Труби для теплої водяної підлоги

499

Число прихильників опалення будинку за принципом «тепла підлога» постійно збільшується воно довело свою високу ефективність і зручність. Дійсно, правильно спланована, грамотно змонтована і добре налагоджена система водяного підігріву підлоги відрізняється високим ККД, а стало бути – економічністю, найбільш оптимальним мікрокліматом, створюваним нею – з висхідними потоками теплого повітря і комфортним розподілом температури повітря по висоті. Якщо до цього додати ще і те обставина, що при такому опаленні теплообмінником виступає поверхню підлоги, а погано вписуються в інтер’єр радіаторів просто немає, то зростаюча популярність такого типу обігріву приміщення отримує повне логічне пояснення.

Труби для теплої водяної підлоги

Відповідно збільшується і кількість власників осель, які всерйоз розмірковують про повний перехід на водний підігрів підлоги. Однак, необхідно зауважити, що це досить складний і дуже масштабний захід. Крім складностей з проведенням будівельних робіт, необхідно правильно розрахувати і підібрати опалювальне обладнання, розподільну арматуру, спеціальні прилади і пристрої контролю, управління і забезпечення безпеки. І, нарешті, дуже важливим моментом є самі, власне, труби для теплої водяної підлоги. До цих комплектуючих подібної системи опалення повинно бути виявлено особливу увагу, у зв’язку з тим, що основне навантаження – і теплотехнічна, і механічна, випадає саме на них.

Зміст статті

  • 1 Якими повинні бути труби для теплої водяної підлоги?
  • 2 Що найкраще використовувати для «теплої підлоги»
    • 2.1 Поліпропілен
    • 2.2 Металеві труби
  • 3 Труби на поліетиленовій основі
    • 3.1 Що таке зшитий поліетилен РЕХ?
    • 3.2 Труби із зшитого поліетилену РЕХ
    • 3.3 Відео: корисна інформація про труби із зшитого поліетилену
    • 3.4 Труби з поліетилену РЕ-RT
  • 4 У що обійдеться покупка труб?
    • 4.1 Відео: які труби краще для «теплих підлог»?

Якими повинні бути труби для теплої водяної підлоги?

Той, хто вважає, що для «теплої підлоги» можна придбати будь-які труби, виходячи з міркувань економічності, напевно, буде дуже розчарований. Система водяного підігріву підлоги – це як раз той випадок, коли для її монтажу потрібно строго певні матеріали, і використання більш дешевих аналогів або не вітається, або суворо заборонено.

Насамперед, необхідно докладно розібратися зі специфікою вимог, які пред’являються до труб в системах «теплих підлог». Вони зумовлені абсолютно особливими умовами їх експлуатації.

  • Більшість існуючих схем водяного «теплої підлоги» передбачає заливку змонтованих контурів труб монолітною бетонною стяжкою. Це означає, що ніякої можливості періодичної ревізії або профілактичних робіт не буде в принципі. Зрозуміло, що заливається стяжка завжди з розрахунком на дуже багато років вперед – і труби не повинні втратити своєї функціональності та надійності протягом усього передбачуваного чималого терміну експлуатації. Одним словом, довговічність труби повинна бути порівнянна з довговічністю будівельних конструкцій!

Це стосується багатьох експлуатаційних параметрів, але в першу чергу – захищеності від корозійних процесів, від внутрішнього заростання її порожнини, від стабільності матеріалу виготовлення – він не повинен піддаватися розкладанню під впливом часу, високих температур і хімічного складу теплоносія. Сучасні зразки труб оснащуються спеціальним «противокислородным бар’єром», так як дифузійні процеси з проникненням через товщу матеріалу стінок цього активного газу призводять до швидкого старіння опалювальних контурів.

  • Існуючі норми та правила повністю виключають застосування в якості закритих контурів «теплої підлоги» труби, виготовлені з зварної технології (неважливо, з поздовжніми чи зі спіральними швами). Таким чином, відразу відсікаються всі сталеві, оцинковані і навіть нержавіючі труби, які широко застосовуються в водогазоснабжении або в звичайних системах опалення. Максимум, на що вони можуть стати в нагоді – транспортування теплоносія від котла до розподільних шаф (колекторів).

