мм від будь-якої точки берега) і також фіксується камінням.

Як зробити ставок на дачі

При використанні плівковою гідроізоляції меж, в принципі, немає

Іноді замість плівки використовують гумове (прогумоване) полотно, але воно обійдеться набагато дорожче, ніж щільна плівка.

Плівку або інший ізоляційний матеріал можна вибрати будь-якого кольору, і часом навіть надати додаткову ставку естетичність. Однак, не забуваймо, що в разі вибору світлого покриття, чистити ставок доведеться набагато частіше.

Крім гідроізоляційної основи чаші ставка, то знадобляться й інші матеріали, які будуть необхідні для облаштування берегового ділянки і дна створюваного водойми, особливо в тому випадку, якщо і навколо, і на його дні будуть висаджені рослини.

  • Необхідний пісок для підсипання під плівку, якщо буде використовуватися саме вона.
  • Потрібно приготувати суглинок і гравій вони підуть для створення донного грунту ставка, в який будуть висаджені рослини.
  • Для розмітки, як вже згадувалося, готують рулетку, мотузку і кілочки, або ж, будь шланг довжини (в крайньому випадку – звичайну розведене вапно).
  • Потрібні камені різного розміру і кольору. При використанні плівки в якості гідроізоляції дна рекомендовано вибирати камені, що не мають гострих кутів і країв, щоб не пошкодити покриття, особливо в тих місцях, які опиняться під водою.
  • З інструментів знадобиться совкова і штикова лопати, бур для розпушення грунту.
  • Надалі постане питання про ставкових рослини для посадки і про фільтрі для очищення і насичення води киснем. Особливо актуальним стане останній пункт у тому випадку, якщо в ставку планується поселити якусь живність (рибок або земноводних).

Процес створення дачного ставка

Так як порядок і обсяг виконання робіт істотно відрізняються один від одного в залежності від вибору гідроізоляції котловану, то краще розглянути всі ці способи окремо.

Ставок з старої металевої ванни

Водойма, влаштований з використанням ванни, зробити найпростіше, але він буде зовсім невеликим за розміром.

  • Починається робота, як і завжди в таких випадках, з розмітки майданчика. А виконати цю роботу зовсім нескладно.

Для цього ванна встановлюється на грунт на вибране місце. А потім не складе великої праці спроектувати саму виступаючу її частина (т. е. верхній бортик) на грунт. Потім необхідно додати приблизно за 150 мм до зазначеної лінії.

Як зробити ставок на дачі

Проектування ванни для риття котловану

  • Далі, ванна прибирається, а за відмітками риється котлован, який повинен бути глибше висоти ванни без ніжок приблизно на 150 ÷ 200 см це буде необхідно для влаштування піщаної подушки.
  • Після того, як котлован буде готовий, в тому місці, де буде знаходитися сторона ванни з отвором для зливу, риється приямок, діаметром до 250 300 мм, який повинен бути глибше нижнього рівня котлована 200 ÷ 250 мм. Далі, цей приямок заповнюється среднефракционной щебінкою або гравієм.
Як зробити ставок на дачі

Піщаний і дренажний шари під ванною

Ця додаткова «ємність» буде служити дренажем для поступового відводу води при необхідності її заміни в ставку.

  • Засипавши створений приямок до поверхні грунту на дні котловану, його потрібно обгородити своєрідною опалубкою, так як навколо буде засипана піщана подушка.

Для огородження потрібно використовувати якийсь допоміжний елемент, який пропускатиме воду. Це може бути, наприклад, пластикова кругла каністра, у якій зрізається дно і верхня частина, а в бічних стінках робляться отвори, через які вода буде йти в піщану подушку. Каністра до верху також заповнюється щебеневим «дренажем», а навколо неї засипається, розрівнюється і утрамбовується пісок.

