Ремонт ванної кімнати своїми руками

741

Рано чи пізно, але приходить час, коли відкладати ремонт у ванній кімнаті вже ніяк не можна, так як кахель або шпалери на стінах втратили свій зовнішній вигляд або, того гірше, почали відставати від поверхні, а металеві труби проржавіли. Бажання перетворити ванну стає тим сильніше, чим все частіше помічаєш у продажу найсучасніші матеріали, які здатні перетворити непривабливе обшарпана приміщення в акуратну кімнату класу «євро».

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Ремонт ванної кімнати своїми руками це досить масштабний, але все ж цілком здійсненне захід, якщо дотримуватися інструкція та виконувати всі види робіт поетапно. Враховуючи те, що матеріали для ремонту коштують недешево, а практика показує, що вартість виконання робіт обійдеться, як мінімум, половину ціни матеріалів, варто докласти власні сили й заощадити досить пристойну суму.

Зміст статті

  • 1 Загальна послідовність робіт
  • 2 Планування ремонту та придбання необхідного
    • 2.1 Складання ескізного проекту
    • 2.2 Труби для ванної
    • 2.3 Керамічна плитка
    • 2.4 Панелі ПВХ
    • 2.5 Інструменти
  • 3 Підготовка приміщення та ремонтно-будівельні роботи
    • 3.1 Демонтаж сантехніки
    • 3.2 Очищення поверхонь
    • 3.3 Прорізання штробов і установка труб
    • 3.4 Прокладка електропроводки
    • 3.5 Обробка стін
    • 3.6 Гідроізоляція підлоги
    • 3.7 «Тепла підлога» у ванній
    • 3.8 Вирівнювання стін
    • 3.9 Встановлення обрешітки
  • 4 Оздоблювальні роботи
    • 4.1 Стеля
    • 4.2 Підлога
    • 4.3 Відео: укладу плитки з допомогою пластикових притисків
    • 4.4 Оздоблення стін
    • 4.5 Відео: ремонт у ванній з використанням панелей ПВХ
    • 4.6 Завершення робіт — установка сантехніки
    • 4.7 Відео: ремонт у ванній кімнаті – посібник для початківців

Загальна послідовність робіт

Якщо вирішено самостійно виконати ремонт у ванній кімнаті, потрібно насамперед з’ясувати, у якій послідовності проводяться будівельні роботи:

  • Почати, мабуть, потрібно з планування. Можна скласти ескіз приміщення і відобразити в ньому те, що хотілося б отримати по завершенні ремонту, включивши в схему всі плановані до встановлення сантехнічні вироби та аксесуари.

У цьому питанні необхідно враховувати те, що стару ванну можна замінити на нову, але є варіант і просто оновити її за допомогою акрилової вкладки. Крім того, якщо площа приміщення зовсім невелика, але її хочеться зробити більш просторою, то можна замість стандартної ванни встановити душову кабіну в комплекті з кутовою сидячою ванною.

Подібна пробна прикидка допоможе приблизно визначитися з масштабом затеваемых робіт, з технологіями ремонту та оздоблення, з кількістю необхідних матеріалів, з приблизними термінами проведення всього запланованого обсягу. Безумовно, в процесі роботи в загальний план напевно будуть вносити ті чи інші зміни. Багато в чому це буде залежати від стану підлоги, стін, стелі, труб, а щоб побачити всю цю «красу», необхідно демонтувати старе.

  • Таким чином, наступним кроком можна переходити до зняття старої обробки і демонтажу відслужив, непотрібної сантехніки.

На даному етапі ванну в будь-якому випадку необхідно зняти і винести з цього приміщення, щоб вона не ставала перешкодою для проведення ремонтних та оздоблювальних робіт.

  • Після проведення демонтажу потрібно очистити приміщення від будівельного сміття. Після очищення потрібно провести ревізію стін і підлоги на предмет його стану (наприклад, усвідомити необхідність повної заміни покриття або можливість обмежитись ремонтом пухких чи відшарувались ділянок, тріщин, щілин і т. п.) все, що не вселяє довіри, підлягає обов’язковому видаленню.
  • Потім проводяться виміри приміщення, а на підставі їх проводиться розрахунок і складається список необхідних матеріалів, матеріалів, інструментів, приладдя.

Далі, з складеним переліком, в який повинні входити сантехнічні прилади, труби з усіма комплектуючими, матеріали для будівельних та оздоблювальних робіт, потрібно вирушати в спеціалізований салон-магазин. Не забуваємо при цьому, що оздоблювальних матеріалів зазвичай купують з невеликим резервом – близько 15 %.

