Електричний котел для опалення приватного будинку

545

Проблема організації опалення у власному будинку обов’язково постає перед будь-яким власником. Безумовно, кожному хочеться домогтися максимальної ефективності системи обігріву житла, але так, щоб і стартова вартість обладнання, і регулярні платежі за енергоносії були як можна нижче. Важливим є і питання простоти експлуатації, з мінімальним втручанням в роботу опалювальних приладів.

При наявності газової магістралі, підведеної до житла, практично однозначно питання зазвичай вирішується на користь саме газового котла. Але що робити тим, хто позбавлений такої можливості? Вихід є – можна використовувати електричну енергію, благо, доступ до неї реалізований всюди. Багатьох відлякує висока вартість такого джерела енергії, і існує поширена думка, що таке опалення – прямий шлях до розорення. З таким твердженням можна посперечатися – при розумному підході до організації системи і при надійною термоізоляції житла електрообігрів стає цілком конкурентноздатним у порівнянні з іншими видами опалення, а в області простоти експлуатації – їх набагато випереджає. Безумовно, все це буде справедливо, якщо правильно обраний електричний котел для опалення приватного будинку.

Електричний котел для опалення приватного будинку

Спробуємо розібратися в типах подібного обладнання – яка різниця між ними, які основні переваги і недоліки, наскільки справедливі усталені про них думки, які інколи або створюють електричним котлам абсолютно негативну репутацію, або ж, навпаки, приписують їм абсолютно «фантастичні» властивості.

Зміст статті

  • 1 Чим зручний електричний котел опалення?
  • 2 Котли з трубчастими електронагрівачами (ТЕН)
    • 2.1 Відео: переваги електрокотлів лінійки Protherm СКАТ
  • 3 Електродні котли опалення
    • 3.1 Дійсні та уявні переваги
    • 3.2 Що говорять про недоліки?
    • 3.3 Відео: електродний котел вимагає регулярної профілактики!
  • 4 Індукційні котли опалення
    • 4.1 Котли типу SAV
      • 4.1.1 Відео: корисні відомості про індукційних котлах SAV
    • 4.2 Котли типу ВИН
    • 4.3 Переваги і недоліки індукційного опалення
  • 5 Відео: як вибрати електричний котел

Чим зручний електричний котел опалення?

Створення будь-якої традиційної системи опалення, заснованої на передачу рідкого теплоносія по контуру труб від котла до радіаторів-теплообмінникам – завдання досить масштабна і складна, вимагає ретельних розрахунків і планування, чималих матеріальних витрат. І, за великим рахунком, її принципове пристрій мало залежить від типу котла, тобто всі матеріальні і фізичні витрати приблизно будуть однакові. Інша справа – установка самого теплогенератора тут вже простежуються значні відмінності, і електричний котел в цьому плані відразу виступає в ролі лідера по економічності і простоті реалізації проекту. Посудіть самі:

А. Газове обладнання, досить економічне при експлуатації, зажадає обов’язкового складання проекту, його узгодження в різних інстанціях, проведення монтажних робіт з обов’язковим залученням відповідних фахівців.

Електричний котел для опалення приватного будинку

Встановлення газового обладнання завжди пов’язана із складанням проектної документації

Крім проведення газової магістралі до місця установки котла, неодмінною умовою стає забезпечення виведення продуктів згоряння і створення вентиляційної системи. Якщо врахувати всі бюрократичні зволікання і рівень цін за послуги фахівців газових господарств, які є абсолютними монополістами в цій галузі, то «головний біль» забезпечена буде чимала, так і грошові витрати – теж.

Б. Установка котлів на твердому або рідкому паливі теж зажадає безліч організаційних витрат. Таке обладнання повинно бути розміщено в окремому приміщенні, виділеному під котельню, з грамотно організованим димарем і вентиляцією, щоб виключити ймовірність отруєння чадним газом. Такі опалювальні прилади – найбільш вразливі з точки зору пожежної безпеки, і напевно зажадають погодження з відповідними органами нагляду.

Електричний котел для опалення приватного будинку

Твердопаливний котел, як правило, вимагає виділення йому окремого приміщення

Звичайно, багатьох може залучати невисока вартість палива, але, погодьтеся, далеко не у всіх регіонах країни дрова чи вугілля – доступні і дешеві. Крім того, потрібно спорудження якого-ніякого сховища для складування хоча б мінімального запасу палива, з урахуванням забезпечення його схоронності в придатному для застосування вигляді.