Ну і, з іншого боку, такі труби ВГС – це буде дуже дорого, і, крім того, створить абсолютно непотрібні навантаження на перекриття – адже сам метал важить дуже багато.

  • Слід пам’ятати, що будь-яке з’єднання труб, яке буде залито стяжкою, практично завжди стає вразливим місцем (за рідкісним винятком). Будь-яка аварія на трубопроводі неприємна сама по собі, але на відкритій ділянці це досить нескладно ліквідувати. А ось навіть невелика протікання, яка виникне в контурі «теплої підлоги», може стати причиною буквально катастрофічних наслідків. Помітити її відразу – дуже складно, і існує велика ймовірність залити нижні поверхи, зіпсувати перекриття або навіть вивести з ладу електрогосподарство будинку.

Крім того, будь-яке з’єднання на довгій ділянці – це потенційна можливість освіти засмічення або заростання. Усунути таку проблему в контурі «теплої підлоги» буде надзвичайно складно!

Отже, в ідеалі контур не повинен мати зрощених ділянок – він повинен виконуватися з єдиного відрізка труби. А це свідчить, крім іншого, і про те, що матеріал повинен бути гнучким, стійким до зламів і, крім того, добре зберігати надану йому криволінійну форму.

Труби для теплої водяної підлоги

Такі «витівки» для теплої підлоги під стяжкою — неприпустимі!

Те, що в інтернеті зустрічаються фото змонтованих теплих підлог з використанням зварювання або пайки, із застосуванням відводів або трійників – це аж ніяк не приклад для наслідування. За великим рахунком, в мережі багато чого викладене, на що зовсім необов’язково рівнятися…

  • Відразу буде доречно зауважити, що придбані труби, виходячи з вищесказаного, повинні мати достатню довжину. В принципі, форма випуску більшості труб, які застосовуються для цілей такого опалення, дозволяє виконати контури одним відрізком. Зазвичай для труби діаметром 16 мм максимальная протяжність одного контуру вибирається 50 ÷ 80 метрів. Збільшення діаметру дозволяє подовжити контур – так, при використанні труб Ø 25 мм максимальная довжина може досягати навіть 100 ÷ 110 м. Але захоплюватися в жодному разі не можна – збільшення гідравлічного опору при надмірному подовженні призведе до того, що ніякої потужності насосного обладнання не вистачить, щоб змусити теплоносій рухатися по трубах. Цей ефект називають «замкнутою петлею» і щоб уникнути подібного, при необхідності опалення приміщення значній площі прокладають два (або більше) контуру.
  • Відразу можна згадати і про зовнішній діаметр труб. Зазвичай застосовується три різновиди – на 16, 20 і досить рідко, на 25 мм.

Тут важливо пам’ятати, що надмірне заужение – це більш низька тепловіддача і зайве навантаження на обладнання. Занадто великий дітр всколи спричиняє суттєве підняття висоти підлоги і переобтяження стяжки.

  • Труба повинна володіти високою міцністю. Її стінки повинні успішно протистояти і зовнішньої навантаженні, так як важка бетонна стяжка буде чинити неабиякий вплив і спрямованої зсередини – пікові скачки тиску теплоносія в деяких системах опалення може досягати навіть 7 ÷ 10 бар.
  • Труба повинна бути розрахована на важкна роботу в умовах високих температур. Хоча в системах «теплих підлог» не застосовується надвисокий нагрівання, тим не менш, щоб забезпечувалася гарантія збереження контуру на випадок непередбачених обставин, труба повинна вільно витримувати температуру до 90 ÷ 95 °С.
  • У труб, що використовуються для контурівтеплої підлоги», повинна бути якісна, практично ідеально гладка внутрішня поверхня стінок. Це забезпечить прийнятне значення гідравлічного опору і по максимуму знизить можливий шум протікає по трубах рідини – такі звуки далеко не всіх радують.

