Добрива з кальцієм: навіщо грунтам і рослинам потрібен кальцій?

89

Кальцій ( са) — один з найважливіших елементів для живлення і розвитку рослин. В першу чергу кальцій необхідний для розвитку кореневої системи культур і поліпшення якості плодів. Кальцій належить до групи найпоширеніших елементів в природі, в природі зустрічається у вигляді вапняків, крейди і мармуру.

Зміст матеріалу

Для чого потрібен кальцій рослинам: 5 найважливіших моментів

  1. для росту кореневої системи,
  2. для формування клітинних стінок (кальцій відіграє важливу роль у структурі клітин),
  3. для підвищення активності ферментів,
  4. для підвищення стійкості рослин до хвороб,
  5. для поліпшення якості плодів (кальцій забезпечує краще зберігання і товарний вигляд продукції) і т. Д.

Для чого потрібен кальцій в грунті

  • для прискорення розкладання органічної речовини в грунті і утворення гумусу,
  • для зниження токсичності марганцю і алюмінію в грунті, шляхом нейтралізації їх надмірної кількості,
  • для поліпшення механічного складу грунту, поліпшення її повітро — і водопроникних властивостей.

Доломітка-одне з найвідоміших кальційвмісних добрив

Коли у рослин спостерігається максимальна потреба в наявності кальцію в живильному розчині

Максимальна потреба в кальції у рослин спостерігається в ранні терміни зростання і в період цвітіння . Відсутність кальцію в цей період знижує засвоєння поживних речовин (крохмалю, білків), які використовуються молодими зростаючими пагонами.

Що відбувається при нестачі кальцію? 3 сумних підсумки:

1. Пошкоджуються коріння рослини: при нестачі кальцію в першу чергу страждає коренева система рослин, тому що припиняється ріст бічних коренів і кореневих волосків, що призводить до зниження споживання води і отже до погіршення харчування рослини. Пошкодження кореневої системи проявлется в ослизнении кореневих волосків.

2. Пошкоджуються листя, стебла і бутони рослин: нестача кальцію призводить до загнивання окремих частин стебла і листя рослини. Як правило, листя спочатку біліють по краю, потім чорніють, скручуються або просто втрачають форму, викривляються. У цибулинних культур при нестачі кальцію може формуватися слабший, никне квітконіс, що призводить до зниження декоративності рослини. Також при нестачі кальцію можуть опадати квіти, зав’язі і бутони.

Високою чутливістю до кальцію володіє капуста.

3. Пошкоджуються плоди: на плодах при нестачі кальцію може з’явиться некроз (некротичні плями). Це може спостерігатися на яблуках, грушах і т.д.

Однак, варто все-таки сказати, що недолік кальцію явище швидше рідкісне, ніж часте. Ці проблеми, як і більшість другі [, характерні в основному для кислих грунтів і лікування тут одне — вапнування грунту, оптимально — внесення доломітки. Детальніше: доломітове борошно в практичних радах: коли, куди і в яких кількостях сипати доломітку>>>

На що впливає надлишок кальцію в грунті?

При збільшенні кількості кальцію в грунті знижується рухливість марганцю, цинку і бору.

Які добрива містять кальцій?

Борошно вапнякове, або доломітове борошно, доломітка

Доломітове, або вапнякове борошно — природне добриво для кислих грунтів — жовтий, сіро-жовтий або рідко білий порошок, що складається з приблизно на 30% оксидів кальцію і на 20% — з оксидів магнію з домішкою заліза, марганцю, цинку і фосфору. Розкислення грунту за допомогою доломітового борошна: де не обійтися без доломітки?>>>

Вапнякова мука здатна забезпечити грунт кадьціем у великій кількості, але ефект від її застосування досить «повільний». І її не можна використовувати для нейтральних або карбонатних грунтів.

