Димар для лазні своїми руками

536

Правильно влаштований димар забезпечить в лазні довготривале збереження тепла і безпеку для відвідувачів, так як він буде вчасно виводити продукти згоряння палива, але, в той же час, не дасть печі занадто швидко остигати. Можна зробити дымоход для лазні своїми руками і заощадити при цьому на роботі майстра?

Димар для лазні своїми руками

Потрібно сказати, що зробити це цілком реально, тим більше що в даний час в спеціалізованих магазинах продавці-консультанти можуть за розробленою схемою та з використанням спеціального програмного забезпечення швидко і точно підібрати комплект з необхідних для правильного димоходу елементів. Однак, металевими конструкціями їх різновиди зовсім не обмежуються, і варто ближче розглянути, які взагалі типи димоходів бувають, і як оптимально вибрати відповідну схему для побудованої банної печі.

Зміст статті

  • 1 Види димоходів
    • 1.1 Цегляний димар
    • 1.2 Металевий димар
    • 1.3 Відео: «короткий курс» по різновидах димоходів
  • 2 Матеріали для споруди димоходу
    • 2.1 Цегляний димар
    • 2.2 Металевий димар
    • 2.3 Відео: особливості конструкції банних димоходів
  • 3 Монтаж димоходу банного
    • 3.1 Металевий димар
    • 3.2 Відео: варіант металевого банного димоходу з виходом на зовнішню стіну
    • 3.3 Цегляний димар

Види димоходів

Пічні банні димоходи розрізняють за кількома критеріями.

  • Насамперед, за матеріалом виготовлення. Якщо раніше традиційно їх викладали з обпаленої цегли, то в останні роки більш популярними стали металеві димарі.
Димар для лазні своїми руками

Димар може розміщуватися всередині або зовні будівлі

  • По своїй конструкції і за місцем установки ці елементи банної печі можна розділити на два типу: той, що проходить всередині приміщення, через перекриття та покрівлю, або, в іншому варіанті димар виводиться через стіну, і піднімається по ній з зовнішньої сторони будівлі.

Щоб визначитися з вибором, потрібно розглянути всі «за» і «проти» кожного з видів димовідвідних труб.

Цегляний димар

Раніше димоходи традиційно викладалися тільки з цегли, так як просто не було інших гідних альтернативних матеріалів для зведення цієї частини печі. Зведення цегляної кладки досить трудомісткий процес, тим більше, що його потрібно проводити за спеціальною схемою, з чітким дотриманням всіх розмірів.

Димар для лазні своїми руками

Ще не так давно димоходи в переважній більшості були цегляними

Однак, цегляні димоходи – це якраз той варіант, який перевірений часом. Вони мають більш високу міцність, та набагато довговічніші, ніж металеві. Крім цього, цегла, в силу своєї структурної будови сам по собі володіє хорошими термоизолирующими і теплоакумулюючими властивостями.

Цегляна споруда більш безпечне у протипожежному відношенні, ніж збірний металевий димохід, навіть виготовлений за найсучаснішими технологіями.

Однак, досить великим недоліком димарів, зведених з цегли, є їх внутрішня поверхня, так як вона шорстка і має кути. На ній затримуються сажні відкладення, засмічуючи проходять тренінд для диму і зменшуючи тягу, що негативно відбивається наванні печі. Крім цього, надмірно заросла сажею внутрішність труби може викликати задимлення у приміщеннях лазні або навіть спалахнути під час топлення печі від потрапили на неї іскор, що , буває, призводить до дуже небезпечних ситуацій.

Металевий димар

Димар для лазні своїми руками

Металевий димар набагато простіше в установці

Металева димовідвідна труба встановлюється набагато простіше, ніж цегляна, і повинна обійтися значно дешевше. Сучасні сендвіч-конструкції, виготовлені із застосуванням утеплювача, більш практичні, ніж просто одностінні металеві труби, але і вони не дають такого ефекту збереження тепла всередині печі, як справжній цегляний димар.

