Ялівець горизонтальний-сорти з фото, особливості виду, застосування в ландшафтному дизайні

51

Сучасні садові та присадибні ділянки все менше нагадують городи, які розбивалися 30-40 років тому і були засаджені овочами і ягодами. На ділянках висаджують декоративні рослини, оформляють квітники і клумби.

Все частіше в якості декоративного рослини вирощують різні сорти ялівців. Один з популярних видів-горизонтальний, сланкий, який покриває землю і створює пухнастий хвойний килим.

Наскільки складно вирощувати подібний вид рослини на ділянці і що потрібно знати садівникові – розповімо в статті.

зовнішній вигляд рослини

ялівець горизонтальний-дводомний хвойний і вічнозелений чагарник. Відноситься до кипарисовим і походить з регіонів північної америки.

гілки ялівцю ростуть в горизонтальному напрямку і мають кінці, що загинаються вгору. пагони мають безліч бічних відгалужень. висота чагарнику не перевищує п’ятдесяти сантиметрів, крона в діаметрі виростає до двох з половиною метрів. довжина хвої – півсантиметра, листя у вигляді лусочок – дрібні, до двох міліметрів.

хвоя горизонтальних ялівців має відтінки зеленого, синього, сизого, сірого кольорів. частина сортів ніби покрита сріблястим нальотом. Взимку колір деяких сортів горизонтального ялівцю стає бузкової або бурою. остаточне забарвлення рослини залежить від сорту.

ялівець горизонтальний зацвітає в кінці весни , плоди у вигляді ягід або шишкоягод формуються до середини літа і зріють протягом 24 місяців. Плоди горизонтального ялівцю при цьому неїстівні.

Зростання чагарнику вкрай повільний-до сантиметра в рік, але швидка адаптація до погодних і кліматичних умов дозволяє вирощувати горизонтальний ялівець в різних куточках росії.

як горизонтальний ялівець використовується в ландшафтному дизайні ділянки

Дизайнери нерідко використовують горизонтальні види ялівців в оформленні ландшафту і створенні садових композицій. Чагарник висаджують поруч з квітучими багатолітниками, невисокими деревами. Ялівцем оформляють газони, клумби, альпійські гірки. Кам’янисті ділянки при оформленні вереском, барбарисом і горизонтальним ялівцем виглядають виграшно в будь-яких ландшафтних композиціях.

Чергують сланкий ялівець і з горизонтальним, а також з іншими вічнозеленими і хвойними рослинами.

ялівець горизонтальний вигідно садити на схилах, так він утримує грунт і перешкоджає росту трави. Крім того, прикрашає схил сланкої хвоєю.

ялівець в ландшафтному дизайні:

характеристика ялівцю горизонтального: його зимостійкість, жаростійкість, оптимальні умови для росту і цвітіння

горизонтальний ялівець відноситься до невибагливим видам рослин. витримуючи морози до тридцяти градусів і посуху, ялівець має здатність виростати як в південних, так і в північних регіонах. Горизонтальні сорти ялівцю не вимогливі до складу грунту. виняток становить перезволожена земля, так як надлишок вологи викликає загнивання коренів.

Для посадки ялівцю підходять світлі ділянки саду, освітлювані сонцем більшу частину дня. У тіні чагарник чахне, втрачає колір і послаблює імунітет.

причини популярності ялівцю горизонтального, його переваги

Горизонтальний ялівець полюбився власникам заміських будинків завдяки наступним якостям:

  • стійкість до морозів,
  • хороша переносимість спеки і посухи,
  • гарний зовнішній вигляд взимку,
  • невибагливість у догляді,
  • здатність рости на грунтах будь-якого типу,
  • високі декоративні властивості.

об’єктивні недоліки і складності

Горизонтальному ялівцю важливо підібрати підходящу ділянку саду-світлий і освітлений сонцем. Чагарнику важко рости під деревами і в затінених ділянках саду.

Щоб не розвивалися хвороби, грунт не повинен бути занадто вологою і важкою.

горизонтальні сорти ялівцю:

популярні сорти ялівцю горизонтального. Фотопідбірка з коротким зазначенням особливостей кожного сорту

сорт андорра компакт

Володіє акуратною кроною, висота якої досягає десяти сантиметрів. У діаметрі чагарник виростає до одного метра. Гілки мають світло-зелений колір, на світло мають сірий відтінок. Ближче до настання зими хвоя стає фіолетовою. Сорт відноситься до морозостійким. У вегетаційний сезон потребує сонячного світла.

сорт блю чіп

Карликовий ялівець, виростає не вище двадцяти сантиметрів. Діаметр крони досягає півтора метрів. Хвоя пишна, має блакитний колір з сріблястим відтінком. З настанням осені забарвлюється в багряний і бузковий кольори.

Хвоя коротка, стелеться. Бічні відростки ростуть вертикально.

сорт айс блю

Чагарник карликового виду, висотою близько п’ятнадцяти сантиметрів. Розмах крони значно більше — до двох метрів в діаметрі.