  • Проводиться ремонт (при необхідності) поверхонь стін, підлоги, стелі.
  • Прокладаються нові водопровідні та каналізаційні траси. Для чого, можливо, знадобиться прорізання штробов з їх подальшим закладенням після монтажу труб.
  • Якщо планується підведення точок електроживлення (установка розеток), то для них робляться подібні маніпуляції з прорезкой штробов, укладанням кабелю в гофротрубе і подальшим закладенням.
  • Проводяться роботи подготовке поверхонь стін і підлоги до оздоблювальних робіт – гідроізоляція штукатурення, шпатлювання, заливка стяжки і т. п. На це ж етапі можна продумати питання розміщення вентиляційних каналів, монтажу декоративних коробів, які допоможуть приховати трубну розведення.
  • Далі, послідовно виконуються роботи по декоративній обробці приміщення. Звичайний порядок – зверху вниз, тобто стелю → стіни → підлогу. У ряді випадків можна змінити такий порядок, наприклад, монтаж підвісної стелі → укладання керамічної плитки на підлозі → оздоблення стін шпалерами, що миються, або пластиковою вагонкою.
  • Наступним важливим етапом йде установка сантехніки з відповідною герметизацією всіх вузлів примикань, підключення побутової техніки (пральної машини, душової кабіни і т. п.).
  • І, нарешті, на завершення, кріпляться і розвішуються по місцях всі характерні для ванної кімнати аксесуари – дзеркала, вішалки, шафи, полички і т. п.

Навіть просто перелік виконуваних робіт – досить значний. А тепер буде знайомитися з перерахованими пунктами ближче.

Планування ремонту та придбання необхідного

Складання ескізного проекту

Ескіз ванної кімнати краще всього зробити в кольорі, щоб візуально оцінити те, що має вийти. Якщо немає поки ще точного малюнка кахельної плитки, яка повинна бути встановна стінах, то можна накидати приблизний орнамент або хоча б її колір, а якщо кілька відтінків — то їх розподіл зарозміщення.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Без попереднього ескізу працювати буде складно

Безумовно, відразу планується встановлення всіх великих предметів сантехніки – ванни, умивальника, унітаза (при поєднаному розташування санвузла). Можливо, що знайдеться місце для душової кабінки. Іноді у ванній розташовують пральну машину (це виправдано тиша тоді, коли в приміщенні налагоджена хороша вентиляція, що не допускає скупчення вогкості). Все це теж лягає на схемі.

Слід визначитися з розташуванням точок підсвічування в приміщенні – стельової. можливо, локальної в районі дзеркала. Це важливо і з точки зору проектування інтер’єру, і для монтажних робіт – сюди потрібно підведення кабелів.

Відразу на малюнку «віртуально» розставляються і розвішуються все дрібниці, без яких не може обійтися жодна ванна.

Саме такий докладний ескіз таст представление про те, як буде виглядати кімната, надасть можливість щось змінити або підкоригувати, так як краще це зробити на малюнку, до початку робіт, що, закінчивши ремонт, розчаруватися в отриманому інтер’єрі.

Спираючись на складений ескіз і планування приміщення ванни, розраховують кількість необхідних матеріалів.

Зі списком, проставленим потрібним кількістю і розмірами можна відправлятися в магазин за покупками будівельних матеріалів. Купуючи необхідне, потрібно обов’язково знайомитися з експлуатаційними характеристиками товару не варто економити на якості обробки або сантехніки, так як дешеві низькосортні матеріали та вироби прослужать незначний термін, втрачаючи респектабельний зовнішній вигляд або стаючи причиною дрібних і великих аварій.

Труби для ванної

Як правило, обов’язкової заміни вимагають старі металеві труби, встановлені багато десятиліть тому і вже давно відслужили свій термін служби. Не має ніякого сенсу міняти їх на сталеві це і дорого, і незручно доставки та монтажу, а крім того, за нинішніми поняттями – не дуже і надійно. Тим більше, що є куди більш прийнятні варіанти – наприклад поліпропіленові або металопластикові труби.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Металопластикові труби — тільки для зовнішньої прокладки

Необхідно пам’ятати, що металопластикові труби підійдуть лише для відкритої, не захованої в стіну водопровідної розведення, так як металеві фітинги компресійні з’єднувальні є досить уразливим місцем, де труби можуть рано чи пізно дати підтікання.

З’єднаний якісної зварюванням поліпропілен можна спокійно ховати в штробах стін і закривати їх будь-яким з декоративних оздоблювальних матеріалів, так як після стикування окремих елементів утворюється практично монолітна конструкція. Багатий асортимент фасонних виробів для поліпропіленових водопроводів – муфти, трійники, компенсатори, перехідники, відводи, вентилі і т. п. дозволяє виконати монтаж системи практично будь-якого рівня складності.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Поліпропіленові труби можна сміливо замуровувати в стіну

Причому, особливої кваліфікації для виконання подібних монтажних робіт не вимагається. Єдина проблема, яка може виникнути це необхідність мати спеціальний зварювальний апарат. Якщо такого в «домашньому арсеналі» господаря немає, то можна скористатися послугами будівельних салонів-магазинів чи спеціалізованих підприємств, які дають зварювальне обладнання для ПП в оренду.

Детально про правила вибору і про монтаж поліпропіленових труб можна дізнатися нанашому порталі в спеціально присвяченій цьому питанню статті.

Керамічна плитка

Вибір керамічної плитки – питання досить серйозний, що потребує урахування цілого ряду критеріїв. Щоб не повторюватися, можна відіслати читача до публікації, в якому питання класифікації кахлю висвітлений досить докладно.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Кахель для ванної потрібно вибирати правильно

Що ще необхідно пам’ятати.

