Ремонт паркету своїми руками

564

Паркетне покриття підлоги, рано чи пізно, але обов’язково потребує ремонту, так як за час експлуатації може статися випадання або розхитування плашок. Крім цього, від перепаду температур паркет розсихається та розтріскується, між фрагментами утворюються великі щілини і стать починає скрипіти. Всі ці проблеми можна вирішити, приклавши деякі зусилля.

Ремонт паркету своїми руками

Ремонт паркету своїми руками може бути зроблений в тому випадку, якщо у господаря житла є уявлення, як це правильно робиться. Сумлінно відремонтований паркет, при соответствуюшем догляді за ним, прослужить ще дуже довгий термін.

Зміст статті

  • 1 Види ремонту
  • 2 Причини виникнення дефектів
  • 3 Технології ремонтних робіт на паркетній підлозі
    • 3.1 Покриття потьмяніло
    • 3.2 Подряпини і смуги
    • 3.3 Щілини і відколи
    • 3.4 Розхиталися плашки
    • 3.5 Відео: частковий ремонт паркетної підлоги із заміною плашок
    • 3.6 Паркет скрипить
    • 3.7 Намокання паркету
    • 3.8 Знос покриття
    • 3.9 Розколювання плашок
    • 3.10 Відео: капітальний ремонт паркетної підлоги

Види ремонту

За ступенем складності й масштабності вироблених робіт, ремонт паркетної підлоги можна розділити на три різновиди:

  • Це поточний ремонт, який проводиться планово, після закінчення деякого періоду експлуатації. При регулярному виконанні таких профілактичних заходів, можна відсунути «глобальний» ремонт на невизначений термін;
Ремонт паркету своїми руками

Поточний ремонт зазвичай спрямований на підтримку «свіжого» зовнішнього вигляду покриття

  • Середній ремонт проводится в тих випадках, коли з’явилися явні ознаки вад підлоги він почав скрипіти, потускнів, на поверхні з’явилися темні або світлі плями, окремі плашки прийшли в рух і ін.
Ремонт паркету своїми руками

При частковому ремонті часто доводиться вдаватися до заміни окремих елементів паркету

  • Капітальний ремонт проводится через довгого терміну експлуатації або в разі раптової повної псування, наприклад, в результаті затоплення приміщення.

Якісно змонтований паркетна підлога прослужить десятки років, якщо раз в три — п’ять років провести його ревізію і профілактичні роботи, по мірі необхідності виправляючи навіть незначні вади. За час експлуатації на поверхні можуть утворитися такі невеликі пошкодження, як подряпини, які потрібно своєчасно затирати чим більше подряпин, тим мутніша стає покриття.

Невеликі дефекти не вимагають капітального ремонту, їх цілком можна усунути локально.

Ремонт паркету своїми руками

Іноді площа середнього ремонту може бути досить значною

При середньому ремонті проводиться підняття окремих ділянок або плашок паркету для їх реставрації або повної заміни.

Ремонт паркету своїми руками

При капітальному ремонті паркет зазвичай перестилается повністю

Капітальний ремонт передбачає майже повну або абсолютно повну заміну настилу на новий. Іноді використовуються і старі плашки після їх очищення і реставрації.

Причини виникнення дефектів

До причин появи різних дефектів на паркеті можна віднести наступні фактори:

  • Тривалий термін експлуатації покриття.
  • Механічні пошкодження поверхні при пересуванні меблів і ходіння у взутті з гострими підборами або набійками.
  • Попадання води під основу паркету, зайва вологість або підвищена температура в кімнаті, яка сприяє деформації і пересихання деревини.
  • Дуже шкодить паркету надмірно часто проводиться вологе прибирання, особливо із застосуванням великої кількості води це призводить до розвитку гнильних процесів у деревині плашок, якщо волога попадає між ними і не встигає висихати.
  • Поява колоній цвілі, грибка, небезпечних для деревини комах.

Проводячи чергову ревізію паркетного покриття, можна відразу виявити дефекти різного роду, але краще провести постукування, яке вкаже місця, де плашки відійшли від підстави. Можливо, прийдеться підняти деякі підозріло звучать при простукуванні паркетини.

Технології ремонтних робіт на паркетній підлозі

Отже, варто розглянути детально ремонтні та відновлювальні процеси більш докладно, щоб знати, як усунути виниклі проблеми.

