Рідкі шпалери своїми руками

536

Останнім часом намітилася одна дуже цікава тенденція все частіше для оформлення стін використовують не звичайні стандартні шпалери заводського виробництва, з вже ненанесенным колірним або рельєфним малюнком, а так звані «рідкі», які наносяться на стіни за допомогою шпателів, кистей, валиків, інших малярно-штукатурних інструментів. Готові суміші для такої технології можна придбати в будівельних магазинах, але умільці давно визначилися з рецептом цього декоративного покриття стін, і з успіхом його застосовують для виготовлення робочої суміші.

Рідкі шпалери своїми руками

Рідкі шпалери своїми руками можуть бути виготовлені з різноманітних матеріалів, які зазвичай вже не згодяться в господарстві цю особливість також можна назвати позитивною якістю такого оздоблювального матеріалу. Не доведеться витрачатися на дорогі компоненти складу, заощадивши деяку кількість засобів, а крім того – в певній мірі можна вирішити проблему утилізації відходів.

Перш ніж перейти до ознайомлення з процесом виготовлення «рідких шпалер», треба гарненько розібратися, що ж вони з себе представляють.

Зміст статті

  • 1 Що таке «рідкі шпалери», їх основні властивості
  • 2 Готові суміші
    • 2.1 Відео: технологія роботи з «рідкими шпалерами» фабричного виробництва
  • 3 Як самостійно виготовити «рідкі шпалери»?
    • 3.1 Перший варіант – з паперових відходів
    • 3.2 Відео: приклад виготовлення «рідких шпалер» з непотрібної папери
    • 3.3 Другий варіант – з інших волокнистих матеріалів
    • 3.4 Процес виготовлення робочого складу «рідких шпалер»
  • 4 Нанесення «рідких шпалер на стіни
    • 4.1 Підготовка поверхні стін
    • 4.2 Процес нанесення «рідких шпалер»
    • 4.3 Відео: майстер-клас по роботі з «рідкими шпалерами» — «шовкової штукатуркою»

Що таке «рідкі шпалери», їх основні властивості

Цей обробний матеріал кардинально відрізняється від всіх інших видів декоративних покриттів стін, так як майже повністю складається з натуральних, як кажуть – «дихаючих» матеріалів. Основу «рідких шпалер» складають бавовняні, целюлозні або шовкові волокна. У компонентний склад також входить скріплювальний речовина (той чи інший клей), який при заутворі водою створює масу, придатну до нанесення на вертикальні стіни, по аналогії із штукатуркою.

Рідкі шпалери своїми руками

Пакети з «рідкими шпалерами» різних кольорів

Готові заводські суміші зазвичай продаються у герметичних поліетиленових пакетах. На кожнім упакуванні є інструкція щодо приготування та нанесення рідких шпалер.

У пакетах запакований сухий склад, що складається з волокон, оброблених клеєм, та деяких пластифікуючий і модифікуючих добавок. «Рідкі шпалери» можуть бути забарвленими в певний відтінок, або ж мати нейтральний білий колір.

Якщо планується нанести на стіни покриття певної колеровки, то купуються білі шпалери, а потім їм надається потрібний колір або контурний ефект з допомогою спеціальних фарбувальних добавок, що продаються окремо.

Рідкі шпалери своїми руками

При наявності художнього дару і досліди роботи, можна створити ось таку красу

Якими специфічними достоїнствами «може похвалитися» такий обробний матеріал :

