Лак для паркету який вибрати

654

Респектабельне паркетне покриття на підлозі вимагає до себе особливого ставлення. Якщо дощана підлога можна просто «закрити» фарбою, то паркет повинен покриватися лаком або ж спеціальним воском (або маслом), інакше він швидко втратить свою привабливість. Крім естетичного призначення лакового покриття, воно служить хорошим захистом для дошки, без якої термін експлуатації паркету значно знижується.

Лак для паркету який вибрати

Лак для паркету який вибрати таке питання виникає у власників житла, в яких укладається паркетна дошка. Крім лаків у асортименті будівельних магазинів присутній великий вибір різних складів для захисту і преображення деревини, але все ж лак, як найбільш надійне і перевірене роками засіб, користується найбільшою популярністю і сьогодні.

Лаки для паркету можуть мати різну основу, тому перед тим, як вибрати потрібний, необхідно ознайомитися з характеристиками деяких з них.

Зміст статті

  • 1 Критерії вибору паркетного лаку
  • 2 Види лаків для паркету
    • 2.1 Грунтувальні лаки
    • 2.2 Водні лаки для паркету
    • 2.3 Алкідні лаки
    • 2.4 Поліуретанові лаки
    • 2.5 Відео: водорозчинний двокомпонентний лак для паркету на базі поліуретану
    • 2.6 Формальдегідні лаки
    • 2.7 Відео: правильний вибір лакофарбових складів для дерев’яного та паркетної підлоги

Критерії вибору паркетного лаку

Вибираючи склад лаку для паркету, потрібно враховувати породу деревини, з якого виготовлена дошка, так як вона може мати світлі і темні відтінки, тому і лак має відповідати її кольором. Крім цього, кожна з порід має свою щільність, а від цього властивості матеріалу залежить його водопоглинання.

Лак для паркету який вибрати

Лаки представлені у продажу в дуже широкому розмаїтті

Велике значення при виборі лаку має і призначення приміщення, в якому укладений паркет, тобто інтенсивність руху, вологість і типи навантажень, яким покриття буде піддаватися. Якщо лак буде використовуватися для покриття підлоги в кімнаті звичайної квартири, де проживає невелика сім’я, то немає необхідності вибирати лак, здатний витримати великі навантаження.

Але і в таких умовах, потрібно враховувати конкретну кімнату. Наприклад, для передпокою або на кухні краще купувати лаки з можливістю відчувати більш високі навантаження, так як ці приміщення мають велику прохідність і частіше піддаються прибиранню. Тому, в цьому випадку захисні властивості складу повинні бути на порядок вище.

Лак для паркету який вибрати

Якісне лакове покриття повинно підкреслювати красу деревини, і служити для неї надійним захистом

Для громадських будівель і приміщень з великою інтенсивністю людського потоку потрібно приділити увагу міцності лаку, так як він повинен буде витримати механічний вплив від численних підборів і принесеної на взуття пилу і бруду. У таких місцях часто використовують олійні просочення або міцні водовідштовхувальні склади, які допоможуть зберегти паркетне покриття в належному стані тривалий час. Тим більше, що таку підлогу легше піддається відновленню, на відміну від лакових покриттів. Тому лак в цьому випадку використовується вкрай рідко.

Потрібно пам’ятати і те, що недорогі склади – не дуже довговічні, і прослужать не більше 2 ÷ 3 років, а враховуючи, що процес нанесення лаку досить трудомістке заняття, краще вибрати надійний склад, який збереже підлогу в первісному стані протягом 12 ÷ 15 років. Природно, цена нього в рази вище, але, використовуючи його, можна позбавити себе від багатьох проблем на тривалий час. До таких лакам відносяться двокомпонентні склади.

Не потрібно думати, що матеріал, вироблений за кордоном, буде обов’язково більш якісним і міцним. В першу чергу, потрібно звертати увагу на хімічний склад лаку, а не на країну, до якої він випущений. Деякі імпортні продукти не відрізняються високою якістю, мають неприємний запах, довго сохнуть і швидко стираються.

Дуже важливо звернути увагу і на витрату складу. Наприклад, п’ять літрів якісного лаку повинно вистачити на покриття в три шари площі в 15 ÷ 17 м2, два шари 20 ÷ 25 м2, можна розтягнути його і на 30 м2 кімнати, але шари будуть мати більш тонкими.

Також, потрібно звернути увагу на ємність, в якій продається лак, так як якісні склади ніколи не реалізуються в оптовій тарі або пластикових відрах зазвичай так малюють підробки під імпортні лаки відомих виробників.

