Водяний конвектор опалення

462

Все частіше власники приватних домовмісце звичних радіаторів для опалення житлових приміщень вибирають конвектори. Ці обігрівальні прилади можуть мати дуже різноманітний зовнішній вигляд і різну конструкцію, в залежності від місця розташування й особливостей експлуатаційного призначення.

Водяний конвектор опалення

Водяний конвектор опалення відмінно підійде для вишуканих інтер’єрів, в яких центральною композицією є стіна з панорамним склінням. Якщо звичайна батарея, навіть має найбільш елегантний вигляд, далеко не у всіх випадках здатна вписатися в декоративне оформлення житлової кімнати або холу, то конвектор здатний стати зовсім непомітним або ж ідеально доповнити стиль інтер’єру, аніскільки не втрачаючи при цьому своїх якостей, як саме опалювального приладу.

Водяний конвектор опалення

Ексклюзивні варіанти конвекторів можуть розміщуватися навіть у кімнатах складної конфігурації

Зміст статті

  • 1 Функції водяних конвекторів
  • 2 Базова конструкція конвектора
  • 3 Переваги і недоліки водяних конвекторів опалення
  • 4 Класифікація водяних конвекторів опалення
    • 4.1 Види конвекторів за способом встановлення
  • 5 Критерії вибору водяного конвектора опалення
  • 6 Відео: процес встановлення внутрипольного конвектора

Функції водяних конвекторів

Чому ж замість звичайних батарей все частіше стали займати саме конвектори? Які особливі функції вони зможуть виконати? На це питання існує чотири відповіді:

  • Конвектор здатний створити максимальний захист від потоків холоду, що йдуть від віконних прорізів та вхідних дверей. Це відбувається завдяки створюється цим елементом потужної теплової завіси, яка практично повністю перекриває доступ холодних мас.
Водяний конвектор опалення

Конвектор здатний створити теплову завісу біля вікон або дверей

  • Конвектор гарантовано створює потрібну температуру повітря, комфортні умови для життя або роботи в приміщенні, в якому він встановлений.
  • Здатність створювати, швидко і рівномірно розподіляти тепло по всьому об’єму приміщення, завдяки руху теплого повітря, іноді робить конвектор для деяких великих приміщень просто незамінним.
  • Конвектор відмінно протистоїть виникненню конденсату на вікнах або на стінах укосів. А це означає, що скло буде залишатися прозорим, не обмерзлих навіть у сильні морози на вулиці, а укоси не будуть сиріти, тобто мінімізується загроза появи на них плям цвілі.

Базова конструкція конвектора

Слово «конвекція» походить від латинського «convectiō» перенесення. У розглянутому сейчазразі – це передача нагрітого повітря потоками або струменями, які виходять прот трубы з теплообмінником, проходячи через корпус приладу, набираючи при цьому швидкість і міць, і далі отримуючи остаточну спрямованість на решітці, часто має регульовані жалюзі.

Водяний конвектор опалення

Рух повітря через конвектор

Спрямоване тепло за всіма законами фізики швидко піднімається до стелі, створюючи завісу холоду, що йде від вікон або дверей, і створюючи конвекційне переміщення повітря у приміщенні. Потім, остигаючи, повітря знову опускається вниз, щоб знову нагрітися і продовжити циклічне переміщення. Саме така постійна циркуляція повітря дозволяє підтримувати майже однакову температуру, з різницею всього у 1 ÷ 2 градуси під стелею і біля поверхні підлоги.

Водяний конвектор опалення

Конструкція звичайного конвектора — дуже нехитра

Конструкція водяного конвектора досить проста і в якійсь мірі нагадує звичайну батарею, але принцип її роботи дещо відрізняється від останньої. Якщо від звичайної батареї, не обладнаної спеціальними конвекційними каналами, тепло виходить від всієї поверхні, і спрямоване воно здебільшого тільки одну сторону, тобто переважає пряме теплове випромінювання,то конвектор як би пропускає через себе холодне повітря, зігріваючи його і направляючи до стелі.

Конвектор принципово включает трубу (в сучасних моделях найчастіше – мідну), яка оточена металевими теплообмінними пластинами, безпосередньо контактуючими з нею. ці елементи є серцевиною конвектора. Чим більше в приладі подібних пластин, тим вище рівень тепловіддачі. Труба з теплообмінником розташовується в спеціальному корпусі, який має у верхній своїй частині вихідне вікно, прикрите ґратами або керованими за напрямом жалюзі.

Водяний конвектор опалення

Від місця розташування конвектора його пристрій принципово не змінюється

Сучасні моделі оснащені спеціальним клапаном, управляющимся термостатичним регулятором, що дозволяє підтримувати потрібну температуру повітря в приміщенні. Крім цього, в конструкції зазвичай передбачається клапан для випуску повітря.