Димар для лазні своїми руками

Будова утепленій сендвіч-труби

Перевагою металевої конструкції можна вважати практично ідеально гладку внутрішню поверхню, що не має граней, що дозволяє диму безперешкодно, спрямованих на турбулентним потоком, виходити назовні. Однак, при різких перепадах температури на внутрішніх поверхнях цілком може утворюватися конденсат – це явище безпосередньо залежатиме від температури в зимовий час на вулиці. Якщо така труба встановлюється в регіоні з суворими зимами, то необхідно вибирати труби з максимально товстим шаром теплоізолюючим.

Димар для лазні своїми руками

Металевий димохід може розміщуватися всередині і зовні

Інший критерій вибору виду димоходу це його зовнішня або внутрішня установка. У кожного з видів розміщення є свої переваги і недоліки, які теж необхідно знати, вибираючи для себе підходящий варіант.

Зовнішній димохід

Ідея винести димохідну трубу наружную стіну належить американським архітекторам. Така установка стала популярна і у вітчизняних спорудах, завдяки своєму більш простого пристрою. Димар, підключений до печі, не піднімається до стелі приміщення, а виводиться через стіну назовні.

Димар для лазні своїми руками

Зовнішній димохід

Плюси металевого димоходу, влаштованого таким чином, полягають у підвищеній безпеки, в тому, що не доведеться в горищному перекритті і даху влаштовувати для нього ізольовані переходи. Такий димар позбавити будову від ризику протікання дощової або талої води у зазори між трубою і покрівельним покриттям.

До серйозних недоліків зовнішнього вигляду влаштування димоходу відносять його швидке вихолодження, а значить, утворення всередині нього конденсату, тому такий димар потрібно посилено утеплювати.

Другим недоліком є те, що димар, винесений назовні, не зможе давати в приміщення лазні додаткового тепла, а при цьому збільшиться витрата палива.

Димар для лазні своїми руками

Бувають зовнішні димоходи і з цегляної кладки

Бувають і комбіновані димоходи, які виведені назовні знання. У цьому випадку від печі відводиться металева труба, яка потім виводиться через стіну і потрапляє у цегельну кладку димаря, яка вбудована в стіну і піднімається на потрібну висоту.

Внутрішній димар

Металевий димар, що проходить всередині, монтують зверху банної кам’янки і піднімають до стелі, потім проводять через горище і дах, потім піднімають до рівня, що відповідає взаємному розташуванню з коником даху. Перевага такої конструкції полягає в тому, що все тепло, яке виходить з топки, при проході через трубу також буде зігрівати приміщення лазні і горища, а значить піч буде довше остигати. Це поожительно позначається на економії палива.

Димар для лазні своїми руками

Піч-кам’янка з внутрішнім димоходом

Якщо правильно спланувати і зібрати конструкцію внутрішнього димоходу, постійно тримати під контролем місця з’єднань, то така система прослужить без проблемного років.

Димар для лазні своїми руками

Основні вузли внутрішнього металевого димоходу

До недоліків такого варіанту конструкції можна віднести те, що доведеться проводити трубу через перекриття і через дах.

Відео: «короткий курс» по різновидах димоходів

Матеріали для споруди димоходу

Матеріали купуються після прийняття рішення про варіант конструкції димоходу.

Цегляний димар

Для цегляного споруди потрібно придбати жаростійкий цеглу та розчин складу це може бути спеціальна суха будівельна суміш, призначена саме для кладки димарів і печей. Деякі майстри воліють користуватися добре підібраним глиняним розчином.

Крім цього, необхідно буде передбачити матеріал для грибка над трубою.

Металевий димар

Димар для лазні своїми руками

Виробники випускають всі необхідні деталі для складання димоходу

  • Для металевого димоходу всі необхідні деталі купуються після складання докладної схеми конструкції з урахуванням всіх кутів поворотів труби.

Схема може бути накреслена однією лінією, на якій зазначені місця проходження димоходу через стіну, перекриття та покрівлю, а на поворотах приблизна величина кута. З таким кресленням можна звертатися в магазин з проханням підібрати все необхідне для монтажу.

