Клумба своїми руками

1083

Дачні ділянки, що потопають у квітах різноманітних відтінків, завжди притягують погляд своєю красою перехожих. Досвідчені садівники розподіляють рослини таким чином, щоб їх цвітіння тривало весь теплий сезон, тобто на зміну одним квітів на клумбі неодмінно повинні приходити інші.

Клумба своїми руками

Клумба своїми руками, влаштована за особливими правилами, дозволить милуватися відразу безліччю квітучих рослин, і вони не будуть заступати один одного.

Існує кілька традиційних типів клуб, але кожен садівник обов’язково намагається додавати до цього різноманітності ще й квітники власного винаходу. Причому, при їх пристрої в хід йдуть, здавалося б, невідповідні для цього декоративного ландшафту речі. Умілі руки садівників здатні припинити оригінальні клумби безхазяйні автомобільні покришки, камені, які були розкопані при обробці городу, зрізані гілки, пеньки, що залишилися від спиляних старих дерев і багато інші садові атрибути або які-небудь предмети, які вже навряд чи стануть в нагоді в господарстві.

Тим, хто шукає нові ідеї, які допоможуть прикрасити ділянку, непогано буде ознайомитися з різними варіантами клумб. Можливо, серед них знайдеться і той, який підштовхне до самостійної творчості і допоможе зробити з своєї ділянки мальовничий квітник.

Потрібно зазначити, що створення квітника доступно кожному садівникові. Але, звичайно ж, який би варіант не був обраний, доведеться докласти для його виготовлення певні зусилля і, безумовно, старанність і акуратність.

Зміст статті

  • 1 Основні типи квітників
  • 2 Основні типи клумб
    • 2.1 Відео: різноманітність квіткових клумб — є що взяти за зразок
  • 3 Нюанси облаштування клумб на ділянці
  • 4 Поетапне проведення робіт
  • 5 Виготовлення незвичайних клумб
    • 5.1 Клумба з автопокришок
    • 5.2 Відео: майстер-клас з виготовлення міні-клумби з старої автопокришки
    • 5.3 Піднесена клумба з полін
    • 5.4 Відео: цікавий варіант компактної клумби з відходів деревини
    • 5.5 Багаторівнева клумба зі стінками з каменю
    • 5.6 Квітник з плетеними стінками
    • 5.7 Виготовлення вертикальної клумби
    • 5.8 Відео: зразок виявленою креативності — оригінальні клумби

Основні типи квітників

Всі звикли називати клумбами будь квітник, але це не зовсім вірно, так як ландшафтні художники поділяють квітники на кілька типів. З усього розмаїття напрацювань дизайнерів цієї сфери творчості, найпопулярнішими зуміли стати наступні різновиди квітників:

1. Клумба

Клумба своїми руками

Клумба з кам’яним бордюром

Клумбою називають обгороджене високим або низьким бордюром місце досить правильної геометричної форми, яке може мати різну площу, залежно від розміру ділянки. На клумбі висаджуються різні рослини 3 ÷ 10 видів, які можуть бути розподілені у вигляді певного малюнка або ж в довільному порядку.

2. Рабатка

Подібний вид квітника являє собою смугу, що має різну ширину, (вона варіюється, як правило, від 200 до 1000 мм). У цьому типі квітника найчастіше використовую один або два виду рослин однакової висоти.

Клумба своїми руками

Рабатка — оригінальне огорожу газонів

Рабатка, як правило, висаджується уздовж садових стежок на їх рівні або ж може бути піднята на певну висоту з допомогою невисокою насипу і викладеною з каменю або іншого матеріалу стінки.

3. Бордюр

Бордюр в певній мірі нагадує рабатку, однак, відрізняється від неї тим, що завжди висаджується на рівні доріжок саду і ніколи не піднімається вище. Бордюр повинен складатися з одного виду рослин, що мають одну або кілька кольорів, які щільно висаджені довгою смугою, шириною в 200 ÷ 500 мм.

Клумба своїми руками

Квітковий бордюр не повинен сильно підніматися над газоном

4. Миксбордер

Цей вид квітника не має певної форми і може бути засаджений хаотично різними рослинами. Міксбордери часто висаджують уздовж стежок, що ведуть до будинку. Єдине, що слід дотримуватися при посадці цього різновиду квітника ете, що більш високі рослини висаджуються ззаду низьких, щоб загальний огляд клумби був максимально повним.

