Установка рушникосушки у ванній

814

Рушникосушка у ванні кімнаті – надзвичайно зручний прилад. Завдяки йому, комфортність користування цим приміщенням значно зростає. Завжди є можливість висушити вологі рушники, одягнути після душу теплий халат, а для молодих мам дуже важливим моментом є і сушка дитячих речей після експрес-прання, які часом трапляються по кілька разів на день. Та й у самій ванній від розміщеного на стіні рушникосушки — значно тепліше, так як він грає ще й роль своєрідного радіатора опалення.

Установка рушникосушки у ванній

Ті старі рушникосушки, які раніше повсюдно встановлювалися в міських квартирах, багатьох уже не задовольняють з естетичної точки зору. Тому, плануючи ремонт у ванній або в суміщеному санвузлі, господарі планують і встановлення нового приладу, на старому місці, або з перенесенням на більш зручну, з їх точки зору, позицію. Але при всій простоті подібної операції, установка рушникосушки у ванній все ж підпорядковується цілого ряду важливих правил. Якщо їх не враховувати, то прилад не буде функціонувати так, як хотілося б, або, що ще гірше, порушитися нормальна робота всієї системи гарячого водопостачання або опалення.

Головна спрямованість даної публікації і буде полягати в тому, щоб дати господарям квартири уявлення, які схеми підключення рушникосушки вважаються прийнятними та ефективними. Слід вважати, що якщо домашній майстер береться за таку справу, його вже не треба вчити основним прийомам сантехнічного монтажу. Ну а якщо все ж буде запрошуватися сторонній спеціаліст – буде можливість проконтролювати його роботу, так як в цьому середовищі функціонує чимала кількість відвертих халтурників.

Зміст статті

  • 1 Загальні уявлення про роботу рушникосушки
  • 2 Яку схему підключення рушникосушки вибрати?
    • 2.1 Найпростіші схеми врізки рушникосушок
    • 2.2 Рекомендовані і неприпустимі схеми підключення рушникосушок
      • 2.2.1 Бічне або діагональне підключення
      • 2.2.2 Нижнє підключення рушникосушки
    • 2.3 Свідомо НЕ робочі, помилкові схеми підключення
  • 3 Кілька наочних прикладів установки полотенцесушителей різних моделей
    • 3.1 Відео: Установка М-образного рушникосушки безпосередньо на відводи стояка
    • 3.2 Відео: Монтаж М-образного рушникосушки на «водяні розетки»
    • 3.3 Відео: установка вертикального рушникосушки – «драбинки» з нижньою підводкою

Загальні уявлення про роботу рушникосушки

Існує декілька типів подібних приладів. Переважна більшість з них розраховано на роботу при підключенні до трубопроводу, по якому циркуляція розігрітій рідини. У продажу в наш час з’явилося чимало електричних моделей, яким необхідно лише підключення до мережі живлення. Це, так би мовити, «окремо стоїть» категорія рушникосушок, встановлення яких не потребує дотримання особливих вимог – важливо дотримати лише правила електробезпеки. За великим рахунком, встановлення такого приладу мало чим відрізняється від підключення, скажімо світильника або обігрівального конвектора.

Установка рушникосушки у ванній

Різноманітність полотенцесушителей – надзвичайно велике, і по зовнішньому виконанню, і за принципом дії.

Найбільш «проблемними» були і залишаються все ж рушникосушки водяного принципу дії – саме з їх монтажем виникає найбільша кількість питань. Приладів такого типу і буде в основному присвячений подальший виклад.

Установка рушникосушки у ванній

Рушникосушки комбінованого типу підкоряються при підключенні до трубної розводки загальними правилами

Відразу обмовимося, що можна придбати модель комбінованого типу, яка буде працювати завдяки циркуляції гарячої води, але може при необхідності перемикатися і на електричний обігрів. Тим не менш, підключення подібних полотенцесушителей до контурів труб підкоряється загальним правилам, тому в окрему категорію їх виносити не будемо.

Установка рушникосушки у ваннійЯк розібратися в різноманітті полотенцесушителей?

Пропонований асортимент подібних приладів – надзвичайно широкий, що може навіть поставити глухий кут при виборі. Допомогти в цьому питанні допоможе спеціальна публікація нашого порталу – «Як вибрати полотенцесушитель».

