Як прочистити димар своїми руками

769

Пічне опалення ще дуже рано списувати з рахунків – їм активно користуються донині величезну кількість людей по всьому світу, в містах, і в сільській місцевості, в бідних регіонах і в цілком забезпечених і благополучних країнах. Мало того, в якійсь мірі можна говорити, що домашні автономні опалювальні споруди переживають «втричі народження», так як і печі і каміни стрімко входять у моду, і мало яке заміське будівництво сучасного особняка обходиться без них.

Як прочистити димар своїми руками

Отримати у своє розпорядження бажану піч або камін – це далеко не все. Подібні споруди – завжди є об’єктами підвищеної небезпеки, і тому надзвичайно важливо вміти правильно їх експлуатувати. З порядком топки печей в умовах повсякденної експлуатації, з типами необхідних для них дров – з цим господарі знайомляться досить швидко. Але ось що дивно – мізерно мала кількість власників знають, як прочистити димар своїми руками, і ще менше – робили це практично.

Таку ситуацію ніяк не можна назвати нормальною. Безпека експлуатації печей та камінів в житлових приміщеннях на добру половину залежить від справності і правильності роботи димохідної системи. Забуваючи про це, недбайливі господарі піддають надзвичайно високу небезпеку життя та здоров’я і власні, і своїх близьких, ризикують збереженням житла та нажитого майна.

Зміст статті

  • 1 Трішки теорії та історії
    • 1.1 Чим викликаються засмічення димоходів
    • 1.2 Ніж небезпечно засмічення димохідних труб
    • 1.3 З якою періодичністю потрібно проводить прочищення
    • 1.4 Де знайти сажотруса?
  • 2 Механічна ручна чистка димоходів
    • 2.1 Чистка з боку даху
    • 2.2 Відео: ще один варіант виготовлення саморобного «йоржа»
    • 2.3 Чищення димоходу з боку печі
  • 3 Хімічне очищення димоходів
    • 3.1 «Димовий»
    • 3.2 Відео: чистка димоходів продукцією бренду «Димовий»
    • 3.3 Продукція компанії HANSA
    • 3.4 Очищувач «Kominichek»
    • 3.5 Відео: один із засобів хімічної прочищення – «Веселий сажотрус»
  • 4 Народні засоби прочищення димоходів

Трошки теориі і історі

Чим викликаються засмічення димоходів

Чому ж на стінках труби утворюються нарости, які потребують регулярного очищення?

Перший чинник зумовлений самими банальними причинами – самим горінням деревини. Це – досить складний фізико-хімічний процес, що складається з декількох стадій. В залежності від типу печей (камінів, котлів), від розташування і конфігурації внутрішніх каналів для відводу продуктів згоряння, від конструкції димоходів, від виду застосовуваних дров та їх якості (або іншого палива), залежать і кількість і повнота стадій згоряння (фаза полум’я або фаза тління), які можуть кілька разів змінювати одна іншу.

Як прочистити димар своїми руками

Горіння деревини проходить у кілька стадій

— Так, у режимі тління в основному згоряют твердые складові – вугілля. Газоподібні продукти при цьому можуть занадто низьку концентрацію – так відбувається у початку топки, поки не досягнуті оптимальні температури, і процес виділення горючих піролізних газів ще не запущений «на повну». Ці газоподібні продукти згоряння швидко конденсуються, тому горіння на цій стадії супроводжується виділенням густого білого диму.

— У режимі активного полум’яного горіння головним джерелом тепла стають саме піролізні гази. З ростом температури змінюється колір полум’я (до близького до яскраво-білому), а дим стає майже непомітним. Але поступово їх концентрація знижується, і при одній закладці дров бурхливе полум’я незабаром знову змінюється стадією тління, з тієї причини, що гази вже вийшли, і горючих речовин в організтб становится все менше.

Як би там не було, в димохідну трубу в будь-якому випадку виходить чимало продуктів згоряння. Головним чином при неповному згорянні ними стають сажа (дрібні вуглецеві частинки), складні органічні сполуки, смоли, окис вуглецю (чадний газ). Практично всі ці продукти є горючими і при певних умовах можуть утворювати вибухонебезпечні суміші.

У стадії повного згоряння вміст органіки в диму різко знижується, і основними продуктами на вході стають водяні пари, вуглекислий і сірчистий гази.