Клумба своїми руками

Оригінальний комплексний міксбордер

Миксбордерами зазвичай створюють природний куточок на окремій ділянці дачі.

5. Масив

Масивом називають значний за займаної ним площі квітник, висаджують на великих територіях. Він може досягати 20 ÷ 30 м2, і його зазвичай висаджують на великих ділянках. Масив може мати різні форми і засаджуються, як правило, багаторічними рослинами, які до пізньої осені зберігають листя.

Клумба своїми руками

Масив з кущів троянд

Основні типи клумб

Ландшафтні дизайнери розробили багато різних варіантів клумб, які здатні прикрашати прибудинкової ділянка як лише протягом теплого сезону, так і круглий рік. В останніх розробках все частіше присутні не тільки ті рослини, які покриваються зеленню по весні, але і вічнозелені породи.

Крім цього, на зміну однорівневим, звичним для всіх клумб активно приходять багаторівневі, які прикрашені добре підібраними одна до одної рослинами.

1. Традиційна клумба

На традиційній клумбі переважно намагаються висаджувати рослини, які будуть прикрашати сад з ранньої весни до пізньої осені.

Клумба своїми руками

Невелика кругла традиційна клумба

Квіти висаджуються таким чином, щоб клумба в ідеалі не пустувала жодного дня. Наприклад, одні рослини зацвітають ранньої весни це нарциси, крокуси, примули, тюльпани, мускарі та інші. Наступними починають цвітіння літні сорти, а за ними осінні.

Дуже важливо, врахувати висоту, висаджуваних рослин. Правильні форми і розташування цього квітника дозволяють бачити всю квіткову галявину.

Середину клумби зазвичай піднімають над загальною поверхнею грунту на 120 ÷ 180 мм. Від центру до країв вона має ухил в 4 ÷ 8 градусів, тобто виходить злегка опукла форма, яка теж сприяє хорошому огляду одразу всій поверхні.

2. Регулярні клумби

Регулярні клумби відрізняються строгими геометричними візерунками. При влаштуванні таких квітників не ховається, а навпаки підкреслюється їх штучне походження. Рослини, висаджені в такий квітник, повинні мати самі різні, бажано – контрастують один з одним кольори, і поряд зі світлими відтінками обов’язково висаджуються темні, щоб підкреслити чіткість ліній і правильність малюнка.

Клумба своїми руками

Регулярна клумба — обов’язкові чітко виражені межі і форми

Такі клумби можуть мати наповнення як з квітучих рослин, так і з трав, що мають різнокольорові листя. Орнамент, створюваний на клумбі, може бути як симетричним, так і асиметричним.

3. Нерегулярна

Цей тип можна порівняти з миксбордером, так як нерегулярне клумба заповнюється різними рослинами, як весняними, так і вічнозеленими. Вона покликана бути прикрасою саду цілий рік. Правда, бувають варіанти, коли квітник засаджуються рослинами, які квітнуть лише весною.

Клумба своїми руками

Повна протилежність — хаотичність нерегулярної клумби

Здавалося б, абсолютно непродумана змішаність різних рослин, у тому числі і чагарників або навіть низькорослих дерев з листям і квітами численних відтінків, хаотично висаджених на площа клумби, повинні створювати неймовірно мальовничий куточок саду.

Клумба своїми руками

До її складу часто включаються карликові вічнозелені рослини

У нерегулярних клумбах ніколи не створюється навіть подоби точного малюнка, тому їх можна назвати повною протилежністю регулярному варіанту квітника.

Влаштовується нерегулярна клумба зазвичай уздовж доріжок або під вікнами будинку.

4. Вертикальні

Вертикальні клумби зазвичай влаштовують з метою економії місця на ділянці. Квіти висаджують у каркаси, заповнені спеціальними сумішами, вазони, монтовані на металевих будівництвах або на спеціальних кронштейнах, або в ящики, встановлені один на інший певним чином.