Крім цього, твердопаливні обладнання вимагає регулярного втручання у свою роботи – для завантаження чергової порції дров чи вугілля. В певній мірі це питання вирішується встановленням сучасних котлів тривалого горіння, але лише частково – хоч і з меншою періодичністю, але завантаження вручну проводити доведеться. І останнє – з усіх типів котлів такі найменшою мірою піддаються точному регулюванню і автоматизації.

В. Тепер перейдемо, власне, до електричних котлів. У чому їх основні переваги:

  • Робота такого обладнання не пов’язана ні з якими викидами в атмосферу – повністю виключаються всі турботи по обладнанню димоходу і спеціальної вентиляції. Експлуатація котла не супроводжується ніякими запахами, і з урахуванням того, що ці прилади зазвичай досить компактні, їх запросто можна розмістити безпосередньо в межах житлової площі будинку.
Електричний котел для опалення приватного будинку

Електричний котел опалення легко може бути розміщений, наприклад, на кухні

Одним словом, спеціального приміщення вони не вимагатимуть, а стильний вигляд багатьох сучасних моделей не зіпсує інтер’єр кімнат, де вони встановлені. Мало того, існують і абсолютно компактні моделі, які врізаються прямо біля радіаторів опалення, стаючи майже непомітними оку.

Електричний котел для опалення приватного будинку

Мініатюрний електродний котел розміщений прямо біля радіатора опалення

  • З вищесказаного витікає і наступне гідність – простота монтажу. Встановлення можна провести самостійно, безумовно, враховуючи необхідну перетин проводки від розподільного щита. Найчастіше обходяться навіть без будь-яких додаткових узгоджень якщо не передбачається опалення занадто великих площ, а будинок має добротну термоізоляцію, то достатньо потужності обладнання близько 6 ÷ 10 кВт, тобто буде досить стандартної лінії живлення, яка проводиться в приватне житло (15 кВт).

Згідно з «Правилами технологічного приєднання енергоприймаючу пристроїв (енергетичних установок) юридичних і фізичних осіб до електричних мереж», затвердженим постановою Уряду Російської Федерації від 27.12.2004 N 861, отримання дозволу Ростехнагляду на допуск в експлуатацію об’єкта не потрібно для:

— об’єктів фізичних осіб потужністю до 15Вт включнолючно (для побутових потреб);

Правда, в тому випадку, коли такої потужності буде не вистачати, доцільно завести трифазну лінію живлення – і тут уже не уникнути «походів» по відповідним інстанціям. Але і в цьому випадку, після проведення відповідної лінії, остаточний монтаж цілком виконаємо власними силами, якщо, звичайно, у господаря є потрібні знання та навички в області електротехніки.

  • Наступне гідність електричного котла – його максимальна пожежобезпечність, так як у ньому не використовується відкритого полум’я. При дотриманні всіх вимог по прокладанню ліній живлення та встановлення відповідного запобіжного устаткування, за цей аспект можна бути спокійним.
  • Не потрібно ніяких складських приміщень або мест для організації зберігання запасів палива.
  • Найважливіша перевага – котел простий в експлуатації, не вимагає щоденного втручання в свою роботу. При правильно змонтованої і налагодженій системі все буде обмежуватися лише встановленням потрібного температурного режиму або більш тонкими регулюваннями, що дозволяють підвищити ефективність і економічність опалення. Як правило, подібні котли оснащуються пристроями управління з зрозумілими і доступними пристроями регулювання.
  • З усіх інших котлів, саме електричні найпростіше вписуються в інноваційну систему «розумний будинок». Так придбання додаткових керуючих пристроїв дозволяють економити, використовуючи пільгові нічні тарифи на електроенергію з накопиченням розігрітого теплоносія в спеціальних акумулюючих ємностях. Цілком можливо керувати роботою всієї системи опалення і дистанційно, по IP або GSM – каналів зв’язку, тобто зводити до мінімуму споживання, коли в будинку нікого немає, і навпаки, давати команду на активний прогрів житла до часу свого повернення. Реалізується можливість і програмування роботи на певний період, наприклад, на тиждень.
Електричний котел для опалення приватного будинку

Електричні котли найлегше піддаються точним регулюванням та програмування режимів роботи

  • І, нарешті, варто відзначити те, що електричні котли зазвичай значно дешевше газових або сучасних твердопаливних.

Тепер – про найбільш істотних недоліки електричного котла.

