Вентиляція льоху своїми руками

722

Без пристрою вентиляційної системи не може обійтися жодна підвальне приміщення, так як при відсутності постійного притоку свіжого повітря вогкості уникнути не вдасться. У підвалах і погребах зазвичай зберігаються не тільки консервовані запаси, але і свіжі овочі і фрукти, які «дихають», від чого в приміщенні обов’язково накопичується волога. Крім цього, стіни можуть вбирати вологу з грунту, що знаходиться із зовнішньої сторони, якщо при будівництві погано була влаштована гідроізоляція фундаменту і цоколя.

Вентиляція льоху своїми руками

Вентиляція льоху своїми руками робиться досить просто. Причому встановити і налагодити роботу цієї системи постійного повітрообміну можна не тільки на стадії будівництва, але і вже в готовому сховище.

Зміст статті

  • 1 Принцип роботи системи
  • 2 Рекомендації по пристрою вентиляції льоху
  • 3 Види систем вентиляції льоху
    • 3.1 Природна система вентиляції
    • 3.2 Відео: Природна вентиляція в льосі під гаражем
    • 3.3 Примусова система вентиляції
    • 3.4 Відео: приклад саморобної примусової вентиляції льоху
  • 4 Розрахунок діаметрів вентиляційних каналів
  • 5 Монтаж вентиляції
    • 5.1 Додаткові дії для підтримки нормального мікроклімату
  • 6 Просушування погреби
    • 6.1 Перший спосіб – ящики з гігроскопічною речовиною
    • 6.2 Другий спосіб – старий метод зі свічкою
    • 6.3 Третій спосіб – металева жаровня
    • 6.4 Четвертий спосіб – використання електронагрівачів
    • 6.5 П’ятий спосіб – звичайний домашній вентилятор
    • 6.6 Шостий спосіб – переносна печурка
    • 6.7 Гідроізоляційна обробка погреби
    • 6.8 Відео: як може бути влаштована вентиляція в льосі

Принцип роботи системи

В основі роботи системи вентиляції лежать закони фізики, і якщо уважно розглянути її принципову схему, то можна бачити, що вона влаштована досить просто і зрозуміло.

Вентиляція льоху своїми руками

Загальний принцип вентиляції — надзвичайно простий

У приміщенні погреби передбачаються два вентиляційних отвори, через одне з яких свіже повітря надходить в підвал, а через друге виводиться разом з усіма випарами. Але система була б недостатньо ефективна, якщо до вентиляційних отворів не були б підведені труби певного діаметру.

Також якість роботи вентиляції сильно залежить від правильного розташування витяжної і припливної труб і від підняття їх над поверхнею ґрунту над льохом.

Труби вентиляції можуть бути встановлені в стінах підвалу, якщо він знаходиться під будинком або гаражем, або ж виведені через стелю, в тому випадку, коли погріб влаштовано у дворі, як окрема споруда.

Ще одним важливим моментом при розрахунку та монтажі системи є висота установки труб від підлоги підвалу і виведення їх на вулицю, так як у приміщення може поступати занадто велика кількість холодного повітря, що буде небезпечним для овочів, що зберігаються у скринях у свіжому вигляді. Можна зробити отвори і занадто маленькими, так як затхле повітря не буде йти з приміщення повністю, а значить, що зберігаються в ньому продукти обов’язково почнуть псуватися.

Рекомендації з влаштування вентиляції льоху

Перш ніж почати монтаж будь-який з різновидів вентиляційних систем, потрібно ознайомитися з деякими рекомендаціями, які необхідно врахувати під час проектувальних та будівельних робіт:

  • Буде правильно, якщо система вентиляції почне закладатися в процесі спорудження погреба – в цьому випадку в кладці стін залишають канали, які встановлюються вентиляційні труби.
Вентиляція льоху своїми руками

Безумовно, оптимальний варіант — пристрій системи вентиляції ще при будівництві погреби

Щоб згодом не гадати, де краще встановити труби, вентиляцію треба відразу включити в проект льоху.