Клумба своїми руками

Вертикальна клумба — зручна при нестачі місця на ділянці

Іноді вертикальні клумби влаштовують у вигляді ширми або навіть квітучої стіни. Для подібних клумб використовують пишно квітучі звисають, ампельні рослини.

5. Килимова клумба

Килимові клумби обов’язково мають малюнок, що нагадує орнаменти східних килимів. Добитися необхідного ефекту можна тільки в тому випадку, якщо використовуються часто посаджені низькі рослини, які своїм листям і квітами здатні повністю закрити поверхню грунту.

Клумба своїми руками

Оригінальна, але дуже складна у виконанні килимова клумба

Крім цього, зазвичай підбираються рослини контрастують світлих і темних відтінків, для фону і малюнка.

Потрібно відзначити, що такі клумби відмінно підходять для великих територій заміських ділянок або парків. В інших, обмежених простором умовах малюнок буде просто губитися і зливатися з фоном.

6. Кругова клумба

Кругову клумбу влаштовують навколо дерев, великих валунів, альтанок та інших піднімаються предметів або будівель. Рослини можуть бути висаджені хаотично або ж рівними різнобарвними колами. Така клумба стане чудовою прикрасою навіть самого невеликого ділянки, так як вона займає мінімум місця.

Клумба своїми руками

Біля кожного деревця можна організувати кругову клумбу

Дерева, звичайно, є на будь дачної території, а значить під кожним з них може бути влаштовано подібна прикраса ділянки. Якщо оформити територію подібним чином, то весь сад буде прикрашений квітковими острівцями різного кольору.

7. Моноклумба

Моноклумбами називають квітники, що складаються виключно з одного сорти квітів. Такі клумби можуть мати різні форми і розміри. Якщо вдало підібрати сорти, при бажанні можна добитися того, що поруч будуть співіснувати два види рослин, які стануть зацвітати по черзі. Наприклад, навесні клумбу закриє килим з тюльпанів, а в літній час квітник стане розарієм.

Клумба своїми руками

Класичний приклад моноклумбы

З допомогою моноклумб поділяють на зони територію ділянки, організовуючи їх уздовж доріжок або влаштовуючи з них одноколірні галявини.

Для цих квітників добре підходять, як рослини з високими стеблами, так і карликові сорти, що мають пишні бутони.

8. Арабеска

Клумба «арабеска» повинна мати чітку, але складну форму квітки, метелики, листка дерева або абстрактного малюнка з явно вираженими краями. Для деяких клумб навіть роблять окремий каркас, на який укладають поживні грунтові суміші для квіткових насіння або саджанців, що складаються з підібраного типу ґрунту і добрив.

Клумба своїми руками

Клумба — арабеска

Інші ж клумби-арабески являють собою традиційну за формою клумбу, на якій висаджуються рослини по певних лініях вони і будуть відтворювати одну з обраних форм рослини або, наприклад, крилатої комахи.

9. Піднесена клумба

Піднесена клумба найбільш популярна для встановлення на дільницях, хоча досить трудомістка в облаштуванні. Для неї необхідно викласти бортик з каміння, дерева або іншого матеріалу на певну висоту, а потім заповнити цю форму дренажем, ґрунтом з добривами. Сумарно всі ці земельні і будівельні роботи не так вже прості і легкі.

Клумба своїми руками

Піднесена над рівнем ділянки клумба

Проте, перевага подібної клумби полягає в тому, що рослини, посаджені в неї, будуть захищені в певній мірі від пустотливих домашніх тварин, які можуть витоптати посадку (найчастіше це стосується молодих «невихованих» цуценят), і особливо це важливо, коли сходи тільки з’явилися.

Піднесену клумбу можна засаджувати будь-якими рослинами. Звичайно, необхідно заздалегідь дізнатися, яка ґрунт краще для них підходить, і укласти її шаром навколо коренів рослини або посадити в живильне грунтову суміш насіння квітів.

10. Клумба-ваза

Відмінне рішення влаштувати клумбу з квітами в ємності, яка імітує вазу, або ж для цього спеціально купується великий вазон для кімнатних квітів кращої форми.

Клумба своїми руками

Клумбу-вазу можна, при необхідності, переставляти по ділянці

Ємність заповнюється грунтом, змішаної зі спеціальною сумішшю, яку можна придбати в квіткових магазинах.

