Кутовий камін своїми руками

1439

Кутовий камін – це самий оптимальний і доступний варіативностінт для тих, хто має будинок з приміщеннями невеликій площі, так як подібна споруда компактно і не займе багато місця. Кутовий камін своїми руками скласти цілком можливо, тому що його конструкція не включає особливо складних внутрішніх конфігурацій і розгалужених каналів, на відміну відопительно-варильних печей.

Кутовий камін своїми руками

Але, як би не була просто схема його будови, все одно необхідно мати під рукою порядовку, яка спростить процес зведення кутового каміна і не дозволить вчинити помилок в роботі.

Існує чимало моделей кутових камінів, зведених виключно з цегли, а також комбінованих варіантів, що складаються з цегельної кладки, металевого димоходу і кожуха, який закрывает трубу.

Отже, якщо підвести підсумок і визначити переваги кутового каміна, то до них можна віднести наступне:

  • Економія матеріалу при будівництві такого каміна – витрати істотно нижче в порівнянні з печами, а також іншими видами камінів, таких, як, приміром, як острівними або пристінними.
  • Компактність такого каміна дозволяє звести його як у великому котеджі, так і в маленькому дачному будиночку.
  • Викласти кутовий варіант каміна буде, напевно, під силу навіть досвідченому майстру, так як помилитися у схемі порядовки дуже важко. Ну а якщо виходить не дуже акуратна зовнішня кладка, то її цілком можна замаскувати декоративною плиткою або ж кам’яним готовим порталом. Крім цього, для надання декоративності каміна часто використовують штукатурну суміш.
  • Ну і, звичайно ж, функціональна і естетична цінність будівлі. Камін додасть кімнаті комфортність і затишок, адже важко знайти людину, яка не любить посидіти біля палаючого вогню холодними вечорами з чашкою чаю або ароматної кави.

Зміст статті

  • 1 Проект каміна
    • 1.1 Приблизний розрахунок розмірів каміна
    • 1.2 Відео: приклад складання проекту каміна з допомогою прикладної програми SketchUp
  • 2 Матеріали та інструменти для роботи над каміном
    • 2.1 Інструменти для роботи
  • 3 Будівництво кутового каміна
    • 3.1 Фундамент для каміна
    • 3.2 Підготовка до кладки каміна
    • 3.3 Порядовки для кладки кутового каміна
    • 3.4 Відео: цікава конструкція – кутовий камін «Аннушка»

Проект каміна

Проектувати і закладати таку споруду, як камін рекомендовано ще в процесі облаштування фундаменту під будівництво будинку. Так буде легше робити під нього основу, яка, втім, ні в якому разі не повинна бути об’єднана з загальним фундаментом. При бажанні і необхідності і вже побудований будинок цілком можливо доповнити кутовим каміном. У будь-якому випадку, необхідно буде провести ряд підготовчих робіт.

Кутовий камін своїми руками

Зазвичай все починається з олівцевих начерків

Як і будь-яку солідну будівлю кутовий камін починають з складання ескізних начерків та розробки проекту. Спочатку потрібно визначити конкретне місце — кут, в якому камін буде встановлений, а потім на листок паперу можна нанести попередньо зображення бажаної форми і приблизного дизайну цієї споруди так наочно можна буде оцінити передбачуваний результат.

Кутовий камін своїми руками

Потрібно «приміряти» камін до планованому місцем його установки

Камін може мати в нижній частині фронтону зольник або нішу для зберігання дров. По боках від порталу іноді розташовують полиці — тумби, складені з цегли, на які пізніше встановлюють вази або вазони з кімнатними квітами.

Ніші вогнища каміна можуть відрізнятися один від одного за формою в залежності від обраної моделі. Вони бувають прямокутними, трапецієподібними і квадратними, що мають форму напівкруглої арки з рівним або витягнутим півколом.

Кутовий камін своїми руками

Готова металева топка з прозорими дверцятами з жароміцного скла — з нею робота значно спроститься

Крім цього, іноді камін забезпечується вбудованою металевої топкою з дверцятами, обладнана жаростійким склом. Цей елемент полегшує загальне будівництво та обладнання всієї конструкції, так як топка може бути просто обкладена зовні цегляною кладкою.

Всі ці деталі потрібно врахувати, складаючи малюнок, і лише на підставі його і розмірів вибраного місця установки потім можна складати креслення будівлі, а потім і підбирати схему порядовой кладки.