  • З точки зору засмічення димохідних труб найбільші проблеми становить дим, максимально насичений не повністю прогорілими залишками вуглецю (попелом), важкими смолами. Тому дуже важливо знати, як правильно вибрати оптимальні дрова для печі – далеко не всяка деревина підходить для цих цілей, як за своєю питомою тепловіддачі, так і за біохімічним складом, тобто за концентрації важких смолистих речовин. Підвищеної смолистість завжди відрізняються дрова з хвойних пород древесины. До речі, не тільки цей ознака робить їх небажаними для використання в побуті – досить подивитися на таблицю, щоб побачити, наскільки вони програють і по щільності, і по тепловіддачі дров листяних дерев.
Порода дерева Межа щільності
деревини (кг/дм3)
Середня щільність, приймається
для рачетов (кг/дм3)
Робоча об’ємна
теплотворна здатність деревини (ккал/дм 3 )
Дуб 0,690-1,03 0.81 3240
Ясень 0,520-0,950 0.75 3000
Горобина (дерево) 0,690-0,890 0.73 2920
Яблуня 0,660-0,840 0.72 2880
Бук 0,620-0,820 0.68 2720
Акація 0,580-0,850 0.67 2680
В’яз 0,560-0,820 0.66 2640
Модрина 0,470-0,560 0.66 2640
Клен 0,470-0,560 0.65 2600
Береза 0,510-0,770 0.65 2600
Груша 0,610-0,730 0.65 2600
Каштан 0,600-0,720 0.65 2600
Кедр 0,560-0,580 0.57 2280
Сосна 0,310-0,760 0.52 2080
Липа 0,440-0,800 0.51 2040
Вільха 0,470-0,580 0.5 2000
Осика 0,460-0,550 0.47 1880
Верба 0,490-0,590 0.46 1840
Ялина 0,370-0,750 0.45 1800
Верба 0,420-0,500 0.45 1800
Горіх лісовий 0,420-0,450 0.43 1720
Ялиця 0,350-0,600 0.41 1640
Тополя 0,390-0,590 0.4 1600

Смолисті речовини потрапляють з димом на внутрішні поверхні труби, стаючи відмінною «клейовою основою» для налипання сажнів нашарувань.

Як прочистити димар своїми руками

Труба з нашаруваннями сажі на стінках

  • Але і це ще не все. Чималу небезпеку таїть у собі регулярне використання свежесрубленных, сирих або неправильно зберігаються дров. Підвищена вологість деревини – це причина рясного конденсату на стінках труби, на який теж дуже добре «лягають» підіймаються вгору найдрібніші частинки сажі.
Як прочистити димар своїми руками

Сирі дрова, та ще і хвойних порід — гірше для печі не придумати!

  • Все було б ще нічого, але в наш час багато господарів будинків розглядають пічку ще і як «універсального утилізатора відходів». Мається на увазі те, що велика кількість побутового сміття відправляється в топку. Виходить, що через піч проходить величезна кількість полімерів, харчових відходів, інших речовин, які при згорянні дають цілі «букети» самих різних жирів, смол, ефірів, вогнетривких твердих частинок, які дуже швидко призводять до заростання просвіту труби.
Як прочистити димар своїми руками

Домашня піч ні в якому разі не повинна бути місцем спалювання побутових відходів

  • Стимулюючим часті засмічення димоходу фактором може бути неякісно виконана пічником робота. Заужение каналу труби, занадто велика кількість поворотів або неправильний кут, залишки розчину на внутрішній поверхні стінки – і т. п. – все це провокує наріст сажнів відходів у таких місцях. Крім того, погана термоізоляція димоходу або непродумана, не відповідна порядовой схемою товщина стінок труби може призвести до надмірно рясній утворенню конденсату – а це ще один крок у бік аварійної ситуації.
  • Не можна виключати ймовірність того, що в незахищеною зверху ковпаком трубі в літній період, коли піч не використовується, вирішили звити гнізда якісь птахи. Крім того, в трубу може потрапити випадкове сміття, наприклад, палі листя. З таких дрібниць, здавалося б, іноді виростають досить важко пробиваемые пробки.
  • Сажа, що накопичується на стінках, може під дією яких-небудь зовнішніх причин цілим шматком відшаруватися і впасти вниз. Якщо фрагмент досить великий, то часто трапляється так, що він встає наперекос в порожнині труби, а потім на базі цієї «перемички» швидко виростає повноцінний засмічення.

Чим небезпечне засмічення димохідних труб

Причин чимало, але якими б з них засмічення не було викликано, воно таїть чимало дуже серйозних загроз:

  • Звужені просвіти димохідної труби різко знижують тягу, і тому дуже ймовірно зворотний рух диму в приміщенні, з топкової камери. Крім того, що задимлення само по собі неприємно, різко зростає загроза отримати отруєння чадним газом.
  • Низька тяга призводить до зростання обсягу випадання конденсату на внутрішніх поверхнях труби, тобто подальше засмічення димоходу може піти ще швидше, лавиноподібно.
Як прочистити димар своїми руками

Важко повірити, як можуть швидко зарости труби від сирої та смолистої деревини

  • Товстий шар сажі є досить сильним термоізолятором, який не дає каналах печі нагрітись до потрібної температури. Така ситуація завжди, без винятку, веде до падіння ККД обігрівального приладу, до перевитрати палива, що використовується.
  • Сажа – незгорілі тверді залишки, але це зовсім не означає, що вони негорючі. Навпаки, товстий шар сажнів відкладень при створенні певних умов може легко зайнятися полум’ям, наприклад, від піднімаються з потоком газів іскор. Це призводить не тільки до прогорання стінок труби – різко зростає уразливість всього будинку. Така ситуація – одна з основних причин пожеж в будинках, оснащених печами.
Як прочистити димар своїми руками

Моторошна картина — сніп вогненних іскор з димохідної труби

  • Зарослий сажею димоход стає реальною пожежної загрози і для сусідніх будівель – з такої не прочищеній труби дуже часто вилітаю «вогняні хвости» снопи розжарених твердих частинок сажі.