Зручність цього варіанту клумби полягає в тому, що її, при бажанні можна переносити в потрібне місце по території саду, а на зимовий період взагалі прибрати з вулиці в господарські приміщення.

Подібний спосіб влаштувати клумбу можна, напевно, назвати самим простим з усіх існуючих, так як для цього потрібно багато місця і посадкової суміші. Крім цього, при виснаженні ґрунту її легко можна замінити.

Відео: різноманітність квіткових клумб — є що взяти за зразок

Нюанси облаштування клумб на ділянці

Облаштувати на ділянці клумбу досить просто, якщо врахувати всі нюанси її створення і правила вибору місця її установки. При неправильному вирішенні цих питань, рослини будуть гинути, і клумба здебільшого стояти порожня, а значить і робота буде виконана даремно.

  • Перше, що необхідно визначити це місце установки або облаштування клумби. Від того, в якому місці вона буде розташована, вибираються рослини, яким буде комфортно саме там, де передбачається розмістити квітник. У разі, якщо клумба влаштовується під конкретні рослини, то слід завчасно вивчити їх характеристики і «переваги», оскільки деякі не можуть прожити без прямого сонця і постійного освітлення, а інші, навпаки, люблять напівзатінених місця.
  • Щоб клумба радувала мешканців і гостей будинку цілий рік, варто посадити в неї вічнозелені рослини, або ж зробити комплексні посадки, які будуть включати в себе рослини, що цвітуть навесні, влітку і ті, які залишаються зеленими і в зимовий період. Для клумб дуже добре підходять карликові чагарники сосни, туї або їли, а з трав’янистих представників ялівець, лаванда та інші оригінальні і досить невибагливі рослини.
  • В залежності від обраного типу клумби і місця її розташування, часто можна використовувати багатоярусну їх різновид. Так, наприклад, вона відмінно підійде для квітників, розташованих біля паркану або якоїсь стіни.
  • Так як квітуча клумба відразу ж притягує до себе погляд входить на ділянку людини, дуже важливо продумати її обрамлення, саме по собі є декоративною прикрасою ландшафтного дизайну. З чого і як можна зробити для клумби красивий бордюр буде описано нижче, але головне, щоб він ідеально вписався в основний оформлення території.
  • Якщо на клумбі висаджуються багаторічні рослини, то необхідно пам’ятати важливе правило – справа в тому, що вже через два ÷ три роки вони розростуться, тому між ними треба передбачити певну відстань. Щоб квітник не здавався із-за цієї міри напівпорожнім, щорічно між багаторічними рослинами можна висаджувати однорічні квіти або трави.
  • Іншим варіантом може стати установка вазонів з пишними, яскраво квітучими рослинами, які в холодну пору можна просто заносити в будинок.
Клумба своїми руками

Клумба з тимчасовими вазонами, які можна прибрати на зиму в опалювальне приміщення

  • Якщо грунт на заміській ділянці не дуже родюча, то можна додати при перекопці ґрунту на місці майбутньої клумби пісок. При великому вмісті в грунті глини, слід при посадці рослин укласти під коріння дренажний шар з битої цегли, керамзиту або крупної гальки.
  • Для вологолюбних рослин, які погано переносять сухі дні літнього періоду, в клумбі рекомендовано влаштувати крапельне зрошення.

Поетапне проведення робіт

Роботи по влаштуванню будь клумби відбуваються наступним чином:

  • Для початку непогано було б зробити ескіз місця розташування квітника, з прив’язкою до, наприклад, будинку, доріжках, паркану або якого-небудь іншого стаціонарного орієнтиру.
Клумба своїми руками

Попередній ескіз майбутньої клумби

  • Далі, рекомендовано скласти план-схему майбутньої клумби, на ній потрібно визначити основну форму квітника, а також провести попередній розподіл рослин, які передбачається посадити.
Клумба своїми руками

Розподіл зон на клумбі з різних видів рослин

  • Потім, следует трассировка — клумба розмічається на ділянці. У конкретному місці, де буде розташовуватися квітник, його межі намічають, забиваючи кілки, на які розтягується вірьовка (мотузка).

Якщо клумба буде мати якусь незвичайну форму, то її пізніше більш точно розмічають у вже підготовленому прямокутнику або квадраті.