Як зробити ставок на дачі

Зливний отвір ванни повинна припасти на дренажний приямок

  • Ванну встановлюють отвором на дренаж. Перед заповненням її водою отвір для зливу закривається звичайної пробкою.
  • Після установки ванни у приготовлене для неї «ложі», бічні зазори між нею і грунтом також заповнюються піском, який змочується і акуратно, але дуже ретельно утрамбовується.

Існує й інший, більш складний в монтажі варіант відведення води з створюваного міні-ставка, коли до отвору для зливу приєднуют трубу, яку потім звичайним порядком з невеликим ухилом відводять в зливну яму. У цьому випадку після влаштування котловану, необхідно вирити траншею для прокладання дренажного стоку. По дну цієї траншеї, також на невелику піщану подушку, укладається труба, яку підключають до зливного отвору заглубляемой ванни.

Як зробити ставок на дачі

Ванна повністю врыта і ущільнена з усіх боків піском

Якщо вибрано цей параметр, то дренажний приямок на дні котловану не влаштовується, а ванна з підключеним сифоном встановлюється на підставки (цегла), потім відрізок з’єднується з водостічної трубою, прокладеного в траншеї. І тільки після цього під ванну і навколо неї засипається пісок.

Як зробити ставок на дачі

Згодом декорування повністю приховає наявність металевої ванни

Після того як пісок буде утрамбований, навколо ставу можна проводити декорування. Воно проводиться однаково для практично всіх штучних міні-водойм, тому цей етап роботи можна розглянути пізніше, після того, як стане ясно пристрій всіх трьох видів дачних ставків.

Ставок з готової пластикової форми

Установка виготовленої пластикової форми буде дещо складніше, ніж ванни, так як в цьому випадку зазвичай влаштовуються рівневі переходи. Для кожного з них необхідно вирити щабель, яка буде ширше виступу на 100 ÷ 170 мм це відстань згодом також має бути заповнений піском.

  • Розмітка проводиться безпосередньо по самій формі, яку встановлюють на 200 ÷ 300 мм вище рівня землі це буде товщина піщаних подушок на дні котловану і під виступами-рівнями глибини. Встановивши пластикову форму на цеглу або на звичайні коробки, буде легко визначити глибину котловану і його висоту, на якій будуть знаходитися різні рівні.
Як зробити ставок на дачі

Розмітка під наявну форму для штучного ставка

  • Далі, на грунт проецируется дно форми і до цього розміру відразу додається 100 ÷ 120 мм для подушки з піску по зовнішньому обводу стінок.
  • Потім та ж процедура проводиться з кожним з рівнів і з верхнім бортиком форми.

Відмітиву все параметри, можна переходити до землерийних робіт.

  • Спочатку викопується котлован для найглибшого місця майбутнього ставка, потім знімається грунт для нижнього рівня, потім для середнього і так до самого верху.
Як зробити ставок на дачі

Підготовка котловану для ставка

  • Наступним етапом дно котловану простягається піском, який ретельно утрамбовується. Потім пісок таким же чином укладається та на створені міжрівневі ступені котловану.
Як зробити ставок на дачі

Підсипка піщаної подушки

  • Після цього проводиться установка форми. Всі зазори між стінками котловану і формою заповнюються піском, який змочується водою і по максимуму ущільнюється.
Як зробити ставок на дачі

Фігурна форма ставка встановлена і зафіксована шаром піску

Після установки форми можна буде переходити до установки фільтра і декорування ставка.

Гідроізоляція ставка плівкою або прогумованим непромокальним полотном

Цей варіативностінт првзагалі тим, що риття котловану не обмежена певними параметрами пластикової форми або ванни. В даному випадку, якщо буде допущена невеличка помилка це зовсім нестрашно, так як плівка еластична і може прийняти будь-яку форму, яку вже має котлован.