Керамічна плитка для оздоблення поверхонь підлоги і стін підрозділяється по сортності, яку виробник повинен обов’язково зазначати на упаковці. Згідно з міжнародними стандартами, перший сорт маркують червоним кольором, другий сорт синім, ну а третій зеленим.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Сорти керамічної плитки зазвичай підписуються різними кольорами

  • Перебираючи первосортную плитку її можна зіткнутися з 5% відхилень від норми, і це вважається цілком припустимим явищем.
  • Купуючи другий сорт швів, дефектів можна виявити на цілих 25% від загальної кількості матеріалу.
  • Прийнявши рішення заощадити і купити третій зірт пліткі, потім не варто дивуватися, якщо кожна плитка в партії буде мати ту чи іншу ступінь відхилення від встановленого стандарту.

Плитку обов’язково беруть з невеликим запасом. В роботі не виключається випадковий шлюб при укладанні, бій плитки. А ось підібрати відсутню кількість так, щоб повністю відповідав відтінок – іноді стає неможливим.

Для покриття підлоги краще всього купувати плитку з керамогранита або спеціальну підлогову кахельну. Ці види матеріалу мають високу міцність і шорстку поверхню, що дуже важливо для ванної кімнати.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Плитка для підлоги

Купуючи декілька пачок, необхідно обов’язково перевірити номер партії на кожній упаковці. А для більшої впевненості, можна витягнути з кожної упаковки по одній — дві плитки і упевнитися у відповідності відтінку і якості матеріалу. Однаковість розміру плитки перевіряється шляхом складання між собою 2 ÷ 4 пар плитки. Якщо різниця становить не більше одного міліметра, а колір до дрібниць відповідає партії, то плитку можна брати.

Вибираючи плитку для приміщень з підвищеною вологістю, необхідно звернути увагу на ще один критерій це наявність на глазурованої поверхні мікротріщин, точок або микрорадуги. Такі вади, хоча і здаються незначними, але досить серйозні з гігієнічної точки зору. Практично непомітні тріщини скоро стануть справжньою проблемою якщо в них потрапить волога і бруд, відчистити поверхню вже не вийде, а вогкість стане розсадником грибка. Тому плитку, що має такі небажані дефекти, варто відбракувати, і навіть краще звернутися до іншого продавця.

Панелі ПВХ

Ремонт ванної кімнати своїми руками

ПВХ-панелі допоможуть «оживити» інтер’єр ванної

Дуже непоганий варіант облицювання стелі та стін у ванній – декоративні панелі ПВХ. Вони, як правило, виробляються довжиною 2400 ÷ 3700 мм, шириною 125 ÷ 300 мм, а товщина їх становить від 8 до 12 мм. Це зручний розмір для монтажу в умовах тісного приміщення ванної. Панелі ПВХ досить гігієнічні, і тому затребувані для обшивки стін приміщень з підвищеною вологістю. Встановлюють панелі зазвичай на обрешітку з дерев’яних рейок або оцинкованих профілів, але на ідеально рівні стіни вони можуть бути приклеєні безпосередньо до поверхні.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

При рівних стінах ПВХ-панелі можна монтувати на плитковий клей

З’єднання панелей відбувається так само, як і у всіх видів вагонки – за рахунок наявності замків шип-паз. До решетування матеріал закріплюється приховано за допомогою саморізів або скоб.

Для монтажу панелей ПВХ предусмотрены спеціальні профільні елементи – внутрішні і зовнішні куточки, стартові і фінішні планки і т. п.

Інструменти

Для проведення ремонту у ванній потрібно, напевно, повний набір наявних будинку ручних та електричних інструментів, як загального профілю, так і зі специфікою будівельної. В залежності від виду фінішної обробки можуть знадобитися спеціалізовані пристосування, і інструменти.

Так, для кладки керамічної плитки знадобляться зубчасті шпателі з різною висотою зуба – для стін і для підлоги, плиткоріз з алмазним різцем (ручний, за типом склоріза або станкового типу), корончаті алмазні свердла або свердло-балеринка – для вирізання отворів в кахлі для проходження труб.

Підготовка приміщення та ремонтно-будівельні роботи

Демонтаж сантехніки

Перше, що необхідно зробити це демонтувати і винести з приміщення всі великі сантехнічні вироби та пристрої, прилади побутової техніки. Безумовно, перед початком цього етапу повністю перекривається подача холодної і гарячої води.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Найбрудніший етап роботи — демонтаж всього старого і ветхого

  • Так, демонтуються раковина і пральна машинка. Всі зняті прилади і пристрої виносяться з ванної кімнати. Якщо санвузол суміщений з ванною, то проводиться демонтаж унітазу.
  • Знімається і виноситься стара ванна. Вона згодом може бути замініна нову або ж відреставрована. Реставрація поверхні проводиться із застосуванням спеціальних складів або ж шляхом встановлення акрилового вкладиша.
  • Далі, скручуються або зрізають старі труби холодної і гарячої води. Якщо труба каналізації в нормальному стані, її не можна чіпати, але якщо планується заховати труби в стіну, то і каналізаційна труба знімається на вході її у ванну кімнату, а її отвір закривається кришкою.

