Штукатурка стін своїми руками

587

Добре оштукатурені стіни завжди виглядають дуже естетично і акуратно, але щоб досягти таких результатів потрібно проробити досить трудомістку роботу.

Штукатурка стін своїми руками

Штукатурка стін своїми руками може бути проведена в тому випадку, якщо початківець майстер добре вивчить те, як здійснюється цей процес, зрозуміє, що для його проведення потрібно, і розбереться в основах технології подібної роботи.

Однак, щоб виконати оштукатурювання стін якісно, важливі не тільки теоретичні знання, але і хоча б невелика практика в цій роботі. Тому, якщо немає досвіду в штукатурних «маніпуляції», потрібно для початку спробувати свої сили на невеликій ділянці стіни. Проводячи подібну тренування, можна хоча б трохи «набити руку» в нарисі розчину і його розрівнюванні.

Такий досвід стане в нагоді не тільки власникам приватних будинків, але і господарям квартир у багатоповерхівках, так як, на жаль, навіть у панельних будинках стіни, найчастіше, потребують досить серйозне вирівнювання.

Зміст статті

  • 1 Матеріал для нанесення штукатурки
    • 1.1 Стіни з цегли
    • 1.2 Бетонна стіна
    • 1.3 Стіни з пінобетону
  • 2 Підготовчі роботи
    • 2.1 Закладення тріщин
    • 2.2 Підготовка цегляної стіни
    • 2.3 Як готується бетонна стіна
    • 2.4 Підготовка дерев’яної стіни
    • 2.5 Виставлення маячків
  • 3 Техніка нанесення штукатурки
    • 3.1 Відео: як правильно оштукатурити цегляну стіну

Матеріал для нанесення штукатурки

Штукатурна суміш для обробки стін вибирається в залежності від того, з чого побудовані стіни будівлі. Крім того, враховується умови, де будуть проводитися роботи всередині приміщення або зовні будівлі.

Штукатурка стін своїми руками

Важливо вміти правильно вибрати потрібний розчин для конкретних умов

Стіни з цегли

  • Стіни, виведені з цегли, зазвичай штукатурять сумішами, виготовленими на основі цементу, іноді з невеликим додаванням вапна для надання додаткової пластичності. Вапно додається і в тому разі, якщо роботи проводяться в приміщенні з підвищеною вологістю або ж зовні будівлі.
Штукатурка стін своїми руками

На цегляні стіни, як правило, наносяться штукатурки на цементній основі

  • На цегляні стіни накладається шар штукатурки, який не повинен перевищувати 30 мм. При цьому потрібно враховувати те обставина, що якщо товщина покриття буде складати більше 20 мм, то під штукатурку на стіну обов’язково кріпиться сітка-рабиця для армування та утримання суміші на поверхні.
  • Для замішування розчину на основі цементу необхідно взяти інгредієнти, виходячи із пропорції 1 частина цементу і 3 ÷ 4 частини просіяного чистого піску. Зазначені вихідні матеріали замішуються з водою до густої консистенції, але при цьому враховується і те, що суміш повинна бути пластичною.
  • Якщо виготовляється цементно-вапняна суміш, то знадобиться 1 частина цементу, 1 ÷ 2 вапняного тіста і 5 ÷ 7 частин піску. Спочатку пісок перемішується з цементом, потім в суху суміш додається розведена до консистенції молока вапно, і всі разом перемішується до однорідного стану. При отриманні дуже густого складу допускається (хоча і не вітається) додавання невеликої кількості води.
  • Якщо на стінах закріплений облицювальна цегла, то штукатурити його буде складніше із-за того, він має гладку поверхню. Цілком ймовірно, що суміш буде скочуватися зі стіни або навіть відвалюватися шматками іноді в такій ситуації не допомагає навіть армуюча сітка. Тому для такої поверхні потрібні спеціальні професійні грунтувальні склади та правильно підібрана армуюча сітка. Цю роботу краще довірити кваліфікованим фахівцям, які знають, які матеріали стануть оптимальними для тієї або іншої поверхні, і добре володіють технологією їх нанесення на «складні поверхні.