Крона має високу щільність і густо зростаючу лускату хвою. Колір хвої-синьо-зелений, з настанням зими переходить в синьо-фіолетовий.

сорт блю форест

Чагарник виростає до сорока сантиметрів у висоту і має діаметр крони близько півметра. Ялівець виглядає акуратно. Відрізняється щільністю зростання. Короткі гілки щільно прилягають до стовбура і іншим гілкам, бічні відростки ростуть у напрямку вгору.

сорт принц оф уельс

Кущ висотою до двадцяти сантиметрів, з розмахом крони в два з половиною метри. Медленнорастущий сорт, в рік додає в довжині не більше семи сантиметрів. Відрізняється густо зростаючою хвоєю зелено-блакитного кольору. Любить зволожений грунт, здатне рости на каменях і кам’янистих схилах.

Взимку стає коричнево-золотим.

сорт голден карпет

Сорт має крону до півтора метрів в діаметрі при висоті в тридцять сантиметрів. Колір хвої різниться від жовтого зверху до зеленого з нижньої сторони. Взимку стає червоно-бурою.

Особливістю сорту є швидка здатність до укорінення. Гілки, що ростуть уздовж землі, швидко обростають корінням.

сорт агнешка

Має зелено-блакитну крону до двох метрів в діаметрі. Висота куща-близько сорока сантиметрів. Гілки стеляться уздовж землі, злегка піднімаючись кінцями догори. Хвоя буває двох видів-луската і голчаста.

Взимку кущ стає помаранчевим за кольором.

Відноситься до грунтопокривних чагарників.

сорт нана

Висота куща — не більше тридцяти сантиметрів, ширина крони має діаметр до двох метрів. У порівнянні з іншими сортами горизонтального ялівцю здатний виростати за рік до п’ятнадцяти сантиметрів в довжину, що робить його швидкозростаючим.

Гілки жорсткі і короткі, кінці гілок підняті вгору. Щільно притиснуті один до одного, що створює особливу густоту крони.

сорт глаука

Кущ компактний, молодий довго має розміри до півметра в діаметрі і до двадцяти сантиметрів заввишки. Після десятирічного зростання здатний досягти двох метрів в діаметрі і півметра у висоту.

Хвоя має зелено-блакитний колір, не змінює відтінок з настанням осені та зими. Голки ростуть впритул до гілок.

Є різновид сорту з приставкою» козацький», який виростає до п’яти метрів в кроні і метра заввишки.

сорт гласієр блакитний

Забарвлення хвої-насиченого блакитного кольору, взимку-бурого. Сорт вважається карликовим, так як не перевищує у висоту десяти сантиметрів, а в довжину – півтора метрів. Гілки, що ростуть внизу, за формою нагадують валик. Кущ володіє пишною кроною з щільно зростаючою хвоєю.

сорт прострату

Дорослий кущ прострати має висоту тридцять сантиметрів, розмах крони – два метри. Влітку має синьо-зелений колір, а взимку забарвлюється бурим. Гілки ялівцю-довгі і товсті, на краях піднімаються вгору.

сорт панкейк

Низькорослий ялівець, що не перевищує десяти сантиметрів у висоту. Крона чагарнику буває до півтора метрів в діаметрі. Основний колір хвої-зеленуватий з сірим відтінком. З настанням холодів переходить в коричнево-жовтий. Гілки ростуть уздовж землі, зрідка піднімаючись на кінчиках.

особливості вирощування даного виду. Можливі проблеми та їх вирішення

Вирощування горизонтального ялівцю — не дуже складнаЗавдання. Якщо вибрати якісні саджанці і організувати належний догляд, чагарник росте пишним і красивим, з кожним роком прикрашаючи сад все більше.

щоб посадити потрібний сорт, саджанці ялівцю слід купувати в садівничих центрах або розплідниках рослин. при виборі куща на посадку слід звернути увагу на зовнішній вигляд рослини і коріння. Гілки повинні бути без зовнішніх пошкоджень, кора – ціла, а коріння – еластичні, білясті. Вік саджанця, відповідного для посадки на постійне місце – три або чотири роки.

як вибрати місце для посадки горизонтального ялівцю

Сорти горизонтального ялівцю люблять просторі і світлі ділянки. Близькість грунтових вод — не вище півметра. Постійна вологість грунту здатна викликати загнивання коренів, що загрожує загибелі чагарнику.

Коли і як висаджують горизонтальний ялівець на нове місце

Висаджувати саджанці горизонтального ялівцю прийнято як навесні, так і восени. Весняна посадка обмежується квітнем і травнем, осіння проводиться за 15-20 днів до настання холодів.

алгоритм посадки саджанця

перед посадкою слід обробити саджанець ялівцю. коріння опускають в слабкий розчин марганцівки і витримують дві години. Допускається після цієї процедури потримати саджанець у воді з додаванням стимулятора коренеутворення.

