Шпаклівка стін своїми руками

746

При плануванні капітального ремонту в квартирі або будинку, а також при в’їзді в нове житло, не має обробки, обов’язково доведеться вирішувати питання про приведення в порядок стін. Звичайно, можна запросити бригаду будівельників і «відстебнути» їм пристойну суму, іноді навіть не маючи гарантії, що робота проведена якісно. Однак, щоб бути впевненим у тому, що все, нанесені на стіни шари обробки не відваляться через пару тижнів, краще доброякісно провести всі будівельні процеси своїми силами, природно, заздалегідь вивчивши їх технологію.

Шпаклівка стін своїми руками

Шпаклівка стін своїми руками не таке і просте заняття, як здається на перший погляд. Вирівняти стіни до ідеалу можна тільки після того, як з’явиться вправність у процесі нанесення розчинів на поверхню. Тому перш ніж приступати до подібних робіт, після ознайомлення з інструкцією рекомендовано попрактикуватися невеликих ділянках стіни, що знаходяться на увазі, наприклад, в місцях, які гарантовано будуть прикриті великої меблями

Зміст статті

  • 1 Яку шпаклівку придбати?
  • 2 Матеріали та інструменти
  • 3 Підготовка до шпатлювання стін
  • 4 Приготування шпаклівки
  • 5 Нанесення стартової шпаклівки
  • 6 Фінішний шар шпаклівки
  • 7 Кілька корисних порад
    • 7.1 Відео: перші кроки в роботі з шпатлевочными сумішами

Яку шпаклівку придбати?

Не можна вважати шпатлювання стін другорядним процесом, який можна і пропустити. Якщо його не провести якісно, то всі нерівності поверхні проступлять через будь-оздоблювальне покриття, будь то шпалери, декоративна штукатурка або забарвлення.

Шпатлювання – це, зазвичай, завершальний процесс прі підготовці стін під будь-декоративне покриття. Головне завдання – за рахунок тонкого шару шпаклівки на поверхні стін, що заповнює наявні вади та усуває нерівності, домогтися практично ідеально рівної і гладкої площини. Для отримання бажаного результату застосовують два види шпаклівок це стартова та фінішна.

До складу стартової шпаклівки входить суміш сухих матеріалів грубого помелу. Таким розчином проводять попередню обробку стіни, вирівнюючи найбільш серйозні вади і одночасно створюючи хорошу основу для нанесення фінішного шару.

Шпаклівка стін своїми руками

Упаковка сухої суміші шпатлевочной

Фінішна, обробна суміш виготовляється на основі тонкого порошку, найчастіше – гіпсу. При дотриманні технології підготовки складу, строків та правильності його нанесення, надається можливість зробити поверхня стін кімнати ідеально гладкою.

Іноді для приведення в порядок стін використовують універсальні суміші, які підходять як для первинного, чорнового вирівнювання, так і для фінішного, тобто один склад наноситься в кілька шарів.

Шпаклівка стін своїми руками

Шпаклівка реалізується і в готовому до застосування вигляді

Шпаклівку можна придбати в сухому або вже готовому до застосування вигляді. Готові склади, звичайно, зручні в застосуванні – їх випускають на олійно-клейовий, олифовойлатексної, полімерної та інших основах. Але особливої популярності серед приватних майстрів вони не набули із-за досить високої вартості, доступною далеко не кожному.

Зате сухі шпатлювальні суміші представлені у продажу в великомногообразии, так, що навіть можна заплутатися на перших порах. Деякі параметри шпаклівок зведені до пропонованої увазі читача таблицю. Більш детально з кожним складом слід знайомитися безпосередньо при виборі, читаючи прикладену до кожної упаковці інструкцію.