  • Далі, на розміченому ділянці рекомендовано зняти верхні шари ґрунту, товщиною приблизно до 200 ÷ 250 мм.
  • На дні утворився котловану вистилається дренажний шар у вигляді утрамбованої засипки з среднефракционного щебеню, керамзиту або битої цегли. Цей захід приймається для того, щоб вода не затримувалася біля коренів, так як це досить часто призводить до їх загнивання.
  • Після цього можна переходити до монтажу бордюру квітника. Якщо він буде викладатися з каменю або іншого штучного матеріалу, то, склавши два ÷ три ряди стінок, форма клумби заповнюється витягнутої з котловану грунтом, іноді, при необхідності, вже змішаної зі спеціальними удобрюють складами.
Клумба своїми руками

Заповнення обсягу клумби грунтом

Далі, знову викладаються два ÷ три ряди і так стінки піднімаються до потрібного рівня, а клумба поступово заповнюється грунтом. Шари можна відразу рясно проливають водою для більш швидкої усадки укладається грунту.

  • Потім, щоб уникнути проблем з неминучими бур’янами, необхідно застелити підготовлену поверхню грунту агроволокном.
  • Далі, дотримуючись схеми висадки великих рослин, на покритті необхідно зробити хрестоподібні надрізи і відігнути тканина, відкривши грунт для посадки.

Не рекомендується видаляти розрізаний ділянку агроволокна, так як після посадки рослини, його слід загорнути назад до стебла або до стовбура.

  • Потім, під вирізаними отворами в грунті робляться поглиблення їх розмір буде залежати від обсягу кореня высаживаемого рослини.

У поглиблення заливається вода, приблизно 4 ÷ 6 літрів. Далі, в лунку встановлюється корінь рослини і присипається землею, потім злегка притискається.

Клумба своїми руками

Після декоративної присипки агроволокно повністю буде приховано з виду

  • Після цього грунт біля стебла накривається агроволокном, а зверху нього робиться насип з кам’яної крихти вона послужить прикриттям для агротканини і декоративною прикрасою для квітника. Можна присипати шаром і просіяного ґрунту, товщиною до 30 ÷ 50 мм, в який висадити трав’янисті однорічні рослини.

Виготовлення незвичайних клумб

Як вже говорилося вище, клумби можуть бути виготовлені з різних матеріалів або предметів. Іноді, вони буквально валяються під ногами, навіть захаращуючи ділянку. Тому, використовуючи їх, можна отримати подвійну користь на ділянці з’являться чудові квітники, і одночасно звільниться нехай навіть невелика ділянка території або приміщення гаража.

Клумба з автопокришок

Самим доступним, напевно, предметом для виготовлення маленьких клумб, які можуть бути розставлені по всій ділянці, є старе звичайне автомобільне (тракторне)колесо, бажано великого діаметру, або ж покришка від нього.

Клумба своїми руками

Приклад клумби з старої автопокришки

З цього, здавалося б, непотрібного в обході предмета виходять напрочуд симпатичні квітники. Гуму, при бажанні, можна замаскувати під будь-який матеріал, підібравши потрібні фарби.

  • Найпростішим варіантом виготовлення клумби з автопокришок є просте фарбування в різні кольори. Такі квітники можна встановлювати поодиноко або ж споруджувати з них багатоярусні конструкції.
Клумба своїми руками

Найпростіше рішення — просто пофарбувати і викласти каскадом старі шини

  • Варіант, який трохи складніше це шина зі зрізаною верхньою частиною. Роблячи таку клумбу, доведеться докласти деяких зусиль, так як зрізання цієї частини автопокришки зазвичай проводиться за допомогою електролобзика. В цьому випадку верхня частина квітника виходить ширше, ніж в попередньому випадку, і на перше місце візуально виходять саме квіти, а не бортики клумби.
Клумба своїми руками

Можна зрізати верхню частину, розширивши «корисну площу» получающегося вазона

  • Третій варіант виготовлення квітника з шини самий складний, так як доведеться досить довго попрацювати лобзиком або дуже гострим ножем, вирізаючи своєрідні пелюстки.

— Робота починається з розмітки верху покришки з допомогою маркера, який відмінно позначить місце розрізу.