посадкова яма для горизонтального ялівцю готується заздалегідь і викопується глибиною 0,8 м.ширина ями повинна бути в два рази більше кореневої системи саджанця.

Дно посадкової ями вистилають дренажними матеріалами. Нижнім шаром викладають керамзит, гальку, поверх нього насипають пісок. Далі готують живильний шар грунту з додаванням піску і торфу і укладають поверх піщаного шару. Яму рясно поливають водою.

Саджанець встановлюють в середину посадкової ями, стежачи за тим, щоб шийка розташовувалася на одному рівні з краєм землі. Акуратно засипають коріння і виробляють полив. Під кущ слід вилити відро води.

верхній шар грунту мульчують тирсою, перегноєм, торфом. Висота шару-8-10 см.

як доглядати за горизонтальним ялівцем після посадки

Процедури, що вимагають догляду після посадки, полягають в поливі, підгодівлі, мульчуванні, профілактиці захворювань.

Основні поливи ялівцю проводять восени і навесні, щоб рослина накопичила вологи перед сезоном і перед настанням холодів. Літні поливи проводять раз в три тижні, виливаючи під кожен кущ два відра води.

Якщо стоїть суха погода, ялівець щотижня обприскують з метою попередження пересушування крони.

Зростання бур’яну, пересихання і вимерзання коренів і втрату вологи попереджає мульчування . Шар тирси або торфу періодично змінюють на новий, щоб чагарник отримував ще й достатню кількість поживних речовин.

Навесні ялівець удобрюють мінеральними складами для хвойних рослин. Важливо слідувати інструкції по застосуванню і дотримуватися дозування, рекомендовану виробником. Надлишок поживних компонентів не кращим чином позначається на ялівці.

Навесні ж проводять обрізку ялівцю. Під час санітарної стрижки видаляють замерзлі, сухі, хворі гілки і при необхідності надають ялівцю форму. Видаляти пагони більш ніж на сім сантиметрів не рекомендується.

як провести стрижку горизонтального ялівцю:

Весняне сонце здатне пошкодити крону, активні промені випалюють хвою чагарнику. з метою запобігання опіків ялівець прикривають захисною сіткою.

На зиму дорослий ялівець вкривати не потрібно, так як чагарник відноситься до морозостійких видів. Лише рекомендується зв’язати гілки, щоб сніг їх не зламав. молоді саджанці в перші два роки накривають, щоб уникнути вимерзання.

До основних правил догляду відносять профілактику і лікування захворювань рослини, боротьбу з комахами-шкідниками. 8. Розповімо про поширені захворювання горизонтальних ялівців:

  • іржа. на стовбурі і гілках утворюються нарости рудого кольору, спостерігається висихання і опадання хвої. Нерідко хвороба переходить на ялівець з глоду, груші, горобини. Тому поруч з цими культурами чагарник не слід висаджувати. Лікування від іржі полягає в санітарній обрізку і обробці імуномодулюючими препаратами.

  • шютте — грибкове захворювання, при якому хвоя набуває жовти, коричневий або бурий колір навесні, а в серпні з’являються чорні плями. Лікування полягає в санітарній обрізку, обприскуванні препаратами «хом» або «бордоською рідиною».

  • коренева гниль. з’являється при надмірному зволоженні грунту. Починає прояв з пожовтіння хвої. Потім відбувається відмирання гілок і загибель куща. Лікування полягає в обробці грунту фуназолом і осушенні грунту. Всі уражені ділянки видаляють разом з коренем.

  • грибок . Інфекції, викликані грибком, вражають хвою, гілки, коріння ялівцю. Спори, розмножуючись, захоплюють чагарник, і гублять рослина. Щоб запобігти появі грибка, кущ обприскують навесні сумішами з вмістом сірки і міді, в подальшому використовують фунгіциди для боротьби із захворюванням.
  • поразка попелиць . Спостерігається на молодих кущах. Вбивають тлю препарати фуфанон, актар, децис. Паралельно ведуть боротьбу з садовими мурахами, які є рознощиками личинок попелиці.

  • поразка щитівкою . Шкідник селиться на хвої, розмножується в корі і призводить до її відмирання. Крім того, молоді пагони піддаються загибелі через викривлень і поразок кори. Збирають комах руками, потім проводять обприскування фітовермом або актелліном.

  • поразка чагарнику павутинним кліщем . Помітити захворювання можна по появі павутини на гілках і хвої. Рослина обприскують водою, застосовують препарати «фуфанон»і «вермітек».

висновок

Горизонтальний ялівець-популярний хвойний чагарник, який використовується в ландшафтному дизайні і вирощується в різних куточках росії.

Невибагливість у догляді і високі морозостійкі якості дозволяють вирощувати рослину без особливих зусиль. Ялівець покриває грунт, доповнює квітники і клумби, росте в сусідстві з хвойними і листяними рослинами. Колір хвої від зеленого до сіро-синього виграшно виділяє чагарник на тлі інших рослин.