  • Встановлюються труби повинні мати однаковий діаметр цей параметритр сделает циркуляцію повітря рівномірним. При необхідності прискорити відведення застояного, насиченого вологою повітря, витяжну трубу можна взяти трохи більшого діаметру, ніж у припливної. Однак, ні за яких обставин не можна встановлювати витяжну трубу з діаметром менше, ніж у припливної, так як повітря при таких умовах може почати затримуватися всередині приміщення. Це негативно впливатиме на що зберігаються в погребі продукти, але головна небезпека все ж в іншому створюється певна загроза здоров’ю людини при його спуску в загазоване підземне приміщення.
  • Ніколи не мають обидві вентиляційні труби поруч один з одним, так як приміщення в цьому випадку не буде добре провітрюватися. Їх необхідно монтувати на протилежних стінах або в протилежних кутах. Це робиться для того, щоб свіжий потік, перш ніж вийти на вулицю, пройшов через всі приміщення і підштовхнув застояне повітря на вихід у витяжну трубу.
  • Отвір витяжної труби необхідно монтувати під самою стелею, так як відпрацьований більш тепле повітря спрямовується вгору. Таке її розташування сприятиме постійній очищення повітря, без застою в області стелі, а значить – і гарної схоронності продуктів.
  • Вентиляційна труба витяжки для забезпечення хорошої тяги піднімається вище гребеня або насипу над стелею льоху, як мінімум на 1500 мм.
  • Для системи провітрювання найчастіше використовують пластикові труби, призначені для проведення каналізації. Для невеликих приміщень такого діаметру зазвичай буває достатньо.
  • Якщо льох розташовують під гаражем або під іншим господарським приміщенням, то в якості витяжного отвору, можна використовувати вхідний люк.

У цьому випадку, робиться дві двірци, одна утеплена — зимова, а інша у вигляді каркаса, із закріпленою на ньому дрібної гратами. Решітка необхідна для того, щоб підвал не проскочили дрібні гризуни.

Утеплений люк знімають в літній період для постійного провітрювання льоху. Якщо ж приміщення над підвалом утеплене, то і в зимовий час можна проводити сеанси провітрювання.

Вентиляція льоху своїми руками

Варіант — льох в підвальному приміщенні під будинком

  • Встановлюючи вентиляцію у погребі, які перебувають під будинком або гаражем, потрібно передбачити те, щоб вигинів і поворотів і у припливної, і у витяжної труби було як можна менше. В ідеалі краще домогтися такого розташування, щоб труба була абсолютно пряма.
  • Труба по всій своїй довжині повинна мати діаметр, без розширень і звужень.
  • На вулиці припливна труба, якщо вона розташовується невисоко над землею, обов’язково повинна бути закрита сіткою (ґратами), щоб захистити погріб від проникнення гризунів або інших дрібних тварин і птахів.
Вентиляція льоху своїми руками

Припливне патрубок, взяте ґратами

  • Рекомендовано обидві труби встановити регулюють приплив і відтік повітря заслінки, які особливо необхідні в зимовий період. Вони допомагають дозувати надходження холодного повітря в сильні морози і, відповідно, відтік теплого, для підтримання необхідного мікроклімату в погребі.
Вентиляція льоху своїми руками

Парасолька для оголовка витяжної труби

  • Якщо оголовки труб розташовані строго вертикально, їх необхідно захистити від попадання всередину атмосферних опадів, пилу та сміття, встановивши зверху металевий парасольку чи дефлектор.
Вентиляція льоху своїми руками

Дефлектор — вигідніше, так як він створює штучне розрідження і підвищує тягу

При використанні дефлектора, навколо нього створюється область розрядження, і це явище сприяє збільшенню тяги.

  • Відрізок витяжної труби, що знаходиться на вулиці, має бути добре утеплений, щоб уникнути утворення конденсату в холодний період року.

