Кований паркан своїми руками

867

Робота по облаштуванню кованого паркану потребує чималих вкладень часу і сил. Крім цього, доведеться придбати або взяти в оренду спеціальне обладнання для виготовлення декоративних елементів і навчитися з ним працювати. Про все це ви дізнаєтеся, ознайомившись з поданим керівництвом.

Кований паркан своїми руками

Зміст статті

  • 1 Набір для роботи
  • 2 Облаштовуємо підстава
    • 2.1 З чого робити стовпи?
    • 2.2 Робимо фундамент
  • 3 Як робити декоративні елементи?
  • 4 Виготовлення і монтаж секцій огорожі
    • 4.1 Відео – Кований паркан своїми руками

Набір для роботи

  • Апарат для зварювання з набором електродів.
  • Болгарка з шліфувальними і ріжучими дисками.
  • Обладнання для виготовлення декоративних елементів. Існує кілька різновидів верстатів, що дозволяють надавати металевих прутів різну форму. Детальніше про основних агрегатах ви дізнаєтеся далі.
  • Лещата. Квола учнівська установка не підійде. Вам потрібен потужний слюсарний агрегат. Додатково підготуйте лекальні тиси для додання прутів спіральної форми.
  • Плоскогубці.
  • Рулетка.
  • Молоток.
  • Будівельний рівень.
  • Куточок.
  • Пульверизатор або кілька пензлів різного розміру.
  • Сталеві прути діаметром 12-14 мм
  • Листова сталь товщиною 2 мм З неї будемо робити наконечники списів. Матеріал купуємо, якщо піки присутні в обраному дизайні огорожі.
  • Кований паркан своїми руками

    Елементи кованого паркану

    Кований паркан своїми руками

    Фотографії художньої ковки

    Облаштовуємо підстава

    Робота з виготовлення кованого паркану починається з облаштування надійного, міцного і якісного підстави. Опора буде мати столбчато-стрічковий вигляд. Стовпи будуть утримувати секції паркану, а безперервна бетонна стрічка візьме на себе вагу всієї конструкції.

    З чого робити стовпи?

    Для виготовлення опор використовуємо надійний, міцний та довговічний матеріал. Дерев’яний брус явно не підійде – він просто не витримає вагу металевих секцій, а якщо і витримає, то виглядати така конструкція явно не кращим чином.

    Стовпи можна зробити з бетону, цегли або металу. Кожен варіант має свої особливості.

    Вид опор Опис
    Металеві опори Відрізняються високою стійкістю, міцністю і тривалим терміном служби. Матеріал продається за доступною вартості, не потребує будь-якої складної додаткової підготовці і обробці, легко транспортується і встановлюється. Опори можуть мати квадратний або круглий перетин. Мінімально допустимий діаметр або перетин стійки – 6 див. В іншому орієнтуємося на габарити та вагу майбутньої конструкції.
    Цегляні стовпи Добре переносять навантаження, створювані різноманітними важкими і високими конструкціями, в число яких входить і наш кований паркан. Спочатку викладається периметр стовпа з цегли, а після проміжок всередині кладки заповнюється арматурою і заливається бетоном. Також арматура вмуровували в кладку. В результаті до цих прутам будуть кріпитися секції паркану.
    Бетонні опори Стійко переносять найлютіші зовнішні впливи, служать максимально тривалий час і в повній мірі гармонують з металевими виробами. Однак при всіх своїх перевагах бетонні стійки мають дуже серйозний недолік – вони можуть нормально витримувати навантаження, створювані секціями висотою до 150 див. При монтажі більш значних елементів опора може зруйнуватися під її вагою.

    Найчастіше ковані секції використовуються в комплексі з металевими стійками. Саме такий паркан ми і будуємо. Вибір дуже вдалий – не доведеться возитися з кладкою, опалубкою, зайвим бетонуванням та іншими супутніми заходами.

    Робимо фундамент

    Перший крок. Виконуємо розмітку ділянки по периметру в місці установки огорожі. По розмітці роєм траншеї. Глибину і ширину котловану вибираємо з урахуванням ряду факторів, у числі яких: характеристики ґрунту на ділянці, особливості клімату в регіоні, висота секцій огорожі і т. п. Оптимальними показниками вважаються ширина 30-35 см і глибина 70-80 див.

    Кований паркан своїми руками

    Траншея

    Другий крок. По периметру виритої траншеї розмічаємо місця для установки стійок. Стовпи монтуємо з однаковим кроком. Середній крок – 1,5-2 м. В іншому орієнтуємося на розміри і вага паркану, а також ширину секцій та особливості дизайнерської задумки. Стійки вкопують в землю приблизно на 35-40 см. Діаметр ями повинен трохи перевищувати розмір опори. Засипаємо ями для стовпів 10-15-сантиметровим шаром щебеня і утрамбовується. Бетоном поки не заливаємо – зробимо це при заливці стрічки.

    Третій крок. Утрамбовуємо і вирівнюємо дно ями, а після засипаємо його 5-10-сантиметровим шаром піску. Для кращої трамбування проливаємо пісок водою.

    Четвертий крок. Виконуємо армування. Для цього з’єднуємо арматуру діаметром 12-14 мм в сітку з 10-сантиметровими осередками. Для з’єднання стрижнів використовуємо в’язальний дріт.

    Армування краще виконувати в 3 шари. Першу сітку ми укладемо на дно траншеї поверх шару піску, другу сітку зафіксуємо приблизно посередині ями, а третю – практично у верхівки поглиблення. Сітки скріплюємо з вкопаними опорними стовпами за допомогою в’язального дроту. Зварювання краще не використовувати, оскільки після заливки бетону нам треба буде вирівняти опори, а зварні шви не дозволять цього зробити.