Бетонна стіна

  • Якщо бетонна поверхня гладка, то її необхідно підготувати з допомогою грунтовки з додаванням кварцових вкраплень, які нададуть стіні необхідну для надійного утримання штукатурки шорсткість. В цементний розчин для стіни додається порошок гіпсу, який істотно посилює адгезію суміші зі стіною.
Штукатурка стін своїми руками

Оштукатурювання бетонної стіни

  • Крім цього, для такої поверхні часто застосовується вапняно-гіпсовий розчин, де застосовуються пропорції 3 ÷ 4 частини вапна і 1 частина гіпсу. Процесс приготовления такої суміші проходить в такому порядку: гіпс швидко замішують з водою маса не повинна бути надто густий, в неї заливається вапняний розчин, а потім все вимішується до однорідності.
  • Якщо ж бетонна стіна має шорсткості, то вона не потребує складної підготовки, особливого підходу чи спеціальних складів, так як для неї підходячит традиционные цементні або гіпсові штукатурні розчини. Тим не менш, перш ніж наносити штукатурку на стіну, її рекомендовано просочити грунтовкою глибокого проникнення «Бетоноконтакт».

Стіни з пінобетону

Штукатурка стін своїми руками

При нанесенні штукатурки на пінобетон армуюча сітка — обов’язкове

  • Стіни з пінобетонних блоків перед оштукатурюванням обов’язково потрібно обробити грунтовкою-грунтовкою глибокого проникнення. При необхідності на стіну закріплюється армуюча скловолоконна сітка – «серпянка».
  • Для таких стін використовують як гіпсові розчини, так і цементні.

Вибираючи склади для вирівнювання стін, потрібно підійти до цього питання з усією відповідальністю. Це необхідно для комфортної роботи по обштукатурюванню, для хорошої адгезії розчинів стіною і для якості виконаного завдання – максимально тривалому терміну служби оштукатурених стін.

Штукатурка стін своїми руками

У різноманітті будівельних сухих сумішей нескладно заплутатися. Уважно читайте інструкції!

Потрібно відзначити, що в даний час в будівельних магазинах представлено дуже велика кількість готових сумішей на різних засадах і призначених для різних поверхонь. Це дуже зручно – при підготовці складів не потрібно буде ламати голову з визначенням та дозуванням пропорцій його інгредієнтів, так як достатньо буде просто розвести суміш водою в зазначеній на упаковці консистенції.

При виборі або самостійному виготовленні штукатурного складу, можна скористатися наступними таблицями:

Таблиця 1. Основні характеристики готових штукатурних сумішей

Показник Норми для марок Методи випробувань
Сцепляющий розчин ЛЗ 10/90 Вирівнюючий розчин ЛЗ 35/95 Сцепляющий розчин ЛЗ 50/50 Сцепляющий розчин ЛЗ 65/35 Обробний розчин Файн Коут ЛЗ 50/50 Шпаклівка Термонит Шпаклівка для блоків
Рекомендована товщина шару в мм 3÷5 5÷15 5÷15 5÷15 3÷10 2÷10 3÷10 ТУ п. 1.2
Рекомендований витрата води л/25кг 3,5÷4 3,5÷4 3,5÷4 3,5÷4 4÷5 5,5÷6 6÷7 ТУ п. 1.2
Передбачувана міцність при стисненні в МПа не менше 16 8 4 2 4 6 20 ГОСТ 5802-86
Передбачувана міцність при вигині в МПа не менше 2 2 1 1 1 3 3 ГОСТ 5802-86
Адгезія з основою в МПа не менше 0.5 0.4 0.3 0.3 0.3 1 0.5 ГОСТ 5802-86
Середня густина розчину, кг/м 3 1900 1900 1900 1900 1900 1900 1900 ГОСТ 8735-88
РН 12÷13 12÷13 12÷13 12÷13 12÷13 12÷13 12÷13 ТУ п. 1.2