Види систем вентиляції льоху

Існують два основні види вентиляційних систем це природна і примусова. А вибирається той чи інший варіант у залежності від обсягу і планування приміщення підвалу.

Природна система вентиляції

Природна вентиляція основана різниці тиску і температур в приміщенні і на вулиці. Ефективна робота багато в чому залежить від правильного розташування труб. Так, припливний отвір повинен знаходитися на висоті максимум 250 ÷ 300 мм від підлоги, а витяжний нижче рівня стелі на 100 ÷ 200 мм. Розміщувати його ще нижче недопустимо, інакше стелю почне сиріти.

Цієї системи вентиляції може бути явно недостатньо для великої за обсягом приміщення льоху, або ж у тому випадку, якщо він складається з декількох кімнат.

Відео: Природна вентиляція в льосі під гаражем

Примусова система вентиляції

У системі примусової вентиляції є всі ті ж канали (труби), але в них вбудовуються вентилятори для створення примусового руху повітря.

У найпростіших системах примусового типу вентилятор встановлюється на витяжний канал. Таким чином, в приміщенні створюється штучне розрідження, що сприяє активному надходженню свіжого повітря в льох через припливний отвір. Потужність вибраного вентилятора буде залежати від об’єму приміщення.

Вентиляція льоху своїми руками

Канальний вентилятор у кожусі

Надходять і по-іншому – встановлюють вентилятори і на припливне, і на витяжний канал. Це буває актуально в об’ємних, складних по конфігурації підвальних приміщеннях. Тут обов’язково потрібно допомога фахівця, щоб розрахувати узгодженість вступу і виходу повітря, тобто діаметрів каналів і потужності (продуктивності) встановлених у них вентиляторів.

Відео: приклад саморобної примусової вентиляції льоху

Розрахунок діаметрів вентиляційних каналів

При будь-якому виді вентиляції дуже важливо правильно визначитися з діаметрами труб. Алгоритми розрахунку, якими користуються професійні проектувальники, дуже складні, і приводити їх повністю не має ніякого сенсу. Однак, при обладнанні вентиляції в невеликому приватному льосі можна скористатися спрощеною методикою підрахунку.

Так, з деякими припущеннями, прийнятними в даних умовах, можна вважати, що для одного квадратного метра площі погреби потрібно 26 квадратних сантиметрів площі перерізу вентиляційного каналу. Так, можна для прикладу прикинути, який діаметр трубы потрібен буде для льоху розмірами 3 × 2 метри.

Знаходимо площа приміщення:

S = 3 × 2 = 6 м2

Згідно вказаному співвідношенні, для неї потрібно труба наступній площі перетину каналу:

Т = 6 × 26 = 156 см2

Залишається знайти радіус труби:

R = √ (Т / π) = √ (156 / 3,14) ≈ 7,05 см

Стало бути, діаметр приточной труби:

Dп ≈ 14 см = 140 мм.

За умови, якщо в підвалі встановлюється тільки припливна вентиляція, а роль витяжної буде грати люк, то можна дещо збільшити перетин вхідного каналу, встановивши трубу з діаметром 150мм.

Для гарантованого забезпечення повітрообміну прийнято встановлювати на витяжний канал трубу з діаметром, на 10 ÷ 15% більше, ніж на вході. У розглянутому прикладі можна на витяжному каналі встановити:

= Dп + 15% = 140 + 21 ≈ 160 мм

Монтаж вентиляції

Провівши необхідні розрахунки, враховуючи всі ці нюанси, можна переходити до монтажу вентиляції.