Водяний конвектор опалення

Термостатичний регулятор з клапаном

Для збільшення потужності конвектора, в його корпусі можна встановити два або навіть три теплообмінника. А деякі конвектори мають, крім того, ще і вбудований вентилятор – це дозволяє в ряді випадків при необхідності набагато швидше прогріти приміщення.

Достоїнства і недоліки водяних конвекторів опалення

Як і у кожного з існуючих обігрівальних приладів, у конвекторів також є свої плюси і мінуси, про які слід знати, перш ніж купувати і встановлювати їх.

До позитивним критеріям використання цього виду приладів можна віднести наступне:

  • Ефективність конвектора при рівномірному нагріванні приміщень за допомогою циркуляції повітряних потоків.
  • Дуже швидке поширення тепла, а як результат — нагрівання кімнат.
  • Економія енергоресурсів, так як для опалювальної системи не потрібно великої кількості теплоносія і його сильного нагрівання – зазвичай достатньо температури не вище 60-ти градусів.
  • Компактність і легкість конструкції полегшує монтаж конвекторів. При бажанні можуть використовуватися моделі, що дозволяють заощадить «дорогоцінний» простір в приміщенні.
  • Могутні конвекційні потоки і теплові завіси перешкоджає утворенню конденсату на поверхнях вікон і в кутах приміщень.
  • Елегантний сучасний вигляд, дозволяє «вписати» опалювальний прилад в будь-інтер’єрний стиль.
  • Конвектор має ще і ту перевагу перед деякими сучасними радіаторами, що володіє можливістю нагріву теплоносія до критичних позначок -90 градусів, в той час, як для батареї часто маю верхній «поріг» у 60÷70 градусів. Цей параметр особливо привабливий для встановлення такого опалення в будинках, розташованих у регіонах з суворим зимовим кліматом.
  • Разом з тим, про конвектор дуже важко обпектися, так як найвища температура – на трубах, які заховані в спеціальному коробі та ще і захищено «оболонкою« теплообмінних пластин. Цей фактор особливо важливий для сімей, в яких є маленькі діти.
  • Ще одним явним достоїнством цього опалювального приладу є те, що він не сильно сушить повітря це відбувається завдяки постійній циркуляції і збагачення вологою. Щоб підвищити, при необхідності, вологість в кімнаті, на конвектор може бути встановлена ємність з водою. Деякі моделі мають таку ємність вже в своїй конструкції.

До недоліків в експлуатаційних якостях конвекторів відносять наступне:

  • Якщо опалювальна система побудовіна конвекторах, то в кімнатах необхідно досить часто проводити вологе прибирання. Це пов’язано з тим, що разом з нагрітими повітряними масами вгору буде постійно підніматися і пил. а значить, рівень запиленості повітря стане підвищеним.
  • Не всім людям подобається постійно циркулюють повітряні потоки, особливо уздовж підлоги, коли остиглий повітря повертається до опалювача. Виходить щось на зразок постійного легкого протягу.
  • Конвектори не дуже ефективні для організації опалення в приміщеннях з високими стелями, так як повітрю доводиться робити надмірно великий циркуляційний оборот, і при цьому об’єм приміщення не буде встигати повноцінно прогріватися. Вихід, правда, є – але доведеться придбати конвектори з кількома теплообмінниками, щоб збільшити загальну площу активного теплообміну.
  • Система опалення з конвекторами може бути ефективної тільки при природній вентиляції. Якщо ж у будинку або квартирі застосована примусова вентиляційна схема, то тепле повітря буде просто видалятися з приміщень, і ефективність обігріву різко знизиться.

Класифікація водяних конвекторів опалення

Як вже згадувалося вище, випускаються водяні конвектори, забезпечують виключно природну циркуляцію нагрітого повітря, та мають можливість перемикання в режим примусового потоку. Прилади з природною циркуляцією маркуються КВЕ, а мають примусову систему КВП.

Водяний конвектор опалення

Конвектор з природною циркуляцією повітря

У першому варіанті теплі потоки піднімаються вгору, а холодні, опускаючись, потрапляють знову в конвектор виключно за рахунок різниці в щільності повітря різної температури нагріву, тобто весь циклічний процес здійснюється природним чином.

Водяний конвектор опалення

Вбудований вентилятор з електроприводом забезпечує більш інтенсивне примусову циркуляцію

У другому випадку швидкість циркуляції повітряних потоків може бути підсилена дією вбудованих в конструкцію приладу електричних вентиляторів. Загальне поширення тепла в об’ємі приміщення відбувається набагато швидше за рахунок підвищеної інтенсивності руху повітря, а значить – потрібно менше часу, щоб забезпечити в кімнаті комфортний мікроклімат. Вентилятори в таких приладах функціонують від напруги всього в 12 вольт, що забезпечує повну безпеку під час експлуатації, де бні ні були встановлені.