Тепер, коли зрозумілі основні вимоги, що пред’являються до труб для «теплої підлоги», можна подивитися, які матеріали цим умовам відповідають.

Що краще використовувати для «теплої підлоги»

Поліпропілен

Частково, на цю тему вже розмова йшла вище. Крім дешевизни матеріалу, нічим іншим позитивним цей варіант не відрізняється. Випускаються такі труби прямими і короткими (за мірками теплої підлоги) відрізками, зігнути їх з малим радіусом – просто неможливо. Монтаж зі зварюванням – справа дуже клопітка і ненадійне. Так, до речі, і не відрізняються подібні труби хорошим рівнем тепловіддачі – навіть якщо і вдасться зібрати таку систему підігріву підлоги, то ефективної її назвати не можна.

Труби для теплої водяної підлоги

Поліпропілен? Краще з ним не зв’язуватися…

Одним словом, серйозного розгляду подібний підхід навіть не заслуговує.

Металеві труби

При металеві, а точніше, про сталеві труби ГВП вже згадувалося – вони просто неприпустимі. Однак, метал-металу ворожнечу, і існуют трубы, ідеально підходять для опалення за принципом «тепла підлога».

Мідна труба

У цього матеріалу – повний «букет» всіляких позитивних якостей. Мідні труби відмінно проводять і передають тепло. У цього матеріалу – відмінна пластичність поряд з високою механічною міцністю. Мідь — метал дуже довговічний, завдяки своїм хімічним особливостям здатний чудово протистояти корозії. Мало того, в сучасних трубах мідні стінки ще й закривають додатково високоміцної полімерною плівкою – експлуатаційні терміни подібних виробів обчислюються багатьма десятиліттями.

Труби для теплої водяної підлоги

Мідна труба — практично без недоліків, крім дуже високої ціни і складнощів в монтажі

Недолік – досить складний монтаж, який вимагає спеціальних інструментів і стійких навичок роботи з ним. Це сильно обмежує можливість самостійного створення такої системи опалення. Але, напевно, навіть не це головне – вартість подібних трубопроводів, особливо в порівнянні з полімерними, надзвичайно велика, і доступна, на жаль, дуже небагатьом.

Гофрована сталева труба

А це, напевно, єдиний з видів труб, що не заборонено зрощувати по довжині опалювального контуру – настільки надійними вважаються їх фитинговые з’єднання.

Виготовлені такі труби з нержавіючої сталі, вони легко згинаються і добре зберігають придане їм положення. Проблеми корозійної стійкості, високої тепловіддачі і механічної міцності тут навіть не піднімаються – такі труби відповідають цим вимогам повною мірою. Особливу додаткову захищеність їм надає спеціальне покриття з високоякісного поліетилену високого тиску.

Труби для теплої водяної підлоги

Бухта гофрованої нержавіючої труби

Такі трубопроводи, до речі, активно використовуються на технологічних лініях хімічної промисловості багатьох розвинених країн, а це говорить про багато що. І все ж широко вони поки що не використовуються в приватному житловому будівництві. Головні причини – високі ціни і, можливо, навіть брак інформації у господарів будинків про таких матеріалах.

Труби для теплої водяної підлоги

Гофровані сталеві труби додаткової пластиковій оболонці

Форма випуску гофрованих нержавіючих труб – готові відрізки різної довжини або бухти довжиною від 30 до 50 метрів.

Труби на поліетиленовій основі

Тут необхідно відразу зробити одне важливе зауваження. Якщо ознайомитися з різноманіттям статей поводу труб, які застосовуються для контурів опалення, то можна помітити одну часту помилку. Автори поділяють різноманіття гнучких труб на металопластикові та зроблені із зшитого поліетилену. У читача від такого викладу нерідко виникає помилка, що в металопластикових виробах використовується якийсь звичайний поліетилен, а крім цього існує ще і зшитий. Нічого подібного! Всі вживані в сучасних виробничих технологіях види поліетилену мають ту чи іншу ступінь зшивання. А розрізняти труби буде краще іншими критеріями – за технологією обробки полімеру і за будовою самої труби.