Приблизний розрахунок розмірів каміна

Камін повинен добре функціонувати, а отже – в повній мірі відповідати вимогам, до таких будівель. Сюди можна віднести наступні моменти:

  • Камін повинен мати хорошу тягу, яка не дозволить виникнути задимлення в кімнатах, але і не витягне все тепло в трубу. Крім того, тяга повинна забезпечувати також легке і швидке розпалювання вогню в топці.
  • Сам камін повинен забезпечувати рівномірний та швидкий обігрів приміщення за рахунок високої тепловіддачі.
  • Не використовується камін не повинен ставати причиною выстуживания приміщення.
  • Ну і, зрозуміло, що при своїй компактності камін все ж повинен служити одним з головних прикрас інтер’єру кімнати.

Для того, щоб домогтись в максимальному ступені всіх цих якостей, потрібно добре прорахувати розміри споруди та окремих її елементів.

Топка

Для того, щоб в кімнаті, де встановлений камін, був не тільки затишний інтер’єр від виду живого полум’я, але ще і було тепло, потрібно правильно вибрати розмір топки.

Його розраховують, спираючись на розміри площі кімнати. Отриману величину необхідно розділити на п’ятдесят, і отримані значення приблизно визначить площа отвору топки. Якщо кімната зовсім невелика, то і розмір топки буде складати всього від 0,35 до 0,55 м2. Таблиця приблизних розмірів, найбільш прийнятних для невеликих приміщень (до 29 квадратних метрів), наведена нижче:

Площа приміщення (кв. м) Розміри топкової частини (см) Труба
Висота Ширина Глибина розміри отвору (мм)
10 38.5 53 1 цегла 140 х 140
(5 рядків) (2 цеглини)
15 46 66 1,5 цегли 140 х 270
(6 рядів) (2,5 цеглини)
20 53.5 79 1,5-1,75 цегли 140 х 270
(7 рядів) (3 цегли)

Ідеальними пропорціями для камінного вогнища вважається співвідношення ширини і висоти — 3:2, тобто ширина повинна бути більше висоти.

Не менш важливо розрахувати глибину вогнища, так як від неї теж залежить ефективність функціонування каміна. За існуючими, перевіреним практикою правилами, глибина топки повинна становити половину або ж ⅔ від її висоти.

Кутовий камін своїми руками

Розміри каміна повинні бути витримані в певній пропорції

Якщо розміри будуть збільшені, то камін навряд чи дасть велику кількість тепла в кімнату, так як весь жар буде негайно витягатися в трубу, а для підтримки вогню потрібно надмірна кількість дров.

Якщо ж глибина топки буде меншого потрібного розміру по відношенню до висоти, то в кімнаті з великою ймовірністю може виникнути задимлення.

Димар

Дуже важливо правильно розрахувати розміри димоходу, так як саме від цього буде залежати, наскільки вдалою буде тяга, і наскільки добре будуть прогорати дрова. Для цього потрібно визначити висоту і діаметр трубы димоходу. Звичайною пропорцією вважається переріз димоходу в розмірі однієї десятої площі вікна топки . Якщо труба має круглий перетин, то воно повинно бути діаметром не менше, ніж 150 мм.

Загальна висота димохідної труби повинна бути не менше п’яти метрів, але іноді її піднімають і вище це буде залежати від розташування щодо коника даху. Тут дотримуються своїх особливих закономірностей – вони представлені на прикладеному малюнку.

Кутовий камін своїми руками

Розташування димохідної труби на даху щодо коника

Існують спеціальні програми (можна пошукати їх в інтернеті) які дозволяють швидко і на високому професійному рівні провести розрахунок каміна і тут же скласти його повну порядовку. Приклад такої роботи наведено у відео нижче. До речі, цей проект сполне можна брати за основу для самостійної викладки – зняти з відео всю наочну порядовку не складе особливої праці.

Відео: приклад складання проекту каміна з допомогою прикладної програми SketchUp

Матеріали та інструменти для роботи над каміном

Склавши схему, можна переходити до придбання матеріалів. Рекомендовано розбити всю роботу на етапи, і для кожного з них визначити список необхідних матеріалів.

Починають зводити камін завжди з фундаменту, потім йде кладка порталу, топки і димаря. Ну і третім етапом готову споруду приводиться в порядок, і при необхідності декорується з допомогою керамічної плитки або штукатурних сумішей.

