Паркан своїми руками

904

Якщо прийшов час поміняти огорожу ділянки, або ж виникла необхідність обгородити нову територію, то відразу ж виникає питання про те, як встановити паркан своїми руками, не вдаючись до допомоги різних будівельних фірм. Особливо це актуально, якщо власник ділянки обмежений у коштах.

Паркан своїми руками

Чи під силу буде провести цей процесзамостоятельно? Все залежить від виду огорожі і матеріалу, з якого задумано його побудувати. Але зрозуміло одразу щоб звести огорожу ділянки з цегли, бетону або бетонних плит, необхідно виконати досить трудомісткі роботи, тому потрібен буде хоча б один помічник.

Зміст статті

  • 1 Що потрібно врахувати?
  • 2 Бетонний паркан
    • 2.1 Фундамент для бетонної огорожі
    • 2.2 Різновиди бетонних парканів
  • 3 Паркан з цегли
    • 3.1 Процес кладки
    • 3.2 Відео — Кладка паркану з червоної цегли
  • 4 Дерев’яні паркани
    • 4.1 Форми дерев’яних парканів
    • 4.2 Установка огорожі
    • 4.3 Відео: будівництво дерев’яного паркану
  • 5 Паркан з профнастилу
    • 5.1 Монтаж огорожі
    • 5.2 Відео: самостійна установка паркану з профнастилу
  • 6 Інші типи огорож

Що потрібно врахувати?

Знаючи всі достоїнства і недоліки різних типів огорож, можна буде оцінити свої сили і визначитися, з якого матеріалу звести паркан.

Вибираючи вид огорожі, потрібно обов’язково продумати те, наскільки колір і фактурний малюнок забору впишеться в дизайн всйого ділянки, якщо він оформлений в єдиному стилі.

Ще одним критерієм, який потрібно врахувати, є відкритість та закритість огорожі, т. е. буде він суцільним або мати наскрізний малюнок.

Якщо є бажання відгородитися від зовнішнього світу, щоб відпочинку або роботи на ділянці не заважали сторонні люди, в тому числі і сусіди, то краще встановити суцільне огородження.

Відкрита для поглядів перехожих територія підійде тим власникам, які хочуть показати всім, який у них гарний будинок або чудові квітники, а також товариським людям, які не уявляють своє життя в повністю закритому огорожею просторі.

Якщо огорожа встановлюється на новій ділянці, а заплановано звести його з цегли або бетону, то непогано буде перевірити, наскільки глибоко пролягають під землею грунтові води. Інакше є ризик, через пару років отримати просідання і перекіс конструкції.

Ще одним важливим моментом є вартість матеріалів. Її потрібно обов’язково прорахувати, дізнавшись ціни заздалегідь, вивівши загальну суму, до неї зазвичай додається ще 15%. Це тому, що, як правило, передбачити все ідеально точно не виходить, і в процесі роботи обов’язково доведеться докуповувати якісь відсутні складові.

Отже, для початку потрібно ознайомитися з видами парканів та правилами їх установки.

Бетонний паркан

Бетонний паркан можна сміливо назвати самою практичною і надійною спорудою з усіх інших видів, але тільки в тому випадку, якщо він правильно встановлений.

Паркан своїми руками

Бетонний паркан — це не тільки «нудні» сірі стінки

Таке огородження має кілька типів, так як завдяки сучасним технологіям і розробкам в останні роки стали проводитися і встановлюватися паркани, які самі по собі вже є декоративними елементами, які прикрашають територію ділянки.

Різноманітність видів, забарвлень і фактурних малюнків дозволяє підібрати варіант, який буде чудово поєднуватися по стилістиці з уже зведеним будовою будинку.

Позитивних якостей у залізобетонних огорож досить багато, тому їх все частіше віддають перевагу іншим огородженням. До таких переваг можна віднести:

  • Довговічність і міцність матеріалу правильно встановленої конструкції.
  • На рівну бетонну поверхню відмінно лягає будь-який матеріал обробки, будь то декоративна штукатурка або ж декоративна плитка.
  • Якщо зводиться монолітний паркан, то його можна підняти на будь-яку висоту без щілин і стиків.
  • Якщо вибирається паркан, що складається з окремих вузьких плит, то його монтаж виробляється достатньо швидко буквально за один день може бути зведено все будова.
  • Бетонна конструкція є найбільш економною з усіх інших капітальних огорож.

