Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

862

Найчастіше необхідність з’єднання алюмінієвих і мідних проводів виникає в процесі заміни або ремонту діючої електропроводки. Також вміння це робити буде дуже корисно в разі пошкодження шнура живлення якого-небудь електроприладу.

З’єднання алюмінієвих і мідних проводів

Існує кілька способів вирішення такого завдання. Ознайомтеся з поданими варіантами, виберіть найбільш підходящий для вашого випадку метод і приступайте до роботи, дотримуючись вимог технології.

Зміст статті

  • 1 З’єднуємо проводу скручуванням
  • 2 Виконуємо різьбове з’єднання
  • 3 Виконуємо з’єднання за допомогою клемної колодки
  • 4 Використовуємо сучасні колодки з пружинними затискачами
  • 5 Робимо нероз’ємне з’єднання проводів
    • 5.1 Відео – З’єднання алюмінієвих і мідних проводів

З’єднуємо проводу скручуванням

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

Скрутка

Найбільш часто для з’єднання проводів використовується звичайна скручування. Це простий у своєму виконанні метод, що не вимагає використання додаткових пристосувань. Одночасно з цим скрутка – найменш надійний варіант з’єднання провідників, особливо, якщо вони виготовлені з різних матеріалів.

Кожен метал має схильність до деякого зміни своїх розмірів при перепадах температури. Для різних металів показник температурного розширення розрізняється. З-за цього властивості матеріалів при зміні температури в з’єднанні може з’явитися зазор. Він призведе до підвищення опору контакту, в результаті чого почне виділятися тепло, кабелі окислятся і з’єднання порушиться.

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

Бандажна скрутка

Зрозуміло, на це йде далеко не один рік, однак якщо у ваші плани входить облаштування довговічною і якісної мережі, від з’єднання за методом скрутки краще відмовитися на користь більш надійного варіанту.

Перш ніж приступати до з’єднання кабелів за методом скрутки, запам’ятайте одне важливе правило: проводи повинні обвивати один одного. Варіант, при якому один кабель прямий, а другий його оббиває, категорично неприпустимий – таке з’єднання буде абсолютно неміцним.

Метод підходить для з’єднання кабелів різного діаметра. Допустима скручування одножильного і багатожильного проводів, але в такій ситуації провідник з кількома жилами треба попередньо пролудить припоєм, щоб він перетворився в одножильний.

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

З’єднання проводів зварюванням

Кабелі скручуються, після чого виконується герметизація з’єднання. Для герметизації добре підійде захисний лак з водостійкими властивостями. Щоб з’єднання було максимально якісним, мідний кабель рекомендується пролудить припоєм до початку роботи.

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

З’єднання проводів скручуванням

Кількість витків у з’єднанні підбираємо відповідно з діаметром кабелю. Якщо діаметр провідника не перевищує 1 мм, робимо мінімум 5 витків. При скручуванні більш товстих дротів робимо мінімум 3 витка.

Виконуємо різьбове з’єднання

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

Виконуємо різьбове з’єднання

Провідники з різних матеріалів можна з’єднувати за допомогою гвинтів і гайок. При необхідності таке з’єднання дуже швидко розбирається і переробляється. За умови грамотного виконання різьбове з’єднання буде дуже якісним і продовжить залишатися таким протягом всього строку експлуатації проводки.

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

З’єднання проводів

Додатковим плюсом цього варіанту є можливість одночасного підключення кількох провідників, кількість яких обмежується лише довжиною гвинта.

Метод підходить для з’єднання кабелів різного діаметру і з різним числом жив. Треба лише стежити, щоб між проводами з різних матеріалів і не було безпосереднього контакту. Для його виключення до складу з’єднання включається пружинна шайба. Додатково такі шайби треба встановити для виключення контакту провідників з гайкою і головкою гвинта.

Порядок з’єднання провідників наступний.

Перший крок. Знімаємо з ізоляцію кабелів. Потрібну довжину розраховуємо, множачи діаметр використовуваного гвинта на 4.

Другий крок. Вивчаємо стан жив. Якщо вони окислилися, зачищаємо матеріал до блиску, а потім формуємо колечка по діаметру гвинта.

Третій крок. По черзі надягаємо на наш гвинт пружинну шайбу, колечко дроти, шайбу, колечко наступного провідника і в кінці гайку. Накручуємо гайку до випрямлення шайб.

Корисна порада! Попередньо можна пролудить кінець мідного кабелю припоєм. Це дозволить виключити необхідність прокладання пружинної шайби між провідниками.

Виконуємо з’єднання за допомогою клемної колодки

Приклад з’єднання мідних і алюмінієвих провідників

Все більшу популярність набирає метод з’єднання провідників спеціальними клемними колодками. По надійності цей варіант програє попередньому, але і свої плюси у нього теж є.

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

З’єднання проводів

Клеми дають можливість з’єднувати проводи максимально швидко, просто і якісно. При цьому не треба формувати ні кільця, ні ізолювати з’єднання – колодки сконструйовані так, що ймовірність зіткнення оголених частин кабелів виключається.

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

Клемна коробка

З’єднання виконуємо наступним чином.

Перший крок. Зчищаємо ізоляцію з кінців проводів з’єднуються приблизно на 0,5 см.