Для фундаменту знадобляться наступні матеріали:

  • Гідроізоляція. В якості гідроізоляційних матеріалів можна використовувати поліетиленову плівку і руберойд.
  • Щебінь середньої фракції і річковий пісок для виготовлення розчину. Пісок, крім того, знадобиться для засипки в котлован першим шаром, який стане грати роль изолт=ирующей подушки.
  • Дошки будуть необхідні для спорудження опалубки, в яку буде заливатися бетонний розчин. Опалубку роблять стаціонарну або тимчасову. Якщо вибрано тимчасовий варіант, то при його монтажі в що залишаються між грунтом і фундаментом зазори засипають гравійно-піщану суміш.
  • Також опалубкою можуть послужити металеві листи, які легко витягуються після застигання розчину.
  • Готова металева сітка або сталевий прут діаметром 8 ÷ 10 мм використовуються для армування бетону, що заливається в фундамент. Якщо купується арматура, то для її скріплення може знадобитися дріт, за допомогою якої окремі прути зв’язуються між собою в загальну сітчасту конструкцію.

Для зведення стін каміна і димоходу, потрібно буде підготувати:

  • Повнотіла цегла двох видів червоний обпалений і шамотний. Перший з них знадобиться для основної кладки, а другий для ділянок, які будуть безпосередньо контактувати з вогнем і областю високих температур, тобто для топки і почала димохідної труби.
Кутовий камін своїми руками

Червоний обпалена цегла підійде для стінок каміна

Цегла розраховується поштучно, і його кількість прямо залежить від обраної моделі каміна. Зазвичай для кутового каміна, залежно від розміру, досить від 360-ти до 600 штук. Рекомендовано до отриманої кількості будматеріалів додавати ще 15%, на випадок неякісних примірників, ненавмисного бою і інших непередбачених обставин.

Кутовий камін своїми руками

Топка ж повинна бути оброблена шамотною цеглою жаростійким

  • Для виготовлення розчину можна використовувати цемент, глину і пісок, у пропорціях 1:1:3, або ж глиняну суміш з додаванням піску. Крім цього, в спеціалізованих магазинах нескладного придбати спеціальні сухі суміші, які призначені саме для кладки опалювальних споруд – печей або камінів.
Кутовий камін своїми руками

Готова суха будівельна суміш для кладки печей і камінів

Важливо знати те, що весь шамотна цегла слід класти тільки на добре замішаний і протертий розчин з глини з невеликим додаванням піску і цементу (цемент здесь потрібен, в принципі, для прискорення схоплювання суміші).

  • Металеві куточки, розміром 50×50 або 60×60 мм. Їх довжина буде залежати від розміру ширини топки з додаванням до неї 300 мм і помножена на два. Куточки потрібні для перекладання прорізів , ніш топки і дровяника, якщо, звичайно, такий передбачений. Для нижньої ніші кількість куточка розраховується таким же чином.
  • Якщо топка буде виготовлятися у вигляді арки, то доведеться підготувати лист фанери для шаблону і дерев’яні бруски для підпор.
Кутовий камін своїми руками

Якщо планується фігурна арка над топкою, то потрібно приготувати матеріал для шаблону

  • У тому випадку, димар буде монтуватися з металевої труби, то її знадобиться не менше 5 метрів, а можливо і більше, в залежності від висоти стелі і розташування коника даху.
  • В магазині пічних аксесуарів купується металева засувка з довгою ручкою. Якщо такого магазину немає, то подібне виробом не повинно скласти праці у виготовленні для хорошого слюсаря – зварювальника.
Кутовий камін своїми руками

Засувку можна придбати або замовити у майстра

  • Якщо буде встановлено готова чавунна топка, то набувається і вона. У цьому випадку робота набагато спрощується, але грошові витрати збільшуються.
  • Для ізоляції стін необхідно буде придбати листи жаростійкого матеріалу, наприклад, азбесту.
Кутовий камін своїми руками

Азбестові листи — відмінний матеріал для жаростійких прокладок

  • Для обробки готового каміна можна використовувати різні матеріали це може бути облицювальна плитка, що імітує камінь, керамічна плитка, декоративна штукатурка або навіть готовий портал з натурального або штучного каменю.

Інструменти для роботи

Природно, знадобляться певні інструменти, які потрібно приготувати заздалегідь, щоб не відволікатися і не шукати їх у процесі роботи.

