Який утеплювач краще для мансарди

844

Мансардна надбудова вимагає особливого підходу при її утепленні і ретельного підбору матеріалу. Якщо капітальні стіни самі по собі є в якійсь мірі утеплювачем, то будь-яка покрівля не має тієї достатньої товщини, щоб стати надійною перепоною для холоду.

Який утеплювач краще для мансарди

Тому необхідно точно знати, який утеплювач краще для мансарди вибрати, і як з його допомогою зробити приміщення придатним для проживання в ньому в будь-який час року.

Зміст статті

  • 1 Утеплювачі для мансарди
  • 2 Критерії вибору утеплювача
    • 2.1 Пінопласт (пінополістирол)
    • 2.2 Мінеральна вата
    • 2.3 Ековата
    • 2.4 Пінополіуретан
  • 3 Коротко про проведення утеплювальних робіт
    • 3.1 Необхідність повітрообміну для утеплення мансарди
    • 3.2 Монтаж утеплювального матеріалу в матах (плитах) або рулонах
    • 3.3 Відео: утеплення мансардного приміщення мінватою
    • 3.4 Утеплення ековатою
    • 3.5 Відео: «сухий» спосіб нанесення ековати
    • 3.6 Напилення пінополіуретану
    • 3.7 Відео: утеплення мансарди напыляемым пінополіуретаном

Утеплювачі для мансарди

У силу конструктивних особливостей мансардного приміщення, тепловтрати в ньому завжди підвищені, порівняно з кімнатами, які перебувають за капітальними стінами. Крім цього, зверху мансарда не має тепловий «подушки», роль якої виконує горище кожного будинку. Отже, можна зробити висновок, що стіни і дах мансарди найбільше схильні промерзання в зимовий період, тому і необхідно вибрати правильний утеплювач і розрахувати його товщину.

Який утеплювач краще для мансарди

Мансарда завжди потребує особливо якісному утепленні

Найпопулярнішими утеплювачами, які закріплюють безпосередньо під покрівлю, є: пінополістирол (звичайний спінений або екструдований), пінополіуретан, ековата, виготовлені з целюлози, а також всі різновиди мінеральної вати.

Саме ці утеплювальні матеріали добре закріплюються між латами або зчіплюються з внутрішньою поверхнею покрівельного матеріалу, і роблять з холодною мансарди теплу кімнату, придатну для використання.

В будинках, які розташовані в холодних регіонах, потрібно укладання цього матеріалу в два, а то і в три шари. Іноді в комплексі з одним із утеплювачів використовують інфрачервону плівку, яку закріплюють на стінах мансарди і включають цей додатковий обігрів в міру необхідності.

Критерії вибору утеплювача

При виборі матеріалу потрібно врахувати безліч характеристик, що обумовлюють ефективність і безпека термоізолятору:

  • Утеплювач повинен мати мінімальну горючість і низьку теплопровідність.
  • Щільність матеріалу не повинна бути занадто високою, інакше підвищується її теплопровідність і ускладнюється конструкція мансарди, що вкрай небажано, так як збільшується навантаження на несучі стіни будівлі.
  • Монтаж утеплювача повинен бути простий, а термін експлуатації – зіставимо з довготривалим всієї покрівельної конструкції.
  • Екологічна чистота матеріалу є одним з головних критеріїв при його виборі він не повинен виділяти неприємних запахів і не розкладатися на які-небудь небезпечні для здоров’я людини речовини.

Деякі фізичні властивості поширених утеплювальних матеріалів для зручності порівняння зведені в наступну таблицю:

Властивості утеплювального матеріалу Товщина мм.
50 60 80 100 120 150 200 250
Щільність кг/м3 Мінеральна вата 100 — 120
Пінополістирол (пінопласт) 25 — 35
Пінополіуретан (напилюваний) 54 — 55
Ековата (целюлозний) 40 — 45
Термічний опір м2×°С/Вт Мінеральна вата 1.19 1.43 1.90 2.38 2.86 3.57 4.76 5.95
Пінополістирол (пінопласт) 1.35 1.62 2.16 2.70 3.24 4.05 5.41 6.76
Пінополіуретан (напилюваний) 1.85 2.22 2.96 3.70 4.44 5.56 7.41 9.26
Ековата (целюлозний) 1.75 2.08 2.74 3.50 4.20 5.26 7.20 9.01
Коефіцієнт теплопровідності Вт/м2×°С Мінеральна вата 0.042
Пінополістирол (пінопласт) 0.037
Пінополіуретан (напилюваний) 0.028
Ековата (целюлозний) 0.038
Маса, кг/ м2 Мінеральна вата 15.2 15.8 17.6 20.9 23.2 26.7 32.4 38.2
Пінополістирол (пінопласт) 9.8 10.0 10.5 11.0 11.5 12.3 13.5 14.8
Пінополіуретан (напилюваний) 11.2 11.7 12.8 13.9 15.0 16.6 19.3 22.0
Ековата (целюлозний) 12.1 12.5 13.7 14.4 16.4 17.9 20.5 24.5

Особливості утеплювальних матеріалів для мансарди

Щоб детальніше розібратися у властивостях кожного з утеплювачів, потрібно розглянути більш уважно.

Пінопласт (пінополістирол)

  • Пінополістирол має досить жорстку структуру, що складається з окремих спінених фрагментів, щільно з’єднаних між собою. А от якщо дивитися по об’ємному вмісту, то цей матеріал містить всього лише 2,5% полістиролу і 97,5% повітря. Тому, при його застосуванні холоду не дає проникнути всередину приміщення саме повітряна прошарок, створювана цим утеплювачем.
Який утеплювач краще для мансарди

Недорогий, але все ж не найкращий утеплювач — пінополістирол

  • Пінополістирол проводиться в плитах різних розмірів, товщини і щільності. Плити можуть мати розмір 1000 × 2000, 1000 × 1000, 1000 × 500 мм, а товщину від 20 до 1000 мм.
  • Матеріал володіє не тільки високими теплоізоляційними якостями, але і хорошим шумопоглинання, і буде досить обшити стіну плитами, що мають товщину в 30 ÷ 50 мм, щоб забезпечити ефект високої звукоізоляції.
  • При утепленні мансарди, враховуючи невелику товщину стін, пінопласт знадобиться самої великої товщини, тільки в цьому випадку можна створити необхідну тепло і звукоізоляцію. При цьому необхідно враховувати дотримання технології монтажу.
  • Пінополістирол має низький показник гігроскопічності, тобто він практично не вбирає вологу.
Який утеплювач краще для мансарди

Матеріал дуже простий в монтажі

  • Правильно встановлений пінополістирол не деформується тривалий час, витримуючи досить великі навантаження.
  • Пінополістирол показує непогану стійкість до впливу агресивного середовища і прослужить тривалий час, якщо буде закритий оздоблювальними матеріалами.
  • Однак, цей утеплювач руйнується при дії на нього ультрафіолетових променів, різних розчинників та інших агресивних хімічних складів.
  • Всередині цього утеплювача не з’являється шкідливих мікроорганізмів, так як матеріал не є сприятливим середовищем для їх розвитку. Однак, при значних забрудненнях його поверхні, на ній можуть утворитися грибкові колонії.
  • Легкий по вазі пенопласт прост в монтажі. Він не доставить проблем у прибиранні після завершення його установки. Матеріал без проблем ріжеться гострим ножем, а іноді ріжучий інструмент нагрівають для більшої рівності зрізу.
  • Пінопласт безпечний при нормальних умовах, але з часом і при частому нагріванні він починає виділяти шкідливі для людини речовини.
Який утеплювач краще для мансарди

Назвати пінополістирол пожежобезпечним — ніяк не вийде

  • Пінополістирол загоряється при дії на нього відкритим полум’ям, і при горінні плавиться і виділяє велику кількість диму, що містить дуже токсичні речовини, які можуть бути небезпечні не тільки для здоров’я, але і для життя людини.

Мансарда є саме таким місцем, яке в першу чергу потрапляє під промені сонця, досить сильно нагрівають покрівлю. А це може призвести до швидкої втрати пінопластом його теплоізоляційних якостей. Тому його краще використовувати для утеплення кам’яних стін, надійно закриваючи його від зовнішніх впливів, а для мансарди підшукати більш прийнятний варіант.