  • Після нанесення на стіну, по мірі висихання, шар «рідких шпалер» здобуває пористу структуру, яка сприяє додаткової звуко і теплоізоляції стін кімнати.
  • Це декоративне покриття не закупорює пор в матеріалі стін і дає можливість «дихати», що сприяє оптимізації мікроклімату (температури і вологості в приміщенні.
  • При замішуванні розчину і при його використанні і висиханні, матеріал не видає ніяких запахів, тому при проведенні ремонту в одній кімнаті особливого дискомфорту створюватися в інших приміщеннях не буде можна не виїжджати на цей період з квартири.
  • Матеріал володіє антистатичними властивостями, завдяки тому, що складається з натуральних компонентів, які несуть нейтральний заряд електрики. Це позитивно позначається на здоров’ї мешканців будинку або квартири. Крім того, завдяки антистатичному ефекту, це декоративне покриття не притягує пилових мас до поверхні стін. Частинки пилу не будуть накопичуватися ні всередині, ні на поверхні матеріалу, а значить повітря в приміщенні буде чистіше.
  • «Рідкі шпалери» є пожежобезпечними. Матеріали, з якого вони виготовлені, не сприяють поширенню вогню, самозатухают і не виділяють при цьому токсичних для організму людини речовин.
  • Це покриття, незважаючи навідмінність у його складі органічних волокон, не вбирає запахів, завдяки наявності клейової маси, яка стає для інших складових своєрідною захисною плівкою.
  • «Рідкі шпалери» мають здатність зберігати первісний колір довгі роки, так як мало схильні до впливу ультрафіолету.
  • Крім усього сказаного, це покриття не має швів і може укладатися товщиною від 1 до 8 мм. Зазвичай його наносять товщиною в 2 ÷ 5 мм.
  • Під цей матеріал не потрібно занадто тзательно готувати стіни, так як він сам посприяє їх вирівнювання, візуально маскуючи всі вади поверхні.
  • На стіні після висихання «рідкі шпалери» створюють приємну на дотик, м’які, шорстку поверхню.
  • Покриття добре маскує різні дефекти стіни, такі, як невеликі тріщини або щілини – «рідкі шпалери» добре лягають біля рам і плінтусів, а їх надлишок, що виходить за межі кутів, легко зрізається. На внутрішніх ж кутах нанесений шар при усадці стін будівлі не мнеться і не тріскається, на відміну від паперових шпалер.
  • При необхідності провести в кімнаті з «рідкими шпалерами» ті або інші роботи, пов’язані з порушенням цілісності стіни, на потрібній ділянці декоративний шар знімається з допомогою шпателя, счищенная маса зберігаються. Стіна робиться або просвердлюється, потім закладається, а зверху назад наноситься раніше знята суміш шпалер, попередньо розведене водою.
  • При бажанні, поверх старых рідких шпалер можна покласти шар нових, мають інший колір. Крім цього, при необхідності, матеріал легко знімається за допомогою шпателя.
  • З допомогою додавання в масу різних барвників, на стіні можна, використовуючи різні шпателі, створювати численні кольорові або навіть рельєфні малюнки або ж панно, створюють акцент інтер’єрного оформлення кімнати.
Рідкі шпалери своїми руками

Яскраве панно з «рідких шпалер»

Матеріал у повній мірі підходить для приміщень, призначених для житла і господарських потреб, а також для офісів, холів громадських будівель.

«Рідкі шпалери» можна розвести з придбаної суміші, а можна приготувати самостійно, застосувавши в якості необхідних компонентів знайдені будинки відповідні матеріали.

Готові суміші

Для того, щоб розвести «рідкі шпалери» з купленої в будівельному магазині фабричної суміші, потрібно підготувати одну або кілька ємностей для замочування. Зазвичай для цього використовують пластиковий таз (кювету) досить великого розміру, з високими стінками, так як в ньому простіше проводити замішування.

Рідкі шпалери своїми руками

Замішування складу в тазу

Далі, маса пакета висипається в приготовлену ємність і заливається водою. Кількість вживаної рідини обов’язково вказано на упаковці матеріалу. Зазвичай на один пакет необхідно використовувати 5 ÷ 6 літрів води. Для замочування краще використовувати не занадто холодну воду, так як якщо процес буде проводитися вручну, то приємніше буде працювати в теплій воді. Так і суміш при цьому виходить більш пластичною. Правда, з температурою не можна і переборщити, щоб на «зварити» склад – рекомендована повинна бути указуна упаковці (зазвичай в діапазоні від 25 до 30 градусів).

