Чому баклажани цвітуть, а зав’язі немає: в теплиці, що робити

52

Не зав’язуються баклажани в теплиці з різних причин. В основному вони пов’язані з порушеннями догляду. Наприклад, в теплиці може бути занадто жарко і волого. Тоді квіти з’являться, але плодів вони не дадуть. Ще один шкідливий фактор-порушення харчування. Наприклад, якщо давати надмірну кількість азоту під час появи бутонів, то зав’язі буде мало. Щоб отримати хороший урожай, необхідно передбачити всі фактори.

Чому на баклажанах не зав’язуються плоди

Є досить багато причин, через які рослини не дають зав’язі. Вони можуть нормально цвісти, але не формувати плодів. Основні фактори описані нижче.

Неякісне насіння

Якщо баклажан не зав’язується, причина може бути пов’язана з неякісними насінням. Купувати їх потрібно тільки у перевірених виробників, стежачи за термінами придатності. При цьому слід ретельно відбирати сорти і гібриди, враховуючи кліматичні особливості регіону.

Невідповідний грунт

Якщо у баклажана немає зав’язі плодів, це може бути пов’язано і з невідповідною грунтом. Рослини вимогливі до грунту – він повинен бути пухким і родючим, з невисокою щільністю. Оптимальний показник ph від 6 до 7 (слабокисла і нейтральна реакція).

Варто розуміти, що баклажан погано росте на глинистих і підзолистих грунтах. Для нього також неприйнятні кислі і холодні грунти. Тому якщо на ділянці земля малородюча і щільна, попередньо її слід удобрити і внести пісок. При необхідності роблять завмер показника кислотності за допомогою індикаторного паперу або ph-метра.

Порушення правил сусідства

Баклажани можуть давати пустоцвіти в теплиці і у відкритому грунті через неправильне сусідства. Найкраще вирощувати їх в окремих парниках. Але якщо такої можливості немає, необхідно дотримуватися правил сівозміни:

  1. добрими сусідами рослини є: горох, буряк, кабачки, капуста.
  2. погане сусідство з помідорами, картоплею та іншими представниками того ж сімейства (пасльонові). В іншому випадку це може спровокувати масове нашестя колорадських жуків.
  3. не вирощувати баклажани на одному і тому ж місці більше трьох років поспіль.
  4. уникати попередників із загальними захворюваннями і шкідниками (болгарські перці, картопля, помідори).
  5. відомо, що баклажан добре росте і зав’язується, якщо його попередниками були представники гарбузових, бобових і хрестоцвітних. Це, наприклад, огірки, капуста, редька, редис.

Баклажани краще висаджувати після гарбузових, хрестоцвітних і бобових

Неправильний полив

Якщо на баклажанах мало зав’язей, причина може бути пов’язана з неправильним поливом. Ці рослини дуже вимогливі до води. Її потрібно давати регулярно, підтримуючи оптимальну вологість як грунту, так і повітря. Якщо буде застій вологи, коріння позбудуться припливу кисню. Це призведе до відставання в розвитку, іноді навіть до загибелі кущів.

Порушення температурного режиму

Якщо баклажани цвітуть, а зав’язей немає, причина може бути пов’язана і з порушенням температурного режиму. Культура теплолюбна і добре росте в діапазоні від 22 до 27 градусів. Якщо температура буде на рівні 15-17 і нижче, то зростання призупиниться.

Іноді заморозки припадають саме на період цвітіння – в цьому випадку баклажани не зав’язуються у відкритому грунті. Тому в багатьох російських регіонах такі рослини прийнято вирощувати в теплицях.

Важливо! занадто спекотна погода теж може привести до того, що плід не буде зав’язуватися. Якщо на вулиці стабільно вище 30 градусів, квіти починають обсипатися.

Дефіцит поживних речовин

Якщо у баклажан не зав’язуються плоди, це може бути пов’язано і з дефіцитом поживних речовин. Особливо погано позначається недолік сполук калію і фосфору, а з мікроелементів – бору і магнію. На початковому етапі вирощування шкодить дефіцит азоту, оскільки він стимулює поділ клітин і набір зеленої маси.

Зловживати азотистими складами теж небезпечно. Якщо їх активно вносять на етапі цвітіння, у баклажанів в теплиці і у відкритому грунті погано зав’язуються плоди. Тому на стадії бутонізації потрібно підгодовувати сульфатом калію, суперфосфатом, проводити позакореневі обробки борною кислотою.

Чому баклажани цвітуть, але не зав’язуються

Нерідко баклажани цвітуть, але плоди не зав’язуються, тобто формуються пустоцвіти. Це явище пов’язане з описаними вище причинами. Але можуть бути й інші фактори:

  1. утворюється надмірно багато пилку, в результаті чого вона склеюється і не обсипається. Тому не відбувається запліднення. Найчастіше це спостерігається в умовах підвищеної вологості в теплицях.
  2. також баклажан не зав’язується через використання неплодовітого насіння. Наприклад, садівник зібрав насіння з гібрида, який не здатний давати потомство, або придбав їх у неперевіреного постачальника.
  3. плід не зав’язується і через навалу шкідників. Особливо небезпечний колорадський жук. Він обгризає квітконіжку, через що квіти з’являються, але не можуть сформувати плоди.