Клумба своїми руками

Розмітка і розкрій старого колеса

— Далі, на шині, по розмітках, вирізаються пелюстки. Не можна забувати те, що вони будуть знаходитися зверху клумби, тому робота повинна бути проведена дуже акуратно на пелюстках не повинно залишатися задирок. Для цього і потрібен дуже гострий ніж (можна скористатися шевським) або ж електролобзик.

— Вирізавши пелюстки, слід вивернути шину навиворіт. Потрібно відзначити, що це не така проста задача, так як гума, з якої зроблена шина, досить товста і пружна. Але зате, виконавши цю трудомістку роботу, можна отримати чудовий результат.

Клумба своїми руками

Колесо після вивертання навиворіт перетворюється у «вазу»

— Обов’язково слід уважно оглянути місця реза – щоб одержані кордонах не було выступаний гострого металевого корду, здатного нанести серйозні рани на руках при посадці рослин або з необережності (наприклад, при грі всюдисущих дітей). Якщо є хоч найменші виступання металу, вони повинні бути зачищені до абсолютно безпечного стану з допомогою шліфмашинки.

Клумба своїми руками

«Ваза» після фарбування

— Потім, поверхня шини знежирюється, і на неї наноситься обрана фарба. Такі клумби можна пофарбувати в веселі яскраві кольори, які будуть піднімати настрій вже своїм виглядом, або ж задекорувати під класичні садові клумби, покривши їх стриманими світло-сірими або блакитними тонами. Крім цього, після висихання фарби, поверх неї може бути нанесена оригінальний розпис, яка привнесе в оформлення квітників ексклюзивність.

— Можна комбінувати, складаючи з пофарбованої шини та вирізаного з колеса квітника подвійні конструкції. Вони виглядають менш естетично, ніж клумба з вивернутою шини, але в той же час вони більш стійкі.

Клумба своїми руками

Комбінування з декількох міні-клумб

— Заповнюється квітник шини з ґрунтом поетапно, але за тим же принципом, що і звичайна клумба, влаштованих в грунті. Тобто, на її дно обов’язково треба вистелити і утрамбувати дренажний шар, а зверху нього вкладається родючий грунт з невеликим додаванням піску.

Відео: майстер-клас з виготовлення міні-клумби з старої автопокришки

Піднесена клумба з полін

Якщо дачний участок знаходиться поруч з лісом або старої посадкою дерев, то практично завжди можна відшукати сухостій, який теж чудово підійде для зведення оригінального квітника.

Клумба своїми руками

Досить проста у виготовленні піднесена клумба з полін

  • Для стінок підбираються стовбури дерев приблизно однакової товщини. Їх розпилюють на окремі поліна, однакової висоти, яка становить близько 1,5 м.
  • На розміченому ділянці знімається родючий шар, і по всьому периметру або діаметру обраної форми майбутньої клумби риється траншея, глибиною в 500 ÷ 700 мм.
  • Для того щоб деревина, що знаходиться в землі, не подгнивала, можна покрити її антисептичними засобами або ж прокласти траншею поліетиленовою плівкою.
  • Далі, в траншею щільно один до одного встановлюються підготовлені колоди, які зсередини додатково можна скріпити по колу цілої товстої дротом, яка прибивається до деревини невеликими скобами.
  • Навколо встановленого огорожі з колод, на дно траншеї непогано було б засипати щебінь, яку потрібно добре утрамбувати А потім залишився простір траншеї слід заповнити до верху грунтом, потім його можна трохи зволожити, і потім – з максимальною ретельністю ущільнити.
  • Наступним етапом на дно вийшла обгородженій клумби засипається неродючий грунт, приблизно на одну третину висоти стінок.
  • На нижній шар засипається дренаж, товщиною 100 мм, а вже на нього вкладається родюча земля.

Подальші роботи по оформленню ґрунту і висаджування рослин проводяться за тією схемою, яка докладно описувалося вище.

Відео: цікавий варіант компактної клумби з відходів деревини

Багаторівнева клумба зі стінками з каменю

Багаторівнева клумба відмінно прикрасить ділянку, розташовану на кілька пересіченій місцевості, наприклад, має пологий або навіть досить крутий спуск. Її зазвичай розташовують по укосу, уздовж краю доріжки.