Таблиця 2. Рекомендовані пропорції для деяких штукатурних складів

Характеристики поверхні стін Склад розчину
Вапняний, (з піском, гіпсом, цементом) Складний (цемент, пісок, гіпс, вапно) Цементний-піщаний Вапняно-гіпсовий
В приміщеннях з нормальною вологістю
Цегляні, бетонні, кам’яні 1:4; 3:1; 2:1 1:1:6 1:0,3:4*
Дерев’яні 1:1÷1,5÷2÷2,5
Для приміщень з підвищеною вологістю і для зовнішніх робіт
Цегляні, бетонні, кам’яні 1:1:4 1:3
Дерев’яні 1:1:6 1:4
* Примітка — 0,3 вапна в цементний розчин додається для пластичності.
Примітка: рухливість розчину повинна складати при механізованому нанесенні 60 ÷ 80 мм, при нанесенні вручну 70 ÷ 80 мм

Підготовчі роботи

Перед початком штукатурних робіт необхідно провести підготовчі заходи з очищення стін від старих оздоблювальних матеріалів. Це робиться для того, щоб штукатурка добре лягала і трималася на поверхні стіни з неї повинно бути знято все, до підстави. Стіни, викладені з різних матеріалів, вимагають індивідуального підходу до їх очищення.

Якщо після очищення стін на них виявляться тріщини, їх необхідно закрити, інакше покладена зверху них штукатурка може розтріснутися на тому ж місці.

Закладення тріщин

Виявлені тріщини необхідно замастити обов’язково, і проводиться цей процес різними способами, в залежності від ширини і поширеності наявних дефектів.

  • Якщо ширина розбіжності тріщини невелика, але очевидно, що вона йде в глибину стіни, перше, що потрібно зробити це розширити її, і звільнити доступ до вузької частини в товщі матеріалу.
Штукатурка стін своїми руками

Розширення тріщин на поверхні стіни …

Далі, отриманий зазор необхідно очистити від пилу з допомогою щітки і рясно обробити грунтовкою.

Штукатурка стін своїми руками

… з послідуючою їх заробкою

Після просихання проникаючого складу, тріщина закладається шпаклівкою на цементній або гіпсовій основі з допомогою шпателя, в рівень з поверхнею стіни.

  • Якщо тріщина зовсім вузька і не глибока, то можна закрити її герметиком або силіконом. Їм заповнюють щілину за допомогою прикладеної до балона зі складом тонкої насадки-носика, який направляють вглиб тріщини.
Штукатурка стін своїми руками

Зовсім вузькі щілини можна закрити герметиком

  • Для закладення дуже широких щілин нерідко використовується і монтажна піна, яку можна заповнювати проміжки, навіть не чекаючи повного висихання грунтовки.

Після повної полімеризації піни, її надлишки, які виступили за рівень поверхні стіни, зрізаються, а потім можна переходити до наступних процесів задготовке до штукатурних робіт.

Підготовка цегляної стіни

  • Якщо на стінах з цегли вже раніше було накладено нетолстый шар старої штукатурки, її треба промочити водою за допомогою губки, проводячи зволоження кілька разів так вона легше буде відставати від поверхні.
Штукатурка стін своїми руками

Сколювання старої штукатурки з цегляної стіни

  • Потім, з допомогою шпателя, що має товщину металевої робочої поверхні в 1,5 ÷ 2 мм, і молотка, штукатурний шар потрібно акуратно зняти.

Для цього один з ділянок стіни спочатку простукивается молотком. Потім через з’явилися тріщини відшарована від ударів штукатурка подцепляется шпателем. При необхідності по його ручці постукують молотком, відокремлюючи шари штукатурки від стіни.

  • За очищеної стіни потрібно пройтися залізною щіткою або шліфмашинки з відповідною насадкою.
  • Далі, шви між цеглин потрібно трохи поглибити на 5 ÷ 7 мм, щоб штукатурка увійшла в них, і від цього отримала найкраще зчеплення зі стіною.
  • Після цього стіна очищається за допомогою м’якої щітки, а потім вологої губки.
  • Завершальним підготовчим етапом є покриття стіни грунтовкою глибокого проникнення в два шари. Другий шар наноситься після повного висихання першого.