Найменування
показника
Встановлені норми для марок
ЛЗ 10/90 ЛЗ 35/65 ЛЗ 50/50 ЛЗ 65/35 Файн Коут 50/50 Термонит Для блоків
Рекомендована товщина в мм 3÷5 5÷15 5÷15 5÷15 3÷10 2÷10 3÷10
Рекомендований витрата води в л/25 кг 3,5÷4 3,5÷4 3,5÷4 3,5÷4 4÷5 5,5÷6 6÷7
Гранична міцність при стиску, МПа не менше 16 8 4 2 4 6 20
Гранична міцність при вигині, МПа, не менше 2 2 1 1 1 3 3
Адгезія (зчеплення) з основою, МПа, не менше 0.5 0.4 0.3 0.3 0.3 1 0.5
Середня щільність. розчину, кг/м3 1900 1900 1900 1900 1900 1900 1900
РН 12÷13 12÷13 12÷13 12÷13 12÷13 12÷13 12÷13
Примітки:
ЛЗ 10/90 відноситься до категорії зчіплюються складів;
ЛЗ 35/65, 50/50, 65/35 і шпаклівка для блоків – вирівнюючі склади;
«Файн Коут 50/50» і «Термонит» — оздоблювальні склади

Купуючи шпаклівку, потрібно розглянути і вивчити її упаковку, звернувши увагу не тільки її характеристики, але і на термін придатності. Якщо матеріал прострочений, то його брати не слід, так як в цьому випадку гроші будуть викинуті на вітер. Не варто купувати шпатлевочную суміш, що зберігається в умовах підвищеної вологості, навіть якщо строк її придатності ще не минув. Волога або з явними плямами вогкості упаковка – вірна ознака зіпсованої суміші.

Рекомендовано купувати шпатлювальні склади для стартового і фінішного шару, виготовлені однією фірмою, так як в них передбачено хороше взаємне зчеплення і сумісність, що дозволить отримати більш якісний результат.

Матеріали і інструменти

Дуже важливо добре підготуватися до роботи, щоб в процесі не відволікатися через брак якогось матеріалу або необхідного інструменту.

Шпаклівка стін своїми руками

До початку роботи необхідно приготувати всі необхідні інструменти

Отже, для роботи знадобляться:

  • Стартова і фінішна шпатлювальні суміші.
  • Склад грунтовки.
  • Пластмасова ємність для замішування шпаклівки, якщо вона продається в сухому вигляді.
  • Спеціальна малярна ванночка для роботи з грунтовкою.
  • Будівельний валик і дві кисті широка і вузька. Вони необхідні для нанесення грунтовки у важкодоступних місцях, наприклад в кутах або за радіаторами.
  • Шпателі:

— широкий 500 ÷ 600 мм або навіть 700 ÷ 800 мм для нанесення фінішного шару шпаклівки;

— вузький 100 ÷ 150 мм для забору шпаклівки з ємності і нанесення на великий шпатель, а також для вирівнювання складу у кутах.

— кутовий – для вирівнювання кутів при їх шпатлюванні.

  • Правило для контролю за рівністю стіни.
  • Дриль і насадка-міксер для змішування маси.
  • Електрична шліфувальна машинка (вібраційна або ексцентрикова) або ручна терка для затирання і шліфування нанесеної шпаклівки.
  • Прожектор або переносна лампа для виявлення погано вирівняних областей на стіні.
  • Будівельний ніж.

Підготовка стін до шпатлювання

Шпаклівка стін своїми руками

Стіна перед початком робіт може мати дуже непривабливий вигляд

  • Перед нанесенням шпаклівки, стіну необхідно ретельно підготувати. Якщо на ній залишилася стара штукатурка або шматочки шпалер, їх необхідно видалити. Також доведеться очистити стіну від масляної або водоемульсійною фарби.
Шпаклівка стін своїми руками

Очищення стін від старих шпалер

  • Після зняття старого покриття, на стіні можуть виявитися тріщини або нерівності. Щоб шпаклівка лягла рівно і не потріскалася після висихання по тріщинах, необхідно провести їх закладення.

— Перш ніж закладати виявлені тріщини, їх необхідно розширити як можна глибше в стіну, щоб вони не повторили свій напрямок після нанесення шпаклівки.

Шпаклівка стін своїми руками

Оброблення тріщин і щілин

— Після розширення тріщина очищається від пилу і шматочків штукатурки цей процес можна провести за допомогою невеликої кисті.

— Далі, розширена і очищена тріщина обробляються складом грунтовки і залишається до повного просихання.