Покриття потьмяніло

Ремонт паркету своїми руками

Потьмянілі покриття псує загальний вигляд приміщення

Паркет зазвичай покривається різними захисними засобами, такими, як лак, масло або віск (або мастиками на їх основі). Таке покриття може легко пошкодитися від механічних, зокрема – абразивних впливів, і тоді паркет втратить яскравість кольору і малюнка. Цю проблему можна назвати, як самою поширеною, оскільки найбільш простий в усуненні.

Щоб як можна довше не зіткнутися з подібною вадою паркету, необхідно дотримуватися деяких правил експлуатації покриття. Так, потрібно мати для всієї родини домашнє взуття на м’якій підошві, надіти на жорсткі ніжки меблів м’які гумові насадки, які можна придбати в магазинах, що торгують меблевою фурнітурою. Крім цього, щоб убезпечити паркет, в тій частині кімнати, де встановлено диван або крісло, що має висувну конструкцію на колесах, краще всього укласти жорсткий килим. Регулярний догляд за паркетним покриттям і полягає в періодичній обробці його мастикою.

Ремонт паркету своїми руками

Регулярна обробка паркетної підлоги мастикою повинна стати обов’язковим правилом

Якщо покриття паркету, незважаючи на вжиті кроки, все ж потьмяніло, або на ньому з’явилася велика кількість подряпин, то підлогу можна привести в порядок за допомогою шліфування та циклювання з подальшим нанесенням захисного і декоративного шару.

Ремонт паркету своїми руками

Проведення циклювання підлоги

Під час циклювання знімається відпрацьоване лакове покриття, і одночасно проводиться вирівнювання поверхні, так як за тривалий час деякі з плашок можуть трохи спуститися або піднятися.

Після проведення циклювання, підлогу потрібно добре пропилососити, і можна приступати до покриття його обраним складом. Якщо покриття буде проводитися лаком, то його перед нанесенням необхідно ретельно переміщати, особливо, якщо до його складу входять матуючі добавки. Після перемішування, лак на 1015 хвилин залишають «відпочивати», для видалення виникли при перемішуванні повітряних бульбашок. У тому випадку, когдапол буде покриватися лаком на водній основі, склад можна трохи розбавити водою, якщо він занадто загусне.

Ремонт паркету своїми руками

Нанесення лаку на паркетна підлога

Нанесення лаку найчастіше проводять з поролоновим валиком насадкою або ж широкою кистю. Рух інструменту бажано здійснювати за напрямом фактурного рисунка деревини.

В залежності від якості лаку і від бажаного кінцевого результату, покривний склад наноситься в два, а то і в три шари. Кожному з шарів необхідно дати добре просохнути, перш ніж наносити наступний. Час висихання лаку повинно бути вказано на упаковці. Детальніше про лаках для дерев’яних підлог і паркету розказано в спеціальній публікації нашого порталу.

Після нанесення останнього шару складу на підлогу, його необхідно залишити для закріплення на 45 днів, і тільки після цього часу можна буде піддавати експлуатаційним навантаженням. Повільніше лак буде сохнути в тому випадку, якщо в приміщенні прохолодно і підвищена вологість.

Після висихання, щоб прибрати ефект залишкової липкості підлоги, рекомендовано злегка промити його слабким мильним розчином, наприклад, з побутовим засобом для миття підлоги.

Подряпини і смуги

Найчастіше подряпини і темні смуги на паркетній підлозі з’являються від каблуків або гумової підошви. Якщо паркет виготовлений з деревини твердих порід і має якісне захисне покриття, то він більш стійкий до механічних пошкоджень, але іноді він буває випадково пошкоджений при перестановці меблів. Тому, в будинку, де укладений паркет, завжди в запасі є тапочки з м’якою підошвою не тільки для членів сім’ї, але і для гостей. Від чорних смуг на поверхні паркету може врятувати спеціальна полімерна мастика, яку покривають підлогу.

Ремонт паркету своїми руками

Каблуки-шпильки — часта причина появи подряпин на паркеті

Якщо паркет не був покритий захисним засобом, і на ньому все-таки утворилися смуги, то і для їх видалення можна придбати спеціальний засіб.

Ремонт паркету своїми руками

Затирка подряпини ретуширующим олівцем

При появі невеликих подряпин, проблема вирішується застосуванням ретуширующего олівця того ж тону, що має паркетне покриття.

Щілини й відколи

Якщо на окремих плашках утворилися відколи, впоратися з цією проблемою трохи складніше, але теж цілком можливо. Для цього заходу існує декілька ефективних засобів це шпаклівка по дереву, шпаклівка-розплав, саморобний складу з епоксидного клею і тирси.