Що таке зшитий поліетилен РЕХ?

Якщо з цим відразу не розібратися, надалі можна буде просто заплутатися в поняттях.

Всім відомий і популярний у виробництві безлічі побутових предметів поліетилен, при всіх своїх перевагах, все ж не відрізняється стабільністю. У нього виражена лінійна молекулярна структура, ці «ланцюжка» ніяк не пов’язані між собою, і навіть при незначному температурному впливі звичайний поліетилен починає просто «плисти». Використовувати його в виробах, які схильні до термічних навантажень, ніяк не можна.

Інша справа, якщо згадані молекулярні ланцюжки «зшити» тобто створити стійкі численні поперечні зв’язки, перевести лінійну структуру в тривимірну. Полімер при цьому аніскільки не втрачає своїх позитивних характеристик, і плюс до цього набуває стабільність. Чим більше подібних міжмолекулярних «перемичок», тим вище так звана ступінь зшивки (вимірюється у відсотках), і тим якісніше і міцніше одержуваний матеріал.

Труби для теплої водяної підлоги

Для порівняння: молекулярне будова звичайного (ліворуч), і зшитого РЕХ-поліетилену

Мало того, у зшитого поліетилену виникає дуже своєрідне властивість «пам’яті». Вироби з нього, в певній мірі деформуючись від механічних, баричних або термічних навантажень, завжди прагнуть повернутися у вихідну, коли-то надану їм форму після того, як зовнішній вплив припиняється повністю або слабшає. Це – надзвичайно важлива особливість саме для виробництва труб.

Зшитий поліетилен має прийняте позначення РЕХ. Зшивання, тобто створення поперечних міжмолекулярних зв’язків технологічно проводиться по-різному.

  • РЕХ-а – при цій технології утворення нових зв’язків викликається хімічною обробкою сировини пероксидом. З усіх існуючих способів – саме він дає максимальну ступінь зшивки (близько 85%), поліетилен анітрохи не втрачає еластичності, виходить високоміцним і з вираженою «пам’яттю». Недолік технологи – досить висока її складність і дорожнеча. Однак, процес повністю контролюємо, що дозволяє отримувати матеріал зі строго заданими якостями.
  • РЕХ-b ця технологія з’явилася пізніше і спочатку розглядалася, як більш проста й дешева альтернатива РЕХ-а. Здавалося б, безпрограшна і дешева, з використанням водних парів, подібна методика зшивання все ж не повністю виправдала покладених на неї надій. Матеріал виходить не настільки еластичний, тобто напевно будуть обмеження по радіусу його вигину. І при цьому ступінь зшивання всього близько 65%. В ході виробництва контролювати процес – надзвичайно складно, тому нерідко такі труби не в повній мірі відповідають заявленим характеристикам. У ряді європейських країн труби РЕХ-b не допускаються до використання в теплорозподільчих мереж. Є ще одна цікава особливість – уповільнений процесзшивки в полімері РЕХ-b не припиняється ніколи. Тобто з часом матеріал істотно змінює свої характеристики, стає жорсткішим, вмощується, тому часто трубопроводи з РЕХ-b вимагає регулярної підтяжки сполук, а металопластикові труби можуть розшаровуватися.
  • РЕХ-с – в даному випадку процесзшивки викликається спрямованих на випромінювання електронів. Виробництво труб з такого пластика відрізняться невисокою собівартістю, але і матеріал, треба сказати, значно поступається за якісними характеристиками того ж РЕХ-а. Тим не менш, такий полімер все ж використовується, наприклад, при виготовленні недорогих металопластикових труб.
  • РЕХ-d практично повністю вийшла з виробничого застосування технологія, при якій міжмолекулярні зв’язки виходили за рахунок обробки сировини особливими азотистими сполуками.

Труби із зшитого поліетилену РЕХ

Пройшов спеціальну обробку, зшитий поліетилен дуже широко використовується для виробництва різних видів труб, частина з яких цілком підходять для створення водяної системи підігріву підлоги, а деякі – навіть конкретно розроблені саме для цих цілей.