  • Крім цього, будуть потрібні два металевих листа з отворами, рівними діаметру труби, які будуть закріплюватися на стелі лазні і на підлозі горища. Далі, потрібно подумати про жаростойком матеріалі, який буде перебувати в горищному перекритті навколо труби, створюючи тим самим захист для легко возгорающихся матеріалів.
  • Для влаштування гідроізоляції навколо труби на даху, потрібно буде мати гідроізоляцію, у вигляді клею герметика і спеціального гумового ущільнювача, який надівається на димар.
Димар для лазні своїми руками

Еластичний елемент для проходу через покрівлю

  • Окремо потрібно сказати про параметри вибору труб. Перше, що потрібно врахувати, купуючи димовідвідних металеві труби це їх внутрішній перетин. Воно розраховується з урахуванням потужності печі, і зазвичай для банного варіанти внутрішній діаметр принимают рівним 150200 мм. Якщо діаметр буде занадто великий, тепло не буде затримуватися в печі, а труба надмірно малого перерізу не буде створювати необхідну для відводу диму тягу. У всякому разі, діаметр ні на одній з ділянок ніяк не може бути менше, ніж у вивідної патрубка встановленого опалювального приладу.
  • Загальна висота труби повинна становити не менше 5 метрів. А точне значення цього параметра буде залежати від розташування її на даху. Якщо труба виходить в середині схилу, то її необхідно підняти над рівнем коника, приблизно на півметра. Кращим варіантом розташування димоходу на даху вважається півтора метра від коника, але цей параметр необов’язковий і залежить від розташування печі в приміщенні лазні. Від висоти труби буде також залежати якість тяги.
  • Метал, з якого повинні бути виготовлені труби, повинен мати товщину не менше 1 мм, тоді димар прослужить більш довгий термін.
  • Якщо задумано встановити в системі димоходу бак для нагрівання води, то складена схема може виглядати наступним чином. Її можна видозмінити і підігнати для конкретного варіанту встановленої печі та димаря.
Димар для лазні своїми руками

Варіант схеми димоходу з водогрійним баком

Представлений на малюнку бак працює за «самоварної» системі, тобто він щільно приварений до димохідної труби. Деякі компанії, що займаються виготовленням такого виду труб, виробляють такий елемент з уже встановленим на ньому водогрійних баком, що мають два або три входи для підключення водопровідних труб для заповнення ємності і для забору води з точок споживання.

Відео: особливості конструкції банних димоходів

Монтаж димоходу банного

Після того, як остаточно встановлена банна кам’янка, від патрубка печі починається монтаж димаря. Це може бути початок металевого димовідводу або металевий ділянку, який з’єднає піч з цегляною трубою.

Металевий димар

Так як існує два види димаря, то і монтаж їх відбувається по-різному.

Внутрішня конструкція

  • Якщо труба проходить всередині будівлі лазні, то зазвичай вся система має майже ідеально вертикальний вигляд. Монтують димар з окремих елементів, при цьому кожна вищестояща його деталь одягається зверху на нижню – монтаж «з диму».
Димар для лазні своїми руками

Звичайна схема сполучення сендвіч-труб: внутрішня частина — «за конденсату», зовнішня — «диму»

Якщо використовуються сендвіч-труби, що підхід дещо змінюється – монтаж їх внутрішньої частини ведеться «по конденсату» (верхня труба входить в розтруб нижній) а зовнішньої частини – «диму». Така система дозволяє скопилася вологи вільно стікати всередині труби вниз, в конденсатосборник, не потрапляючи в теплоізоляційний матеріал, який від перезволоженого втрачає свої властивості.