  • Перед тим як приступити до ремонту паркету з зароблянням сколів, потрібно провести процес їх очищення за допомогою пилососа. Поглиблення відколу має бути абсолютно чистим – тільки в цьому випадку будь-яка з шпаклівок буде мати гарну адгезію з поверхнею деревини.

— Звичайна шпаклівка по дереву може бути застосована при глибоких сколах в цьому випадку вона краще триматися. Але на жаль, цей вид матеріалу для реставрації паркету не прослужить довгий термін, так як вона більше розрахована на важкна площині, які менше піддаються механічним навантаженням, і частіше має, в основному, «косметичний» ефект.

Шпаклівку-розплав застосовувати для ремонту паркету краще. Це засіб являє собою твердий віск, має різноманітні відтінки і кольори. Наносять це засіб на пошкоджені місця у розплавленому вигляді. Для його розм’якшення використовують розігрів за допомогою акумуляторного або газового воскоплавителя. Це засіб підходить для усунення глибоких сколів, тріщин, вм’ятин і подряпин, що утворилися не тільки в паркеті, але і інших натуральних і штучних поверхнях. Після повного застигання подібної шпаклівці не страшні навантаження і механічні впливи.

Ремонт паркету своїми руками

Використання шпаклівки-розплаву для забивання вад поверхні

— Самостійно шпаклівку можна зробити з двокомпонентного епоксидного клею і тирси потрібного відтінку. Спочатку змішуються компоненти клею в один склад — пропорції його виготовлення вказані на упаковці. Потім до складу треба потроху додавати тирса і розмішати в однорідну масу.

Якщо така шпаклівка буде зроблена і накладено правильно, то вона прослужить стільки ж, скільки буде лежати паркет.

  • Далі, скол або вм’ятина заповнюються однією з шпаклівок. Її відтінок потрібно вибирати трохи світліше кольору паркету, якщо невеликий скол. За умови заповнення шпаклівкою великої ділянки, краще підібрати ідентичний кольору паркету відтінок.
  • Після застигання матеріалу закладення, його знімають надлишки, якщо вони є, і шліфують поверхню за допомогою дрібнозернистої наждачного паперу. Якщо відновленню піддавався великий ділянку плашки, то зверху краще покрити його лаком або натерти мастикою.
  • Якщо паркет розсохся, і між плашок утворилися щілини, їх можна закрити складом, виготовленим з столярного клею і води, які взяті в пропорціях 2:15. Їх нагрівають і проварюють до тих пір, поки клей не розчиниться повністю у воді. Потім у цю суміш додають п’ять частин дрібних тирси і стільки ж цементу, і промешівают її до однорідного стану.
Ремонт паркету своїми руками

Закладення щілин напіврідким шпаклевочным складом

  • Цю суміш наносять на щілини, які утворилися між плашками, і залишають сохнути, а її надлишки відразу ж витирають з поверхні паркету. Забиті цим складом ділянки сохнуть досить довго – близько 10÷14 днів, але якщо дати їм добре застигнути, то шпаклівка надійно буде триматися і захищати покриття від потрапляння вологи через щілини.
  • Щілина між плашками може утворитися і біля плінтусів, якщо укладений штучний паркет. Для того, щоб ліквідувати цю проблему, потрібно підняти плінтус можливо, послабився розпірний клин або він взагалі з якоїсь причини відсутній. В цьому випадку потрібно поміняти або встановити розпірку між стіною і крайньої плашкою такого розміру, щоб на місце можна було встановити плінтус.

Розхиталися плашки

Паркет без належного догляду, з часом може розсохнутися, тим більше, якщо в приміщенні постійно підтримується температура вище нормальної, або якщо температурні перепади відбуваються дуже часто і швидко. Під таким впливом плашки висихають, стають менше і, відповідно, розхитуються.

Ремонт паркету своїми руками

Такі плашки, безумовно, потребують обов’язкової заміни

Якщо сталося розхитування великих ділянок паркету, то його замінюють повністю, так як часткова заміна займе стільки ж часу, скільки укладання нового покриття. Крім цього, проведення великого ремонту однієї з частин підлоги не дає ніякої впевненості, що через деякий час не расшатаются інші елементи.

Якщо піднялися кілька плашок, то їх варто замінити на нові, але потрібно обов’язково знайти ці деталі того ж розміру, кольору, і виконані з тієї ж породи деревини.