Є, правда, у таких парканів, поряд з позитивними, і негативні моменти:

Бетонні конструкції досить важкі, тому не можуть бути встановлені на рихлих або сипучих ґрунтах, або ж при установці вони зажадають особливого зміцнення.

Встановлення бетонної огорожі набагато дорожче, ніж огорож з пиломатеріалів або профнастилу.

При монтажі паркану, який складається з окремих секцій, часто неможливо обійтися без спеціальної техніки для їх підйому і установки, виклик якої також коштує недешево.

Якщо ж влаштовується монолітне бетонне огородження, то обов’язково потрібно бетономішалка, так як потрібно дуже велику кількість розчину, який виготовити вручну просто нереально.

Для всіх без винятку бетонних парканів, необхідно пристрій надійного фундаменту.

З усього сказаного можна дійти висновку, що зведення огорожі з бетону досить клопітка і недешевий захід, але зате прослужить така будова багато десятиліть без особливого догляду, тому такий вибір цілком можна вважати дуже практичним.

Фундамент для бетонної огорожі

Так як без фундаменту для бетонної споруди не обійтися, потрібно знати, яку роботу доведеться проробити, щоб його влаштувати.

Паркан своїми руками

Робота завжди починається з планування облаштування фундаменту для забору

Бетонний паркан встановлюється на стрічковий фундамент, який заливається в наступній послідовності:

  • Насамперед проводиться розмітка території для подальшого риття траншеї.

При розмітці враховується, що ширина стрічки фундаменту має бути на 100 ÷ 150 мм більше, ніж товщина паркану. Глибина отрываемой траншеї повинна становити 800 ÷ 1000 мм.

Паркан своїми руками

Розріз бетонної основи огорожі

  • Далі, на дно траншеї засипається зволожений пісок, який потрібно ретельно утрамбувати. Шар піщаної подушки повинен становити 120 ÷ 150 мм в утрамбованій вигляді.
  • На пісок застеляється поліетиленова плівка, яка буде служити захистом фундаменту від впливу ґрунтової вологи. Плівка повинна виходити з траншеї на 500 ÷ 700 мм, так як далі вздовж котловану буде зводитися опалубка для підняття фундаменту над поверхнею грунту на 200 ÷ 400 мм.
  • На плівку засипається шар гравію – достатньо 100 ÷ 150 мм.
Паркан своїми руками

Армування майбутньої фундаментної стрічки для забору

  • На гравій встановлюють арматурну конструкцію, яка додасть міцності фундаменту.
  • Після розмітки відстані між стовпами паркану, до арматури приварюються труби або ж арматурна ферма це буде служити опорою для подальшого зведення стовпів.
Паркан своїми руками

Опалубка встановлена

  • Далі, уздовж траншеї виставляють дерев’яну опалубку. Поліетиленову плівку, залишають всередині неї і пізніше заводять за краї верхніх дощок назовні. Плівка не дозволить витекти бетону в щілини між дошками, і таким чином волога не буде надто швидко випаровуватися, а бетонний розчин рівномірно набере потрібну міцність.
Паркан своїми руками

Заповнення опалубки під фундаментну стрічку бетоном

  • Потім траншея заповнюється бетонним розчином, виготовленим з гравійно-піщаної суміші та цементу, пропорції 3:1.
  • Якщо паркан буде огороджувати велику територію, то бетон краще всього замовити в готовому вигляді, так як замішувати самостійно таку велику кількість розчину досить складно, враховуючи те, що фундамент повинен заливатися разом, повністю знизу доверху опалубки. В іншому разі між шарами можуть залишитися непотрібні зазори, а при попаданні в них води і при зниженні температури фундамент може бути пошкоджений.
  • Поверхня залитого бетону розрівнюється і залишають для застигання і зміцнення.
  • Зазвичай міжсекційні стовпчики викладаються з цегли, але можна виготовити їх і з бетону. Для цього навколо арматурної конструкції або труби, вибудовується відповідна опалубка з дощок, яка також заповнюється бетоном.
  • Якщо ж секції паркану будуть складатися з кількох збірних елементів, то для їх установки використовуються спеціальні стовпи, мають бічні пази, в які потім вставляють декоративні плити.
Паркан своїми руками