    Кований паркан своїми руками

    Армування і установка опорних стовпів

    П’ятий крок. Встановлюємо опалубку з країв котловану. Для складання опалубки можна використовувати дошки, але при наявності достатнього бюджету краще зробити форму з ламінованої МДФ. Використання цього матеріалу дозволить отримати фундамент з ідеально рівними чіткими краями, що не вимагають додаткової обробки.

    Шостий крок. Заливаємо бетоном ями для стовпів і стрічку.

    Кований паркан своїми руками

    Фундамент під паркан

    Сьомий крок. Поки бетон не схопився, виставляємо опори за рівнем і фіксуємо в заданому положенні за допомогою дерев’яних упорів. Залишаємо їх до повного застигання бетону. На це піде 3-4 тижні.

    На це надійне і довговічне підстава для нашого кованого паркану готово. Поки бетон застигає і набирає міцність, ми займемося виготовленням секцій і декоративних елементів для що зводиться огорожі.

    Для виготовлення всіх елементів конструкції буде використовуватися сталевий прут. А от щоб надати прутів потрібну форму, доведеться купити або взяти у тимчасове користування спеціальне обладнання. Яке саме? Читаємо далі.

    Як робити декоративні елементи?

    Ковальське обладнання для холодного кування металу

    Кований паркан своїми руками

    Гибочний верстат

    Такі елементи виготовляються за допомогою різноманітних згинальних верстатів. Найчастіше використовуються наступні види устаткування.

  • «Гнутик». Це пристосування дозволяє згинати металеві прути під потрібним радіусом і необхідними кутами.
  • «Равлик». Такий верстат дозволяє надати прутів спіралевидну форму.
  • «Шаблон». Згинає металеві прути в коло. Доступна можливість зміни радіусу кола.
  • «Твістер». Ще один агрегат для скручування прутків в спіраль. Можна замінити лещатами і тисами.
  • Кований паркан своїми руками

    Холодна ковка

    Кований паркан своїми руками

    Обладнання для холодної ковки

    Вам необов’язково витрачати гроші на покупку або оренду всіх перерахованих агрегатів. Візьміть 1-2 інструменту (верстата) і, орієнтуючись на їх можливості, придумайте дизайн секцій. Або ж ви можете підібрати інструменти в відповідності з уже затвердженим дизайном – орієнтуйтеся по ситуації.

    Наприклад, пристосування під назвою «Гнутик» дозволить вам створити округлені елементи і піки – для оформлення кованого паркану цілком достатньо. При цьому округлені вироби одночасно візьмуть на себе функції ребер жорсткості.

    Кований паркан своїми руками

    Ковані огорожі

    Виготовлення та монтаж секцій огорожі

    Ми плавно підійшли до самого цікавого і важливого етапу роботи. Діємо у наступному порядку.

    Кований паркан своїми руками

    Ескізи кованих огорож

    Кований паркан своїми руками

    Ескізи

    Перший крок. Знаходимо рівний горизонтальний ділянку, здатний вільно вмістити хоча б одну секцію паркану. Можна використовувати великий робочий стіл або ж все прямо на асфальті.

    Другий крок. З допомогою крейди малюємо на підставі шаблон секції паркану. Промальовуємо ребра жорсткості, захисні частини і елементи декору. У відповідності з цим шаблоном можна буде зібрати і всі інші секції огорожі.

    Третій крок. За допомогою згинального верстата або спеціальних пристосувань створюємо необхідне нам кількість елементів декору. У цьому моменті орієнтуємося на проект, складений у відповідності з нашими задумами, вимогами та уподобаннями. Стежимо, щоб форма і габарити виробів збігалися з намальованим нами шаблоном. На цьому ж етапі нарізаємо сталеві прути на потрібну довжину.

    Четвертий крок. Згідно з шаблоном схоплюємо всі елементи секції точкової зварюванням. Перевіряємо правильність і рівність з’єднання частин. Якщо все в порядку, виконуємо фінішну зварювання.

    У такому ж порядку збираємо потрібну кількість секцій забору.

    П’ятий крок. Зачищаємо зварні шви, видаляємо сліди корозії при їх виявленні.

    Шостий крок. Покриваємо металеві вироби грунтовкою і спеціальною захисною фарбою. Така обробка дозволяє одночасно поліпшити зовнішній вигляд огорожі і забезпечити його захист від іржі.

    Кований паркан своїми руками

    Холодна художня ковка

    Кований паркан своїми руками

    Холодна художня ковка

    Сьомий крок. Монтуємо готові секції. Для їх кріплення до опорних стійок використовуємо зварювальний апарат або спеціальні хомути. Не забуваємо залишати отвори для установки воріт і хвірток, якщо вони будуть мати відмінну від паркану конструкцію.

    Кований паркан своїми руками

    Елемент художньої ковки

    Кований паркан своїми руками

    Елементи художньої ковки

    Кований паркан своїми руками

    Елементи художньої ковки

    Кований паркан своїми руками

    Елементи художньої ковки

    Кований паркан своїми руками

    Елементи художньої ковки

    Кований паркан своїми руками

    Холодна ковка

    На цьому всі заходи з виготовлення та встановлення кованого паркану пройдені. Процес досить складний і трудомісткий, але результат того безперечно варто.

    Кований паркан своїми руками

    Металеві та ковані огорожі

    Вдалої роботи!

    Відео – Кований паркан своїми руками