— На висохлу тріщину наноситься стартова шпаклівка або герметик. Ремонтну суміш слід запресувати як можна глибше в тріщину, а зверху зрівняти з рівнем поверхні стіни.

Шпаклівка стін своїми руками

Заповнення тріщин ремонтним складом

Після того як шпаклівка чи герметик висохнуть, зверху забитої тріщині потрібно пройтися теркою, щоб остаточно зрівняти її зі стіною.

  • Якщо стіни обшиті гіпсокартоном, то всі його стики повинні бути проклеєні стекловолоконной сіткою, зверху якої наноситься тонкий шар шпаклівки. Лунки від утоплених головок саморізів, якими гіпсокартон закріплений на стіні або решетуванняповинні бути заповнені шпатлевочной сумішшю, інакше іржа від них проявиться через будь-яку декоративну обробку.
Шпаклівка стін своїми руками

Гіпсокартонні стіни після попередньої обробки

  • Після того як просохнуть заделочные шви, переходять до нанесення ґрунтовки на стіни з антисептичними властивостями. Цей шар додасть додаткової міцності поверхні, підвищить адгезію матеріалів і продовжить експлуатаційний період обробки.
Шпаклівка стін своїми руками

Для грунтовки зручніше всього використовувати спеціальну ванночку малярну

Ґрунтовка наливається в спеціальну ванночку, з якої легко набирати її на валик (кисть) для нанесення на поверхню стіни. Дуже важливо добре обробити всі важкодоступні місця, інакше саме звідти шпаклівка може почне згодом відшаровуватися.

Нанесений на стіни грунт повинен добре просохнути.

Приготування шпаклівки

Якщо придбана суха суміш, то її потрібно правильно приготувати, так як вона повинна бути однорідною по консистенції нагадувати густу сметану.

  • Для замішування суміші підійде звичайне пластикове відро, в яке заливається вода кімнатної температури. Зазвичай на мішок шпаклівки вагою 25 кг необхідно 9,5 ÷ 10 літрів води, але щоб дізнатися це точно, перед розкриттям пакета з сумішшю потрібно обов’язково прочитати інструкцію.
Шпаклівка стін своїми руками

Склад повинен завжди готуватися в чистій ємності

  • Якщо обрана суміш виготовлена гіпсовій основі, не варто замішувати її занадто багато, так як термін її «життя» досить обмежений. Час використання замішаного розчину теж можна дізнатися з інструкції по його приготуванню.
  • Після засипання порошку у воду, суміш замішується з допомогою насадки-міксера, закріпленої в патроні дриля.
Шпаклівка стін своїми руками

Замішування проводиться до повної однорідності й потрібної пластичності суміші

  • Після того як перша порція замішаного розчину буде використана, відро і міксер необхідно добре промити, інакше наступний розчин може вийти з твердими вкрапленнями, що залишилися від першого замісу. Зрозуміло, що така операція повторюється постійно протягом всієї роботи.

Нанесення стартової шпаклівки

Шпаклівка стін своїми руками

Основна частина роботи проводиться широким шпателем

  • На загрунтовану поверхню стартова шпаклівка наноситься широким шпателем, на який суміш для зручності накладається і рівномірно розподіляється маленьким шпателем.
Шпаклівка стін своїми руками

Нанесення потрібної кількості складу на широкий шпатель

  • Шпаклівку наносять на стіну від кута і знизу-вгору плавними рухами без сильного натиску на шпатель, який потрібно тримати приблизно під кутом в 45 градусів. Саме таке його становище допоможе нанести шпаклівку рівно, не залишаючи на ній слідів від кутів інструменту.

Смуги шпаклівки наносяться на поверхню внапуск, тобто мазки повинні перекривати один одного на 70 ÷ 80 мм.

  • Після нанесення шпаклівки на певний ділянку, з допомогою правила перевіряється його рівність. Правилом акуратно, без натиску, проводять за зашпатлеванной поверхні. Площина інструменту своїм рівним ребром повинна зібрати надлишок шпатлевочной суміші і виявити явні западини. Особливо добре вади будуть видні, якщо стіну підсвітити лампочкою таким чином, щоб створити рухливу тінь.