Встановлені бетонні стовпчики для збірних різновидів парканів

Потрібно відзначити, що якщо вибраний цей варіант паркану, то для нього можна влаштувати і стовпчастий фундамент, ретельно розмічені відстань між стовпами. Тим не менш, стовпи після їх установки потрібно обов’язково пов’язати між собою бордюром. Його заливка проводиться таким же чином, як і з стрічковим фундаментом, він також зміцнюється арматурою, але заглиблюється всього на 200 ÷ 250 мм.

Різновиди бетонних парканів

На готовий фундамент можна встановити різні види бетонних парканів. Так, бетонні огорожі діляться на монолітні, блочні, збірні і складальні типи, а також самостоящие.

Набірні паркани

Набірні огорожі складаються з декількох секцій, які по черзі встановлюють у пази вже виставлених вертикально стовпів. Зазвичай огорожі цього типу мають кілька секцій, верхні з яких відрізняється від нижніх тим, що прикрашені декоративними елементами у вигляді балясин або рельєфних малюнків.

Паркан своїми руками

Набірний декоративний бетонний паркан з «ажурною» верхньою секцією

Такі огорожі встановлюються на стрічкові фундаменти, які піднімуть їх над грунтом на потрібну висоту, або ж стовпчастий фундамент з встановленими між стовпами бордюрами.

Збірний паркан

Збірний паркан складається з окремих елементів, з яких збираються однакові за формою секції. Кількість елементів у кожній секції може бути різним, зазвичай від трьох до п’яти це залежить від того, яка висота огорожі необхідна. Іноді набувають секції різної колірної гами або мають різні рельєфні малюнки – це в якійсь мірі допомагає зробити паркани більш живописними і менш нудними.

Паркан своїми руками

Збірний паркан суцільного типу

Фундамент для збірного забору може бути, як стрічковий, так і стовпчастий.

Блокові паркани

Цей тип забору викладається з бетонних (пінобетонних або газобетонних) блоків, які мають форму великого цегли, і, відповідно укладаються за принципом цегляної кладки. Однак, дуже часто в споруді можуть додатково застосовуватися декоративні елементи, які мають відповідний розмір, ідеально вписуються в загальну конструкцію з блоків.

Паркан своїми руками

Неотделанному паркан з пінобетонних блоків

Елементи, призначені для зведення стовпчиків, наприклад, надягають на опорні стовпи, вмуровані у фундамент.

Кладка всіх елементів проводиться на цементний розчин, завдяки чому виходить міцна конструкція.

Точно так само, як і цегляна, блокова кладка вимагає особливої вправності. Не так просто як здається звести рівну стіну з порівняно невеликих за розмірами елементів. Тому, виконуючи роботу, потрібно тримати під рукою будівельний рівень і контролювати вертикальність огорожі по схилу.

Паркан своїми руками

Паркан з фігурних і декоративних блоків

Нерідко такий паркан із звичайних блоків зажадає декоративної обробки штукатуркою або облицювання плиткою.

Такий паркан завжди обійдеться дорожче звичайного секційного огорожі із залізобетону, так як крім самого матеріалу потрібно врахувати чималу вартість робіт кладок і остаточної обробки.

Огорожа з бетонних плит

Монолітні плити зручні в монтажі тим, що всю довжину огорожі можна встановити на підготовлений фундамент буквально за один день. Для зведення стовпів часто використовують елементи, які призначені для блочного типу огорож. Можна опорні стовпи звести і з цегли.

Якщо для огорожі застосовуються звичайні гладкі бетонні плити, то для того, щоб паркан придбав естетичний вигляд, його оформляють декоративною штукатуркою в комплексі з штучним або натуральним каменем.

Можна придбати вже декоровані плити, але вони будуть набагато дорожче. Крім того, їх можуть пошкодити при транспортуванні або розвантаженні, і потім доведеться приводити їх у порядок.