Водяний конвектор опалення

Повітря додатково може нагнітатися з прихованим вентиляційних каналах

Крім цього, конвектори поділяються за такими параметрами:

  • Прилади можуть мати різні розміри по висоті, ширині і довжині.
  • Конвектори можуть мати різну теплову потужність, яка буде залежати від розмірів, об’єму і кількості теплообмінників.
  • Конвектори можуть істотно відрізнятися компонуванням конструкції, яка часто залежить більшою мірою від місця типової установки.
  • Різниця може бути наявність або відсутність додаткових елементів контролю, регулювання, управління, ступеня автоматизації роботи приладу.

Види конвекторів за способом встановлення

Як вже говорилося вище, конвектори поділяються за місцем їх установки. Вони бувають настінні, підлогові і вбудовувані.

Настінні водяні конвектори

Настінні конвектори навішуються на спеціальні кронштейни, закріплені на стіну. Вони володіють невеликою вагою, тому їх монтаж проходить досить легко. Великою перевагою цього виду конвекторів, на відміну від радіаторів, є те обставина, що завдяки невеликій масі (як власної, так і циркулюючого по них теплоносія), вони можуть бути закріплені навіть на перегородки з гіпсокартону.

Водяний конвектор опалення

Приклад використання двох типів конвекторів опалення — настінний і прихований внутріпольний на вході

При необхідності можна вибрати вузький компактний прилад, який буде виступати від стіни всього на 80÷100 мм – особливо це важливо в тому випадку, якщо кімната має досить обмежену площу. Необхідну потужність в такому разі можна буде компенсувати за рахунок висоти або довжини цього елемента опалювальної системи, тобто збільшення площі активного теплообміну.

Підлогові радіатори

Підлоговий конвектор ненабагато відрізняється від конструкції настінного. Він теж укладено в легкий кожух, має всі необхідні для регулювання елементи, але, крім цього, забезпечений надійними ніжки для установки і стаціонарного закріплення його на підлогу.

Водяний конвектор опалення

Підлоговий варіант конвектора з термостатом

Підлогові варіанти, як правило, розраховані на невисокий рівень теплової потужності, тому на них можна ставити для просушування або легкого підігріву будь-які предмети.

Незважаючи на компактність, присадкуватість подібних приладів, вони володіють відмінною тепловіддачею, тому їх цілком можна використовувати в якості основного джерела надходження тепла в приміщення.

Водяний конвектор опалення

Дуже часто підлогові конвектори встановлюють уздовж засклених стін

У просторих кімнатах з панорамним склінням стіни такі конвектори частіше встановлюють, як додаткові прилади опалення. Їх розташовують уздовж засклених стіни, що дозволяє уникнути її запотівання, так як постійна циркуляція теплого повітря сушить скло.

Вбудовувані конвектори

Водяний конвектор опалення

Зразкове пристрій конвектора, вбудованого в товщу підлоги

Вбудовувані конвектори опалення підходять для будь-яких інтер’єрів, як для сучасних, так і для ретро-стилі. Цьому типу приладів необхідно передбачити нішу в підлозі, тому його корпус встановлюють під час проведення робіт з утеплення підлоги з підняттям його на певну висоту. У підсумку решітка конвектора повинна знаходитися на одному рівні з поверхнею фінішного підлогового покриття.

Водяний конвектор опалення

Вбудований в підлогу конвектор стає практично непомітним

Такі моделі конвекторів, в залежності від потужності та кількості приховано встановлених приладів, здатні обігріти не тільки невелике приміщення, але і просторі площі залів і холів, особливо тоді, коли вони оснащені системою примусової циркуляції повітря. Дуже часто їх застосовують у будівлях з великою площею скління стін, наприклад, в басейнах, спортзалах, торгових комплексах, зимових садах та інших подібних спорудах.

Водяний конвектор опалення

Приміщення басейну з тепловою завісою уздовж стіни заскленою

Вбудовуваний конвектор може бути розміщений не тільки в конструкцію підлоги, але і в підвіконня, якщо підібрати потрібний розмір.

Водяний конвектор опалення

Конвектор, вбудований в підвіконня

Гратам для закриття вихідного каналу часто надають оригінальне оформлення. Вони можуть бути цілісною жорсткої деталлю або бути влаштованими по рулонному типу при необхідності згортатися.