Якщо перепади виявляться, то слід ще раз пройтися поповерхні стіни широким шпателем, щоб вирівняти їх. Це можна буде зробити, поки шпаклівка на стіні ще не висохла.

  • Наносячи стартовий шар, потрібно особливу увагу приділити кутах, так як саме вони постійно є «слабким місцем» при вирівнюванні стін. Тому дуже часто для вирівнювання цих складних для штукатурення місць використовується спеціальний шпатель у формі прямого кута.
Шпаклівка стін своїми руками

Один з найбільш складних прийомів — вирівнювання кутів

  • Після нанесення стартового шару, стіни рідко бувають ідеально рівними, хоча до цього потрібно прагнути. Допускаються невеликі похибки, які зможе перекрити фінішний шар.
  • По завершенні нанесення стартового шару на всі стіни кімнати необхідно дочекатися його висихання – тільки потім переходять до першої затірці. Використовуючи електричну шлифовочную машинку або ручну тертку з закріпленою на ній наждачним папером або абразивною сіткою, з поверхні стін знімають всі нерівності від грубозернистим стартовою суміші. Крім цього, затирка зможе зрівняти невеликі вади, залишені від куточків робочої поверхні шпателя.
Шпаклівка стін своїми руками

Затирка поверхні стіни

Затирка здійснюється рухами по траєкторії спіралі. Необхідно бути уважним і постаратися не пропустити жодного сантиметра зашпатлеванной поверхні.

Шпаклівка стін своїми руками

Рекомендована траєкторія виконання затірки

  • Якщо після затірки на підсвіченій стіни виявляться нерівності глибше, ніж 2,5 ÷ 3 мм, то на перший стартовий наноситься другий шар такої ж суміші. Його можна накладати на всю поверхню або ж тільки на окремі ділянки, де були виявлені дефекти.

Фінішний шар шпаклівки

  • Фінішний шар шпаклівки наноситься після повного просихання стартового, за тим же принципом – тобто від кутів і знизу-вгору.

Суміш також накладається маленьким шпателем на великий, розподіляється по його краю, і наноситься на стіну чіткими рухами з невеликим натиском. Шар фінішної суміші не повинен бути товще двох міліметрів, а залишаються надлишки шпаклівки і лінії від країв шпателя акуратно розтягуються і розгладжуються за проходженням ним повторно.

Шпаклівка стін своїми руками

Комбіноване освітлення допоможе виявити дефекти поверхні

  • Щоб бачити всі дефекти відразу, в процесі роботи рекомендується створити комбіноване освітлення, що йде від декількох джерел світла, або ж використовувати мобільний лампочку на проводі, щоб можна було підносити її до выравниваемой стіні з різних сторін. При створенні такого освітлення падаючі динамічні тіні будуть відразу проявляти недостатньо вирівняні області стіни.
  • Фінішна шпаклівка наноситься в два шари. Другий накладається після повного висихання першого.
  • Коли другий шар просохне, його затирають таким же чином, як стартовий, з допомогою терки або спеціального електроінструменту з установкою дрібнозернистим наждачним папери або абразиву (починають з зерна 200 і закінчують зазвичай – 400). При виявленні дефектів поверхні, на окремі її ділянки припустимо нанести ще один фінішний шар.
  • Дуже ретельно необхідно закрити і відшліфувати кути кімнати, так як на них вади будуть особливо помітні. Для їх виведення використовується два шпателя кутовий і гумовий. Першим відразу ж формує кут, а другим м’яко розгладжують надлишки шпаклівки.
Шпаклівка стін своїми руками

Кутовий і гумовий шпателі

  • Після завершення шпаклювальних і затирочних робіт, стіни покриваються ще одним або двома шарами грунтовки, і лише після цього можна наносити декоративну обробку.

Якщо стіни планується після вирівнювання пофарбувати, то до процесу нанесення шпаклівки потрібно підійти з особливою ретельністю, так як поверхня повинна бути вирівняна до ідеалу. Якщо кімната буде оформлятися шпалерами, то вони в якійсь мірі здатні приховати невеликі дефекти, а ось при фарбуванні вади навпаки, проявляться це потрібно обов’язково передбачити й визначитися з вибором декоративного покриття заздалегідь.