Отже, для нормальної роботи рушникосушки необхідний потік розігрітій рідини через нього. У багатоповерхових будинках, де гаряче водопостачання було організовано за принципом постійної циркуляції води, цей прилад, як правило, являв собою просто звичайну петлю труби гарячого стояка, найчастіше – на низхідній частині «кільця», тобто з потоком, спрямованим зверху вниз. У цьому був закладений той сенс, що споживачі отримують гарячу воду необхідної температури, незалежно від поверху проживання, а вже при поверненні потоку йшов додатковий відбір тепла на сушилах.

Установка рушникосушки у ванній

Всім з ранніх років знайомі рушникосушки, що стояли в більшості міських квартир. По суті – петля на зворотному стояку гарячого водопостачання

Зверніть увагу – труба, що формує петлю (одну, в сушилах U-типу, або дві – М-типу) має діаметр такої ж, як і на самому стояку, або навіть більше. Це – вимога для забезпечення нормальної, без перешкод і зайвого гідравлічного опору, циркуляції в локальному контурі ГВП.

Зрозуміло, що подібні рушникосушки в даний час вже дуже часто не задовольняють господарів своєї зовнішності. Приймається рішення про їх заміни на більш сучасні, максимально підходящі за своїм естетичним якостям до створюваного інтер’єру у ванній. І ось тут починаються «чудеса». Некомпетентне втручання домашніх майстрів або навіть «горе-сантехніків» (яких, на жаль, дуже немало), призводить до того, що, в кращому випадку, полотенцесушитель не працює зовсім або прогрівається нерівномірно (особливо це стосується приладів типу «драбинка»). А в гіршому – порушується функціонування системи гарячого водопостачання у всьому стояку під’їзду, що тягне за собою заходи адміністративного впливу і, безумовно, загострення відносин з усіма сусідами.

Справа в тому, що непродумані рішення, засновані найчастіше на бажання приховати труби підводки або придбати прилад оригінальної форми, без урахування особливостей його підключення, призводять до порушення гідравлічного балансу в системі. Тому далі в статті будуть запропоновані варіанти схем приєднання рушникосушок, з яких можна вибрати найбільш підходящу. Крім того, увагу буде приділено і схемами спірним, свідомо неробочим, а то і зовсім заборонених до реалізації.

Ще одне застереження, перш ніж перейти до розгляду схем. Надалі йтиметься більшою мірою про встановлення рушникосушки саме в систему гарячого водопостачання. Справа в тому, що в приватних будинках або квартирах, де організовано автономне опалення ці прилади нерідко є складовою частиною саме системи опалення. З одного боку – начебто зручно, але з іншого – в літній період, коли обігрів будинку не потрібен, прилад стає «недієздатним».

Установка рушникосушки у ванній

Один з універсальних варіантів організації автономного опалення та гарячого водопостачання, з включенням рушникосушки в загальну схему

Інший варіант – це підключення рушникосушки до системи автономного гарячого водопостачання, оснащеної бойлером непрямого нагріву з автоматизованою циркуляційної схемою роботи.

Схеми в обох варіантах автономныхм систем можуть бути вельми різноманітними, складними, але підпорядкованими вже дещо іншими правилами. Тому це питання також буде «виведений за дужки», так як відноситься вже до іншого розділу, більше пов’язаній з системами опалення.

Яку схему підключення рушникосушки вибрати?

Найпростіші схеми врізки рушникосушок

Отже, раніше рушникосушки найчастіше були невід’ємною частиною циркуляційного стояка гарячого водопостачання. При такій схемі підключення їх роботі абсолютно нічого не може завадити – раз діаметр «змійовика» не менше діаметра труби стояка, гідравлічний опір, навіть рахунок подовження магістралі, практично не зростає. Поки в системі циркулює гаряча вода, розігрітою і сам прилад.

Установка рушникосушки у ванній

Найпростіша схема установки рушникосушки. Сам по собі прилад є ділянкою стояка гарячого водопостачання

Зверніть увагу на показані червоні стрілочки. Напрямок потоку на працездатність рушникосушки при такому підключенні – абсолютно не впливає. Простота і надійність такого підключення спонукає власників квартир не відмовлятися від нього і при зміні рушникосушки. Досить вибрати сучасну модель з відповідним міжосьовою відстанню і діаметром труби, щоб не допустити звуження стояка.

