Обробка деревини від гниття і вологи

48

Причини гниття

Щоб знайти ефективний засіб боротьби з гниттям деревини, слід з’ясувати причини, що сприяють цьому процесу. Основним фактором є активність грибів, що паразитують на дереві, і їх здатність перетворювати неорганічні елементи в органічні.

Гриби харчуються целюлозою, але не в чистому вигляді. Під дією виділяються ферментів целюлоза перетворюється в глюкозу. В ході цієї реакції деревина руйнується з виділенням води і вуглекислого газу. Цей процес і називається гниттям.

Існує кілька десятків шкідливих для дерева грибів. Їх розвитку сприяють такі фактори:

  • висока вологість;
  • плюсова температура (5-30 градусів с);
  • доступ кисню.

Взяли за основу профільований брус який використовується в будівництві.

Основні напрямки запобігання гнильних процесів

Захист деревини від гниття здійснюється за наступними напрямками:

  • запобігання та усунення умов, сприятливих для розвитку грибів.
  • обробка матеріалу спеціальними засобами.

Перший напрямок виконується за рахунок придбання тільки сухої деревини для будівництва. Крім того, слід використовувати захисні засоби від вологи.

Обробка спеціальними засобами передбачає використання антисептиків-речовин, що володіють фунгіцидною властивістю (здатністю припиняти біоактивність грибів).

Види антисептиків (біоциди)

Існує два види антисептиків: мінеральні та органічні. Для боротьби з розвитком гнильних процесів деревини хімічна промисловість пропонує фтористий натрій, кремнефтористий магній і кремнефтористий цинк – це мінеральні речовини, що володіють сильним токсичним дією.

Більш лояльні засоби-дихромат натрію і калію, бура, хлористий цинк, кухонна сіль і слабкі розчини сильних антисептиків.

Органічні препарати мають більшу токсичністю, але їх дія ще більш ефективно. Результат від їх застосування довговічніше і надійніше. Використання органіки не завжди зручно, так як деякі склади вимагають розрідження і придбання додаткових кошти (розчинників).

Як вибрати відповідний антисептик?

Поверхневий захист

За відсутності явної загрози достатньо профілактичного захисту. В цьому випадку досить обробки матеріалу активною речовиною з фунгіцидною дією. Такі засоби безпечні для тварин і людей. Вони створюють бар’єр проти гнильних організмів, і здатні виконати не тільки профілактичний захист, але і зупинити розвиток вже почався процесу.

Консервуючі біоциди

Консервуючі антисептики – це засоби глибокого проникнення. Вони містять високу концентрацію активних речовин і здатні проникати глибокі шари оброблюваного матеріалу. Консерватори надають потужну профілактичну дію. Ними піддаються обробці ключові будівельні елементи: крокви даху, лаги підлог, стовпи, закопані в грунт, і палі причалів, балки перекриттів і т. Д.

Популярні засоби обробки деревини

До числа найбільш популярних способів, які довели свою ефективність, можна віднести наступні методи:

  • обробка мідним купоросом;
  • масло;
  • бітумна мастика;
  • випал;
  • фарбування;
  • застосування спеціальних хімічних препаратів.

Мідний купорос

Обробка деревини складами, що містять мідь, показало високу ефективність. Сульфат міді відмінно справляється з порушенням біохімічних процесів в клітинах мікроорганізмів, перешкоджає їх харчуванню і розмноженню. Такий спосіб економічний і надійний, але активна речовина швидко вимивається з матеріалу, тому для конструкцій, перманентно знаходяться під впливом вологи, він не підходить.

Приготувати склад можна самостійно. Захист закритих дерев’яних конструкцій вимагає нанесення 3-5 процентного розчину. Для обробки лазень і підвалів потрібен десятивідсотковий склад. Для конструкцій, що контактують із землею, готується більш концентрований розчин — 2 кілограми на десять літрів води.

Біоцид готується в нехарчовій тарі. Для розчинення бажано нагрівати воду до 50 градусів. Наносити речовину слід на сухе дерево за допомогою кисті або розпилювача.

Обробка маслом

Такий метод застосовувався з давніх-давен. Сьогодні такий варіант використовується не тільки для захисту матеріалу від гниття і вологи, але і в якості декоративного оздоблення. Відповідні варіанти-оліфа, датське масло і т. Д. Після нанесення рідкого масла на поверхню матеріалу, воно вбирається, твердне і створює захисний бар’єр від вологи. Для просочення вуличних конструкцій в масло додаються спеціальні склади, що підсилюють гідрофобну дію препарату.

Бітумна мастика

Для обробки матеріалу, що знаходиться в постійному контакті з землею, доцільно використання бітумної мастики. Такий варіант не дуже естетичний, але ефективність його висока. Інші типи антисептика з часом вимиваються і втрачають фунгіцидну дію. Конструкції, розташовані близько до грунту, вимагають підвищеної гідроізоляції, тому слід застосовувати більш надійні засоби.

Випал деревини

Випал матеріалу володіє високими консервуючими властивостями за рахунок нейтралізації целюлози, якою харчуються гриби. Обвуглювання робить непридатними для живлення верхні шари дерева. Крім того, випал створює гідрофобний бар’єр, який ефективний у боротьбі з вологістю.

Фарбування

Крім естетичного ефекту фарбування деревини виконує і захисну функцію. Пофарбована поверхня більш стійка до вологи за рахунок створення гідрофобного бар’єру. Найкраще протистоять зволоженню алкідні фарби і силіконові пігментні барвники. Водоемульсіонкі і акрилові склади володіють меншим захисною дією.

Спеціальні препарати проти гниття і вологості

Незважаючи на високу ефективність підручних засобів, найкращий захист матеріалу забезпечують спеціальні склади і ми радимо будинку з профільованого бруса покривати саме спеціальними складами. Хімічна промисловість пропонує широкий асортимент дієвих біоцидів:

  • «сенеж » — відмінний антисептик для просочення деревини в лазнях, підвалах, всередині приміщення і на вулиці; важко вимивається, захищає від шкідливих комах і ефективний навіть в проблемних випадках.
  • «неомид 500 » — склад, що володіє відбілюючим і захисною дією. Це дорогий засіб, але відмінно працює, не порушуючи при цьому структуру і візуальну естетику деревини.
  • «пінотекс « — матеріал з легким матовим фарбуванням під назвою»лессірующая блакить». Забезпечує захист деревини до 12 років, має властивість самоочищення. Антисептик ідеально підходить для обробки зовнішніх конструкцій.
  • «тіккуріла » — гідрохлоридний розчин для просочення деревини, активно бореться з цвіллю. Можна використовуватися як для профілактики або для боротьби з уже наявною проблемою. Асортимент продукції тіккуріла представлений лакофарбовими складами на різних основах: масляній, водяній і смоляній. Лінійка просочень включає позиції, призначені для зовнішньої і внутрішньої обробки.
  • «пірілакс» — сильний антисептик з широким спектром дії: запобігає гниттю деревини, підвищує вологостійкість і захищає від комах.
  • » біцідол « — препарат представлений в двох варіаціях» біцідол 100 «і»біцідол 500″. Обидва засоби ефективні для профілактики і боротьби з гниттям деревини. Відмінно працюють навіть в умовах підвищеної вологості.

Використання антисептика вимагає дотримання правил. Слід дотримуватися інструкції, і ні в якому разі не слід перевищувати показник рівень концентрації кошти. Бажано проводити обробку в сухих і теплих умовах. Кращі підсобні засоби для нанесення біоциду: валик, кисть і пульверизатор.