  • Щоб влаштувати такий квітник, доведеться дуже активно попрацювати і «перелопатити» велика кількість грунту, якщо, приміром, обраний варіативностінт ступенчато зрити пагорб, або ж звести квітник, піднявши його над схилом, як показано на фото. По суті, зводячи таку клумбу, відтворюються знамениті «висячі сади».
Клумба своїми руками

Піднімається каскадом багаторівнева клумба

  • Роботу починають після розмітки території, з самої нижньої сходинки. З каменю або з колод зводиться стінка потрібної висоти. Потрібно завжди пам’ятати, що чим вище піднімається стінка якого-небудь рівня, тим більше знадобиться живильного ґрунту для заповнення клумби.
  • Вибудувавши стінку нижньої ступені, можна переходити до наступної, і так далі до самого верху.
  • Кожна із ступенів-квітників заповнюється дренажем і родючим ґрунтом за схемою, про яку йшлося вище, і потім засаджується обраними рослинами.
Клумба своїми руками

Найпростіша багаторівнева клумба

Якщо є бажання мати на ділянці багаторівневу клумбу, а територія ділянки попалася абсолютно рівна, то можна вийти з положення, склавши її з каміння або влаштувавши з іншого матеріалу. Наприклад, можна використовувати грунт, вибраний при облаштуванні підвалів, фундаментів, колодязів і т. п. Можливо, надлишки подібного матеріалу є у сусідів по ділянці.

Квітник з плетеними стінками

  • Ще один цікавий варіант пристрою бордюру для різної форми квітників це плетіння з лози або гілок. Для цих цілей вибираються гілки, що мають високу пластичність, так як тендітна деревина для подібного процесу не підійде. Крім того, плетіння завжди проводиться з щойно зрізаних гілок.
Клумба своїми руками

Оригінальна клумба з плетеними стінками

Роботи по розмітці території та облаштування необхідного котловану відбуваються так само, як і у варіантах, про яких йшлося вище.

Коли все буде підготовлено, по межі ділянки квітника забивають кілочки, які і будуть оплетаться гілками. Кілочки забивають приблизно наполовину всієї довжини, т. е. в грунт повинен увійти такий же по довжині відрізок стійки-кілочка, який буде залишений і над поверхнею грунту.

Клумба своїми руками

Плетені клумба — «кошик»

Для того, щоб кілочки добре входили в грунт, один край заточують (обрізають під кутом 30 ÷ 40 градусів. Кілочки можуть бути вбиті в грунт рівне вертикально або під кутом це буде залежати від бажання майстра.

  • Невеликі декоративні обрамлення клумб можуть бути сплетені і із стебел очерету, який зазвичай можна знайти близько будь-якого стоячого водойми.

Його акуратно зрізують і залишають сохнути. Коли стебла будуть напівсухими, з них можна сплести відмінні невеликі декоративні клумби.

Цей варіант декоративного обрамлення виготовляється окремо від місця розташування клумби, а потім просто укладається навколо вже готового квітника і непомітно пришпилюється в грунт за допомогою виготовлених з товстого дроту дужок. Це зручно тим, що на зимовий період такий бордюр можна зняти і заховати в господарському приміщенні до наступного сезону.

Клумба своїми руками

Міні-клумби з shadowstep очеретом бортиком

Часто щоб створити форму для стінок бордюру, в якості каркаса використовують не кілочки, як у першому варіанті, а старі шини. Для полегшення всієї конструкції і звільнення місця для посадки квітів, з колеса вирізається діск вмєсте з бічними поверхнями шини, залишається тільки 50 70 мм по краях з кожної зі сторін. Шина збереже сухі сплетені стебла від вологи і гниття.

Виготовлення вертикальної клумби

Вертикальна клумба – це відмінне рішення навіть для самого невеликого ділянки, але вона чудово прикрасить і великі за площею території. Цей квітник не займає багато місця і виглядає як квітуче дерево, на якому абсолютно не видно стовбура. Для посадки в таку клумбу вибирають кучеряве або звисаючі рослини, які залишаються квітучими більшу частину теплого періоду. Найчастіше висаджуються петунії деяких сортів, що мають різні забарвлення. Для посадки купується або вирощується розсада, яка після зведення каркаса, пересідає в грунт на клумбу.