Далі, потрібно довго вимішувати масу до однорідного стану. Потрібно відзначити, що рекомендовано висипати в ємність тільки одну ÷ дві упаковки, так як надмірно велику кількість маси буде дуже важко промешать грунтовно до повністю однорідної консистенції.

Якщо розглядати процес виготовлення покроково і детально, то він буде виглядати наступним чином:

Рідкі шпалери своїми руками

«Короткий курс» в картинках

  • Перед висипанням в ємність пакети з сухою сумішшю потрібно енергійно струшувати протягом 23 хвилин щоб суха суміш повністю розпалася на складові, без грудок.
  • Далі, маса висипається в пластикову ємність.
  • В кювету вливається потрібну кількість води рекомендованої комфортної температури.
  • Маса перемішується до повністю однорідного стану.
  • Потім склад укладають в поліетиленовий пакет або ж загортають у поліетиленову плівку і залишають настоюватися на 12 годин.
  • Суміш повинна вийти пластичною, середньої густоти, щоб її легко було наносити на стіну, і вона при цьому не стікала б поповерхні вниз. Безпосередньо перед нанесенням на стіну занадто густу масу можна трохи розбавити чистою водою.

Слід відзначити одну цікаву властивість такий замішаний складу в герметично закритому вигляді (у тому поліетиленовому мішку) може зберігатися без втрати своїх властивостей до двох тижнів.

Відео: технологія роботи з «рідкими шпалерами» фабричного виробництва

Як самостійно виготовити «рідкі шпалери»?

Як вже згадувалося вище, цей вид декоративного покриття народні умільці навчилися робити самостійно. Існує рецепт основи суміші, в яку можуть бути додані різні декоративні інгредієнти, залежно від бажаного ефекту. Деякі базові компоненти основи можуть змінюватися. Але в цілому, замішування саморобних «рідких шпалер» проводиться за однаковим сценарієм.

Перший варіант – з паперових відходів

Для виготовлення робочої суміші «рідких шпалер» потрібні:

  • Будь-який папір старі газети і книги, використані в принтері друковані аркуші, пакувальні обгортки та інші непотрібні в господарстві обривки.
  • Барвник потрібного кольору або навіть декількох кольорів.
  • Клей ПВА і вода.
  • Гіпс, акрилова штукатурка або клей «Бустилат».
  • В якості добавок можуть використовуватися: подрібнена деревна кора, висушені водорості, порошок слюди, дрібні блискітки, шматочки пряжі, крихта з граніту, кварцу або іншого каменю.

Процес виготовлення основи відбувається поетапно, а вже в готову суміш вливається барвник. І тільки після того, як вона настоїться, всипати вибрані добавки.

— Папір необхідно подрібнити, причому, чим дрібніше будуть шматочки, тим швидше піде подальший процес.

Рідкі шпалери своїми руками

Папір подрібнюють і заливають водою

Подрібнену папір поміщають в ємність, заливають звичайною водою і залишають на 3 ÷ 4 години, щоб матеріал добре розм’як. На один кілограм паперу потрібно 5 літрів води.

Рідкі шпалери своїми руками

Перемішування за допомогою насадки — міксера

— Почекавши потрібний час до максимального розмокання, папір замішують з водою з допомогою електродриля з насадкою-міксером додосягнення однорідної маси.

— Потім, в отриману суміш додають барвник і клей, а потім продовжують замішування.

Рідкі шпалери своїми руками

Маса після внесення клею і барвника

— Далі, суміш викладають у великий поліетиленовий пакет або загортають у плівку і залишають приблизно на 12 ÷ 14 годин дозрівати.

— Після закінчення зазначеного строку масу розгортають і ретельно вимішують вручну.

— Якщо задумано зробити шпалери з блискітками, їх теж додають в масу після її дозрівання.