Кутовий камін своїми руками

Необхідні інструменти для кладки каміна

  • Будівельний рівень допоможе дотримуватися ідеальну горизонталь швів кладки. Ним перевіряють кожен з покладених рядів і, при необхідності, відразу ж вносять необхідні корективи.
  • Рулетка потрібна для проведення розмітки і для контролю лінійних параметрів деталей і загальної конструкції. Може бути зручна і лінійка – наприклад для вимірювання потрібної довжини цегли, так як не завжди ряд викладається тільки з цілісних блоків іноді доводиться підганяти розміри цегли з допомогою спилювання або розколювання.
  • Кельма необхідний для нанесення розчину при кладці цегляних рядів і очищення стінок від надлишків, виступили назовні.
  • Гумовим молотком акуратно підбивають цеглу, що виступають вище інших у рядку, тим самим роблячи його максимально рівним.
  • Шліфмашинки відрізається необхідна частина цегли. Для того, щоб надріз виходив рівним і гладким, апарат встановлюється спеціальний алмазний або корундовий коло, призначений для різання каменю.
  • Кирочка потрібна для розколювання цегли. Іноді доводиться робити це за надпилу, зробленому шліфмашинки.
  • Ємності для розчину і води.
  • Шпатель середнього розміру для забору і накладання розчину на кельню. Деякі майстри використовують шпатель замість кельми.
  • Висок потрібний для ревізії вертикальності площин стін.
  • Правило необхідно для розрівнювання стяжки фундаменту.
  • Куточок потрібно для вивірення перпендикулярності кутів кладки.
  • Розшивка знадобиться в тому випадку, якщо камін не буде оформлятися декоративними матеріалами.
  • Лопата необхідна для перемішування великої кількості розчину.

Будівництво кутового каміна

Фундамент для каміна

Яка б модель кутового каміна не була обрана, починати його зведення доведеться все одно з пристрою фундаменту. Майже завжди проводяться за однаковою схемою, тому представлене опис підійде до будь-якого варіанту каміна. Потрібно врахувати і те обставина, що фундамент повинен бути більше підстави камина 80 ÷ 100 мм.

Кутовий камін своїми руками

Котлован для фундаменту повторює форму кутового каміна

  • Перед тим як влаштовувати фундамент, доведеться попрацювати лопатою, так як під нього повинна бути підготовлена надійна основа. Котлован повинен мати глибину 500 ÷ 700 мм і мати форму основи майбутньої будови плюс ще по 80 ÷ 100 мм в кожну сторону.
  • Дно ями добре утрамбовується, і на нього засипається шар піску не менше 100 ÷ 120 мм, який поливається водою і знову штамп.
  • Далі, зверху піщаного шару засипається щебінка. Її теж потрібно втрамбувати, і цей прошарок також повинен мати товщину до 100 ÷ 120 мм.
  • На щебінь встановлюється арматурна сітка або арматура, яку пов’язують дротом.
  • Потім уздовж стін встановлюються азбестові смужки, які будуть сприяти не тільки захист стін від перегрівання під час топки каміна, але і допоможуть зберегти і направити тепло назад у приміщення.
  • З зовнішньої сторони фундаменту встановлюється опалубка. Якщо форма підстави напівкруглої, то для опалубки використовують металевий лист, товщиною 12 мм, який легко прийме потрібне положення. Зовні чист временно підпирається стійками з цегли.

Якщо фундамент планируется зробити прямолінійної форми, для опалубки використовують дошки, які скріплюються між собою. При наявності між ними щілин зсередини на дошки закріплюється поліетиленова плівка вона зберегти вологу в розчині на потрібний час і не дозволить розчину витекти з форми в момент заливки.

  • Потім, виготовляється розчин. Перший шар бетону зазвичай роблять грубим він складається з гравійно-піщаної суміші та цементу в пропорції 3:1. Товщина цього шару може становити від 100 до 150 мм в залежності від запланованої висоти фундаменту.
  • Після того, як відбудеться схоплювання першого шару, можна заповнювати простір, що залишився більш тонким розчином з піску та цементу, змішаних у пропорції 3:1. Поверхня залитій плити потрібно вирівняти правилом і залишити схоплюватися. Трохи пізніше, після того, як палець перестане залишати слід на схватившемся бетоні, фундамент можна буде тимчасово накрити поліетиленовою плівкою, щоб волога не занадто швидко випаровувалася. Особливо це важливо зробити, якщо на вулиці стоїть висока температура. Рекомендується першу тиждень, крім того, щодня зволожувати поверхню звичайною водою. Зазвичай термін повного дозрівання повинен складати близько чотирьох тижнів.
Кутовий камін своїми руками

Фундамент залитий і набирає міцність не менше місяця

  • Після застигання бетону, поверхня фундаменту покривається двома шарами руберойду, вирізаного за потрібною формою.