Лак повинен бути обов’язково упаковані в жерстяні банки або пластикові каністри, мають обсяг не більше 5 ÷ 10 літрів. Якщо це двокомпонентний варіант лаку, то до основної тарі повинен бути закріплений флакон додаткового складу. Вони змішуються між собою в суворій пропорції, зазначеної на упаковці, безпосередньо перед нанесенням на паркет.

Отже, при покупці лаку, потрібно звернути увагу на наступні характеристики:

  • Лаки для паркету здійснюється на різних основах уретаналкидной, алкидной, поліуретанової, формальдегіду і водної. Ці параметри вказуються на упаковці в розділі хімічний склад.
  • Матеріал може давати забарвлює ефект або бути повністю прозорим і зберігати природний колір і фактуру деревини.
  • По консистенції лак може бути в’язкою або текучою від цього параметра буде залежати спосіб його нанесення на поверхню.
  • Склад може давати різні естетичні ефекти матовий, шовковисто-матовий, напівматовий або напівглянцевий і глянцевий.
  • Крім цього, на упаковці вказується сприйнятливість до вологості, стійкість до навантажень, зносостійкість і приблизний термін служби.

Види лаків для паркету

Щоб здійснити правильний вибір, потрібно знати, що являє собою кожен з видів лаку.

Грунтувальні лаки

Лак для паркету який вибрати

Склад грунтовки для подальшого лакування паркету

Сама по собі назва таких лаків говорить про те, що їх призначення готувати поверхню під шари фінішного покриття. Грунтувальні лаки просочують деревину, а це сприяє кращої адгезії при накладенні наступних основних шарів. Якщо паркет оброблений складом грунтовки складами, то якість лицьового покриття поліпшується в кілька разів. Але крім цього, використання такої стартової обробки сприяє:

  • зменшення клеїть ефекту верхніх шарів лаку на стиках окремих плашок;
  • створення ідеально гладкої поверхні і виділенню фактурного рисунка деревини;
  • захист поверхні і бічних частин плашок від можливого впливу вологи;
  • збереження природних захисних мастил цінних деревних порід.

Грунтувальні лаки вибираються в залежності від того, на якій основі буде виготовлено фінішне покриття, так як ці склади повинні бути сумісні між собою і мати гарну адгезію.

Лак для паркету який вибрати

Грунтовка повинна забезпечити високу адгезію поверхні підлоги до майбутнього нанесення лаку

При несумісності матеріалів робота буде повністю зіпсована і її доведеться переробляти, так як поверхня покриється світлими плямами. Виправити таку неприємність можна тільки шляхом зняття лаку або циклюванням повністю всього статі.

Наприклад, якщо для фінішної обробки купується лак на водній основі, то і грунтовка повинна бути виключно водної тоді паркет буде мати рівне та надійне покриття.

Дуже важливо ще і те, що поверхня, покрита складом грунтовки, має властивість менше вбирає фінішний лак, а значить, істотно скорочує його витрата.

Лак для паркету який вибрати

Прогрунтувати паркет менше буде вбирати лак при нанесенні фінішному

Грунтувальні лаки, виготовлені на різних основах, сохне досить швидко, так як частина їх всмоктується в поверхню деревини паркету, а залишився надлишок швидко випаровується. Термін висихання першого шару грунтовки становить від 20 хвилин до 3 ÷ 4 годин.

Щоб досягти бажаного результату і отримати гарну поверхню, майстри рекомендують використовувати грунтовки і фінішний склад, виготовлені однією фірмою-виробником. Це пов’язано з тим, що склад цих лаків розрахований на повну сумісність один з одним, по суті, являють собою єдину систему, тому вони мають відмінну адгезію, ніколи не підуть на якісь «небажані реакції». Вибравши склади різних фірм, можна одержати непередбачуваний результат, який навряд чи порадує.

Водні лаки для паркету

Лаки, виготовлені на водній основі самі популярні, завдяки тому, що вони не мають неприємного запаху і досить швидко висихають. При виборі такого матеріалу, краще купувати двокомпонентні склади, так як вони при висиханні дають більш міцне вологостійке покриття, ніж однокомпонентні варіанти.

Лак для паркету який вибрати

Одні з найбільш популярних — лаки для паркету на водній основі

Цей лак включає в свій склад мікроскопічні частинки розчинника і емульгаторів, змішаних з водою, тому його висихання проходить дещо інакше, ніж матеріалів на інших засадах. Після того, як склад наноситься на заґрунтовану поверхню, з нього спочатку випаровується вода і тільки потім розчинник, який до випаровування проходить процес концентрації. Далі, після його випаровування, на поверхні паркету утворюється тверда і міцна плівка.

Водні лаки можна розділити на три категорії за змістом в них розчинників:

  • до першої з них можна віднести склади, де повністю відсутня цей компонент;
  • до другої категорії належать водні лаки, мають у своєму складі не більше 5% розчинника;
  • третя категорія містить розчинник у розмірі 15%.