Установка рушникосушки у ванній

Встановлені нові рушникосушки, без будь-яких змін в конфігурації стояка гарячого водопостачання.

Монтаж теж не виглядає надто складною. Необхідно домовитися комунальниками про тимчасове відключення стояка і зливанні з нього води. Потім старий полотенцесушитель демонтується (або зрізається). На його місце встановлюється новий, технології, найбільш відповідною до конкретних умов. Це може бути приварювання різьбових патрубків з подальшою «запаковкой» приладу, використання, по можливості, збережених різьбових ділянок, і т. п. Нерідко вдаються і до оновлення самого стояка – наприклад, змінюють його на поліпропіленовий, не знижуючи внутрішнього діаметра труби. Тоді установка буде ще простіше – вваривать відповідні фітинги для переходу на різьбу, і до них вже монтується полотенцесушитель.

Сам стояк нерідко ховають за декоративний короб, який «маскує» всю розводку труб у ванні чи санвузлі. Але принципово, при будь-якій схемі підключення, це не повинно позначатися на її конфігурації.

Установка рушникосушки у ванній

Стояки холодної та гарячої води закриті декоративним коробом, але схема підключення при цьому залишається незмінною

Яким би чином не проводився монтаж, не можна допускати двох помилок:

— Нерідко при установці металопластикових труб відбувається мимовільне заужение проходу, що пов’язано з особливостями будови прес-фітингів. Це може позначитися на загальній працездатності всього стояка, так як на локальних ділянках різко зростає гідравлічний опір.

Установка рушникосушки у ванній

Досить часто допускається помилка – конструкція фітинги для металопластикових труб передбачає різке звуження прохідного діаметра, а на загальному стояку це – не рекомендується

Друга дилетантська помилка – це установка перед полотенцесушителем запірних пристроїв. Немає слів – наявність кранів дозволяє самостійно відключати прилад, коли в ньому немає необхідності, а якщо потрібно – проводити демонтаж або які-небудь ремонтні роботи. Крани зазвичай ставлять, але тільки не так, як показано на ілюстрації нижче.

Установка рушникосушки у ванній

Абсолютно неприпустима схема монтажу полотенцесушителей – запірна арматура виявляється на самому стояку

Перекриття будь-якого крана практично паралізує роботу усього стояка. Циркуляція припиняється, подача води зі змішувачів, можливо, і збережеться, але нерухомий обсяг швидко охолоне, і щоб отримати на виході гарячу воду, доведеться зливати чимала кількість охолодженої. Крім того, при закритому крані не виключено і повітря в системі стояка. Одним словом, ніяких запірних пристроїв на стояку (а в даному випадку полотенцесушитель – це його невід’ємна частина) не допускається.

Враховуючи те, що крани перед полотенцесушителем все ж вельми корисні, від наведеної вище схеми все частіше відмовляються, організовуючи систему, в якій є байпас. Це – перемичка, що з’єднує, що йдуть від стояка до рушникосушарки. Варіанти тут можуть бути різними. Так, в якості байпаса може виступати і сам стояк, до якого приварені патрубки для підключення полотенцесушителя – в сучасних новобудовах найчастіше планується саме така розводка, яка дає господарям максимальну кількість варіантів підключення.

Якщо переробляється стара підводка, на кшталт такої, як було показано вище, то байпас ввариваться або монтуватися на різьблення на горизонтальних ділянках, що відходять від стояка до приладу. У будь-якому їх випадків після байпаса цілком можна встановлювати крани – на загальну циркуляцію в стояку системі це не вплине.

Установка рушникосушки у ванній

На лівому фрагменті як байпаса виступає сам стояк. На правому встановлений зміщений байпас того ж діаметру, що і стояк.

Установкою байпаса вирішується відразу безліч проблем. По-перше, забезпечується подача гарячої води приблизно однієї температури в усі квартири, розташовані в стояку, незалежно від поверху. Господар квартири може в будь-який момент відключити свій полотенцесушитель або навіть зовсім зняти його, перекривши запірні кульові крани. Мало того, він цілком може встановити на полотенцесушителе термостатичний регулятор, який здатний підтримувати температуру в змійовику» на певному рівні, за аналогією з радіаторами опалення.