Мінеральна вата

Мінеральна вата це знайомий всім матеріал, який використовується вже багато десятиліть і зарекомендував себе, як надійний і зручний утеплювач. Його виробляють з різного сировини, тому характеристики його теж різняться. Мінеральна вата ділиться за матеріалом виготовлення на шлакову, кам’яну, базальтову і скляний. Кожна з них має свої параметри: товщину і довжину волокон, опір навантаженням, термостійкість, теплопровідність, а також гігроскопічність.

Який утеплювач краще для мансарди

Мінеральна вата — один з найпопулярніших утеплювачів

Щоб детальніше дізнатися властивості всієї видів матеріалу, треба розглянути кожен з них, так як в таблиці представлені лише середні показники.

Кам’яна вата

Який утеплювач краще для мансарди

Кам’яна вата — найкраща з усіх інших по екологічності та безпеки

  • Цей вид мінеральної вати має волокна довжиною до 16 мм і товщиною від 3 до 12 мкм. Характеристики цього виду утеплювача найкращі для утеплення житлових приміщень, тому його частіше інших застосовують для установки в мансарді.
  • Теплопровідність кам’яної вати варіюється від 0,076 до 0,12 Вт/м×°С.
  • Гранична температура нагрівання 550600 градусів.
  • Кам’яна вата найкомфортніша для роботи у порівнянні з шлако або скловатою її волокна не колючі і не травмують шкіру і слизові.
Який утеплювач краще для мансарди

Розсипний базальтовий утеплювач

Різновидом кам’яної вати може бути розсипний базальтовий утеплювач. Він не має жодних скріплювальних речовин, тому не виробляється в плитках або рулонах. Россыпной набивають ватою мати, або ж насипають її на горизонтальні площини і утрамбовують до потрібної товщини. Завдяки тому, що в матеріалі не міститься плавящихся речовин, така вата витримує температуру до + 900950 градусів. Основні параметри – товщина і длинга волокон, утеплювальні здібності – такі ж, як і у звичайної кам’яної вати. Базальтовий утеплювач можна назвати самим безпечним в роботі з усіх мінеральних матеріалів для утеплення.

Всі види подібного мінерального утеплювача мають властивість добре звукоізолювати приміщення. Особливо цей якість властиво базальтовому матеріалу. Крім цього, подібний матеріал єдиний з усіх, що не містить фенолформальдегідних смол, тому він абсолютно безпечний для здоров’я людини.

Скловата

  • Волокна скловати мають довжину від 13 до 45 мм і товщину від 4 до 16 мкм. Вони володіють хорошою пружністю і міцністю.
  • Скловата має досить низьку теплопровідність, яка дорівнює 0,0290,050 Вт/м×°С.
  • Цей утеплювач витримує високі температури не більше +450, а низькі до —5560 градусів.
Який утеплювач краще для мансарди

Скловата вимагає особливих заходів обережності при її укладанні

Скловата є найбільш доступною ціною, але щоб працювати з цим матеріалом, необхідно вжити заходів безпеки, так як її мікроскопічні волокна можуть потрапити на слизові оболонки дихальних органів і очей і нанести серйозні пошкодження. Тому, вибравши для утеплення саме скловату, потрібно обов’язково придбати респіратор, захисні окуляри, рукавички і костюм, який не залишить відкритими ділянки шкіри.

Шлаковата

Який утеплювач краще для мансарди

Шлаковата — поступається в ефективності і, крім того, може бути небажана для металевих деталей конструкції

  • Довжина та товщина волокон шлаковати ідентична волокнам кам’яного утеплювача, а ось гранична температура для неї становить не більше 300 градусів. При температурах, що перевищують цю межу, скріплювальний волокна речовина починає плавитися, що призводить до втрат функцій тепло і звукоізоляції приміщень.
  • Матеріал гігроскопічний, тому придатний тільки для внутрішніх утеплювальних робіт і вимагає дуже надійної гідроізоляції.
  • Недоліком цього утеплювача є вхідні в його склад доменні шлаки, які при зволоженні матеріалу вступають в реакцію з металевими елементами і здатні привести до їх поступового розкладання. Тому, якщо для утеплення обрана шлаковата, то рекомендовано відмовитися від металевого профілю для обрешітки мансарди.
  • При гарної гідроізоляції теплопровідність шлаковати варіюється між 0,0460,048 Вт/м×°С, і в принципі матеріал можна назвати цілком підходящим для утеплювальних робіт у мансардної надбудови.
  • Не забуваємо, що для роботи з шлакової необхідно мати захисні пристрої, так як його волокна здатні завдати шкоди шкірі і слизових оболонок, так само, як і складові скловати.