Закінчивши з демонтажем старої сантехніки і трубної розводки, можна переходити до очищення стелі та стін.

Очищення поверхонь

  • Якщо стеля ванній не пошкоджений цвіллю, а в подальшому буде відбуватися панелями ПВХ, які будуть закріплюватися на дерев’яну обрешітку, то його поверхню можна особливо не облагороджувати. У тому разі, якщо присутні явні ознаки ураження поверхні стелі цвіллю або грибком, то старе покриття слід все ж зняти – до бетонної поверхні.
  • Зі стін та підлоги збивається стара керамічна плитка. Вона демонтується за допомогою перфоратора, поставленого тільки на ударну дію, і плоскою насадки-зубила, або ж вручну із застосуванням звичайного ручного зубила, молотки. З підлоги почати піднімати стару плитку можна тим же способом, що і зі стін, а потім змінити перфоратор на монтировку.
  • Якщо стіни були поклеєні шпалери, то їх рясно змочують водою, а потім знімають з допомогою шпателя.
  • Побілку зі стін можна видалити за допомогою змивання або розмочування з подальшим зняттям шпателем.
Ремонт ванної кімнати своїми руками

Зняття старої фарби феном

  • Якщо стіни пофарбовані, а на них планується покласти плитку, фарбу потрібно видалити, застосувавши будівельний фен або шліфмашинку із залізною щіткою. В крайньому випадку, можна обмежитися нанесенням частою насічки на поверхню стін, проте краще не плениться і позбутися фарби повністю – якість кріплення плитки від цього тільки виграє.

Результатом першого етапу підготовки ванної кімнати до ремонту повинні стати добре очищені стіни, стеля та підлога. На їх поверхні не повинно залишатися слідів старого клею для плитки та шпалер.

Все сміття з кімнати потрібно відразу ж винести, а на підлозі рекомендовано провести знепилювання – з допомогою потужного будівельного пилососа або, якщо такої можливості немає – шляхом проведення кількох послідовних вологих прибирань.

Прорізання штробов і установка труб

У порожньому і попередньо очищеному приміщенні можна переходити до штроблення стін і встановлення нових водопровідних і каналізаційних труб.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Труби, прибрані в штроби

  • Прорізання штробов проводиться шліфмашинки з колом по каменю, і перфоратором, за заздалегідь розмічених місцях на стінах.
  • Труби монтуються від їх входу у ванну і розводяться до точок підключення змішувачів, ванни і раковини, до інших «водяним розеток», наприклад, для зливного бачка унітазу або для подачі води в пральну машину.
  • При установці каналізаційної труби (зазвичай в умовах ванни використовують ПП-трубу Ø 50 мм) обов’язково враховується, що вона повинна розташовуватися під ухилом у бік центрального стояка каналізації. Вона повинна бути продовжена і для пральної машини, розташована віддалік від раковини або ванни. Якщо є можливість встановити пральну машинку поруч з умивальником, то на трубу каналізації встановлюється трійник (45°), в який і підключаються обидва зливу.
Ремонт ванної кімнати своїми руками

Спільне підключення до каналізації сифона раковини і зливного шланга пральної машини

  • Укладені в штроби труби для початку заповнюються монтажною піною вона стане додатковим захистом від тепловтрат (для труби гарячої води) і від утворення конденсату на поверхні. Потім після застигання піни, її надлишок зрізається, а зверху накладається великий шар штукатурного розчину.

Прокладка електропроводки

Щоб укласти електричний кабель під керамічну плитку доведеться теж зробити штроби. В цілях безпеки проводи повинні бути добре ізольовані (кращий варіант – ВВГнг), а крім того, їх поміщають в гофровану пластикову трубу.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Штроби і укладання кабелю в гофротрубе

Дроти прокладаються до тих ділянок поверхні стін і стелі, де будуть встановлені освітлювальні прилади і розетки (якщо вони передбачені).

Штроби, так само, як і у випадку з водопровідними трубами, запениваются, а потім заштукатурюються.

Якщо передбачається оздоблення стін панелями з решетування, то прокладку проводів здійснюють в гофрованій трубі, але розташовуючи їх між направляючими – робити штроби в цьому випадку не потрібно.

Після монтажу проводки виконується перевірка правильності її з’єднання, а потім вона повинна бути відключена від розподільного щитка аж до повного закінчення всіх будівельних і оздоблювальних робіт у ванній. Виняток – можна залишити точку підключення стельового освітлення, але з дотриманням усіх необхідних заходів безпеки.

Після того як шар штукатурки поверх забитих штробов прот труб і проводів повністю застигне, можна переходити до обробки стін і гідроізоляційних робіт.

Обробка стін

Так як у ванній кімнаті завжди «за визначенням» підвищена вологість, то не дивно, що стики поверхонь стін і стелі дуже часто можуть бути покриті чорними точками цвілі. Для того щоб такі плями не розросталися, їх необхідно видалити спеціальним засобом.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Один із зразків кошти для боротьби з цвіллю

Після просихання шару «лікарського» складу, на стіни і стелю наноситься антисептична грунтовка. Вона просочить стіни і стане не тільки додатковим захистом від різних грибкових утворень, але і створить ідеальні умови для адгезії клейових складів зі стіною.