Підготовка до кладки каміна

Досвідчені пічники завжди володіють власними секретами, які отримані ними протягом багатьох років роботи в цій області. Непогано було б знати хоча б деякі з них, перш, ніж починати кладку каміна.

  • Якщо камін зводиться у вже побудованому будинку, необхідно продумати правильне його розташування, врахувавши місцезнаходження крокв даху і балок перекриття.
  • Крім цього, потрібно врахувати, що будівництво каміна в готовому будинку принесе в нього разом з будматеріалами досить багато пилу і бруду, тому було б дуже непогано перед початком робіт повністю звільнити кімнату від всіх предметів інтер’єру, в тому числі і від меблів.
  • Кладка каміна починається тільки по закінченні місяця після заливки фундаменту, як би не здавалося, що вже через 2 ÷ 3 тижні все повністю готове.
  • Перед кладкою на глиняний розчин рекомендовано вимочувати цеглу протягом однієї — двох діб. Підготовлений матеріал менше буде вбирати вологу з розчину, що дозволить їм висихати рівномірно. Це обов’язково дасть позитивний ефект — розчин на швах не стане розтріскуватися.
Кутовий камін своїми руками

Перед початком кладки цегли рекомендовано замочити у воді

  • Щоб не допустити кардинальних помилок в конфігурації рядів кладки, досвідчені майстри радять попередньо зробити процес зведення каміна насухо, тобто без застосування розчину. Тільки досконально розібравшись у схемі робіт, переходять до грунтовної кладці, але навіть і після цього, перед викладанням кожного ряду на розчин, він обов’язково викладається ще раз насухо.

З’ясувавши ці тонкощі, можна переходити безпосередньо до кладці самого каміна.

Порядовки для кладки кутового каміна

Увазі читача будуть представлені два варіанти порядовок кутового каміна. Обидві моделі – досить популярні, так як відрізняються простотою схеми і ефективністю в експлуатації.

Перший варіант

Цей варіант каміна розроблений майстром Ст. Биковим і перевірено багаторічним використанням. В результаті він повністю довів свою ефективність завдяки своїй продуманій конструкції. Крім цього, це будова досить компактно, і підійде навіть для зовсім невеликого приміщення.

Кутовий камін своїми руками

Зовнішній вигляд і вертикальний розріз каміна Ст. Бикова

Для цього виду каміна, крім вже згаданих вище матеріалів, потрібно колосникова решітка для топки, що має розмір 250×250 мм, і металеві смуги, товщиною до 5 мм і шириною в 30 ÷ 50 мм, для створення стелі над нішами.

Кутовий камін своїми руками

Схема порядовой кладки каміна Ст. Бикова

На підготовленому, упрочненном фундаменті розмічається розташування першого ряду камінної кладки. Так як перший ряд задає правильність вертикального напрямку стін, до цього початкового етапу роботи потрібно підійти з максимально можливою відповідальністю.

  • Перший ряд викладається відповідно до нанесених на фундаментну основу розміток, за схемою порядовки, з дотриманням всіх розмірів і правильності розташування цеглин.
  • Другий і третій також кладуть, суворо дотримуючись малюнка на схемі порядовки.
  • На четвертому ряду закладається основа топки, тому центральну частину цього ряду краще всього викладати шамотною цеглою.
  • На п’ятому ряду оформляється поддувальное отвір чи зольник. На цеглу, що обрамляють камеру, накладають відрізки металевих смуг, які повинні бути надійно закріплені, так як на шостому ряду на них буде укладатися колосникова решітка.
  • Шостий ряд викладають за схемою шамотною цеглою, з пристроєм в ньому колосника.
  • На сьомому ряду починається оформлення топки і сторін порталу.
  • З восьмого по дванадцятий ряд виводяться стіни порталу, як показано на схемі, з суворим дотриманням розташування і підгонки цегли в кожному з рядів.
  • На тринадцятому ряду встановлюються металеві перекривають топку смуги, а краще куточки, які мають розмір 600×50×5 мм. Цеглини також викладаються по зазначеній на схемі конфігурації.
  • З чотирнадцятого по п’ятнадцятий ряди йде кладка так званого «дзеркала», яке сприяє затримці тепла, не дозволяючи йому прямо йти в трубу, а також дає нагрітому повітрю напрямок в бік кімнати. Ця частина, по суті, є задньою стінкою топки, плавно переходить в стелю і димову трубу.