Існує розхожа думка, що байпас повинен бути обов’язково або зміщеним, або мати заужение (на один діаметр менше підводки). Дійсно, такий підхід має кілька покращувати циркуляцію води через полотенцесушитель. Але практика показує, що особливої різниці при простих по конфігурації приладах не спостерігається – вода прекрасно циркулює і з прямим не завужені байпасом, так як, крім примусового циркуляційного потоку в справу втручається ще й гравітаційний, обумовлений різницею щільності нагрітої і кілька постигла в рушникосушки рідини. До речі, звужений байпас може навіть зіграти і негативну роль при деяких обставинах. Надалі будуть розглянуті кілька схем з різним розташуванням байпаса або врізаних в стояк ГВП патрубків.

Але ось, що абсолютно неприпустимо – це встановлювати на будь-байпас запірну арматуру. Ніякі відмовки, мовляв, цей кран покращує циркуляцію через сушарку, і буде завжди відкриватися, якщо перекриті крани на сам прилад – не повинні прийматися в розрахунок. За існуючими правилами у господаря квартири в багатоповерхівці в принципі не повинно бути можливості самостійного перекриття стояка. Те, що він може поручитися за свою розсудливість, зовсім не виключає випадковостей, з-за яких може бути перекрита циркуляція гарячої води для всього під’їзду.

Установка рушникосушки у ванній

Така схема підключення в умовах багатоквартирного будинку – абсолютно неприпустима

До речі, така схема підключення дуже широко «гуляє» по просторах інтернету (навіть з додатком фотографій виконаних робіт), де недобросовісні автори статей її видають, як один з можливих варіантів. Варто вельми упереджено поставитися до подібної публікації!

В умовах приватного будинку, де система опалення та гарячого водопостачання повністю автономна, власник може встановлювати яку йому завгодно запірну арматуру там, де вважатиме це за потрібне. Однак, і в такому випадку необхідність такого крана на байпасі виглядає вельми сумнівною – все можна вирішити правильної балансування системи і установкою термостатичних приладів.

Асортимент рушникосушок не обмежується найпростішими моделями з боковим підключенням. Багато вибирають рушникосушки з нижнім, діагональним або навіть універсальним розташуванням патрубків для монтажу до труб підводки. Саме з такими приладами і виникає найбільше плутанини, допускається максимальна кількість помилок, коли, після установки і підключення, виявляється, що полотенцесушитель або ледве гріє, або взагалі наглухо «замкнений». Тому подальший розгляд буде присвячено різним варіантам монтажу за складнішими схемами.

Рекомендовані і неприпустимі схеми підключення рушникосушок

Бічне або діагональне підключення

На перше місце поставимо схему, яка відрізняється високою універсальністю і тому застосовуєте надзвичайно часто. В принципі, вона багато в чому повторює найпростіші варіанти, про які вже розповідалося вище.

Установка рушникосушки у ванній

Нескладна у виконанні схема установки рушникосушки в двох варіантах – з боковим і діагональним підключенням

Схема однаково добре працює з полотенцесушителем типу «драбинка» універсального підключення, з подачею води в стійці зверху або знизу. Вона не вимагає ні зміщення, ні звуження байпаса. Не простежується ніякої залежності від напору води в стояку і швидкості її переміщення. Видалення від стояка, в принципі, також не регламентується. При дотриманні всіх правил підключення немає потреби вдаватися до стравливанию повітря, якщо відбувалося тимчасове відключення подачі води.

Щоб подібна схема демонструвала всі свої переваги, необхідно дотримуватися наступних правил:

  • Нижня точка врізки в стояк повинна бути нижче нижнього патрубка підключення полотенцесушителя. Відповідно, верхня врізка – вище верхньої точки підключення. При цьому дотримується ухил приблизно у 20-30 мм на погонний метр підводки. Правда, це умова стає навіть необов’язковим, якщо полотенцесушитель розташований на видаленні не більше 2 метрів від стояка, а для підводки використовуються труби діаметром 32 мм і вище. У таких умовах цілком можна обмежитися горизонтальній підводкою.
  • На ділянках підведення не допускається ніяких вигинів, так як вони стають потенційними «збирачами повітря», що перешкоджають нормальній циркуляції води.
  • Звуження або зсув байпаса не потрібно. Мало того, при подачі води знизу звужений байпас стає тільки перешкодою, який може і зовсім замкнути внутрішню циркуляцію через теплоносій. При подачі води зверху можна звузити байпас, з розрахунку на один крок менше діаметра стояка, хоча при подібній схемі особливого значення це мати не буде, і доцільність – сумнівна, так як універсальність системи просто зникає.
  • Діаметр труб підводки повинен бути не менше ДУ20: 25 для поліпропілену з якісним внутрішнім армуванням або ¾ дюйма — для сталевих труб ВГП. При установці кульових кранів – розмір також не менш ¾ дюйма.
  • Перевірена практикою допустиме видалення від стояка при використанні труб ППР – до 4.5 метрів.
  • Труби бажано розмістити в шарі термоізоляції, а при їх прихованому монтажі (тобто з розташуванням у прорізаної в стіні штрабі) це стає і зовсім обов’язковою умовою для нормальної експлуатації.

До речі, незважаючи на поширену думку, особливих переваг діагональне підключення в даному випадку не має. Мабуть, так вважають по асоціації з радіаторами опалення, де, насправді, при діагональному врізки з верхньою подачею теплоносія загальна тепловіддача батареї зростає на 5÷7%.

Подібна схема дає можливість деякого видозміни, наприклад, коли є необхідність розташувати труби підведення дещо інакше.

Установка рушникосушки у ванній

Якщо з якихось причин необхідно рознести труби підводки, то можна застосувати цей варіант тієї ж схеми

В принципі, навіть за схемою цього варіанту видно, що ніяких умов змінено не було — різниця тільки в точках врізки в стояк і в наявності вертикальних ділянок на вході і виході рушникосушки. Це ніяк не впливає на ефективність пріора і його працездатність при будь-якому напрямку подачі води.

Установка рушникосушки у ванній

Ще один варіант бокового підключення рушникосушки без звуження або зміщення байпаса

На ілюстрації показаний ще один варіант підводки при бічному підключенні. Буває, що умови установки не дозволяють рознести патрубки врізки в стояк на висоту рушникосушки. Отже, застосуємо цей варіант, правда, при подібній врізки вже ніяк не обійтися без монтажу повітрявідводчика на самому приладі – за рахунок отримуваної сходинки після тимчасового відключення води в полотенцесушителе утворюється повітряна пробка, яку доведеться випустити вручну.

Тепер – кілька припустимих схем з завужені або зміщений байпасом. Як вже говорилося, особливої потреби в таких заходах немає, але все ж багато сантехніки суворо дотримуються своїх точок зору і намагаються виконати врізку саме так. Інший варіант – на раніше стояв полотенцесушителе вже встановлювався зміщений або звужений байпас, і немає бажання повністю переробляти конструкцію стояка.

Отже, ті ж дві схеми, з боковим і діагональним підключенням, але тільки на стояку між відводами до рушникосушарки зроблено заужение – на один крок діаметра.

Установка рушникосушки у ванній

Схеми бічного і діагонального підключення полотенцесушителя-«сходи» з завужені байпасом на стояку

Здавалося б, такий підхід очевидний. Але знову ж – мабуть, спрацьовує асоціативність мислення, викликане вимогами до подібній установці радіаторів опалення в однотрубній системі. Але полотенцесушитель – це все-таки не зовсім радіатор, і такі халепи тут не потрібні. Мало того, така схема буде працездатна виключно при верхній подачі води. Якщо ж подача здійснюється знизу, або навіть у тому випадку, коли напрямок потоку на стояку власнику квартири невідомо, краще відмовитися від такого підходу.

А в іншому – схема при верхній подачі – цілком працездатна і ефективна, особливо не обмежена відстанню від стояка до рушникосушки. Основні вимоги до неї такі ж, як і при прямому не завуженому байпасі.

Установка рушникосушки у ванній

Бокове підключення зі зміщеним байпасом

Тепер – варіант зі зміщеним байпасом. Зсув також часто застосовується при розведенні радіаторів опалення, використовують його майстра і при монтажі рушникосушок. Такий підхід буває особливо виправданий коли намагаються зберегти старі відводи стояка, до яких приєднувалася найпримітивніша петля, про яку йшлося на початку розділу. Щоб не міняти весь стояк, можна просто врізати байпас.