Вентиляція льоху своїми руками

Приблизне розташування припливної і витяжної труб

  • Якщо система вентиляція встановлюється вже після спорудження погреба, то в його стелі необхідно проробити отвір для проходження воздуховода.
  • Потім, через отвір в льох опускається труба, яка буде працювати на витяжку, її закріплюють під стелею, не більше, ніж на 100 ÷ 150 мм нижче його поверхні.
  • На вулиці витяжну трубу піднімають на висоту не менше 1500 мм над грунтом або над поверхнею даху.
Вентиляція льоху своїми руками

Припливна труба завжди розташовується нижче

  • В протилежному кутку погреби також проробляють отвір у стелі або стіні, і в неї встановлюється і закріплюється припливна труба, яку опускають низько до підлоги. Вона повинна розташовуватися не нижче 200 мм від підлоги і не вище 500 мм.
  • На вулиці припливну трубу не слід робити дуже високою. Якщо вона виходить через стелю, досить підняти її на 200 ÷ 250 мм. Слід враховувати те, що чим нижче розташований забірний отвір припливної труби, тим вище різниця тиску на вході і на виході, тим сильніше буде природна тяга, а значить – і приплив повітря.
  • Якщо припливна труба виводиться через стіну, то на неї надівається вентиляційна решітка або пластиковий дефлектор.
Вентиляція льоху своїми руками

Можливе розташування припливної труби

  • У тому випадку, коли монтаж вентиляції для льоху проводиться в будинку, де встановлені камін або піч, рекомендовано піднімати витяжну трубу поруч з димарем, так як це активує відведення відпрацьованого повітря з підвального приміщення за рахунок великої різниці температур.
Вентиляція льоху своїми руками

Точно регулювати процес вентиляції допоможуть заслінки на трубах

  • На труби всередині погреби для регулювання сили повітряних потоків рекомендується встановлювати заслінки. Відкриттям їх на потрібний просвіт в приміщенні регулюється інтенсивність циркуляції, вологість і температура повітря. Саме від наявності заслінки і правильного регулювання мікроклімату в погребі буде залежати, зберігатися чи заготовки в належному стані довгий час.

Після того, як система зібрана, обов’язково слід її перевірити навідмінність нормальної тяги

  • Щоб перевірити тиск повітряного потоку на вході, до припливної труби потрібно прикласти аркуш тонкого паперу. Якщо вона почне виразно колихатися, значить, інтенсивність надходження повітря хороша.
  • Іншим способом перевірити роботу системи є напрям диму, який може виходити від запаленою в металевому відрі папери. Досить буде пару старих газет, яку потрібно запалити, дати догоріти до половини, а потім тушкуйте до стану тління.

Додаткові дії для підтримки нормального мікроклімату

Щоб підтримувати в погребі комфортний для зберігання продуктів мікроклімат, слід періодично здійснювати наступні дії:

Для того щоб сприяти зниженню вологості в підвалі, необхідно проводити регулярне провітрювання. Так, у літній період відкриваються всі двері або люки і повністю відкриваються заслонки на отворах. Гарячий літній вітер зробить свою справу висушить і провітрить погріб. Нижче будуть описані інші, більш ефективні способи примусової просушування льоху.

Бувають випадки, коли необхідно навпаки збільшити вологість в приміщенні сховища. Тоді в погребі за допомогою пульверизатора розпилюють воду, посипають підлогу вологою тирсою або встановлюють ящик, наповненим вологим піском. Тирса і пісок у міру потреби змочують водою.

Просушування погреби

Процесс просушення погреби теж можна віднести до вентиляційних заходам, тому про них теж слід мати достатнє уявлення. Тим більше, що існує кілька способів виконання цієї процедури.

Як говорилося вище, всі процеси просушування проводять у літній час, але додатково рекомендовано виконати їх ще один раз безпосередньо перед закладкою в льох овочів.

Якщо приміщення сильно відвологло, то з нього слід видалити всі предмети «підвальній меблів» і ящики (ларі) для зберігання овочів. Їх бажано просушити під прямими сонячними променями – їх ультрафіолетова складова буде відмінним «ліками» від плісняви і грибка.

Всі двері та люки відкриваються навстіж, а якщо у підвалі встановлений вентилятор, то його теж можна включити. Таким чином, погріб повинен провітрюватися протягом 3 ÷ 5 днів, і це стане попередньою підготовкою перед основними заходами з осушення.