  • Вже досить давно для контурів теплих підлог майстрами активно застосовуються металопластикові труби РЕХ-Аl-РЬОХ. Здавалося б, такий матеріал підходить для таких цілей, як ніякий інший. Він поєднує достоїнства і полімеру, і металу, легко згинається в потрібну криволінійну форму (з додержанням певних технологій) і утримує задану йому конфігурацію, відмінно проводить тепло.
Труби для теплої водяної підлоги

Металопластикова труба на основі РЕХ-b

Ось тут потрібно звернути особливу увагу на конкретний вид полімеру, використаного для виробництва даної труби. Як вже говорилося, оптимальним рішення будет трубы з РЕХ-а, хоча вони, звичайно ж, набагато дорожче.

З металопластиковими трубами є ще один важливий нюанс – занадто багато на ринку будівельних матеріалів контрафакту, явних і неякісних підробок, абсолютно не відомих виробників, які не супроводжують свою продукцію якими-небудь документами та гарантійними зобов’язаннями. Тому, принабутті металопласт ніколи не варто соромитися – необхідно проявити наполегливість і зажадати пред’явити на продукцію сертифікати якості та відповідності наявним стандартам.

Але навіть у якісних труб РЕХ-Аl-РЬОХ все одно є значні недоліки. Так, неоднорідність матеріалу стінок, а значить і коефіцієнта лінійного розширення шарів, з часом призводить до їх розшарування. Питання лише в часі – але цей процес неминучий. Внутрішній шар РЕХ – вимушено звужений (приблизно до 0,8 мм), і не завжди справляється з піковими навантаженнями (будь-який досвідчений сантехнік може розповісти про розриви металопластикових труб). При цьому тонкий шар фольги (від 0,2 до 0,4 мм), навіть при ідеальній її зварюванні, не може стати перешкодою для критичного тиску.

Тому подібні труби не особливо рекомендовані для використання в стяжці «теплої підлоги». Напевно, для цих цілей безпечніше і надійніше буде застосувати одношарові, чисто полімерні труби із зшитого поліетилену.

Труби для теплої водяної підлоги

Труба із зшитого поліетилену

Для їх виготовлення застосовуються РЕХ-а або Х-b. Стінка труби може мати повністю монолітну структуру, або ж бути забезпечена особливим шаром EVON який служить кисневим бар’єром.

Труби для теплої водяної підлоги

Вона теж може мати кілька шарів і доповнюватися кисневим бар’єром

Ці труби дуже зручні в розкладці при монтажі контурів №теплої підлоги». У них хороша пластичність, що дозволяє проводити укладання з мінімальним кроком між сусідніми петлями.

Труби для теплої водяної підлоги

Такі труби дуже зручні в розкладці

Всі провідні виробники обов’язково оснащують свої вироби надійними з’єднувальними фітингами, що перетворює монтаж в досить просте і зрозуміле заняття.

Труби для теплої водяної підлоги

Виробники оснащують свої труби зручними і надійними з’єднувальними фітингами

При виборі будь-яких полімерних труб необхідно хоч трохи розбиратися в системі їх класифікації та маркування. Вона може дещо відрізнятися в залежності від виробника, але все ж основні принципи зберігаються. Можна розглянути на конкретному прикладі.

Труби для теплої водяної підлоги

Приблизна маркування поліетиленової труби

1 — на першому місці зазвичай вказується конкретна модель труби, її товарна марка.

2 – зовнішній діаметр трубы і загальна товщина її стінок.

3 – особливі європейські стандарти, які говорять про можливість застосування труб. У розглянутому випадку – вказівка на те, що труба придатна навіть для питної води.

4 – застосована технологія контролю якості готових виробів.

5 – технологія зшивання поліетилену (у відповідності з класифікацією по Энгелю, про яку було розказано вище).