Але при цьому необхідно мати на увазі, що напрям потоку також має бути зверху вниз. В іншому випадку цілком імовірні ситуації, коли прилад буде залишатися холодним.

Важливий ще один момент – при зміщеному байпасі застосовувати звужену трубу для його монтажу – не слід. Це може суттєво знизити ефективність роботи рушникосушки, розбалансувати нормальну циркуляцію води. Взагалі, завжди радять прагнути до того, щоб байпас перед полотенцесушителем по діаметру дорівнював стояку.

В іншому ж всі вимоги і допуски під час монтажу подібної схеми аналогічні бічного підключення з прямим байпасом.

Нижнє підключення рушникосушки

Подібний спосіб монтажу рушникосушки користується популярністю тому, що дозволяє приховано провести труби підводки, не вдаючись до масштабного штрабления – частина магістралей просто може бути прихована стоять уздовж стін аксесуарами. Крім того, цілий ряд моделей розраховані саме на такий тип монтажу. Треба сказати, що виглядають рушникосушки-«драбинки» з нижньою підводкою – дуже ефектно, хоча по ефективності всі ж програють приладів з боковим або діагональним підключенням.

Установка рушникосушки у ванній

Рушникосушка з нижнім підключенням, безумовно, дуже красиво виглядають, хоча по ефективності кілька поступаються приладів з бічної або діагональної підводкою

Підключення подібних рушникосушок, незважаючи на уявну простоту, також підпорядковується певним правилам. Давайте розглянемо декілька прийнятних схем.

Установка рушникосушки у ванній

Підключення рушникосушки-«драбинки» знизу, з прямим, не завужені і не зміщеним байпасом

Така схема працює незалежно від напрямку потоку води. Обов’язкова умова – наявність на одному з вертикальних колекторів «драбинки» крана Маєвського – будь-яке відключення води завжди призводить до загазуванню приладу. Зазвичай спускні крани (входять в комплект полотенцесушителя і прикриваються декоративним ковпачком, щоб не дисгармонировать на загальному тлі. Якщо в будинку гаряче водопостачання працює стабільно, часто вдаватися до випуску повітря і не доведеться.

Яким основним вимогам має відповідати подібна схема?

  • Нижній відвід від стояка при будь-якому варіанті завжди повинен розташовуватися нижче рушникосушки.
  • Верхній відвід, у разі, коли використовується звужений або зміщений байпас, повинен розташовуватися також нижче рушникосушки – тільки в цьому випадку буде досягнута універсальність, тобто прилад буде функціонувати при будь-якому напрямку потоку води. При рівному несмещенном байпасі ця вимога необов’язкова, але краще, якщо на будь-якому горизонтальному ділянці труба підведення все ж таки буде мати невеликий ухил вгору, від стояка до рушникосушарки, хоча б від 5 до 30 мм на погонний метр довжини. Строго горизонтальне розташування підводки від верхнього відведення допускається лише при невеликих відстанях від стояка або при використанні труб діаметром понад 32 мм.
  • Природно, на всьому протязі труб повинні бути повністю виключені «горби», де може скупчуватися повітря.
  • При нижній підводці труби найчастіше ховають в товщу стіни, так що одягнути їх в термоізоляційну оболонку доведеться в будь-якому випадку.

Варіанти наведеної вище схеми можуть бути наступними:

Установка рушникосушки у ванній

Варіант з видовженими ділянками вертикальної підводки знизу – принципи монтажу і роботи не міняються

Необхідність розмістити труби підводки від стояка до рушникосушарки на мінімальній відстані від підлоги змушує робити видовженими вертикальні ділянки перед підключенням приладу. Але це, по суті, нічого не змінює. Обидва відведення розташовані нижче рушникосушки, що є оптимальним для всіх подібних схем. Напрямок потоку – будь, на ефективності це ніяк не відбивається.

Установка рушникосушки у ванній

Нижнє підключення, а на стояку – звужений байпас

Якщо складається така ситуація, то необхідно дотримати правило, щоб на верхньому відвід, на горизонтальному ділянці все ж було дотримано правило невеликого підйому вгору (показаний синьою стрілкою), нехай навіть всього на 5 ÷ 20 мм на метр. В такому випадку збережеться універсальність схеми, тобто її незалежність від напрямку потоку води в стійці.