Перший спосіб – ящики з гігроскопічною речовиною

В процесі просушування іноді можна обійтися зовсім нескладним методом. В льох заноситься ящик, наповнений негашеним вапном або кухонної крупною сіллю. Ці компоненти недорогі, відрізняються високою гігроскопічністю і чудово поглинають вологу. Мало того, вони також дезінфікують повітря і стіни приміщення.

Другий спосіб – старий метод зі свічкою

Дуже старим, популярним, надзвичайно простим і доступним способом просушування є встановлення у витяжної труби запаленої свічки. Її потрібно обов’язково встановити залізну ємність і на стійку підставку.

Вентиляція льоху своїми руками

Простий і ефективний спосіб просушування — з допомогою свічки

Свічка сприяє створенню більш інтенсивної тяги у витяжній трубі, тому циркуляція повітря в приміщенні прискорюється, і обмін його відбувається значно частіше, ніж при звичайному режимі вентиляції.

Крім свічки, для цієї мети може використовуватися звичайна спиртівка на рідкому або на сухому паливі.

Вентиляція льоху своїми руками

Нітрохи не гірше вийде і з використанням сухого спирту

Просушку таким способом продовжують кілька днів, в залежності від того, наскільки зволоженими приміщення. Свічку або паливо в пальнику по мірі необхідності замінюють кілька разів до отримання бажаного результату.

Третій спосіб – металева жаровня

Більш клопіткий, але не менш надійний спосіб швидкої просушки за допомогою імпровізованої жаровні, яку можна виготовити з металевої ємності, наприклад з старого відра.

Вентиляція льоху своїми руками

Схема просушування з використанням саморобної жаровні

У ньому роблять кілька отворів для збільшення тяги, а потім завантажують в ємність дрова, бажано березові, так як вони здатні створити сприятливий дезінфікуючий дим.

Можна створити складнішу конструкцію із застосуванням чавунної колосникових ґрат, яку встановлюють на цеглу, підкладені по її кутах. Зверху решітки встановлюється відро без дна, в яке також укладаються дрова і підпалюються. Перевага цього способу в тому, що колосник здатний розжарюватися до червоного, а потім повільно остигати, віддаючи тепло в приміщення. При цьому збільшується тяга, і відповідно прискорюється повітрообмін.

Вогонь повинен горіти безперервно, як мінімум 12 ÷ 14 годин, тому ці процедури треба виділити цілий день і заготовити достатньо багато березових дров.

Підйом жаровні для дозавантаження дров і опускання виробляють через люк за допомогою троса з гачком. Місце для такого імпровізованого «обгородженого багаття» повинно бути заздалегідь підготовлена, щоб не створювалося ніяких передумов пожежі.

Четвертий спосіб – використання електронагрівачів

Не занадто клопіткою можна назвати спосіб з використанням електронагрівачів. Для цієї мети підійде будь-який з наявних у продажу приладів, але краще всього використовувати конвекторні або «ветродуйные» моделі.

Вентиляція льоху своїми руками

Електронагрівачі допомогти в просушування зможуть, але це буде досить дорого

Обігрівач встановлюється посередині погреби для того, щоб тепло рівномірно поширювалося по всій площі приміщення.

При використанні цього способу потрібно в повній мірі розуміти, що подібний процесс просушивания досить довгий і, стало бути, доріг, тому потрібно відразу розрахувати свої фінансові можливості.

Просушування погреби потужним теплогенератором досить популярна, так як цей спосіб дуже ефективний. Його використовують навіть для просушування підвалів будинків, які пережили повінь.

Вентиляція льоху своїми руками

Теплова гармата буде більш ефективна

За рахунок теплового випромінювання і потужного потоку, створюваного вентилятором, погріб просихає досить швидко. Прилад теж працює від електрики, але така просушування обійдеться дешевше, так як пройде набагато швидше. Втім, можна спробувати знайти теплову гармату, яка працює і на пропані.