6 – відповідність параметрів труби по робочій температурі і тиску європейським стандартам DIN 16892/16893. Конкретні значення робочих параметрів і термінів експлуатації можуть бути зазначені в супровідній документації у вигляді таблички:

Робоча температура, °C Термін експлуатації, років Допустимий робочий тиск, бар
20 50 20
70 50 11,2
90 5 8,6

Буває і так, що ці значення нанесені прямо на тіло труби – наприклад «DIN 16892 PB 12/60°C PB 11/70°C PB 9/90°C»

7 — інформація про дату і час випуску, номер лінії або верстата і т. п.

Крім того, зазвичай за цим слід відмітка довжини труби – через кожний метр. Це спрощує і реалізацію труб, і роботу з ними безпосередньо під час укладання.

Відео: корисна інформація про труби із зшитого поліетилену

Труби з поліетилену РЕ-RT

Технологічним проривом, напевно, можна вважати появу у виробництві труб абсолютно нового типу поліетилену РЕ-RT (скорочено від «Pоlyethylene оf Rаised Tempеrature resistаnce» поліетилен з підвищеною термостійкістю). За великим рахунком, він не є продуктом зшивання, і навіть вихідне сировину, гранулат, вже володіє потрібними якостями – численними і стійкими міжмолекулярними зв’язками.

Труби для теплої водяної підлоги

Молекулярне будова поліетилену підвищеної термостійкості РЕ-RT

Це стало можливо з розвитком технологій керованих процесів просторового формування макромолекул. Подібні полімери відкривають найширші можливості – можна створювати матеріали з точно заданими характеристиками, роблячи акцент на тому чи іншому властивості.

Складне сеткообразное будова решітки дозволяє різко збільшити стійкість матеріалу до зовнішніх і внутрішніх навантажень, до розтріскування при вигинах. І при цьому матеріал, на відміну від РЕХ, залишається термопластичним, тобто може з’єднуватися не тільки з допомогою механічних перехідників (фітингів), але і з застосуванням зварювання, що істотно підвищує надійність стиків при наявності такої необхідності.

Поліетилен РЕ-RT використовують у все більш широких масштабах, і є стійка тенденція, що він з часом повністю витіснити свого «зшитого побратима» РЬОХ. Все це – завдяки цілого «букету» їх позитивних якостей:

  • Виробництво труб РЕ-RT – набагато простіше, матеріал не вимагає зшивання, всі міжмолекулярні зв’язки закладені вже в напівфабрикаті. До речі, цей поліетилен легко піддається і вторинній переробці без втрати якості.
  • Термін служби таких труб – близько 50 і більше років.
  • Труби РЕ-RT не бояться заморожування вони здатні витримати кілька циклів повної заморозки води без втрати цілісності стінок.
  • На відміну від РЕХ, такі труби легко піддаються ремонту.
  • Контури цих труб не скриплять у «теплій підлозі» і абсолютно безшумні навіть при великій інтенсивності водного потоку.

Застосовують поліетилен РЕ-RT, так само, як і РЕХ, і для виготовлення металопластикових труб, чисто полімерних.

Труби для теплої водяної підлоги

Металопластикова труба на базі PE-RT

І в тому, і в іншому випадку експлуатаційні характеристики – істотно вище, ніж з використанням зшитих аналогів.

Показник PEX-Al-PEX PERT-Al-PERT
Робоча температура, С 95,0 95,0
Пікова температура, С 110,0 124.7
Еластичність, МПа 1100 660
Спосіб з’єднання Тільки механічні фітинги Механічні фітинги та зварні з’єднання фитинговые

При виготовленні полімерної труби без металевої вставки часто виробники використовують власні фірмові розробки по забезпеченню кислородонепроницаемости стінок. Наприклад, це може бути повітронепроникний шар OXYDEX, або спеціальний антідіффузіонний бар’єр EVON.