Установка рушникосушки у ванній

Схема зі зміщеним байпасом та нижнім підключенням рушникосушки

Ця схема відповідає тим же вимогам, що і розміщена вище. Єдина вимога – діаметр байпаса не повинен бути менше діаметра стояка.

А що робити, якщо планується нижнє підключення рушникосушки, а на стояку залишилася стара врізка зі зміщеним байпасом, і не хотілося б це все переробляти. При цьому верхній відвід розташований досить високо, і якщо дотримуватися правило, що він повинен бути нижче точки підключення – доведеться прилад задирати до самої стелі. На цей рахунок теж є рішення, але тільки при дотриманні двох важливих умов.

Установка рушникосушки у ванній

Допускається і таке підключення, хоча його можна вважати ефективним з великою умовністю

— По-перше, така схема буде працювати гарантовано стійко тільки при верхній подачі води. При подачі знизу дуже ймовірно «замикання» внутрішнього контуру, і прилад буде залишатися холодним.

— По-друге, верхній відвід стояка у будь-якому випадку повинен розташовуватися нижче верхнього краю рушникосушки, інакше прилад не зможе працювати в принципі.

Якщо хоча б одне із зазначених умов не виконується, то годі й думати – доведеться займатися переробкою стояка на прямій, з рівним і не завужені байпасом. Тоді з’явиться повна можливість вибрати оптимальну схему підключення.

Свідомо НЕ робочі, помилкові схеми підключення

На догоду зовнішньому оформленню ванної або ж в гонитві за максимальною економією сил і засобів (наприклад, при використанні старих ділянок розводок або пробитих для інших потреб каналів в стінах) недосвідчені майстри іноді роблять помилки. Ці недоліки призводять до того, що при візуальній, здавалося б, правильності врізки полотенцесушитель залишається холодним, незважаючи на справну роботу системи гарячого водопостачання.

Наведемо в якості прикладів найбільш часто зустрічаються неправильні схеми підключення.

Установка рушникосушки у ванній

«Горб» на ділянці верхньої підводки – це гарантоване повітря в системі, і припинення циркуляції через полотенцесушитель.

Напевно, все зрозуміло без слів – бажаючи підвести трубу зверху (зазвичай в цілях її будь-якого маскування, наприклад, над підвісною стелею, тому що інших причин і придумати складно), «майстер» створив «горб» на ділянці підводки від верхнього відводу. В результаті вийшла петля, в якій обов’язково почне накопичуватися повітря. Причому це буде відбуватися навіть при відносно стабільно роботі системи гарячого водопостачання — дрібні бульбашки повітря в гарячій воді присутні практично постійно. Рано чи пізно виникне ситуація, коли повітряна пробка просто перекриє циркуляцію через полотенцесушитель, і прилад буде залишатися холодним.

В теорії все це вирішується установкою на верхній ділянці готової петлі крана Маєвського. Але тоді взагалі який сенс все це затівати, якщо є прагнення виконати приховану підводку?

Установка рушникосушки у ванній

В кращому випадку така схема буде вкрай неефективною, але швидше за все – незабаром взагалі припинить працювати

На цьому прикладі не дотримано ключова умова – розташування нижнього відведення нижче нижньої точки рушникосушки. Виходить, що вступають в «антагонізм» механізми примусовою і природною (гравітаційною» циркуляції води.

Вода, охолоджена в полотенцесушителе, прагне опуститися вниз і мимоволі опиняється у своєрідній «пастці», утвореної ситуації петлею між точкою нижньої врізки в стояк і нижнім краєм приладу. Вільний вихід їй в стояк виходить утрудненим, а свержу їй не дає руху гаряча вода.

Можливо, спочатку полотенцесушитель і буде здаватися працездатним, однак, буде відчуватися досить значуща градація по температурі – низ явно холодніше. У певний досягне «критичної маси», коли воді буде набагато простіше протікати через стояк, минаючи прилад. Циркуляція припиниться, полотенцесушитель перетворитися просто в «прикраса» ванної кімнати.