Всі три категорії лаків, незалежно від кількості в них розчинника, мають хороші адгезивні властивості з дерев’яними поверхнями, тому відмінно підходять для і масивної дошки, паркету.

Потрібно сказати, що лаки на водній основі потрібно наносити обов’язково на заґрунтовану поверхню паркету, щоб уникнути проникнення лаку між плашками. Волога, потрапивши між ними, може вбратися деревиною призвести згодом до появи поскрипування в паркеті. До речі, на думку багатьох майстрів, взагалі не слід використовувати лаки на водній основі для паркетної підлоги, так як завжди є ризик появи неприємного скрипу, навіть у тому випадку, якщо попередньо використовувалася грунтовка.

Є в цих лаків і ряд інших суттєвих недоліків, про які необхідно знати, купуючи матеріал:

  • Однокомпонентні водні лаки, які складаються з води, розчинників та емульгаторів, мають низьку зносостійкість, тому швидко зношуються. Двокомпонентні лаки мають більш довгий термін служби і відмінно захищають дерев’яне покриття, але при умові, якщо такий склад буде завдано в приміщенні, де вологість становить 50%. Такої атмосфери в кімнатах не завжди можна домогтися, особливо в зимовий час, коли працює опалення.
  • Щоб поверхня після висихання водного лаку була гладкою, нанесення його потрібно проводити за допомогою валика, так як для цього процесу категорично не підходять тампони, губки, шпателі і навіть кисті.
Лак для паркету який вибрати

Водорозчинний лак варто наносити тільки за допомогою валика

До вираженим позитивним якостям водних лаків можна віднести такі їх властивості:

  • Відсутність різких неприємних запахів, таких, як від лаків, виготовлених на органічних розчинниках цей фактор особливо приваблює власників квартир з невеликим об’ємним простором. Однак, не треба думати, що лак абсолютно не має запаху він все одно присутній, але не настільки сильний і різкий, як у інших складів.
  • Лаки, виготовлені на водній основі, не горючі, тому їх застосовують у приміщеннях, де за правилами пожежної безпеки заборонено покривати поверхні складами, в основі яких лежать легкозаймисті речовини.

Є ще один секрет, який непогано дізнатися перед покупкою водного лаку. Якщо купується професійний лак, то його цілком можна наносити на незаґрунтовану поверхню. Якщо ж на упаковці немає позначення про «професійності» категорії конкретного складу, то обробка підлоги грунтовкою перед його нанесенням, необхідна.

Алкідні лаки

Алкіні лаки виготовляють на основі смол, одержуваних з натуральної сировини, шляхом переетерифікації олій, гліцерину і каніфолі, спиртів і кислот. Завдяки присутності в їх складі масел, лаки мають властивість усмоктуватися в структуру дерева, тим самим створюючи його надійний захист від зовнішніх механічних пошкоджень і впливу на нього вологи.

Лак для паркету який вибрати

В алкідних лаків, мабуть, більше недоліків, ніж переваг

У алкідні склади входять і досить токсичні речовини, такі, як уайт-спірит, тому купуючи засіб для паркету, потрібно вибирати склад з найменшою концентрацією цієї речовини. Як і будь-який інший варіант лаку, алкідний має свої позитивні якості і негативні, про які необхідно знати, купуючи засіб для фінішної обробки паркету.

Виробляються глянцеві і напівглянсові, напівматові і матові види алкідних лаків, з яких можна вибрати той, який більше підходить для конкретного паркету.

До позитивних властивостей алкідних лаків належать:

  • Глибоке проникнення речовини в структуру поверхні, що покривається.
  • Алкідний складу посилює фактурну красу дерева, надаючи їй естетичний вигляд.
  • Лак має в’язку консистенцію, тому не затікає між плашками, а значить, після висихання покриття не виникне скрипу при ходьбі по паркету.
  • Він не схильний до впливу перепадів температур і вологості, а також має високу стійкість до механічних впливів.

До негативних властивостей складів відносяться наступні моменти:

  • Нанесений на поверхню лак сохне досить довго і вимагає особливих умов для сушіння.
  • Просушування лаку необхідно проводити при не дуже високих температурах, так як цей процес може затягнутися, тому, коли на лаку утворюється плівка, краще створити невеликий протяг, відкривши двері та вікна;
  • Так як консистенція лаку досить густа, під час нанесення його на поверхню потрібно ретельно стежити за товщиною шару, інакше при висиханні, на місцях, де шар виявиться товщі, можуть утворюватися зморшки;
  • Алкідні лаки відрізняються швидким стиранням, тому покриття часто доведеться оновлювати. Одним словом, цей вид лаку більше підходить для покриття меблів, ніж підлоги.
Лак для паркету який вибрати

Покриття виходить красиве, але, на жаль — недовговічне

Якщо хочеться отримати якісне та довговічне покриття паркету, то від алкідних лаків краще відмовитися, незважаючи навіть на те, що вони теж мають певні переваги, про які вже йшлося.