Самостоящий паркан

Цей вид огорожі найчастіше застосовується для тимчасової установки на території різних об’єктів, що будуються, так як не вимагають пристрою під них фундаменту. Секції такого паркану чудово встановлюються на широку нижню частину. За минованию потреби в огородженні секції демонтують, вантажать на транспорт і перевозять на черговий об’єкт.

Паркан своїми руками

Секція самостоящего огорожі

У практиці індивідуального будівництва, незважаючи на простоту монтажу, подібні огорожі зазвичай не застосовуються.

Паркан з цегли

Цегляний паркан має вельми респектабельний вигляд, а особливо гармонійно він виглядає, якщо будинок, який знаходиться на ділянці, також збудований з цегли.

Паркан своїми руками

Цегляний паркан відмінно гармонує з цегляним будинком

Процес зведення такого паркану вимагає великого досвіду в подібній роботі, так як тільки дилетантскому погляду може здатися, що кладка цегли просте і доступне кожному бажаючому справу. Насправді у кожного майстра є свої секрети, які дозволяють зробити огорожу акуратним і довговічним.

Фундамент для такого огородження влаштовується таким же чином, як і для бетонного паркану, тому що в цілому все споруда виходить досить масивним.

Огорожі з цегли бувають повністю закритими або ж кладка може поєднуватися з іншими елементами, наприклад, з кованими решітками. В останньому випадку весь ділянка буде на видноті, і паркан тільки захистить від проникнення на територію небажаних гостей, але не закриє територію від сторонніх очей.

Паркан своїми руками

Поєднання цегляної кладки і металевої кування

Цегляна огорожа має свої достоїнства, так само, як і недоліки, про які потрібно знати перш, ніж вибирати саме цей варіант.

Переваги цегляного паркану:

  • Правильно складене цегляну огорожу відрізняється міцністю і довговічністю, без проблем має прослужити не менше п’яти ÷ шести десятиліть. А якщо після цього строку провести грамотну реставрацію, то паркан простоїть ще стільки ж.
  • Такі паркани мають дуже естетичний, акуратний вигляд.
  • Цегляний паркан не вимагає особливого догляду у вигляді фарбування або чищення, що економить час і сили власників ділянки.
  • Недоліки огорожі з цегли

  • Складність і тривалість зведення, особливо без наявності належного досвіду.
  • Досить висока ціна матеріалів і складність їх доставки.
  • Такий паркан вимагає пристрою надійного суцільного стрічкового фундаменту.
  • Для кладки забору необхідно придбати клінкерна або шамотна цегла тільки в цьому випадку огорожа не вимагатиме додаткової облицювання. Якщо використовується звичайний будівельний цегла, кладка найчастіше буде не дуже красивою, без чітко виражених кутів і ребер. Кладку потрібно проводити з розшивкою, акуратно оформляючи шви, інакше весь вид забору буде зіпсований.

    Процесс кладки

    Щоб огорожу було міцним і мало респектабельний вигляд, кладку необхідно робити відразу по всій довжині огорожі. І роботу потрібно проводити послідовно.

    Кладка стін забору може проводитися в півцеглини або в одну цеглину.

    Паркан своїми руками

    Кладка паркану «цегла»

    • Перед початком кладки стін між стовпами розтягується тонка мотузка, яка вирівнюється по горизонталі. Це допоможе зробити ряди кладки ідеально рівними, так як перший ряд задає рівність всій решті кладки.
    Паркан своїми руками

    Натягнутий шнур допоможе точно дотримати горизонталь першого ряду кладки

    • Першим кроком викладається три перших ряди у стовпчиках.
    • Стовпчики викладаються навколо вмурованих у фундамент опор, якими служачит трубы або арматурні ферми.
    Паркан своїми руками

    Укладання цегляного стовпчика

    • Потім, слід кладка цегли в стінках паркану на ту ж висоту. Далі, необхідно обов’язково враховувати необхідну зв’язку стовпів зі стінками, викладеними в прольотах між стовпів. Це проводиться з застосуванням відрізків арматури, яку укладають поверх третьего ряду на стовпчики і стінні прольоти. Укладається зазвичай по два відрізки арматури, по обидва боки від стовпа. При цьому на викладаються стіни має знаходити не менше 500 ÷ 700 мм арматури.
    Паркан своїми руками