Цвітіння і відсутність зав’язі можуть бути пов’язані з високою вологістю в теплиці

Що робити, якщо баклажани погано зав’язуються

Необхідно уважно підійти до вибору сорту. Як правило, баклажани вирощують в теплиці. Для таких умов найбільш підходящими різновидами є:

  • олексіївський;
  • філімон;
  • бегемот;
  • фіолетове диво;
  • бібо (гібрид).

Напередодні посадки насіння потрібно обов’язково перевірити. Для цього в одному літрі води розчиняють столову ложку солі і занурюють їх не півгодини. Якщо якісь насіння спливли, використовувати їх не варто. Коли з них починають вирощувати сіянці, баклажани добре цвітуть, але не зав’язуються навіть в теплиці з полікарбонату.

Ще одна важлива міра – підготовка ділянки. Грунт повинен бути родючим і пухким. Тому за кілька місяців до посадки землю перекопують і удобрюють органікою (компост, перегній) в кількості 7-10 кг на 1 м2. Якщо грунт щільний, в нього слід внести пісок або тирсу – до 1 кг або більше (на ту ж площу).

При необхідності проводять завмер ph. Якщо він менше 6,0, необхідно внести доломітове борошно або деревну золу (по 200-300 г на квадратний метр). Якщо ж грунт, навпаки, лужна, її підкисляють, наприклад, 9% розчином оцту (100 мл на 10 л води на 1 м2).

Рослинам забезпечують нормальний полив. Коли баклажан не зав’язується, йому може не вистачати вологи. Тому воду варто давати не рідше двох разів на тиждень, стежачи за тим, щоб грунт завжди залишалася трохи вологою. Попередньо рідина відстоюють при кімнатній температурі.

Також необхідно забезпечити нормальне харчування. Добрива вносять не рідше трьох разів за сезон. Відразу після пересадки підгодовують азотними складами, наприклад, аміачною селітрою – 20-25 г на 10 л.під час формування бутонів дають суперфосфат (40 г на 10 л) і калійну сіль (25 г на 10 л). Можна використовувати і комплексні добрива, наприклад,»кеміра люкс».

Регулярне внесення добрив забезпечує хорошу врожайність

Ще один важливий момент – профілактичні обробки від комах і шкідників. Для цього можна використовувати народні засоби, наприклад, настій деревної золи, трав (полин, чистотіл, кульбаба). Але якщо виявляється багато колорадських жуків та інших комах, варто використовувати інсектициди:

  • «танрек»;
  • «ф’юрі»;
  • «актара»;
  • «кінмікс » та інші.

Для профілактики фітофторозу та інших грибкових інфекцій використовують фунгіциди:

  • «максим»;
  • «ордан»;
  • «скор»;
  • «бордоська рідина » та інші.

Обробку слід проводити при відсутності дощів і сильного вітру. Робити це краще пізно ввечері або рано вранці.

Профілактичні заходи

Якщо баклажан не зав’язується, впоратися з проблемою можна. Але ще краще уникнути її. Для цього досвідчені дачники рекомендують вжити таких заходів профілактики:

  1. підібрати відповідний сорт для вирощування з урахуванням особливостей клімату регіону. Наприклад, в сибіру не слід культивувати пізньостиглі баклажани. Такий плід зав’язується, але може не встигнути повністю сформуватися.
  2. ретельно вибрати місце для посадки з урахуванням сусідів і попередників. Також варто врахувати, що баклажанів потрібно багато сонця, вони повинні бути захищені від вітру. Неприпустимий і застій води, тому низини варто виключити.
  3. слід ретельно підготувати розсаду. За два тижні до пересадки в грунт її починають загартовувати, виносячи на балкон або терасу. Спочатку сіянці витримують кілька хвилин, потім час збільшують до 3-6 годин. В останню ніч залишають на вулиці або в теплиці, а потім пересаджують.
  4. якщо плоди не зав’язуються, рослині можна допомогти позакореневій обробкою. У період цвітіння рекомендують обприскувати баклажани для зав’язі розчином стимулятора, наприклад, «бутоном» або «зав’яззю».
  5. теплицю слід регулярно провітрювати. Це необхідно для того, щоб забезпечити не тільки оптимальну температуру, але і нормальну вологість. Якщо вночі температура не опускається нижче 17-18 градусів тепла, парник залишають відкритим на весь час. Якщо очікуються заморозки, потрібно подбати про додаткове укриття – в іншому випадку плоди не зав’язуються.
  6. не слід використовувати занадто щільну посадку в теплиці і у відкритому грунті. Якщо рослин багато, вони не отримають достатньої кількості сонячного світла. Це збільшує вологість і ймовірність поширення захворювань. В результаті баклажан не зав’язується.

Плоди добре формуються при вирощуванні в тепличних умовах

Висновок

Якщо не зав’язуються баклажани в теплиці, причини часто пов’язані з неправильним доглядом, вибором невідповідного сорту або неякісними насінням. Погода теж може вплинути на формування плодів. Баклажан погано зав’язується в прохолодних умовах, на нього негативно впливають нічні заморозки. Тому в більшості російських регіонів вирощувати такі культури слід тільки в теплицях.