Як зробити ставок на дачі

У розмірах котловану господар ділянки особливо не обмежений

  • Коли яма під ставок буде повністю готова, в неї також з цієї площі і на всіх рівнях влаштовують піщану подушку, яку добре утрамбовують.
  • Зверху піску весь котлован покривається спочатку геотекстилем (дорнитом). Його полотна настилаються внахлест друг на одного на 300 400 мм. Цей матеріал надійно закриє грунт на сходах і допоможе зберегти плівку від пошкоджень твердими корінням або краями каменів, які нерідко стирчать із стінок котловану. Особливо покриття з геотекстилю буде важливо в тому випадку, якщо ставок планується використовувати для купання.
  • Зверху геотекстилю укладається щільна ПВХ-плівка, але все ж краще всього використовувати для настилу бутилкаучукові гуму.
Як зробити ставок на дачі

настил геотекстилю і водонепроникної тканини

  • Плівка це найпростіший і доступний матеріал, який використовується для облаштування ставків. Однак, потрібно сказати, що вона недостатньо довговічна, і може прослужить зовсім недовго, а також її дуже легко пошкодити навіть найбільш «безневинними» необережними діями. Вона добре підійде для маленьких декоративних ставків, в яких не будуть купатися, і господарями не планується розведення будь-яких, декоративних або промислових риб.
  • Гумове покриття за вартістю, безумовно, набагато затратніше звичайної плівки, але і прослужить набагато більш довгий термін, так як здатне витримувати досить високі механічні навантаження. Тому, якщо дозволяють фінансові можливості, то краще, без всяких сумнівів, вибирати саме гумове покриття.
  • Настеленное покриття притискається до дна і до кожної із ступенів попередньо добре промитими під сильним напором води камінням. Якщо у водоймі будуть купатися, то для фіксації плівки використовуються виключно круглі, без гострих кутів камені.
Як зробити ставок на дачі

Фіксація плівки камінням

  • Плівку завертають на берег на 700 ÷ 800 мм для того, щоб можна було добре її зафіксувати більш великими каменями, а також в тих цілях, щоб безпосередньо біля урізу води не проростала бур’яниста трава.
  • При декоруванні «берегової лінії» це водонепроникне покриття, потрібно повністю закрити камінням різних розмірів, тонким шаром грунту і декоративними рослинами.

Відео: найпростіший ставок з використанням полімерної плівки

Організація фільтрації ставка

Перед декоруванням створеного водойми рослинами, коріння яких будуть перебувати на дні, бажано встановити в найглибше місце ставка спеціальний глибинний водяний насос, а на береговій лінії — систему фільтрації води. Труби для випуску і забору води пізніше можна буде вміло замаскувати камінням і рослинами.

Як зробити ставок на дачі

Щоб штучний ставок дійсно тішив господарів, не обійтися без системи фільтрації

Воду, що пройшла через фільтр можна пустити каскадом, мальовничим міні-водоспадом по камінню, які укладають на березі невеликими ступенями.

Як зробити ставок на дачі

Очищену воду можна повертати у водойму красивим каскадом

Водяні фільтри необхідні особливо в тих випадках, коли планується запустити в ставок риб або іншу живність, так у цьому випадку повинні бути створені особливі умови.

Як зробити ставок на дачі

Типова схема розташування фільтруючої системи

Як для рослин, так і для водоплавного досить згубного стану скупчення у воді аміаку, фосфатів або інших відходів від біологічного розкладання органіки, тому у фільтрах зазвичай передбачені функції їх адсорбції або перетворення в нешкідливі хімічні складові. Так, деякі апарати здатні перетворювати аміак у нітрити, а при надмірному скупченні останніх перетворює їх в нейтральний азот.

Як зробити ставок на дачі

Сучасні фільтри поєднують функції та звичайної фільтрації, і біологічної очистки

Сучасні фільтри не тільки очищають воду ставка від потенційно небезпечних хімічних речовин, але і нейтралізують шкідливу мікрофлору, а також підтримують необхідну кислотність середовища.