  • Расшатавшиеся плашки витягують за допомогою стамески. Якщо паркетина витягується важко, то її потрібно розколоти, встановивши ріжучу площину стамески паралельно структурою волокон деревини в дощечці. Після розколювання плашки її вилучають із загальної конструкції по частинах.
Ремонт паркету своїми руками

Витяг зіпсованої плашки

  • Потім, потрібно видалити з підстави на звільненій ділянці, на якому стояла віддалена плашка, залишки клею, поверхню ретельно зачистити, а при необхідності – вирівняти за допомогою шпаклівки.
  • Якщо потрібно замінити одну плашку штучного паркету, то з підготовленою деталі потрібно зрізати гребінь, і її торець обробити рубанком. Можливо, доведеться зрізати цю частину і з сусідніх плашок, якщо доведеться міняти кілька штук поруч розташованих елементів паркету.
  • Можна поступити і по-іншому зібрати «клітку» з плашок окремо, на поверхні, а потім встановити її в загальний малюнок цілком. Головне, щоб зібраний елемент добре вписався в загальну площину.
Ремонт паркету своїми руками

Підготовка декількох плашок для проведення заміни ділянки паркету

  • Замінюючи окремі елементи паркету, їх можна встановлювати на місце на клей або бітумну мастику, яку доведеться перед укладанням плашок розігріти. На новий, тільки що укладений ділянку паркету рекомендовано укласти вантаж, але таким чином, щоб його частина лежала на сусідніх, давно приклеєних плитках. Якщо по краях виступить зайвийдолея, його відразу ж потрібно видалити, не чекаючи висихання.
Ремонт паркету своїми руками

Готові «клітки» для проведення ремонту паркетної підлоги

  • Коли клей остаточно висохне, ділянка, зазнавав реставраційних робіт, необхідно зачистити наждачним папером, прибрати пил від зачистки і покрити лаком, маслом, мастикою або іншим складом, яким покрита вся інша поверхня.

Відео: частковий ремонт паркетної підлоги із заміною плашок

Паркет скрипить

Неприємний скрип паркету з’являється в тих випадках, якщо він був укладений з порушеннями технологічних вимог. Фахівці також вказують на те, що скрип може з’явитися, якщо плашки приклеєні на мастику з бітуму гарячим способом. Скрип проявляється найчастіше в результаті відклеювання окремих плашок від підстави або ж недостатньо хорошого їх скріплення між собою під час монтажу. В результаті цих недоліків постаєт три, яке і викликає скрип.

Ремонт паркету своїми руками

Старий, пересохлий паркет напевно почне з часом скрипіти

Виправити цей дефект і позбутися від неприємних звуків, не розбираючи все паркетного покриття, можна кількома способами:

  • Прикручування паркету в місцях максимального скрипу, до основи підлоги анкерними кріпленнями. Для втілення в життя цього способу необхідно просвердлити наскрізь паркетні плашки і бетонну основу. Отвір має бути досить велика і висвердлене під затай. Вставляється анкерне кріплення, голівка після затягування ховається в товщі деревини паркетини. У цьому випадку кріплення щільно притискує відійшла плашку до основи. Після того, як паркет буде закріплено, що залишилися відверстий виїмки заповнюються одним з вищезазначених шпаклівок.
Ремонт паркету своїми руками

Скрипучі плашки можна зафіксувати до підлоги на анкерні кріплення

  • Монтаж дерев’яного штифта, який упреться в основу. У цьому випадку, просвердлюється отвір тільки в паркетної плашці, залежно від її розміру, діаметр його повинен становити 15 ÷ 30 мм. Потім вирізається дерев’яний круглий штифт, розміром менше просвердленого отвору на 1 ÷ 2 мм Отвір заповнюється густим клеєм і на нього акуратно вбивається штифт. Плашку рівняють з усім іншим покриттям за рівнем і укладають вирівнюючий вантаж. Після висихання клею, зайвий відрізок штифта, який залишиться зверху поверхні паркету, зрізається. Зверху це місце закладається шпаклівкою і шліфується.
  • Заповнення утворилися під плашками порожнин клейовий масою через просвердлені в них отвори. У цьому варіанті, необхідно простукати, місця, де проявляється скрип. Потім потрібно просвердлити отвори, через які за допомогою будівельного шприца під паркет буде заливатися клей. Після того як порожнині будуть заповнені, зверху знову приклеєного паркету, потрібно укласти вантаж і не знімати його до повного висихання клею.

Після цього всі отвори порівнюються з загальною поверхнею, або ж в них висвердлюються неглибокі конусні поглиблення, які заповнюються шпаклівкою потрібного кольору, а після її висихання шліфуються.

Який із способів краще підійде в конкретному випадку, буде залежати від матеріалу основи і від методу кріплення паркетних плашок до нього.