    Армування зв’язки між стінами і стовпчиками

    • Для зв’язки також можна використовувати арматурну сітку її укладають таким же чином, як і відрізки арматури.
    • Згадані з’єднувальні деталі завжди укладаються (утапливаются) на заздалегідь нанесений на поверхню бетонний розчин.
    • Процедура армування повторюється кожні три ряди.
    • Починаючи з сьомого ряду, кладка стовпчиків і стін проводиться одночасно.
    • Можна провести в’язку і іншим способом, коли спочатку піднімаються повністю всі стовпчики, а потім вже стіни.

    У цьому випадку в стінках стовпів доведеться висвердлювати отвори для встановлення у них арматурних відрізків. Погодьтеся, що цей метод більш довгий і трудомісткий. Крім того, виконуючи свердління, можна випадково пошкодити цілісність цегляних стовпів.

    • Домогтися того, щоб шви кладки мали однакову товщину на всьому своєму протязі, простіше всього, використовуючи металеву дріт діаметром 810 мм, прутки якої укладають по краях кладки стінки з двох сторін. Ці елементи можуть залишитися в кладці, але тоді знадобиться велика кількість дроту. Краще все ж їх отримувати після схоплювання розчину і використовувати таким же чином. На фото добре видно відрізки, що фіксують товщину швів.
    Паркан своїми руками

    Калибрующие прутки для витримування товщини шва

    Так, наприклад, можна заготовити десять відрізків потрібної довжини, яка дорівнює довжині прольоту між стовпами.

    Потім з використанням дроту виконується кладка п’яти рядів. Після цього з самого нижнього шва дріт акуратно витягується і використовується вже в шостому ряду (за цей час розчин у кладці вже повинен схопитися, і просідання не буде). Так поступово відрізки переносяться знизу на верхні ряди.

    Після підняття 4 ÷ 5 рядів кладки, поки ще розчин не сильно схопився, після витягування металевих прутів, рекомендується одразу ж робити декоративну розшивку. При необхідності розчин у шви додається, а надлишок бетону, який потрапив на цегельну стінку, відразу віддаляється.

    Паркан своїми руками

    Обробка швів «розшивкою»

    • Для того щоб огорожа простояв в первозданному вигляді як можна довше, після того як бетон просохне і набере необхідну міцність, очищену від бруду і пилу цегляну поверхню покривають гідроізоляційної просоченням. Вона проникає вглиб каменю і захищає його від впливу вологи, надаючи матеріалу виражені гідрофобні якості.
    Паркан своїми руками

    Спеціальна грунтовка для обробки кам’яних поверхонь

    Покривається поверхню за допомогою валика, а після просихання стає непомітною візуально. Під час дощу краплі води будуть відразу ж стікати по стіні, не усмоктуючись в цеглу або шви.

    Паркан своїми руками

    Після обробки цегла набуває виражену гідрофобність

    Не варто братися за роботу зі зведення цегляного паркану самостійно, якщо немає ніякого досвіду в кладці цегли. З першого разу ніколи не вийде ідеально красива і рівна стіна. Краще довіритися досвідченому муляра, який вже не один раз зводив подібні огорожі він зробить свою роботу набагато якісніше і швидше новачка.

    Відео — Кладка паркану з червоної цегли

    Дерев’яні паркани

    Дерев’яні паркани можна назвати найпопулярнішими серед власників заміських ділянок, так як ці огорожі чудово вписуються в будь-який ландшафтний дизайн. Дерев’яні паркани зазвичай мають приємні оку форми і теплі відтінки деревини, які можна зберегти в первісному стані, використавши сучасні засоби обробки деревини.

    Паркан своїми руками

    Дерев’яні паркани досі залишаються, мабуть, найпопулярнішими

    Як і будь-яких інших огорож у дерев’яних парканів є свої позитивні і негативні якості.

