Підключення електроплити своїми руками

863

Електрична плита – відмінний вибір для сучасної кухні. За умови правильної установки і використання, прилад буде справно служити довгі роки. Звичайно, для підключення електроплити можна запросити кваліфікованого майстра, але при бажанні ви можете зробити все власними силами і гарненько заощадити!

Підключення електроплити своїми руками

Ознайомтеся з основними вимогами до підключення сучасних електроплит, існуючими схемами, а також керівництвами по безпосереднього монтажу приладу та його заземлення.

Підключення електроплити своїми руками

Підключення електроплити своїми руками

Зміст статті

  • 1 Вимоги до електропроводки
  • 2 Схеми підключення електроплит
    • 2.1 Однофазне підключення
    • 2.2 Двофазне підключення
    • 2.3 Трифазне підключення
  • 3 Підключаємо електроплиту
    • 3.1 Перший крок
    • 3.2 Другий крок
    • 3.3 Третій крок
    • 3.4 Четвертий крок
    • 3.5 П’ятий крок
    • 3.6 крок Шостий
    • 3.7 крок Сьомий
  • 4 Керівництво по заземленню електроплити
    • 4.1 Перший варіант – дізнаємося, заземлений чи щит квартири
    • 4.2 Другий варіант – для мешканців квартир на першому поверсі і власників будинків
    • 4.3 Третій варіант – якщо заземлити не виходить
    • 4.4 Відео – Підключення електроплити своїми руками

Вимоги до електропроводки

Підключення електроплити своїми руками

Квартирний щиток

Підключення електроплити своїми руками

Ввідний автомат

Важливо! Перш ніж приступати до будь-яких маніпуляцій з проводами і електроприладами, вимкніть подачу електрики на будинок або квартиру.

Сучасні моделі електроплит зазвичай продаються без шнура в комплекті. Цьому є розумне пояснення: техніка безпеки вимагає, щоб підключення таких приладів виконувалося за допомогою високоякісних клемних колодок, тобто т. зв. безрозеточному методом. При такому варіанті з’єднання можна збільшувати довжину живлячого шнура, а замість автомата для більш потужних моделей дозволяється встановлювати плавкі вставки.

Для підключення потрібно використовувати кабель перетином 4 мм2, якщо його довжина не перевищує 12 м. У разі ж застосування більш довгого проводу, мінімально допустиме значення перерізу збільшується до 6 мм2. При цьому обов’язково повинна бути виконана установка окремого автомата конкретно для плити.

Підключення електроплити своїми руками

Вибір перерізу кабелю

Підключення через розетку також допустимо. Потрібно лише щоб прилад був розрахований на струм від 32 А. Електричні плити споживають досить багато енергії, тому включати їх у прості побутові розетки забороняється.

Підключення електроплити своїми руками

Варіанти виконання розеток для електроплити

Таким чином, вимоги до підключення електроплити можна об’єднати в короткий, але дуже важливий перелік, що включає в себе такі положення:

  • для підключення приладу використовується трижильний мідний кабель перетином від 4 мм2либо від 6 мм2 в залежності від довжини шнура;
  • в електрощиті встановлюється окремий автомат для плити;
  • виконується монтаж пристрою захисного відключення;
  • плита заземлюється доступним методом. Про можливі варіанти заземлення буде розказано в кінці посібника.

Схеми підключення електроплит

Перш ніж приступати до безпосередньої установки приладу, вивчіть існуючі схеми підключення приладу.

Однофазне підключення

Найбільш поширений варіант. Найчастіше зустрічається в квартирах багатоповерхових будинків.

При однофазному підключенні блок підключення буде мати наступний вигляд (див. схему).

Підключення електроплити своїми руками

Однофазне підключення

Клеми 1-2-3, а також 4-5 з’єднуються перемичками з міді перерізом 6 мм2. Якщо ви купили сучасну плиту, необхідні перемички будуть присутні в комплекті.

Фазна жила (може бути сірою, коричневої або чорної) підключається на клему під номером 1, 2 або 3.

Нульова жила (зазвичай має синій колір) під’єднується на 4-ма або 5-ма клему. Провід заземлення (на схемі він жовто-зелений) з’єднується з 6-ї клемою.

Болти клем потрібно затягувати до упору. У разі неякісного з’єднання клеми можуть обгоріти, що призведе до виникнення пожежі.

У разі використання розеткового підключення фазну жилу до вилки і розетки подаємо на клему L, нульова жила піде на клему з маркуванням N, провід ж заземлення пускаємо на відповідну клему (маркується малюнком заземлення, літерами РЕ або ж словом earth).

Двофазне підключення

Підключення електроплити своїми руками

Двофазна схема

Рідко, але все-таки зустрічається двофазне підключення. Наприклад, можуть бути присутніми фази А і С, а фази не буде.