Намокання паркету

Найнеприємніший варіант псування паркету це його здуття після намокання наприклад, стався прорив труби, і підлогу підлогуностью опинився під водою. Деревина добре вбирає вологу і від неї розбухають, що призводить до значної деформації. Просихання статі не робить паркет рівним, і якщо під нього потрапила вода, то вихід один повністю міняти покриття.

Ремонт паркету своїми руками

Промокання паркетної підлоги в більшості випадків закінчується «катастрофою» і потребує капітального ремонту

Якщо не підняти мокрий паркет відразу, то під ним з’явиться цвіль, і рано чи пізно його все одно доведеться міняти, але за цей час грибок може піднятися на стіни, а в кімнаті з’явитися неприємний і дуже важко виводиться запах. Тому, паркет треба демонтувати, очистити від клею підстава і добре просушити, перш ніж укладати інше декоративне покриття.

Просушування проходить досить тривалий термін, але перед настилом нового покриття необхідно провести перевірку сухості бетонної підлоги. Для цього поверхню бетону накривається водонепроникною поліетиленовою плівкою (причому вона повинна бути герметичною) і залишається на 12÷15 годин. Якщо після закінчення цього часу плівка залишиться сухий, то можна укладати нове покриття. Поява на ній навіть невеликої кількості конденсату говорить про те, що бетон повинен ще сохнути, і покриття на нього стелити рано.

У разі незначного намокання невеликої ділянки паркету, доведеться підняти не тільки його, але і область навколо аварійного фрагмента, щоб переконатися, що інше покриття сухе. Піднятий паркет можна спробувати просушити і привести в порядок, але в більшості випадків доводиться міняти його на новий, який повинен ідеально підходити за кольором і фактурному рисунку деревини.

Знос покриття

Будь-яке підлогове покриття в процесі експлуатації зношується, і паркет не є винятком. Він втрачає свою респектабельність і естетичність, перестає виглядати багато і ефектно, що безпосередньо впливає на зовнішній вигляд всього приміщення.

Ремонт паркету своїми руками

Сильно зношений паркет зіпсує інтер’єр приміщення

Щоб повернути покриттю колишню розкіш, необхідно провести заходи щодо його циклюванні, знявши старий, зносився лак і невеликий верхній шар деревини разом з утвореними нерівностями.

Ремонт паркету своїми руками

Зарівнювання нерівностей паркетного покриття шпаклівкою

Потім, проводиться шпаклівка паркету, шліфування і покриття лаком або мастикою. Просихання першого шару лаку проходить протягом доби, і лише після цього можна наносити повторний його шар. Лакових шарів має бути, як мінімум, два, а краще три або навіть чотири. Кожен з них повинен остаточно просихати перед нанесенням наступного. Велике значення має правильний вибір лаку і його консистенція.

Кращими лаками для покриття паркету фахівці називають двокомпонентні склади. Вони мають неприємний різкий запах, тому багато відмовляються від них на користь водних, які не настільки довговічні, і їх доведеться оновлювати кожні 3÷5 років.

Розколювання плашок

Бувають і такі ситуації, коли окремі елементи паркету розколюються на дві або декілька частин це може статися в результаті неправильного монтажу, так і внаслідок порушення правил експлуатації покриття.

У цьому випадку, тріснута плашка видаляється, її витягують з допомогою стамески і молотка, намагаючись не пошкодити сусідні елементи. Далі, нова деталь підганяється за розміром утворилася порожнечі і вклеюється в неї з допомогою паркетного клею. Після того, кадо долей просохне це місце вирівнюється рубанком, якщо це необхідно, потім по ній проходяться шпаклівкою, прибираючи залишилися щілини, потім шліфується і покривається тим же складом, як і всі покриття.

Потрібно відзначити, що дуже складно підібрати відтінок, ідентичний загальним покриттю. Найчастіше для цього використовують один з видів морилки, але, якщо навіть вдасться знайти близький колір, він все одно буде відрізнятися по тону, тому потрібно просто намагатися наблизити відтінки покриття і нової плашки один до одного.

Відео: капітальний ремонт паркетної підлоги

Паркет це красиве покриття, яке надає кімнаті респектабельність і блиск. Однак, разом з тим потрібно відзначити, що це примхливий матеріал, що вимагає особливого догляду та утримання. Якщо паркет виглядає потертим і запущеним, то і кімната стає незатишним і неакуратною. Тому, якщо для настилу обрано саме паркет, потрібно бути готовим до різних його «примх», і обов’язково знати, як виправити, з’явилися вади.