Рідкі шпалери своїми руками

Додаткові інгредієнти декоруючі

— Безпосередньо перед нанесенням на стіну в масу додається гіпс, а потім знову її перемішують до повної однорідності.

Тут потрібно пам’ятати, що чим більше гіпсу буде додано в суміш, тим швидше вона буде схоплюватися і тверднути. Тому не варто додавати гіпзразу за всю підготовлену масу «рідких шпалер».

Відео: приклад виготовлення «рідких шпалер» з непотрібної папери

Другий варіант – з інших волокнистих матеріалів

Щоб приготувати інший варіант «рідких шпалер», необхідно підготувати наступні компоненти:

Основний матеріал

  • Бавовняне або целюлозне волокно. В якості цього матеріалу можна використовувати звичайну вату або ж утеплювальний матеріал «Ековата», що складається з деревної целюлози.
Рідкі шпалери своїми руками

Звичайне деревне целюлозне волокно

Матеріалу знадобиться досить багато, якщо обробка буде проводитися на великих площах це потрібно передбачити заздалегідь.

Якщо буде використовуватися звичайна вата, то її доведеться ретельно подрібнити. Цю операцію можна проводити вручну, з допомогою ножиць, або ж спорудити якусь подобу міксера, використавши для перемішування електродриль з насадкою-міксером. Чашею для міксера може служити відро, в яке вкладається матеріал, але ємність потрібно обов’язково закрити кришкою з отвором для вала міксера, інакше вата буде розлітатися в сторони. Кришку можна виготовити з товстого картону.

  • Крім вати і целюлози, в якості основного матеріалу можна використовувати волокна — синтепон, лляні волокна, поліестер або шерсть.
Рідкі шпалери своїми руками

Непогано підійде і лляне волокно

Ці матеріали, так само, як і в першому випадку, ретельно подрібнюються, причому, чим дрібніше вийде це зробити, тим краще і простіше їх буде перемішувати, а маса вийде більш однорідною.

  • Ще одним варіантом для виготовлення «рідких шпалер» можуть стати нитки, виготовлені з різних матеріалів це може бути вовна, бавовна, синтетика або суміш з декількох складових. Часто у рукодільниць лежить багато залишків стала непотрібною пряжі, а крім цього, можна розпустити старі, вже давно ніким не ношені светри і кофти.
Рідкі шпалери своїми руками

Можна знайти застосування непотрібних залишків пряжі, старим в’язаних речей

Нитки теж потрібно подрібнити це можна зробити ножицями або, наприклад, гострою сокирою-сікачем для рубання капусти, але для цього необхідно мати дерев’яну основу, на якій буде проводитися робота.

Рідкі шпалери своїми руками

Як подрібнювача добре підійде сокиру-сікач для капусти

Звичайно, робота здобному подрібненню досить стомлююча, але зате результат буде приголомшливим. Кольорові подрібнені нитки можуть використовуватися самостійно або як добавка в масу, виготовлену з волокон або паперу.

Сполучний компонент

В якості компонента, скріплюючого волокнисту структуру «рідких шпалер», можуть використовуватися різні клеї це «Бустилат», шпалерний казеїновий клей ПВА чи, або ж навіть шпаклівка на акриловій основі. Однак, потрібно пам’ятати, що остання, по-перше, має специфічний запах, а по-друге її потрібно буде додатково розвести водою.

Найбільш стійкими до стирання і деформації виходять шпалери, виготовлені саме на акриловій шпаклівці.

Декоративні добавки

Для декоративних добавок, як і в першому варіанті, можуть бути використані ті ж компоненти – дрібна крихта різних мінералів, блискітки, слюда та ін Їх застосування залежатиме від того, який ефект планируется отримати. Однак, потрібно відразу попередити про помірність не варто використовувати відразу кілька добавок, так як це може тільки все зіпсувати.

Добавки можна придбати в готовому вигляді. Вони виготовлені з матеріалів, які не будуть окислюватися або сприяти появі грибкових утвореннях на стінах. Знайти такі компоненти в будівельних магазинах або декору нескладно, і вони мають цілком доступну ціну.