Грунтовка наноситься за допомогою валика або широкої кисті. Для повної гарантії якості обробки краще всього цей процесс проводить в два шари (другий наноситься тільки після повного просихання першого).

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Грунтування стіни антисептичним складом

Якщо стіна буде готуватися під плитку, і на ній з допомогою сокири, молотка або будуть робитися насічки, то після цього процесу поверхня повинна бути прогрунтована ще один раз.

Гідроізоляція підлоги

Гідроізоляція підлоги у ванній – це завжди найважливіша заходів. У цьому приміщенні, як ні в одному іншому, велика ймовірність виникнення різних аварійних ситуацій. Залити самого себе – це півбіди. А ось якщо «повінь» пошириться на сусідів знизу, то це може закінчитися не тільки великим скандалом і розглядами, ні та, напевно, чималими фінансовими втратами.

Заходи з гідроізоляції не будуть марними, якщо в стяжці підлоги немає великих тріщин, щілин, особливо в місцях примикання до стін. Всі ці вади необхідно ліквідувати в першу чергу.

Для цього їх обробляють, обробляють грунтовкою, а потім заповнюють герметиком це найпростіший спосіб позбутися від них. Добре себе в якості ремонтного складу показує епоксидна шпаклівка – вона швидко застигає і створює надійні «заплатки».

Якщо ж, крім закладення щілин, потребує вирівнювання підлоги, то можна відразу вирішити дві проблеми з допомогою наливного складу, який заповнить всі оброблені тріщини і виведе на рівень ідеальну горизонталь. Як правильно провести заливку самовирівнюється підлоги можна докладно дізнатися, перейшовши на спеціальну статтю нашого порталу.

Після того як підлога буде готовий, можна переходити до його гідроізоляції. Існує чимало цікавих технологій, але найдоступнішим є обмазочный спосіб. Робота в цьому випадку проводиться наступним чином:

  • По краю підлоги і нижній частині стін (приблизно на 150 200 мм) рясно наноситься пензлем спеціальний склад, так, щоб не залишалося проміжків.
  • Потім на свіжоукладений шар в області стику стіни і підлоги наклеюється (встановлюється) гідроізоляційна стрічка, так як саме стики є самим вразливим для протікання місцем.
Ремонт ванної кімнати своїми руками

Проклеювання кутів гідроізоляційної стрічки

  • Після просихання кутових смуг гідроізоляції, складом покривається весь підлога підлоганістю та стіни на висоту до 150 мм. Бажано цю процедуру, для страховки, виконати в два шари.
Ремонт ванної кімнати своїми руками

Один з ефективних складів для обмазувальної гідроізоляції

Подібна гідроізоляція створює на поверхні підлоги еластичну плівку, за типом суцільного «корита» це зможе зберегти підлогу від протікань.

«Тепла підлога у ванній

Якщо у ванній кімнаті планується зробити «тепла підлога», то можна вибрати один з двох підходящих для цього варіантів це електричний або водяний від системи опалення.

  • Оптимальний варіант електричного теплого статі в умовах ванній – це сітчасті мати з покладеним на них зигзагоподібно гріючою кабелем.
Ремонт ванної кімнати своїми руками

Найзручніше використовувати сітчасті нагрівальні мати

Зручність в тому, що такий підігрів можна розміщувати під тонку стяжку або навіть безпосередньо під керамічну плитку (зовсім трохи, на 5 ÷8 мм утолщив шар плиткового клею). Під матюки рекомендовано укласти утеплювач з фольгированной поверхнею, особливо, якщо квартира знаходиться на першому поверсі і підлога холодний.

Такі мати підключаються до спеціального термостата, який дозволяє точно регулювати температуру нагрівання поверхні. Зручність такої підлоги полягає в тому, що його можна включати в будь-який час, як влітку, так і взимку, на відміну від статі, працюючого відопительной системи. Недоліком його є витрати за електроенергію.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Керамічну плитку можна укладати безпосередньо на мати

Мати закріплюють до підлоги на двосторонній скотч, а зверху них вкладається або наливається розчин (це може бути звичайний бетонний склад чи стяжка), або ж плитковий клей.

  • Іншим варіантом «теплої підлоги» для ванної є водяний контур, підключений до системи опалення. Така підлога буде теплим лише протягом опалювального періоду, але зате платити за обігрів не доведеться зовсім.
Ремонт ванної кімнати своїми руками

Укладання і заливка водяного контуру «теплої підлоги»

При монтажі такого «теплої підлоги» труба згинається равликом або змійкою і закріплюється на арматурної сітці або укладається між бобышек спеціальних матів. Важливою умовою, яке слід дотримуватися, є цілісність труби, тобтона всьому протязі контуру не повинна мати з’єднань. На поверхні підлоги у ванній — це нескладно виконати, так як зовсім невелика площа. Крім цього, потрібно знати, що трубу не укладають під ванною – це абсолютно безглуздо. Вона повинна бути розташована тільки в тих областях, де можлива постановки босої ноги господарів на підлогу.