Як готується бетонна стіна

Гладку бетонну стіну очистити від штукатурки або побілки простіше, ніж цегляну, так як на ній штукатурка зазвичай тримається гірше.

  • Побілку можна добре намочити за допомогою губки і зчистити залізною щіткою, а потім поверхню стіни добре промити.
  • Якщо не хочеться розводити вогкість, можна вчинити по-іншому: спочатку покрити побілку товстим шаром клейстеру і дати йому висохнути, а після цього зчистити побілку або тонкий шар штукатурки жорстким шпателем.
Штукатурка стін своїми руками

Насічки на стіні поліпшать зчеплення штукатурного складу з поверхнею

  • На очищеній поверхні рекомендовано зробити неглибокі насічки. Потрібно відзначити, що цей процес не з легких, тому доведеться докласти чималих зусиль. Але ігнорувати його – не слід.
  • Можна замінити нанесення насічок більш простим методом прогрунтовав стіну складом глибокого проникнення з додаванням в нього чистого кварцового піску дрібної фракції. Але іноді цей метод може не спрацювати, тому краще всього провести експеримент на невеликій ділянці стіни, наклавши на неї грунт і дочекавшись його повного просихання. Далі, по стіні потрібно провести рукою, перевіривши її шорсткість. Якщо вона відчутна, значить, і штукатурка буде триматися на ній добре. Але пісок при цьому обсипатися зі стіни не має.

Підготовка дерев’яної стіни

  • З дерев’яної поверхні зчистити стару штукатурку зовсім просто. Стіну обстукують молотком, і штукатурка сама злітає на підлогу, тому рекомендовано під стіну завчасно постелити поліетиленову плівку. Тоді після зняття штукатурки плівку разом з відколотий будівельним сміттям можна відразу ж винести з кімнати, не розтягуючи прибирання на довгий час і не розвозячи бруду на весь будинок.
  • Для того щоб штукатурка добре трималася на дерев’яній поверхні, на неї набивають тонкі рейки так звану дранку. Їх набивають на стіну по діагоналі за допомогою цвяхів. Дранка не тільки буде добре утримувати штукатурний розчин, але і послужить маячками при вирівнюванні його на поверхні.
Штукатурка стін своїми руками

Дранка на дерев’яній стіні — відмінна «арматура» для штукатурки

  • Якщо після очищення стіни від старої штукатурки виявилося, що на поверхні закріплена стара дранка, її потрібно обов’язково видалити, так як за час тривалої експлуатації у ній могли завестися комахи, або ж вона могла підгнити і ненадійно тримається на стіні. Крім цього, старе дерево дуже часто може видавати неприємний запах, який запросто може просочуватися в кімнату через шар нової штукатурки.
  • Не забуваємо, що перед тим, як набивати решетування, стіну треба обов’язково покрити антисептичними складами, щоб захистити деревину від виникнення цвілі або появи колоній шкідливих комах.
  • Якщо для обрешітки обрана дранка, то після завершення її установки, стіну ще раз потрібно покрити антисептиком для деревини.
  • Іноді для обрешітки замість дранки використовують металеву сітку-рабицю. Її закріплюють не до самої дерев’яній стіні, а до рейок, які є прокладками між сіткою і стіною. Товщина їх повинна бути не менше 3 мм
  • Приступати до подальших робіт з вирівнювання стін штукатуркою можна тільки після того, як стіна добре просохне.

Виставлення маячків

Щоб домогтися ідеальної рівності стіни за допомогою оштукатурювання, необхідно встановити орієнтири, так звані» маячки, які виставляються за будівельним рівнем.