Труби для теплої водяної підлоги

Труба РЕ-RT з противодиффузным бар’єром ЕVON

Основні експлуатаційні характеристики таких труб для прикладу наведено в наступній таблиці:

Показник 16 × 2 мм 20 × 2 мм
Об’єм (л/пог. м) 0.113 0.201
Маса (кг/пог. м) 0,071 0.127
Мінім. радіус вигину – 5d (мм) 60 100
Температура (°С) 20 20
Тиск (бар) 20 20
Термін служби (років) більше 50 більше 50
Температура (°С) 75 75
Тиск (бар) 10 10
Термін служби (років) більше 50 більше 50
Температура (°С) 95 95
Тиск (бар) 6 6
Термін служби (років) більше 50 більше 50
Граничний тиск (бар) 6 4.5
при температурі (°С) 110 110
Граничний тиск (бар) 11 10
при температурі (°С) 90 90
Коефіцієнт лінійного подовження max
при t=95°С (1/ °С)
1.8 1E-4 8.2 1E-5
Коефіцієнт теплопровідності (Вт/м) 0.41
Шорсткість внутрішньої поверхні (мкм) 0,125 (Клас 10)
Розрахункова міцність матеріалу (Мпа) 6.3

Якщо підвести підсумок сказаному, можна відзначити, що труби з поліетилену РЕ-RT на сьогоднішній день є, мабуть, тим матеріалом, який найбільшою мірою відповідає вимогам системи «теплої підлоги», залишаючись при цьому в секторі розумної цінової доступності.

У що обійдеться покупка труб?

Це залежить, в першу чергу, від протяжності контурів системи опалення. Як правильно її розрахувати – можна дізнатися, ознайомившись з відповідною публікацією нашого порталу.

При розрахунках не слід забувати про дільницях від підлоги до розподільчого колектора, з урахуванням з’єднувального запасу, не менше 500 мм на кожен кінець.

Вартість труб може залежати і від виробника, і від конкретної моделі, і від регіону, де матеріал купується. Найбільшим авторитетом і, відповідно попитом користуються вироби відомих європейських компаній – «Uponor», «Rehau», «Kermi», «Henco», «Oventrop» та інших. Для прикладу – у таблиці наведено кілька моделей труб, що підходять для «теплих підлог». Ціни орієнтовні дані, характерні для центральних регіонів Росії:

Виробник, марка Діаметр, мм Короткі технічні характеристики Довжина в бухті Ціна за 1 погонний метр
Uponor РЕХа evalPEX Q&E 16 x 2.0 16 Зшитий поліетилен, стінка 2 мм, t мах – до 95 градусів, (короткочасний нагрів до 110) 50 – 240 м 90 руб
Uponor РЕХа evalPEX Q&E 20 x 2.0, 20 -//- 50 – 120 м 114
REHAU «Rautitan stabil» 16 Металопласт, PE-Xc/AI/PE стінка 2,6 мм 100 105
REHAU «Rautitan stabil» 20 Металопласт, PE-Ха–AL–PE стінка 2,9 мм 100 150
REHAU «Rautitan flex» 16 Зшитий поліетилен RAU-PE-Xa, стінка 2,2 мм 100 105
Kermi MKV xnet 16 х 2.0 16 Металопласт, РЕ-Хс–AL–PE –Хс 100 55
REHAU «Rautitan Pink» 16 Зшитий поліетилен RAU-PE-Xa, стінка 2,2 мм, t мах – до 90 градусів 120 64
Wieland cuprotherm CTX 20 Мідна труба в пластиковій оболонці, стінка 2 мм 50 240
FLEXSY-20 20 Гофрована відпалений нержавіюча труба з полімерним покриттям, стінка 2 мм до 50 175
BioPipe PERT 16х2,0 16 Моношарова, t мах – до 100 градусів, тиск – до 6 бар. 240 м 35
Thermotech MultiPipe PE-RT II, 16*2 мм 16 П’ятишарова з дифузійним бар’єром 240 м 85

В таблиці навмисно не зазначаються найдорожчі типи труб, від невідомих або вельми сумнівних виробників. Варто гарненько подумати, перш ніж купувати дешеву, не вселяє довіри продукцію, так як система водяного «теплої підлоги», що заливається бетонною стяжкою, не повинна викликати у власника будинку або квартири ніяких підстав для занепокоєння.

І наостанок – відео з оцінкою труб для системи «теплої підлоги» від фахівця.

Відео: які труби краще для «теплих підлог»?