  • Насамперед, звичайно, це дорожнеча електроенергії. Перед прийняттям рішення про встановлення подібного обладнання все ж слід реально оцінити свої можливості щодо оплати щомісячних рахунків. Цей критерій висуває особливі вимоги до термоізоляції будівлі – нерозумно буде викидати чималі суми, намагаючись підтримувати комфорт в неутепленої будинку. І роль точного регулювання роботи системи опалення з використанням всіх можливостей економії, тут особливо важлива.
Електричний котел для опалення приватного будинку

Електроніка котлів любить стабільну напругу живлення

  • Робота електричної системи опалення потребує стабільності подається живлення. Звичайно, невеликі скачки не настільки страшні – це вирішується установкою стабілізатора напруги, але це додаткові витрати. Ну а якщо істотні перепади або навіть припинення подачі не є рідкістю – від такого підходу до обігріву житла краще відразу відмовитися.

Тепер настав час перейти до розгляду основних типів електричних котлів, особливостей їх конструкції і правил експлуатації, достоїнств і недоліків.

Котли з трубчастими електронагрівачами (ТЕН)

Базовий пристрій таких електричних котлів – найбільш простої з усіх. Засноване воно на властивостях резистивного нагрівання провідників при проходженні через них електричного струму. Основним елементом є ТЕН – трубчастий електронагрівач.

Тени можуть бути різної форми і розмірів, але пристрій їх, як правило, однаково:

Електричний котел для опалення приватного будинку

Принципове пристрій будь-якого Тена

В металевому корпусі-трубці (поз. 1) розміщена спіраль-провідник зі сплаву, що володіє високим питомим електричним опором (поз. 3) зазвичай в еіх цілях використовується ніхром. Спіраль розміщена точно по осі трубки, не торкаючись корпусу, а щоб домогтися такої центрування і надійної ізоляції, простір заповнений діелектриком, що володіє високою теплопровідністю і теплоємністю, порошкоподібною периклазом – це кристали оксиду магнію (поз. 2).

З обох кінців трубка герметично закрита, закінчується ізолюючої муфтою (поз. 5) та закріпленняна монтажній панелі (поз. 4). Для підключення до ланцюга живлення передбачені клеми того чи іншого типу (поз. 6). Тут же може розташовуватися і клема заземлення (поз. 7).

При подачі напруги на клеми, що проходить по спіралі електричний струм викликає сильний її розігрів. Потужний потік теплової енергії через наповнювач передається до стекам Тена, а від них – до рідкого теплоносія, що циркулює через котел.

Зазвичай у котлах опалення ставиться не один, а кілька Тенів, об’єднаних в один блок, але мають власні клеми для підключення до схеми. Це дозволяє по мірі необхідності задіяти кілька ступенів нагріву – включати одночасно всі Тени або лише деякі з них.

Електричний котел для опалення приватного будинку

Блок з трьох Тенів

Блок Тенів розміщений у робочому нагрівальному циліндрі, через який проходить теплоносій. В деяких моделях, власне, сам котел являє собою такий циліндр з колодкою підключення до мережі живлення і патрубками або фланцями для врізки в контур, а всі регулюючі елементи винесені в окремий модуль.

Електричний котел для опалення приватного будинку

Один з найпростіших варіантів котла — без декоративного кожуха

Більш сучасними і зручними у використанні є електрокотла з Тенами, в яких всі необхідні елементи і прилади контролю та управління зібрані в єдиному корпусі, закритий декоративним кожухом. Для прикладу, одна з моделей привена схемі:

Електричний котел для опалення приватного будинку

Можлива компонування електричного котла в корпусі

Весь котел зібраний в одному корпусі, через лицьову панель (поз. 1) якого назовні виведені тільки кнопки пуску і вибору рівня потужності (поз. 3), регулятор рівня нагріву (поз. 2), контрольно-вимірювальні прилади, манометр і термометр (поз. 4).

Всередині розташований робочий циліндр з Тенами (поз. 5), зверху якого – клеми підключення нагрівачів (поз. 6). Зручність даної моделі в тому, що в ній конструктивно зібрані і інші елементи, необхідні для функціонування системи опалення циркуляційний насос (поз. 7), запобіжний клапан (поз. 8) і автоматичний повітровідвідник. Всередині же розташована і плата зі схемою управління і комутації (поз. 9). Найчастіше в корпусі розміщують навіть розширювальний бачок мембранного типу.

Такий котел може запросто бути встановлений, наприклад, на стіні кухні або передпокою, анітрохи не псуючи інтер’єру.

Переваги котлів з Тенами:

  • Відносна простота пристрою.
  • Висока ремонтопридатність – Тени в разі виходу з ладу нескладно поміняти.
  • Різноманіття моделей, як за рівнями потужності і насиченості автоматикою, так і за зовнішнім оформленням.
  • Можливість використовувати будь-який з існуючих теплоносіїв.