Подібні ситуації описані без жодного перебільшення. Всі ці неприємності можуть відбуватися в комплексі, практично одночасно, і наслідки бувають іноді самими трагічними. Ось тому ніколи не можна забувати про регулярні огляди та прочистках.

З якою періодичністю потрібно проводить прочищення

Провести прочищення сильно «зарослої» сажными відкладеннями труби – надзвичайно складне завдання. Найкраще не доводити до цього, а регулярно проводити огляди і профілактичні чистки димоходу.

Існують рекомендації щодо періодичності таких заходів

Найменування профілактичного заходу та тип обладнання Періодичність проведення робіт
Профілактичні огляди стану димоходу і димовідвідних каналів печей
Перевірка будь-якого обладнання Безпосередньо після встановлення, перед введенням в експлуатацію, або після проведення будь-яких ремонтних робіт
Перевірка будь-якого обладнання, що працює за сезонної схемою Безпосередньо перед початком опалювального сезону
Перевірка димохідних систем газових печей і котлів Не рідше двох разів на рік протягом перших двох років експлуатації, у подальшому — не рідше одного разу на рік.
Перевірка цегляних димоходів — незалежно від типу печі або котла Не рідше одного разу на три місяці
Перевірка азбестоцементних, жароміцних бетонних чи керамічних димоходів Не рідше одного разу в рік
Димоходи опалювальних і опалювально-варильних печей Не рідше трьох разів на рік — перед початком опалювального сезону, протягом нього, і по закінченню
Прочищення димохідних каналів в трубах — у міру виявлення недоліків при перевірках, а крім того, протягом періоду активної експлуатації:
В опалювальних і опалювально-варильних печей Не рідше одного разу на три місяці
У печах безперервної дії Не рідше одного разу на два місяці
У постійно використовуються кухонних печах Не рідше одного разу на місяць
В регіонах, для яких притаманні суворі зими з низькими температурами, не рідше двох разів на місяць перевіряються оголовки димоходів для запобігання намерзання крижаної кірки з утворенням закупорки

Те, що це робити необхідно – напевно, вже зрозуміло всім. А от хто це буде робити?

Де знайти сажотруса?

А ось це в наш час – проблема, і чимала. Сажотрусів – професіоналів, в тому розумінні, що вкладався в це поняття в протягом кількох століть, залишилося не так і багато.

До речі, потреба появи подібної спеціалізації у Середні століття безпосередньо пов’язана з масовими міськими пожежами, які час від часу вражали багато щільно заселені європейські міста і буквально знищували їх до підстави. Прийшло усвідомлення прямий взаємозв’язок ризику пожеж та стану димоходів, розуміння важливості кваліфікованого обслуговування печей і труб. І вже в XVII ÷ XVIII століттях спочатку в Німецьких князівствах, а потім і в інших країнах Північної Європи з’являються гільдії (цеху) фахівців – сажотрусів. А в Данії, наприклад, це навіть було проведено королівським указом, що зайвий раз доводить те, яке значення надавалося їх роботі.

До речі, це – одна з тих професій, з якими пов’язана найбільша кількість усіляких забобонів, прикмет і забобонів, міських легенд і дивовижних малоправдоподобных історій.

Як прочистити димар своїми руками

Сажотрусів часто приписували безліч містичних якостей

З одного боку, сажотруси, вічно вимазані з ніг до голови сажею, були начебто як ізгоями, яким було навіть заборонено пересуватися тротуарами для «чистої публіки». Але з іншого – всіх представників цієї професії завжди відрізняв досить елегантний вигляд – приталені коротка куртка з неодмінно блискучими ґудзиками і широким шкіряним поясом, і обов’язковий головний убір – циліндр. Подейкують, що, можливо, традиція носити циліндр пішла не тільки від прагнення виглядати «імпозантно» просто в цей об’ємний високий головний убір містилося чимало необхідних для роботи пристроїв і приладдя. Крім того, він міг послужити непоганою амортизацією при, наприклад, падіння на голову цегли.

Діяльність сажотрусів часом викликала якісь містичні почуття – їм часто приписувалася близькість з «нечистою силою», ними лякали неслухняних дітей, вони нерідко фігурували у фольклорних творах – легендах, піснях, баладах і т. п. Характерна особливість – дуже часто сюжет будувався на тому, що під перемазанной сажею личиною сажотруса ховається якийсь вигнанець або втрачений колись дитина «блакитних кровей».

При всій настороженості до представників цієї професії, ставилися до них, скоріше, дуже шанобливо. А в багатьох країнах до цих пір вважається, що доторкнутися до сажотрус, перепачкав при цьому сажею палець – вірний знак швидкої удачі.

Як прочистити димар своїми руками

Один з численних пам’ятників сажотрусів

У багатьох містах Центральної та Північної Європи встановлені пам’ятники сажотрусів. Ці фахівці там дуже затребувані і зараз. Існують навіть спеціальні школи, навчання в яких, до речі, займає декілька років і включає, крім суто технологічних напрямів, чимало спеціальних суміжних дисциплін, включаючи математику, фізику, основи архітектури, екології і навіть економіки.