П’ятий спосіб – звичайний домашній вентилятор

Так як вентилятори є майже в кожному будинку, їх також часто використовують для видалення з льоху зайвої вологості. Вентилятор встановлюють у центрі льоху і включають його на три ÷ п’ять днів. При цьому всі наявні отвори, двері або люки повинні бути відкриті навстіж.

Шостий спосіб – переносна печурка

Використовують для процедур просушування підвальних приміщень і звичайні пічки-буржуйки.

Димохідну трубу печі в цьому випадку підводять до витяжного отвору, і топлять буржуйку протягом трьох ÷ п’яти днів. Повітрообмін в льосі при цьому стрімко зростає, що призводить до ефективної просушування приміщення.

Вентиляція льоху своїми руками

Можна на час просушування встановити у погребі невелику буржуйку

Якщо ж у погребі немає витяжної труби, то цей спосіб використовувати не має сенсу, так як в приміщенні багато диму, але ефект просушивания буде зовсім невеликий.

Гідроізоляційна обробка погреби

Після просушування погреби для максимально тривалого збереження досягнутого стану приміщення, поверхні стін і підлоги рекомендовано покрити складами гідроізоляції.

  • Якщо стіни виведені з бетону, то використовується просочення глибокого проникнення, якою обробляють поверхні у кілька шарів.

З кожним шаром вона проникає вглиб бетонної плити, закриваючи всі пори всередині її, таким чином, створюючи водонепроникну, але дихаючу поверхню.

  • Покривають висушений льох і руберойдом, який є відмінним гідроізолятором.
Вентиляція льоху своїми руками

Гідроізоляція підлоги в підвалі руберойдом

В цьому випадку можна отримати бажаний ефект, якщо матеріал буде настилати на рівну поверхню. На неї наноситься мастика, яка потім нагрівається, а потім на неї клеїться руберойд, створюючи водонепроникні стіни і підлогу.

  • Відмінним гідроізоляційним екологічно чистим матеріалом є глина.

Цей спосіб гідроізоляції приміщення називають набиванням. Єдина вимога до природного матеріалу для пристрою підлоги і стін це високий відсоток жирності.

Вентиляція льоху своїми руками

Набивання і затирка глиняної підлоги

— Для процесу знадобляться камені, які зміцнять підлога льоху. Їх насипають на його поверхню, а потім зверху них викладають розчин з глини з додаванням піску. Цей шар повинен становити не менше 100 ÷ 120 мм. Консистенція глиняного розчину повинна бути досить густою.

— Глину розподіляють поповерхні і утрамбовують її серед каміння, створюючи змішане покриття.

— Повністю уплотнив поверхню до рівного стану, на неї насипають шар грубозернистого піску, товщина якого повинна складати 40 ÷ 60 мм. Пісок також ущільнюють трамбуванням – це робить поверхню ще більш щільною. Залишки піску потім просто змітаються з підлоги. Якщо хочеться досягти акуратною рівній поверхні, то зверху вона остаточно вигладжується за допомогою спеціального інструменту для затирання.

— Глиняна підлога сохне довго від 20 до 40 днів, тому цю роботу потрібно починати на початку літа. Тоді погріб буде повною мірою готовий до експлуатації восени.

  • Земляні стіни теж можна гідроізолювати глиною. На них за допомогою невеликих металевих скоб закріплюється сітка-рабиця або звичайна м’яка дріт. Потім на цю основу накидають глиняний розчин. Коли він підсохне, наноситься ще один шар, який розрівнюється вручну або за допомогою затірки, круговими рухами.

Крім цих гідроізолюючих матеріалів, використовуються і інші, але перераховані вище можна назвати найбільш доступними і безпечними для приміщення, де будуть зберігатися продукти харчування.

Пристрій вентиляції в підвалі необхідно, і краще подумати про це заздалегідь, провівши її монтаж ще при будівництві сховища. Якщо система буде встановлена правильно, то можна уникнути серйозних і довготривалих процесів просушування, так як цілком достатньо буде обійтися звичайним провітрюванням.

Відео: як може бути влаштована вентиляція в льосі