Штукатурка стін своїми руками

Виставлення маячків для штукатурних робіт

Роль маячків зазвичай виконують металеві напрямні, які закріплюються на стіні за допомогою гіпсового розчину він швидко тужавіє і тримає металевий профіль в тому положенні, в якому його встановили за рівнем.

  • Маяки встановлюють на відстані приблизно півтора метри один від одного, з таким розрахунком, щоб при вирівнювання розчину правило ходило по двох поруч розташованих профілями-маячками.

Ідеальну вертикальність профілів контролюють з допомогою виска.

  • Якщо в наборі інструментів є тільки короткий рівень, тоді можна використовувати довгий брусок, який приставляють до напрямної, до того, як повністю висохне розчин гіпсу. До його середини ставлять рівень і за нього рівняють одну або іншу сторону направляючої, обережно притискаючи її бруском.

Після підготовки стін до нанесення штукатурки, можна переходити до приготування розчину.

Приготування розчину для штукатурки

Сам процес оштукатурювання найчастіше проводять у три етапи, накладаючи розчин у три шари.

  • Перший шар це накидання на стіну досить густого штукатурного розчину.
Штукатурка стін своїми руками

Перший шар — начерку, просто — наляпывание пластичного штукатурного складу

Процес можна проводити за допомогою кельми або ж просто вручну, але в цьому випадку потрібно обов’язково надіти товсті гумові рукавички.

— На цегляні і бетонні стіни розчин накидається товщиною трохи вище встановлених маячків це приблизно 5 мм.

— На дерев’яні стіни з латами товщина повинна складати близько 8 ÷ 9 мм.

  • Другий шар називають ґрунтом. Для нього виготовляється розчин, що має тістоподібну консистенцію. Він наноситься за допомогою кельми або широкого шпателя, і його товщина повинна становити близько 7 ÷ 8 мм.
  • Третій, фінішний шар званий накривкою. Він повинен бути виготовлений з дрібнозернистого піску без великих вкраплень. Розчин для фінішного шару повинен мати сметанообразную консистенцію.

Можна придбати суміші для кожного шару штукатурки в готовому вигляді, де передбачені всі складові, що сприяють хорошій адгезії і міцності затверділої маси.

Штукатурка стін своїми руками

Розчин повинен добре «розходитися» по площині стіни, але не стікати вниз

Якщо ж розчин виготовляється самостійно, то найчастіше використовують наступні рецепти для їх виготовлення:

  • Цементно-вапняний склад: 1 частину вапна, 1 частина цементу і 5 частин піску.
  • Цементний розчин: 3 частини піску і 1 частина цементу.
  • Розчин на основі вапна: 1 частину вапна і 3 частини піску.
  • Гіпсово-вапняний склад: 3 частини причетного до тістоподібного стану вапна і 1 частина сухого порошку гіпсу.

Є нюанси, які потрібно обов’язково враховувати, перед тим, як замішувати розчин:

  • Штукатурку на цементній основі потрібно обов’язково використовувати протягом години після її замішування, інакше вона втратить свою пластичність і буде погано зчіплюватися з поверхнею стіни. Тому потрібно замішувати тільки таку кількість розчину, який гарантовано може бути завдано за цей період часу.
Штукатурка стін своїми руками

Розчину потрібно готувати стільки, скільки точно встигнеш виробити

  • Розчини на гіпсовій основі схоплюються і застигають надзвичайно швидко, тому їх змішують безпосередньо перед нанесенням на стіну і в маленьких кількостях. Розрівнювати такі розчини теж потрібно відразу, так як чим тонше шар, тим швидше він буде висихати.
  • При використанні готових сумішей, перш ніж заливати їх водою, потрібно обов’язково вивчити інструкцію, розташовану на упаковці, так як ці матеріали мають різні терміни схоплювання і висихання.