Стінка викладається під нахилом в 20 градусів, на малюнку-кресленні добре видно розташування всіх рядів, що формують цей напрямок.

  • На шістнадцятому ряду виводиться рівна поверхня «зуба», так називається виступ, повернутий у бік димохідного отвору. Цей виступ обов’язково обмазують глиняним розчином з додаванням піску, для додання гладкості поверхні кладки, що не дозволить створюватися сажным відкладів.
  • З 17 по 19 ряди передня стінка каміна викладається цеглою зі стесаними стінками, так як необхідно створити певну форму, огинаючу «зуб».
  • З 20 по 22 ряди викладається частина димоходу, яка називається «хайло». Ця частина повинна мати розмір в 140 × 270 мм Зверху 22 ряду на глиняний розчин встановлюється димова засувка.
  • На 23 ряду, над засувкою, йде формування дымоотводного отвори, має не зовсім звичайну форму.
  • Далі на 24 ÷ 25 рядах йде кладка димоходу, має розмір внутрішнього прямокутного каналу в 140 × 270 мм
  • Далі встановлюється металева труба, яка зверху закривається металевим кожухом.

Другий варіант

Цей варіант каміна теж цікавий, а монтаж його навіть простіше, ніж того, який був описаний вище. Використання даної порядовой схеми зручно ще й тим, що на ній виділено кольором місцерозташування червоного і шамотної цегли.

Кутовий камін своїми руками

Ще один нескладний варіант кутового каміна

Фундамент для цієї споруди має квадратну форму, що видно на схемі по покладеному нульового ряду. Його кладуть рівно по залитій цементній основі і точно у відповідності з малюнком цегляної кладки.

  • Перший ряд, так само, як і в першому варіанті, повинен бути викладений точно по малюнку від цього залежить ідеальна кладка всіх інших рядів.
  • На другому ряду формується камера, яка призначена для зберігання та сушіння дров. По зовнішній стороні камери укладають металевий кутник розміром 50×50 мм і завдовжки 600 мм
  • На третьому ряду кладка виконується за схемою, і зверху цієї камери укладається металевий лист, що має розмір 400×600 мм, а товщину в 3 ÷ 5 мм.
  • Четвертий ряд укладається у відповідності з малюнком.
  • На п’ятому ряду формується дно топки із шамотної цегли.
  • З шостого по восьмий ряди піднімаються стінки топки з червоної цегли, а внутрішня її поверхня облицьовується шамотною цеглою, розрізаним надвоє по товщині.
  • З сьомого по дев’ятий ряд триває кладка за схемою. Задня стінка викладається з обов’язковим ухилом, так як вище буде сформований «зуб».
  • Десятий і одинадцятий ряди кладуть також за схемою, продовжуючи виводити задню стінку.
  • На дванадцятому ряду топка по зовнішньому краю перекриваються двома металевими куточками 50×50 і завдовжки 600 мм
  • 13 і 14 ряди кладуть за схемою, а 15 ряд завершує викладання задньої стінки і оформлення «зуба» і переходу в димохід.
  • 16 і 17 ряди кладуть зі зсувом у зовнішню сторону і оформляють таким чином камінну полицю.
  • З 18 по 20 ряди кладка звужується – так формується димовідвідний канал.
  • З 21 по 24 ряди вже йде початок кладки димаря, але додатково має зовнішнє бічне оформлення червоними цеглою.
  • З 25 по 29 ряди піднімається димохідна труба, а на 27 ряду встановлюється димова засувка.
  • Далі викладається цегляна димова труба або встановлюється металева, яка виводиться через горищне і дахове перекриття.

Дуже важливо правильно вивести димар через стелю і дах, а також ізолювати зазори на даху від проникнення вологи, а при проходженні через горищне перекриття від контакту горючих матеріалів кроквяної системи з розпеченими стінками димохідного каналу.

Після повного просихання кладки, яка проходить три ÷ чотири тижні, можна приступати до обробки стін каміна, якщо така запланована.

Відео: цікава конструкція – кутовий камін «Аннушка»

Кутовий камін під силу скласти будь-якому власникові будинку, якщо є бажання встановити в будинку цей дуже своєрідний предмет інтер’єру, який повинен принести в будинок і затишок, та тепло. Щоб робота пройшла успішно, потрібно дуже добре розібратися в схемі порядовки і повністю зрозуміти принцип кладки. Ну і, звичайно, мають бути мобілізовані в повній мірі акуратність, старання та вміння.