    До переваг дерев’яних огорож можна віднести:

  • Легкість в обробці матеріалу і можливість прикрасити дошки різьбленими візерунками.
  • Повна можливість виготовити огорожу самостійно.
  • Доступність і великий вибір матеріалу на будівельному ринку.
  • Досить широкий розкид цін на деревину, тому можна вибрати ту, яка найбільш доступна. Так, купуючи пиломатеріали для забору, можна заощадити, якщо купити необроблені дошки вони обійдуться утричі дешевше вже готового паркану. Проте, це стане можливим лише за умови, що для подальшої обробки є необхідні інструменти, а у господаря відповідний досвід роботи з деревиною.
  • Недоліків у дерев’яного паркану не так багато, як достоїнств, але вони досить суттєві. Крім того, потрібно сказати, що, хоча недоліки і є, але вони цілком переборні, якщо прикласти деякі зусилля.

  • Деревина не так довговічна, як бетон або цегла, але продовжити життя дерев’яного паркану можна за допомогою попередньої обробки деталей антисептичними складами або спеціальним захисним лаком.
  • Дерев’яне огородження вимагає щорічної ревізії, а при необхідності – регулярного підфарбовування, посилення або ремонту.
  • Форми дерев’яних парканів

    Перш ніж купувати матеріал, потрібно визначитися з формою майбутнього паркану. Варіантів досить багато, для того щоб можна було зупинитися на одному з них.

    Паркан своїми руками

    Це — далеко не всі варіанти форм дерев’яних парканів

    Від того, на якій конструкції секцій паркану власник зупинить свій вибір, буде залежати, скільки матеріалу потрібно буде купувати.

    Крім необхідної кількості дощок для штакетин, стовпів і брусків для поперечок, на які кріпитимуться дошки паркана, потрібні цвяхи, кілки та мотузки для розмітки території, цемент, гравій або щебінь і пісок для установки опорних стовпчиків.

    Вся деревина повинна бути оброблена спеціальними антисептиками, які дозволять експлуатувати паркан тривалий термін.

    Ну і, звичайно ж, не можна буде обійтися без стандартного набору інструментів для роботи з деревом.

    Установка паркану

    • Перше, що необхідно зробити це розмітити територію і визначити лінію, по якій буде встановлено паркан. Потім виміряли місця для викопування лунок (свердловин) для опорних стовпів.
    Паркан своїми руками

    Встановлення стовпчиків для дерев’яного паркану

    • Після розмітки спеціальним ручним або механізованим інструментом (мотоболом) пробуриваются ями для стовпів. Ці свердловини повинні мати глибину, рівну ⅓ висоти паркану, плюс 100 ÷ 150 мм, діаметр більше перерізу стовпів на 50 ÷ 70 мм. Якщо стовпи маю квадратне розтин, то сторони повинні бути дорівнюють ширині дощок паркана, а при виборі круглих стовпів їх діаметр також повинен бути дорівнює ширині тих же дощок.
    • Далі, потрібно обов’язково провести обробку нижній частині стовпів, яка буде знаходитися під землею, гарячою смолою, а потім ця частина додатково обертається руберойдом.
    • Потім в ями засипається піщана подушка на 100 ÷ 150 мм, яка добре утрамбовується.
    • Після цього у свердловини встановлюються підготовлені стовпи. Їх вертикальне положення вивіряється з використанням будівельного рівня або схилу. Стовпчики фіксуються среднефракционным щебенем або гравієм, який засипається в зазор між грунтом і руберойдом, закріпленим на стовпі. Засипку навколо стовпа потрібно дуже добре ущільнити, щоб він щільно і рівно був встановлений в ямі, і подавався розгойдуванню.

    При необхідності, у зазори можна забити трубу або ж арматуру, щоб забезпечити рівність і жорсткість встановлення стовпів.

    Якщо ями вийшли набагато більше ніж потрібно, то для фіксації опорних стовпів можна використовувати грубий бетонний розчин, виготовлений з гравію або щебеню і цементу, взятих у пропорції 3:1.