  • Дуже важливо прорахувати розміщення з’єднань таким чином, щоб стики не потрапляли на рівні горищних або міжповерхових перекриттів, а також покрівлі.
  • За умови розташування печі поряд з дерев’яними стінами, їх потрібно убезпечити від можливого перегріву і загоряння жаростійкими матеріалами, наприклад, це може бути азбестові плити, які краще закріпити в два шари.
Димар для лазні своїми руками

Термоізоляція стін і стельового переходу

  • Якщо встановлюється водогрійний бак самоварного типу, то для нього знаходять місце недалеко від топки, розташовуючи його прямо над нею, або ж на горищі, якщо розподіл нагрітої води йде в два приміщення – в мийну і в душову.
  • Перед монтажем труб місця їх сполук промащуються жаростійким герметиком, а після установки зверху додатково фіксуються спеціальними широкими хомутами.
Димар для лазні своїми руками

Хомут для надійної фіксації вузлів з’єднання труб

  • Якщо при поєднанні окремих елементів димоходу виявляються досить великі зазори, то вставляють частина ущільнюють за допомогою азбестового шнура, яким обмотуют трубу. Однак, краще підбирати елементи, які ідеально підійдуть один до одного за розміром.
  • Перший ділянку димоходу, закріплюється до патрубку печі, не може бути багатошаровим, тобто він являє собою звичайну одностенную металеву трубу, що має спеціальні з’єднання. У ній зазвичай встановлена засувка, яку інакше називають шибером. Цей елемент керування необхідний для того, щоб створити і підтримувати потрібний рівень тяги, на той період, коли розігрівається лазня, і максимально зберігати тепло печі після закінчення топки. Місце інсталяції цього елемента, можна добре розглянути на представлених вище схеми монтажу димаря.
Димар для лазні своїми руками

Ділянка труби із засувкою-шибером

  • Для проведення труби через перекриття зручно використовувати короб, що має висоту стінок на 30 ÷ 40 см більше, ніж товщина перекриття. Відстань от трубы до стінок короба повинна становити не менше 180 ÷ 200 мм.
Димар для лазні своїми руками

Прохідний блок — спеціальний короб для стельового перекриття

У стельовому перекритті вирізається квадратний отвір, в який без праці увійде основний короб. Його дно, тобто нижня частина, що закріплюється на стелі, Через отвір в донної частини димохідна труба пропускається на горище.

Потім короб заповнюється легким жаростійким матеріалом це може бути середньозернистий керамзит або мінеральна кам’яна вата. Подібними термоизоляторами короб заповнюється повністю, до верху, з максимальною можливою щільністю.

Димар для лазні своїми руками

Короб, заповнена термоізоляційним матеріалом (в даному випадку — керамзитом)

На горищі короб закривається металевою кришкою з таким же круглим отвором, яке одягається на виступаючу частину труби.

  • На горищі димар зазвичай проходить рівно, але якщо раптом він потрапляє на бруски обрешітки, то можна з допомогою відводів виконати невеликий вигин.
Димар для лазні своїми руками

На горищі, щоб не потрапити на кроква чи балку, можна зробити невеликий вигин

  • При проходженні труби через покрівлю, з боку горища також закріплюється металевий або азбестовий лист з отвором. Отвір може бути круглим або овальним залежно від ухилу даху.
Димар для лазні своїми руками

Прохід труби через покрівлю

Навколо труби укладається безпечна жаростійкий ізоляція з азбестових плит або мінеральної вати. Така прокладка або короб убезпечать горючі елементи кроквяної системи.

Далі, після укладання покрівельного матеріалу, необхідно провести гідроізоляційні роботи, так як у зазори між трубою і покриттям даху може проникнути волога. Для цього на трубу одягається спеціальний еластичний елемент, який з допомогою вологостійкого герметика приклеюється до поверхні даху, а потім надійно фіксується кріпильними деталями (наприклад, покрівельними, саморізами).

Димар для лазні своїми руками

«Флеш» — еластичний елемент для герметизації місця проходу труби через покрівлю

  • Зверху труби потрібно обов’язково встановити захисний зонт, який обереже димар від попадання не тільки атмосферних опадів, але і різного сміття та пилу.
Димар для лазні своїми руками

Парасолька для труби

Зовнішня конструкція

Щоб провести монтаж димоходу за схемою з його зовнішнім розміщення, трубу від печі виводять через стіну. Для забезпечення безпечної експлуатації в цьому випадку, краще всього застосувати цегельну кладку, яка буде закривати цегляну стіну позаду печі і ізолювати стіну від нагрівання при проході через неї димоходу.