Шпаклівка стін своїми руками

При фарбуванні стін на них можуть виявитися навіть самі незначні вади

Після завершення всіх робіт по вирівнюванню стін шпаклівкою, весь інструмент, який був використаний для процесу, необхідно добре очистити, промити і просушити, так як він обов’язково знадобиться для впорядкування інших приміщень квартири.

Кілька корисних порад

Щоб досягти бажаного результату при вирівнюванні поверхні стін шпаклівкою, рекомендовано дотримуватися деякі правила і рекомендації. Про деякі в статті вже згадувалося, але є сенс винести з окремо у вигляді підсумкового резюме:

  • Якщо немає достатнього досвіду в даному виді робіт, не варто купувати великої кількості матеріалів. Щоб спробувати, чи вийде провести ці роботи самостійно, можна придбати невелику кількість шпаклівки на вагу, повчитися готувати розчин і спробувати вирівняти невелику ділянку стіни.

Зробивши такий експеримент, можна буде відразу зрозуміти чи по силам буде виконати шпатлювання великих поверхонь, або все ж таки варто довірити роботу професіоналам.

  • Роботу з нанесення і вирівнювання шпаклівки потрібно проводити при освітленні від декількох освітлювальних приладів, встановлених в різних кінцях кімнати.
  • Стартова шпаклівка наноситься товщиною не більше 4 ÷ 5 мм, так як шари, що мають велику товщину, можуть відшаровуватися, а також великий ризик появи на них тріщин.
  • Перед нанесенням кожного наступного шару потрібно переконатися, що попередній повністю висох. Період висихання шпаклівки безпосередньо залежить від товщини нанесеного шару, рівня вологості і температури в кімнаті.
  • Забороняється прискорювати просихання зашпатлевать стін установкою огрівальних приладів або створенням у приміщенні протягу, так як ці впливи можуть призвести до відшарування нанесеного складу від стін.
  • Після нанесення кожного з шарів, потрібно обов’язково перевіряти всі поверхні з допомогою правила, роблячи позначки місць, які вимагають додаткового коригування.
  • Отримати ідеально рівні кути можливо тільки в тому випадку, якщо для їх вирівнювання буде використаний спеціальний шпатель.

І, нарешті, кілька слів про заходи безпеки при проведенні подібних будівельно-оздоблювальних робіт:

  • Для проведення шпатлювання стін та стелі необхідно підготувати не тільки інструменти і матеріал, але й відповідну одяг і спорядження. Так, при роботах з використанням шпаклівок, штукатурок, ґрунтовок, фарб треба обов’язково захистити волосся і шкіру.

На голову зазвичай зав’язують косинку, а в якості робочої форми можна використовувати стару одяг максимально закриває тіло, яку не шкода забруднити. Руки рекомендовано захистити щільними гумовими рукавичками.

Шпаклівка стін своїми руками

При шліфуванні стін не забудьте про захист очей та органів дихання!

  • При проведенні затирочних робіт потрібно обов’язково убезпечити дихальні шляхи й очі, так як дрібного пилу буде летіти досить багато. Для цього потрібно придбати в будівельному магазині респіратор і спеціальні окуляри.
  • Якщо стіни в приміщенні високі, потрібно подбати про надійною стійкої сходах або ж побудувати для цього «козли». Останні мати краще, так як вони дозволяють охоплювати відразу велику зону обробки, і їх не доведеться часто переставляти.

І на завершення, за традицією нашого порталу – наочний відеоурок по вирівнюванню стін шпаклівкою:

Відео: перші кроки в роботі з шпатлевочными сумішами

Потрібно відзначити, що вирівнювання стін це в якійсь мірі навіть творчий процес, але досить трудомісткий. Тому, якщо немає схильності до подібних заходів, то краще за нього й не братися, а довірити виконання професійним штукатурам. Але якщо є велике бажання спробувати свої сили і при цьому навіть заощадити грошові кошти, то варто ризикнути і зробити все самостійно.