Замішування розчинів відбувається наступним чином:

  • Спочатку в ємність, де буде замішуватися розчин, заливається вода. Потім у неї засипається 6 ÷ 8 кельмою сухої суміші і добре перемішується за допомогою електродриля зі спеціальною насадкою-міксером.
  • Потім поступово в ємність додається суха суміш і перемішується до потрібної консистенції. Розчин повинен бути однорідним і пластичним.
  • Далі, отриманий розчин залишають на пару хвилин, а потім вимішується ще один раз. Якщо є необхідність, до нього додається трохи води або сухої штукатурної суміші, в залежності від отриманої і необхідної густоти.

Ще раз хотілося б нагадати про те, що суміші потрібно підготувати стільки, скільки майстер зможе використовувати за 25 ÷ 30 хвилин, — якщо суміш виготовлена гіпсовій основі, і за 40 ÷ 60 хвилин — якщо на цементній.

Після того, як розчин буде замішаний, потрібно відразу ж переходити до першого етапу нанесення штукатурки на стіну.

Техніка нанесення штукатурки

Як говорилося вище, найчастіше робота проводиться в три етапи. Їх і слід розглянути детальніше, щоб знати, як правильно діяти.

  • Перший етап, «начерку» або «мазок», проводиться за допомогою кельми.

Починають накидати розчин з нижньої частини стіни, поступово розуміючись вгору. Набрасываемые гірки штукатурки підніматися вище напрямних на 8 ÷ 10 мм.

Розчин, можна сказати, наляпывается на стіну з невеликого розмаху, з зусиллям, щоб добре зчепитися зі стіною.

Штукатурка стін своїми руками

Розрівнювання першого, набросанного шару правилом

Накидавши штукатурку в висоту від підлоги на 1000 ÷ 1200 мм, її вирівнюють за допомогою правила. Його встановлюють нанапрямних і повільно піднімають вгору, натискаючи на розчин і розподіляючи штукатурку між напрямними плавними рухами вліво ÷ вправо.

  • Наступний етап це нанесення грунтового шару. Цей цяп проводится після схоплювання розчину першого шару, набросанного і вирівняного.

Завдяки пластичності складу, він може наноситися за допомогою широкого шпателя.

Штукатурка стін своїми руками

Нанесення штукатурки другим шаром

Розчин забирається за допомогою середньої ширини шпателя з ємності і перекладається на широкий шпатель, а потім накладається на стіну і розподіляється по ній рівним шаром. Наносячи суміш, необхідно вирівнювати всі смуги, що залишаються від ведення шпателем поповерхні.

Штукатурка стін своїми руками

Нанесення штукатурки на широкий шпатель

Цей же шар повинен приховати проступають смужки направляючих.

  • Третій, фінішний шар покликаний зробити поверхню ідеально гладкою. Він повинен бути тонким, не більше 1,5 ÷ 2 мм Накладається він на ще вологий другий шар, а якщо той вже встиг підсохнути, то його можна змочити вологим валиком.
Штукатурка стін своїми руками

Третій шар повинен остаточно приховати всі дефекти

Фінішний шар необхідно зробити максимально рівним, зі згладжуванням всіх смуг і вирівнюванням незахваченных шпателем місць. Для того щоб не пропустити жодна вада на поверхні, стіну по дотичній підсвічують лампочкою при вимкненому верхньому освітленні.

  • Після підсихання фінішного шару, переходять до затірці поверхні за допомогою пластикової або дерев’яної терки. Цей процесс проводится круговими рухами проти годинникової стрілки. При цьому терка щільно притискається до оштукатуреної поверхні.
Штукатурка стін своїми руками

Затирка оштукатуреної поверхні

  • Далі, на ту ж тертку закріплюється повстяний матеріал або фетр, і починається процес остаточної шліфовки поверхні.

Перш ніж зважитися на покупку великої кількості матеріалів для штукатурення стін, напевно, варто для початку в будівельному магазині придбати кілька кілограмів готової штукатурної суміші і провести весь процес на невеликій ділянці стіни або на шматку фанери. Якщо все пройде вдало, можна переходити до масштабної роботи на стінах приміщення.

І, за традицією, на завершення публікації – відео з майстер-класом по оштукатурення стіни.

Відео: як правильно оштукатурити цегляну стіну