Барвники

Для додання «рідких шпалер» потрібного відтінку дуже важливо вибрати правильний барвник, який додається в масу при її приготуванні. Потрібно купувати склади, призначені для додавання фарби на водній основі. Додають їх у вологу суміш з одночасним перемішуванням – тоді вони додадуть їй однорідний відтінок потрібної ступеня насиченості.

Рідкі шпалери своїми руками

Барвник повинен бути для складів на водній основі

Якщо є бажання надати поверхні «позахмарність» , тобто неоднорідність кольору, у вигляді вкраплень і перепадів тони, то необхідно поступити наступним чином:

— перший раз колер додається і розмішується з масою до того, як вона придбає один рівний колір;

— другу порцію барвника додають перед самим нанесенням маси на стіну, але в цей раз її не вимішують настільки ретельно, залишаючи деякі ділянки не розмішаними.

Процес виготовлення робочого складу «рідких шпалер»

Із згаданих компонентів «рідкі шпалери» виготовляються наступним чином:

У ємність для замішування поміщають один з обраних матеріалів основи — волокна, нитки або ж і те, і інше одночасно, потім перемішують з одним із зв’язуючих. Пропорції складання маси повинні складати приблизно 1:1.

Далі, в масу додаються декоративні компоненти, і вона знову перемішуються до однорідності, щоб блискітки або кам’яна крихта рівномірно розподілилися по всьому об’єму суміші.

Якщо суміш виходить дуже густий, то в неї можна додати трохи води.

Рекомендовано, в якості експерименту, виготовити невелику кількість оздоблювального матеріалу в певних пропорціях і спробувати нанести їх на стіну. Якщо покриття буде добре лягає на поверхню і мати той вигляд, який і хотілося отримати господарю, то можна готувати необхідний обсяг суміші, достатній для стін однієї кімнати.

Після того як маса буде замішана, її потрібно залишити для дозрівання на 5 ÷ 8 годин, так як волокна і нитки повинні добре просочитися клеєм.

Час, поки суміш буде готуватися, можна використовувати для підготовки стін під їх нанесення.

Нанесення «рідких шпалер на стіни

Підготовка поверхні стін

Як і під будь-яку декоративну обробку, під нанесення «рідких шпалер» стіни вимагають певної підготовки. Особливих зусиль докладати не доведеться, як слід виконати стандартні процедури звичайної підготовки. До них відносяться наступні заходи:

  • Проводиться очищення поверхні від старого покриття, яке може перешкодити нанесення «рідких шпалер» це будь-які старі шпалери, білення, олійна фарба і т. д.
Рідкі шпалери своїми руками

Видалення старих покриттів стіни

  • Якщо стіни покриті штукатуркою, яка не має суттєвих вад, її знімати не потрібно, так як шпалери ляжуть на неї без проблем.
  • Вирівнювати поверхню стін до ідеалу також не обов’язково, так як «рідкі шпалери» допоможуть приховати незначні вади.
  • Якщо стіни очищені до бетонної основи, то їх слід покрити проникаючої грунтовкою і дати поверхонь добре висохнути.
  • Потім на стіни наноситься шпатлевочная вирівнююча суміш її можна нанести і розподілити за допомогою широкого шпателя. Після висихання цього шару на нього може бути завдано, при необхідності, тонкий фінішний шпаклювальних складу.
  • А коли шпаклівка повністю висохне, поверхню знову потрібно гарненько загрунтувати. Останній шар грунтовки наноситься для кращого зчеплення «рідких шпалер» зі стіною.
Рідкі шпалери своїми руками

На завершальному етапі підготовки стіна ретельно грунтується

Після підготовки стін, можна приступати безпосередньо до виготовлення і нанесення «рідких шпалер».