Правда, і «озброєння» сучасного сажотруса – набагато багатший, ніж раніше. А головне – з’явилися прилади, що дозволяють проводити телеметричний огляд каналів труб, щоб оперативно знаходити основні ділянки забруднень і дистанційно контролювати процес їх очищення.

Як прочистити димар своїми руками

На озброєнні у сучасних сажотрусів є телеметричні системи

А де знайти хорошого фахівця в наших краях?

  • Ну, по-перше, можна пошукати в регіональних періодичних виданнях у розділах оголошень з надання послуг. До речі, грамотні фахівці – сажотруси дуже цінуються, і напевно їх імена і контакти повинні бути відомі на місцевому рівні.
  • По-друге, у багатьох містах, районних центрах і т. п. створені та функціонують спеціалізовані фірми – підприємства, що займаються обслуговуванням пічного та котельного обладнання. Напевно, одним з видів послуг, що надаються є ревізія, ремонт і прочищення димоходів.
  • І по-третє, якщо всього цього в місцевих умовах немає, або якщо просто відсутнє бажання залучати когось зі сторони, доведеться навчитися основним прийомам очищення самостійно.

Механічна ручна чистка димоходів

З давніх пір основним методом обслуговування димоходів була механічна їх прочищення, і, стало бути, головними знаряддями праці сажотрусів ставали щітки, йоржики, важкі ядра на тросах, скребки, мітли та інші пристосування. Що характерно, всі ці інструменти та технологічні прийоми роботи з ними не зазнали особливих принципових змін і до теперішнього часу.

Чистка з боку даху

Інструмнт для прочищення

Отже, для прочищення каналу димоходу зверху, з боку даху, зазвичай використовується канат (трос), на якій закріплені (прив’язані чи пристебнуті карабінами) жорсткі щітки для очищення стінок від сажі та масивний вантаж – традиційно для цього використовувалося чавунне ядро з вушком.

Як прочистити димар своїми руками

Класичний інструмент сажотруса — мотузка з ядром і щіткою

Важкий вантаж (ядро) виконує двояку функцію. Під дією сили тяжіння щітка-йорж (одна або навіть декілька) рухається в каналі димоходу зверху вниз. Але при сильних засорах трубочист вначале пробиває канал саме ядром, використовуючи його в якості ударного інструменту. Тільки після того, як буде досягнута прохідність каналу, можна пускати в хід щітки.

Кругла форма ядра дуже зручна в тому плані, мінімальний ризик його заклинювання на будь-яких тісних, зарослий сажею ділянках димоходу. Однак, це зовсім не є догмою, і майстри при виготовленні саморобного інструменту застосовують інші доступні вантажі. Головне, щоб підвішений предмет був добре відцентрований, щоб ніде не встав на перекіс.

Як прочистити димар своїми руками

Саморобний вантаж

Вище ядра пристібаються щітки, в один або два яруси.

Сучасні щітки можуть бути виготовлені з пластику або ж мати довгий металевий ворс. (Металеві щітки категорично заборонено використовувати на димоходах, монтувати їх нержавіючих труб). Розрізняються вони за формою: більшість з них – круглі, але можна знайти спеціальні щітки і під димохід прямокутного перерізу.

Як прочистити димар своїми руками

Щітки різної форми і розміру

Зверху і знизу щітки оснащені кільцями для складання їх у загальну конструкцію – для кріплення троса або інших елементів схеми – додаткових щіток і ядра.

Як прочистити димар своїми руками

Щітка подовженого типу зі спіральним розташуванням щетини

Існують моделі і довгих щіток, призначені для швидкої і якісної очистки прямих циліндричних димоходів. Пластиковий або металевий ворс в таких виробах може розташовуватися по спіралі.

При бажанні в спеціалізованих магазинах можна відшукати готові набори сажотруса». Вони комплектуються під певний діаметр димоходу і включають в себе всі необхідні для чищення зверху елементи – мотузку (трос), гирю, набір щіток і карабінів.

Як прочистити димар своїми руками

Комплект для сажотруса

Якщо таке пристосування збирається самостійно, то щітку можна придбати в магазині. Але, мабуть, бувають ситуації, коли купити її з якихось причин не представляється зараз можливим. Якщо димар потребує термінової прочищення, а щітки немає, можна виготовити її самостійно, взявши в якості вихідного матеріалу старі пластикові пляшки.