Мінеральна вата вважається негорючим матеріалом, але це не зовсім відповідає дійсності. Матеріал іноді може загорятися при критичних температурах, правда, з тенденцією до самостійного загасання. Цей фактор багато в чому залежить від якості виробленого матеріалу, зокрема, від кількості можливих органічних домішок і зв’язувальних речовин.

Який утеплювач краще для мансарди

Якісну мінвату практично неможливо запалити

Незважаючи на це, мінеральна вата вважаються самим оптимальним варіантом для утеплення мансарди завдяки своїм вираженим позитивним якостям та відносній дешевизні.

Ековата

  • Ековата виготовляється з целюлози і не має у своєму складі склеюючих компонентів, тому є на 100% екологічно чистим матеріалом.
Який утеплювач краще для мансарди

Ековата — продукт переробки целюлози

  • Целюлозу виробляють з деревини, тому ековата має природні утеплювальні властивості, притаманні натуральному дереву. Як відомо, такі матеріали в рази краще зберігають тепло, ніж синтетичні види утеплювачів. Тому в приміщенні зі стінами, на які зроблений монтаж цього утеплювача, краще зберігається тепло в сильні холоди і прохолоди в літню спеку.
  • Складається утеплювач з целюлози на 80%, антипіренів, що перешкоджають горінню, на 12% і антисептичний нелетючого кошти, такого, як борна кислота на 8%.
  • Так як матеріал має пухке капілярно-пористу будову, а також завдяки своїм складовим, в ековаті не приживаються гризуни, комахи, а також різні мікроорганізми.
  • Присутність в матеріалі антипіренів дозволяє йому мати ступінь помірної горючості, тобто він дуже важко запалюється на відкритому направленому полум’я і, разом з тим, має властивість самозатухать.
Який утеплювач краще для мансарди

Ековата дуже важко займається і дуже швидко самозатухаючий

  • Утеплюючи ековатою стіни, можна відмовитися від застосування пароізоляційної мембрани, так як відсутній ризик утворення конденсату, в силу того, що утеплювач є «дихаючим» матеріалом. Навіть при незначному зволоженні він не збільшується в розмірах і не втрачає своїх теплоізолюючих властивостей, а крім цього він швидко просихає.
  • Перевагою ековати також можна назвати її доступну ціну, але єдиною складністю в роботі з таким утеплювачем є його монтаж, для якого необхідне спеціальне обладнання.

Якщо знайдена можливість використовувати для утеплювальних заходів мансарди ековату це буде найкращимнадійним і абсолютно безпечним варіантом.

Пінополіуретан

Цей утеплювач теж часто застосовують для утеплення приміщення мансарди. Його Монтаж здійснюється за допомогою напилення, а це є одним з головних його переваг, так як створюється безшовна герметична поверхню. Вона здатна захистити надбудову мансарди від проникнення вітру і холоду. З експлуатаційної точки зору напилений пінополіуретан можна цілком назвати найефективнішим матеріалом для тепло і звукоізоляції:

Який утеплювач краще для мансарди

Структура застиглого пінополіуретану

  • Пінополіуретан закриває абсолютно всі містки холоду, які можуть створити дерев’яні елементи обрешітки.
  • Матеріал легкий, тому не обважнює конструкцію несучих стін, а значить на поверхні стін і підлоги може бути завдано товстий його шар.
  • Витривалість пінополіуретану до температур варіюється між -155 і +210 градусами.
  • Дуже важливим моментом в монтажі є те, що поверхня, на яку буде проводитися напилення, не вимагає підготовчих робіт.
  • Термін служби утеплювача, при належному монтажі і закриття його декоративним матеріалом, складе п’ятдесят і більше років.
  • Напилення може проводитися на конструкції самих різних, в точ числи і досить химерних форм, що зручно, якщо на мансарді, наприклад, роблять фігурну дах у вигляді шатра чи арки. Цьому допомагає хороша адгезія пінополіуретану з будь-якою поверхнею.
  • Утеплювач дає хорошу звукоізоляцію приміщення.
  • Повністю відсутній ризик появи конденсату за належної вентиляції.