Основні недоліки:

  • Порівняно з іншими типами котлів – досить велика інертність розігріву. Це пов’язано з тим, що передача теплової енергії йде «через посередників» ізолюючу засипання і корпус самого Тена.
  • Робота трубчастих нагрівачів викликає наростання накипу на їх поверхнях. З цим борються установкою спеціальних анодних стрижнів, в якійсь мірі «затягують» утворення накипу на себе, але повністю виключити це явище не виходить. З часом зарослі Тени суттєво втрачають потужності нагріву, так як мінеральний наліт на них має вкрай низькі показники теплопровідності.
  • Сам робочий циліндр з нагрівачами всередині зазвичай – досить об’ємний, що зумовлює і габаритність самого котла.

В якості прикладу в таблиці представлено кілька моделей електричних котлів з Тенами. (і тут, і в таблицях нижче підібрані моделі приблизно однакового потужностного ряду – для опалення невеликого будинку, площею близько 80 ÷ 100 м 2).

Мініатюра Короткий опис моделі
Електричний котел для опалення приватного будинку Модель економ-класу «Стандарт Економ» ЕПО 7,5 (220 В) російської компанії «Он».
Потужність – 7,5 кВт, що достатньо для опалення будинку площею до 70 ÷ 80 м2.
Випускається в безкорпусних виконанні.
Габарити самого котла — 565×270×220 мм, маса – 15 кг
В комплект входить блок управління розміром 180×308×265.
Передбачено 3 ступені потужності нагріву, з кроком в 2,5 кВт.
Орієнтовна ціна – 12,5 тисяч рублів.
Електричний котел для опалення приватного будинку РУСНИТ 209 М, російського виробника.
Потужність 9 кВт, для площі обігріву до 100 м2.
3 Тена по 3 кВт, і такий же крок східчастого регулювання потужності нагріву.
Встановлено запобіжний клапан і термостат, є датчик наявності теплоносія і його рівня. Передбачена колодка для підключення циркуляційного насоса.
Ємність нагрівальне бака – 7 л.
Електромеханічне управління, світлодіодна індикація.
Габарити — 505×305×205 мм, маса 12 кг
Середня вартість – 15 тисяч рублів.
Електричний котел для опалення приватного будинку «Protherm СКАТ v.13 9К». Продукція словацької фірми «Рrotherm».
Потужність – 9 кВт, два Тена – 6 і 3 кВт. Реалізована можливість східчастого регулювання потужності з кроком в 1 кВт.
Вбудований циркуляційний насос і мембранний розширювальний бак ємністю 10 л. Група безпеки – автоматичний і запобіжний клапан.
Рідкокристалічний дисплей з виводом показань потужності, температури нагрівання і тиску в системі, кнопкове управління режимами.
Габарити 410×315×740 мм, маса – 35 кг
Середня ціна – 27 тисяч рублів.
Електричний котел для опалення приватного будинку «Vaillant eloBLOCK VE9 R13» виробництва Німеччини.
Потужність 9 кВт, два тена 6 + 3 кВт. зі ступінчастим регулюванням потужності з кроком 1 кВт.
Діапазон температур – до 85°С, спрацьовування відключає автоматики – при 95°С.
Мембранний розширювальний бак, циркуляційний насос і повна група безпеки скомпоновані в корпусі.
Світлодіодна індикація, електронне та електромеханічне управління.
Розміри 740×410×310 мм при масі 32.1 кг.
Орієнтовна ціна – 29 тисяч.

Відео: переваги електрокотлів лінійки Protherm СКАТ

Електродні котли опалення

Мабуть, ні один з існуючих типів електрокотлів не викликає стільки суперечок і бурхливих обговорень, як електродні нагрівачі. Спробуємо розібратися в особливостях його конструкції і принципу дії, в існуючих та уявні переваги і недоліки.

Якщо при розгляді нагрівача з Тенами напрошується аналогія з лампочкою або праскою, то в якості прообразу можна взяти «студентський» або «армійський кип’ятильник».

Електричний котел для опалення приватного будинку

«Студентський кип’ятильник» — принцип роботи електродного котла приблизно такою ж

Дві металеві пластини, закріплені на невеликій відстані одна від одної (найчастіше використовувалися звичайні бритвені леза) та підключені проводами до джерела 220 В, викликали швидке і бурхливе скипання склянки води. У чому тут справа?