Підключення «теплої підлоги» до контуру рушникосушки — не вітається

До речі, іноді кінці контурутеплої підлоги» підключаються до труб, що йдуть до рушникосушарки, тобто до централі гарячої води. Чи припустимо це? З технологічної точки зору – так. Але от з точки зору несанкціонованого відбору теплової енергії на підігрів підлоги можуть виникнути дуже серйозні юридичні проблеми.

У всякому разі, перш ніж монтувати водяний «тепла підлога» в умовах квартири з централізованою подачею гарячої води і топления, потрібно навести довідки в компанії, що займається експлуатацією житла. Напевно, потрібно виконати цілий ряд певних технічних умов.

Більш вичерпну інформацію про «теплих підлогах», можна отримати, пройшовши за посиланням на відповідну публікацію нашого порталу.

Вирівнювання стін

Перед вирівнюванням стін готову стяжку на підлозі (якщо вона виконувалася раніше) найкраще застелити поліетиленовою плівкою, щоб не заляпати його штукатурним або клейовим розчином. Вирівнювати стіни можна за допомогою звичайної штукатурки за встановленими маячками, н простіше змонтувати на клей на гіпсовій основі і зафіксувати до стіни вологостійкий гіпсокартон.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Штукатурні маячки на стінах

Якщо обрана сира штукатурка, на стіні встановлюються напрямні, які стануть орієнтиром при вирівнюванні за допомогою правила.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Вирівнювання штукатурного шару правилом

Як зробити цю роботу правильно, і який спосіб вибрати в тій чи іншій ситуації, можна дізнатися зі статті про вирівнювання стін, опублікованій на сторінках нашого порталу.

Гіпсокартон добре вирівняє стіну в тому випадку, якщо вона не деформована, а має лише невеликі нерівності. Якщо ж присутні значне викривлення площині, то велика ймовірність того, що матеріал просто його повторить, але не вирівняє.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Нанесення клею на лист гіпсокартону

Щоб приклеїти до стіни гіпсокартон, спочатку потрібно точково нанести на стіну клей. На один квадратний метр оброблюваної площі наноситься по 5 ÷ 6 городолеящего складу.

Потім лист гіпсокартону прикладається до стіни і добре притискається. Клей на гіпсовій основі швидко схоплюється, тому гіпсокартон швидко буде зафіксований у потрібному положенні.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Приклеювання ГКЛ до стіни

Монтаж цього матеріалу на стіни за допомогою клею виробляють з метою економії місця. Але в тому випадку. якщо площа ванної кімнати досить велика, гіпсокартон можна закріпити на обрешітку дерев’яну або виконану з металевих оцинкованих профілів.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Обшивка короби для труб гіпсокартоном

Вирівнювання стінових поверхонь проводиться в тих випадках, якщо далі буде здійснюватися кладка плитки. Якщо ж стіни планується обробити панелями ПВХ, то вирівнювання стін штукатуркою не проводиться, і на них відразу за рівнем встановлюється обрешітка.

Установка обрешітки

Решетування на стінах ванної кімнати встановлюється з дерев’яних рейок або металевих оцинкованих профілів. На дерев’яну обрешітку панелі ПВХ крепить набагато простіше, тому їх застосовують для каркаса частіше. Для обрешітки використовують рейки розміром в перерізі 40 × 15 мм або 50 × 20 мм Кріпляться вони на відстані 300 ÷ 500 мм один від одного.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Дерев’яна решетування на стінах

У тому випадку, якщо стеля планується зробити підвісною, для нього оптимальним рішенням стануть металеві профілі зі спеціальними підвісами. Ці підвіси, до речі, ніхто не забороняє використовувати і для установки дерев’яних рейок, на які будуть закріплюватися облицювальні панелі. Головне – надійно і жорстко закріпити ці кронштейни до поверхні стелі.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Підвіси для кріплення напрямних обрешітки

Підвісна стеля особливо необхідний у тому випадку, якщо в нього будуть вбудовуватися освітлювальні прилади точкового типу, які будуть втоплені до рівня декоративної поверхні. Тому потрібно заздалегідь виміряти висоту планованого до установки світильника, щоб опустити рівень решетування саме на таку відстань.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Підвісна стеля у ванною в процесі монтажу

Дерев’яні рейки, які використовуються для обрешітки, обов’язково потрібно обробити антисептичним водовідштовхувальним складом.

Після установки системи направляючих на стелю, можна приступати до монтажу панелей ПВХ, так як на цьому підготовчі роботи закінчуються і починаються оздоблювальні процедури.

Оздоблювальні роботи

Стеля

Обробка приміщення ванної декоративними матеріалами починається зі стелі. Якщо на стінах пізніше буде укладатися керамічна плитка, то потрібно відразу ж оформити перехід від одного матеріалу до іншого, розмежувавши його куточком. Кутдорепится по всьому периметру стелі таким чином, що створюється своєрідне обрамлення для стельових панелей.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Вирізання вікна для установки світильника

Коли панелі будуть встановлені в заздалегідь запланованих місцях, необхідно вирізати отвори для установки світильників. Їх роблять за допомогою коронки по дереву, яку встановлюють на електродриль (шуруповерт).