Водяний конвектор опалення

Решітки для вбудовуваних конвекторов

Критерії вибору водяного конвектора опалення

Можна виділити кілька критеріїв, на які потрібно звернути особливу увагу, вибираючи водяні конвектори опалення для будинку:

  • Показник теплової потужності. Зазвичай виходять з норми 1 кВт на 10 кв. м площі приміщення (при висоті стелі не більше трьох метрів). Однак, потрібно зазначити, що це справедливо лише для «ідеальних» умов з максимально ефективною теплоізоляцією, що в принципі недосяжне. Втрати тепла є завжди – цьому сприяють, наприклад, вікна. Для кожного вікна, навіть самого якісного, зі склопакетами, необхідно додати ще по 0,2 кВт.

Потужність конкретного приладу залежить від його розмірів, кількості розміщених в ньому труб і, відповідно, загальної площі активного теплообміну. Різноманітність моделей дозволяє зробити правильний вибір – у продажу представлені і компактні конвектори з потужністю в кілька сотень ватів, і габаритні вироби здатні «видати» до декількох кіловат.

На відміну від звичайних батарей, змінити теплову потужність в ту або іншу сторону додаванням або зняттям секцій конвектор не дозволить. Це накладає особливі вимоги до початково правильному вибору потрібного приладу.

Водяний конвектор опалення

Необхідно відразу вибрати модель необхідного розміру і потужності — діапазон цих параметрів дуже широкий

Щоб конвекторне опалення було ефективним при нестандартному, великому або панорамному склінні стіни, роблять більш складні розрахунки, які проводяться фахівцями.

  • Якщо вибирається конвектор з примусовою циркуляцією повітря, яка здійснюється за допомогою вентилятора, необхідно заздалегідь продумати схему підключення його до електроживлення. Крім цього, доведеться заздалегідь передбачити місце встановлення трансформатора, який перетворює змінну мережеве напруга 200 В в необхідні робочі 12 Ст.
  • Габарити конвектора важливі при виборі будь-якого виду приладу. Тому потрібно зняти мірки з того місця, де планується його монтаж – навішування на стіну, установка на підлогу або прихована встройка.

Якщо вибирається варіант, що вбудовується в товщу статі, то потрібно передбачити можливість підняття підлоги на певну висоту або ж підготовки поглиблення, щоб корпус конвектора встав на потрібну глибину. У тому випадку, якщо планується установка внутріпольних приладів у вже готовий, оброблений покриттям підлогу, необхідно заздалегідь з’ясувати глибину наявного підпільного простору.

  • Важливо правильно вибрати якісний конвектор з урахуванням матеріалу виготовлення його зовнішнього кожуха. Якщо прилад буде монтуватися в підлогу або в підвіконня, короб повинен бути виконаний з міцних, мають антикорозійне покриття сплавів. Такі ж вимоги пред’являються і до запірної арматури, розміщеної всередині.
  • Робочий тиск теплоносія, яке повинні витримувати елементи опалення – до 10, а обпресувальні – до 16 ÷ 20 атмосфер.
  • В конвектор зазвичай закладається певний експлуатаційний «резерв» його конструкція повинна бути здатна витримувати температуру в контурі теплоносія до 125 ÷ 130 градусів, але при цьому нагрів корпусу не повинен підніматися вище 60 градусів.
  • Об’єм води в системі опалення буде залежати від кількості труб в теплообмінниках кожного конвектора. В середньому в кожному з приладоумещается від 0,7 до 2 літрів теплоносія.
  • Звернути увагу потрібно і на вагу конвектора, особливо якщо він буде навішуватись на стіну. Як уже говорилося, цей параметр повинен враховувати і вага знаходиться в трубах приладу теплоносія.
Водяний конвектор опалення

Для настінних конвекторів велике значення має маса приладу. Ну і, звичайно, його зовнішнє оформлення

  • Слід оцінити ступінь автоматизації роботи приладу, можливість точного регулювання температури нагріву повітря.
  • І, звичайно, дуже важливим, а часто — і багато в чому визначальним фактором стає зовнішній вигляд конвектора і стиль його оформлення.

Сучасний спосіб опалення за допомогою водяних конвекторів стає все більш популярним. Його використовують як у вигляді основного, так і додаткового джерела тепла, приєднуючи до загальної системи будинку, що значно підвищує її ефективність. Головне – вибрати дійсно якісні моделі, що відповідають параметрам опалювальних приміщень, випущені відомими вітчизняними або зарубіжними компаніями і мають належну сертифікацію, надійну технічну документацію і, природно, гарантію виробників.

І на завершення – цікавий наочний відеоматеріал по пристрою і способу установки внутрипольного конвектора.

Відео: процес встановлення внутрипольного конвектора