Крім цього, фільтр, як правило, здатний збагачувати воду киснем, що вкрай необхідно для нормальної життєдіяльності живуть в створюваній біосистемах рослин і риб.

Щоб апарати по очищенню води могли повною мірою виконати всі необхідні для гарного змісту ставка вимоги, вони оснащені комплексом різних фільтруючих, що очищають, преобразовывающих каскадів, що мають багатошарову структуру Тому їх з повною підставою можна назвати системами біофільтрації, регенерації та глибокої очистки води.

Для прикладу, система биофильтации може виглядати наступним чином:

Як зробити ставок на дачі

Приблизна схема установки біофільтрації

1 — Насос, направляючий підлягає фільтрації воду в апарат для подальшого очищення. Забірний рукав насоса встановлюють на максимальній глибині ставка, ближче до протилежного від звичайних місць відпочинку березі. Цей агрегат повинен бути здатний перекачувати воду, засмічену частинками, що досягають розміру до 8 мм. Двигун насоса має достатню потужність для того, щоб п’ють брудну воду не тільки з донної частини ставка, але і з поверхні, через скіммер, який розташовують зазвичай на поплавці ближче до поверхні води.

Як зробити ставок на дачі

Донний і поверхневий водозабірники

2 — Кран для зворотної подачі в ставок очищеної води.

3 — Випускна камера, через яку очищена вода подається у вихідний патрубок.

4 — Гидроматы, мають різну товщину вони призначені для біологічної та механічної грубого очищення.

5 — Камера щіток. Вода «грубо» очищається в ній з допомогою жорсткого ворсу щіток, перед тим, як потрапити в биозону.

6 — Відділення аерації створено для збагачення води киснем. Процесс происходит завдяки створенню в даній зоні сильних повітряних завихрень.

7 — Відділ подачі води з труби в загальну зону фільтрації.

8 — Отвір для періодичного дренажного зливу забруднень.

9 — Фільтруючі пористі губки.

10 — Фільтруючі пористі губки з мікроскопічними порами або ж фільтри з піщаним кварцовим наповненням

11 — Грязесборник, що збирає продукти очищення з усіх фільтруючих каскадів.

Дуже часто використовуваними для очищення ставків є піщані фільтри, вироблені фірмою «Крипсон»,. Їх перевага в тому, що процес очищення йде за максимально наближеному до природних умов шляху – через товщу кварцового піску з дуже великою площею контакту. Для прикладу – в таблиці наведені основні експлуатаційні характеристики лінійки таких фільтрів різних моделей:

Модель З’єднання з
всмоктувальний
рукавом
Площа
фільтрації (м2)
Пропускає
здатність
(м3/ год)
мінімум
максимум Засипка
фільтрату
(кг)
Засипка –
об’єм (м3)
IТ404D верхнє 0.12 4.8 6 50 0.1
IТ404D верхнє 0.12 4.8 6 50 0.1
IТ404D верхнє 0.19 7.6 9.5 90 0.15
IL404D бічне 0.19 7.6 9.5 90 0.15
IL404D бічне 0.28 11.2 14 125 0.21
Робочий тиск 0,5-1,6 кг/см
Тестуюча тиск 2,5 кг/см
Калібрування піску 0,4-0,8 мм

Якщо використовувати сучасні комплексні фільтри, то воду в ставку можна буде не змінювати протягом усього літнього сезону, аж до глибокої осені. Для підтримки водойми в належному стані зовсім необов’язково, щоб фільтработал цілу добу без перерви достатньо буде включати його на кілька годин в день. Завдяки постійній циркуляції і надходженню кисню, значно зменшиться ризик «цвітіння» води і появи від неї неприємного гнильного запаху.

Встановивши насос і провівши від нього і до нього всі потрібні комунікації, можна приступати до декорування ставка.

Декорування дачного міні-водойми

Для оформлення водойми використовуються різні рослини, які в природі ростуть на берегах озер, ставків та річок. У деяких з них корені можуть знаходитися у мулистих донних шарах, а верхня частина над поверхнею води.