Мініатюра Опис процесу роботи
Як прочистити димар своїми руками Береться звичайна пластикова пляшка, розрізається навпіл з таким розрахунком, щоб верхня частина становила близько 150 мм по висоті. На стінках робляться надрізи з кроком приблизно 15 мм. Довжина надрізів залежить від діаметра димоходу, підлягає прочищення. Орієнтуватися потрібно так, щоб з відігнутими пелюстками діаметр получающейся щітки був більше розміру димоходу на 30 — 40 мм.
Як прочистити димар своїми руками У пробці просвердлюється отвір (по центру) через яке проходитиме мотузка.
Як прочистити димар своїми руками Після того, як пелюстки надрізані і відігнуті, пробка просвердлена і накручена на місце, виходить приблизно така саморобна щітка. Таких щіток необхідно виготовити дві штуки — вони будуть розташовуватися симетрично, назустріч один одному.
Як прочистити димар своїми руками В якості вантажу можна використовувати будь-масивний предмет (в даному випадку — стара бронзова дверна ручка). Вага вантажу повинен забезпечувати прохід щітки вниз через канал димоходу.
Як прочистити димар своїми руками Міцний шнур надійно прив’язується до вантажу, а потім протягується через отвір в пробках обох щіток.
Як прочистити димар своїми руками Для того, щоб нижня і верхня щітки з направленим назустріч один одному «ворсом» були розташовані на відстані один від одного (від 150 до 200 мм), всередину цього збірного йоржа потрібно вставити склянку відповідної висоти. Для цього з решти пляшки вирізається циліндр, розрізається вздовж, встановлюється між щітками. Йому надається діаметр приблизно вдвічі менший, ніж у щіток, після чого він фіксується звичайним канцелярським степлером. Потім залишилося зав’язати фіксує вузол над пробкою верхній щітки — і інструмент до роботи практично готовий!

Такий підхід, до речі, цілком виправданий і в дачних будиночках, де топка печі проводиться не так часто, і купувати професійний інструмент або викликати фахівця – просто нерентабельно. А саморобна щітка може разово впоратися із завданням нітрохи не гірше заводський. Та й зберігати її необов’язково – завжди за кілька хвилин можна вирізати нову.

Відео: ще один варіант виготовлення саморобного «йоржа»

Як проводити чистку

  • Перед тим як починати прочищення обов’язково закривають усі ревізійні люки на димарі. Необхідно передбачити які-небудь заходи, які не дадуть вичищеній сажі випасти з печі або камина підлогу і предмети інтер’єру в приміщеннях. Приміром, вогнище або топкову камеру додатково завішують мокрою тканиною.
  • Прочищення з боку даху потрібно проводити з обов’язковим дотриманням особливих заходів обережності, особливо якщо покрівля має крутий скат. Передбачається страхування від падіння. На ногах повинна бути закрита взуття з нековзною підошвою. Обов’язково одягають захисні окуляри, щоб уберегти очі від попадання сажнів або інших частинок. Руки захищають рукавицями. Доцільно, мабуть, прикрити обличчя і волосся, так як сажа досить важко відмивається. Не слід проводити такі роботи при дощі або сильному вітрі. Природно, приступати до таких операцій в не зовсім тверезому стані, втомленому, під дією деяких ліків – категорично заборонено.
Як прочистити димар своїми руками

Екіпірований сажотрус зі страхувальним поясом

  • Очищення починають зі зняття парасольки (або іншого оголовка труби). Оглядають всю видиму частину каналу, при необхідності скребком, віником, іншими підручними інструментами очищають його від сміття і нашарувань.
  • Далі, робиться пробний прохід ядром. Якщо трапляються великі нашарування, то вантаж повинен допомогти з ними впоратися – сколіть їх, щоб вони обсипалися вниз.
  • Після того як вантаж показав прохідність каналу на потрібну глибину, вище ядра встановлюються щітки, і починається процес чищення стінок від сажі. Принцип нескладний, робота досить важка і брудна. Низ щітки переміщуються під вагою вантажу, а вгору – при витягуванні мотузкою. Не поспішаючи, невеликими ділянками, ведеться очищення стінок від верху і на всю можливу глибину.
  • Час від часу перевіряються ревізійні камери на димарі – вони очищаються від впала зверху сажі. Повна їх очищення буде здійснена по закінченні робіт.
Як прочистити димар своїми руками

Чистка труби зверху щіткою на штанзі

Замість троса з вантажем все частіше в наш час застосовуються довгі гнучкі вали з накручивающейся на них щіткою або збірні штанги. Ці інструменти володіють більшою універсальністю, так як дозволяють проводити прочищення димоходів і знизу, з боку печі (каміна). Розглянемо їх трохи нижче.

Чищення димоходу з боку печі

Інструмнт з грузом ефективний тільки до першого серйозного повороту – навіть під кутом 45° прохід буде проблематичним, а при прямокутному – гарантовано застопориться.

Для проведення прочисток, якщо конституція печі та димаря продумана, повинні бути спеціальні віддушини і лючки, які дозволяють завести чистячі інструменти в порожнину труби, не вдаючись до її розбирання. Але ось тільки сила тяжіння тут вже стає не помічником, а зовсім навпаки. І для того, щоб проштовхувати щітку всередині димоходу, її необхідно насадити на жорстку і водночас гнучку опору.

Як прочистити димар своїми руками

Найпростіший набір для прочищення труб

Для невеликих ділянок, до 3 5 метрів, можна придбати в магазині спеціальний набір – одна або кілька щіток і гнучкий скловолоконний стрижень з ручкою на кінці.