На схемі доступно показано, як виглядає виведення труби через стіну в розрізі.

Димар для лазні своїми руками

Один з варіантів зовнішнього розміщення димоходу. Недолік — не передбачений збір конденсату

  • Для того щоб трубу повернути в бік стіни знадобиться елемент системи, який називають відведенням або коліном. Такі деталі виробляють з кутами повороту в 90 або 45 градусів (іноді зустрічаються і інші), тому його можна підібрати під будь-яке розташування конструкції.
Димар для лазні своїми руками

Трійники та відводи

  • Через стіну труба може бути проведена і через металевий короб, так само, як через горищне перекриття. У цьому випадку короб заповнюють кам’яною ватою, а невеликі зазори навколо труби закладаються термостійким герметиком.
  • На зовнішній стіні встановлюється трійник, від якого і піде подальший монтаж – вгору, вздовж стіни, і вниз, до збірника конденсату.
  • На стіні встановлюються спеціальні кріплення-власники, які зафіксують димар вертикально. Трубу піднімають вище висоти гребеня приблизно на півметра це необхідно, для створення хорошої тяги.
  • Зверху на оголовок труби надівається захисний грибок.

Монтаж зовнішнього сендвіч-димоходу пояснений дуже приблизно, так як детальніше, з усіма нюансами, він розписаний в спеціально присвяченій цьому питанню публікації нашого порталу.

Відео: варіант металевого банного димоходу з виходом на зовнішню стіну

Цегляний димар

Цегляні димоходи діляться на корінний та насадной. Для банних печей ідеально підходить перший, корінний, який розташовується поруч з піччю.

Якщо піч складена також із цегли, то димар прилаштовується до загальної конструкції. Ну а якщо ж металева піч, то вона з’єднується з цегляним димарем металевою трубою.

Димар для лазні своїми руками

Банна піч з’єднана з корінним димоходом металевою трубою

На малюнку показана приблизна схема цегляного димоходу, з усіма його відділами:

  • Ближче до стелі на трубі влаштована димова засувка, що регулює тягу всередині печі, від якої залежить і інтенсивність горіння, і довготривалість збереження всієї конструкції в гарячому стані.
  • Далі, для проходу труби через горищне перекриття в конструкції димоходу виконується распушка. Распушкой або обробленням називають потовщення стінок димоходу при збереженні його внутрішнього перерізу. Це передбачено для того, щоб убезпечити горючі матеріали перекриття від можливого перегріву і загоряння.
Димар для лазні своїми руками

Схема «класичного» цегляного димоходу

  • Над распушкой йде прямий відділ труби, що проходить через горище і називається стояком.
  • Вище, при проході через покрівлю, викладається видра, яка в принципі «працює» так само, як распушка, оберігаючи кроквяну систему від перегрівання. Однак, крім цього, вона закриває виступають із загального будови цеглою зазори між покрівельним матеріалом і димохідної кладкою.
  • Потім труба звужується до початкового зовнішнього розміру – цей відділ називають шийкою.
  • Над шийкою труби розташовується оголовок, цеглу якого також виступають назовні за ширину стінок, забезпечуючи додатковий захист від опадів.
  • Від попадання всередину труби води і бруду, димар захистить завершальний її елемент металевий ковпак.

Монтаж димоходу

Від фундаменту димар виводиться за однією схемою рядів, так як будова повинна бути рівною і не мати ніяких виступів або вікон, за винятком залишення в ньому отвори для вмуровування металевої труби від печі.

Димар для лазні своїми руками

Внутрішній канал цегляного димоходу

Вибудовується цей димохід у вигляді квадратного стовпа, що має всередині колодцеобразное розтин. Розмір перетину може бути «в півцеглини» 130 × 130 мм, «цегла» 130 × 260 мм, або навіть в дві цеглини – 260 × 260 мм. Все залежить від потужності банної печі.