Клумба своїми руками

Такі аксесуари для вертикальної клумби продаються в магазині

У продажу В спеціалізованих магазинах бувають представлені вже готові каркаси, які заповнюють грунтом з поживними речовинами, але їх можна знайти в будь-якому місці, та й коштують такі аксесуари досить дорого, так як виготовлені із спеціального матеріалу.

Тому, найпростіше зробити каркас самостійно, використавши для цього, стару бочку, невелика шафа, кілька складених у висоту шин або ж інші вже непотрібні в господарстві речі.

Клумба своїми руками

Різноманітність варіантів для вертикальних клумб

Якщо не знайшлося нічого підходящого, то можна використовувати таку нескладну схему і найпростішими матеріалами для її виготовлення.

  • З гнучкою сітки з осередками 50 × 50 або 100 × 100 см згортається «труба». Її кінцевий діаметр і висота вибираються самостійно. Сітку потрібно обов’язково скріпити дротом або пластиковими хомутами, щоб вона не розходилася.
Клумба своїми руками

Виготовлення решіткового «труби»

  • Далі, зсередини отриманий каркас затягують агроволокном, закріпивши його до каркаса більш тонким дротом.
Клумба своїми руками

Створення стінки з агроволокна

  • Потім, каркас, обтягнутий агроволокном встановлюється у відповідний по діаметру вазон або іншу ємність, яку потрібно підготувати заздалегідь, погодивши, до речі, діаметр її отвори з діаметром виготовленого каркаса.
Клумба своїми руками

Установка каркаса в вазон

  • На дно ємності потрібно заздалегідь укласти дренажний шар і заповнити її приблизно на одну третину грунтом з саду.
Клумба своїми руками

Заповнення простору вийшла ємності родючим грунтом

  • Наступним етапом в одержаний «жорсткий мішок» засипається придбана в квітковому магазині або виготовлена самостійно грунтово-поживна суміш. Вона ущільнюється так, щоб вона могла утримувати частина надходить вологи при поливі. Суміш при пошаровій укладці необхідно обов’язково зволожувати.
  • Далі, в шаховому порядку, з таким розрахунком, щоб рослини не заважали один одному розвиватися, на агроволокна робляться хрестоподібні надрізи.
Клумба своїми руками

Прорізання отворів для висадки квітів

  • В зроблені розрізи висаджується міцна і полита заздалегідь розсада з грудкою землі, в якій вона була вирощена. Процесс проводится дуже акуратно, щоб не пошкодити стебло і корінь рослини.
Клумба своїми руками

Акуратна висадка рослин в прорізані отвори …

Перевага даному випадку розсади перед висаджуванням насіння полягає в тому, що невідомо, чи зійдуть вони взагалі, і якого кольору будуть бутони, так як не завжди виростає те, що зазначено на упаковці. Крім цього, з розсади відразу ж можна скласти малюнок, розподіливши рослини за кольором.

Клумба своїми руками

… і у верхню частину клумби

  • Після висадки рослин по всій виступає висоти «труби» каркаса, на завершення їх висаджують безпосередньо в грунт зверху конструкції.
  • Усі робота закінчена залишається тільки стежити за вологістю грунту і чекати росту розсади, щоб в результаті отримати прекрасний декоративний елеменнт для оформлення ландшафту.
Клумба своїми руками

Повинно вийти дуже красиво!

Існує величезна кількість різних форм колетников, які неможливо розглянути в одній статті. Тим більше, що у кожного власника дачної ділянки напевно є власне уявлення про зовнішньому вигляді клумби і про рослини, які ростуть на ній. До речі, це можуть бути не тільки красиві квіти, але і корисні трави, наприклад, клумба з пряними або лікарськими рослинами.

При створенні клумб необхідно «на повну» підключити фантазію і використовувати будь-які відповідні предмети, які напевно знайдуться у господарстві, але давно вже не використовуються. Цет творческий процес може затягнути так, що весь заміський ділянку буде пахнути квітами різних сортів, які ростуть на численних і різноманітних клумбах.

Відео: зразок виявленою креативності — оригінальні клумби