Таке пристосування – досить багатофункціональний. Ним користуються, змінюючи тільки щітки різного діаметру, для чищення вентиляційних систем, невеликих ділянок димоходів, каналізації.

Як прочистити димар своїми руками

Більш багатопланове професійне обладнання

Більш професійний підхід спеціальний інструмент, у якому гнучкий вал вже здатний більшого діаметра намотаний на барабан. Розміри прочищаемых ділянок, безумовно, набагато більше. На гнучкому валу зазвичай наноситься розмітка, що дозволяє точно відстежувати глибину заходу щітки в трубу.

Нарешті, це можуть бути збірні штанги, які приворачиваются одна до іншої по мірі переміщення щітки вглиб димоходу.

Як прочистити димар своїми руками

Комплект розбірних штанг

У продажу можна знайти подібні набори, укомплектовані необхідною кількістю штанг, зроблених зі склопластику, і щітками необхідного діаметру – пластиковими і металевими.

Як прочистити димар своїми руками

Різьбові адаптери для з’єднання штанг

Штанги зазвичай мають 1 м дліни кожна, оснащені різьбовими адаптерами для взаємного монтажу одна з одною або для установки щітки. Як правило, в наборі 10 таких деталей.

У таблиці нижче показаний приклад прочищення розташованого зовні димоходу з використанням такого комплекту:

Мініатюра Опис процесу роботи
Як прочистити димар своїми руками Правильно зібраний зовнішній димохід у своїй крайній нижній точці обов’язково має заглушку зі збіркою конденсату, краном для зливу, для проведення ревізії. Це — найбільш зручне місце для проведення чищення.
Як прочистити димар своїми руками Заглушка повністю знімається, щоб відкрити прохід у порожнину димохідної труби. Зняту деталь можна відразу очистити від бруду, опалого сажі, інших сторонніх предметів.
Як прочистити димар своїми руками Так як прочищатися буде труба з нержавійки, металеву щітку, яка входить в комплект, прибираємо в сторону — в цьому випадку її не можна.
Як прочистити димар своїми руками На одну з штанг, що входять у комплект, приворачивается прочистная щітка.
Як прочистити димар своїми руками Та ж операція — на тлі відкритого входу в димохід.
Як прочистити димар своїми руками Щітка вводиться в порожнину труби, починається прочищення. Виконуючи поступальні фрикційні руху вгору-вниз, щітку поступово переміщують по каналу димоходу вгору. Здійснювати обертальні (навколо осі) руху — не можна, щоб випадково не розгвинтити зібраний інструмент.
Як прочистити димар своїми руками По мірі необхідності у ході роботи нарощується загальна довжина центрального стрижня — приворачиваются нові штанги.
Як прочистити димар своїми руками А на цій мініатюрі — демонстрація високої гнучкості скловолоконних стрижнів. Таким чином, подібного методу прочищення піддаються і криволінійні ділянки димоходу (безумовно, до певної межі, але з кутом 45 — 60 градусів впоратися буде, швидше за все, можливо).

Аналогічним чином проводяться прочищення будь-яких ділянок димоходу, де є можливість ввести щітку. Так можна поступати при чищенні з даху, від ревізійних люків або безпосередньо від топки (типовий приклад – звичайний камін). Витяг щітки з труби проводиться в зворотному порядку, з послідовним демонтажем секцій.

Счищенная з поверхні стінок сажа збирається і віддаляється – іноді до цього етапу підключають промислові пилососи. Після певної паузи, хвилин 30 40, необхідної, щоб счищенная сажа повністю осіла, перевіряються всі ревізійні люки і засувки. Після очищення, можливо, буде потрібно провести дрібний ремонт димоходу – наприклад, закрити тріщини або інші дефекти зовнішньої поверхні. Обов’язково знову встановлюється на місце оголовок труби.

До речі, комплект подібних штанг нескладно зробити і самому, застосовуючи для цього поліпропіленові труби. Гнучкість у них, звичайно, не настільки висока, як у вуглепластика, але її може цілком вистачити для певних прямих димоходів.

Як прочистити димар своїми руками

Саморобні штанги з поліпропіленової труби

Якщо є зварювальний апарат для поліпропілену, то виготовлення такого комплекти штанг займе буквально кілька хвилин. Потрібно нарізати трубу (Ø 20 мм) на рівні відрізки (наприклад, 1 метр), і приварити по краях кожного звичайні різьбові фітинги на ½ дюйма. Зрозуміло, що з одного краю приварюється «тато», а з іншого «мама».

Хімічна очищення димоходів

Механічна очищення димоходів – досить радикальний спосіб, що дає гарні результати. Але от тільки захід це досить важке і дуже брудне. А чи не можна спростити таку очистку? Виявляється, можна, якщо регулярно проводити профілактичні роботи з використанням спеціальних засобів хімічної дії.