Процес нанесення «рідких шпалер»

Рідкі шпалери своїми руками

«Рідкі шпалери» добре будуть виглядати і на стінах, і на стелі

Після того, як стіни будуть готові «прийняти» декоративну обробку, «рідкі шпалери» наносять на їх поверхні за типом тонкошарової штукатурки.

Рідкі шпалери своїми руками

«Рідкі шпалери» наносяться за типом штукатурки металевим шпателем або кельмою

Однак, тут необхідно передбачити ще один нюанс, щоб робота пройшла успішно. Суть ось у чому. Якщо заздалегідь готується відразу велику кількість суміші в кілька замісів, і кожен заміс додається однаковий барвник, здавалося б в одному і тому ж кількості, то все одно дуже складно витримати один колірний тон. Дуже часто трапляється так, що один заміс може вийти трохи світліший, а інший темніший. Це може бути не особливо помітно в напіврідкому, розведеному стані. Однак при висиханні на площині стіни різниця може візуально відчуватися досить суттєво – вид вийде неохайним.

Рідкі шпалери своїми руками

Щоб домогтися однорідності кольору, користуються однією простою методикою

Цього легко уникнути. При підготовці до нанесення на стіну з кожного тазу або пакета з замісом береться однакову кількість маси і ретельно перемішується. Після її використання, при взятті наступної порції, проробляється точно така ж процедура. Таким чином, можна добитися абсолютно однакового кольору і розподілу декоративних компонентів на всіх стінах кімнати.

Рідкі шпалери своїми руками

Не потрібно боятися помилитися — завжди є можливість спробувати ще раз

Нанесення «рідких шпалер» на підготовлені стіни – процесззовсім нескладний, і з цією роботою може впоратися навіть новачок, так як зіпсувати матеріал в принципі неможливо. Якщо щось не вийшло з першого разу, то нанесені на певний ділянку стіни шпалери можна акуратно зняти, а потім нанести заново.

Оптимальна товщина нанесення шпалер це 2÷3 мм. Такого шару можна домогтися за допомогою металевого шпателя або терки. Загладжувати матеріал на стіні найкраще прозорою кельмою-гладилкою. Використовуючи її, можна постійно тримати під контролем оброблювані ділянки поверхні.

Рідкі шпалери своїми руками

Прозора кельма-гладилка — самий зручний інструмент для «рідких шпалер»

Сира маса наноситься на стіни і розгладжується круговими, горизонтальними або вертикальними рухами, в залежності від того, який ефект оформлення задуманий.

Надлишки матеріалу, що виступають за межі декорируемых площин, акуратно зрізують будівельним ножем після того, як матеріал почне просихати.

Після первинного схоплювання клею, потрібно пройтися по всій поверхні прозорої гладилкою, змочуючи її у воді цей процесзробить поверхню рівною. Цю операцію потрібно проводити обережно, круговими рухами проти годинникової стрілки.

Якщо на стіні задумано відтворити певний малюнок, то його заздалегідь наносять на потрібну ділянку олівцем, роблячи чіткі лінії. Потім фрагменти наміченого панно заповнюються окремо, «рідкими шпалерами» потрібного кольору. Краї областей підрівнюються і залишають на деякий час для схоплювання клею.

Рідкі шпалери своїми руками

Пошарове нанесення різнокольорових «рідких шпалер» при створенні художнього панно

Після цього навколо елементів орнаменту наносяться ті «рідкі шпалери», які будуть служити для нього тлом. Таким чином, можна відтворювати на стінах чудові, абсолютно ексклюзивні візерунки, які стануть центром уваги приміщення.

Відео: майстер-клас по роботі з «рідкими шпалерами» «шовкової штукатуркою»

Виготовлення і нанесення «рідких шпалер» можна повною мірою назвати творчим процесом, який доступний практично всім, у кого з’явилося бажання спробувати свої сили в цьому мистецтві. Тому, якщо виникла думка обробити кімнату або частину стіни абсолютно оригінальним чином, потрібно сміливо братися за справу і починати творити.