При такому підключенні клеми 1 і 2 потрібно з’єднати перемичкою і через неї підключити фазу А. Фаза ж З йде на 3-ю клему. Подальший порядок підключення залишається аналогічним попереднім способів.

Трифазне підключення

Підключення електроплити своїми руками

Трифазна схема

З трифазним живленням найчастіше стикаються власники приватних будинків. Живильний провід в подібній ситуації буде складатися з 4 або 5 жив. При цьому напруга між нулем і фазами складе 220 В, а між фазами – 380 Ст.

У подібних умовах електроплита буде підключатися за відповідною схемою. Фази А, В і С підуть на відповідні клеми 1, 2 і 3.

З’єднання клем 4, 5 і 6 виконується аналогічно однофазному підключення.

Підключаємо електроплиту

Підключення електроплити своїми руками

Підключаємо електроплиту

Порядок підключення залишається аналогічним для мереж з будь-якою кількістю фаз. Є лише деякі нюанси, про які ви дізнаєтеся далі. Підключення будемо виконувати через розетку.

Перший крок

Вибираємо місце для установки приладу. Електроплита класифікується як електроприймач високої потужності. Для забезпечення його надійної та безпечної експлуатації, на найближчій до плити стіні ми встановлюємо штепсельну розетку з заземлюючим контактом. При цьому струмовий номінал розетки повинен становити 32-40 А. В розетці для однофазної електромережі контактів буде три, для двох — і трифазних мереж – п’ять.

Підключення електроплити своїми руками

Розетка

Другий крок

Встановлюємо в щиті окремий автоматичний вимикач. Якщо мережа двох — або трифазна, ставимо трьохсмуговий вимикач на 16 А В разі роботи в однофазної мережі монтуємо односмуговий автомат. Номінал вимикача повинен становити 25-32 А.

Однофазне підключення електроплити (найбільш поширене)

Третій крок

Монтуємо провід для підключення електроплити. У дво — і трифазних мережах використовуємо кабель 5х2,5 марки ВВГнг, для підключення в однофазному режимі застосовуємо шнур 3х4 аналогічної марки. Тягнемо провід від електрощита до штепсельної розетки нашої електроплити.

Підключення електроплити своїми руками

Кабель силовий ВВГнг 5х2,5

Четвертий крок

Підключаємо провід до розетки згідно з однією з наведених вище схем. Закриваємо кришку розетки. Працюємо дуже уважно, дотримуючись встановлені стандарти. Якщо підключення виконується з використанням трижильного кабелю, то коричневий провід (також він може мати білий колір) підключаємо на фазний роз’єм встановленої електророзетки, синій провід (може бути білим з синьою смужкою) пускаємо на роз’єм «нуля», а жилу жовто-зеленого кольору з’єднуємо з роз’ємом заземлення. Дроти п’ятижильного кабелю найчастіше пофарбовані в коричневий, білий і червоний кольори. Порядок їх підключення, так само як і особливості маркування роз’ємів розеток, було розглянуто раніше в описі схем.

П’ятий крок

З’єднуємо штепсельну вилку з гнучким проводом електроплити. При цьому обов’язково звертаємо увагу на особливості маркування штепсельної вилки. Підключення елемента виконується аналогічно електророзетки.

Крок шостий

Під’єднуємо гнучкий провід до плити. На даному етапі багато що залежить від моделі встановлюється приладу і кількості фаз в домашній електромережі. В цілому ж виробники наводять схеми підключення їх плит у додаткових інструкціях або ж на задніх кришках агрегатів. Слідуємо запропонованих виробником рекомендацій.

Кінці гнучкого проводу рекомендується облудить перед установкою в клемні затискачі – так буде забезпечено максимально надійний контакт.

Крок сьомий

Поділяємо живильний кабель електроплити в щиті, після чого зачищаємо кінці проводів. Підключаємо фазні жили живильного кабелю на смугові затискачі автомата. Жилу «нуля» з’єднуємо з загальною шиною для всіх провідників нуля. Не підключеної залишилася лише жовто-зелена жила. В сучасних системах такі дроти з’єднуються з шинами заземлення. У більш старих мережах типу TN-C шин заземлення немає. Що робити? Читаємо далі.

Підключення електроплити своїми руками

Розстановка перемичок в електроплиті Ханса

Керівництво по заземленню електроплити

При роботі в мережах старого зразка навіть кваліфіковані фахівці нерідко свідомо роблять грубу помилку, виконуючи заземлення різних електроприладів на шини робочого нуля. Таке приєднання загрожує вкрай несприятливим наслідком: якщо провід нуля обірветься, фаза пройде через навантаження прямо на електроприлад і користувача вдарить струмом.