    Паркан своїми руками

    Один з варіантів монтажу перекладин на дерев’яному паркані

    • Далі на стовпи рівно горизонтально прибиваються або прикріплюються іншими способами (на саморізи або з допомогою пазових з’єднань) бруски, які, крім усього іншого, додадуть жорсткості конструкції. В залежності від висоти паркану закріплюються дві або три поперечини з брусків.
    Паркан своїми руками

    Схема кріплення штахетника огорожі

    • Завершальним етапом процесу є розмітка і закріплення на горизонтальні бруски дощок паркана – штахетин.
    • Рекомендовано по всій довжині огорожі, зверху дощок встановити невелику металеву дах, яка захистить дошки від прямого попадання атмосферних опадів.

    Деревину, при бажанні, можна покрити фарбою або стійким лаком для зовнішніх робіт, який збереже малюнок фактури дерева і його колір.

    Відео: будівництво дерев’яного паркану

    Паркан з профнастилу

    Ще один популярний матеріал, який останнім часом все частіше використовується для огорож це профнастил. Якщо матеріал дійсно якісний, з гарним захисним покриттям, то паркан прослужить довгий термін без будь-якого спеціального догляду.

    Паркан своїми руками

    Так виглядає тильна частина паркану з профнастила

    Таке огородження володіє чималою кількістю позитивних якостей, майже не маючи при цьому недоліків.

    • Доступна ціна навіть для сім’ї з середньостатистичним бюджетом.
    • Матеріал виробляється в різній колірній гаммі, має різне за якістю покриття, розмір, а також ширину хвиль.

    Окрім цього останнім часом з’явився профнастил, на який вже методом фотодруку нанесений малюнок, що імітує кам’яну або цегельну кладку. Здалеку такий паркан виглядає, як натуральний кам’яний.

    Паркан своїми руками

    З лицьовій частині він може мати саму різну забарвлення, аж до імітації натуральної кам’яної кладки

    Крім естетичності оформлення забору, таке забарвлення робить паркан не марким, так як на ньому практично непомітні бризки від дощу і бруд.

    • Легкість і швидкість монтажу такого огородження, який цілком можна провести самостійно.
    • Такий паркан практичний і довговічний, має прослужити кілька десятків років.
    • Огорожа з профнастилу, має достатню висоту, дуже складно подолати зловмиснику, так як воно має гладку поверхню і гострий, ріжучий, але в той же час заминающийся, не дає надійної опори рук верхній край.
    • Такий паркан має естетичний і акуратний вигляд.
    • При експлуатації така огорожа не вимагає ремонту або періодичного фарбування. Можливо, якщо покриття має темний колір, його іноді доведеться обполіскувати з шланга, так як на ньому будуть залишатися сліди від крапель дощу.

    До негативних особливостей можна віднести лише одне (та й то його можна назвати спірним) це відсутність респектабельного вигляду. Можливо, такий паркан не цілком підійде для особняків з багатою обробкою фасаду, але в інших випадках він відмінно впишеться в дизайн ділянки.

    Паркан своїми руками

    Профнастил добре поєднується з цегляними стовпчиками і підставою

    Досить часто, профнастил використовують у комплексі з цегляною кладкою, якої оформляють опорні стовпи і основу огорожі.

    Монтаж огорожі

    Вымеряв периметр ділянки, розраховують кількість профнастилу, враховуючи висоту паркану і довжину прольоту між стовпами. Тут потрібно врахувати, що листи профнастилу встановлюються внахлест на одну хвилю – подібна особливість монтажу лише додасть конструкції жорсткості і зробить кріплення матеріалу до опорних стовпів більш надійним. Щоправда, це дещо зменшує «робочу» ширину листів профнастилу – обов’язково враховується при попередніх підрахунках.

    Паркан своїми руками

    Приблизна схема «організації» паркану з профнастила

    Крім профнастилу, з урахуванням середньої довжини прольоту в 2,5 ÷ 3,0 м, для стовпчиків будуть потрібні труби діаметром понад 57 мм або металевий прямокутний профіль, що має розмір як мінімум у 60 × 60 мм, при товщині стінок не менше 2 мм Для горизонтальних направляючих для кріплення листів також може використовуватися профільна труба прямокутна або ж куточок на 40 × 20 ÷ 40 × 40 мм Для монтажу каркасної конструкції під закріплення листів профнастилу необхідний зварювальний апарат.