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Точковий світильник врізний

Далі, через отвір витягають назовні електричні кабелі, до яких приєднуються спеціальні освітлювальні світильники для підвісних стель, мають фіксатори у вигляді пружних «вушок».

Підлога

Кожен майстер вибирає послідовність робіт самостійно, але рекомендовано насамперед, укласти плитку на підлогу, і лише після цього переходити до стін.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Укладання плитки на підлогу

Укладання плитки здійснюють на спеціальний плитковий клей, виготовлений на цементній основі. Роботи починають від дверей і стіни, яка перебуватиме в полі зору. Процесс проходит в такому порядку для того, щоб неповні, обрізані плитки, які неминуче будуть, опинилися б в далеких кутах, закритими ванною, шафками і т. п., і не псували всю картину.

Між плитками при укладанні встановлюються калібрувальні хрестики, які будуть витримувати однакову товщину швів на всій поверхні. Витягуються вони тільки після висихання клею.

Клей наноситься на поверхню підлоги розміром в одну ÷ дві плитки, розподіляється в одному напрямку зубчастим шпателем. Багато майстри рекомендують саме при укладанні на підлогу завдає ще шар клею і на саму плитку. Укладання в цьому випадку ведеться так, щоб напрями борозен на підлозі було перпендикулярним борознах на плитці. Такий метод дає повну гарантію того, що під кахлем не залишиться повітряних пустот.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Підгонка площині плитки з допомогою гумового молотка

Після укладання плитки, при необхідності, простукують гумовим молотком через брусок, покладений відразу на дві плитки, тим самим вирівнюючи їх в одну площину. Контроль укладання кожної плитки з допомогою рівня є обов’язковим.

Ще один спосіб домогтися рівної поверхні без внутрішніх порожнеч це спеціальні притиски, які використовуються замість хрестиків.

Відео: укладу плитки з допомогою пластикових притисків

Вони вирішують одразу дві проблеми витримують однакову товщину швів і примусово виводять сусідні плитки на один рівень. Якщо їх використовувати одразу, починаючи з укладання першої плитки і до останньої, поверхню гарантовано буде рівною. Ці пристосування використовуються не тільки для облицювання кахлем підлоги – він цілком підходить і для стін.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Очищення швів між плитками

Після завершення укладання плитки на підлогу і схоплювання клейового складу, затираються міжплиткові шви. У разі якщо шви заповнилися клеєм у процесі укладання і підгонки, їх потрібно очистити за допомогою спеціального скребка, а потім змести залишки, використовуючи стару зубну щітку.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Заповнення швів затіркою (фугою)

Далі, очищені зазори заповнюють затіркою (розведеної або готової до застосування фугою), надлишки якої необхідно відразу ж видаляти з поверхні плитки. Зволікати з цим небажано, так як після висихання фуги зчистити її буде значно важче.

Після завершення облицювання підлоги проміжки, що залишились між крайніми плитками і стіною, потрібно очистити всю глибину і заповнити герметиком.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Іноді, на свій страх і ризик, підлоги у ванній обробляють і деревом

Замість підлогової плитки деякі власники квартир воліють підлога з дощок чи ламінату. Це теж, за великим рахунком, прийнятні варіанти, але треба пам’ятати, що і деревина, і особливо ламінат (МДФ), не дуже люблять вологу. Якщо укладати дощатий підлогу, то матеріал для нього потрібно попередньо обробити антисептичними і водовідштовхувальними складами, а при використанні ламінованих панелей – звернути увагу на допустимість матеріалу до укладання в приміщеннях з підвищеною вологістю. І все ж – краще не експериментувати, а зупинитися на керамічному покритті.

Оздоблення стін

Самим популярним оздоблювальним матеріалом для стін у ванній кімнаті також є керамічна плитка, так як вона досить довговічна і проста в догляді. Останнім часом не менш затребуваними для облицювання стін у ванній кімнаті стали панелі ПВХ. Вони правда, прослужать менший термін, ніж кахель, але і ціна полімерного матеріалу непорівнянна, і монтаж панелей виконується значно простіше і швидше.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

ПВХ-панелі — це виграш в ціні і швидкості проведення обробки

Панелі виробляються з різними малюнками, і деякі моделі, до речі, дуже вірогідно імітують керамічну плитку.

Плитка

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Укладання плитки на поверхню стіни

Укладання плитки на стіни — процес досить складний, і якщо він буде виконуватися новачком, то є ризик наробити багато помилок. Тому, беручись цю роботу, не слід поспішати. На допомогу початківцям плиточник будуть вже згадувані притиски, які не дозволять поверхні однієї плитки виступити вище або нижче сусідньої.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Використання притисків на стіні

Укладання плитки починається від підлоги. Потрібно розуміти, що перший ряд задає правильність і рівність для всіх інших, тому потрібно обов’язково точно виставити горизонтальну лінію його установки з контролем з допомогою будівельного рівня.

Плитковий клей наноситься на стіну за допомогою зубчастого шпателя під кладку трьох ÷ чотирьох плиток. Не варто поспішати і покривати складом занадто велику площу, особливо при недостатності практики, так як розчин досить швидко схоплюється.