Принцип їх фізико-хімічної дії може бути різним, але спрямований на єдині цілі – видалення вже утворився сажного нальоту з внутрішньої стінки труби і створення умов для максимально тривалого запобігання нових налипань сажі. Розглянемо кілька таких коштів ближче:

«Димовий»

Під цим брендом випускається продукція російської компанії «Эколайс». Асортимент представлений трьома різними виробами:

Спеціальна коробка «Димовий»

Принцип дії такого очисника у вигляді картонної коробки – надзвичайно простий. Його просто встановлюють в топковій камері (в каміні або в печі) і підпалюють. Весь процес очищення займає близько півтори години. Вхідні до складу препарату, що знаходиться в коробці, хімікати активно очищають сажні нашарування, перетворюють смолисті складові, роблять їх ламкими і самостійно осаливающимися. У підсумку нарости або скочуються вниз, або виходять, захоплюємося димом, назовні.

Як прочистити димар своїми руками

Очисник «Димовий» у вигляді коробки

До речі, активна дія такої очистки зовсім не обмежується лише часом спалювання пакета – воно триває протягом двох тижнів, а виражений ефект буде помітний не менше, ніж три місяці.

Поліно «Димовий»

Якщо описане вище засіб є суто профілактичним, то очищувач у вигляді поліна придаст процессу ще і естетичну складову.

Як прочистити димар своїми руками

Більш естетично — використовувати поліно «Димовий»

Цей очищувач оформлений у вигляді звичайного поліна, яким можна топити камін або піч. До речі, що входять в його хімічний склад солі металів дають дуже цікавий візуальний ефект – красиве полум’я бірюзового кольору.

В іншому ж принцип дії залишається таким же.

Очищувач для пелетних печей і котлів «Димовий»

Передбачили виробники і очищувач у вигляді гранул, що допомагає впоратися з проблемами забруднення внутрішніх каналів та димоходів пелетних котлів і печей. Цей вид палива має свої специфічні особливості, стало бути, і до профілактики подібного обладнання потрібен спеціальний підхід.

Як прочистити димар своїми руками

Спеціальний очищувач для пелетних котлів і печей

Цьому засобу для очищення має характерний вигляд звичайних паливних пелет – так зручніше перемішувати з основним паливом. Але, до речі, можна використовувати і у звичайних дров’яних печах.

Зазвичай очищення проводять з періодичністю один раз у два місяці. При польотному котлі необхідно змішати 10 кілограм очисника з тонною натуральних пелет. Якщо ж очищається звичайна піч, то достатньо буде по кілограму гранул щоденно, протягом 5 днів, додавати до дров під час однієї з топок.

Відео: чистка димоходів продукцією бренду «Димовий»

Продукція компанії HANSA

Технологи західнонімецької компанії HANSA при розробці засобівтб профилактики для обігрівальних приладів головний акцент зробили на боротьбу з креозотом – смолистими речовинами, які у взаємодії з водяними парами, і створюють ту клейку основу, на яку активно осідає сажа.

Входять до складу препаратів речовини діють двояко. Перші націлені на активний каталіз, так, щоб частинки вуглецю згорали максимально повно, практично не залишаючи сажі. Інші речовини під дією високої температури вступають в реакцію з креозотом. При цьому смолиста структура втрачає вологу, а значить – і свою в’язкість. Залишився шар стає крихким, ламким, він починає обсипатися і практично повністю згоряє в полум’ї вогнища.

Як прочистити димар своїми руками

Заслуженим авторитетом користуються вироби компанії HANSA

У продажу можна зустріти кілька видів таких очисників, які в Росії більше відомі під брендом «Сажотрус».

  • На верхній мініатюрі зображено засіб «Сажотрус», виконане у вигляді сипкої суміші. У комплексний ект входіт мірний стаканчик, за допомогою якого здійснюється дозування. Засіб використовують і для проведення очищення, і в цілях профілактики, додаючи, наприклад, по 1 2 мірні стаканчики при кожній 4 5 топці печі або каміна. Такий підхід дозволяє бути впевненими, що сажа в димоході накопичуватися не буде.
  • Внизу – таке ж засіб, але вже дозований по пакетиках. Використання не відрізняється від методики, описаної вище.
  • На середній мініатюрі – поліно «Сажотрус» в упаковці. У такому вигляді воно лягає в прогріту камеру горіння, запалюється залишається до повного прогару. Щоб підтримувати димоходи в постійній чистоті таку профілактику рекомендується проводити приблизно раз на місяць.

Очищувачі «Сажотрус» підходять для будь-яких видів печей та димарів. Що особливо важливо, вони відмінно справляються з очищенням найскладніших у цьому відношенні труб – цегляний, які нерідко мають нерівну пористу поверхню стінок.

Очисник «Kominichek»

Це теж досить відомий і широко популярний у росіян засіб для очищення димоходів чеського виробництва..

Як прочистити димар своїми руками

Розфасовані пакетики кошти «Kominichek»

Являє собою розфасовану в пакетики по 14 грамм кристаллическую суміш. Зазвичай один такий пакетик розрахований на кілограм сухих дров. Хімічні реагенти перетворюють осів на стінках труб сажный наліт в речовину, яка згорає навіть при не дуже високій температурі. Це можна віднести до переваг цього препарату. Недоліки – його «потужності» не вистачить, якщо димохід сильно запущений і шар сажі на стінках перевищує вже 2 мм. І ще одне обмеження обробку з допомогою «Kominichek», зважаючи на особливості його хімічного складу і, як наслідок, запаху, можна проводити тільки при щільно закритих дверцятах топкової камери. Таким чином, у камінах з відкритим вогнищем застосовувати такий очисник не можна.