Проте, є у пінополіуретану і недоліки. один з них

Перше це неможливість монтажу утеплювача без певного, досить складного і дорогого обладнання.

Друге – пінополіуретан не можна назвати повністю негорючим матеріалом. При його спалюванні утворюється дим, який має у своєму складі дуже небезпечні токсичні речовини, в які входить такий отруйний газ, як ціаністий водень. В принципі, за ступенем небезпеки в цьому плані він порівнянний з пінополістиролом.

Який утеплювач краще для мансарди

При високих температурах і відкритому полум’ї пінополіуретан може загорітися

Тому приготовлении ППУ іноді в його склад додають антипірени. Вони знизять ризик загоряння, але якщо матеріал все-таки займеться полум’ям, то ці добавки лише збільшать кількість виділених отруйних для людини компонентів.

Коротко – про проведення утеплювальних робіт

Необхідність повітрообміну для утеплення мансарди

При утепленні мансардного приміщення необхідно врахувати пристрій надійної вентиляції. Якщо укладається матеріал, виготовлений в матах, то передбачається повітряний прошарок між утеплювачем і обробним матеріалом. Розмір цього зазору буде залежати від покрівельного покриття. Наприклад, якщо дах покривається одним із металевих покриттів, то вентиляційна прошарок може становити від 20 ÷ 25 мм. За умови вибору для покриття натуральної черепиці або м’якої покрівлі, зазор збільшується в півтора ÷ два рази. При використанні напилюваних утеплювачів, вентиляційні отвори влаштовується в карнизі.

Який утеплювач краще для мансарди

Утеплення не повинно перешкоджати вільній циркуляції повітря під покрівлею мансарди

У відсутності доброї вентиляції виникає велика ймовірність осідання конденсату на утеплювачі. Конденсат виникає при різкій різниці температур в приміщенні і на вулиці, тому дуже важливо правильно розрахувати товщину термоізоляційного шару, який не дозволить холодного повітря ззовні стикнутися з нагрітим повітрям в приміщенні.

Монтаж утеплювального матеріалу в матах (плитах) або рулонах

Якщо для утеплення буде використовуватися матеріал, вироблений в матах або рулонах, наприклад, пінопласт або мінеральна вата, то необхідно застосувати додаткові пароізоляційні та вітрозахисні елементи утеплювальної системи.

Вітрозахисна плівка необхідна для запобігання появи протягів, які сприяють втрат тепла в приміщенні. Така мембрана кріпиться із зовнішнього боку кроквяної системи, і як цього шару часто використовують знайомий всім руберойд чи звичайну поліетиленову щільну плівку. Окремі полотна матеріалу укладаються внахлест в 200 250 мм, і склеюється водостійким скотчем. Плівка кріпиться до крокв за допомогою скоб, а зверху млості потім влаштовується решетування для кріплення покрівельного матеріалу або основи під нього.

Який утеплювач краще для мансарди

Вітрозахисна плівка

Проміжки між кроквами будуть служити нішами для укладання першого шару утеплювача.

Який утеплювач краще для мансарди

Укладання шару мінеральної вати

Далі, йде горизонтальна обрешітка її бруски кріпляться на такій відстані один від одного, яке буде дорівнює ширині матів утеплювача.

В даному випадку необхідно саме два шари матеріалу, так як крокви можуть стати містками, провідними холод.

Який утеплювач краще для мансарди

Якщо потрібно, робиться два шари утеплювача, а потім — обов’язкова пароізоляційна прошарок

На горизонтальну решетування, після укладання між її напрямними другого шару утеплювача, закріплюється плівка пароізоляції, яка повністю закриє утеплювач і стане ще однією перепоною для холоду, але дозволить, в той же час, утеплювачу «дихати». Вона також укладається внахлест і склеюється скотчем.

Який утеплювач краще для мансарди

Стики плівковою мембрани проклеюють спеціальним скотчем

Зверху пароізоляції закріплюються рейки, товщиною в 20 ÷ 25 мм. Їх кріплять горизонтально або вертикально, залежно від того, як буде розташовуватися вагонка, якщо декоративна обробка буде проводитися таким матеріалом.