Вода є, хоч і незначною мірою, але все ж електролітом, так як містить молекули розчинених у ній солей. При зануренні в неї електродів і подачі напруги відбувається іонізація цих частинок, і вони починають рух до провідника з протилежною полярністю. Однак у випадку з змінним струмом поляризація електродів змінюється з частотою 50 разів в секунду (50 Гц). Значить, і йони змінюють напрямок свого руху з такою ж періодичність, тобто, по суті роблять коливання в щільній водному середовищі. Це. Природно, призводить до швидкого підйому температури і в результаті – до закипання.

Практично так само влаштований і будь електродний котел. В його робочому циліндрі конструктивно розміщені електроди їх кількість і взаємне розташування залежить від того, на яку напругу живлення прилад розрахований. Якщо застосовується мережеве напруга 220 В, то один електрод, розміщений по центру, а роль другого виконують стінки робочого циліндра. У більш потужних котлах, розрахованих на трифазне живлення, електроди розміщені блоком, вершинами рівностороннього трикутника.

Електричний котел для опалення приватного будинку

Блок електродів трифазного котла

Найчастіше електродні (їх ще часто називають іонними) являють собою циліндр, на якому встановлені патрубки або фланці для врізання в систему і комутаційна колодка – для виключення до блоку управління.

Габарити таких котлів – в дуже широкому діапазоні. Випускаються і зовсім мініатюрні моделі, які розраховані на підключення до одного – двох радіаторів опалення, і потужні установки, здатні обігріти великий будинок.

Електричний котел для опалення приватного будинку

Важко повірити, що цей «малюк» — цілком повноцінний електродний котел

Кілька котлів можуть об’єднуватися паралельним або послідовним у цілу «батарею», і, відповідно, включатися одночасно або окремо в залежності від потреб.

Є моделі електродних котлів, в яких сам робочий циліндр, нітрохи не змінений принципово, захований в корпус і доповнено допоміжними пристроями регулювання і управління. Тепер впритул розглянемо «плюси» і «мінуси» таких обігрівальних приладів.

Дійсні та уявні переваги

Спочатку про те, які переваги вони мають або їм приписують:

  • Компактність котлів електродного принципу.

Це незаперечний факт – при рівній потужності з іншими типами, вони займають набагато менше місця і мають значно меншу масу.

  • Надзвичайно високий ККД, що прагне до 100%.

Це теж правда, але, в принципі, таким же достоїнством відрізняються практично всі електричні котли, і вірити, що саме у електродного цього показника на десять відсотків вище, ніж у інших, ніяк не можна. За великим рахунком в будь-якій схемі електрична енергія повністю перетворюється в теплову, і різниця лише у швидкості виходу на робочий режим. Електродні в цьому плані дещо виграють у Тенів, але потім, після початкового пускового прогріву, ДОПД дтачительно не різниться.

  • Нагрів води настільки стрімкий, що це супроводжується різким зростанням тиску, а значить, електродний котел можна використовувати без циркуляційного насоса.

Вельми сумнівне думку, і як доказ тому – схем опалення з використанням електрокотлів з природною циркуляцією теплоносія практично не зустрічається, хіба що зовсім невеликих контурах. Витрачати дорогоцінну енергію на забезпечення такої циркуляції – недозволена розкіш. Набагато простіше врізати насос – він і споживає мало, і керувати такою системою опалення набагато простіше. Крім того, різкий підйом тиску – це лише пусковий момент, а потім, при виході у встановлений режим, це процес нічим не буде відрізнятися від інших котлів.

  • Електродний котел повністю застрахований від перегріву і перегорання у разі відсутності в контурі теплоносія.

Тут не посперечаєшся, так як якщо не буде електроліту, то ланцюг виявляється незамкненою, і котел не працює за визначенням.

  • Котел має надзвичайно малу термічну інертність, а тому легко піддається швидким і точним налаштуванням.

Інертність, дійсно, невелика – мала маса і висока швидкість нагріву води тому причина. Однак це іноді можна навіть віднести до недоліків, так як обов’язково тягне більш часті включення і відключення живлення в процесі роботи. А точність настройки, на жаль, у електродного котла навіть трохи «кульгає» властивості електроліту (теплоносія) дуже значно змінюються з ростом температури, причому з нелінійної залежності. Тому інші котли по точності регулювання навіть значно виграють.

  • Електродний котел нечутливий до перепадів напруги.

У самому справі, падіння напруги в мережі ніяк не позначиться на працездатності самої електродної схеми – буде лише втрата потужності. Але це ж повною мірою можна сказати і проычном Тені. Питання зовсім в іншому – перепади напруги згубні для керуючої електроніки, і в цьому такі котли нітрохи не краще і не гірше інших електричних, тобто стабілізатор напруги все одно буде потрібно, якщо стрибки в мережі відбуваються часто.

  • Низька вартість електродних котлів.