Кальцій-аміачна селітра

Азотне добриво з незначним вмістом доступного кальцію, тому це добриво вважають азотним і норму внесення розраховують виходячи з азоту.

Кальцієва селітра

Синоніми кальцієвої селітри: селітра кальцієва, норвезька селітра, азотнокислий кальцій, кальцинована селітра, нітрат кальцію

водорозчинне добриво з високим вмістом азоту (13-15%) і доступного кальцію (19-27%). хімічна формула-са (nо3) 2, зовні — білий порошок без смаку, кольору і запаху, добре розчинний у воді.

Кальцієва селітра-лужне добриво, придатне для всіх грунтів і перш за все для кислих.

Коли краще вносити кальцієву селітру?

Кальцієву селітру можна вносити протягом усього вегетаційного періоду з поливом і в сухому вигляді. Застосовує в основному як азотне добриво, вважається найбільш еффетівним для весняного підживлення озимих культур.

Кальцієву селітру не вносять по осені, під перекопування або оранку. Оскільки при осінній закладці відбудеться розпад добрива з виділенням азоту. А без азоту кальцій не буде засвоюватися рослинами, а значить користь добрива буде зведена до мінімуму.

Норма витрати кальцієвої селітри

Норма витрати кальцієвої селітри — 20 г/м2 при підгодівлі як овочевих, так і декоративних культур.

Особливості кальциніту

Кальциніт (calcinit) — 100% водорозчинне добриво (водорозчинний нітрат кальцію), яке використовують в крапельному зрошенні і на гідропоніці.

Застосування кальцієвої селітри сприяє швидкому нарощуванню рослинами хорошої кореневої маси. Такий кальцій моментально стає доступний для рослин, не випаровується, не закріплюється грунтом і покращує вбирання рослиною катіонів калію, кальцію і магнію. Крім того, це хороше джерело азоту.

Норми витрати кальциніту при кореневих підгодівлі:

  • полуниця, або садова суниця – 25 г / 10 л.підживлення проводять строго до початку цвітіння.
  • овочі (толерантні до кальцію) – 20 г / 10 л.підживлення проводять до цвітіння.
  • плодові дерева (яблуні, груші), чагарники – 25-30 г / 10 л.підживлення проводять до розпускання бруньок.
  • позакореневе підживлення кальціонітом — 1-2 г / 1 л води (1-2 кг на 100 л).

Кальционит не можна заважати з іншими добривами, його вносять окремо.

Чи можна заважати кальцієву селітру з іншими мінеральними добривами і хімічними речовинами?

Не можна змішувати кальцієву селітру з добривами, що містять фосфати і сульфати, через випадання в нерозчинний осад елементів живлення. З цієї причини, кальцій, як правило, не входить до складу комплексних добрив.

Також, кальцієву селітру не можна вносити одночасно з пестицидами, гербіцидами та стимуляторами росту.

Хелат кальцію

Біодоступна форма кальцію, з’єднання мінералу і кислоти. Хелатні сполуки мають високу ефективність, це єдине добриво, яке містить повністю доступний для рослин кальцій без «навантаження» іншими елементами живлення, як, наприклад кальцієва селітра — азотом. Тому, в тих випадках, коли культура вже «жирує» і в якому разі не потрібен азот, то кращий варіант — це хелат кальцію. Швидко знизити дефіцит кальцію можна шляхом поливу або обприскування препаратом. Таке рішення використовується, напрмиер, для лікування вершинної гнилі у перегодованих азотом томатів.

Яєчна шкаралупа — найпопулярніше природне джерело кальцію

Розсипати по землі яєчну шкаралупу, щоб підгодувати свої рослини — метод, який використовували ще наші бабусі. Але, вони його використовували якраз не від хорошого життя. По-перше використовувати треба шкаралупу від неварених яєць, по-друге її треба багато. Так що цей метод-швидше пустощі. Краще використовуйте сучасні мінеральні кальційвмісні добрива, користі буде набагато більше.