Укриття винограду на зиму: особистий досвід олени непомнящей

74

Запорукою врожаю винограду наступного року є правильна зимівля лози. Але не поспішайте вкривати дорослу виноградну лозу, їй не страшні перші заморозки, вони подіють тільки на зелене листя і пагони, а деревне лозу загартують.

Повітряно-сухе укриття винограду: що це таке?

У нашій зоні ризикованого садівництва ми вкриваємо стандартним повітряно-сухим укриттям всі сорти винограду, навіть самі морозостійкі. Мета цього укриття-створити оптимальний для винограду режим тепла і сухості, виключити підмерзання і випрівання. Тоді сувора або мінлива зима не завадить виноградній лозі благополучно прокинутися навесні.

Як підготувати виноград до зими

Восени виноградар повинен зробити все можливе, щоб лоза на виноградних кущах добре визріла, зокрема, цьому сприяє обприскування куща монофосфатом калію (15 г на 10 л води).

Для загартування виноградних кущів можна застосувати такий цікавий спосіб, яким користуються досвідчені виноградарі. Потрібно різким ударом звичайного металевого брухту приблизно в 10-15 см від голови куща пробити грунт і порушити цілісність приповерхневих коренів куща. Це запустить процес загартовування рослини і прискорить визрівання лози.

До початку жовтня потрібно зняти останні грона винограду і провести обов’язковий подзимний влагозарядковий полив.

Покрокове укриття винограду до зими

Обрізка винограду перед зимовим укриттям

Після перших сильних заморозків і природного листопаду зніміть лозу зі шпалер і проведіть обрізку. Якщо листопада до цього часу не відбулося, то акуратно, не зачіпаючи очі, зніміть листя з лози. Всі слабкі і отплодоносившие в цьому році пагони, а також всю зелену невизревшую частина пагонів видаліть.

При обрізанні найбільш поширеним на півночі способом віялової форміровкі на кожному рукаві залишають один найбільш сильний холостий втечу, розташований ближче до голови куща, скорочуючи його до довжини, відповідної рекомендаціям по конкретному сорту, в середньому – на 6-8 очок. Для страховки можна залишити на кожні дві лози додатковий сучок заміщення, обрізаний на 2-3 вічка.

Укладання обрізаного винограду під укриття

Потім нетуго зв’яжіть лозу в пучки (фашини) і дбайливо притисніть їх, поєднуючи кущі попарно назустріч один одному приблизно в 10-20 см над землею. Під лозу заздалегідь укладіть підготовлені дошки або сухий ялиновий лапник.

Лози винограду подготволенние для зимового укриття: обрізані, пов’язані і укладені на лапник

Сухий повинна бути і сама вкривається виноградна лоза. Ці операції проводяться обов’язково при позитивній температурі, щоб тендітна лоза не ламалася.

Обробка жеелзним купоросом лоз винограду перед укриттям

Вже в обрізаному і пов’язаному стані кущі бажано обприскати залізним купоросом в концентрації 3-5% (300-500 г на 10 л води), для «молоді» використовуйте меншу концентрацію. Залізний купорос – сірчанокисле залізо) — найпростіший фунгіцид, застосовуваний восени для запобігання взимку лози і вічок від цвілі і для викорінення збудників деяких хвороб з поверхні лози.

Що знадобиться для повітряно-сухого укриття

Зварна сітка або будь-яка інша решітка

Міцна зварна сітка шириною 1-1,5 м (в залежності від глибини траншейки). Сітку розрізаємо на зручні в користуванні півтораметрові фрагменти і згинаємо буквою «п» з поперечиною по ширині траншейки і «ніжками» 30-40 см, щоб «буква» майже не височіла над траншеєю і взимку сніг з неї не звалювався.

Виноград, підготовлений під зимове укриття: зверху на лозами встановлена металева зварна сітка

Покривний матеріал

нетканий покривний матеріал (спанбонд 60 або агроспан 60), який в районах з сильними морозами може бути складний вдвічі. Даний матеріал забезпечує сухий стан повітря в укритті. Зовнішній вологе повітря не проникає в укриття, тому що температура повітря і тиск всередині укриття вище, ніж зовні. У морозну погоду ця різниця особливо велика.

Лоза винограду, накрита зверху стальнйо сіткою і лутрасилом

Товста міцна поліетиленова плівка

Радимо виноградарям такі матеріали купувати рулонами в розрахунку на багаторічне використання, вийде не дуже дорого. Тунельні укриття з цих трьох складових монтуються досить швидко.

Замість нетканого укривного матеріалу можна використовувати солом’яні або очеретяні мати, замість плівки – шифер, обрізки толю або руберойду.

Торці тунелів до встановлення постійних негативних температур залишаємо відкритими. При настанні постійних морозів торці закриваємо-не наглухо і з загином укривного матеріалу всередину.

Лоза винограду під повним готовим укриттям

Шматочки дрантя або обпаленого повсті для відлякування мишей

не забудьте також покласти в кожен тунель шматки обпаленого повсті або ганчірки, змочені у відпрацьованому машинному маслі, – для відлякування гризунів.

Укриття винограду

У сухий ясний день приблизно в кінці жовтня – початку листопада приступайте до укриття винограду. До цього часу зазвичай вже проходять перші заморозки з температурою -5…-7 °с, але ще не встановлюються постійні негативні температури. Вкривати виноград потрібно не тільки під лозою, а по можливості всю зону горизонтальної проекції кореневої системи, інакше в малосніжну зиму коріння можуть постраждати.

Виноградник олени непомнящей в тверській області повністю підготовлений до зими