Як прочистити димар своїми руками

Існує чимало й інших засобів — є з чого вибрати

Існує чимало й інших очищувачів, перетворювачів сажі і смоли і т. п., як вітчизняного, так і зарубіжного виробництва. Можна взяти на пробу деякі з них і вибрати оптимальний варіативностінт для себе – і по ефективності, і по простоті використання, і по вартості.

Відео: один із засобів хімічної прочищення – «Веселий сажотрус»

Народні засоби прочищення димоходів

Існує чимало способів, з допомогою яких наші предки з тієї чи іншої успішністю боролися з явищами заростання димоходів сажею. Напевно, деякі з цих народних способів були враховані й при створенні сучасних хімічних очищувачів.

Давайте згадаємо кілька народних рецептів»:

  • Звичайний окріп може надати величезну м=допомогу при пробиванні дуже сильного старого сажного засмічення. Кілька літрів дуже гарячої води виливаються зверху в трубу безпосередньо перед початком розпалювання печі.
Як прочистити димар своїми руками

Іноді на виручку приходить звичайний окріп

Окріп кілька розм’якшит твердые нарости, а піднімаються нагріті газоподібні продукти згоряння зруйнують їх, призведуть до того, що сажа шматками буде вилітати разом з димом.

  • Одним з найпростіших способів є підсипання в дрова невеликої кількості звичайної кухонної солі. Пари хлориду натрію, виявляється, деструктивно впливають на в’язкі сажні відкладення.
Як прочистити димар своїми руками

У профілактичних цілях можна використовувати кухонну сіль

Правда, цей спосіб застосовується лише в якості профілактичного. Впоратися зі старими, навіть невеликими наростами сажі він не допоможе.

  • Несподівано, але допомагає в цьому питанні і нафталін. Стандартна таблетка цієї речовини, кинута в розтоплений вогнище, стає відмінним профілактичним і очищаючим засобом. Сажа починає відшаровуватися і виходити разом з димом.
Як прочистити димар своїми руками

Нафталін допомагає непогано, але вже дуже сильно пахне

Метод перевірений, але, на жаль не без недоліків. І головний з них – у нафталіну дуже стійкий запах, від якого дуже важко позбутися, і який далеко не всім приємний.

  • Не викидайте картопляні очищення – це дуже дієвий засіб від скупчення сажі в димоході. Час від часу корисно в повністю прогрітий піч висипати очищення або навіть просто дрібно нарізану сиру картоплю.
Як прочистити димар своїми руками

Старий народний спосіб — спалювання в печі картопляних очисток

Піднімаються випари з високим вмістом крохмалю розм’якшують структуру сажнів наростів. Частина з них відвалиться. А решта буде набагато легше вичистити механічним способом.

  • З давніх пір активно для очищення димоходів застосовується суміш вугілля, селітри і «синього каменя» мідного купоросу. Склад роблять у таких пропорціях:

— мідного купоросу – 5 частин;

— порошкового вугілля (краще – коксу) – 2 частини;

— селітри – 7 частин.

Як прочистити димар своїми руками

Можна зробити очисний засіб на основі мідного купоросу

Багато такої суміші зовсім не потрібно – достатньо близько 20 грамів на сотню кілограмів дров. Склад висипають в розігріту до оптимального режиму піч, потім дуже щільно закривають дверцята топки. Проводити подібні очищення в осередках відкритого типу заборонено.

  • Нарешті, один з найбільш відомих способів очищення – це використання в цих цілях особливих дров. Так, було відмічено, що випаровування, що виділяються при згорянні осики чи вільхи, сприяють відшарування сажного нагару від стінок димоходу, а дуже великий, але короткочасний жар дозволяє вийти залишків назовні з димом або згоріти в топці.
Як прочистити димар своїми руками

Вільхові дрова — зазвичай виділяються на загальному тлі яскравими кольорами на зрізі

Цікаво, що ні вільхові, ні осикові дрова ніяк не можна зарахувати до якісної виду палива для обігріву приміщень або для лазні – тепловіддача від них невелика. Але мати такий запас деревини – все ж дуже корисно. Час від часу, в цілях профілактики, можна завершувати топлення печі тим, що наостанок відправити у неї кілька кілограм вільхи або осики. Правда, при цьому потрібно стежити, щоб іскри, нерідко вилітають в ході такої процедури з пічної труби, не стали причиною загоряння на сусідніх будівлях.

Отже, коштитб для профілактики та регулярного очищення димоходу – чимало. Підтримувати піч у справному і безпечному стані – прямий обов’язок кожного домовласника. І йому вирішувати, викликати майстра-сажотруса або зробити все самостійно. Головне не забувати це робити, звести подібні заходи у ранг приоритетных. І, звичайно, суворо дотримуватися рекомендації щодо правильної експлуатації печей – тоді і до питань очищення звертатися доведеться не настільки часто.