Поліуретанові лаки

Поліуретановий вид лаків відмінно підходить для кімнат з високою інтенсивністю руху, так як надзвичайно зносостійкий, і має високі адгезивні властивості. Цей тип матеріалу для покриття паркету може бути одно — і двокомпонентних, і має маркування PUR і DD.

Лак для паркету який вибрати

«Чемпіони» по зносостійкості — поліуретанові лаки

Поліуретанові лаки можуть бути виготовлені на різних основах це уретан або акрил. В залежності від основи, склади мають різні запахи, але всі вони, на жаль, не дуже приємні. Так як у складі поліуретанового лак повністю відсутня вода, він висихає набагато швидше водорозчинного варіанти. Застигання цього лаку починається з випару розчинників, які входять до його складу. Потім відбувається хімічний процес поліприєднання, в результаті якого лак твердне.

Лак для паркету який вибрати

Після застигання виходить покриття виключної стійкості

В період нанесення складу на паркет, а також при його висиханні, не можна допускати його контакту з водою. Деревина паркету повинна мати вологість не більше 68%, якщо ж вона буде перевищувати цей показник, але робота може бути зіпсована появою повітряних бульбашок, відшаруванням або навіть спінюванням. В результаті дефекти будуть добре помітні на поверхні паркету.

Поліуретановий склад лаку, як і всі інші, має свої плюси, але майже не має негативних якостей.

До позитивних моментів в поліуретановому складі відносять наступне:

  • Після застигання покриття воно стає вологостійким, так як утворює на поверхні паркету своєрідну плівку.
  • Утворилася плівка досить еластична і не стягує поверхневу структуру деревини паркету.
  • Це покриття не потребує підготовки поверхні паркету ґрунтувальними складами.
  • Покриття після застигання і полімеризації не реагує на зміни температури і вологості в приміщенні.
  • Паркет, покритий поліуретановим лаком, відмінно захищений від механічних впливів і абразивного навантаження.

Можна сказати, що цей лак має один суттєвий недолік якщо він потрапляє в щілини паркету, то склеює між собою його окремі елементи, що, взагалі-то, небажано для подібного покриття.

В іншому поліуретановий варіант лаку можна назвати кращим для покриття паркету, так як він підходить для приміщень з будь-якою інтенсивністю навантажень.

Відео: водорозчинний двокомпонентний лак для паркету на базі поліуретану

Формальдегідні лаки

У продажу зустрічаються паркетні двокомпонентні лаки, однією із складових яких є кислотний або формальдегідний затверджувач. Такі лаки вважаються найбільш стійкими і надійними.

Лак для паркету який вибрати

Двокомпонентний кислотний паркетний лак

Однак, лякає навіть сама назва складу, так як така речовина, як формальдегід, є небезпечним для здоров’я людини.

Потрібно відзначити, що цей елемент у складі лаку грає роль затверджувача. Коли лак повністю застигає, в ньому вже не залишається і сліду цього небезпечного компонента. В процесі застигання формальдегід випаровується, тому працювати з цим лаком необхідно з обов’язковим використанням засобів захисту органів дихання (в респіраторі), а процесс просушивания проводити при відкритих вікнах.

Лак для паркету який вибрати

Покриття виходить відмінним, але при роботі слід дотримуватися особливих застережних заходів

Переваги формальдегідних лаків наступні:

  • Вони мають відмінну адгезію з деревиною;
  • Існує можливість нанесення лаку будь-яким зручним для майстра інструментом.
  • Таке покриття не вимагає попередніх ґрунтувальних робіт, що дозволяє заощадити на попередній обробці паркету;
  • Матеріал має високу стійкість до перепадів вологості і температури;
  • Таке лакове покриття відрізняється зносостійкістю до всіх видів навантажень.

Негативні властивості лаків на формальдегіді:

  • Цей вид лаків легко затікає в щілини між плашками, так як має досить рідку консистенцію;
  • Склад спочатку має неприємний різкий запах, досить високу токсичність, тому доведеться прийняти заходи безпеки при роботі за його нанесення.

Роблячи вибір конкретного лакового складу для покриття паркету, вже безпосередньо в магазині коштує отримати додаткову консультацію продавців, уважно вивчити анотацію, розташовану на упаковці. З опорою на ті характеристики, з якими познайомила вас справжня публікація, буде легше розібратися в тонкощах вибору і зробити дійсно вдале придбання.

Відео: правильний вибір лакофарбових складів для дерев’яного та паркетної підлоги