  • Основою для димоходу буде служити фундамент – зазвичай він робиться такої ж товщини, як і для банної печі, і складає з ним єдину конструкцію.
  • Піднявши трубу до потрібного ряду, у неї встановлюють засувку, а далі робота йде за схемою, яка підходить як для надсадного, так і для корінного димоходу.
Димар для лазні своїми руками

Схеми порядовой кладки димоходу і распушки

  • На даній схемі представлені два варіанти труби. Вони наведені як приклад для виконання кладки, тому, враховуючи розмір димоходу, кількість цегли на кожній із сторін може змінюватися в ту або іншу сторону.

— Перший ряд на схемі завершальний ряд шийки труби.

— У другому ряду починає викладатися распушка, тому цегли укладають із зсувом в зовнішню сторону, приблизно на ⅓ цегли. Тут доведеться використовувати не тільки цілісні цеглини, а й їх частини. Для цього з допомогою кирочки їх акуратно розбивають на необхідні фрагменти.

— Зрушуючи цеглини в бік, їх потрібно доповнювати всередині додатковими епізодами, так як внутрішній перетин колодязя повинна протягом всієї кладки залишатися незмінним. При недотриманні цього правила може істотно знизитися тяга.

— З третього по п’ятий ряд распушки цегла також зміщується назовні на ⅓ довжини, як і раніше зберігаючи розмір внутрішнього перерізу.

— Шостий ряд має той же розмір, що і п’ятий і викладається вже без зсуву в бік.

— Сьомий і восьмий ряди відповідають кладці першого ряду.

Димар для лазні своїми руками

Так виглядає готова распушка

  • Після того, як завершена кладку оброблення, настає черга зведення видри. Це досить складне завдання, оскільки необхідно з допомогою кожного подальшого ряду вивести сходинку, які виступають назовні на ⅓ цегли.
Димар для лазні своїми руками

Схема кладки видри

— Перший ряд видри має такий же розмір і форму, як і в останнього ряду оброблення.

— У другому ряду починається викладення сходинок, які розширюють димар в зовнішню сторону також на 1/3 ширини цегли.

— Подальші ряди викладаються у відповідності зі схемою видри.

  • Потім, йде шийка труби її добре можна розглянути на поданій схемі.
  • Далі, викладають оголовок, який складається з двох рядів, і при цьому нижній також повинен трохи виступати назовні.
  • Останнім етапом встановлюють дах-ковпак.

У горищному перекритті горючі елементи в даному випадку будуть добре захищені распушкой, але без гідроізоляції труби на даху все одно не обійтися.

  • Гідроізоляцію цегляної труби починають робити до покриття даху покрівельним матеріалом. Її можна виконати з допомогою руберойду і мастики. Після нанесення на поверхню нижньої частини труби мастики її розігрівають за допомогою пальника, а потім приклеюють до неї руберойд, міцно притискаючи його до розігрітій поверхні.
  • Далі, впритул до труби поверх руберойду укладається покрівельний матеріал, а зверху нього встановлюють декоративну обробку (фартух). Залишилися зазори обов’язково щільно заповнюють герметиком, щоб уникнути потрапляння вологи через щілини між покрівлею і цегляною трубою.
Димар для лазні своїми руками

Герметизація просвіту між фартухом і цегельною кладкою

Отже, в принципі, будь-який з димарів може бути зведений власноруч. Напевно, найскладніше з усього монтажу це правильно змонтувати вузли проходження труби через різні перешкоди. Будь-які проблеми можна вирішити, якщо до них підійти зі знанням справи, вивчивсе інструкції і вибравши правильний варіант. Тим не менш, необхідно завершити статтю важливим попередженням:

Димар – це така конструкція, від якої напряму залежить здоров’я та навіть життя людей, збереження будівель і всього, що знаходиться в них майна. Дрібниць у процесі будівництва димоходу немає і бути не може, ніякі дилетантські спрощення неприпустимі. Якщо є хоча б найменші сумніви в своїх силах або ж у правильності створюваної конструкції, необхідно звернутися за допомогою до фахівців. Соромитися своєї необізнаності або недосвідченість не варто – ставки дуже високі!