Це, на перший погляд, дійсно так. Але зверніть увагу, що дуже часто в ціну не входить блок управління, так як нерідко електроніка йде від іншого виробника.

Електричний котел для опалення приватного будинку

При виборі електродного котла не можна забувати і про вартості необхідного додаткового обладнання

Якщо взяти все в сумі, та додати інші елементи – насос, розширювальний бак, група безпеки, то питання про зовсім малої вартості може і зникнути сам по собі. А без електроніки застосовувати такий котел, пускаючи на «самоплив» і так достатньо трудноуправляемый процес нагріву теплоносія – справа і ризикована, і вкрай неекономне.

Що кажуть про недоліки?

Дуже часто недоліки такого котла здаються настільки значними, що відразу відлякують потенційних власників. Чи Так це – судіть самі:

  • Абсолютно особливі вимоги до хімічного складу та якості теплоносія.

Так, універсальності, наприклад, як у ТЕН-котла, тут немає, і будь-яку рідину в контур заливати не можна. Теплоносій повинен володіти не тільки високою теплоємність, бути безпечним з точки зору екології, мати широкий температурний робочий діапазон. Найважливіша якість – це потрібна концентрація хімічних речовин, які роблять можливим процес іонізації. І це ще не все – рідина не повинна створювати сильне опір електроструму, інакше ланцюг просто не замкнеться і ніякого нагріву відбуватися не буде.

Електричний котел для опалення приватного будинку

Електродні котли дуже вимогливі до якості теплоносія

Одним словом, підібрати правильний електроліт – ціла наука. Звичайно, багато умільці намагаються все зробити самостійно і готують «розсоли» на око. При цьому навряд чи враховується безліч чинників, від яких напряму залежить коректність роботи устаткування – з таким підходом говорити про економічність складно.

Виробники котлів або прямо дають вказівки про застосування тих чи інших рідин, або навіть самі випускают требуемые електроліти. До речі, іноді недотримання подібних рекомендацій стає причиною відмови від гарантійних зобов’язань.

Одним словом, з електролітом-теплоносієм – безліч клопоту, до яких додається ще й те, що він вимагає регулярного оновлення, так як з часом починає втрачати свої якості.

  • Електродний котел обмежує господарів у виборі радіаторів опалення.

Сталеві радіатори не рекомендуються в принципі для систем з будь-якими електричними котлами через неекономічність. Чавунні не підійдуть з-за того, в силу своєї масивності і теплоємності можуть створити такі умови, що електродний котел просто не буде повноцінно справлятися з їх нагріванням, стане працювати без пауз. Пориста поверхня старого чавуну, крім того, може навіть після промивання містити чимало сторонніх включень, які змінюють хімічний склад електроліту. Не можна виключити і корозійний вплив теплоносія на чорний метал.

Значить, залишаються або біметалічні, або алюмінієві батареї. Але з алюмінієвими – теж не все однозначно. Якщо радіатори виготовлені по технології екструзії з вторинного алюмінію (продукту переробки брухту), то вони також не підійдуть – вміст домішок буває критичним для хімічного складу теплоносія, і система опалення швидко розбалансовується.

  • Нагрів теплоносія обмежений 75 градусами.

Цей недолік, якщо він таким і є – абсолютно не критичний. По-перше, за цим стежить автоматика, а по-друге, такої температури повинно бути досить з лишком для нормального обігріву. А сам температурний межа пояснюється тим, що більшість теплоносіїв при більшому нагріванні різко змінюють свої фізичні характеристики провідності. І система стає малокерованою і неекономічною.

  • Потрібен надійний контур заземлення.

Це – зовсім недостаток, а вимога забезпечення безпеки експлуатації. До речі, воно поширюється на будь-які типи котлів та іншого електрообладнання в житловому будинку, так що електродні нагрівачі зовсім не є якимось винятком із правил.

  • Електроди досить швидко покриваються шаром накипу.

Це теж – технологічні витрати, як і у випадку з Тенами. Нікуди не дінешся – час від часу проводиться профілактика та заміна комплектуючих. Єдине, що допоможе мінімізувати це явище – знову ж, якісний електроліт.

  • Електродні котли складні в установці і налаштуванні.

Що стосується монтажу – він нітрохи не складніше, ніж з будь-яким іншим котлом. Всі нюанси криються в підборі оптимального теплоносія та проведенні точних налаштувань. Неприємний нюанс у тому, що перевірку хімічного складу і оцінку коректності роботи такої системи опалення необхідно проводити перед кожним опалювальним сезоном, а можливостей провести подібні заходи своїми силами, без спеціального тестування – неможливо. Доведеться вдаватися до виклику спеціалістів, що, безумовно, потребує додаткових витрат.