Нерідко електрики допускають і іншу грубу помилку, плутаючи місцями дроту фази і нуля. При виконанні такого «заземлення» результат буде аналогічним попередньому випадку – власника плити може вдарити струмом в будь-який момент. Але й відмовлятися від занулення теж не можна. Існує кілька варіантів вирішення проблеми. Ознайомтеся із доступними методами і виберіть підходящий для вашої ситуації.

Перший варіант – дізнаємося, заземлений чи щит квартири

Підключення електроплити своїми руками

Дізнаємося, заземлений чи щит квартири

Для цього йдемо в ЖЕК або іншу обслуговуючу організацію. Якщо представник компанії скаже, що корпус щита надійно заземлений, нам залишиться лише підключити жовто-зелений провід до цього корпусу через болт.

Якщо ж представник обслуговуючої організації дає негативну відповідь або же плутається у своїх свідченнях, виконувати заземлення описаним вище способом не можна – воно буде або неефективним, або призведе до удару користувача електроплити струмом.

Другий варіант – для мешканців квартир на першому поверсі і власників будинків

Підключення електроплити своїми руками

Схема контуру заземлення

Власники такої нерухомості можуть спробувати створити окремий заземлюючий контур. Робиться він так:

  • за зовнішньою стіною будівлі в грунт вкопуються сталеві прути діаметром від 16 мм і довжиною від 250 см в кількості трьох штук;
  • укопані прути з’єднуються стали смугою шириною 4 см і товщиною 0,5 см;
  • з електричного щита виводиться заземлюючий (жовто-зелений) провід, попередньо оконцованный наконечником;
  • від заземлюючого контуру вгору до проводу заземлення простягається дріт-катанка. Рекомендований діаметр такої дроту — 0,8 див. На кінці катанки попередньо приварюється сталева пластинка з отвором для болта. Кабель заземлення за допомогою болта скріплюється з пластиною катанки на висоті мінімум 250 см від рівня землі;
  • кабель заземлення приєднується до окремої нульової шини в щиті. До цієї шини підключається заземлюючий провід від встановленої плити.
    Підключення електроплити своїми руками

    Як правильно зробити заземлення

    Підключення електроплити своїми руками

    Як зробити заземлення

Важливо! Перш ніж приймати заземлювальний пристрій в експлуатацію, потрібно запросити фахівця для вимірювання опору установки. Виконати таку перевірку самостійно можна тільки при наявності спеціального пристрою. Значення опору не повинно бути більше 8 Ом.

Таблиця. Найменші розміри заземлювачів і заземлюючих провідників, прокладених в землі

Матеріал Профіль перерізу Діаметр, мм Площа поперечного перерізу, мм Товщина стінки, мм
Сталь чорна Круглий для вертикальних заземлювачів 16
Сталь чорна Круглий для горизонтальних заземлювачів 10
Сталь чорна Прямокутний 100 4
Сталь чорна Кутовий 100 4
Сталь чорна Трубний 32 3,5
Сталь оцинкована Круглий для вертикальних заземлювачів 12
Сталь оцинкована Круглий для горизонтальних заземлювачів 10
Сталь оцинкована Прямокутний 75 3
Сталь оцинкована Трубний 25 2
Мідь Круглий 12
Мідь Прямокутний 50 2
Мідь Трубний 20 2
Мідь Канат багатодротяний 1,8 50

Третій варіант – якщо заземлити не виходить

Щиток не заземлений, а зробити індивідуальний заземлюючий контур немає можливості? Тоді просто заглушаем жовто-зелений провід і залишаємо його в щиті до кращих часів.

Плиті в такій ситуації приділяємо підвищену увагу.

По-перше, встановлюємо її так, щоб виключалася ймовірність одночасного контакту користувача з плитою і різними струмоведучими елементами типу кранів, раковин, труб і т. п. металевих виробів.

По-друге, біля електроплити укладаємо якщо не спеціальне діелектричне покриття, то хоча б щільний сухий килимок.

По-третє, звичайний автомат в щитку замінюємо диференціальної моделлю з 30-миллиамперным номіналом спрацювання.

По-четверте, виявляємо особливу обережність і пильність в процесі експлуатації незаземленим електроплити.

Важливо! Заземлювати електроплиту на труби водопостачання, каналізації та опалення не можна. Хоча перераховані елементи за правилами і повинні бути надійно заземлені, опір такого заземлення ніхто зазвичай не контролює. Підсумком може стати поломка електроприладу, ураження користувача електричним струмом і нанесення шкоди майну, притому не тільки свого, але і сусідському. Також не можна заземлювати електроприлади на інші інженерні комунікації начебто ліфтових шахт, вентиляційних каналів і т. д.

Підключення електроплити своїми руками

Перевірка роботи електроплити

Вдалої роботи!

Відео – Підключення електроплити своїми руками