Після повної облицювання стін шви між плитками затираються так само, як і при укладанні на підлозі.

Перед укладанням кахель на тих ділянках, де крізь стіни будуть проходити водопровідні труби чи будуть стояти водяні «розетки», в потрібних місцях на плитці висвердлюються отвори необхідного діаметра з допомогою встановленої в патрон дриля алмазної коронки або «балеринки».

Панелі ПВХ

Якщо для обробки обрані панелі ПВХ, то їх закріплюють на обрешітку, змонтовану на стіни раніше. Сама по собі установка труднощів не представляє – панелей проста і зрозуміла система «паз – шип», і всі кріпильні елементи (саморізи, гвоздики або дужки степлера) повністю ховаються при установці кожної наступної смуги.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Пластикові панелі — дуже прості в монтажі

Зверху і знизу (при вертикальному розташуванні панелей) встановлюється стартові планки, які приховають непривабливі обрізані торці і додадуть інтер’єрного оформлення закінченість.

Крім того, спеціальні фурнітурні елементи передбачені для внутрішніх і зовнішніх кутів, а також вертикальних і горизонтальних країв оздоблювального матеріалу.

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Профільні елементи для облицювання стін ПВХ-панелями

Встановлюючи оздоблювальні ПВХ-панелі, потрібно пам’ятати, що рівність і, відповідно, зовнішній вигляд покриття стіни залежать від ідеально виставленої по вертикалі або горизонталі (в залежності від напрямку укладання) першої смуги. При цьому кожний наступний елемент также обов’язково перевіряють на вертикальність.

Отвори для труб в пластикових панелях зробити набагато простіше вони легко висвердлюються за допомогою шуруповерта та коронки потрібного розміру, або навіть просто вирізаються будівельним ножем.

Відео: ремонт у ванній з використанням панелей ПВХ

Завершення робіт установка сантехніки

Після завершення монтажу оздоблювальних матеріалів на стіни, встановлюються на свої штатні місця всі сантехнічні прилади і аксесуари ванна або душова кабіна, раковина, а також змішувачі для них. Дуже докладно процеси встановлення сантехніки розглянуті у спеціальному розділі нашого порталу.

  • Після установки, вирівнювання і надійної фіксації ванни, вона підключається через сифон до каналізаційного стоку, а після монтажу змішувача на розетки-ексцентрики перевіряється на протечку.
Ремонт ванної кімнати своїми руками

Установка сифона у ванній і його перевірка на пртекание

  • Після цього необхідно закрити зазор, що утворився між стіною і ванною це робиться за допомогою силікону, кахельних або пластикових плінтусів.
Ремонт ванної кімнати своїми руками

Герметизацію зазору і примикань

  • Далі, при бажанні, під ванною монтується екран. Він може бути закріплений на дерев’яному каркасі, зібраному з бруска, або викладений з гіпсових плит або блоків та облицьований керамічною плиткою. До деяких моделей ванн прі їх купівлю можна відразу ж придбати металевий каркас для закріплення будь-якої обраної декоративної обробки.
  • Встановлюється раковина умивальника. Якщо обрана модель «тюльпан», то водопровідні гнучкі труби закриваються керамічної ніжкою-підпорою.
  • За умови вибору звичайної раковини, під неї можна підібрати тумбочку, яка приховає всі непривабливі вузли і стане місцем для зберігання миючих засобів. Якщо у стільниці тумбочки отвори під установку чаші раковини немає, то його доведеться вимірювати і випиляти.

Перед тим як встановити раковину, її перевертають і встановлюють на стільницю шафки, щоб обвести місце вирізу олівцем. Далі, визначається ширина смуги, що йде по краю раковини, і це відстань також переноситься на стільницю всередину окресленого півкола від розміченій лінії. Саме за нею і буде проводитися випилювання отвори для установки раковини.

Якщо ж раковина має більшу ширину, ніж тумба, то доведеться підкоригувати і передню панель шафки, а після установки, закрити щілину між шафкою і раковиною білим силіконом.

  • Потім змішувач раковини підключається до водопроводу, а слив до каналізації.
  • Якщо це є в планах встановлюється пральна машина. Вона також підключається до водопровідної «розетки», тобто до спеціально підготовленому для неї фітингу.

Обробку можна завершити установкою нової красивої вентиляційної решітки чи, щоб підсилити ефект – канального витяжного вентилятора (в цьому випадку для нього заздалегідь точка підключення до електроживлення)

Ремонт ванної кімнати своїми руками

Останні штрихи — тумбочки, дзеркала, вішалки, полички і інші аксесуари

І останнім кроком у ванній вішаються по місцях всі необхідні для цього приміщення аксесуари, такі, як дзеркала, полички, шафи, вішалки, мильниці і т. д.

Зробити ремонт у ванній кімнаті — не так-то й просто, незважаючи на невеликий розмір приміщення. Однак, приклавши необхідні зусилля і маючи потрібні матеріали та інструменти, впоратися з цим цілком можливо. Самостійний виконаний ремонт стане гордістю господаря, а крім того, дозволить заощадити чималу суму.

Відео: ремонт у ванній кімнаті – посібник для початківців