Відео: електродний котел вимагає регулярної профілактики!

Щоб завершити тему електродних котлів, залишається навести кілька моделей, розрахованих на невеликий за розмірами будинок.

Мініатюра Короткий опис моделі
Електричний котел для опалення приватного будинку Галан Гейзер 9, виробництва російської компанії «Галан».
Споживана потужність — 9 кВт.
Розміри: висота – 360 мм, максимально по ширині – 130 мм, Вага – всього 5 кг.
Діаметр різьбових патрубків для підключення до контуру – 32 мм.
Максимальний об’єм теплоносія в системі – до 100 л.
Орієнтовна ціна – 7200 руб.
Рекомендується установка додатково електронного блоку-терморегулятора «Навігатор 9 Н» — 7400 руб. і комплекту термодатчиків «Навігатор» — ще 600 руб.
Електричний котел для опалення приватного будинку ЭОУ 1/10 (енергозберігаюча опалювальна установка) компанії СКАРТ, Росія.
Напруга живлення – 220 В, потужність – 10 кВт.
Виробник заявляє про достатність для опалення 200 м2 — велике питання!
Гарантія 10 років, а обіцяний термін служби – до 30 років.
Довжина – 300 мм, маса – 3.1 кг.
Вартість моделі – 5000 руб. з накладними термореле, плюс 2500 руб. для комплектуючих щитка управління.
Електричний котел для опалення приватного будинку Електродний котел BERIL 9/220, також російського виробництва.
Потужність – 9 кВт.
Довжина – 300 мм Відстань між вхідним і вихідним патрубками (1 дюйм) – 200 мм. Вага – всього 1 кг
Реалізована можливість східчастого регулювання потужності з кроком 200 Вт.
Ціна котла – 4500 руб.
До нього купується блок цифрового управління ЦСУ «ЄВРО» (14 тисяч руб.), що дозволяє з великою точність контролювати роботу системи опалення, програмувати режими з можливістю збереження в пам’яті, керувати системою дистанційно і т. п.
Електричний котел для опалення приватного будинку STAFOR 5-10 – продукція латвійської компанії, що має сертифікацію Євросоюзу.
Габарити котла – 405×115×62 при масі 5 кг.
Вищі класи електробезпеки та захисту від вологи.
Вартість самого котла – близько 210 євро (13 тис. руб.), але повний комплект, який включає два термостатичних датчика, тиристорний блок управління з усіма ступенями захисту і спеціальний кімнатний пульт термостат з можливістю тижневого програмування – ще близько 305 євро (19 тис. руб.)

Індукційні котли опалення

Ще один тип електричних котлів, принцип роботи яких значно відрізняється від інших.

Індукційний нагрів вже досить давно застосовують у промисловості, наприклад, для забезпечення необхідних високих температур на технологічних лініях або в металургії. З часом він став реалізовуватись і в котлах побутового призначення.

Щоб зрозуміти, як це діє, можна згадати курс фізики, зокрема, тему електромагнітної індукції. По суті, принцип роботи кола в якійсь мірі повторює функціонування відомого всім електричного трансформатора.

Електричний котел для опалення приватного будинку

По суті, в індукційних котлах реалізований принцип звичайного електричного трансформатора

Проходить через первинну обмотку (1) змінний струм індукує (створює) електрорушійну силу, яка веде до появи різниці потенціалів на вторинній котушці (2). Якщо замкнути ланцюг, то з’явиться струм, який можна використовувати в тому числі і для нагріву. Сердечник, виконаний зі спеціального матеріалу-магнітопровода, значно посилює ефект індукції.

Саме таке явище було втілено в схему індукційних котлів. В даний час випускається два основних різновиди подібних нагрівачів – типу SAV і типу ВИН.

Котли типу SAV

В таких котлах роль вторинної обмотки приймає на себе замкнута система труб теплообмінника, яка спеціально робиться дуже розгалуженою, лабиринтообразной, щоб максимально збільшити площу активного теплообміну.

Електричний котел для опалення приватного будинку

Котел типу SAV — зовнішній вигляд і схема пристрою

Мало того, «включається» ще одне цікаве явище. Сам по собі замкнене вторинний контур, перебуваючи в змінному електромагнітному полі, починає генерувати реактивну потужність, яка при виході котла в поживний режим, навіть перевершує первинно наведену. Тобто для підтримки необхідного рівня нагріву споживання енергії із зовнішнього джерела різко знижується – а це прямий шлях до хорошої економії.