Відео: утеплення мансардного приміщення мінватою

Утеплення ековатою

Який утеплювач краще для мансарди

Все частіше для утеплення житлових приміщень вибирають ековату

Монтаж допоміжних матеріалів при використанні для утеплення мансарди ековати вимагає окремого детального вивчення, так як в цьому випадку, є свої нюанси. Детальніше ці питання висвітлені у окремій статті нашого порталу, присвяченої технології утеплення мансарди.

Потрібно відразу відзначити, що вітрозахисна плівка в цьому випадку закріплюється точно так само, як і при утепленні матеріалами в матах.

Далі між кроквами укладається ековата. Її монтаж може проводитися мокрим або сухим способом.

  • Мокре нанесення матеріалу проводиться за допомогою спеціального обладнання, яке напыляет матеріал, змішаний з водою і спеціальним клеєм.

Ековата напилюється під тиском, тому матеріал заповнює всі зазори і щілини, таким чином, створюючи хорошу тепло і звукоізоляцію.

Який утеплювач краще для мансарди

Напилення ековати під тиском

Після напилення, надлишок матеріалу знімається за допомогою спеціального валика, і одночасно розрівнюється.

Який утеплювач краще для мансарди

Вирівнювання поверхні утепленої стіни

Іншим варіантом монтажу може бути заповнення вологою ековатою закритих порожнин стін або підлоги.

Який утеплювач краще для мансарди

Заповнення межчердачного перекриття ековатою

На стіни спочатку зсередини закріплюється й розтягується пароізоляційна плівка, в ній проробляється отвір, через який простір заповнюється теплоізоляційним матеріалом ековатою.

Який утеплювач краще для мансарди

Заповнення ековатою порожнини в стіні

  • Сухий спосіб утеплення відмінно підходить для укладання ековати на підлогу мансарди. Цей метод може здійснюватися вручну або ж за допомогою того ж обладнання.

Якщо утеплення проводиться вручну, утеплювач просто витягують з упаковки і розпушують. Потім розподіляють його між балок перекриття і утрамбовують. Товщина шару повинна бути рівна висоті балок перекриття.

Однак, краще все-таки робити монтаж утеплювача під тиском, використовуючи спеціальну апаратуру.

Який утеплювач краще для мансарди

Сухе нанесення ековати на підлогу

Зверху ековата затягується пароізоляційною плівкою, а поверх неї на балки набиваються рейки, товщиною в 20 ÷ 25 мм ця решетування створить необхідний вентиляційний зазор. Після цього настилається покриття підлоги.

Відео: «сухий» спосіб нанесення ековати

Напилення пінополіуретану

Пінополіуретан все частіше застосовується для термоізоляції будівель як зсередини, так і зовні. Особливо він популярний для каркасних будівель і мансард.

Єдиною заковикою в самостійному проведенні робіт може стати складна апаратура для напилення пінополіуретану, без якої обійтися просто неможливо. Є варіативностінт взять апарат в оренду в спеціалізованій фірмі, але це буде теж недешево, не кажучи вже про його купівлю. Крім цього, потрібно навчитися його правильно налаштовувати і мати хоч б початкові навички роботи з ним.

Який утеплювач краще для мансарди

Напилення пінополіуретану на стіни мансарди

Можливо, простіше і дешевше буде запросити майстра, який зробить цю роботу швидко і акуратно. При невеликих обсягах процес може бути розпочато і закінчено в один день.

Напилення може проводитися на будь-яку поверхню рівну і шорстку, фанерну, металеву або навіть щільну плівку пароізоляції, укріплену мотузковим плетінням.

Напилений пінополіуретан утворює безшовну поверхню, при цьому проникає у всі невеликі і об’ємні зазори, і герметично їх закриває.

ППУ може розпорошуватися прямо на внутрішню поверхню покрівлі і зашивати зверху декоративним матеріалом цього утеплювального шару буде достатньо, якщо будова розташоване в кліматичній зоні з м’якими або помірними зимами.

Відео: утеплення мансарди напыляемым пінополіуретаном

Отже, у кожного матеріалу є свої переваги і недоліки. Безумовно, велику роль відіграє ціна утеплювача, складність або доступність його монтажу, але все ж на перший план повинні виходити питання ефективності термоізоляції і безпеки, тому потрібно зупинитися на тому матеріалі, який створить найбільш комфортну атмосферу в мансардному приміщенні і, разом з тим, принесе мінімум шкоди здоров’ю мешканців будинку.