Другий крок. Вставляємо кабелі в клемну колодку і затискаємо гвинтом. Затягуємо його з невеликим зусиллям – алюміній є досить делікатним і крихким металом, так що зайва механічне навантаження йому не потрібна.

Клемні колодки дуже часто застосовуються при підключенні освітлювальних приладів до проводів з алюмінію. Багаторазові скрутки призводять до швидкого зламу таких провідників, в результаті чого від їх довжини практично нічого не залишається. В таких ситуаціях і стане в нагоді колодка, адже для з’єднання з її допомогою досить всього лише сантиметрової довжини кабелю.

Також клеми дуже добре підходять для з’єднання зламаних кабелів, прокладених у стіні, коли прокладання нової проводки є недоцільною, а залишилася довжини провідників недостатньо для виконання з’єднань іншими методами.

Важливе зауваження! Колодки можна заштукатурювати тільки за умови їх установки в розподільній коробці.

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

Клемна коробка

Використовуємо сучасні колодки з пружинними затискачами

Не так давно на ринку електричного обладнання та комплектуючих були представлені модифіковані клеми, оснащені пружинними затискачами. Доступні одноразові (провідники вставляються без можливості їх подальшого вилучення) і багаторазові (оснащені важелем, що дозволяє діставати і вставляти кабелі) колодки.

Використовуємо сучасні колодки з пружинними затискачами

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

Клемники wago

Клемники wago Струм (А) Число зв’язок. проводн. Перетин проводн/ (мм2) Наявність контактної пасти
222-413 32 3 0,08-4,0 без пасти
222-415 32 5 0,08-4,0 без пасти

Одноразові клемні колодки дозволяють з’єднувати одножильні провідники перерізом у межах 1,5-2,5 мм2. Якщо вірити виробникам, такі колодки дозволяється використовувати для з’єднання кабелів в системах з струмом аж до 24 А. Однак професійні електрики ставляться до такої заяви скептично і не рекомендують подавати на клеми навантаження вище 10 А.

Використовуємо сучасні колодки з пружинними затискачами

Багаторазові ж колодки оснащуються спеціальним важелем (зазвичай він забарвлений в помаранчевий) і дозволяють з’єднувати кабелі з будь-якою кількістю жив. Допустимий переріз з’єднувальних провідників – 0,08-4 мм2. Максимальний струм – 34А.

Для виконання з’єднання за допомогою таких клем робимо наступне:

  • знімаємо з провідників 1 см ізоляції;
  • піднімаємо важіль клеми вгору;
  • вставляємо проводу в клему;
  • опускаємо важіль.

Клеми без важелів просто защипуються.

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

Вони розраховані для з’єднання будь-яких видів одножильних проводів, в тому числі і мідних з алюмінієвими проводами перетином від 1,5 до 2,5 мм2

В результаті кабелі будуть надійно зафіксовані в колодці. Витрати на виконання такого з’єднання будуть більш істотними, зате ви витратите на роботу набагато менше часу і позбавите себе від необхідності використання яких-небудь додаткових інструментів.

В плоско пружинному затиску провід з зачищеній ізоляцією просто вставляють в отвір клеми Wago до упору

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

Електричні з’єднувачі з врізним контактом

Робимо нероз’ємне з’єднання проводів

Головною відмінністю цього варіанту від розглянутого раніше різьбового методу є відсутність можливості розбирання з’єднання без руйнування проводів. Крім цього, доведеться купити або взяти в оренду спеціальне пристосування – заклепочник.

Власне, дроти з’єднуються за допомогою заклепок. Міцність, доступна вартість, простота і висока швидкість виконання роботи – ось головні переваги нероз’ємного з’єднання.

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

Термоусадочна трубка для ізоляції скрутки або обпресування

Заклепочник працює за гранично простим принципом: сталевий стрижень втягується крізь заклепку і обрізається. По довжині такого стрижня присутній деяке потовщення. В процесі протягування стрижня через заклепку остання буде розширена. На ринку доступні заклепки різних діаметрів і довжин, що дозволяє підібрати пристосування для з’єднання кабелів практично будь-якого перетину.

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

Надійне з’єднання проводів обпресуванням

Працюємо у наступному порядку.

Перший крок. Зчищають з провідників ізоляційний матеріал.

Другий крок. Робимо на кінцях кабелів кільця розміром, трохи перевищує діаметр використовуваної заклепки.

Третій крок. По черзі надягаємо на заклепку колечко алюмінієвого дроту, пружинну шайбу, потім колечко кабелю з міді і плоску шайбу.

Четвертий крок. Вставляємо сталевий стрижень в наш заклепочник і з зусиллям стискаємо ручки інструменту до клацання, який буде свідчити про обрізанні зайвої довжини сталевого стрижня. На цьому з’єднання готове.

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

Як правильно з’єднати дроти

Ви ознайомилися з основними методами самостійного з’єднання алюмінієвих і мідних проводів. Кожен спосіб має свої особливості, недоліки, переваги та найкращі сфери застосування. Вибирайте найбільш підходящий варіант, дотримуйтесь положень інструкції і вже дуже скоро всі необхідні з’єднання будуть готові.

Зєднання алюмінієвих і мідних проводів

При використанні багатодротяна жив проводів і кабелів потрібно застосовувати спеціальні наконечники під опресовування або кінці проводів пропоїти

Вдалої роботи!

Відео – З’єднання алюмінієвих і мідних проводів