    Подготовиу все елементи та інструменти, можна переходити до процесу зведення огорожі. Робота по монтажу проводиться поетапно:

  • Як і при будівництві будь-якого паркану, спочатку проводиться розмітка території. По розміченій лінії визначення місця розташування опорних стовпів.
  • Монтаж стовпів можна провести двома способами:
  • Забивання в грунт. При виборі такого методу встановлення опор труба повинна бути вбити на глибину не менше 1 ÷ 1,20 м;

    — Цементування основи стовпа. У цьому випадку стовпи можна встановити на меншу глибину зазвичай достатньо ⅓ висоти стовпа, яка залишиться над поверхнею грунту. При такій технології перед установкою стовпів необхідно буде просвердлити отвори з діаметром, що перевищує діаметр трубы в 3 ÷ 4 рази. На дно ями насипається піщана подушка, яку необхідно добре ущільнити, і в ущільненому стані її товщина повинна становити не менше 100 ÷ 120 мм.

    У нижній частині стовпа, в двох-трьох місцях, приварюються перпендикулярно відрізки арматури, що виступають за межі стовпчика в обидві сторони на 70 ÷ 80 мм.

    Після того, як стовпчик буде встановлений в яму, в неї заливається грубий бетонний розчин з щебенем.

    Потім стовпчик виставляється строго вертикально і фіксується камінням, які щільно встановлюються в бетонний розчин, в розпір між стовпчиком і грунтом.

    Встановивши, таким чином всі стовпи, їх залишають схоплюватися на кілька днів.

    • Далі, на встановлені стовпи приварюються поперечні перекладини. Їх теж потрібно встановлювати за рівнем, виставляючи до ідеальної горизонталі.
    • Наступним етапом йде монтаж профнастилу. Листи можуть бути закріплені до лагів за допомогою клепок або саморізів, які підбираються за кольором. У будь-якому випадку доведеться для кріпильних елементів просвердлювати отвори в аркуші і привареною перекладині.
    Паркан своїми руками

    Спеціальні «дахові» саморізи для кріплення листів профнастилу

    • Кріплення виробляються в нижню частину хвилі профнастилу, на відстані один від одного, приблизно 500 мм.

    Монтаж паркану проходить досить швидко, особливо якщо поруч буде вправний помічник. Впоратися з цією роботою цілком можливо навіть за один день, звичайно, при вже встановлених опорних стовпах.

    Відео: самостійна установка паркану з профнастилу

    Інші типи огорож

    Крім згаданих, встановлюються вже готові парканні секції з оцинкованих металевих прутів, які мають захисне ПВХ-покриття. Цей варіант огорожі встановлюється так само, як і профнастил на опорні стовпи, однак є моделі, що мають власні спеціальні підставки. Для огорож з підставками не потрібна установка стовпів достатньо підготувати рівну поверхню, засипану мелкофракционным щебенем. Рами таких огорож скріплюються між собою.

    Паркан своїми руками

    Легкий гратчастий металевий паркан

    Секції огорожі мають гострі верхні краї, тому, незважаючи на зовнішню легкість конструкції і її не надто велику висоту, подолати такий паркан не так вже й просто.

    Таке огородження досить довговічне і має прослужити 2530 років.

    Ще один варіант «бюджетного» паркану це сітка-рабиця, розтягнута на встановлених металевих стовпах, для жорсткості пов’язаних між собою металевими прутами. Монтаж рабиці краще проводити з помічниками, так як сітка вимагає розтягування і негайного закріплення.

    Паркан своїми руками

    Вельми популярний у садівників паркан із сітки-рабиці

    Для її монтажу використовують стовпчики, мають приварені спеціальні гачки, які відразу ж після надягання на них сітки, які прибиваються до опорної стійки.

    Такий паркан зазвичай встановлюють на дачних ділянках або на кордоні між суміжними територіями.

    Відео — Найпростіший паркан із сітки-рабиці

    Задумуючи монтаж огорожі самостійно, потрібно в першу чергу оцінити власні сили, вміння і фінансові можливості. Не варто братися за складну роботу, таку, кадоладка цегли, при відсутності досвіду і достатніх знань. Можуть бути марно витрачені сили, час і кошти, а невміло зведений паркан доведеться демонтувати і встановлювати інше огородження.