Деякі з річкових представників флори є рослинами-оксигенераторами, які на додаток до насоса-аератора здатні ефективно збагачувати воду киснем. До таких рослин належать, наприклад, болотник, елодея канадська, кушир та інші.

Як зробити ставок на дачі

Рослини, що мають властивості збагачувати воду киснем — болотник…

Як зробити ставок на дачі

… елодея канадська …

Як зробити ставок на дачі

… і кушир

Для того, щоб рослини росли з дна водойми, необхідно засипати його шаром піску, товщиною 80 120 мм, який потрібно ущільнити. Поверх піщаної засипки в місцях посадки рослин потрібно гірками укласти, просочений водою суглинок.

На кожному з рівнів ставка також, у такому ж порядку укладаються пісок і суглинок.

Далі в підготовлений ставковий грунт висаджуються рослини:

— на дно і на нижні рівні поміщають глибоководні рослини, закопуючи їх коріння в мокрий суглинок;

— на верхній рівень, який буде також перебувати під водою, в суглинок садять мілководні рослини;

— на березі ставка висаджуються прибережні трави і низькорослі чагарники.

Як зробити ставок на дачі

Розміщення рослин за рівнями садового ставка

Зверху суглинку і піску насипають невеликий шар гравію, приминаючи його в шари основи. Ця міра обережності допоможе захистити пісок і глину від розмивання.

Можна скористатися й іншим варіантом посадки рослин їх буде зручно посадити в вазони, наповнені суглинком і піском, які потім опускають на дно і на сходинки рівнів ставка. В цьому випадку не потрібно буде побоюватися, що грунт, в який посаджені рослини, буде з часом розмитий.

Ще одним способом посадити мілководні рослини є тканина, що має кишеньки з однією з сторін. Вони заповнюються потрібне грунтом, нитки тканини розширюються і через них в грунт всідаються коріння рослин. Потім, тканина акуратно вкладається на берег вільної стороною, яка притискається камінням. Інша її сторона, на якій знаходяться посаджені рослини, опускається на мілководді водойми. Спосіб дуже зручний тим, що дозволяє зафіксувати всі донні рослини в потрібному місці.

Як зробити ставок на дачі

Оригінальний спосіб розміщення водних рослин — полотно з кишенями

Коли всі рослини будуть висаджені, ставок дуже обережно, тонким струменем по стінці заповнюється водою. Такий неспішний порядок процесу заповнення необхідний для того, щоб не пошкодити донні шари, які засаджена «розсада».

Поки ставок буде заповнюватися водою, можна зайнятися укладанням каменів навколо водойми.

Якщо котлован вкривалася плівкою, то її потрібно ретельно задекорувати грунтом, великими і дрібними каменями. Цей процес теж потрібно проводити обережно, щоб не пошкодити посаджені прибережні рослини.

Точно так само, камінням і прибережними рослинами, маскується і апарат для фільтрування води, який встановлюють недалеко від берега. Для нього з каменів можна скласти невеликий грот, а від нього ступенями викласти каскад, за яким буде красиво збігати чиста вода.

Між собою камені можна акуратно скріпити будівельним клеєм на цементній основі. Краще, якщо камені такого каскаду будуть спускатися до самого урізу води, а між ними стануть зеленіти прибережні рослини.

Відео: майстер-клас по облаштуванню штучної водойми на дачній ділянці

Існують різні способи оформлення стоячого штучного водоймища, але самими головними атрибутами його декорування є рослини і камені різних розмірів. Можна додати невеликі фігурки тварин, водоплавних птахів, або ж інші елементи, пов’язані з природним джерелом води. Який вибрати дизайн для оформлення потрібно обов’язково вирішувати всією родиною, щоб кожен міг знайти в оформленні те, що буде залучати в цей куточок, щоб гарненько відпочити біля води.