Відео: корисні відомості про індукційних котлах SAV

Котли типу ВИН

Ці котли (вихрові індукційні нагрівачі – ВИН), працюють трохи інакше.

Електричний котел для опалення приватного будинку

Індукційний котел ВИН в «обв’язку» опалювального контуру

Насамперед, мережева напруга 220 або 380 В, 50 Гц, надходить у перетворювач, і стає високочастотний, доходячи до кілогерц. Безумовно, це різко підвищує напруженість створюваного ним електромагнітного поля. А в ролі теплообмінника виступають практично всі металеві поверхні котла, які виконані із спеціальних феросплавів. Вихрові струми Фуко викликають ефект перемагнічування, який завжди супроводжується дуже швидким і високотемпературним нагріванням.

Переваги і недоліки індукційного опалення

Незважаючи на деяку різницю в конструкції, в індукційних котлоусех типів приблизно однакові достоїнства і недоліки.

До переваг таких приладів опалення можна віднести:

  • Практично повністю відсутня необхідність заміни яких-небудь вузлів котла. Сама по собі первинна котушка ніяк не бере участь безпосередньо в процесі нагріву, знаходиться в повністю ізольованому відсіку, повністю виключає її контакт з рідким середовищем. За великим рахунком, ймовірність її обриву близька до нуля, а більше в такому котлі і нічому ламатися або виходити з ладу.
  • Котлами з ТЕН або електродами притаманний загальний недолік – поступове заростання накипом. В індукційних котлах такої проблеми не виникає. Це обумовлено і великою площею контакту теплоносія з нагреваемыми поверхнями, і колагеном корпусу, яка просто не дає сольових відкладів закріпитися на стінках.
  • ККД таких котлів прагне до 100%, а феномен явищ самоіндукції і вироблення реактивної енергії може дати до 30% економії при рівній з іншими котлами іншого типу теплової потужності. Розігрів і вихід на максимальну потужність проходить надзвичайно швидко.
  • Немає ніяких, в принципі, обмежень щодо типу та хімічного складу теплоносія (докладніше про це – в окремій публікації порталу).
  • Котли легко піддаються тонким регулюванням потужності та режимів роботи, завжди оснащені електронними блоками управління. Обов’язково передбачається багаторівнева система захисту. У питаннях пожежної та електробезпеки вони, напевно, є лідерами.
  • Виробники зазвичай гарантують не менше 30 років безаварійної роботи.

Недоліками індукційних котлів можна вважати наступне:

  • Іноді користувачів дратує легкий вібраційний гул. Це може обмежити можливість розміщення подібних котлів в житлових приміщеннях або безпосередньо біля них.
  • При рівних показниках потужності, індукційні котли завжди набагато важче своїх «побратимів» іншого типу (без урахування додаткового обладнання – розширювальних баків, циркуляційних насосів і т. п.) Це дещо ускладнює процес їх монтажу – потрібні кріплення підвищеної міцності, надійні стіни і т. п.
  • Вартість подібних котлів опалення – досить висока.

І, для прикладу, дві моделі індукційних котлів:

Мініатюра Короткий опис моделі
Електричний котел для опалення приватного будинку SAV 7-1, найпотужніший в лінійці однофазних котлів серії PROF.
Споживана потужність – 7 кВт. Площа ефективного обігріву – до 85 м2.
Габарити котла — 450×121 мм, при цьому його маса становить 35 кг.
Комплектується виносним блоком керування з датчиками температури, терморегулятором, захисними автоматами, клемної колодкою для підключення додаткових електронних та електромеханічних пристроїв.
Вартість комплекту – близько 38 тисяч рублів.
Електричний котел для опалення приватного будинку ВИН-7, також найпотужніший серед однофазні (220 В).
Потужність – 7 Вт, для площі опалення до 90 м2.
Габарити — 675×133 мм, маса – 23 кг. Діаметр різьбових патрубків – 25 мм.
У звичайній комплектації – сам котел, шафа управління, група безпеки та датчик температури –ціна близько 36 тис. руб.
У повній комплектації додається циркуляційний насос, датчик потоку і комплект запірно-регулюючої арматури. Вартість – 46 тис. руб.

Отже, ми закінчили знайомство з основними типами і деякими моделями електричних котлів опалення. Слід дуже уважно вивчити всі характеристики, переваги і недоліки приладів, оцінити ступінь складності їх експлуатації, економічність, щоб електричне опалення будинку стало ефективним і не призвело до абсолютно невиправданим витратам.

І на завершення – дуже інформативний сюжет про вибір електричних котлів опалення;

Відео: як вибрати електричний котел