Установка рушникосушки у ванній

При такій схемі підключення до центрального стояка гарячого водопостачання сподіватися на хоч якусь роботу приладу взагалі наївно

Тут взагалі все неправильно – нижня підводка, а обидві точки врізки різання розташовані вище нижнього краю рушникосушки. Ніякого стимулу воді протікати через малий контур немає і в помині, а крім того, утворюється відразу два «мішка-пастки» для остиглої води, про які розказано вище.

Установка рушникосушки у ванній

Одразу дві причини, що роблять схему неробочої – про обох вже сказано

«Майстер» вирішив заховати верхню підводку піт стелю, а нижню – прибрати в стяжку. В результаті вийшла «схема» яка не буде працювати відразу з двох причин. Зверху накопичиться повітря, а знизу – знову ж утворився «мішок», що ускладнює нормальну циркуляцію. Підсумок такий же – дуже скоро полотенцесушитель намертво «встане».

Нарешті, розглянемо схему з боковим підключенням, вже згадану вище, але яку можна вважати робочої умовно, тільки з верхньою подачею води. Мова знову йде про «захоплення» деякими сантехніками звуженими або зміщеними байпасом.

Установка рушникосушки у ванній

При нижньої подачі води схема буде нестійка, і може взагалі стати непрацездатною

У чому ж тут справа, адже, здавалося б, всі вимоги дотримані? А заковика саме в завуженому або зміщеному байпасі.

Внаслідок того, що виконано зміщення або звуження, в нижній точці тиск рідини на вході — вище, ніж у верхній. Значить, працює насос, що забезпечує циркуляцію в стояку, буде прагнути «закачати» воду в полотенцесушитель саме знизу. Але назустріч йому обов’язково йде гравітаційний потік остиглої води. Виходить, що вони зустрічаються в нижній точці і починають взаємно гальмувати один одного.

І тут вже як пощастить». Якщо насос, що забезпечує циркуляцію, досить потужний, то він, звичайно, продавить гравітаційний зустрічний потік. Правда, при цьому в самому полотенцесушителе цілком можуть з’явитися ділянки нерівномірного прогріву, так як примусовий потік напевно вибере шлях найменшого опору, відтісняючи при цьому охололу воду «на периферію».

Але навіть у такому разі не можна виключати вираженою прямій залежності працездатності рушникосушки від напору в стояку. Варто тиску гарячої води знизитися до позначки – і циркуляція через прилад повністю припиниться. Причому, це падіння тиску абсолютно необов’язково має бути пов’язане з якими-небудь аварійними ситуаціями. Просто, наприклад, у вечірній час підвищується загальний водоразбор в багатоповерховому будинку – і цього може бути достатньо, щоб полотенцесушитель став трохи теплим, а то і зовсім холодним.

Спроби зрозуміти ефективність рушникосушки у такій ситуації за допомогою діагонального підключення тільки погіршать становище, і ймовірність нормальної роботи стане ще менше. Примусовому потоку доведеться долати значно більший гідравлічний опір, проходячи прилад по діагоналі, при тому, що гравітаційний зворотний напір залишиться на колишньому рівні. Так що замість покращення можна отримати і зовсім непрацездатний полотенцесушитель.

Висновок очевидний – звужений або зміщений байпас при бічному підключенні приладу буде виправданий виключно при подачі гарячої води зверху, так, щоб примусовий і гравітаційний потоки йшли в одному напрямку, посилюючи один одного.

Отже, були розглянуті найбільш популярні правильні схеми установки сушарки для рушників у ванній, проведено розбір можливих помилок. Автор буде вважати свою місію повністю виконаним, якщо у домашнього майстра складеться чітке уявлення, який варіант вибрати установки, щоб гарантовано отримати ефективно працюючий прилад.

Що ж стосується самих монтажних робіт тут давати які-небудь готові рецепти дуже складно. Дуже багато залежить і від типу рушникосушки, і від вибраного типу труб, і від бажання приховати їх або залишити на увазі, умінь майстра застосовувати ту чи іншу технологію їх з’єднання.

Тому обмежимося тим, що в якості прикладу розмістимо кілька відеороликів, в яких демонструється процес установки полотенцесушителей різних моделей.

Кілька наочних прикладів установки полотенцесушителей різних моделей

Відео: Установка М-образного рушникосушки безпосередньо на відводи стояка

Відео: Монтаж М-образного рушникосушки на «водяні розетки»

Відео: установка вертикального рушникосушки – «драбинки» з нижньою підводкою